• Καλωσήρθες στα μέρη μας ταξιδιώτη — Επισκέπτεσαι για πρώτη φορά το forum μας;

    Σε έχω ξαναδεί να τριγυρνάς εδώ γύρω; Για να συμμετάσχεις σε συζητήσεις ή να θέσεις σε όλους το ζήτημα που σε απασχολεί, θα χρειαστεί να αποκτήσεις ένα λογαριασμό στο forum. Απόκτησε το λογαριασμό σου πατώντας εδώ!

[Feedback] Woodelvenstock

  • Δημιουργός θέματος DeletedUser3
  • Ημερομηνία έναρξης

j.k.

Chef
Μια ευχάριστη μαθηματική παρένθεση για το νόμο της διωνυμικής κατανομής:

Στο link μπορείτε να βρείτε ένα app το οποίο σας δίνει την πιθανότητα σε n προσπάθειες, όταν η πιθανότητα είναι p, να έχετε x επιτυχίες.

Για παράδειγμα:

Έστω ότι έχουμε Σεντούκια στα οποία η πιθανότητα εμφάνισης είναι 20% => (p=0.2)

Ζητάμε την πιθανότητα σε 7 προσπάθειες (n=7) (όπως ο @asterix8814 ) να έχουμε τουλάχιστον μία (x>=1) επιτυχία.

Είναι αρκετά συγκλονιστικό το γεγονός ότι η πιθανότητα είναι περίπου 79%

Προβολή συνημμένου 1185


Σε καμία περίπτωση δεν σημαίνει το 20% ότι σε μία από τις 5 προσπάθειες κάποιος θα έχει επιτυχία.

Ένα ακόμα πιο γήινο παράδειγμα, είναι ένας φίλος μου που έχει 4 γιους και θέλει οπωσδήποτε και μια κόρη... Η πιθανότητα στις 4 γέννες να έχει 4 κόρες είναι 6,25%....
Μου ζήτησε να του υπολογίσω ποια είναι η πιθανότητα να κάνει γιο στην επόμενη γέννα και του είπα ξεκάθαρα: 50%
Ελεγα να κανω τα σχολια στο τελος του event αλλα μιας και δινεις τα ποσοστα τοσο ομορφα και παραστατικα να αναφερω οτι το 20% που αναφερεις ειναι για μια προσπαθεια .Μετα τα σεντουκια αλλαζουν οποτε οι πιθανοτητες και τα ποσοστα αλλαζουν και αυτα δεν ειναι σταθερα .Το παραδειγμα ειναι λαθος. Το να κερδισεις 1 κτιριο του event οι πιθανοτητες εχουν μειωθει οπως και για να κερδισεις το σετ.Κερδιζεις περισσοτερο απο τα υπολοιπα.
Το event μου φανηκε πολυ πιο ευκολο (ισως επειδη εχω τελειωσει της ερευνες)και τα δωρα ειναι αναλογα τις δυσκολιας.
Εγω δεν θα αλλαξω κανενα απο τα κτιρια που εχω κερδισει σε παλαιοτερα event και ας ημουν σε χαμηλοτερο κεφαλαιο .
 
Τελευταία επεξεργασία:

asterix8814

Περιπλανώμενο Ξωτικό
Μιας και έχουμε μία ευχάριστη μαθηματική παρένθεση,να πω και γω, οτι η διωνυμική κατανομή ΑΠΕΥΘΥΝΕΤΑΙ ΣΕ ΚΑΘΕ ΜΙΑ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΞΕΧΩΡΙΣΤΑ ΚΑΙ ΌΧΙ ΣΤΟ ΣΥΝΟΛΟ ΤΩΝ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΩΝ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ.
 

DeletedUser873

Guest
Neo romeo δεν είπε κανείς πως το 20% σημαίνει πως στις 10 προσπάθειες πρέπει οπωσδήποτε να κερδίσεις 2 κτήρια..Δεν είμαστε τόσο χαζοί πια ,σταματήστε να μας αντιμετωπίζετε με τις απαντήσεις σας λες και είμαστε διανοητικά καθυστεριμένοι.. Αυτό που όλοι λέμε τουλάχιστον σε κατ ιδιαν συζητήσεις μακριά απο το forum είναι πως ακόμα και αυτό το 20% σε κάθε προσπάθεια πρώτον είναι μικρό σαν ποσοστό,και δεύτερον φένεται να είναι πλασματικό..Επίσης δεν υπάρχει έστω αυτό το 20% πλέον,Οι περισσότερες προσπάθειες για τα σεντούκαι γίνονται με `10%-10% 15% ..Μήπως και αυτό είναι ψέμματα; Οσο και να προσπαθήτε να το αλλάξετε αυτό όλοι έχουμε την αίσθηση πως είναι πλασματικό..Και μακάρι να πάρουν όλοι οι παίχτες θέση για να καταλάβεται επιτέλους πως δεν μπορεί να αντιμετωπίζεται κάθε διαφορετική άποψη σαν μεμονωμενη,,Επίσης εκτός απο πλασματικό είναι και μικρό σαν ποσοστό..Πως θα το κάνουμε τώρα δλδ, τους εχουνε αλλάξει τα φώτα στα event και στα κτήρια και στις καθημερινές ανταμοιβές και στα ποσοστά...Εσεις μπορείτε να υποστηρίζεται μέχι κεραίας το παιχνίδι που είσαστε admin και καλά κάνετε αλλά μην προσπαθήτε με το έτσι θέλω να μας αλλάξετε γνώμη ,,,Όλη μέρα πάνω απο το παιχνίδι είμαστε,δεν περιμένουμε την ομάδα διαχείρησεις να μας υποδίξει τι είναι σωστό και τι λάθος.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

DeletedUser3

Guest
@asterix8814 : Να μας παραθέσεις την πηγή σου.

@j.k.: Όντως η παραδοχή είναι ότι έχουμε σταθερή την πιθανότητα. Απλά ήθελα να δείξω ότι το ~20% της πιθανότητας μη επιτυχίας στις 7 προσπάθειες, το οποίο είναι σημαντικό.

@kaytos: Διακρίνω έναν εκνευρισμό. Θα πρότεινα ψυχραιμία γιατί έχει ζέστη.
 

DeletedUser873

Guest
Ναι υπάρχει εκνευρισμός, και υπάρχει εκνευρισμός γιατί πραγματικά δεν περιμένω να βγείτε και να πείτε ΝΑΙ παιδιά τους αλλάξανε τα φώτα στο event,ναι παιδιά πρακτικά δεν μπορεί κανένας παίχτης να πάρει όσα κτήρια επιθυμή ή όσα έπερνε σε παλιότερα event,Αυτο δεν το περιμένω είναι αλήθεια..
Αλλά μην βγαίνεται με μαθηματικούς τυπους και κόλπα να μας πείτε πως κάνουμε και λάθος...Εαν λοιπόν ολα τα μαθηματικά που παραθέτετε είναι σωστά όσων αφορά τα στατιστικα για τα σεντουκια τότε σίγουρα τα ποσοστά είναι πλασματικά και ψεύτικα..
 

DeletedUser3

Guest
Το ότι υπάρχει διάχυτος αυτός ο εκνευρισμός επειδή έτσι δουλεύουν οι πιθανότητες, είναι μεν κατανοητό, αλλά δεν ωφελεί ούτε τη συζήτηση, ούτε το επιχείρημά σας.

Σε ό,τι συζητήσαμε όσον αφορά το ζήτημα, παρέθεσα:
  1. Τα μαθηματικά εργαλεία στα οποία στηρίζονται, ώστε να κατανοήσετε αυτό που ειπώθηκε και πιο πάνω, ότι όντως δηλαδή οι πιθανότητες μη επιτυχίας είναι πάρα πολύ μεγάλες. Με στοιχεία όμως, κι όχι με το προαίσθημα, ή ακόμα χειρότερα με την απόφαση κάποιου "σκοτεινού συμβουλίου" το οποίο σε μυστικές συζητήσεις κρίνει το αν το event είναι καλό ή κακό.
  2. Τα στοιχεία τα οποία υπάρχουν δημόσια στο wiki του παιχνιδιού όσον αφορά τα παλαιότερα events. Εσείς εξακολουθείτε να "έχετε μια εντύπωση"... Γι' αυτό είπα. Δικαίωμά σας να έχετε οποιαδήποτε προσωπική εκτίμηση έχετε. Το να λέμε όμως ότι αν τα μαθηματικά που παρατίθενται είναι σωστά τότε τα ποσοστά είναι πλασματικά και ψεύτικα, είναι απλά δείγμα του ότι πολύ απλά, δεν θέλετε να καταλάβετε το πώς δουλεύουν.
Το αν θα παίξει κάποιος, γνωρίζοντας από πριν το ποιες είναι οι πιθανότητες επιτυχίας-αποτυχίας, είναι ξεκάθαρα δικαίωμά του και στην κρίση του και δεν έχει δικαίωμα ο οποιοσδήποτε πικραμένος από τις πιθανότητες παίκτης να ισχυρίζεται ότι τα ποσοστά που παρουσιάζονται είναι ψεύτικα.

Θα πρότεινα λοιπόν (ξανά και για τελευταία φορά), να φροντίσετε να προσέχετε το ύφος και τους χαρακτηρισμούς σας.
 

asterix8814

Περιπλανώμενο Ξωτικό
Πηγη....θα σας παραπέμψω στην απαντησή σας:Απλά ήθελα να δείξω ότι το ~20% της πιθανότητας μη επιτυχίας στις 7 προσπάθειες, το οποίο είναι σημαντικό.
Νομίζω σας κάλυψα, αλλιως αν σας είναι εύκολο να βρέιτε ένα βιβλιο της 1ης τάξης γυμνασίου,όπου θα βρείτε αναλυτικά ότι έχει να κάνει με τα ποσοστά σε πρώιμο στάδιο και αν δεν σας καλύψει ούτε και αυτό υπάρχουν αναλυτικά στα βιβλια 2ης και 3ης λυκείου της θετικής κατεύθυνσης όπως και στη δεύτερη χρονια φοίτησης σε όσους ακολουθουν θετικές επιστήμες ή και σε όσους ακολουθουν τη σχολή ικάρων.....
 

DeletedUser3

Guest
Μου αρέσει πάρα πολύ το επίπεδο της συζήτησης.

Από τη μία σας εξηγώ ότι όντως το ποσοστό μη επιτυχίας στις 7 προσπάθειες είναι τεράστιο κι από την άλλη, ακούω πράγματα τα οποία δεν γίνεται να μην τα σχολιάσω....

Λέω λοιπόν αγαπητέ @asterix8814 , να μας πεις πού το βρήκες γραμμένο ότι:
ΑΠΕΥΘΥΝΕΤΑΙ ΣΕ ΚΑΘΕ ΜΙΑ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΞΕΧΩΡΙΣΤΑ ΚΑΙ ΌΧΙ ΣΤΟ ΣΥΝΟΛΟ ΤΩΝ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΩΝ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ.

Θα το εκτιμήσουν πολύ οι διαχειριστές της wikipedia το σχόλιό σου στο αντίστοιχο λήμμα.

Γι' αυτό λέω, αν δεν κατανοείτε κάτι, ευχαρίστως να το εξηγήσουμε. Το να λέτε τώρα, ό,τι κατέβει στου καθενός σας το κεφάλι, είναι απλά δείγμα της μη επίγνωσης της άγνοιάς σας, οπότε από την πλευρά μας κάναμε το καθήκον μας, αλλά δυστυχώς δεν μπορούμε τώρα να σας μάθουμε κι αυτά που δεν διαβάζατε στο πανεπιστήμιο. Έχουν άλλοι προτεραιότητα...
 

DeletedUser873

Guest
Καταρχάς είναι εύκολο στον γραπτό τον λόγο να ερμηνέψει ο καθένας το μήνυμα που θα διαβάσει όπως θέλει ιδικά όσωναφορά το ύφος του..Δεν υπάρχει καμία ειρωνεία,αυτό που λέω από την αρχή είναι απλό..Αυτό που λέω είναι πως απόevent σε event εδώ και 2 χρόνια τα ποσοστά μειώνονται συνεχώς και δεύτερον αυτό που σίγουρα ξέρω είναι πως πριν 2 χρόνια περίπου έπαιρνες όσα κτίρια ήθελες από μια ημερήσια κάτι το όποιο πλέον είναι αδύνατον..Εάν δεν κάνω λάθοςκαι δεν κάνω όλοι οι παλιοί παίχτες είχαν πάρει αμέτρητους φοίνικες πολιτισμού , και μάλιστα με πολιτισμό που άξιζε..
Το συζητάμε εδώ και καιρό από event σε event πως τα κτήρια γίνονται όλο και πιο αδύναμα όσων αφορά τις ανταμοιβές..
Και πως τα ποσοστά συνέχεια μειώνονται .
Μανι μανι με το παλιό σύστημα είχες ένα 30% σταθερό ενώ με την λοταρία δεν το έχεις καν σταθερό,,Το πιο σύνηθες είναινα παίζεις με μέγιστο 20% ή ακόμα και 10%.Λάθος είναι και αυτό ? Δεν ισχύει αυτό που σας γράφω τώρα?
Αφού όμως όλα αυτά που γράφω είναι προσωπική άποψη,δεν ξαναγράφω στο θέμα.
Περιμένω να τελειώσουν όλα τα παιδιά το event και να πούνε όσοι θέλουνε την γνώμη τους και να ψηφίσουν ανάλογα με την αίσθηση τους..
 

asterix8814

Περιπλανώμενο Ξωτικό
Ξαναγράφω λοιπόν:άνοιξα 7 σεντούκια και δεν πήρα τίποτα, Η πιθανότητα του να κερδίσω το βραβείο κάθε φορά ήταν 20%.
Σημαντίκο είναι να αναφέρω ότι σε κάθε προσπάθεια οι πιθανότητες ΔΕΝ είναι ίδιες.Κατι που ειναι απαραίτητο για τη διωνυμική κατανομή.Όποτε καλό είναι πριν διαβάσετε απλά τη γράφει το wikipedia,να ανατρέξετε στο πείραμα Bernoulli.
ΥΓ.Αυτό το λήμμα μαθηματικών χρειάζεται επέκταση. Βοηθήστε τη Βικιπαίδεια επεκτείνοντάς το!
ΓΡΑΦΕΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟ
 

DeletedUser3

Guest
Δεν διαφωνώ, γιατί δεν υπάρχουν κάπου οι πιθανότητες από τα πρώτα events για να παραθέσω κάποιο στοιχείο.

Το πρόβλημα όμως, είναι το εξής:

Όπως εσείς μπορεί να παίζετε για τα πολιτιστικά, υπάρχουν άνθρωποι οι οποίοι δεν ενδιαφέρονται για τα κτίρια, γιατί δεν έχουν χώρο. Αυτοί, παίζουν κυρίως για ενισχύσεις χρόνου και πόντων γνώσης, που δεν υπήρχαν στα παλιότερα events.
Το να αυξηθούν οι πιθανότητες εμφάνισης των κτιρίων, δεν θα τους επηρρέαζε εάν αυξανόταν η πιθανότητα εμφάνισης των κτιρίων;

Και για να μη σας μπερδεύω, γιατί είναι αρκετά απλό:
"Δεν ενδιαφέρονται όλοι μόνο για τα κτίρια". Υπό αυτή την έννοια, είναι ίσως λίγο πιο προφανές αυτό το οποίο προσπάθησε να κάνει η ομάδα ανάπτυξης με τα εναλλασσόμενα σεντούκια. Το να δώσει διαφορετικά "πακέτα επιλογών" ανάλογα με το τι προσδοκά να αποκτήσει ο κάθε παίκτης στο event.

Εκτός και αν η πρόταση είναι το να κάνουμε τα events όπως ήταν παλαιότερα, τότε που το 90% των αρνητικών σχολίων ήταν το "δεν μπορώ να ξεκλειδώσω το 3ο κτίριο".

Μη μηδενίζετε τα πάντα.
 

DeletedUser873

Guest
;Είπα να μην ξαναγράψω αλλά αφού μιλάμε λογικά θα απαντήσω..Γιατι δλδ πρεπει να πάμε στο άλλο άκρο? Μίλησε κανεις για τα χ2?Είπε κάποιος να αφερεθούν τα χ2?Και γιατί δλδ πρέπει επειδή μειώθηκαν τα ποσοστα στα event για να ξανααυξυθούν παραδειγμά να κοπούν τα χ2?Πραγματικα δεν το καταλαβαίνω αυτο..
Επισης οσων αφορα αυτό που λέτε για τις στγμές ,στιγμές πέρνουμε και στις περιπετειες ,και στιγμες σε προηγουμενα event υπηρχαν και στις ημερίσιες και μάλιστα με χ2 πάντα,,Αυτη την φορα κοπήκαν και αυτά.
 

asterix8814

Περιπλανώμενο Ξωτικό
Μην το παιδεύεις....ΤΡΟΠΟΙ??? ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΣ
Καταλαβαίνω να μην γνωρίζεται τι γράφεται,αλλα ο τρόπος σας??
ΚΑΙ ΓΡΑΦΕΙΣ ΠΟΙΟΣ ΠΆΝΩ:Θα πρότεινα λοιπόν (ξανά και για τελευταία φορά), να φροντίσετε να προσέχετε το ύφος και τους χαρακτηρισμούς σας...ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΣ.
 

asterix8814

Περιπλανώμενο Ξωτικό
Αντί να βοηθήσετε να γίνει το παιχνίδι καλύτερο και να υπάρχει μεγαλύτερη συμμετοχή στο φόρουμ,κάνετε ότι περνάει από το χέρι σας να υποβαθμίζετε το προιόν.
Δεν θα ασχοληθώ άλλο με το φόρουμ,άλλα θα παρακαλέσω να παραμείνει το συγκεκριμένο ώστε όσοι το διαβάσουν να μπορούν να διαπιστώσουν ΠΟΙΟΣ παιδεύεται να αποδείξει τι.....καλή συνέχεια σε όλους.
 

DeletedUser3

Guest
Η ποιοτική συμμετοχή είναι ο σκοπός. "Συμμετοχή", έχουμε.

Από εκεί και πέρα, ο μόνο τρόπος για να κερδίσετε το βραβείο που επιδιώκετε άπαντες, είτε είναι Κτίριο, είτε Ενισχύσεις, είναι οι περισσότερες προσπάθειες.-
 

DeletedUser1347

Guest
Προσωπικά θεωρώ ότι δεν πρέπει να μπαινει κριτήριο η "κατά καιρούς" ατυχία μας, στο αν ενα παιχνίδι εναι καλο ή όχι ...αν πηγαίνει σε καλό δρόμο ή όχι. Γιατι με αυτο το σκεπτικό θα πρεπει να ακυρώσουμε όλα τα τυχερα παιχνίδια ή εστω αυτα που εμπεριέχουν τον παράγοντα "τύχη", στα οποία αν δεν φέρνουμε το επιθυμητό αποτέλεσμα για μας, να τα θεωρήσουμε μη διασκεδαστικά, ή οτιδήποτε άλλο. Στις πιθανότητες δεν υπάρχει βεβαιότητα, σταθερότητα, σιγουριά και για αυτό λεγονται και "πιθανότητες". Η σωστή κατανόηση και ερμηνεία των πιθανοτήτων και των ποσοστών επιτυχίας που δίνονται στα event, ειναι αυτη που θα βοηθήσει στο να διασκεδάζει κάποιος όταν παίζει το παιχνίδι ή να εκνευρίζεται σε αντίθετη περίπτωση. Στην τελική, τίποτα απο ολα αυτα που δίνουν τα σεντούκια δεν είχα, αλλα όλα αυτα που θα αποκτήσω, θα τα χρησιμοποιήσω για να αναβαθμίσω την πόλη μου ή να βοηθήσω τους συμπαίκτες μου.
Προσωπικά μου έτυχε να ανοίξω 3-4 σεντουκια που εδιναν ποσοστό 20%, 20% και 30% πιθανότητες να κερδισω το κτίριο του σετ, πράγμα που δεν έγινε. Άνοιξα ενα 5ο σεντούκι που εδινε 10% επιτυχία και το κερδισα με την πρώτη προσπάθεια. Αυτό δεν σημαινει οτι το 10% ειναι λάθος και θα έπρεπε κανονικά να γραφει 100% ή 50% ..απλά είχα την τυχη με το μερος μου και κερδισα το κτίριο με το πρωτο ανοιγμα, μόλις με 10% πιθανότητες!:)

Τα παρακάτω link ειναι τα κτιρια που έχω κερδισει απο το event, ...+1 κτίριο που το έχω βάλει ήδη στην πόλη μου!!
Έχω και 581 εισητήρια επιπλέον!!! Καλη συνέχεια και καλή τύχη σε όλους!!:)
https://prnt.sc/k8i4x5
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

DeletedUser873

Guest
Φίλε Limestone είπε κανεις πως επειδή αλλάζουνε κάθε 2-3 μήνες και κάτι οι γερμανοί οτι το παιχνίδι δεν είναι καλό?
Συγνώμη δλδ αλλά απ οτι καταλαβαίνω θέλεις πολύ να υποστηρίξεις τις αλλαγές της εταιρίας αλλά μην το κάνεις βάζοντας γραπτά στο χέρι άλλου που δεν τα έχει γράψει..Αυτό που τουλάχιστον εγω λεω ειναι πως κάθε τρεις και λιγο γινονται αλλαγές στο παιχνίδι που είναι ολο προς το χειρότερο.και ιδικα στα event σε καθε event γινεται και μια αλλαγη που το κανει χειροτερο απο το προηγουμενο..
Και αμα θελεις να σου πω την αποψη μου ναι πλεον το παιχνιδι δεν ειναι καλο,εαν εμπαινα να παιξω σημερα δεν θα συνεχιζα με τιποτα και μάλλον απο Σεπτέμπβρη θα ψάξω να βρω κατι καλύτερο γιατι παραεγινε ολο αυτο με τις αλλαγες,με τις πανακριβες προσφορες και με τις λοταριες ..
Προσωπικα ξενερωσα μια,ξενερωσα δυο ξενερωσα τρεις ,εως εδω λοιπον,,,
Ασχετα με αυτο δεν ειπε κανεις κατι τετοιο,εσυ θελεις να πεις πως δεν ειναι κρητηριο λες και το ειπε καποιος,,Και ναι φιλε μου για εμενα ειναι κρητηριο.Οταν παιζω πλεον ενα παιζνιδι που εχουν γινει 10 αλλαγες και ολες προς το χειροτερο πλεον το προιον που μου δινουν δεν με ικανοποιει..

Ολος ο server ιδικα οι παλιότεροι έχουν 3 και 4 σελίδες κτήρια + πόσες πλατείες πολεμικές έχουμε χρησιμοποιησει..Εγω εχω 3 σελιδες κτήρια..
Το οτι αλλάξανε αυτά τα κτήρια λέμε,,Πως δίνουν πολύ λιγοτερα bonus πλεον λεμε και πως μειώθηκαν αρκετα οι πιθανότητες να πάρεις οτι κτηρια θελεις και αρκετα απο αυτα που θέλεις λέμε,,δεν λέμε πως δεν θα δωσει κτηρια..
Είναι τυχαίο δλδ που σχεδόν ολοι οι παλιοι παιχτες εχουν πολιτιστικα στην πολη τους απο event σχεδον 1,5 και 2 χρονια πριν και τα αλλα τα εχουνε αποθηκη?
Και αυτο ειναι σχετικο με αυτο που εγραψε ο neoromeo,,Και βεβαια ο καλυτερος τροπος να κερδισεις κτηρια ειναι περισσοτερες προσπαθειες,,εαν ειναι ομως να χρειαζεσαι πλεον 10 προσπαθειες για να παρεις 2 κτηρια που θελεις οταν παλιοτερα ηθελες 5 για να τα παρεις τι να το κανω? αυτο δεν ειναι μειωσει δλδ?
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

DeletedUser1612

Guest
Εσεις ολοι που γκρινιαζετε και παραπονιεστε καθε λιγο εδω μεσα....γιατι ειστε ακομα εδω και παιζετε ειπαμε? Αν δεν σας αρεσει βρειτε αλλο παιχνιδι κι αλλο φορουμ να κλαιγεστε, γιατι υποθετω και σε αλλο παιχνιδι να πατε ,παλι τα ιδια θα κανετε και παλι ολα θα σας φταινε :p Μια χαρα ειναι ολα τα παιχνιδια αν δεν ειστε ιδιοτροποι και drama queens.Καθε παιχνιδι εχει τους κανονες του και τις προυποθεσεις του, ή το παιζετε ως εχει ή το αφήνετε και πάτε σε άλλο.

Edit by NeoRomeo
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

Vagos The Greek

Ξωτικό του Δάσους
Φίλε Limestone είπε κανεις πως επειδή αλλάζουνε κάθε 2-3 μήνες και κάτι οι γερμανοί οτι το παιχνίδι δεν είναι καλό?
Συγνώμη δλδ αλλά απ οτι καταλαβαίνω θέλεις πολύ να υποστηρίξεις τις αλλαγές της εταιρίας αλλά μην το κάνεις βάζοντας γραπτά στο χέρι άλλου που δεν τα έχει γράψει..Αυτό που τουλάχιστον εγω λεω ειναι πως κάθε τρεις και λιγο γινονται αλλαγές στο παιχνίδι που είναι ολο προς το χειρότερο.και ιδικα στα event σε καθε event γινεται και μια αλλαγη που το κανει χειροτερο απο το προηγουμενο..
Και αμα θελεις να σου πω την αποψη μου ναι πλεον το παιχνιδι δεν ειναι καλο,εαν εμπαινα να παιξω σημερα δεν θα συνεχιζα με τιποτα και μάλλον απο Σεπτέμπβρη θα ψάξω να βρω κατι καλύτερο γιατι παραεγινε ολο αυτο με τις αλλαγες,με τις πανακριβες προσφορες και με τις λοταριες ..
Προσωπικα ξενερωσα μια,ξενερωσα δυο ξενερωσα τρεις ,εως εδω λοιπον,,,
Ασχετα με αυτο δεν ειπε κανεις κατι τετοιο,εσυ θελεις να πεις πως δεν ειναι κρητηριο λες και το ειπε καποιος,,Και ναι φιλε μου για εμενα ειναι κρητηριο.Οταν παιζω πλεον ενα παιζνιδι που εχουν γινει 10 αλλαγες και ολες προς το χειροτερο πλεον το προιον που μου δινουν δεν με ικανοποιει..

Ολος ο server ιδικα οι παλιότεροι έχουν 3 και 4 σελίδες κτήρια + πόσες πλατείες πολεμικές έχουμε χρησιμοποιησει..Εγω εχω 3 σελιδες κτήρια..
Το οτι αλλάξανε αυτά τα κτήρια λέμε,,Πως δίνουν πολύ λιγοτερα bonus πλεον λεμε και πως μειώθηκαν αρκετα οι πιθανότητες να πάρεις οτι κτηρια θελεις και αρκετα απο αυτα που θέλεις λέμε,,δεν λέμε πως δεν θα δωσει κτηρια..
Είναι τυχαίο δλδ που σχεδόν ολοι οι παλιοι παιχτες εχουν πολιτιστικα στην πολη τους απο event σχεδον 1,5 και 2 χρονια πριν και τα αλλα τα εχουνε αποθηκη?
Και αυτο ειναι σχετικο με αυτο που εγραψε ο neoromeo,,Και βεβαια ο καλυτερος τροπος να κερδισεις κτηρια ειναι περισσοτερες προσπαθειες,,εαν ειναι ομως να χρειαζεσαι πλεον 10 προσπαθειες για να παρεις 2 κτηρια που θελεις οταν παλιοτερα ηθελες 5 για να τα παρεις τι να το κανω? αυτο δεν ειναι μειωσει δλδ?

Δηλαδή εσένα δε σου έχει τύχει σε προηγούμενο event να προσπαθήσεις πολλές φορές για ένα κτήριο αλλά να μην σου έχει έρθει; γιατί εγώ θυμάμαι χαρακτηριστικά να προσπαθώ να πετύχω ένα κτήριο από την πρώτη φορά που σε event εμφανίστηκαν τα σετ κτηρίων και μετά από 7 προσπάθειες (στο 25%) να μην καταφέρνω να το φέρω. Ήταν η φορά που τα επιπλέον κτήρια του σετ βγήκαν μόνο από μια φορά το καθένα ενώ από τα επόμενα event και αφού η εταιρεία άκουσε την πρόταση της κοινότητας τα έβαλε να εμφανίζονται από δύο μέρες το καθένα. Και δεν λέω ότι θέλω να το παίξω συνήγορος της εταιρείας. Η εταιρεία φαντάζομαι πληρώνει νομικό σύμβουλο γι αυτή τη δουλειά :)p). Απλά στις πιθανότητες υπάρχει πάντα και το ενδεχόμενο να μην είσαι τυχερός. Όσες φορές και να δοκιμάσεις. Τώρα σε ότι έχει να κάνει με την ΄άποψη μου για τη λοταρία, δεν μπορώ να μιλήσω αν δεν φτάσει η τελευταία μέρα του event για να κάνω σούμα με το τι ήθελα να πετύχω και τι πέτυχα τελικά (συγκρίνοντας το και με τα 2 προηγούμενα event)
 
Κορυφή