• Καλωσήρθες στα μέρη μας ταξιδιώτη — Επισκέπτεσαι για πρώτη φορά το forum μας;

    Σε έχω ξαναδεί να τριγυρνάς εδώ γύρω; Για να συμμετάσχεις σε συζητήσεις ή να θέσεις σε όλους το ζήτημα που σε απασχολεί, θα χρειαστεί να αποκτήσεις ένα λογαριασμό στο forum. Απόκτησε το λογαριασμό σου πατώντας εδώ!

[Feedback] Νέα Φιλοξενούμενη Φυλή: Τα Στοιχειά

  • Δημιουργός θέματος DeletedUser3
  • Ημερομηνία έναρξης

DeletedUser710

Guest
Εκανα αναβαθμιση στην αγορα και αρχισα πλεον να βλπεω τις προσφορες στα νεα αγαθα.
Επισης μπορω να πω οτι λογικα με τα 2 εργοστασια φαινεται οτι μαλλον φτανουν οι ποσοτητες απο το νεο αγαθο που χρειαζομαστε.
Αυτο ομως που φαινετα να μη φτανει και δεν ειδα καμια αυξηση παρολο την αναβαθμιση ειναι η θεικη σπορα. Δεν θα επρεπε κανονικα να αυξηθει η παραγωγη τις μετα την αυξηση ??
Μηπως πλεον πρεπει με καποιο τροπο να μπορουμε να παραξουμε επιπλεον θεικη σπορα και εκτος αγορας ??
Ειναι δεδομενο οτι με τις ποσοτητες που χρειαζονται να να παραχθουν τα εμψυχα αγαθα καθως και την ποσοτητα που θελουμε για να προχωρισουμε τις ερευνες σε λιγο δεν θα μπορουμε να προχωρισουμε λογο της ελειψης της θεικης σπορας.
Επισης δεν θα επρεπε να υπαρχει εμπορος και για αυτα τα αγαθα ??

Μάλλον ήρθε η ώρα να χτίσεις το Κέντρο Εμπορίου του Elvenar @FoTiS 21.
 

SOKRATIS72

Ξωτικό του Elvenar
Η παραγωγή της Θεϊκής σποράς αυξάνεται από τα εξής: Το επίπεδο του κεντρικού σου, τις επαρχίες που έχεις ολοκληρώσει και τα επίπεδα των θαυμάτων σου. Οπότε αν αυξήσεις τα επίπεδα των θαυμάτων και τις επαρχίες σου θα μπορέσει να αυξηθεί αρκετά η παραγωγή σου. Το κεντρικό δεν το αναφέρω μιας και είναι συγκεκριμένος αριθμός των επίπεδων που μπορούν να αναβαθμιστούν στην εποχή.
Η Θεϊκή σπορά είναι πόρος ανάλογος όπως το μάνα. Τα ίδια λέγαμε και για το μάνα και τελικά ξεπεράσαμε όλες τις εποχές που εμφανίστηκε.

http://prntscr.com/iggkbk
http://prntscr.com/iggkvm
 

FoTiS 21

Κάτοικος του Elvenar
φιλε σε οτι αφορα τις επαρχιες ειμαι περιπου σε αυτες που διχνεις στην φωτο σου. Ειμαι πισω μονο στο bonus που διχνεις που εχω περιπου το μισο.
Παρολα αυτα μη το συγκρινεις με το μανα γιατι με το μανα εχουμε ενα σωρο κτιρια πολιτισμου που δινουν αρκετο μανα για να καλυφθεις.
με 13.000 εως 16.000 περιπου σπορα την μερα δεν βγαινει με τιποτα. Θελεις 1200 για καθε ενα 3ωρο, αν εχεις 5 (3 ενισχυμενα και 2 απο τα ενισχυμενα των εμψυχων) για βαλτα κατω να δεις. Και δεν υπολογιζω τι χρειαζεσε για να προχωρισεις τις ερευνες.
Νομιζω οτι θα επρεπε να υπαρχουν κτιρια πολιτισμου που θα προσφερουν και σπορα περα απο μανα.
 

DeletedUser3

Guest
Τότε μάλλον δεν έχεις αρκετά Τεχνουργήματα από τα Ενισχυμένα Έμψυχα. Μπορείς να μας πεις τι ενίσχυση έχεις στο Έμψυχο ενισχυμένο Αγαθό σου;

Επίσης... Η ανταμοιβή από το Event του Κοκκινογένη δίνει επιπλέον Σπόρους...
 

FoTiS 21

Κάτοικος του Elvenar
Τότε μάλλον δεν έχεις αρκετά Τεχνουργήματα από τα Ενισχυμένα Έμψυχα. Μπορείς να μας πεις τι ενίσχυση έχεις στο Έμψυχο ενισχυμένο Αγαθό σου;

Επίσης... Η ανταμοιβή από το Event του Κοκκινογένη δίνει επιπλέον Σπόρους...

Καταρχην απο το event του κοκκινογενη εχω μονο τα 2 απο τα 3 κτιρια. Επιπλεον νομιζεις οτι αξιζει να δεσμεψεις ενα 3χ3 για να παρεις μετα απο 12 ωρες 310 σπορους οταν μονο για ενα 3ωρο απο το εργοστασιο ξυλιας θελεις 1200 σπορους για να παρεις 350 κομμι ??

Δεν κανω παραπονα οτι ειναι μικρη η συγκομηση σε κομμι για να εξαρταμε απο τα τεχνουργιματα, εκει ξερω οτι χρειαζομαι να τα αυξισω για να εχω μεγαλυτερες παραγωγες, για τους σπορους αναφερομαι και μονο που αυτοι δεν φτανουν πουθενα για πουθενα.

Επιπλεον να εκφρασω και μια απορια, αφου με τους σπορους εχουμε προβλημα και δεν μπορουμε να παραξουμε οσα χρειαζομαστε, γιατι πρεπει να χανουμε και το 10% καθε βραδυ απο τα εμψυχα ??
Μαλλον κακοσχεδιασμος μοιαζει το ολο πραγμα. Δεν θα ειχα αντιριση να μειωνται οπως το μαννα, αρκει να μας δινανε τα εργαλεια να εχουμε επιλογες στην παραγωγη τους αφου εξαρτωντε απο υλικα που δεν μπορουμε να τα παραξουμε σε αφθονια οπως το μαννα.
 

DeletedUser3

Guest
Η ερώτηση η βασική, ήταν το πόσα Τεχνουργήματα έχεις από το αγαθό που έχει την ενίσχυση των Εμψυχων.

Για να μην την απαντάς όμως και να περνάς στην επίθεση κατηγορώντας (και πάλι) άλλη μια φορά τον κακό σχεδιασμό, μάλλον δεν έχεις αρκετά, πράγμα που εάν όντως ισχύει εξηγεί το για ποιο λόγο αντιμετωπίζεις πρόβλημα.
 

DeletedUser1062

Guest
Καταρχην απο το event του κοκκινογενη εχω μονο τα 2 απο τα 3 κτιρια. Επιπλεον νομιζεις οτι αξιζει να δεσμεψεις ενα 3χ3 για να παρεις μετα απο 12 ωρες 310 σπορους οταν μονο για ενα 3ωρο απο το εργοστασιο ξυλιας θελεις 1200 σπορους για να παρεις 350 κομμι ??

Για ποίο 3ο κτήριο του Κοκκινογένη μιλάς?
Μηπως τα έχεις μπερδέψει λίγο ?

Δύο είναι τα κτήρια, και αν προσέξεις λίγο παραπάνω θα δείς ότι δίνει 310+155 = 465 σπόρους ανα 12ωρο.
Αρκετά ή όχι για το χώρο που καταλαμβάνουν είναι προσωπική άποψη του καθενός.
 

j.k.

Chef
για ενα 3ωρο απο το εργοστασιο ξυλιας θελεις 1200 σπορους για να παρεις 350 κομμι ??
Καλημερα καλη σαρακοστη.
το εργοστασιο ξυλου που εχεις ενισχυση FoTiS21 αν παραγεις μονο 350 κομμι εχεις θεμα(εγω παραγω 2800 κομμι).
Οποτε το προβλημα σου δεν ειναι οι σποροι αλλα τα τεχνουργηματα ξυλου.
 

FoTiS 21

Κάτοικος του Elvenar
παιδια εχω 200 περιπου τεχνουργιματα ξυλου αλλα ακομα δεν εχω την ερευνα τις ενισχυσης απο το δεντρο. Αν αυτα αυξανει την παραγωγη θα παω πασο αλλα και παλι θα εχει θεμα γιατι δεν ειναι μονο η παραγωγη του κομμι αλλα και η παραγωγη για τον λευκοχρυσο.
εσεις που λετε οτι σας φτανουν οι σποροι μπορειτε να μου πειτε πως γινεται να φτανουν οταν οι 3ωρες αποστολες θελουν περιπου 1200 σπορους, Εχω 5 εργοστασια, αρα 6000 στο 3ωρο...και η αγορα βγαζει ακομα και με τα μπονους το πολυ 13 εως 16.000 σπορους το 24ωρο.
Μπορει να μην ειναι ασσος στα μαθηματικα αλλα εγω νομιζω οτι δεν βγαινει. Αν μπορεις καποιος να με βοηθησει στο πως μπορει να βγει ευχαριστω να μου στειλει μηνυμα ειτε εδω ειτε στο παιχνιδι για να μη κουραζω στο φορουμ.
 

DeletedUser238

Guest
Μπορει να μην ειναι ασσος στα μαθηματικα αλλα εγω νομιζω οτι δεν βγαινει. Αν μπορεις καποιος να με βοηθησει στο πως μπορει να βγει ευχαριστω να μου στειλει μηνυμα ειτε εδω ειτε στο παιχνιδι για να μη κουραζω στο φορουμ.
Έγω θα σου πρότεινα να το δεις ανάποδα το θέμα.
Να δεις πόση σπορά έχεις την ημέρα και ανάλογα να ασχοληθείς με τόσα όσα εργοστάσια μπορείς.
Γιατί πρέπει να έχεις 5 εργοστάσια? Μια απάντηση θα ήταν ότι λόγω έλλεψης τεχνουργημάτων έχεις χαμηλή παραγωγή... αλλά και πάλι 5 εργοστάσια είναι πάρα πολλά και ειδικά αυτά των μη ενισχυμένων αγαθών.
Εγώ να σου πρότεινα να έχεις ΕΝΑ με το ενισχυμένο έμψυχο αγαθό σου. Βαριά βαριά θα έλεγα και ΔΥΟ, επειδή έχεις χαμηλή παραγωγή, αλλά στάνταρ ΚΑΝΕΝΑ από τα άλλα δύο.
Θα προχωράς ίσως λίγο πιο αργά λόγω χαμηλότερης παραγωγής αλλά θα καταφέρεις!
 

SOKRATIS72

Ξωτικό του Elvenar
παιδια εχω 200 περιπου τεχνουργιματα ξυλου αλλα ακομα δεν εχω την ερευνα τις ενισχυσης απο το δεντρο. Αν αυτα αυξανει την παραγωγη θα παω πασο αλλα και παλι θα εχει θεμα γιατι δεν ειναι μονο η παραγωγη του κομμι αλλα και η παραγωγη για τον λευκοχρυσο.
εσεις που λετε οτι σας φτανουν οι σποροι μπορειτε να μου πειτε πως γινεται να φτανουν οταν οι 3ωρες αποστολες θελουν περιπου 1200 σπορους, Εχω 5 εργοστασια, αρα 6000 στο 3ωρο...και η αγορα βγαζει ακομα και με τα μπονους το πολυ 13 εως 16.000 σπορους το 24ωρο.
Μπορει να μην ειναι ασσος στα μαθηματικα αλλα εγω νομιζω οτι δεν βγαινει. Αν μπορεις καποιος να με βοηθησει στο πως μπορει να βγει ευχαριστω να μου στειλει μηνυμα ειτε εδω ειτε στο παιχνιδι για να μη κουραζω στο φορουμ.

http://prntscr.com/ihhjmd η παραγωγή ενισχυμένου έμψυχου αγαθού με ξόρκι αγαθού και ενίσχυση 700%.
http://prntscr.com/ihhk1y η παραγωγή μη ενισχυμένου έμψυχου αγαθού με ξόρκι αγαθού.

Η διαφορά κόστους και απόδοσης είναι τεράστια.

Αφού δεν έχεις κάνει την έρευνα για την ενίσχυση των έμψυχων Φώτη πως μπορείς να υπολογίζεις αν σου βγαίνει ή όχι η παραγωγή;
Η στρατηγική είναι απλή. Φτιάχνεις 2 εργοστάσια με ενίσχυση στα έμψυχα και μέσω αγοράς κάνεις ανταλλαγή για τα άλλα 2 έμψυχα. Με τα τυπικά εργοστάσια κάνεις ανταλλαγές για να έχεις το τυπικό αγαθό που είναι η βάση για το έμψυχο αγαθό σου που έχει ενίσχυση. Πετάς τσάμπα και βερεσέ την θεϊκή σπορά σου σε μή αποδοτικές παραγωγές, γιαυτό και δεν σου φτάνει.
Ακόμη κάτι βασικό, θα πρέπει να σταματήσεις να παράγεις ξόρκια που θέλουν τεχνουργήματα ξύλου. Διότι όσο τα καταναλώνεις δεν μπορείς να ανεβάζεις το ποσοστό της ενίσχυσης σου.
 
Τελευταία επεξεργασία:

DeletedUser3

Guest
@FoTiS 21 : Από τη στιγμή λοιπόν που έχεις μόνο 200 διαθέσιμα Τεχνουργήματα, η καλύτερη στρατηγική θα ήταν να το πας λίγο χαλαρά μέχρι να έρθει το Τουρνουά Ξυλείας και να επικεντρωθείς εκεί ώστε να μαζέψεις 300 Τεχνουργήματα που χρειάζεσαι για να είσαι αποδοτικός.

Επίσης, δεν κατάλαβα το σημείο με τα 6 Εργοστάσια... Απλά πες μου ότι δεν βάζεις στα Εργοστάσια του Ατσαλιού να παράγουν έμψυχα αγαθά, γιατί κάτι τέτοιο καταλαβαίνω ότι κάνεις...
 

DeletedUser134

Guest
Θα πρέπει να ξεκλειδώσεις την έρευνα που σου δίνει την ενίσχυση παραγωγής (είναι η 5η έρευνα από το κεφάλαιο). Μόλις το κάνεις η απόδοση σου θα είναι πολύ μεγαλύτερη. Αλλά μόνο για τα εργοστάσια ξυλείας αφού εκεί έχεις την ενίσχυση (αν δεν κάνω λάθος). Μετά θα ξεκλειδώσεις την αγορά και από εκεί και πέρα περνάς στην αγορά για να βρεις όλα τα υπόλοιπα αγαθά που θα χρειαστείς. Μην επαναλαμβάνω μην ξοδεύεις την Θεική σπορά στα εργοστάσια ατσαλιού σου.
 

FoTiS 21

Κάτοικος του Elvenar
Οκ παιδια τωρα που ξεκλειδωσε η ερευνα αυξιθηκε συμαντικα η παραγωγη στο κομμι.
Ναι εβαζα και στο ατσαλι για να παρω και το αλλο εμψυχο γιατι ελεγα οτι θα βγει αλλα τελικα δεν βγαινει με τιποτα. Η σπορα παντως ετσι και αλλιως ειναι λιγη αλλα τουλαχιστον σιγα σιγα θα ξανα μαζευτει, αν και θα μπορουσε (επιμενω) να υπαρχουν κτιρια που θα δινουν σπορους οπως συμβενει και με το μαννα.
Συγνωμη αν σας κουρασα παιδια. Παντα σε καθε νεα φυλη εχουμε διαφορα θεματα μεχρι να το βρουμε πως τσουλαει :):)
 

FoTiS 21

Κάτοικος του Elvenar
Σε αυτο το κεφαλαιο εχουμε μονο μια επεκταση οπως εχουμε πει. Εχω τις εξης ερωτησεις:
1) οσοι εχουμε εξερευνησει ολες τις επαρχιες που αφορουν τις 60 free επεκτασεις θα συνεχισουμε να μπορουμε να βαζουμε τις επεκτασεις του δεντρου ερευνων μεχρι να καλυφθουν τα τετραγωνα του πλεγματος που αφορουν τις prem επεκτασεις ?
2) αν εξερευνησω πλεον νεα επαρχια, ο "ποντος" που αντιστοιχουσε στο αθροισμα που χρειαζονταν για να ανοιξει μια επεκταση, αν στο μελλον ανοιξουν νεες free επεκτασεις θα προσμετρηθουν ωστε τοτε να παρουμε τις επεκτασεις που θα αντιστοιχουν ??

Και μια παρατηρηση: Στο wiki δεν εχει μπει στον πινακα η επεκταση που αφορα το κεφαλαιο των στοιχειων.

Ευχαριστω
 

FoTiS 21

Κάτοικος του Elvenar
Σε αυτο το κεφαλαιο εχουμε μονο μια επεκταση οπως εχουμε πει. Εχω τις εξης ερωτησεις:
1) οσοι εχουμε εξερευνησει ολες τις επαρχιες που αφορουν τις 60 free επεκτασεις θα συνεχισουμε να μπορουμε να βαζουμε τις επεκτασεις του δεντρου ερευνων μεχρι να καλυφθουν τα τετραγωνα του πλεγματος που αφορουν τις prem επεκτασεις ?
2) αν εξερευνησω πλεον νεα επαρχια, ο "ποντος" που αντιστοιχουσε στο αθροισμα που χρειαζονταν για να ανοιξει μια επεκταση, αν στο μελλον ανοιξουν νεες free επεκτασεις θα προσμετρηθουν ωστε τοτε να παρουμε τις επεκτασεις που θα αντιστοιχουν ??

Και μια παρατηρηση: Στο wiki δεν εχει μπει στον πινακα η επεκταση που αφορα το κεφαλαιο των στοιχειων.

Ευχαριστω

εδω εχουμε καμια απαντηση ??
 

DeletedUser238

Guest
Διάβασε εδώ και λίγα ποστ πιο πάνω και έχει απαντηθεί το 1:

Για το 2...
Αν ποτέ δωθεί νέα επέκταση με βάση τις εξερευνήσεις επαρχειών πιστεύω οτι θα μετρήσουν.
Αλλά δεν νομίζω να υπάρχει απάντηση σε αυτό το θέμα.
Το πλέγμα αυτή τη στιγμή ειναι αυτό που είναι, αν συμπληρωθεί δεν υπάρχει επιπλέον επέκταση να τοποθετηθεί από όπου και να αποκτηθεί αυτή.
 

FoTiS 21

Κάτοικος του Elvenar
Υπαρχει περιπτωση να προστεθει στον εμπορο η αγορα των εμψυχων υλικων ??
Εχουμε σοβαρο προβλημα ολοι με τον σεληνολιθο. Ολες οι προσφορες στην αγορα σεληνολιθο ζητανε. Δεν θα επρεπε να γινει κατι ωστε να ειμαι πιο μοιρασμενα τα υλικα ??
 

j.k.

Chef
Υπαρχει περιπτωση να προστεθει στον εμπορο η αγορα των εμψυχων υλικων ??
Εχουμε σοβαρο προβλημα ολοι με τον σεληνολιθο. Ολες οι προσφορες στην αγορα σεληνολιθο ζητανε. Δεν θα επρεπε να γινει κατι ωστε να ειμαι πιο μοιρασμενα τα υλικα ??
Υπαρχει στον εμπορα χονδρικης τελευταια σελιδα.
 

FoTiS 21

Κάτοικος του Elvenar
Υπαρχει στον εμπορα χονδρικης τελευταια σελιδα.

Ευχαριστώ φιλέ, ενώ είχα μπει στον έμπορο δεν το είχα δει. Πάντως θα έπρεπε να μπορούμε να πάρουμε και με νομίσματα ή με εργαλεία.

Παιδιά υπάρχει κάποιο tip για τον σεληνόλιθο ? Βλέποντας την αγορά διαπιστώνω ότι όλοι από αυτό πάσχουμε. Εδώ και καμιά εβδομάδα που έχω τις παραγωγές του κόμμι για να κάνω τις ανταλλαγές για τα άλλα 2 υλικά μόνο μια φορά έχω καταφερει να βρω καμιά 10.000 σεληνόλιθους. Με αυτούς τους ρυθμούς και το απαγορευτικό κόστος αγοράς του από τον έμπορο δεν μπορώ να φανταστώ πως θα καταφέρω να προχωρήσω παρακάτω στο κεφάλαιο (και με δεδομένο ότι αυτά τα υλικά μειώνονται κάθε βράδυ)

Εχει περασει σχεδον ενας μηνας απ' την ωρα που μπηκε η νεα φυλη και τα πραγματα δεν λενε να στρωσουν.
Ηθελα να ηξερα πως γινεται να μην υπαρχει καλυτερος υπολογισμος στις απετησεις τις εκαστοτε φυλης?
Ειναι δυνατον να μη μπορουν να δουν ποσοι χρηστες παραγουν σεληνολιθο σε σχεση με τα αλλα 2 υλικα και να υπαρχει τοση ανομιομορφια ?
Μετα απο σχεδον ενα μηνα και ακομα δεν μπορουμε να μαζεψουμε πανω απο 1-2 χιλ σελινοληθο την μερα απο την αγορα γιατι υπαρχουν κατα χιλιαδες οι προσφορες που τον ζητανε και φυσικα δεν υπαρχει τοση παραγωγη. Αρα μηδεν σχεδιασμος για ισονομια μεταξυ υλικων.
Τουλαχιστον εστω και τωρα ας κανουν 2 αλλαγες στην αγορα. 1) Να μπορουμε να τον αγορασουμε ειτε με νομισματα, ειτε με εργαλια
2) να ειναι σε πιο λογικες τιμες οι ανταλλαγες για να μπορουμε να αγορασουμε τις ποσοτητες που θελουμε για τις αναβαθμισεις γιατι απο ανταλλαγες δεν το βλεπω.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Κορυφή