• Καλωσήρθες στα μέρη μας ταξιδιώτη — Επισκέπτεσαι για πρώτη φορά το forum μας;

    Σε έχω ξαναδεί να τριγυρνάς εδώ γύρω; Για να συμμετάσχεις σε συζητήσεις ή να θέσεις σε όλους το ζήτημα που σε απασχολεί, θα χρειαστεί να αποκτήσεις ένα λογαριασμό στο forum. Απόκτησε το λογαριασμό σου πατώντας εδώ!

[Feedback] H Μασκαράτα

  • Δημιουργός θέματος DeletedUser3
  • Ημερομηνία έναρξης

DeletedUser584

Guest
7. Gain 14 Relics //another 2 provinces or day/round in tournament
καποιος να το μεταφραση παρακαλω πολυ!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

Yeilos

Νέο Μέλος
Λοιπόν έχουμε καινούρια αποστολή που σε σχέση με την προηγούμενη είναι ΚΑΤΑ ΠΟΛΥ ΜΙΚΡΟΤΕΡΗ ΣΕ ΧΡΟΝΟ..... Δεν ξέρω όλες τις αποστολές μέχρι τέλος αλλά ήδη η 4η αποστολή θέλει ΠΟΛΥ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΑΝ ΔΕΝ ΜΕΤΡΑΕΙ ΤΟ ΤΟΥΡΝΟΥΑ.... Και επίσης θα χαρακτήριζα ως ΠΟΛΥ ΜΙΚΡΟ ΤΟ ΔΩΡΟ που μας δίνει και πάλι... Τουλάχιστον για παίχτες που είναι μέσα στους 1500 τουλάχιστον αυτό το δώρο είναι αστείο για τις ανάγκες που έχουμε.....

Θα χαρώ τον Yelios ή κάποιον άλλο φίλο να προσθέσει και τις υπόλοιπες αποστολές μας βοηθάνε πάρα πολύ στην στρατηγική ΚΑΙ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ για αυτό....
Μετράει και το τουρνουά στην απόκτηση τεχνουργημάτων!
 
  • Like
Αντιδράσεις: PAROS

Yeilos

Νέο Μέλος
Καλό θα ήταν όμως τις ποσότητες σε τεχνουργήματα να τις ξαναδείτε λίγο, δεν προλαβαίνουμε να φτιάξουμε στρατό και οι μάχες στο τουρνουά ακόμη και χειροκίνητα είναι δύσκολες. Επίσης αυτό που παρατήρησα, τουλάχιστον για μικρά και μεσαία επίπεδα είναι οι ποσότητες τις α ΄κατηγορίας των αγαθών που ζητούνται γενικά σε ολόκληρο το παιχνίδι. Είναι παρά πολλές σε σχέση με τις υπόλοιπες κατηγορίες με αποτέλεσμα να έχουμε συσσώρευση αγαθών σε β΄ και γ΄ κατηγορίας. Έχει γεμίσει η αγορά με προσφορές 3ης και δεν κινούνται καθόλου τα απλά αγαθά! Πολλοί θα χάσουμε για άλλη μια φορά αποστολή γιατί απλά δεν βρίσκεις τα αγαθά για να κλείσεις επαρχία ή τουρνουά.
 
  • Like
Αντιδράσεις: PAROS

DeletedUser710

Guest
7. Gain 14 Relics //another 2 provinces or day/round in tournament
καποιος να το μεταφραση παρακαλω πολυ!

Η αποστολή είναι να αποκτήσεις 14 Τεχνουργήματα. Το υπόλοιπο που γράφει, προφανώς το έβαλε ο συντάκτης για να υποδείξει τον τρόπο που μπορείς να τα αποκτήσεις. Είτε να ανοίξεις 2 επαρχίες στον χάρτη (η κάθεμια σου δίνει από 8 τεχνουργήματα άρα στο σύνολο 16) είτε να τα αποκτήσεις ολοκληρώνοντας όλες τις επαρχίες του τουρνουά σε μια μέρα (υποθέτω αναφέρεται σε όσους τους ανοίγουν αρκετές επαρχίες στα τουρνουά κι όχι 3-4 διαφορετικά με την αναμονή των 16 ωρών σε μια μέρα δεν βγαίνουν)
 

DeletedUser584

Guest
emmanouil100 έγραψε:
7. Gain 14 Relics //another 2 provinces or day/round in tournament
καποιος να το μεταφραση παρακαλω πολυ!
Η αποστολή είναι να αποκτήσεις 14 Τεχνουργήματα. Το υπόλοιπο που γράφει, προφανώς το έβαλε ο συντάκτης για να υποδείξει τον τρόπο που μπορείς να τα αποκτήσεις. Είτε να ανοίξεις 2 επαρχίες στον χάρτη (η κάθεμια σου δίνει από 8 τεχνουργήματα άρα στο σύνολο 16) είτε να τα αποκτήσεις ολοκληρώνοντας όλες τις επαρχίες του τουρνουά σε μια μέρα (υποθέτω αναφέρεται σε όσους τους ανοίγουν αρκετές επαρχίες στα τουρνουά κι όχι 3-4 διαφορετικά με την αναμονή των 16 ωρών σε μια μέρα δεν βγαίνουν)

Jaheirα
ευχαριστω φιλε για την μεταφραση το φανταστηκα και εγω οταν το πεταξα στο google translate αλλα η μεταφρση ηταν για τα μπαζα !οταν εφτασα στην συγκεκριμενη αποστολη τελικα ηταν μεταφρασμενη οταν γραψαν στο φορουμ τος αποστολες η 7η ηταν στα αγγλικα και επειδη ειχε γεινει και στο πρωτο μερος του ιβεντ αυτο με την μεταφραση για α υτο και ζητησα την μεταφραση!
 

PAROS

Περιπλανώμενο Ξωτικό
Όπως ανέφερα και προηγουμένως, ΠΟΛΥ ΜΙΚΡΗ η ανταμοιβή, πολλές οι απαιτήσεις, και ελάχιστος ο χρόνος, οπότε προσωπικά δεν αξίζει καν να ασχοληθώ. Εάν αυτές οι αποστολές γίνουν δύσκολες για τους παίχτες, η εταιρία ζημιώνεται και ελπίζω αυτό να το ξέρουν οι ιθύνοντες!!! Νομοτελειακά συμβαίνει άλλωστε....
 

DeletedUser857

Guest
οι αποστολες δεν ειναι τοσο δυσκολες και αν καποιος δεν θελει το δωρο ειναι πολυ φυσικο να μην ασχοληθει εγω προσωπικα τις τελειωσα πριν τον συγκεκριμενο χρονο που εδιναν
 

DeletedUser584

Guest
εχω την εντυπωση οτι τα οφελη του δωρου αλλαζουν αναλογα με το κεφαλαιο που βρησκετε ο καθενας !επισης ενα κομματι των αποστολων που ζηταει επισης αλλαζει και εννοω αυτο που ζηταει προμηθειες ειναι η αποστολη που λεει φτιαξε 10 ψωμια και αποχτησε προμηθειες π.χ. ,ολες οι αλλες αποστολες ειναι ολοιδιες !τωρα οποιος θελει ασχολιετε βεβαια με τα ιβεντ !εγω π.χ εχω μπει σχεδον σε ολα εχω παρει και καποια δωρα που δεινουν ασχετα εαν δεν τα εχω προσθεσει στην πολη μου!και ειδικα που βγηκαν οι αποστολες στο φορουμ ηταν παιχνιδακι για καποιους!τωρα εαν ζημιωνετε η εταιρια αυτο δεν το ξερω ,παντως εαν ζημιωνοταν εγω ξερω οτι θα ειχε σταματησει το παιχνιδι και δεν θα αναβαθμιζονταν καθε 3 και λιγο !
 

PAROS

Περιπλανώμενο Ξωτικό
εχω την εντυπωση οτι τα οφελη του δωρου αλλαζουν αναλογα με το κεφαλαιο που βρησκετε ο καθενας !επισης ενα κομματι των αποστολων που ζηταει επισης αλλαζει και εννοω αυτο που ζηταει προμηθειες ειναι η αποστολη που λεει φτιαξε 10 ψωμια και αποχτησε προμηθειες π.χ. ,ολες οι αλλες αποστολες ειναι ολοιδιες !τωρα οποιος θελει ασχολιετε βεβαια με τα ιβεντ !εγω π.χ εχω μπει σχεδον σε ολα εχω παρει και καποια δωρα που δεινουν ασχετα εαν δεν τα εχω προσθεσει στην πολη μου!και ειδικα που βγηκαν οι αποστολες στο φορουμ ηταν παιχνιδακι για καποιους!τωρα εαν ζημιωνετε η εταιρια αυτο δεν το ξερω ,παντως εαν ζημιωνοταν εγω ξερω οτι θα ειχε σταματησει το παιχνιδι και δεν θα αναβαθμιζονταν καθε 3 και λιγο !

Η εταιρία ζημιώνεται ή έχει κέρδη από ΕΝΑΝ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΠΑΡΑΓΟΝΤΑ. Από τις πωλήσεις που κάνει. Φαντάσου ΠΟΤΕ ΚΑΝΕΙΣ να μην αγόραζε τίποτα σε ένα παιχνίδι, πως θα έβγαζε κέρδη η εταιρία; Παράδειγμα κάποια στιγμή έρχεται ένα μήνυμα και λέει 60% επιπλέον διαμάντια και τσιμπάει κόσμο. Όταν όμως κάποια πράγματα τα κάνει απαγορευτικά (πρόσεξε μιλάω για άτομα όπως εγώ που δουλεύω 10ωρο και δεν κάθομαι πάνω από έναν υπολογιστή να παίζω games...) από θέμα χρόνου, τότε δεν θα μπω στην διαδικασία να κάνω κάποια αγορά γιατί έχω απογοητευτεί, με έχει ξενερώσει.

Στη συγκεκριμένη περίπτωση η Μασκαράτα 1 ΕΔΙΝΕ ΤΟ ΧΡΟΝΟ ακόμα αν θέλεις πολύ περισσότερο από ότι χρειαζόταν ώστε και παίχτες πιεσμένοι στον χρόνο τους να μπορούν να το τερματίσουν και αυτό σου δίνει χαρά και κυρίως σε κρατάει στο παιχνίδι ΑΝΤΙ ΝΑ ΣΕ ΣΤΕΙΛΕΙ ΣΕ ΑΝΤΑΓΩΝΙΣΤΡΙΑ ΕΤΑΙΡΙΑ.
Η Μασκαράτα 2 όμως αν συγκρίνεις ζητάει περισσότερα πράγματα σε λιγότερο χρόνο. Θα τα καταφέρει όποιος κάθεται και ασχολείται με το παιχνίδι, εγώ όχι! Άρα είναι σαν να με "διώχνει" σε αυτή την φάση και να μου λέει "πήγαινε αλλού και δώσε τα ωραία σου λεφτά, εμείς είμαστε απαιτητικοί".....

Όποιος κατάλαβε το πνεύμα μου, κατάλαβε, ήδη ασχολήθηκα πολύ περισσότερο απ' ότι χρειαζόταν για να εξηγήσω γιατί έγραψα σε άλλο post ότι κάποιες κινήσεις της εταιρίες μπορεί να την ζημιώσουν......
 

FoTiS 21

Κάτοικος του Elvenar
Φίλε @PAROS καταρχήν να συμφωνήσω μαζί σου ότι:
1) Ίσως το δεύτερο μέρος να χρειάζονταν λίγο παραπάνω χρόνο.
2) Η εταιρία γενικώς είναι τσιγκούνα στις ανταμοιβές.

Από εκεί και πέρα όμως έχουμε τα εξής:

1) Χρειάστηκε πάνω από 1μιση (ίσως και 2 δεν θυμάμαι ακριβώς χρόνια) για να έχουμε κάποιο event που θα δίνει κάποιο δώρο.
2) Τα event είναι προαιρετικά.
3) Στο συγκεκριμένο, ιδικά από την ώρα που βγήκαν οι αποστολές στο φόρουμ (κυρίως στο δεύτερο μέρος αναφέρομαι) με ένα καλό προγραμματισμό μπορεί να τελειώσει εγκαίρως το event. Προσωπικά το τελειώνω σχεδόν 24 ώρες νωρίτερα.

Γενικά όλα τα events θέλουν κάποιο προγραμματισμό. Π.χ. για να καλύψω τις 9ωρες και 24ωρες αποστολές έφτιαξα (καμιά 10ρια) επιπλέον εργαστήρια επίπεδου 1 και από τη στιγμή που ήξερα τι θέλει η επόμενη αποστολή τα έβαλα από εχθές να τρέχουν για την τελευταία αποστολή. Με κάτι τέτοια μικρά "κόλπα" και λίγο προγραμματισμό βγαίνουν σχεδόν όλα τα event μέχρι σήμερα.
 
  • Like
Αντιδράσεις: PAROS

DeletedUser884

Guest
Τα λόγια είναι πολλά!! Παίζω ήδη 1 βδομάδα και σήμερα ολοκλήρωσα τη Μασκαράτα 2. Μην γκρινιάζετε, προσπάθεια θέλει σε ότι και να κάνετε και πρώτα απ΄ όλα μυαλό !!!
 

DeletedUser

Guest
Γενικά, είναι μεγάλο προνόμιο το να έχεις μια λίστα με τις αποστολές εξ'αρχής. Η μισή δουλειά έχει γίνει από μόνη της. Μακάρι όλα τα events να είναι έτσι.
 

PAROS

Περιπλανώμενο Ξωτικό
Αποστολές Μασκαράτας 2:

5. Εξερεύνησε μια επαρχία ή αναβάθμισε 1 κτίριο στο επίπεδο 12
6. Παραγωγή απλών εργαλείων 40 φορές
7. Απόκτησε 7 τεχνουργήματα (μετράει και τα τεχνουργήματα από το τουρνουά)
8. Αναβάθμιση 4 κτιρίων στο επίπεδο 4 ή υψηλότερο
9. Παραγωγή προχωρημένων εργαλείων 16 φορές και κερδίστε ένα καλό ποσό προμηθειών (σχεδόν το ποσό των προμηθειών που θα πάρετε από τις 16 παραγωγές)
10. Ξοδέψτε 23 Πόντους Γνώσης
11. Κατασκευάστε το Καλάθι Λαχανικών 12 φορές και κερδίστε ένα καλό ποσό προμηθειών (σχεδόν το ποσό των προμηθειών που θα πάρετε από τις 12 παραγωγές)
12. Κατασκευάστε την Εργαλειοθήκη 10 φορές και κερδίστε μια καλή ποσότητα των προμηθειών (όπως παραπάνω)......

Από τα παιδιά που τελείωσαν την αποστολή μπορείτε να μου πείτε παρακαλώ αν ίσχυαν αυτά που έχω αναφέρει παραπάνω για να ελέγξω αν η πηγή που τα βρήκα ήταν αξιόπιστη;;; Ευχαριστώ....
 

DeletedUser

Guest
Είναι σωστές, με εξαίρεση την 5η αποστολή, η οποία ζητούσε να ολοκληρώσεις 1 έρευνα ή να αναβαθμίσεις 1 κτίριο στο επίπεδο 12 ή υψηλότερα. Αναφέρθηκε και πιο πάνω από τον χρήστη magrathea.
 

Yeilos

Νέο Μέλος
ανοίξεις μια ΕΡΕΥΝΑ ή να κάνεις αναβάθμιση

Ήταν να φορτώσουμε πόντους γνώσης μια έρευνα (να ανοίξουμε μια έρευνα) ή να εξερευνήσουμε μια επαρχία (να ανιχνεύσουμε μια επαρχία στον χάρτη του κόσμου με χρυσό); Γιατί εγώ το πήρα με την αναβάθμιση κτιρίου και δεν το διασταύρωσα το συγκεκριμένο. Όχι τίποτα άλλο αλλά να το προσέξουμε την επόμενη φορά που μπορεί να το πετύχουμε!
 
Τελευταία επεξεργασία:
Κορυφή