• Καλωσήρθες στα μέρη μας ταξιδιώτη — Επισκέπτεσαι για πρώτη φορά το forum μας;

    Σε έχω ξαναδεί να τριγυρνάς εδώ γύρω; Για να συμμετάσχεις σε συζητήσεις ή να θέσεις σε όλους το ζήτημα που σε απασχολεί, θα χρειαστεί να αποκτήσεις ένα λογαριασμό στο forum. Απόκτησε το λογαριασμό σου πατώντας εδώ!

[Feedback] Νέα Φιλοξενούμενη Φυλή: Τα Στοιχειά

  • Δημιουργός θέματος DeletedUser3
  • Ημερομηνία έναρξης

DeletedUser671

Guest
Tο προβλημα με την ευρεση Σελινολιθου συνεχιζετε.Ο μονος τροπος για να βρεις εναι να βαζεις ανισες προσφορες που φυσικα ευνοουν μοναχα αυτους που παραγουν σελινολιθο.Με κατι τετοια αρχιζουμε να χανουμε το ενδιαφερον μας για το παιχνιδι καποιοι. Ευχαριστω.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

DeletedUser118

Guest
Το πρόβλημα είναι ότι κατά καιρούς κάποιοι χάνουν το ενδιαφέρον τους για οποιοδήποτε λόγο. Είτε αυτό είναι η δυσκολία εύρεσης ενός αγαθού, είτε γιατί μία έρευνα εκεί που ήθελε 10 πόντους τώρα ζητάει 11.

Το παιχνίδι είναι στημένο όπως πρέπει, και φυσικά δοκιμασμένο. Θα δεχθούμε ότι με το που μπήκε η φυλή υπήρχε κάποιο θέμα με τις ποσότητες των διαθέσιμων αγαθών (κάτι απόλυτα λογικό). Βέβαια, και τότε υπήρχαν αυτοί που δεν μπορούν να περιμένουν, αλλά δεν χώνουν και το χέρι στην τσέπη. Προς θεού μην μας πείτε τώρα ότι σας λέμε να πληρώσετε... τα πάντα στο παιχνίδι μπορούν να γίνουν χωρίς ούτε λεπτό του ευρώ, αλλά αν κάποιος βιάζεται πάντα μπορεί να πληρώσει.

Τώρα όμως δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα, και δεν χωρά καμία δικαιολογία. Σαφώς θα μπορούσατε να παράγετε κι εσείς το κάθε αγαθό σε μικρότερες ποσότητες προφανώς, αλλά; υπάρχει κι αυτή η εναλλακτική.

Κάποτε ήταν θέμα ο Πάπυρος, και θα συνεχίσει να είναι θέμα λόγο των ενισχυμένων αγαθών, και επειδή τον βρίσκουμε πιο δύσκολα στον χάρτη. Τώρα το θέμα είναι ο Σελινόλιθος, και στο μέλλον ίσως να είναι κάποιο άλλο αγαθό.

Σε κάθε περίπτωση μπορεί ο κάθε παίκτης να πραγματοποιεί ανταλλαγές και με τον έμπορο χονδρικής. Τέλος, αν πιστεύετε ότι κάποιοι αισχροκερδούν επειδή έχουν την τύχη να παράγουν ένα σπάνιο αγαθό, μην παίρνετε αυτές τις προσφορές. Όσο ταΐζεις το θηρίο, τόσο του ανοίγει η όρεξη.
 

DeletedUser671

Guest
Δεν ειναι το θεμα στο να πληρωσει κανεις. φυσικα παραγω και τα 3 εμψυχα αγαθα τα δυο σαν μικροποσοτητες αναγκαστικα. Με την ελλειψη σε σελινολιθο δε γινετε διαφορετικα.Δεν εχω κανενα θεμα με αυτο.προβλημα με παπυρο δεν ειχα ποτε,αν κι εχω ακουσει κατα καιρους πως πολλα ατομα ειχαν.το θεμα ειναι οτι δεν υπαρχει ποτε ουτε μια προσφορα σε σελινολιθο.Αυτο το εκανα πιο πολυ σαν μια λογικη παρατηρηση/διπιστωση.Δεν ειναι οτι καποιοι αισχροκερδουν το αντιθετο θα ελεγα αναγκαζομαστε εμεις οι υπολοιποι να βαζουμε τετοιες ανισες προσφορες υπερ αυτων που παραγουν σελινολιθο για να βρουμε το αγαθο που θελουμε,ακριβως επειδη δεν υπαρχει ποτε καμια απολυτως προσφορα σε σελινολιθο.Απο την αλλη το να βαλεις ζητηση σε σελινολιθο μπορει να κανει και δυο ημερες και ισως και παραπανω για να φυγει.
 

DeletedUser118

Guest
Το πρόβλημα με το Σελινόλιθο είναι αισθητό. Κάποιος θα μπορούσε να σκεφτεί ότι ο Πάπυρος ήταν 1 στα 9 αγαθά, ενώ ο Σελινόλιθος είναι 1 στα 3 αγαθά.

Ακόμη και τον χάρτη τον δημιουργεί αλγόριθμός, ο οποίος προφανώς σχεδιάστηκε από κάποιους. Παρ' όλα αυτά, καθώς η φυλή είναι καινούργια, τις δυσκολίες θα τις περάσουν οι υπάρχοντες "μεγάλοι" παίκτες. Όσοι γραφτούν στο μέλλον, μάλλον θα βρίσκουν πιο εύκολα τα αγαθά.

Στο σύνολο της όμως η φυλή είναι από τις πιο εύκολες που έχουν μπει στο παιχνίδι.
 

SOKRATIS72

Ξωτικό του Elvenar
Μιας και είμαι από τους ευνοημένους και παράγω Σεληνόλιθο να πώ και εγώ την γνώμη μου μιας και συνεχώς ακούγονται παράπονα πως δεν βρίσκετε προσφορές στην αγορά.
Αυτό που βλέπω συνεχώς είναι πως όποια στιγμή και να μπώ στην αγορά, θα βρώ δεκάδες προσφορές που ζητούν Σεληνόλιθο και μάλιστα οι περισσότερες είναι σε πολύ μεγάλες ποσότητες. Οπότε όποια να είναι η παραγωγή του κάθε παίκτη με 2-3 προσφορές τελειώνει το ημερήσιο απόθεμα του.
Καλή λύση είναι να υπάρχει συνεννόηση μεταξύ των μελών της συμμαχίας και να κάνουν μεταξύ τους ανταλλαγές, αν και εκεί υπάρχουν οι "έξυπνοι" που βάζουν μεγάλες προσφορές και τραβούν όλο το απόθεμα και δεν μένει καθόλου για τους άλλους. Ακόμη μπορεί ένας παίκτης να ανεβάσει σε υψηλά επίπεδα το σωματείο εμπόρων, αυτό θα έχει συνέπεια να κατέβει πολύ το κόστος του χονδρέμπορου.
Προσωπικά το ξεκαθάρισα ακόμη και στους σύμμαχους μου που γκρίνιαζαν, αν δεν βάζανε προσφορές σε λογικές ποσότητες στην αγορά και περιμένανε να βάλω εγώ πρώτος προσφορές να τους περιμένουν δεν θα παίρνανε ούτε ένα σεληνοχάλικο. Κάποιοι καταλάβανε και κάποιοι όχι. Μπορείτε να καταλάβετε ποιοί βγήκαν κερδισμένοι.
Από εκεί και πέρα με τους παίκτες εκτός συμμαχίας ισχύει ο νόμος της προσφοράς και ζήτησης, από την στιγμή που υπάρχει μικρή προσφορά και μεγάλη ζήτηση θα ανέβουν και οι τιμές. Το ίδιο γίνεται και στην πραγματική ζωή, αυτή είναι η φύση του εμπορίου. Οπότε όποιος καίγεται για Σεληνόλιθο βάζει προσφορές σε μικρές ποσότητες (για να μπορούν πολλοί παίκτες που παράγουν να ανταποκριθούν στην ζήτηση) και σε ανταγωνιστικές τιμές για να έχουν προτεραιότητα από άλλους παίκτες. Αλλιώς εκ των πραγμάτων θα μείνουν στο τέλος της λίστας και θα παρθούν οι προσφορές τους όταν θα τελειώσουν οι άλλες πρώτα.
Και για να μην πεί κάποιος ό,τι μιλάω εκ του ασφαλούς έχω βρεθεί και στην αντίπερα όχθη που χρειαζόμουν αγαθά που δεν υπήρχαν σε μεγάλη προσφορά, εκεί αναγκαστικά υπολόγιζα ακριβώς τις ποσότητες που χρειαζόμουν από πολύ νωρίς και ανάλογα έβαζα τις προσφορές μου πάντα σε πολύ μικρές ποσότητες. Δεν περίμενα ποτέ την τελευταία στιγμή. Με αυτό τον τρόπο όσο χρόνο και να μένανε στην αγορά κάποια στιγμή τα παίρνανε και μπορούσα να προχωρήσω. Απλά χρειάζεται λίγη υπομονή. Αλλιώς η λύση είναι γνωστή.
 
Κορυφή