• Καλωσήρθες στα μέρη μας ταξιδιώτη — Επισκέπτεσαι για πρώτη φορά το forum μας;

    Σε έχω ξαναδεί να τριγυρνάς εδώ γύρω; Για να συμμετάσχεις σε συζητήσεις ή να θέσεις σε όλους το ζήτημα που σε απασχολεί, θα χρειαστεί να αποκτήσεις ένα λογαριασμό στο forum. Απόκτησε το λογαριασμό σου πατώντας εδώ!

[Feedback] Νέα Φιλοξενούμενη Φυλή: Τα Στοιχειά

  • Δημιουργός θέματος DeletedUser3
  • Ημερομηνία έναρξης

FoTiS 21

Κάτοικος του Elvenar
Όπως παραθέτεις και ο ίδιος από το wiki στο πρώτο screenshot το Ενισχυμένο Έμψυχο Αγαθό "...για όσους έχουν ενίσχυση στο Ατσάλι θα είναι το Κόμμι Δέντρου των Ξωτικών (Ξύλο)..." που σημαίνει πως για να παράγει το Ενισχυμένο του Έμψυχο Αγαθό θα πρέπει να το παράγει από εργοστάσιο ξύλου. Από τα εργοστάσια Ατσαλιού που ήδη έχει θα μπορεί να παράγει Λευκόχρυσο. Είναι μεν Έμψυχο Αγαθό αλλά δεν θα είναι Ενισχυμένο, οι ποσότητες που θα παράγονται θα είναι μικρές ώστε να μπορέσει να εμπορευθεί μ' αυτές.


Αρα με ολα τα παραπανω τι σημενει ?? οτι θα πρεπει να φτιαξω και εργοστασια ξυλου για να κανω παραγωγη ενησχυμενου εμψυχου αγαθου. Κανω λαθος ? Γιατι αλλιως απο τα υπαρχοντα εργοστασια ναι μεν θα εχω εμψυχα αγαθα αλλα απο ΜΗ ενισχυμενο αγαθο οποτε θα ειναι μικροτερες ποσοτητες για να μπορει καποιος να τα διαπραγματευεται στην αγορα

Εχω πραγματικα μπερδευτει...Αν μπορει καποιος απο την Ο.Δ. να βοηθησει καλυτερα θα το εκτιμουσα δεοντως.
 

DeletedUser3

Guest
H Oμάδα Διαχείρισης απόψε τσικνίζει κι απολαμβάνει τη λογοτεχνική ανάλυση του wiki και των ανακοινώσεων!

Να ξαναγράψουμε λοιπόν, όπως λέει και στο βίντεο (το οποίο παρεπιπτόντως έχει υπότιτλους και στα ελληνικά), ότι ναι πρέπει να φτιάξετε και μη ενισχυμένο εργαστήριο (ως προς τα τυπικά αγαθά), για να παράγετε ποσότητες του ενισχυμένου έμψυχου αγαθού.
 

FoTiS 21

Κάτοικος του Elvenar
H Oμάδα Διαχείρισης απόψε τσικνίζει κι απολαμβάνει τη λογοτεχνική ανάλυση του wiki και των ανακοινώσεων!

Να ξαναγράψουμε λοιπόν, όπως λέει και στο βίντεο (το οποίο παρεπιπτόντως έχει υπότιτλους και στα ελληνικά), ότι ναι πρέπει να φτιάξετε και μη ενισχυμένο εργαστήριο (ως προς τα τυπικά αγαθά), για να παράγετε ποσότητες του ενισχυμένου έμψυχου αγαθού.

Ευχαριστώ, να τελικά που μετά από σχεδόν ένα χρόνο που είχαν αρχίσει να ζητούνται στα event υλικά από τα μη ενισχυμένα αγαθά βγαίνει ο λόγος και αυτός δεν ήταν άλλος από το να προετοιμαστεί το έδαφος για την χρήση όλων των εργοστασίων. Φτου και από την αρχή όσοι είχαν γκρεμίσει όλα τα εργοστάσια πρώτης εποχής.
Και μετά μας λέτε ότι φτάνει ο χώρος στις πόλεις....
 

j.k.

Chef
Στο δενδρο ερευνας μονο μια επεκταση βλεπω.
Να υποθεσω οτι απο εδω και περα σε καθε κεφαλαιο μια επεκταση θα δινεται ;
 

DeletedUser118

Guest
Όπως αναφέρει ξεκάθαρα ο CoMa σε προηγούμενη απάντηση του, (που βρίσκεται μόλις στην προηγούμενη σελίδα και μόλις δύο δημοσιεύσεις πάνω από την δική σας), στο συγκεκριμένο Κεφάλαιο, υπάρχει μόνο μία επέκταση. Δεν είμαστε μάγοι για να γνωρίζουμε τι θα ακολουθήσει, τουλάχιστον με τόσες λεπτομέρειες.

Επίσης, ακόμη κι αν γνωρίζουμε, όπως έχουμε εξηγήσει πολλές φορές, δεσμευόμαστε από το απόρρητο.

Τέλος, ίσως θα έπρεπε να αρχίσετε να διαβάζετε όσα γράφονται (τουλάχιστον από εμάς), πριν σχολιάσετε ή γκρινιάζετε.

1) Όντως, τα Έμψυχα Υλικά, στη Φυλή των Στοιχειών θα είναι μόνο 1ης Κλάσης. Με αυτόν τον τρόπο, υπάρχει η δυνατότητα να χρησιμοποιήσετε και τα Τεχνουργήματα που δεν χρησιμοποιείτε, αν και ίσως δυσκολέψει η διαχείρισή τους με τα Ξόρκια. Οπότε, ιδού άλλη μια νέα πρόκληση...

2) Το διαθέσιμο "πλέγμα" απ' όσο ξέρουμε μέχρι στιγμής, δεν πρόκειται να αυξηθεί άλλο στο παιχνίδι. Στο συγκεκριμένο Κεφάλαιο, υπάρχει μόνο μία (1) Επέκταση Έρευνας. Έχουμε ζητήσει πάντως, να αυξηθεί το Πλήθος των Επεκτάσεων Επαρχιών που μπορείτε να κερδίσετε, ώστε να μην απαιτείται Premium για να τερματίσει κάποιος το πλέγμα. Όπως μπορείτε να δείτε επιπλέον στο wiki, αλλάζουν σημαντικά οι διαστάσεις πάρα πολλών Κτιρίων, οπότε από πλευράς εξισορρόπησης θεωρούμε ότι ο χώρος είναι Επαρκής και το έχουμε επιβεβαιώσει και οι ίδιοι στις δοκιμές που κάναμε. Απλά θα χρειστεί να σκεφτείτε κάτι έξυπνο και δεν θα κάνω spoiler :) Θα πω απλά ότι υπάρχουν παραπάνω από ένας τρόποι...
 
  • Like
Αντιδράσεις: j.k.

DeletedUser1151

Guest
καλησπέρα , η Φιλοξενούμενη Φυλή σε μένα γιατί δεν φαίνεται πρεπει να κάνω κάτι ?
 

DeletedUser118

Guest
Οι Φιλοξενούμενες Φυλές δεν είναι κάποιο είδος event του παιχνιδιού, αλλά μόνιμο χαρακτηριστικό.

Μετά το Πέμπτο Κεφάλαιο (Ένα Μονοπάτι προς την Κληρονομιά), αρχίζουν να "έρχονται" φιλοξενούμενες φυλές στην πόλη του παίκτη. Η πρώτη είναι οι Νάνοι, και συνεχίζουμε με νέες φυλές. Η τελευταία είναι τα Στοιχεία, που προστέθηκαν τώρα στο παιχνίδι.

Περισσότερα για τις Φιλοξενούμενες Φυλές μπορείτε να διαβάσετε στο σχετικό θέμα του Wiki.
 

j.k.

Chef
  • Τα Έμψυχα Αγαθά μπορούν να ανταλλαχθούν στην Αγορά, εφόσον ερευνήσετε την αναβάθμισή της
  • Ερωτηση
  • Με ολους οσους την ερευνησουν θα μπορω να ανταλλασω τα εμψυχα αγαθα ακομα και αν δεν τους εχω ανακαλυψει στο χαρτη;
  • Ευχαριστω
 

FoTiS 21

Κάτοικος του Elvenar
  • Τα Έμψυχα Αγαθά μπορούν να ανταλλαχθούν στην Αγορά, εφόσον ερευνήσετε την αναβάθμισή της
  • Ερωτηση
  • Με ολους οσους την ερευνησουν θα μπορω να ανταλλασω τα εμψυχα αγαθα ακομα και αν δεν τους εχω ανακαλυψει στο χαρτη;
  • Ευχαριστω

Λογικα θα ισχυει οτι και τωρα στην αγορα, εγω θελω να ρωτησω τα εμψυχα ανταλασονται μονο με εμψυχα ή και με απλα υλικα ?
Αν ανταλασονται και με απλα υλικα θα μπορει καποιος που δεν εχει φτασει στα εμψυχα υλικα να παρει προσφορα που ειναι: προσφορα εμψυχων υλικων για απλα ?
 

j.k.

Chef
Λογικα θα ισχυει οτι και τωρα στην αγορα, εγω θελω να ρωτησω τα εμψυχα ανταλασονται μονο με εμψυχα ή και με απλα υλικα ?
Αν ανταλασονται και με απλα υλικα θα μπορει καποιος που δεν εχει φτασει στα εμψυχα υλικα να παρει προσφορα που ειναι: προσφορα εμψυχων υλικων για απλα ?
Οποιος δεν εχει κανει αναβαθμιση στην αγορα δεν θα μπορει να βλεπει τα εμψυχα αγαθα οποτε εγω στην συντροφια μου δεν εχω αλλον στο κεφαλαιο αυτο και στον χαρτη βλεπω μονο 5 ατομα που εχουν προχωρησει προς το παρων στο κεφαλαιο .Μονο με αυτα τα 5 ατομα θα ανταλλασσω τα εμψυχα αγαθα;
 

DeletedUser3

Guest
Καταρχάς, δεν χρειάζεται να βιάζεστε. Παρατηρώ ένα τεράστιο "άγχος" το οποίο μάλλον προκαλεί βιασύνες, παρερμηνείες και ερωτήσει σε πράγματα τα οποία είναι ξεκάθαρα στο wiki.

Εάν όλος ο server, όταν θα χρειαστείτε Αγαθά έχει μόνο 5 άτομα στα Στοιχειά (βρίσκεσαι απ' όσο θυμάμαι προς το κέντρο του κόσμου με αρκετούς παλιούς παίκτες), τότε μάλλον θα πάμε για κλείσιμο.

Σιγά σιγά, θα αυξηθεί αυτός ο αριθμός. Μην ξεχνάς ότι είναι μόνο 2 μέρες και η Έρευνα θέλει 120 ΠΓ... Άρα, αν κάποιος το πάει μόνο με τους ωριαίους και δεν τρελαθεί να αγοράζει ΠΓ, χρειάζεται 5 ημέρες για να ξεκλειδώσει την Έρευνα των Ανιχνευτών.

Όσον αφορά το πλήθος των ατόμων με τα οποία μπορεί κάποιος να συναλάσσεται Έμψυχα Αγαθά, είπαμε ότι δεν θα είναι μόνο οι γείτονες που έχει ανακαλύψει, αλλά θα είναι πιο εκτεταμένη η περιοχή στην οποία θα έχει πρόσβαση.

Εάν τώρα δεν έχουν Έμψυχα Αγαθά ούτε στη Συντροφιά του, ούτε στη Γειτονιά του, πάντα υπάρχει ο Έμπορος Χονδρικής, οπότε θα βρεθεί η λύση.

Τέλος, στις προσφορές, μπορούν να εμπλέκονται με το υπάρχον σύστημα μόνο Έμψυχα ή μόνο Τυπικά Αγαθά, κι αυτό νομίζω όμως ότι είναι ξεκάθαρο στο wiki.
 

mpoultoza69

Ξωτικό του Elvenar
καλησπέρα και από εμενα.μαλλον μπλεχτηκα λιγο αλλα μπορει να είναι και επειδή σχολασα τωρα και περαν του ότι είναι αργα είμαι και μετα από 11 ωρες δουλεια,οπωτε θα ρωτησω.εχω ενισχυση πρωτου αγαθου μαρμαρο.αρα θα το στοιχειωμενο μου ενισχυμενο αγαθο θα είναι το ατσαλι...ποσα θα πρεπει να εχω ? γιατι εχω θεμα με τους ανθρώπους....ευχαριστω πολύ.αν ηταν χαζη η ερωτηση συγχωρεστε με....
 

DeletedUser3

Guest
Με 1 Εργοστάσιο, μπορείτε να καλύψετε τις ανάγκες σας σε Έμψυχα. Αυτό όμως εξαρτάται από τον τρόπο που παίζει ο καθένας και το χώρο που έχει. Προσωπικά θα το παλέψω για 2, με το σκεπτικό ότι θα έχω και σαν κέρδος το 10% Ατσαλιού κάθε μέρα οπότε θα αγοράζω μόνο το τρίτο Αγαθό από Έμπορο Χονδρικής. Και στη χειρότερη, απλά θα πουλήσω κανένα από το πρώτο Αγαθό (αν τα δω σκούρα με τον Πληθυσμό).

Αυτό όμως είναι spoiler κι εδώ σταματάω. Θεωρώ ότι όσοι έχετε ανταπεξέλθει στις προκλήσεις στα Κεφάλαια των Μάγων και Δράκων και Μικρούληδων, ότι δεν θα έχετε κανένα απολύτως πρόβλημα.

Το μόνο πρόβλημα είναι ότι δεν μπορώ να βρω χρόνο να κάνω reshape στην πόλη... Έχω κι εγώ τα θεματάκια μου... Μη νομίζετε :)
 

mpoultoza69

Ξωτικό του Elvenar
Με 1 Εργοστάσιο, μπορείτε να καλύψετε τις ανάγκες σας σε Έμψυχα. Αυτό όμως εξαρτάται από τον τρόπο που παίζει ο καθένας και το χώρο που έχει. Προσωπικά θα το παλέψω για 2, με το σκεπτικό ότι θα έχω και σαν κέρδος το 10% Ατσαλιού κάθε μέρα οπότε θα αγοράζω μόνο το τρίτο Αγαθό από Έμπορο Χονδρικής. Και στη χειρότερη, απλά θα πουλήσω κανένα από το πρώτο Αγαθό (αν τα δω σκούρα με τον Πληθυσμό).

Αυτό όμως είναι spoiler κι εδώ σταματάω. Θεωρώ ότι όσοι έχετε ανταπεξέλθει στις προκλήσεις στα Κεφάλαια των Μάγων και Δράκων και Μικρούληδων, ότι δεν θα έχετε κανένα απολύτως πρόβλημα.

Το μόνο πρόβλημα είναι ότι δεν μπορώ να βρω χρόνο να κάνω reshape στην πόλη... Έχω κι εγώ τα θεματάκια μου... Μη νομίζετε :)
ευχαριστω πολύ!!
 

mpoultoza69

Ξωτικό του Elvenar
αραγε την επεκταση που δινει το δεντρο ερευνων θα μπορούμε να την τοποθετήσουμε?δν ειδα πουθενα να δινει χωρο σε καμια πλευρα της πολης....η θα εμφανιστεί όταν ξεκλειδώσουμε την επεκταση?
 
Τελευταία επεξεργασία:

DeletedUser118

Guest
αραγε την επεκταση που δινει το δεντρο ερευνων θα μπορούμε να την τοποθετήσουμε?δν ειδα πουθενα να δινει χωρο σε καμια πλευρα της πολης....

Έχει ήδη απαντηθεί το ερώτημα αυτό:

1) Όντως, τα Έμψυχα Υλικά, στη Φυλή των Στοιχειών θα είναι μόνο 1ης Κλάσης. Με αυτόν τον τρόπο, υπάρχει η δυνατότητα να χρησιμοποιήσετε και τα Τεχνουργήματα που δεν χρησιμοποιείτε, αν και ίσως δυσκολέψει η διαχείρισή τους με τα Ξόρκια. Οπότε, ιδού άλλη μια νέα πρόκληση...

2) Το διαθέσιμο "πλέγμα" απ' όσο ξέρουμε μέχρι στιγμής, δεν πρόκειται να αυξηθεί άλλο στο παιχνίδι. Στο συγκεκριμένο Κεφάλαιο, υπάρχει μόνο μία (1) Επέκταση Έρευνας. Έχουμε ζητήσει πάντως, να αυξηθεί το Πλήθος των Επεκτάσεων Επαρχιών που μπορείτε να κερδίσετε, ώστε να μην απαιτείται Premium για να τερματίσει κάποιος το πλέγμα. Όπως μπορείτε να δείτε επιπλέον στο wiki, αλλάζουν σημαντικά οι διαστάσεις πάρα πολλών Κτιρίων, οπότε από πλευράς εξισορρόπησης θεωρούμε ότι ο χώρος είναι Επαρκής και το έχουμε επιβεβαιώσει και οι ίδιοι στις δοκιμές που κάναμε. Απλά θα χρειστεί να σκεφτείτε κάτι έξυπνο και δεν θα κάνω spoiler :) Θα πω απλά ότι υπάρχουν παραπάνω από ένας τρόποι...
 

DeletedUser3

Guest
Δεν μπορείς να τη βάλεις στην πόλη σου, γιατί έχεις ήδη τοποθετήσει προφανώς αρκετές Επεκτάσεις Επαρχιών και Premium. Υπάρχει στο Δένδρο, διότι δεν ισχύει για όλους τους παίκτες το ίδιο.
 

mpoultoza69

Ξωτικό του Elvenar
Δεν μπορείς να τη βάλεις στην πόλη σου, γιατί έχεις ήδη τοποθετήσει προφανώς αρκετές Επεκτάσεις Επαρχιών και Premium. Υπάρχει στο Δένδρο, διότι δεν ισχύει για όλους τους παίκτες το ίδιο.
αυτό ηθελα να καταλαβω...ειχα την εντυπωση λαθος μου βεβαια πως θα μπορουσα να τοποθετησω τη μια επεκταση όταν την ξεκλειδωνα στο δεντρο ερευνων,και ειχα μπερδευτει...ζητω συγνωμη για την ταλαιπωρια και ευχαριστω πολύ και τους δυο..!!!
 
Τελευταία επεξεργασία:

FoTiS 21

Κάτοικος του Elvenar
Εκανα αναβαθμιση στην αγορα και αρχισα πλεον να βλπεω τις προσφορες στα νεα αγαθα.
Επισης μπορω να πω οτι λογικα με τα 2 εργοστασια φαινεται οτι μαλλον φτανουν οι ποσοτητες απο το νεο αγαθο που χρειαζομαστε.
Αυτο ομως που φαινετα να μη φτανει και δεν ειδα καμια αυξηση παρολο την αναβαθμιση ειναι η θεικη σπορα. Δεν θα επρεπε κανονικα να αυξηθει η παραγωγη τις μετα την αυξηση ??
Μηπως πλεον πρεπει με καποιο τροπο να μπορουμε να παραξουμε επιπλεον θεικη σπορα και εκτος αγορας ??
Ειναι δεδομενο οτι με τις ποσοτητες που χρειαζονται να να παραχθουν τα εμψυχα αγαθα καθως και την ποσοτητα που θελουμε για να προχωρισουμε τις ερευνες σε λιγο δεν θα μπορουμε να προχωρισουμε λογο της ελειψης της θεικης σπορας.
Επισης δεν θα επρεπε να υπαρχει εμπορος και για αυτα τα αγαθα ??
 
Τελευταία επεξεργασία:
Κορυφή