• Καλωσήρθες στα μέρη μας ταξιδιώτη — Επισκέπτεσαι για πρώτη φορά το forum μας;

    Σε έχω ξαναδεί να τριγυρνάς εδώ γύρω; Για να συμμετάσχεις σε συζητήσεις ή να θέσεις σε όλους το ζήτημα που σε απασχολεί, θα χρειαστεί να αποκτήσεις ένα λογαριασμό στο forum. Απόκτησε το λογαριασμό σου πατώντας εδώ!

[Feedback] Αναβάθμιση στην Έκδοση 0.35

  • Δημιουργός θέματος DeletedUser3
  • Ημερομηνία έναρξης

DeletedUser3

Guest
Ο/Η Outlaw Kid έγραψε:
Με αυτα και με αυτά, να αναφερω οτι εχουν περάσει πανω απο 4 μηνες απο την προσθηκη των νανων, και απο τοτε το παιχνιδι έχει μια στασιμη με φθεινουσα πορεια σε οτι αφορα την ενσωματωση νεων χαρακτηριστικων...

Μια διευκρίνιση... Οι Νάνοι και τα Αρχαία Θαύματα της βασικής φυλής και των Νάνων, θεωρούνται νέο υλικό...

Όσον αφορά νέα χαρακτηριστικά και νέες φυλές σύντομα θα μπορέσουμε να σας δώσουμε μια ιδέα του τι έρχεται. Λίγη υπομονή λοιπόν...

Καλό θα ήταν να κάναμε έναν "απολογισμό" για το κατά πόσον σας αρέσει ο τρόπος με τον οποίο αποφασίστηκε να χρησιμοποιηθούν τα επιπλέον Τεχνουργήματα των μη ενισχυμένων Αγαθών το οποίο αν έλειπαν όλα αυτά τα bugs θα ήταν κάτι πολύ ενδιαφέρον να συζητήσουμε. Ίσως να είναι λίγο νωρίς και κάποιοι από εσάς είναι επιφυλακτικοί λόγω του χώρου που καταλαμβάνει το κτίριο, όμως γενικά θα ήταν χρήσιμο να διατυπωθούν όλες οι απόψεις...
 

DeletedUser20

Guest
Προσωπικα εχω ακομα δρομο με τους νανους οποτε "παγωστε" το θεμα της νεας φυλης :p

Τα ξορκια φαινεται να ειναι αρκετα χρησιμα για τους νεους παιχτες. Σωστα τοποθετηθηκαν στην αρχη της ερευνας ωστε οι νεοι παιχτες οποτε "κολλανε" να μπορουν να κανουν boost στα εργαστηρια ή στα αγαθα. Επιπλεον βρηκαμε πως να χρησιμοποιησουμε τα τεχνουργηματα του μη-ενισχυμενου αγαθου.
Εν ολιγοις κανει το παιχνιδι πιο γρηγορο στην αρχη του, το οποιο ισως να ενθαρυνει τους νεους παιχτες να συνεχισουν αλλα και πιο ολοκληρωμενο για ολους τους παιχτες.

Διαφωνω με τον Οliver και τον Tim. Η χρηση του ξορκιου για τα εργαστηρια πιστευω οτι θα δουλεψει πολυ καλα και με συνεχη 5λεπτα. Λιωνεις το εργαστηριο και βγαζεις τις ποσοτητες που θες.

Τα ξορκια αυτα ομως δεν ειναι τοσο χρησιμα για τους παιχτες με μεγαλη αναπτυξη. Με σωστη διαχειριση δυσκολα ξεμενεις ειτε απο προμηθειες ειτε απο αγαθα.
Ισως θα μπορουσε μελλοντικα να προστεθει ενα ξορκι για τους στρατωνες ή/και για τον ανιχνευτη. Οπως το σκεφτομαι εγω, θα ηταν αρκετα ευχρηστο να μειωνοταν ο χρονος αναμονης για την εκπαιδευση στρατευματων ή/και την μειωση του χρονου εξερευνησης νεας επαρχιας, χωρις διαμαντια.

Αναμενουμε νεα χαρακτηριστικα και βελτιωσεις. Ενταξει, ακομα στην εκδοση 0.35 ειμαστε εχει πραγμα να δωσει το παιχνιδι ;)
 

DeletedUser30

Guest
Προσωπικα εχω ακομα δρομο με τους νανους οποτε "παγωστε" το θεμα της νεας φυλης :p

Τα ξορκια φαινεται να ειναι αρκετα χρησιμα για τους νεους παιχτες. Σωστα τοποθετηθηκαν στην αρχη της ερευνας ωστε οι νεοι παιχτες οποτε "κολλανε" να μπορουν να κανουν boost στα εργαστηρια ή στα αγαθα. Επιπλεον βρηκαμε πως να χρησιμοποιησουμε τα τεχνουργηματα του μη-ενισχυμενου αγαθου.
Εν ολιγοις κανει το παιχνιδι πιο γρηγορο στην αρχη του, το οποιο ισως να ενθαρυνει τους νεους παιχτες να συνεχισουν αλλα και πιο ολοκληρωμενο για ολους τους παιχτες.

Διαφωνω με τον Οliver και τον Tim. Η χρηση του ξορκιου για τα εργαστηρια πιστευω οτι θα δουλεψει πολυ καλα και με συνεχη 5λεπτα. Λιωνεις το εργαστηριο και βγαζεις τις ποσοτητες που θες.

Τα ξορκια αυτα ομως δεν ειναι τοσο χρησιμα για τους παιχτες με μεγαλη αναπτυξη. Με σωστη διαχειριση δυσκολα ξεμενεις ειτε απο προμηθειες ειτε απο αγαθα.
Ισως θα μπορουσε μελλοντικα να προστεθει ενα ξορκι για τους στρατωνες ή/και για τον ανιχνευτη. Οπως το σκεφτομαι εγω, θα ηταν αρκετα ευχρηστο να μειωνοταν ο χρονος αναμονης για την εκπαιδευση στρατευματων ή/και την μειωση του χρονου εξερευνησης νεας επαρχιας, χωρις διαμαντια.

Αναμενουμε νεα χαρακτηριστικα και βελτιωσεις. Ενταξει, ακομα στην εκδοση 0.35 ειμαστε εχει πραγμα να δωσει το παιχνιδι ;)

Εδω δεν μπορουμε να τα χρησημοποιησουμε εμεις αφου για να μαζεψεις 8-10 θες 10 μερες θα τα χρησημοποιησουν οι νεοι παιχτες;
Ναι βρεθηκε τροπος να χρησημοποιηθουν τα τεχνουργηματα οπως λες και συμφωνω ομως προς το παρων (με τα 3 αρνητικα στοιχεια)- (με 1 θεση μονο με τοσο μεγαλο χρονο παραγωγης και κυριως ειναι μονο για ενα κτιριο) εχει αφησει πολυ κακες εντυπωσεις στους παιχτες και προσωπικα συμφωνω οτι καλως εφευρεθηκε ενα τετοιο κτιριο αλλα οι συνηθηκες χρησης του ειναι κακιστες και πολυ χρονοβορες..
Σε παιρνει που σε παιρνει ο υπνος σε αυτο το παιχνιδι με αυτους τους χρονους πας για ληθαργο .. :p
 

DeletedUser20

Guest
@PHANTOM απο οσο ξερω ο χρονος ειναι το ιδιο πραγμα για εμας και για τους παιχτες με μικρη αναπτυξη :p
Τα Ξορκια ειναι boost, ενισχυση δηλαδη. Δεν θα βασιστεις στα ξορκια για να ανεβεις, αλλα οταν θα κολλησεις καπου θα τα χρησιμοποιησεις.
Και ουτε θα περιμενεις την τελευταια στιγμη για να τα παραξεις. Γερμανικο ειναι το παιχνιδι, οι ανθρωποι δεν ειναι της τελευταιας στιγμης :rolleyes:

π.χ. εγω εχω κολλησει σε μια ευρευνα των νανων εδω και μερικες μερες λογω κακου προγραμματισμου και ελειψης γρανιτη.
Υπολογιζοντας τους ρυθμους παραγωγης θα εβλεπα οτι δεν βγαινει στην ωρα της η ερευνα. Θα προετοιμαζα καπου 7 Ξορκια που θελουν 4 μερες για να βγουνε και θα την ειχα ξεκλειδωσει την ερευνα.
 

FoTiS 21

Κάτοικος του Elvenar
Τέλος, να πω οτι και την αλλαγη στον στρατωνα δεν την καταλαβα.. Ισως καποιος να μπορουσε να μας πει τι ρολους εξυπηρετει??

Με αυτα και με αυτά, να αναφερω οτι εχουν περάσει πανω απο 4 μηνες απο την προσθηκη των νανων, και απο τοτε το παιχνιδι έχει μια στασιμη με φθεινουσα πορεια σε οτι αφορα την ενσωματωση νεων χαρακτηριστικων...

εδω συμφωνω 1000000% μαζι σου.

φιλε psamdio αυτο με τις ερευνες των νανων ειναι λιγο χαλια το πραγμα.
θελει υπερβολικα πολυ γρανιτη για να ξεκλειδωσεις τον χαλκο και αν δεν εχεις χαλκο δεν μπορεις να ανεβασεις τον γρανιτη πανω απο το 2ο επιπεδο...
προσωπικα μου εχει παρει καμια εβδομαδα (μιας και δεν μπορω να μπω στο 6ωρο για να μαζεψω τον γρανιτη) ωστε να συμπλξηρωσω και να ξεκλειδωσω την ερευνα για τον χαλκο.

επισης κατι σχετικα με την ακαδημια, μεχρι στιγμης (phantom εβαλα να κανω και το δευτερο ξορκι και τρομαξα) ειναι μια αποτυχια και το εχω μετανιωσει πικρα που την εκτισα. μηπως θα ηταν εφικτο να μας δωσετε την δυνατοτητα να το πουλισουμε ???
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

DeletedUser20

Guest
Ενας παιχτης απο την συντροφια μου εβγαλε 50.000 προμηθειες σε δυο ωρες...
Δεν γνωριζω αν παιζει με διαμαντια ή οχι. Εμενα παντως αυτο το νουμερο με καλυπτει!

Επισης το παραδειγμα μου πιο πανω ειναι λιγακι αστοχο.
Το εννοουσα περισσοτερο με την προοπτικη των ξορκιων και οχι με την παρουσα κατασταση
 

kailaris

Περιπλανώμενο Ξωτικό
καλησπερα μερικα θεματακια μετα την αναβαθμιση (ναι εχω κανει καθαρισμο κουκις κ σχετικα)
τα μνμτα παραμενει κ αναβουν οποτε κ εαν θελουν
οι ειδοποιησεις στην αρχη κολλησε κ δε μου εδειχνε τιποτα,μετα εδειχνε τον αριθμο που με βοηθουσαν αλλα δεν τους εδειχνε στην καρτελα
σημερα μου τα δειχνει ανακατεμενα
ΑΛΛΑ ο χαρτης παει κοπιδιιιιιι επιτελους χαχαχα
κ σε μενα νομιζω αφαιρεθηκαν ποντοι δεν ειμαι σιγουρος ισως χτισαν οι αλλοι κ με περασαν (δε με απασχολει κ ολας)
τα στρατα που εφτιαχνα στο στρατωνα χαθηκαν (απλα το λεω) κ οπως ηταν κ οπως ειναι τωρα ειναι μια χαρα ο στρατωνας
για τα ξορκια θα δειξει προσεχως
8Wz2uzq.png
 

DeletedUser

Guest
Με αυτα και με αυτά, να αναφερω οτι εχουν περάσει πανω απο 4 μηνες απο την προσθηκη των νανων, και απο τοτε το παιχνιδι έχει μια στασιμη με φθεινουσα πορεια σε οτι αφορα την ενσωματωση νεων χαρακτηριστικων...

Ειναι για να σας φτασω κ εγω που αρχισα πολυ μετα απο σας ^^
 

kailaris

Περιπλανώμενο Ξωτικό
πω ρε φιλε για ενα ξορκι να θες σχεδον μια αιωνιοτητα να το φτιαξεις ε νομιζω ειναι πολυ
απο οτι το κοβω θα πουληθει το κτιριο μαγειας τσαμπα χωρο πιανει
 

DeletedUser

Guest
πω ρε φιλε για ενα ξορκι να θες σχεδον μια αιωνιοτητα να το φτιαξεις ε νομιζω ειναι πολυ
απο οτι το κοβω θα πουληθει το κτιριο μαγειας τσαμπα χωρο πιανει
Φιλε μου δεν ειμαι σιγουρος για αυτο που θα πω,αλλα εχω την εντυπωση οτι δε μπορεις να το γκρεμισεις...
 

DeletedUser16

Guest
γιατι να μην μπορεις? ολα τα κτηρια μπορεις να τα πουλησεις
απλα αν το γκρεμισεις, δεν θα παρεις πισω τα τεχνουργηματα που εδωσες
 

DeletedUser30

Guest
Ενας παιχτης απο την συντροφια μου εβγαλε 50.000 προμηθειες σε δυο ωρες...
Δεν γνωριζω αν παιζει με διαμαντια ή οχι. Εμενα παντως αυτο το νουμερο με καλυπτει!

Επισης το παραδειγμα μου πιο πανω ειναι λιγακι αστοχο.
Το εννοουσα περισσοτερο με την προοπτικη των ξορκιων και οχι με την παρουσα κατασταση

Φυσικα και παιζει με διαμαντια, αλλα δεν ειναι εκει το θεμα, εμενα δεν με καλυπτει οπως εγραψα παραπανω για μενα 50.000 ειναι 4 αποστολες αλλα και παλι δεν ειναι εκει το θεμα, το θεμα ειναι η προοπτικη που σου προσφερει το χτισιμο της ακαδημιας και ο σκοπος της, τα θετικα της και τα αρνητικα της που εχουν αναφερθει πολλακις και απο μενα και απο αλλους παιχτες ..
Και οχι δεν μπορεις να την γκρεμισεις προς το παρων οπως και την πυλη των νανων
 

DeletedUser3

Guest
@PHANTOM : H Πύλη των Νάνων μπορεί να πωληθεί.

H Ακαδημία Μαγείας δεν μπορεί να πωληθεί. Μπορείτε να ακυρώσετε την κατασκευή της αν το μετανοιώσετε, αλλά δεν θα πάρετε πίσω τα Τεχνουργήματα που χρειάστηκαν για το χτίσιμο.
 

FoTiS 21

Κάτοικος του Elvenar
@PHANTOM : H Πύλη των Νάνων μπορεί να πωληθεί.

H Ακαδημία Μαγείας δεν μπορεί να πωληθεί. Μπορείτε να ακυρώσετε την κατασκευή της αν το μετανοιώσετε, αλλά δεν θα πάρετε πίσω τα Τεχνουργήματα που χρειάστηκαν για το χτίσιμο.

η πυλη των νανων προς το παρον δεν μπορει να πωληθει ρομεο. ευχομαι οταν θα μπορει να πωληθει να μπορει και η ακαδημια.

6826803232.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία:

DeletedUser30

Guest
@PHANTOM : H Πύλη των Νάνων μπορεί να πωληθεί.

H Ακαδημία Μαγείας δεν μπορεί να πωληθεί. Μπορείτε να ακυρώσετε την κατασκευή της αν το μετανοιώσετε, αλλά δεν θα πάρετε πίσω τα Τεχνουργήματα που χρειάστηκαν για το χτίσιμο.

Αντε παλι τα ιδια, ξανα γραφω η ακαδημια, και η πυλη των νανων ουτε να γκρεμιστουν μπορουνε ουτε να πουληθουν..
 

DeletedUser118

Guest
Η Πύλη των Νάνων θα μπορεί να πουληθεί στο μέλλον.
Η Ακαδημία Μαγείας δεν μπορεί και δεν πρόκειται να μπορεί να πουληθεί γιατί είναι βασικό κτίριο όπως η Αγορά και ο Στρατώνας, αυτά τα κτίρια αν χτιστούν δεν γκρεμίζονται μετά. Άρα όποιος δεν επιθυμεί να χτίσει την Ακαδημία δεν την χτίζει. Και προς το παρόν έχει και την δυνατότητα να μην πραγματοποιήσει ούτε και τις έρευνες που χρειάζονται για αυτή. Δεν ξέρουμε στο μέλλον αν θα είναι υποχρεωτικές.

Τα Ξόρκια είναι ένα νέο χαρακτηριστικό και έρχονται ενδιαφέροντα πράγματα στην εξέλιξη του. Οι χρόνοι παραγωγής τους έχει αναφερθεί ήδη ότι είναι υπερβολικοί ίσως, όμως, δεν γνωρίζουμε ακόμη που θα οδηγήσει. Ίσως να μειωθούν οι χρόνοι ίσως να αλλάξουν τα ξόρκια; Ίσως στο πρώτο κεφάλαιο να ερευνάς την Ακαδημία μαζί με το πρώτο ξόρκι, στο δεύτερο να ερευνάς μία αναβάθμιση για το πρώτο ξόρκι, στο 3 να ερευνάς το δεύτερο ξόρκι, στο τέταρτο μια εξέλιξη του δεύτερου κοκ; Απλά μείνετε συντονισμένοι και έρχονται ακόμη περισσότερα νέα πράγματα (ΣΣ οι παραπάνω έρευνες είναι απλό παράδειγμα και όχι ανακοίνωση σίγουρου στοιχείου που θα μπει ή έχει σχεδιαστεί).

Όσο για το θέμα των χρόνων γενικότερα, το Elvenar είναι ένα παιχνίδι στρατηγικής, βασισμένο στο χτίσιμο μιας πόλης, το εμπόριο και προφανώς την διαχείριση χρόνου. Προφανώς και θα έχει χρόνους. Τώρα αν κάποιοι χρόνοι είναι υπερβολικοί (όπως πχ η κατασκευή Ξορκιών που αναφέρεται) είναι εντελώς διαφορετικό με το ότι κάποιος που παίζει παιχνίδι διαχείρισης χρόνου παραπονιέται για την διαχείριση του χρόνου και την ύπαρξη του σε αυτό. Άλλωστε αν τόσο πολύ ενοχλεί ο χρόνος, στα περισσότερα στοιχεία υπάρχει η δυνατότητα επιτάχυνσης με διαμάντια. Πάντως ας μείνουμε στο ότι η διαχείριση χρόνου και ο χρόνος είναι βασικό στοιχείο στο Elvenar και τέτοιου είδους παιχνίδι.

Τέλος το είπε ο ίδιος ο CoMa είπε, και αγνοήθηκε, ότι το παιχνίδι κάθε άλλο παρά στάσιμο είναι και ανέφερε παραδείγματα. Ας το κάνουμε πιο αναλυτικό λοιπόν. Το παιχνίδι άρχισε στην κανονική του έκδοση τον Ιούλιο. Από τότε έχουν προστεθεί: Φιλοξενούμενες Φιλές (με πρώτη τους Νάνους), Αρχαία Θαύματα, Ξόρκια, σύντομα έρχονται δύο νέα στοιχεία ακόμα στο παιχνίδι επίσης μεγάλα και όταν λέμε σύντομα ελπίζουμε πριν το Πάσχα. Άρα εν κατακλείδι σε 6 μήνες έχουν προστεθεί ήδη 3 μεγάλα χαρακτηριστικά στο παιχνίδι και μέσα στο επόμενο διάστημα 1-2 μηνών (μέχρι το παιχνίδι να γίνει 8 μηνών) έρχονται άλλα δύο στοιχεία, σύνολο 5.
Υπάρχει διαφορά λοιπόν στο ότι το παιχνίδι μένει στάσιμο και στο ότι κάποιοι θεωρούν ότι μένει στάσιμο. Όλα αυτά χρειάζονται χρόνο για να γίνουν και δεν υπάρχουν κρυμμένα έτοιμα στο ντουλάπι να βγουν. Το ότι κάποιες φορές ο χρόνος αυτός μπορεί να ξεπεράσει την ταχύτητα με την οποία κάποιοι ολοκληρώνουν μία φυλή για την οποία παραπονιούνται ότι οι απαιτήσεις είναι υπερβολικές και θέλει πολύ χρόνο να ολοκληρωθεί είναι και πάλι ένα διαφορετικό θέμα.

Καλό σας απόγευμα!
 

DeletedUser3

Guest
hfJm0f7.png


Η Πύλη των Νάνων μπορεί να πουληθεί!
 

FoTiS 21

Κάτοικος του Elvenar
μπορω να εχω μια διευκρινηση γιατι νοωθω οτι παιζω σε αλλο παιχνιδι ??
η πυλη των νανων που βλεπω απο πανω οτι μπορει να πωληθει μπορει να γινει απο καποιο επιπεδο και πανω ???
γιατι εγω π.χ. που ειμαι ακομα στο 2ο επιπεδο δεν εχω την επιλογη για πωληση.

ευχαριστω

edit:

@Lighting Shadow η ενσταση σε αυτο που λες για την ακαδημια (για να μη την χτισει καποιος αν δεν θελει) ειναι οτι δυστυχως καποιος δεν μπορει να ξερει απο πριν ολα τα παραπανω (κατ' εμε μειωνεκτηματα) και οταν τα ανακαληψει πλεον την εχει πατησει.
επισης παλι κατ' εμε η ακαδημια δεν θα επρεπε να ειναι στα σημαντικα κτηρια μιας και προς το παρον δεν προσφερει τιποτα σε σχεση με την αγορα και τους στρατωνες που ειναι σε αυτη την κατοιγορια. Αν στο μελλον γινει κτηριο που θα προσφερει στοιχεια στο παιχνιδι που θα ειναι βασικα οπως ο στρατος και το παζαρι που προσφερουν οι στρατωνες και η αγορα αντιστοιχα ευχαιρστως να την εχουμε σαν βασικο κτιριο που δεν θα μπορει να πωληθει.
 
Τελευταία επεξεργασία:

DeletedUser30

Guest
Ο Ρομεο εχει δικιο να πουληθει μπορει η πυλη των νανων να γκρεμιστει μονο δεν μπορει και αυτο προς το παρων απο οτι λενε θα ειναι υποχρεωτικο αργοτερα το γκρεμισμα της οποτε την κραταμε .. :p

Φωτη οχι οποιαδηποτε στιγμη μπορεις να την πουλησεις .. (click στο πανω αριστερα)

http://prntscr.com/a5ywdb

http://prntscr.com/a5yx9s
 

FoTiS 21

Κάτοικος του Elvenar
καλημερα, οκ το ειδα...ειχα μπερδευτει με την κατεδαφιση.
 
Κορυφή