• Καλωσήρθες στα μέρη μας ταξιδιώτη — Επισκέπτεσαι για πρώτη φορά το forum μας;

    Σε έχω ξαναδεί να τριγυρνάς εδώ γύρω; Για να συμμετάσχεις σε συζητήσεις ή να θέσεις σε όλους το ζήτημα που σε απασχολεί, θα χρειαστεί να αποκτήσεις ένα λογαριασμό στο forum. Απόκτησε το λογαριασμό σου πατώντας εδώ!

[Feedback] Αναβάθμιση στην Έκδοση 0.35

  • Δημιουργός θέματος DeletedUser3
  • Ημερομηνία έναρξης

DeletedUser3

Guest
Εδώ συζητάμε για τις αλλαγές που έρχονται με την έκδοση 0.35, η οποία προγραμματίζεται να πραγματοποιηθεί (εκτός απροόπτου) την Τετάρτη 17 Φεβρουαρίου 2016.

Αναλυτική λίστα με τις αλλαγές οι οποίες συμπεριλαμβάνονται μπορεί να βρεθεί εδώ.

Συνοπτικές πληροφορίες για τα Ξόρκια, μπορείτε να βρείτε στο επεισόδιο Φεβρουαρίου του Innogames TV, στην ανακοίνωση που αφορά τα Ξόρκια, καθώς και στον αντίστοιχο τομέα στο wiki του παιχνιδιού.

Με την έκδοση 0.35 εισάγεται ένα χαρακτηριστικό το οποίο θεωρούμε ότι λύνει το πρόβλημα των "άχρηστων Τεχνουργημάτων", με τρόπο που μας έχει ήδη ενθουσιάσει από τις δοκιμές στον Beta και περιμένουμε και τις δικές σας εντυπώσεις.

Καλό διάβασμα και καλή διασκέδαση!
 

DeletedUser30

Guest
Οι ποντοι απο τα αρχαια θαυματα θα μπουνε κανονικα; Γιατι δεν βλεπω καποια αναφορα προς αυτο ..
 

DeletedUser3

Guest
Η αλλαγή αυτή δεν προβλέπεται να υλοποιηθεί στην έκδοση 0.35. Μόλις έχουμε νεότερα για αυτό το ζήτημα θα σας ενημερώσουμε.
 

DeletedUser57

Guest
καλησπέρα σας
θελω να μαθω ποιος είναι ο λογος που μου αφαιρεσατε 380 ποντους κατάταξης?
 

DeletedUser134

Guest
Αν διαβάσεις το ποστ σχετικά με την βάση δεδομένων θα δεις ότι όλοι οι παίκτες υπάρχει πιθανότητα να πέσουν ή να ανέβουν μερικούς πόντους στην κατάταξη...το ίδιο συνέβηκε και σε μένα και έχασα γύρω στους 100 πόντους...πιστεύω ότι όλοι έπαθαν το ίδιο...
 

DeletedUser57

Guest
Εγώ έκανα την ερώτηση αφού πρώτα διάβασα την ανακοίνωση. Θέλω όμως συγκεκριμένα να μάθω για ποιο λόγο και από που αφαιρέθηκαν 380 πόντοι κατάταξης. Παρακαλώ να μου απαντήσει κάποιος διαχειριστής.
 

DeletedUser3

Guest
To "από πού αφαιρέθηκαν" ή το "από πού προστέθηκαν" πόντοι κατάταξης λόγω της συντήρησης που έγινε στη βάση δεδομένων, είναι κάτι το οποίο είναι πολύ δύσκολο να απαντηθεί σε κάθε παίκτη ξεχωριστά.

Αρκεί να πω λοιπόν ότι για όλους ανεξαιρέτως τους παίκτες έγινε επανυπολογισμός των πόντων που έχουν κερδίσει από την αρχή του παιχνιδιού.

Λεπτομέρειες για το πώς προστίθενται οι πόντοι κατάταξης μπορείτε να βρείτε εδώ.

Εάν λοιπόν έχετε υπολογίσει πχ με κάποιο Excel (όσο περίεργο κι αν ακούγεται υπάρχει κόσμος που το κάνει και έως τώρα έβρισκε ασυμφωνία η οποία πλέον διορθώθηκε) ότι οι πόντοι κατάταξής σας δεν είναι ορθοί μετά την ενημέρωση της βάσης δεδομένων, με χαρά μας να προωθήσουμε το αποτέλεσμα στην ομάδα ανάπτυξης και να δούμε τι έχει γίνει.
 

DeletedUser30

Guest
Λοιπον με την συντηρηση δεδομενων μου αφερεθηκαν και μενα ποντοι οπως ειχε προειπει ο Ρομεο(καμια 200+ απο οτι θυμαμαι) αλλα δεν ειναι προβλημα αυτο σιγα..
Ξεκινωντας τις παρατηρησεις διαπυστωσα αρχικα οτι στα αρχαια θαυματα οταν δινεις ποντους γνωσεις δεν φαινεται να στους κατοχυρωνει στον παιχτη οπως συνεβαινε πριν(στην μπαρα προοδου τους παιρναει κανονικα) αλλα αμα κλεισεις το παραθυρο και ξανα το ανοιξεις οι ποντοι εχουν περαστει κανονικα στον παιχτη, αυτο σαν πρωτη παρατηρηση ..
 

DeletedUser134

Guest
καλησπέρα σας
θελω να μαθω ποιος είναι ο λογος που μου αφαιρεσατε 380 ποντους κατάταξης?

Σύμφωνα με την σύνταξη της ερώτησης σου η απάντηση είναι ότι έγινε αναβάθμιση στην βάση δεδομένων και για αυτό το λόγο έχασες , και όχι σου αφαίρεσαν πόντους για να σε ρίξουν στην βαθμολογία :)

Εγώ έκανα την ερώτηση αφού πρώτα διάβασα την ανακοίνωση. Θέλω όμως συγκεκριμένα να μάθω για ποιο λόγο και από που αφαιρέθηκαν 380 πόντοι κατάταξης. Παρακαλώ να μου απαντήσει κάποιος διαχειριστής.

Αμφιβάλλω ότι είδες καν την ανακοίνωση... :) Και πάλι σύμφωνα με την σύνταξη της ερώτησης σου ο λόγος είναι ότι έχασες πόντους γιατί έγινε ξανά η βαθμολόγηση για να διορθωθούν τυχόν λάθη (πράγμα το οποίο ίσχυε όπως είδαμε) Δεν χρειαζόταν να παρακαλέσεις για να σου απαντήσει κάποιος διαχειριστής , κάνεις ερωτήσεις στο φόρουμ , σου απαντάνε παίκτες και διαχειριστές... θα έπρεπε να σε είχε καλύψει η απάντηση μου και απλά να έκανες την ερώτηση σου ως εξής...:

Αφού διάβασα το θέμα σχετικά με την βάση δεδομένων μήπως ξέρει κανένας από που χάσαμε τους πόντους που χάσαμε ? :)
 

DeletedUser118

Guest
Το θέμα κατάταξη και πόντοι ήτα ξεκάθαρο από την αρχή. Στην ανακοίνωση γίνετε ξεκάθαρο ότι για κάποιους λόγους (οι οποίοι εντοπίστηκαν και διορθώθηκαν) υπήρχαν λάθη στον υπολογισμό των πόντων. Με την ενημέρωση της βάσης δεδομένων έγινε επανυπολογισμός όλων όσων έχετε κάνει μέχρι σήμερα στο παιχνίδι και σας δόθηκαν οι πόντοι που έπρεπε να έχετε, οι σωστοί πόντοι. Για οποιοδήποτε λάθος όπως ήδη είπε και ο CoMa του παιχνιδιού που μπορεί να παρατηρήσατε (σε περίπτωση που κρατάτε κάποιο αρχείο) ευχαρίστως να μας το αναφέρετε μέσω του Κέντρου Υποστήριξης και να προωθήσουμε το αίτημα σας μαζί βέβαια με το σχετικό αρχείο στην ομάδα ανάπτυξης.

Λοιπον με την συντηρηση δεδομενων μου αφερεθηκαν και μενα ποντοι οπως ειχε προειπει ο Ρομεο(καμια 200+ απο οτι θυμαμαι) αλλα δεν ειναι προβλημα αυτο σιγα..
Ξεκινωντας τις παρατηρησεις διαπυστωσα αρχικα οτι στα αρχαια θαυματα οταν δινεις ποντους γνωσεις δεν φαινεται να στους κατοχυρωνει στον παιχτη οπως συνεβαινε πριν(στην μπαρα προοδου τους παιρναει κανονικα) αλλα αμα κλεισεις το παραθυρο και ξανα το ανοιξεις οι ποντοι εχουν περαστει κανονικα στον παιχτη, αυτο σαν πρωτη παρατηρηση ..

Αν το πρόβλημα αυτό παρουσιάζεται κάθε φορά θα ήταν χρήσιμο να μας ενημερώσετε με καταχώρηση σφάλματος. Αν συμβαίνει μία φορά στο τόσο τότε ίσως οφείλετε στην σύνδεση ή/και τον υπολογιστή σας λόγω υπερφόρτωση.
 

DeletedUser30

Guest
Eγραψα προεκυψε μετα την συντηρηση που εγινε, ε ενταξει σας ενημερωσα εδω, δεν το ειδατε; το ιδιο δεν ειναι ;
Και μια ερωτηση η ακαδημια δινει ποντους καταταξης;


Η aliki βλεπω παλι εχει 100.000 ποντους..
σε μενα εμφανιζει ειδοποιησεις και μηνυματα ξανα μανα απο την αρχη και οποιος μου κανει ενεργεια μου εμφανιζει στα ειδοποιησεις και την προηγουμενη του ενεργεια ενω υπαρχουν ποιο καινουργιες..

http://prntscr.com/a4h9r7

Τελος ειδα οτι ενω πριν την αναβαθμιση ειχα 5 χ 60 ευλογημενους παλαντινους στην σειρα να γινονται 100.000 δηλαδη (προμηθειες εργαστηριου) χαθηκαν ολοι μαζι με τις προμηθειες..
Πανε αυτα να τα κλαψω;
Μαλλον μπαινουμε σε νεο κυκλο απο bugs .. :(
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

FoTiS 21

Κάτοικος του Elvenar
καλησπερα και απο μενα.
αν προσεξα καλα, ειχατε πει οτι οταν θα μπουμε στο δεντρο ερευνων θα γινοταν αυτοματη εστιαση στις νεες ερευνες...
αυτο σε μενα δεν λειτουργει με αποτελεσμα καθε φορα να ψαχνω τις νεες ερευνες για να βαλω τους ποντους γνωσης. (εχω κανει τους καθαρισμους κτλ μετα την αναβαθμιση)
 

DeletedUser16

Guest
ψαχνω τις νεες ερευνες

https://gr.forum.elvenar.com/index.php?threads/Μαγέψτε-τον-κόσμο-σας-με-τα-Ξόρκια.469/

Μετά την αναβάθμιση, δύο νέες τεχνολογίες θα εμφανιστούν στο Δένδρο Έρευνας. Η πρώτη στο τέλος τους Κεφαλαίου Ι και η δεύτερη στο τέλος του Κεφαλαίου ΙΙΙ.

Να προσθεσουμε ανιχνευτη να βρισκει τις ερευνες!!! Σιγα το δυσκολο να πιασεις την μπαρα και να την κυλησεις για 1 δευτερολεπτο μέχρι εκει π ειναι η ερευνα.. Το τοσο το κάνετε ΤΟΣΟ

Τελος ειδα οτι ενω πριν την αναβαθμιση ειχα 5 χ 60 ευλογημενους παλαντινους στην σειρα

Μαλλον ακυρωθηκαν ολες οι παραγωγες στρατου με την αναβαθμιση... Και γω ειχα κατι δεντρακια να γινονται αλλα νταξει, σιγα τα ωα


Έγινε συγχώνευση των δύο μηνυμάτων - Frenesis.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

DeletedUser30

Guest
Μαλλον ακυρωθηκαν ολες οι παραγωγες στρατου με την αναβαθμιση... Και γω ειχα κατι δεντρακια να γινονται αλλα νταξει, σιγα τα ωα

Δεν λεω οτι ηρθε και το τελος του κοσμου αλλα 100.000 προμηθειες ειναι αρκετες..
Και αφου οντως ακυρωθηκαν, γιατι εγω δεν νομιζω ειμαι σιγουρος γιατι δεν επιστραφηκανε οι προμηθειες μας;

Περισσοτερο βαση δινω βασικα στα bugs που παραμειναν ενω προστεθηκαν και καινουργια που θα περιμενουμε παλι την επομενη αναβαθμιση και παει λεγωντας, ισως η λυση ειναι και μαλλον η ουσια οτι αυτο το παιχνιδι ετσι θα λειτουργει για καιρο μην πω συνεχεια, μας αρεσει δεν μας αρεσει αυτο ειναι ..
 

FoTiS 21

Κάτοικος του Elvenar
https://gr.forum.elvenar.com/index.php?threads/Μαγέψτε-τον-κόσμο-σας-με-τα-Ξόρκια.469/

Μετά την αναβάθμιση, δύο νέες τεχνολογίες θα εμφανιστούν στο Δένδρο Έρευνας. Η πρώτη στο τέλος τους Κεφαλαίου Ι και η δεύτερη στο τέλος του Κεφαλαίου ΙΙΙ.

Να προσθεσουμε ανιχνευτη να βρισκει τις ερευνες!!! Σιγα το δυσκολο να πιασεις την μπαρα και να την κυλησεις για 1 δευτερολεπτο μέχρι εκει π ειναι η ερευνα.. Το τοσο το κάνετε ΤΟΣΟ

Καταρχην παραβλεπω το γεγονος οτι εισαι αγενης στην απαντηση σου και συνεχιζω....

  • Εάν δεν μπορείς να συνεχίσεις την πρόοδό σου στο Δένδρο Έρευνας λόγω μιας υποχρεωτικής έρευνας που έχει προστεθεί και βρίσκεται πιο πριν, το μενού Έρευνας θα εστιάζει αυτόματα στην τεχνολογία που πρέπει να ξεκλειδώσεις για να προχωρήσεις, αντί να είναι εστιασμένο στο Δένδρο Έρευνας.


Οπως βλεπεις μονοι τους λενε οτι θα εστιαζει αυτοματα στο δεντρο ερευνων και ανεφερα οτι δεν το κανει, αρα ειναι bug εκτος και αν εννοουν κατι αλλο.
Επιπλεον ξερω μια χαρα που ειναι οι ερευνες και τις βρισκω και χειροκινητα αλλα το θεμα ολο εχει να κανει με το αν υπαρχει bug ή οχι πανω σε κατι που εχουν ανακοινωσει.
 

DeletedUser3

Guest
Ο λόγος που δεν εστιάζει αυτόματα στην Ακαδημία Μαγείας είναι γιατί ακόμα δεν είναι υποχρεωτική. Άρα αν κάποιος δεν θέλει να τη χτίσει ακόμα, υπάρχει περιθώριο να το σκεφτεί... Ούτε αυτή δίνει πόντους κατάταξης, οπότε εφόσον δεν είναι ακόμα υποχρεωτική δεν χρειάζεται να τη χτίσετε από τώρα.
 

FoTiS 21

Κάτοικος του Elvenar
Ο λόγος που δεν εστιάζει αυτόματα στην Ακαδημία Μαγείας είναι γιατί ακόμα δεν είναι υποχρεωτική. Άρα αν κάποιος δεν θέλει να τη χτίσει ακόμα, υπάρχει περιθώριο να το σκεφτεί... Ούτε αυτή δίνει πόντους κατάταξης, οπότε εφόσον δεν είναι ακόμα υποχρεωτική δεν χρειάζεται να τη χτίσετε από τώρα.


ευχαριστω για την διευκρινιση
 

DeletedUser3

Guest
Όσον αφορά την παραγωγή των Στρατώνων (@PHANTOM):

Όντως φαίνεται ότι "χάθηκε" η παραγωγή που είχατε βάλει πριν την αναβάθμιση. Η αλήθεια είναι ότι μπαίνουν κανονικά οι Μονάδες που είχατε βάλει στο Στρατόπεδο. Στην πραγματικότητα, αυτή τη στιγμή προστίθενται οι Μονάδες που είχατε βάλει πριν την αναβάθμιση για παραγωγή και όσες βάλατε μετά την αναβάθμιση. Άρα θα τις δείτε να μπαίνουν κανονικά απλά δεν θα φαίνονται.
 

FoTiS 21

Κάτοικος του Elvenar
κατι ακομα....
οπως ειπε και ο phantom συνεχιζει το θεμα με τις ειδοποιησεις αν και ενω πριν δεν ειχε προβλημα στο "κουδουνακι" τωρα βγαζει και εκει οτι εχεις νεες. Συμβαινει το εξης παραξενο, ενω πριν μου εβγαζε οτι ειχα ηδοποιηση απο ενα συγκεκριμενο παικτη, τωρα μου εβγαλε οτι εχω 2 νεες και οταν το ανοιξα ηταν μια νεα μονο και ο προηγουμενος παικτης που μεχρι πριν μου εβγαζε οτι εχω ειδοποιηση πλεον δεν ειναι καν στην λιστα
 
Κορυφή