• Καλωσήρθες στα μέρη μας ταξιδιώτη — Επισκέπτεσαι για πρώτη φορά το forum μας;

    Σε έχω ξαναδεί να τριγυρνάς εδώ γύρω; Για να συμμετάσχεις σε συζητήσεις ή να θέσεις σε όλους το ζήτημα που σε απασχολεί, θα χρειαστεί να αποκτήσεις ένα λογαριασμό στο forum. Απόκτησε το λογαριασμό σου πατώντας εδώ!

[Feedback] Woodelvenstock

  • Δημιουργός θέματος DeletedUser3
  • Ημερομηνία έναρξης

Beren

Περιπλανώμενο Ξωτικό
Ρε παιδιά, πιθανότητες είναι και είναι κομμάτι κάθε παιχνιδιού. Προσωπικά τα κτίρια που με ενδιαφέρουν τα πήρα, ήξερα όμως για τι πήγαινα. Από εκεί και πέρα, οτιδήποτε άλλο (ενισχύσεις κλπ) είναι ευπρόσδεκτο.

Ίσως να είναι λίγο "μπερδευτικό" το σύστημα με τα Σεντούκια, κι ίσως οι Ρούνοι πχ να μην είναι τόσο χρήσιμοι για όλους τους παίκτες. Από εκεί και πέρα όμως, το να λέμε (επειδή δε μας έκατσε) ότι το παιχνίδι είναι για τα πανηγύρια (γτπ) και τα λοιπά, νομίζω ότι είναι τραβηγμένο.

Προσωπικά θα ήθελα να προτείνω στους διάφορους τύπους Σεντουκιών την επόμενη φορά, να είναι καθορισμένο το τι περιέχουν και ποιες είναι οι πιθανότητες εμφάνισης, τουλάχιστον να ξέρουμε "οπτικά" τι κυνηγάμε.

Τώρα όσον αφορά το πόσα έχει πληρώσει ο καθένας και πόσο καιρό παίζει, καταρχήν δεν είναι επιχείρημα.
Κατά δεύτερον, νομίζω ότι πέρα από την πολύ αρχή που όλοι ζητούσαν να υπάρχουν events, με το καλημέρα των events ξεκίνησε και η "γκρίνια". Μια με τις αποστολές που είχαν πρόβλημα (στο πρώτο-πρώτο αν θυμάμαι καλά), μια με το ότι δεν ξεκλείδωναν όλα τα κτίρια χωρίς να τα σκάσεις...

Πάντα κάτι υπήρχε και πάντα κάτι θα υπάρχει που δεν θα αρέσει. Είναι συνειδητή επιλογή του καθενός και το αν θα παίξει και το αν θα συμμετάσχει στο event, είτε αυτό είναι Περιπέτεια, είτε κανονικό event.

Επίσης, δεν καταλαβαίνω για ποιο λόγο τρέχετε (και σε αυτό και σε παλιότερα events) όλοι να ξεμπερδεύετε με τις αποστολές λες και σας κυνηγάει κανείς. Στον beta που δεν υπήρχαν καν και βγήκαν την τελευταία εβδομάδα περίπου, μια χαρά πρόλαβα και πήρα και τα 3 κτίρια χωρίς να τις τελειώσω όλες. Κι αυτό βασικά σημαίνει ότι μόνο από τα εισιτήρια και τις καθημερινές, με λίγες από τις υπόλοιπες αποστολές, μπορεί κάποιος να το ολοκληρώσει άνετα.

Όσον αφορά τώρα τη μαθηματική διένεξη, όντως η κατανομή (και όχι πείραμα) Bernoulli, είναι υποπερίπτωση της διωνυμικής όπως είπε και o neoromeo, αλλά μια φιλική συμβουλή: Τι τα θες τα μαθηματικά; Όλοι για τα "μαθηματικά" πίσω από το παιχνίδι μένουμε σε οποιοδήποτε παιχνίδι αλλά στην ουσία πρακτικά το πλεονέκτημα δεν το έχει αυτός που καταλαβαίνει το παιχνίδι, αλλά αυτός που πληρώνει ;) Άλλο θέμα όμως αυτό και σε άλλη ώρα...

Προς το παρόν, πραγματικά @kaytos, μάλλον ήσουν άτυχος. Από κει και πέρα τουλάχιστον εκτίμησε το ότι θα μπορούσαν κάλλιστα να μην σου απαντήσουν. Σε άλλα παιχνίδια που παίζω, δεν ξέρουμε ούτε διαχειριστές κοινότητας, ούτε διαχειριστές forum. Εδώ τουλάχιστον, με τα καλά τους και τα κακά τους, απαντάνε.
 

Yara

Περιπλανώμενο Ξωτικό
Θυμάμαι συμπαίκτες μου να έχουν κυριολεκτικά δεκάδες κτιρίων απο event (τα ίδια πολλές φορές πχ χαρακτηριστικά δρακομάνες) και στο επόμενο event να "εξαργυρώνω" εως και 10 φορές και να μην βγάζω το κτήριο της ημέρας !!! όταν λέμε για πιθανότητες τότε είναι ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΕΣ. Προφανώς η πιθανότητες έως 25% πρακτικά είναι λίγες. ΙΣΩΣ να πρέπει να εξελιχθεί ο αλγόριθμος με τον οποίο έχουν σχεδιαστεί το συγκεκριμένο κομμάτι του παιχνιδιού και να λαμβάνει υπ' όψιν του το πόσες φορές έχει εξαργυρώσει "ποντους" (στην παρούσα φάση εισιτήρια για μαστίχη) και να μην εξαργυρώνει ο καθένας ένα σκασμό "πόντους" (στην παρούσα φάση εισιτήρια) και να μην μπορεί να πάρει την καθημερινή ανταμοιβή που κυνηγάει.

ΥΓ:
  • Πραγματικά καταλαβαίνω το ύφος του @kaytos γιατί έχω έρθει στη θέση του στο παρελθόν μέχρι που κατέληξα να μην ασχολούμε με τα events γιατι εγω ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ τα θεωρώ κοροϊδία. Παρ όλα αυτά δεν μου άρεσε το ύφος τους .... Συγνώμη @kaytos ξέρεις δεν είναι προσωπικό το σχόλιο και στο λέω εντελώς καλοπροαίρετα.
  • Αυτό όμως που θεωρώ ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ είναι το ύφος του @NeoRomeo ..... Μπορώ να φανταστώ δεκάδες λόγους που αντιμετωπίζεις καθημερινά για να βγεις έξω απ τα ρούχα σου (ναι πραγματικά μπορώ να φανταστώ γιατί ήμουν στη θέση σου) αλλά συγνώμη που στο λέω το ύφος σου είναι επιεικώς απαράδεκτο. Η ΘΕΣΗ σου δεν σου επιτρέπει να βγαινεις εκτός εαυτού!
  • Έχει πλάκα να βλέπεις να μπαίνουν νέα μέλη στο φορουμ μόνο και μόνο για να "την πουν" ......
 

DeletedUser873

Guest
Καλημέρα,Εγω αυτό που εχω καταλάβει είναι πως εδω και 2 χρόνια περιπου το παιχνίδι μας πάει απο μνημόνιο σε μνημόνιο και εχει ερθει το ΔΝΤ και συνέχεια κάνει περικοπες και αρκετές άστοχες κινήσεις κατά την γνώμη μου..Ανεβασα ενα σχόλιο γενικο(και συγκεκριμένο για την λοταρία) και περίμενα να πείτε ολοι την γνώμη σας και να συμμετεχετε .Μπορει να τα βλεπω εγω λαθος ,κανένα πρόβλημα αλλα περίμενα να σχολιάσετε εαν βλέπω μόνο εγω λαθος κινησεις ή οχι ,,Αντα αυτου αυτο που βλέπω (και απο προσωπικα μηνυματα ) και εδω πως τα περισσότερα σχολια εχουν να κανουν με το εαν << γκρινιαζουμε>> ή με το εαν <<κλαψουριζουμε>> μερικοι..Δλδ εαν βγει κάποιος και πει πως εγινε μια κινηση και μια αλλαγη απο τους Γερμανους που ειναι ωραια και σωστη θα τον πούμε γλυφτη ετσι? Βεβαια παιδια αυτη ειναι η κοινωνια μας και η νοοτροπία μας ούτος ή αλλος, να εχουμε σαν προτεραιότητα να κοιταμε να βρουμε παντα αρνητικα και ποτε θετικα στοιχεια σε καθε κινηση,,Και πανω σε αυτο να εισαστε σιγουροι πως εαν υπαρχουν θετικες αλλαγες στο μελλον θα ειμαι ο πρωτος που θα βγω και θα τις επιδοκιμασω ,,Τσπ ισως ειμαι εγω ο ατυχος της υποθεσης γι"αυτο και γκρινιαζω .. Νομιζω πως εχω αναφερει απο την πρωτη στιγμη πως αυτες ειναι αλλαγες τις εταιριας και δεν φταινε σε τιποτα οι ομαδες διαχειρησεις , τα οποια παιδια εχω ξαναπει πως ειναι ο σακος που βαραμε ολοι γιατι δυστυχως αυτοι πρεπει να τα ακουνε.. Εκτιμω φιλους και συμπαιχτες στον server που απο χτες σε τηλεφωνικες συζητησεις και skype με <<ενοχλησαν>> και επικοινωνησαν μαζι μου καλοπροαιρετα με σκοπο να συζητησουμε το θεμα ,Με μερικους συμφωνουμε για την λοταρια με μερικους οχι,Δεν εχει μεγαλη σημασια αυτο πραγματικα,,,Δεν εγραψα το σχολιο ,ουτε εκανα την ψηφοφορια για να <<βρω το δικιο μου>> μια και δεν διεκδικω καμμια επιβεβαιωση, η γνωμη μου για την λοταρια και τις αλλαγες στο παιχνιδι κατα καιρους ειναι αυτη,αλλα για να δω πως βλεπετε και οι υπολοιποι αυτη την αλλαγη και γενικα τις αλλαγες που ερχονται κατα καιρους,,Καλη συνεχεια σε ολους
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

DeletedUser1487

Guest
Καλησπέρα σε όλους τους συμπαίκτες που έγραψαν παραπάνω.
Νομίζω ότι το έχετε κουράσει το θέμα, μα πολύ το έχετε κουράσει και έχει γίνει δύσκολο να παρακολουθηθεί.
Τα ιβέντς προστέθηκαν στο παιχνίδι, δεν υπήρχαν απο την αρχή, οπότε είναι θετική η εξέλιξη αυτή, όπως και τόσα άλλα που προστέθηκαν απο τότε που άρχισε το παιχνίδι.
Τώρα, το πρόβλημά σας είναι ότι δεν κερδίζετε αυτά που περιμένατε να κερδίσετε. Και αυτό καλό είναι, παιχνίδι είναι και πρέπει να έχει το στοιχείο της τύχης και του ανεπάντεχου.
Οι γκρινιάρηδες που γράφουν συνέχεια και κατηγορούν τους Γερμανούς, τους Διαχειριστές, τους Συμπαίκτες, τον Τράμπ, τους Ελληνες και τους κακούς κάθε συντροφιάς, ας συνειδητοποιήσουν ότι είναι ένα παιχνίδι, επαναλαμβάνω παιχνίδι, οπότε αν τους ευχαριστεί το παίζουν και κάνουν πλάκα, βλέπουν τα καλά, διασκεδάζουν, δεν παρεξηγουνται, ενώ αν δεν τους αρέσουν όλα αυτά μπορούν κάλλιστα να παίξουν κάτι άλλο.
Εγώ προσωπικά, έχω δεί τρομερή βελτίωση στο παιχνίδι και θεωρώ ότι η αντιμετώπιση των διαχειριστών είναι αρκετά καλή. Αντίθετα, δεν εκπλήσσομαι, αφού σε κάθε διαδικτυακό παιχνίδι που έχω λάβει μέρος, απο την πολυδιαφορετικότητα (νεολογισμός) των παικτών. Θα υπάρχουν καλοί, κακοί, ανταγωνιστικοί, αδιάφοροι, χαρούμενοι, γκρινιάρηδες, καλοπροαίρετοι, κακοπροαίρετοι, παρεξηγιάρηδες και άλλοι πολλοί.
Επομένως, για να μην το κουράζω κι εγώ, το παιχνίδι είναι αυτό, θα έχει τις βελτιώσεις του και όποιος θέλει ακολουθεί.
 

DeletedUser1347

Guest
Συγνώμη δλδ αλλά απ οτι καταλαβαίνω θέλεις πολύ να υποστηρίξεις τις αλλαγές της εταιρίας αλλά μην το κάνεις βάζοντας γραπτά στο χέρι άλλου που δεν τα έχει γράψει..

Το τι καταλαβαίνει και τι ερμηνεύει ο καθένας ειναι δικαιωμά του και προσωπική του εκτιμηση, σύμφωνα με τον τρόπο που σκέφτεται. Δεν θα κρινω εγω αν η σκέψη του ειναι λάθος ή σωστή. Επέτρεψέ μου, όμως, ...όπως εσυ έχεις το "χάρισμα" να καταλαβαίνεις (όπως έγραψες) τι θελουν να πουν οι άλλοι, να ισχυριστώ και εγω το ίδιο... και να μπορώ να εκφράσω την άποψή μου ελεύθερα με αυτά που καταλαβαίνω εγώ, έστω και αν ειναι αντίθετα με τα λεγόμενα κάποιων. Το τι θέλω να "υποστηρίξω" και το τι δεν θέλω.. άσε να το ξερω εγω καλύτερα απο σένα. Η δημοσίευσή μου ειναι καθαρά προσωπική μου γνώμη με σκοπο να μοιραστώ την δική μου εμπειρία στο φορουμ για το συγκεκριμένο event χωρίς να αναφερθω σε κανενος συγκεκριμενου συμπαίκτη τα γραπτά. Τώρα γιατί ενοχλήθηκες και απαντησες στην δημοσίευσή μου, ειναι κατι που δεν κατάλαβα αλλα δεν με ενδιαφέρει και ουτε με απασχολεί να το μάθω!

Με την ευκαιρία να πω ότι σημερα απέκτησα το 2ο (400 μαστίχη) απο τα τρία βασικά κτιρια, και προχωράω με "φουλ τις μηχανες" για το 3ο!!! ...Μου φαίνεται τοσο διασκεδαστικό το event που θα προτιμουσα να ειχαμε και μια λοταρία καθε μερα, με βραβείο ενα κτιριο ή κατι άλλο... κάτι σαν το "πηγαδι των ευχών" ας πούμε!!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

DeletedUser1347

Guest
Για όσους ενδιαφέρονται, αφού ξεκλειδώσουμε και τα 3 βασικά κτιρια που δίνονται σαν μεγάλα βραβεία... θα μας δωθεί η ευκαιρία να αποκτήσουμε ακομα ενα κτίριο 4ο στην σειρά... το "Πηγάδι των Ευχών" μαζεύοντας 250 Μαγική Μαστίχη. Υποθέτω ότι σε όλους το ίδιο κτιριο θα δινει. Καλό υπόλοιπο σε όλους!:)
https://prnt.sc/kbpq0s

woodelvenstock4th.png
 

DeletedUser620

Guest
Για όσους ενδιαφέρονται, αφού ξεκλειδώσουμε και τα 3 βασικά κτιρια που δίνονται σαν μεγάλα βραβεία... θα μας δωθεί η ευκαιρία να αποκτήσουμε ακομα ενα κτίριο 4ο στην σειρά... το "Πηγάδι των Ευχών" μαζεύοντας 250 Μαγική Μαστίχη. Υποθέτω ότι σε όλους το ίδιο κτιριο θα δινει.
και το 5ο στην σειρα είναι Πηγάδι των Ευχών:)

lIW29rF.png


θα μπορούσε κάποιος να μας δείξει την σωστή τοποθέτηση των κτιρίων του σετ ?
Ευχαριστώ
 

DeletedUser1347

Guest
και το 5ο στην σειρα είναι Πηγάδι των Ευχών:)
θα μπορούσε κάποιος να μας δείξει την σωστή τοποθέτηση των κτιρίων του σετ ?
Ευχαριστώ

Αχα..και απο οτι βλεπω με βαση το βέλος...εχει και συνεχεια ίσως πολλα πηγαδια των ευχων επιπλεον.:)
Δεν νομίζω οτι υπάρχει μία σωστή τοποθετηση... Σίγουρα 1 απο τα 5 κτιρια θα μπορει να εφαπτεται με 4 κτιρια. Τα υπόλοιπα θα εφαπτονται με 3 κτιρια ή με 2. Το ποια θα ειναι αυτα και που θα τοποθετηθουν..ειναι στο χερι του καθενος, ανάλογα με αυτα που προσφερουν τα κτιρια και τα οποία θα θελει να συλλέγει σε καθημερινη βαση...πραγμα που μπορεί να αλλαξει στην πορεία, αρα και αλλαγή στην θεση των κτιριων, συμφωνα με τις αναγκες τις πολης του.
 

DeletedUser1638

Guest
ΠΩΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΟΥΝ;
Με τα κτίρια, μόνο ένα πρέπει να συνδεθεί με την κύρια αίθουσα. τα υπόλοιπα πρέπει απλά να συνδεθούν μαζί. Κάθε μοναδικό κτίριο από το ίδιο σετ που κάνει επαφή με το κτίριο ενεργοποιεί ένα μπόνους σύνδεσης.

Για να λάβετε το μέγιστο μπόνους, ένα σύνολο κτιρίων πρέπει να αγγίξει τουλάχιστον 4 άλλα μοναδικά κτίρια.


Μπορείτε να επιλέξετε ποιο κτίριο παίρνει το μέγιστο μπόνους από τον τρόπο που επιλέγετε να κανονίσετε τα κτίρια.

Σημειώστε μια προτεινόμενη διάταξη παραπάνω.

Η παραπάνω διάταξη είναι μια βέλτιστη διάταξη με τα 5 κτίρια, αλλά όχι απαραίτητα τη μόνη ή την πιο βέλτιστη. Με τη διάταξη που εμφανίζεται παραπάνω, θα είναι δυνατή:

  • Ένα κτίριο θα επιτύχει και τα 4 μπόνους σύνδεσης
  • Δύο κτίρια θα επιτύχουν 3 μπόνους σύνδεσης
  • Δύο κτίρια θα επιτύχουν 2 βύσματα σύνδεσης
set-building-sample.png


Η παραπάνω εικόνα εμφανίζεται στο παιχνίδι στην οθόνη πληροφοριών για το σετ. Ενώ είναι ελκυστικό, δεν είναι η βέλτιστη διάταξη για την ενεργοποίηση μπόνους σύνδεσης.

  • Το Κύριο Στάδιο θα έχει μόνο ένα μπόνους σύνδεσης ενεργοποιημένο.
  • Η ζώνη Lindworm θα έχει τρία μπόνους σύνδεσης ενεργοποιημένα.
  • Το VIP Stage θα έχει δύο μπόνους σύνδεσης ενεργοποιημένο.
  • Το Pit Pit θα έχει δύο μπόνους σύνδεσης ενεργοποιημένο.
  • Η περιοχή χορού θα έχει ενεργοποιήσει τρία μπόνους σύνδεσης.
  • Κανένα κτίριο δεν έχει επιτύχει και τα 4 μπόνους σύνδεσης.
Έχετε αυτό κατά νου όταν σχεδιάζετε τη διάταξη σας!
ελπιζω να σε βοηθησα..
 

DeletedUser1517

Guest
Εμένα με ικανοποιεί το event διότι γιαυτούς που δεν καίγονται τόσο πολύ για τα κτίρια υπάρχουν και άλλες ενδιαφέρουσες αμοιβές.
Το νέο σύστημα με τα σεντούκια είναι πιο ελκυστικό αλλά έχει πάρα μα πάρα πολλές αστοχίες και ίσως ατυχίες για ορισμένους (παρόλα αυτά δεν έχω παίξει αρκετά γιατί δεν αρεσκομε και πολύ στα ατομικά event ώστε να τα βγάλω σε 2-3 μέρες όπως οι περισσότεροι παίκτες και συνεπώς είναι πολύ νωρίς για μένα να δώσω εκτενές feedback πάνω σε αυτό).
Όταν το ολοκληρώσω και έχω σαφή εικόνα ίσως αναρτήσω τις σκέψεις μου περί τύχης και γενικότερης διασκέδασης μέχρι στιγμής πάντως κλείνω αρκετά προς την ανάρτηση του @Beren σχόλιο #61.

Μια ερώτηση όμως η οποία με απασχολεί μέρες και με έχει απογοητεύσει αρκετά: Γιατί η εταιρεία επένδυσε στη βελτίωση-αλλαγή ενός επιπρόσθετου μηχανισμού ο οποίος δεν είχε ούτε πολλά παράπονα ούτε και παρουσίαζε κάποιο πρόβλημα, και υποθέτω πως ήδη εξασφάλιζε μια καλή πηγή εισοδήματος της εταιρείας και γενικότερα συμμετοχή, ενώ πολλές βασικές λειτουργίες του παιχνιδιού ή λειτουργίες άλλων μηχανισμών όπως οι περιπέτειες συντροφιάς χρειάζονται ανανέωση καθώς έχουν δεχθεί πολλά παράπονα και θα έπρεπε κατά τη γνώμη μου να μπουν σε προτεραιότητα.
Ξέρω θα πείτε ότι το τσατ για παράδειγμα δεν είναι στις βασικές λειτουργίες του παιχνιδιού όμως πολλοί από εμάς έχουμε βαρεθεί το παιχνίδι και παίζουμε επειδή έχουμε φτιάξει μια παρέα και αν δεν υπήρχε το τσατ θα συνδεόμασταν αραιότερα σε αυτό. Επίσης πολλές από τις βασικές χρειάζονται ανανέωση αλλά δεν είναι θέμα αυτού του νήματος να αναλύσω περαιτέρω. Νομίζω οφείλετε μια απάντηση γιατί η εταιρεία βάζει σε προτεραιότητα την ανανέωση των events ενώ τα υπόλοιπα τα έχει αφήσει σε δεύτερη μοίρα. Σέβομαι ότι από κάπου πρέπει να πληρωθούν οι προγραμματιστές και οι servers όμως κρίνω επιπόλαιο να στηρίζεται όλη η ενέργεια της βελτίωσης στον κύριο εισοδηματικό μηχανισμό του παιχνιδιού, ενώ στην ουσία είναι δευτερεύων.

Τώρα όσον αφορά αυτά που έχουν λεχθεί τύπου "αυτό είναι το παιχνίδι όποιος δεν του αρέσει δεν παίζει" τα θεωρώ άκυρα και άκαιρα, γιαυτό το λόγο ανοίγει νήμα με θέμα το event, για να δώσουμε το καλό ή κακό feedback στους εκπροσώπους της εταιρείας ώστε να προσαρμοστεί όσο γίνεται στα γούστα μας και να συνεχίζουμε να παίζουμε το παιχνίδι. Το ότι τα events μπήκαν αργότερα και δεν ανήκουν στο βασικό παιχνίδι είναι ορθός ισχυρισμός, όμως κάποιου που του αρέσει το παιχνίδι και κάνει αρκετά login δεν γίνεται να μην παίξει στα events εξ άλλου οι βασικές λειτουργίες του παιχνιδιού έχουν γίνει αρκετά βαρετές και πλέον τα events τα έχει συνηθίσει ο κόσμος ως μέρος του παιχνιδιού. Είδα πάρα πολύ κόσμο που ήταν ανενεργός να μπαίνει να παίξει το event (μάλλον από παρότρυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομίου), όπως και πολύ κόσμο να μπαίνει αραιότερα επειδή απογοητεύτηκε από το event. Ίσως σε αυτό κρύβεται και μια απάντηση στην ερώτηση της ανάρτησής μου.

Τέλος θεωρώ ότι είναι παράλογο κάποιος να λέει: "το παιχνίδι είναι αυτό και αν έχεις παράπονα μην παίζεις και επέλεξε κάποιο άλλο", την ίδια στιγμή που έχει εκφράσει ότι έχει κουραστεί να διαβάζει το εν λόγω νήμα. Με το δικό του σκεπτικό αφού τον κουράζει κάτι γιατί το διαβάζει και δεν πάει να διαβάσει κάτι άλλο; Αλλά τα δικά μας σκεπτικά έχουμε μάθει να έχουν εφαρμογή μόνο στους άλλους και όχι σε μας.

Υ.Γ. @ekatogxeir Ήταν πολύ ευγενικό εκ μέρους σας να "νεολογίσετε" με χαρακτηρισμούς τους κατοίκους του ελβεναρ μέσω της κοινότητας του έλβεναρ, όμως νομίζω λησμονήσατε από τη λίστα σας, τους αντιπαθείς εκ φύσεως, τους κόλακες εξ ιδιοσυγκρασίας καθώς και αυτούς που στερούνται αυτογνωσίας.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
  • Like
Αντιδράσεις: Yara

DeletedUser1638

Guest
δεν εχω ξαναπαιξει αλλη φορα μεγαλο event οποτε δεν μπορω να κανω καποια συγκριση με τα προηγουμενα για να εχω μια σαφη εικονα του αν ηταν καλο καλυτερο η χειροτερο.. εχοντας τελειωσει ομως τις βασικες αποστολες εδω και καιρο εμεινα ικανοποιημενος σε γενικες γραμμες απο τις ανταμοιβες.. οπως λεει και ο kyriakolas στο στο τελευταιο του μηνυμα ολα ειναι θεμα επιλογων.. του τι δηλαδη ηθελες να κερδισεις απο το event.. δυο θεωρω πως ειναι οι βασικοι στοχοι.. ο ενας να ολοκληρωσεις το σετ και οτι κτηριο εχει μετα απο αυτο η να κερδιζεις καθημερινες ανταμοιβες και ημερησια κτηρια.. εχοντας δυο λογαριασμους στο παιχνιδι δοκιμασα και τις δυο επιλογες.. με αφησαν ικανοποιημενο και οι δυο αφου κερδισα αρκετα εχοντας εφοδια πλεον και στην γρηγοροτερη αναπτυξη του παιχνιδιου..
σαν συμπερασμα λοιπον για να το κλεισω θεωρω οτι διαφορετικες γνωμες και αποψεις παντα θα υπαρχουν.. το θεμα ειναι οτι ολοι στην συντροφια μου ασχοληθηκαν και ασχολουνται ακομα με το event οπως και οι περισσοτεροι ενεργοι παικτες πιστευω με θετικο κυριως προσημο..

επισης θα συμφωνησω απολυτα με τον kyriakolas για το θεμα του chat και των πριπετειων.. δεν θα επρεπε να ειναι σε ''δευτερη'' μοιρα μιας και το παιχνιδι πολλες φορες ειναι ''βαρετο'' απο μονο του περιμενωντας μεγαλα χρονικα διαστηματα χωρις ουσιαστικα να κανεις τιποτα.. το τσατ λοιπον οντως κραταει πολλους απο εμας ''ζεστους'' μιλωντας με τα υπολοιπα ατομα της συντροφιας μας.. κατ επεκτασην και οι περιπετειες θεωρω πως ειναι ενα πολυ σημαντικο στοιχειο του παιχνιδιου οποτε θα επρεπε να δοθει μεγαλυτερο βαρος και σε αυτες..

κλεινοντας θα πω μονο οτι πολλα πραγματα μας κουραζουν στην ζωη μας και παραπονιομαστε για το πως ειναι και πως θα θελαμε να ηταν, αλλα θα ειμασταν περισσοτερο ''κουρασμενοι'' αν δεν υπηρχαν καθολου..
 

DeletedUser1199

Guest
Αγαπητοι φιλοι , θα ηθελα να παρακαλεσω να προσπαθουμε (οσο γινεται ) να ειμαστε πιο Λακωνικοι στις δημοσιευσεις μας .
Πρεπει να αφιερωνει κανεις πολυ χρονο για να διαβασει ολα αυτα τα ... "σεντονια " αν θελει να παρακολουθησει τη συζητηση και ειναι τουλαχιστον αβολο.
Τα κτηρια που αξιζουν δεν τα δινει ευκολα ,λογικο ειναι. Ξερω ομως ατομα που τα πηραν 3 φορες και αλλους που δεν το πηραν οσο κι αν προσπαθησαν. Ετσι πανε αυτα ,ειναι θεμα τυχης και τσαμπα το κουραζουμε με τα ποσοστα κτλ .
Το σετ δεν ειναι για το δικο μου επιπεδο και ασχοληθηκα πιο πολυ με τις ημερισιες .
Καποια κτηρια πηρα καποια δεν πηρα ,ετσι ειναι παντα και σε ολα τα παιχνιδια το ιδιο γινεται.
Η λοταρια δεν μου αρεσει σαν στυλ και το ειπα εξ αρχης . Χαιρομαι που και αλλοι ειχαν την ιδια αποψη.
Το εβεντ οδευει προς το τελος και ας κρατησουμε τα θετικα . Χαμενος παντως δεν νομιζω να ηταν κανεις . ;)
 

DeletedUser1457

Guest
Οι μειωσεις που εδωσαν τα κιβωτια σε μενα αρεσαν πολυ και τις βρηκα πολυ χρησιμες .
Καποια απο τα ημερισια κτηρια ηταν πολυ καλα , άλλα πηραμε, άλλα δεν πηραμε ,αλλα ετσι παει και το ξερουμε.
Δεν μπορω να πω οτι ξετρελαθηκα με τον πλανοδιο εμπορο ...:D που βγηκε και ξαναβγηκε ,αλλα ειναι λογικο να υπαρχουν κτηρια 1ης και 2ης κατηγοριας .
Το σημαντικο ειναι οτι υπηρχαν δωρα για ΟΛΟΥΣ χωρις να παλευει κανεις να το τελειωσει για να παρει κατι . Αυτο το βρηκα πολυ καλο .
Εvent σε γενικες γραμμες ηταν μια χαρα και θα μπορουσα να πω και γενναιοδωρο.
Θα ερθουν κι αλλα ....ας χαλαρωσουμε και καλο καλοκαιρι .;)
 

DeletedUser1487

Guest
Από την στιγμή που δεν με ενδιέφεραν τα κτίρια του σέτ (λόγω χώρου και λόγω αυτών που προσέφεραν), μελέτησα τα κτίρια που δίνονταν ως ημερήσια δώρα. Διάλεξα αυτό που ήθελα, τελείωσα όλες τις αποστολές πριν την ημερομηνία εμφάνισής του και ξόδεψα όλα τα εισιτήρια σε μία ημέρα.
Αποτέλεσμα: Κέρδισα 10 κτίρια, ανοίγοντας τα σεντούκια που έδιναν μεγαλύτερο ποσοστό στο ημερήσιο δώρο.
Δεύτερο καλύτερο μπόνους του ιβέντ, οι μειώσεις χρόνου και οι πόντοι γνώσεις.
 

DeletedUser786

Guest
Με κάθε επιφύλαξη για την μετάφραση, αυτή είναι η λίστα με τις αποστολές

1 Κέρδισε νομίσματα
2 Κέρδισε προμήθειες
3 Ξόδεψε 1 πόντο γνώσης
4 Κέρδισε μάρμαρο
5 Κέρδισε ατσάλι
6 Κέρδισε ξύλο
7 Αγόρασε 2 πόντους γνώσης
8 Ξόδεψε 5 πόντους γνώσης
9 Επίλυσε 3 συναντήσεις
10 Κέρδισε 5 τεχνουργήματα
11 Αναβάθμισε 1 κτίριο στο επίπεδο 4 ή παραπάνω
12 Παραγωγή ποτών 25 φορές (5 λεπτά)
13 Παραγωγή απλών εργαλείων 15 φορές (15 λεπτά)
14 Παραγωγή ψωμιού 12 φορές (1ώρα)
15 Παραγωγή 1 μαρμάρινου μωσαϊκού, 1 ξύλινο αγαλματίδιο, 1 δαχτυλιδού (3ώρες)
16 Εκπαίδευσε στρατιώτες
17 Παραγωγή προηγμένων εργαλείων 7 φορές (3ώρες)
18 Κέρδισε νομίσματα
19 Κέρδισε προμήθειες
20 Παραγωγή 1 μαρμάρινου μωσαϊκού, 1 ξύλινο αγαλματίδιο, 1 δαχτυλιδού (3ώρες)
21 Επίλυσε 10 συναντήσεις
22 Αγόρασε 8 πόντους γνώσης
23 Παραγωγή προηγμένων εργαλείων 9 φορές (3ώρες)
24 Παραγωγή ψωμιού 13 φορές (1ώρα)
25 Παραγωγή καλαθιού λαχανικών 8 φορές (9ώρες)
26 Αναβάθμισε 4 κτίρια στο επίπεδο 5 ή παραπάνω
27 Κέρδισε νομίσματα
28 Κέρδισε προμήθειες
29 Παραγωγή 2 μαρμάρινα μωσαϊκά, 2 ξύλινα αγαλματίδια, 2 δαχτυλίδια (3ώρες)
30 Παραγωγή 1 διακοσμητικής στήλης, 1 μάσκα πολεμιστή, 1 ξύλινο σεντούκι (9ώρες)
31 Κέρδισε 12 τεχνουργήματα
32 Ξόδεψε 10 πόντους γνώσης
33 Κέρδισε 3 ξόρκια
34 Παραγωγή εργαλειοθήκης 6 φορές (1μέρα)
35 Ξόδεψε 12 πόντους γνώσης
36 Παραγωγή 2 μαρμάρινα μωσαϊκά, 5 ξύλινα αγαλματίδια, 2 δαχτυλίδια (3ώρες)
37 Εκπαίδευσε στρατιώτες
38 Αναβάθμισε 1 κτίριο στο επίπεδο 14 ή παραπάνω
39 Παραγωγή απλών εργαλείων 20 φορές (15 λεπτά)
40 Παραγωγή ποτών 30 φορές (5 λεπτά)
41 Ολοκλήρωσε μια επαρχία
42 Εξερεύνησε μια επαρχία ή αναβάθμισε ένα κτίριο στο επίπεδο 16 ή παραπάνω
43 Κέρδισε νομίσματα
44 Κέρδισε προμήθειες
45 Παραγωγή 2 μαρμάρινα μωσαϊκά, 2 ξύλινα αγαλματίδια, 2 δαχτυλίδια (3ώρες)
46 Παραγωγή 2 διακοσμητικές στήλες, 2 μάσκες πολεμιστή, 2 ξύλινα σεντούκια (9ώρες)
47 Παραγωγή 1ου 3ωρου ενισχυμένου αγαθού 11 φόρες (3ώρες)
48 Παραγωγή 1ου 9ωρου ενισχυμένου αγαθού 9 φόρες (9ώρες)
49 Παραγωγή 1ου 24ωρου ενισχυμένου αγαθού 7 φόρες (1μέρα)
50 Κέρδισε 4 ξόρκια
51 Κέρδισε 14 τεχνουργήματα
52 Παραγωγή ψωμιού 15 φορές (1ώρα)
53 Κέρδισε μάρμαρο
54 Παραγωγή προηγμένων εργαλείων 12 φορές (3ώρες)
55 Κέρδισε ατσάλι
56 Παραγωγή καλαθιού λαχανικών 10 φορές (9ώρες)
57 Κέρδισε ξύλο
58 Παραγωγή 2 υδρογείων, 2 πολυθρόνων, 2 altar(τράπεζα?) (1μέρα)
59 Αγόρασε 14 πόντους γνώσης
60 Ολοκλήρωσε μια έρευνα ή αναβάθμισε ένα κτίριο στο επίπεδο 18 ή παραπάνω
61 Επίλυσε 14 συναντήσεις
62 Αγόρασε 12 πόντους γνώσης
63 Παραγωγή προηγμένων εργαλείων 12 φορές (3ώρες)
64 Παραγωγή ψωμιού 15 φορές (1ώρα)
65 Παραγωγή καλαθιού λαχανικών 10 φορές (9ώρες)
66 Αναβάθμισε 4 κτίρια στο επίπεδο 7 ή παραπάνω
67 Κέρδισε νομίσματα
68 Κέρδισε προμήθειες
69 Παραγωγή 3 μαρμάρινα μωσαϊκά, 3 ξύλινα αγαλματίδια, 3 δαχτυλίδια (3ώρες)
70 Παραγωγή 2 διακοσμητικές στήλες, 2 μάσκες πολεμιστή, 2 ξύλινα σεντούκια (9ώρες)
71 Κέρδισε 16 τεχνουργήματα
72 Ξόδεψε 14 πόντους γνώσης
73 Κέρδισε 5 ξόρκια
74 Παραγωγή εργαλειοθήκης 9 φορές (1μέρα)
75 Ξόδεψε 16 πόντους γνώσης
76 Παραγωγή 3 μαρμάρινα μωσαϊκά, 3 ξύλινα αγαλματίδια, 3 δαχτυλίδια (3ώρες)
77 Εκπαίδευσε στρατιώτες
78 Αναβάθμισε 1 κτίριο στο επίπεδο 14 ή παραπάνω
79 Παραγωγή απλών εργαλείων 30 φορές (15 λεπτά)
80 Παραγωγή ποτών 30 φορές (5 λεπτά)
81 Ολοκλήρωσε μια επαρχία
82 Εξερεύνησε μια επαρχία ή αναβάθμισε ένα κτίριο στο επίπεδο 16 ή παραπάνω
83 Κέρδισε νομίσματα
84 Κέρδισε προμήθειες
85 Παραγωγή 4 μαρμάρινα μωσαϊκά, 4 ξύλινα αγαλματίδια, 4 δαχτυλίδια (3ώρες)
86 Παραγωγή 3 διακοσμητικές στήλες, 3 μάσκες πολεμιστή, 3 ξύλινα σεντούκια (9ώρες)
87 Παραγωγή 1ου 3ωρου ενισχυμένου αγαθού 14 φόρες (3ώρες)
88 Παραγωγή 1ου 9ωρου ενισχυμένου αγαθού 12 φόρες (9ώρες)
89 Παραγωγή 1ου 24ωρου ενισχυμένου αγαθού 10 φόρες (1μέρα)
90 Κέρδισε 6 ξόρκια
91 Κέρδισε 18 τεχνουργήματα
92 Παραγωγή ψωμιού 20 φορές (1ώρα)
93 Κέρδισε μάρμαρο
94 Παραγωγή προηγμένων εργαλείων 15 φορές (3ώρες)
95 Κέρδισε ατσάλι
96 Παραγωγή καλαθιού λαχανικών 13 φορές (9ώρες)
97 Κέρδισε ξύλο
98 Παραγωγή 3 υδρογείων, 3 πολυθρόνων, 3 altar(τράπεζα?) (1μέρα)
99 Αγόρασε 19 πόντους γνώσης
100 Ολοκλήρωσε μια έρευνα ή αναβάθμισε ένα κτίριο στο επίπεδο 18 ή παραπάνω


Δεν εχει Ι αποστολες μετα την 100 . Δεν εχει βγαλει αλλη εκει σταματαει γιατι εχουμε 3 ημερες
ακομα

Επεξεργασία @Lighting Shadow: Μην πραγματοποιείτε πολλαπλές δημοσιεύσεις. Αν δεν έχει απαντήσει κάποιος άλλος χρήστης πριν από εσάς, κάντε επεξεργασία της δημοσίευσης σας. Επίσης, επεξεργαστείτε τη δημοσίευση σας, και φροντίστε τον τρόπο γραφή σας. Η χρήση κεφαλαίων στον κόσμο του διαδικτύου μεταφράζεται ως φωνές, και δεν υπάρχει λόγος να φωνάζεται σε κανέναν.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

DeletedUser1347

Guest
Όπως όλα τα ωραία κάποτε τελειώνουν...ετσι και αυτο το event τέλειωσε, περνώντας στην ιστορία του Elvenar ...και στην δική μου προτίμηση σαν ενα απο τα καλύτερα events που μας εχουν προσφέρει οι δημιουργοί του παιχνιδιού έως τώρα.:) Αξιολογώντας το με άριστα το 10 θα έβαζα:

► Καλλιτεχνική επιμέλεια και εκτέλεση: 10
► Αποστολές/Ποικιλία και αξία ανταμοιβων: 8
► Μηχανισμός σεντουκιών και συλλογή εισητηρίων: 8
► Σενάριο-Κείμενα: 6
----------------------------------------------------------------------
ΣΥΝΟΛΟ: 8 (Μ.Ο.)

Φήμες όμως λένε... ότι ακόμα καλύτερα πραγματα έρχονται στο άμεσο μελλον... ειναι σχεδόν στο κατώφλι μας!. Γι αυτο και εγω φόρεσα τα καλά μου και βγήκα να τα υποδεχτώ!!:p
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Κορυφή