• Καλωσήρθες στα μέρη μας ταξιδιώτη — Επισκέπτεσαι για πρώτη φορά το forum μας;

    Σε έχω ξαναδεί να τριγυρνάς εδώ γύρω; Για να συμμετάσχεις σε συζητήσεις ή να θέσεις σε όλους το ζήτημα που σε απασχολεί, θα χρειαστεί να αποκτήσεις ένα λογαριασμό στο forum. Απόκτησε το λογαριασμό σου πατώντας εδώ!

Αρχαια Θαυματα

  • Δημιουργός θέματος iRocK
  • Ημερομηνία έναρξης

DeletedUser

Guest
Ξεχνας ότι μια τελειωμενη πολη δεν χρειαζετε 20 πολιτιστικα για να συντηρηθεί αλλα 8-10,σε συνδιασμο με το άλλο μπονους του Κωδωνωστασιου χρειαζωμε πολύ λιγοτερες βοήθειες από σενα για να ανεβει το ποσοστο του πολιτισμου μου.
 

DeletedUser

Guest
Τα αγαθα απο το πρασινο θαυμα, εχω την εντυπωση οτι τα περνεις οταν κανεις ΕΣΥ βοηθεια ,και οχι μετα που σε εκαναν..
Οποτε δες το ετσι... ;)
Αλλα εφοσον εσυ κανεις ουτως η αλλως τις επισκεψεις κανονικα για να παρεις το χρυσαφι, τοτε περνεις την ιδια στιγμη και τα αγαθα
με ενα σμπαρο, δυο τριγονια! :cool:

Βασικα λεει οταν επιστρεφεις τη βοηθεια,οχι γενικα..Οποτε μαλλον πρεπει να σου κανουν κ εκεινοι για να τα παρεις.(Καλα οχι θα ασχολιομουν προσωπικα.

Ξεχνας ότι μια τελειωμενη πολη δεν χρειαζετε 20 πολιτιστικα για να συντηρηθεί αλλα 8-10,σε συνδιασμο με το άλλο μπονους του Κωδωνωστασιου χρειαζωμε πολύ λιγοτερες βοήθειες από σενα για να ανεβει το ποσοστο του πολιτισμου μου.

Ακριβως επειδη δε χρειαζεσαι πολλα πολιτιστικα,αυτος ειναι ο λογος που το μπονους χρονου ειναι αχρηστο..Ακομα πιο ευκολα γραφεις πανω στην πολη σου ποτε θελεις να σου κανουν Π (περιπου οταν μαζευεις,και 8 ωρες δεν ειναι αρκετες?χδ).

Τεσπα,νομιζω το λιωσαμε το θεμα ε?Η επιλογη των Θαυματων ειναι του καθενος..Οποιος θελει περισσοτερους ποντους κ παραγωγη αγαθων κτλ κτλ συμφερει να μην τα φτιαξει..Οποιος θελει να κατακτησει κ αυτον τον τομεα του παιχνιδιου(απλα για κατορθωμα) ή ελπιζοντας να παρουν boost αργοτερα τα φτιαχνει.Εμενα προσωπικα που δε με νοιαζουν ουτε οι ποντοι(γκμουχ γκμουχ) αλλα ουτε τα boosts,θα τα φτιαξω..Ετσι ρε παιδι μου να υπαρχουν κ αυτα..Αμαρτια ειναι :p
 

DeletedUser

Guest
Μαλον δεν εχεις καταλαβει πως δουλευει το Κωδωνωστασιο,κάθε βοηθεια που κανεις εκτος από μονισματα και προμήθειες παιρνεις και αγαθα.
 

DeletedUser

Guest
Μαλον δεν εχεις καταλαβει πως δουλευει το Κωδωνωστασιο,κάθε βοηθεια που κανεις εκτος από μονισματα και προμήθειες παιρνεις και αγαθα.

Μαλλον δεν καταλαβες τι ειπα..1)Αν ερθω σε σενα ως γειτονας και σου δωσω βοηθεια θα παρω μονο Νομισταματα..2)Αν με εχεις βοηθησει κ εσυ θα παρω ΝΟΜΙΣΜΑΤΑ+ΠΡΟΜΗΘΕΙΕΣ..Στην δευτερη περιπτωση θα παρω και ΑΓΑΘΑ(στην πρωτη οχι).Τουλαχιστον ετσι γραφει στο wiki..Ακομα κ ετσι να γινοταν για να καλυψεις τη διαφορα θες ΩΡΕΣ βοηθωντας και δε θα καλυψεις τη διαφορα.
Αν θελεις να αποδεξεις κατι καντο με επιχειρηματα και αριθμους(ετσι ειναι το παιχνιδι)..Επιφανειακα και χοντρα χοντρα να στο πω κ ετσι σου απεδειξα γιατι δεν συμφερουν.Αν θελεις παραπανω πληροφοριες μπορω να τις παραθεσω αλλα copy-paste απο τον αγγλικο σερβερ(βαριεμαι να γραφω χδ).
 

DeletedUser

Guest
Μαλον δεν με καταλαβες παλι..εχω το κωδωνωστασιο σε κάθε βοηθεια παιρνεις αγαθα...δεν χρειαζετε να σου επιστρεψουν την βοηθεια.
 

DeletedUser

Guest
Σου χαριζω κωδωνοστασιο επιπεδο 10..Σου δινω και 200 γειτονες να παιρνεις αγαθα.Θες και 300?Παρτους κ αυτους..Παλι χασουρα εχεις.Βαλε κατω τους αριθμους και θα δεις τι εννοω..Δε μπορω να εξηγησω κατι αλλο.Αν το καταλαβες καλως,αν οχι δεν πειραζει.
 

FoTiS 21

Κάτοικος του Elvenar
Παιδια οταν ΔΙΝΕΙΣ βοηθεια περνεις νομισματα και αγαθα (+8 στο πρωτο επιπεδο του κωδωνοστασιου) και ΑΝ ο γειτονας ειχε περασει απο την πολη σου περνεις και τα εργαλια.
Απο εκει και περα να ξανα επανερθουμε στο θεμα μας. Το ολο θεμα ξεκινησε για να αλλαξει αν γινεται ο τροπος που μαζευεις τα θραυσματα σε οτι αφορα την κατασκευη του θαυματος ως προς το 1ο επιπεδο. Να μπορεις δηλαδη να το χτισεις με λιγοτερες επαρχιες.
Εμενα το κωδωνωστασιο μου πειρε περιπου 18 επαρχιες και στο αδυτο ειμαι περιπου στις 16 και μου λειπουν ακομα 2 θραυσματα για να το φτιαξω.
 

DeletedUser

Guest
Παρε και τερματισμενες ερευνες στο Πληθος Διμοιριας και βαλτους και 10% boost και δες πώς και παλι θα εχουνν το διπλο και τριπλο squad size.Αχρηστο κ αυτο.
 

Συνημμένα

  • καλημερα.jpg
    καλημερα.jpg
    90,3 KB · Προβολές: 59

DeletedUser

Guest
Το πληθος μου διμοιριας είναι 240 και όμως κερδιζει μοναδες με πληθος 1000+ και αυτό γιατι μαλον ξεχνας η παραβλεπεις τις ιδιοτητες των μοναδων.Ότι εγραψα εδώ μεσα είναι καθαρα εμπειρικο και το τι θα συναντήσεις μπροστα σου.
 

DeletedUser

Guest
Το λες και μονος σου.Κανε τις πραξεις στα στρατευματα σου,βαλε και το μπονους και δες και μονος σου ποσο αχρηστο ειναι σε σχεση με αυτα που αντιμετωπιζεις.(Πιο συγκεκριμενα τις μοναδες 1000+ που λες οτι κερδιζεις το κανεις και χωρις το μπονους).
Για να μην το κουραζουμε αλλο ομως.Στο συγκεκριμενο σημειο του παιχνιδιου ακομα και ολα τερματισμενα ολα να τα εχεις τα ΘΑΥΜΑΤΑ ειναι ΑΣΥΜΦΟΡΑ(μη πω αχρηστα χδ).Μολις βαλουν κανα δυο εποχες ακομα τοτε ναι θα συμφερουν ΙΣΩΣ.Οπως επισης αν μπορεις να τα ανεβασεις παραπανω απο Επιπεδο 10 ή αλλαξουν λιγακι τα μπονοιυς τους.
Φιλικα παντα ;)
 

DeletedUser

Guest
Καλημέρα...

παραβλεπεις ξανα το γεγονος ότι όλα τα μπονους αυτά του στρατου σου θα πολλαπλασιαστουν στο μικρο αυτό πλεονεκτιμα που εχεις και εξηγω...
ο Παλαδινος σου χτυπάει μια οποιαδήποτε μοναδα,της κανει την ζημια που πρεπει αλλα και στον επομενο γυρο θα μειωσει την επιθεση αυτου που χτυπησε κατά 20%...το χτυπημα που θα δεχτει ο ενισχημενος με αμυνα Παλαδινος σου από το Αδυτο σου θα είναι μικροτερο από καποιον που δεν εχει ενισχυμενο Παλαδινο...φαντασου και ο εχθρος να είναι χτυπημένος και από έναν Ιερεα αλλα 40% ποιο αδυναμο χτυπημα του εχθρου σου προς εσενα...προσεχε ποσες παραμετροι εχουν επιρεασει κιολας το πρωτο χτυπημα που εχεις δεχτει...το ποιο αδυναμο χτυπημα προς εσενα αποδυναμωσε την διμοιρια σου λιγοτερο από έναν μη ενισχυμενο Παλαδινο αρα και το επομενο χτυπημα που θα κανεις θα είναι ακομα ποιο δυνατο προς τον εχθρο σου αποδυναμώνοντας τον ακομα περισσοτερο...και βεβαια αυτό συνεχιζετε...
Το ποσοστο μπορει να σου ακουγετο μικρο που δεινει το Αδυτο αλλα μεσα στην μαχη πολλαπλασιασμενο από τα μπονους και την ανταλλαγη χτυπηματων είναι πολύ μεγαλο...θα εχω σοβαρο πλεονεκτημα στις μαχες από καποιο παιδι που δεν το χρησιμοποιει...

Το ότι διαφωνούμε δεν σημαινει ότι τσακονωμαστε η δεν σε συμπαθω φιλε μου...απολαμβανω μια καλη συζητηση...
 

DeletedUser

Guest
Τα μπονους που λες ειτε απο την επιθεση του Παλαδινου ειτε απο τον Ιερεα ειναι τα ιδια ειτε εχεις το Θαυμα ειτε οχι..Αντε οπως το λες πολεμωντας θα αντεξει ισως ενα χτυπημα παραπανω.Πιστευω πως νομιζεις οτι κερδιζεις (και) λογω του Θαυματος αλλα δεν ισχυει..
Μπορεις να δοκιμασεις κατι ομως..Βρες καποιον που δεν εχει Θαυμα και δες πώς τα παει στον ιδιο αντιπαλο με εναν που εχει.Θα δεις οτι εχουν αμελητεα διαφορα.Ολα αυτα που σου λεω ειναι δοκιμασμενα ηδη στους ξενους σερβερς και αυτος ειναι και ο λογος που πολλοι παραπονιουνται και ζητανε αλλαγη των Θαυματων γενικα.
 

DeletedUser3

Guest
Μια διευκρίνιση η οποία πρέπει να δοθεί όσον αφορά τα Αρχαία Θαύματα, είναι το γεγονός ότι προσθέτουν πόντους στην Κατάταξη.

Η συνθήκη για να προστεθούν οι πόντοι, είναι να αναβαθμιστεί το Αρχαίο Θαύμα.

Έτσι, για παράδειγμα όταν χτίζει κάποιος ένα Αρχαίο Θαύμα δεν παίρνει καθόλου πόντους.
Όταν ολοκληρώσει την πρώτη Αναβάθμιση, αν αυτή απαιτεί 150 Πόντους Γνώσης, τότε θα λάβει 150 Βαθμούς.
Όταν ολοκληρώσει τη 2η Αναβάθμιση, αν αυτή απαιτεί 200 Πόντους Γνώσης, τότε θα λάβει 200 επιπλέον Βαθμούς.

Οπότε, πέρα από το όφελος των Αρχαίων Θαυμάτων σας προσθέτουν και πόντους στην Κατάταξη.
 

DeletedUser16

Guest
@NeoRomeo
Ειχα μια διαφωνια με εναν συντεχνο νωριτερα...
Εγω, οταν ειδα το post σου εγραψα στο τσατ της συμμαχιας να ενημερώσω τους υπολοιπους οτι τα θαυματα δινουν ποντους στην καταταξη...
Ενας απο τους συντεχνους αναρωτηθηκε αν αυτο ειναι χαρακτηριστικό καποιας μελλοντικης αναβαθμισης γιατι δεν εχει δει να περνει ποντους καταταξης απο τα θαυματα που εχει...
Του ειπα οτι το post σου μου φανηκε πιο πολυ σαν επεξηγηση και οτι δηλαδη έχει πάρει ηδη τους ποντους καταταξης που του αναλογουν απο τα θαυματα που εχει...
Ποιος έχει δικιο? Εγώ ή αυτος?
 

DeletedUser3

Guest
Εάν έχει αναβαθμίσει το Αρχαίο Θαύμα, τότε έχει πάρει τους πόντους της κατάταξης.
 

DeletedUser57

Guest
Κάτι δεν πάει καλά.. γιατι εγώ έχω αναβαθμίσει κτίρια και η βαθμολογία μου είναι ίδια εδώ και καιρό και είναι βαθμολογία που φαίνεται να πεις οτι μπερδεύτηκα..
 

FoTiS 21

Κάτοικος του Elvenar
Μεταξυ μας και γω δεν θυμαμαι να πειρα τους 179 ποντους απο την αναβαθμιση του πρωτου θαυματος απο το πρωτο επιπεδο στο δευτερο.
 

DeletedUser30

Guest
Ουτε εγω θυμαμαι να εχω παρει ποντους απο τα αρχαια θαυματα σε καθε αναβαθμιση που εχω κανει..
 

DeletedUser3

Guest
Παρατηρήστε το όταν αναβαθμίσετε ξανά Αρχαίο Θαύμα. Μετά την ολοκλήρωσή του, θα είναι εκεί οι Πόντοι!
 

DeletedUser30

Guest
Οκ ιδωμεν, εγω λιγο θα αργησω για αναβαθμιση αρχαιου θαυματος οποτε οποιος το διαπυστωσει ας μας ενημερωσει και εμας ..
 
Κορυφή