• Καλωσήρθες στα μέρη μας ταξιδιώτη — Επισκέπτεσαι για πρώτη φορά το forum μας;

    Σε έχω ξαναδεί να τριγυρνάς εδώ γύρω; Για να συμμετάσχεις σε συζητήσεις ή να θέσεις σε όλους το ζήτημα που σε απασχολεί, θα χρειαστεί να αποκτήσεις ένα λογαριασμό στο forum. Απόκτησε το λογαριασμό σου πατώντας εδώ!

[Feedback] Νέα Φιλοξενούμενη Φυλή: Τα Στοιχειά

  • Δημιουργός θέματος DeletedUser3
  • Ημερομηνία έναρξης

DeletedUser3

Guest
Εδώ συζητάμε για οτιδήποτε αφορά τη Φιλοξενούμενη Φυλή των Στοιχειών.

Λεπτομέρειες μπορείτε να βρείτε στην αντίστοιχη ανακοίνωση!
 

FoTiS 21

Κάτοικος του Elvenar
Ερωτησεις: 1)Τα εμψυχα υλικα θα ειναι σε αυτη τη φαση μονο για υλικα πρωτης εποχης ή θα αφορα αγαθα και απο τις 3 εποχες ?

2) Εφ' οσον πλεον αυτα τα υλικα θα ειναι μονιμα στην πολη μας που σημενει οτι θα χρειαζομαστε επιπλεον εργοστασια αγαθων για την παραγωγη τους, θα αυξηθουν οι επεκτασεις σε αυτο το κεφαλαιο αλλα και γενικα στο παιχνιδι ??
 

DeletedUser3

Guest
1) Όντως, τα Έμψυχα Υλικά, στη Φυλή των Στοιχειών θα είναι μόνο 1ης Κλάσης. Με αυτόν τον τρόπο, υπάρχει η δυνατότητα να χρησιμοποιήσετε και τα Τεχνουργήματα που δεν χρησιμοποιείτε, αν και ίσως δυσκολέψει η διαχείρισή τους με τα Ξόρκια. Οπότε, ιδού άλλη μια νέα πρόκληση...

2) Το διαθέσιμο "πλέγμα" απ' όσο ξέρουμε μέχρι στιγμής, δεν πρόκειται να αυξηθεί άλλο στο παιχνίδι. Στο συγκεκριμένο Κεφάλαιο, υπάρχει μόνο μία (1) Επέκταση Έρευνας. Έχουμε ζητήσει πάντως, να αυξηθεί το Πλήθος των Επεκτάσεων Επαρχιών που μπορείτε να κερδίσετε, ώστε να μην απαιτείται Premium για να τερματίσει κάποιος το πλέγμα. Όπως μπορείτε να δείτε επιπλέον στο wiki, αλλάζουν σημαντικά οι διαστάσεις πάρα πολλών Κτιρίων, οπότε από πλευράς εξισορρόπησης θεωρούμε ότι ο χώρος είναι Επαρκής και το έχουμε επιβεβαιώσει και οι ίδιοι στις δοκιμές που κάναμε. Απλά θα χρειστεί να σκεφτείτε κάτι έξυπνο και δεν θα κάνω spoiler :) Θα πω απλά ότι υπάρχουν παραπάνω από ένας τρόποι...
 

FoTiS 21

Κάτοικος του Elvenar
Μισο λεπτο ρε παιδια, στην ενημερωση λεει οτι π.χ. εγω που εχω ανισχυμενο ασταλι τα εμψυχα υλικα θα βγαινουν απο εργοστασια ξυλου ή μαρμαρου. Αρα δεν θα πρεπει να φτιαξουμε πλεον εργοστασια ξυλου ή μαρμαρου ??? Αρα δεν χρειαζομαστε επιπλεον χωρο ?? Εχω καταλαβει κατι λαθος ??
 

j.k.

Chef
  • Τα ενισχυμένα Έμψυχα Αγαθά, δεν είναι τα ίδια με τα κανονικά Αγαθά. Το ενισχυμένο Έμψυχο Αγαθό σας, θα είναι το επόμενο από αυτό στο οποίο έχετε την ενίσχυση. Για παράδειγμα, εάν ένας παίκτης έχει ενίσχυση στο Μάρμαρο, το ενισχυμένο Έμψυχο Αγαθό του θα είναι αυτό που παράγεται από Εργοστάσιο Ατσαλιού (Λευκόχρυσος).
  • Οποτε FoTiS 21
  • Ενισχυση εχεις στο ξυλο.
  • Απο τα αλλα θα μπορεις παραγεις αλλα χωρις ενισχυση και πανω απο το 24
 
Τελευταία επεξεργασία:

FoTiS 21

Κάτοικος του Elvenar
  • Τα ενισχυμένα Έμψυχα Αγαθά, δεν είναι τα ίδια με τα κανονικά Αγαθά. Το ενισχυμένο Έμψυχο Αγαθό σας, θα είναι το επόμενο από αυτό στο οποίο έχετε την ενίσχυση. Για παράδειγμα, εάν ένας παίκτης έχει ενίσχυση στο Μάρμαρο, το ενισχυμένο Έμψυχο Αγαθό του θα είναι αυτό που παράγεται από Εργοστάσιο Ατσαλιού (Λευκόχρυσος).
  • Οποτε FoTiS 21
  • Ενισχυση εχεις στο ξυλο.
  • Απο τα αλλα θα μπορεις παραγεις αλλα χωρις ενισχυση και πανω απο το 24

Οποτε αν το καταλαβα π.χ εγω εχω ασταλι σαν ανισχυμενο στα κανονικα αγαθα (και κατα συνεπεια εργοστασια ατσαλιου), η παραγωγη θα συνεχιζετε να γινεται απο αυτα τα εργοστασια απλα για να εχω ενισχυση θα πρεπει να ανεβασω τα τεχνουργιματα π.χ του ξυλου, καλα το καταλαβα ??

Ακομα και ετσι παλι θα χρειαστουμε επιπλεον χωρο μιας και θα πρεπει να αυξησουμε τα εργοστασια γιατι αν μεχρι τωρα ειχα π.χ. 3 για να παραγω ατσαλι θα πρεπει να τα κανω 5 ή 6 για να παραγω τα εμψυχα υλικα.
Ουφφ...ας ερθει η αυριανη μερα να μπουν και θα τα βρουμε στο τελος ολα.

Κατι τελευταιο γιατι δεν το καταλαβα καλα στο wiki. Τα κτιρια για τα 4 στοιχεια θα πρεπει να ειναι ενωμενα με την πυλη μεσω των καναλιων ή μονο τα καναλια πρεπει να ειναι συνδεδεμενα με την πυλη και τα αλλα κτιρια απλα με δρομο ?
 

j.k.

Chef
Εγω να ρωτησω το θαυμα αιθουσα του βουνου θα εχει ενισχυση στα νεα υλικα ;
Αν οχι τοτε το απαξιωνεται.

Οποτε αν το καταλαβα π.χ εγω εχω ασταλι σαν ανισχυμενο στα κανονικα αγαθα (και κατα συνεπεια εργοστασια ατσαλιου), η παραγωγη θα συνεχιζετε να γινεται απο αυτα τα εργοστασια απλα για να εχω ενισχυση θα πρεπει να ανεβασω τα τεχνουργιματα π.χ του ξυλου, καλα το καταλαβα ??

Ακομα και ετσι παλι θα χρειαστουμε επιπλεον χωρο μιας και θα πρεπει να αυξησουμε τα εργοστασια γιατι αν μεχρι τωρα ειχα π.χ. 3 για να παραγω ατσαλι θα πρεπει να τα κανω 5 ή 6 για να παραγω τα εμψυχα υλικα.
Ουφφ...ας ερθει η αυριανη μερα να μπουν και θα τα βρουμε στο τελος ολα.

Κατι τελευταιο γιατι δεν το καταλαβα καλα στο wiki. Τα κτιρια για τα 4 στοιχεια θα πρεπει να ειναι ενωμενα με την πυλη μεσω των καναλιων ή μονο τα καναλια πρεπει να ειναι συνδεδεμενα με την πυλη και τα αλλα κτιρια απλα με δρομο ?
θα πρεπει να κανεις εργοστασια ξυλου να τα πας στο 24 για να εχεις την ενισχυση ..Απο το ατσαλι θα μπορεις αλλα χωρεις ενισχυση .
Η πυλη με δρομο τα αλλα με τα καναλια

Να ρωτησω τα Εμψυχα υλικα θα ειναι και στης διαπραγματευσεις στον χαρτη και στα τουρνουα ;
Στον χαρτη απο ποσες επαρχεις και πανω θα ενφανιζονται.
Στο τουρνουα που ειδη υπαρχει σε εξελιξη θα εχει;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

DeletedUser710

Guest
Οποτε αν το καταλαβα π.χ εγω εχω ασταλι σαν ανισχυμενο στα κανονικα αγαθα (και κατα συνεπεια εργοστασια ατσαλιου), η παραγωγη θα συνεχιζετε να γινεται απο αυτα τα εργοστασια απλα για να εχω ενισχυση θα πρεπει να ανεβασω τα τεχνουργιματα π.χ του ξυλου, καλα το καταλαβα ??

Ακομα και ετσι παλι θα χρειαστουμε επιπλεον χωρο μιας και θα πρεπει να αυξησουμε τα εργοστασια γιατι αν μεχρι τωρα ειχα π.χ. 3 για να παραγω ατσαλι θα πρεπει να τα κανω 5 ή 6 για να παραγω τα εμψυχα υλικα.
Ουφφ...ας ερθει η αυριανη μερα να μπουν και θα τα βρουμε στο τελος ολα.

Κατι τελευταιο γιατι δεν το καταλαβα καλα στο wiki. Τα κτιρια για τα 4 στοιχεια θα πρεπει να ειναι ενωμενα με την πυλη μεσω των καναλιων ή μονο τα καναλια πρεπει να ειναι συνδεδεμενα με την πυλη και τα αλλα κτιρια απλα με δρομο ?

@FoTiS 21 Από τα εργοστάσιά ατσαλιού που έχεις ενίσχυση θα μπορείς να παράγεις έμψυχο υλικό, όμως σ' αυτό δεν θα έχεις ενίσχυση. Ενισχυμένο έμψυχο υλικό θα έχεις από εργοστάσια ξύλου (στην δική σου περίπτωση). Άρα θα πρέπει να φτιάξεις μερικά εργοστάσια ξυλείας επιπέδου 24 και άνω. Πάντως κάποιες διευκρινήσεις που διάβασα στο φόρουμ του beta αναφέρουν πως δεν θα υπάρχει τόσο μεγάλη ζήτηση σε βασικά αγαθά (μάρμαρο-αστάλι-ξύλο) σε ότι αφορά έρευνές και ίσως αναβαθμίσεις, οπότε ίσως θα πρέπει να διαλέξεις να πουλήσεις 1-2 ατσαλιού για να φτιάξεις ξύλου. Βέβαια, δεν αναφέρεται πουθενά τι θα γίνει με τις ανάγκες του ανοίγματος επαρχιών, τουρνουά και βοήθεια μικρότερων παικτών. Μένει να το δείτε αυτό εσείς που θα μπέιτε πρώτοι σ' αυτό το κεφάλαιο και να ενημερώσετε κι εμάς που αργούμε ακόμα.
 

DeletedUser710

Guest
Για ποιο Λογω πρεπει να φτιαξει ΚΑΙ εργοστασιο Ξυλιας; Δεν διαβασα κατι τετοιο καπου και απο αυτο που καταλαβαινω ειναι πως για καθε παραγωγη θα παιρνει απο το ηδη Ξυλο που εχει, το οποιο μπορει να το λαμβανει σεανταλλαγη απο την Αγορα

Δεν καταλαβαίνω τι εννοείς. Το ξύλο που έχει ήδη από ανταλλαγές στην αποθήκη του? Και με ποιον μαγικό τρόπο θα το μετατρέψει αυτό σε Κόμμι του Δένδρου των Ξωτικών που θα είναι το ενισχυμένο του αγαθό;
 

DeletedUser710

Guest
Εάν λοιπόν έχας παίκτης παίκτης έχει ενίσχυση στο Μάρμαρο, το ενισχυμένο Έμψυχο Αγαθό του θα είναι αυτό που παράγεται από Εργοστάσιο Ατσαλιού (Λευκόχρυσος).

Νομίζω είναι ξεκάθαρη η διατύπωση στο wiki. "Παράγεται"
 

DeletedUser710

Guest
Αναφέρει τα έμψυχα υλικά γενικά, όχι αυτό στο οποίο θα έχει ενίσχυση ο καθένας. Φυσικά και στα ήδη υπάρχοντα εργοστάσια ατσαλιού ο @FoTiS 21 (εσένα έχουμε για παράδειγμα τώρα.) θα μπορεί να παράγει έμψυχο υλικό. Θα μπορεί να παράγει Λευκόχρυσο. Ενίσχυση όμως θα έχει στο Κόμμι. Αυτό που θα το παράγει; Σε εργοστάσια Ξύλείας χρησιμοποιώντας Θεική Σπορά και ξύλο.
 
  • Like
Αντιδράσεις: j.k.

j.k.

Chef
Αναφέρει τα έμψυχα υλικά γενικά, όχι αυτό στο οποίο θα έχει ενίσχυση ο καθένας. Φυσικά και στα ήδη υπάρχοντα εργοστάσια ατσαλιού ο @FoTiS 21 (εσένα έχουμε για παράδειγμα τώρα.) θα μπορεί να παράγει έμψυχο υλικό. Θα μπορεί να παράγει Λευκόχρυσο. Ενίσχυση όμως θα έχει στο Κόμμι. Αυτό που θα το παράγει; Σε εργοστάσια Ξύλείας χρησιμοποιώντας Θεική Σπορά και ξύλο.
Αυτο καταλαβα και εγω.
 

j.k.

Chef
Στο 24 εχεις 3ωρα και 9ωρα Ατσαλι ΚΑΙ 3ωρα, 9ωρα Εμψυχο Αγαθο που στο Ξυλο ονομαζετε Κόμμι Δένδρου Ξωτικών. Το εργοστασιο απο το 24 εως και το 27 επιπεδο θα πιανει χωρο 4x5
Απο το εργοστασιο ατσαλιου στο 24 δεν μπορεις να παραγεις κομμι δενδρου παρα μονο λευκοχρυσο.
 

FoTiS 21

Κάτοικος του Elvenar
Ευχαριστω πολυ παιδια για ολα αυτα, αλλα μαλλον ειναι ακομα μπερδεμενα. Ας περιμενουμε (ελπιζω οπου να 'ναι) να μπει η νεα εκδοση και θα τα δουμε στην πραξη ολα :)
 

j.k.

Chef
700px-EL_SentientProdMarble.png
 

j.k.

Chef
Οπως βλεπεις στην πανω εικονα σε εργοστασιο μαρμαρου παραγεις μονο 1 εμψυχο αγαθο και αυτο δεν ειναι ουτε ο λευκοχρυσος ουτε το κομμι
 

FoTiS 21

Κάτοικος του Elvenar
Οπως βλεπεις στην πανω εικονα σε εργοστασιο μαρμαρου παραγεις μονο 1 εμψυχο αγαθο και αυτο δεν ειναι ουτε ο λευκοχρυσος ουτε το κομμι

Αυτο το ξερω και τα αγαθα που δεν θα παραγουμε θα τα βρησκουμε στην αγορα οπως εχουν πει. Με την ενησχυση ειναι ολη η απορια.... αναμενουμε
 

j.k.

Chef
Αυτο το ξερω και τα αγαθα που δεν θα παραγουμε θα τα βρησκουμε στην αγορα οπως εχουν πει. Με την ενησχυση ειναι ολη η απορια.... αναμενουμε
Το Ενισχυμένο Έμψυχο Αγαθό κάθε χρήστη, θα είναι το τρέχον Ενισχυμένο Τυπικό Αγαθό +1. Εάν λοιπόν έχας παίκτης παίκτης έχει ενίσχυση στο Μάρμαρο, το ενισχυμένο Έμψυχο Αγαθό του θα είναι αυτό που παράγεται από Εργοστάσιο Ατσαλιού (Λευκόχρυσος).
 

DeletedUser710

Guest
@Jaheira
@j.k.
Δεν τα διαβασατε καλα, ιδου απο το Wiki (screenshot1)
Επισης αυτο που λετε Εμψυχα Υλικα δεν υπαρχει σαν λεξη καπου, θα υποθεσω πως εννοουσατε τα Εμψυχα Αγαθα και που ειναι αυτα που ελεγα μεχρι τωρα (screenshot 2)
Και τελος οι 3 Κατηγοριες (καποια στιγμη θα ερθουν και τα αλλα 2) με τα Εμψυχα Αγαθα ( sceenshot 3)

Όπως παραθέτεις και ο ίδιος από το wiki στο πρώτο screenshot το Ενισχυμένο Έμψυχο Αγαθό "...για όσους έχουν ενίσχυση στο Ατσάλι θα είναι το Κόμμι Δέντρου των Ξωτικών (Ξύλο)..." που σημαίνει πως για να παράγει το Ενισχυμένο του Έμψυχο Αγαθό θα πρέπει να το παράγει από εργοστάσιο ξύλου. Από τα εργοστάσια Ατσαλιού που ήδη έχει θα μπορεί να παράγει Λευκόχρυσο. Είναι μεν Έμψυχο Αγαθό αλλά δεν θα είναι Ενισχυμένο, οι ποσότητες που θα παράγονται θα είναι μικρές ώστε να μπορέσει να εμπορευθεί μ' αυτές.
 

jimismwd

Ξωτικό του Δάσους
@j.k. και @Jaheira εχετε δικιο ως προς τον αντιλογο που ειχαμε και ζητω συγνωμη. Ευτυχως ειναι τσικνοπεμπτη και με την Γραπα στροφαρε λιγο παραπανω ο εγκεφαλος. :) Οι αποριες του @FoTiS 21 ειναι αρκετες για τον αναγνωστη και η λαθος προσεγγιση μου ως προς την παραγωγη του Εμψυχου Αγαθου με την ονομασια της Ενισχυσης του Εμψυχου Αγαθου ηταν λαθος μου και μπερδεψε την κατασταση λιγο παραπανο, γιαυτο και διαγραφω τα post μου για να μην τα διαβασει και μπερδεψω κι΄αλλον παιχτη η παιχτρια. Καλη συνεχεια.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Κορυφή