• Καλωσήρθες στα μέρη μας ταξιδιώτη — Επισκέπτεσαι για πρώτη φορά το forum μας;

    Σε έχω ξαναδεί να τριγυρνάς εδώ γύρω; Για να συμμετάσχεις σε συζητήσεις ή να θέσεις σε όλους το ζήτημα που σε απασχολεί, θα χρειαστεί να αποκτήσεις ένα λογαριασμό στο forum. Απόκτησε το λογαριασμό σου πατώντας εδώ!

Αρχαια Θαυματα

  • Δημιουργός θέματος iRocK
  • Ημερομηνία έναρξης

DeletedUser

Guest
Μια ερωτηση βασικα.Στις επαρχιες που εχω ολοκληρωσει ηδη θα παρω ρουνους οταν ξεκλειδωσω τα αρχαια θαυματα στις τεχνολογιες?Γτ αν οχι,μηπως θα ηταν καλυτερα να φτιαξω στρατο και να περιμενω μεχρι τοτε?
 

DeletedUser232

Guest
Ρουνους παιρνετε απο την στιγμη που θα εχετε ξεκλειδωσει τα Αρχαια Θαυματα.
Καλη στρατηγικη ειναι να ολοκληρωνετε τα 7/8 των επαρχιων ωστε να κερδιζετε τους ποντους γνωσεις και να μην μενετε πισω στο δεντρο ερευνων.
Μολις ξεκλειδωσετε τα Αρχαια Θαυματα ολοκληρωνετε τις επαρχιες και μαζευετε τους ρουνους με σχετικη ευκολια.;)
 

DeletedUser30

Guest
Να ρωτησω και εγω στο ιδιο θεμα μην ανοιγω καινουργιο..
Οταν πας για βοηθεια σε καποιον που εχει ηδη 1 απο τα 2 αρχαια θαυματα και κερδισεις μαζι με το πακετο ποντων και ρουνο και εσυ εχεις κατασκευσει και τα 2 αρχαια θαυματα ο ρουνος αποθηκευτε και σου μενει για μετα οταν τους ξαναχρειαστεις;
 

DeletedUser3

Guest
Οι Ρούνοι αποθηκεύονται, ναι. Θα τους χρειαστείς ξανά στο 5ο επίπεδο του Θαύματος.
 

DeletedUser163

Guest
Γεια σας θα ηθελα να ρωτησω τους devs γιατι στα αρχαια θαυματα στο πολεμικο μοναστηρι που εχει ενας φιλος μου δεν μπορω να αφησω ποντους γνωσεις ενω αυτος που αλλους που το εχουν αλλα δεν τους εχει ανακαλυψει ακομα απο αποψη επαρχιων μπορει να αφησει ποντους γνωσης στα κτιρια αυτα λυστε μου αυτην την απορια γιατι νομιζω πρεπει να το εχω μονο εγω αυτο το προβλημα και το ιδιο παρατηρω και με την αγορα
 

FoTiS 21

Κάτοικος του Elvenar
δεν εχει να κανει με τον χαρτη. μπορεις να αφησεις σε οποιον θελεις ακομα και αν δεν τον εχεις ανακαλυψει στον χαρτη.
Νομιζω ομως (χωρις να ειμαι 100% σιγουρος) οτι πρεπει να εχει ανακαλυψει και εσυ τα θαυματα για να μπορεις να δωσεις ποντους.

δικιο ειχα:
5608948947.png
 
Τελευταία επεξεργασία:

DeletedUser163

Guest
α καλα αρα εγω καλα κανω και εχω μαζεψει 3000 τοξοτες και 2000 πολεμιστες αυτα ειναι θα περιμενω να τα ξεκλειδωσω και μετα θα κανω πανηγυρι :rolleyes:
 

DeletedUser163

Guest
σε ευχαριστω για την απαντηση αυτο εξηγει καποια πραγματα καλο αυτο που το μαθα γιατι ηθελα να βοηθησω ενα φιλο και δεν ήθελα να εξερευνησω περισσοτερες επαρχιες για το λογο το οτι θελω να ανοιξω περισσοτερες επαρχιες οταν θα το εχω ξεκλειδωσει και εγω ο ιδιος γιατι αλλιως δεν αξιζει κατα την δικη μου γνωμη να ανοιγεις επαρχιες ασε που μπορω σε αυτο το μεσω διαστημα να φτιαχνω στρατο
 

FoTiS 21

Κάτοικος του Elvenar
οι επαρχιες σε βοηθανε να εχεις περισσοτερο χωρο στην πολη σου μεσα απο τις επεκτασεις που παιρνεις
 

DeletedUser118

Guest
Υπάρχει ήδη θέμα για τα αρχαία θαύματα, επίσης έχετε βγει εκτός θέματος.

Κλειδώνει.
 

FoTiS 21

Κάτοικος του Elvenar
Μηπως σε επομενη αναβαθμηση πρεπει να ρυθμιστουν ετσι οι ρουνοι ωστε να συμπληρωνονται πιο "ευκολα" ??
Εχω ανοιξει το μεγαλο κοδωνωστασιο αφου ειχα μαζεψει 8 θραυσματα και το 9ο το εφτιαξα αφου ειχα μαζεψει τα 10 που δεν τεριαζανε.
Επισης εδω και αρκετο καιρο εχω βρει τα 7 απο τα 9 του αδυτου και ηδη εχω μαζεψει 4-5 ασχετα θραυσματα και 6 που περισσευουν στο μεγαλο κοδωνωστασιο.
Με λιγα λογια για 18 θραυσματα που θελουμε για τα 2 θαυματα εχω βρει σχεδον τα διπλασια και μεχρι στιγμης εχω μονο το ενα θαυμα.
Νομιζω οτι καλο θα ηταν να βγαινουν τα θραυσματα για να δημιουργουνται τα θαυματα με την πρωτη αφου ετσι και αλλιως μετα θελεις πολλους ποντους για την αναθαμιση τους και τα επιπλεον θραυσματα θα τα χρειασθεις στο τελευταιο επιπεδο που ετσι και αλλιως μεχρι να φτασεις εκει θα εχεις ανοιξει πολλες επαρχιες.
 

DeletedUser16

Guest
Μηπως να με δινατε 50 χιλιαδες διαμαντια για να αγορασω κτιρια που δινουν και πολιτισμο και πληθυσμο και ετσι να μην εχω ελλειψη σε κανενα απο τα δυο??
Μηπως να δινατε μερικες ντοπες στους στρατιωτες μου για να μην χανουν στην μαχη??? αντε γιατι εχει κυτει πολυ αιμα.. :D

Δεν θα ειχε και τοσο ενδιαφερον το παιχνιδι...
Αν ηθελα μονο 18 επαρχιες για να ανοιξω και τα 2 θαυματα
Αν δεν ηθελα μια παραπανω επεκταση γιατι το κτιριο που θελω να χτισω και δεν μπορω για ενα τετραγωνακι..
Αν οι παραγωγες ηταν σε δευτερολεπτα
Αν μπορουσα να φτιαξω οσο στρατο ηθελα, οποτε το ηθελα..
Αν ηταν ολα ευκολα δηλαδη...

Και μενα για να χτισω το μοναστηρι με πηρε 8 πετυχημενα και 10 σπασμενα...
Και τωρα για να το παω στο επιπεδο 6, εχω 5 πετυχημενα και 1 ακομα απο 10 σπασμενα...συνολο 6... και λειπουν 3...
Αλλα νταξει, δεν λεω, καποτε θα ερθουν..
Ειναι και μια φιλη μου που εχει τελειωσει τις ερευνες και δεν εχει βρει ακομα τους 9 ρουνους στο μοναστηρι

Οπως καταλαβαινετε φιλοι μου, ολα εινα καλα μελετημενα και ολα εχουν κοινο παρανομαστη τα διαμαντια!!
Γιατι αν εχω διαμαντια μπορω να κανω τα παντα! Μπορώ να δωσω διαμαντια για τους ρουνους.. για τις επεκτασεις.. για να τελειωσουν οι παραγωγες... για να φτιαξω οσο στρατο θελω...για για για...
Και αυτο ειναι που ξεχωριζει καποιον που τα χωνει απο αυτον π περιμενει να μαζεψει στρατο να κανει μαχες να ολοκληρωσει 7 επαρχιες για να παρει π.χ την επομενη επεκταση και να μπορεσει επιτελους να κανει εκεινη την πολυποθητη αναβαθμιση για την οποια πριν δεν μπορουσε να κανει επειδη η γωνια επεφτε στο διπλα χωραφι...

Νομιζω τα καλυψα ολα...

Αυτα απο μενα!

Παντα φιλικα,
Outlaw Kid
 

FoTiS 21

Κάτοικος του Elvenar
φιλε outlaw συμφωνω στο οτι γινονται ολα για τα διαμαντια αλλα ετσι και αλλιως αυτοι που θα χωσουν για διαμαντια θα το κανουν ετσι και αλλιως και οχι μονο για τα θαυματα.
Εξ αλλου οπως εγω ειπα η προταση ειναι ΜΟΝΟ για το πρωτο επιπεδο που αφορα το χτησιμο το θαυματων. Μετα για τις επεκτασεις να μεινει οπως ειναι και τωρα.
Αν θελουν να συνεχισουν να ειναι δυσκολη η κατασκευη τους ισως μπορουν να εχουν ενα μικροτερο προσοστο σε "αποτυχιμενα" θραυσματα, αλλα τωρα ειναι λιγο "σπαστικο" να εχεις φτιαξει το ενα θαυμα και στο αλλο να σου λειπουν 2 ακομα για να το φτιαξεις και να εχεις μαζεψει 3 "αχρηστα" για το θαυμα αυτο και 6 να εχουν παει στην "καβα" στο αλλο που θα το χρειασθεις στο τελικο επιπεδο.
 

DeletedUser16

Guest
Εμενα μια χαρα ευκολο ηταν να χτισω το θαυμα
Ειπα... 8 πετυχημενα και το τελευταιο το πηρα απο 10 σπασμενα... Δεν ξερω αν 18 επαρχιες ειναι πολλες ή λιγες... αλλα εμενα δεν με χαλασε καθολου

Φαντασου τι εχει να γινει οταν ανοιξεις και τα θαυματα των νανων!!! :p
 

FoTiS 21

Κάτοικος του Elvenar
Εκανες 18 επαρχιες για το 1 (ετσι το εκανα και εγω), αν το ειχες κανει ομως σε π.χ. 10-12 δεν θα ηταν καλυτερα ?
Για το δευτερο (δεν το εχω ανοιξει ακομα) εχω βρει 7 θραυσματα + 3 που εχουν παει στην καβα και εχω ανοιξει και αλλες 6 επαρχιες που πηγαν τα θαραυσματα στο πρωτο θαυμα σαν καβα για το μελλον. Με λιγα λογια αντι 18 επαρχιες ανοιγουμε (τουλαχιστον) 36 για τα 2 θαυματα. Ξανα λεω οτι ετσι και αλλιως τις επαρχιες τις ξεκλειδωνουμε ασχετως θαυματος απλα λεω να γινονταν τα θαυματα με λιγοτερες επαρχιες στην αρχη, αυτο μονο.
 

DeletedUser

Guest
Ισως θα ηταν καλυτερα ισως κ οχι..Αυτο διοτι θα εχανες πιο γρηγορα το ενδιαφερον σου μετεπειτα στο παιχνιδι..Ετσι κ αλλιως προς το παρον τα Θαυματα δε δινουν κατι εξαιρετικο(εκτος ισως των Νανων)..Ουτε ποντους ουτε σοβαρα μπονους.
 

DeletedUser

Guest
Για να εξηγησω κιολας το σκεπτικο μου:
1. To πρωτο δινει Πολιτισμο και % ζωη στα στρατευμεταα σου στη μαχη..Το 1ο μπονους για να φτασει το τελευταιο ΔΩΡΕΑΝ πολιτισμικο κτηριο πρεπει να παει επιπεδο 8 νομιζω..?Τωρα κατα ποσο αξιζει το2ο μπονους ζωης δεν ξερω αφου ετσι κ αλλιως αργοτερα ξεκλειδωνεις μια επαρχια ανα 1-2 μερες και την κανεις και γρηγορα πολεμωντας ή με διπλωματια.Φυσικα σε ζημιωνει στην παραγωγη αγαθων ε,πληρωνοντας τα Τεχνουργηματα να το αναβαθμισεις.
2. Το δευτερο ειναι χειροτερο απο το πρωτο αφου δινει περισσοτερο χρονο στις βοηθειες και μπονους καποια αγαθα.Το 1ο μπονους του ειναι τελειως αχρηστο αφου μαζευεις την ωρα που εχεις ζητησει να σου κανουν τις περισσοτερες βοηθειες.Νομιζω 8 ωρες ειναι υπεραρκετες..Το 2ο μπονους καλουτσικο αλλα και παλι σε συνδιασμο με αυτα που χανει στην αναβαθμιση του απο τεχνουργηματα στα ιδια ερχεσαι..(Γτ χανεις και απο το 1ο θαυμα).
Συνοψιζοντας λοιπον.Φτιαχνοντας και τα 2 θαυματα Βγαινεις ζημιωμενος σε χωρο και σε ποντους αν θελεις.Η επιλογη ειναι του καθενος..Εγω προσωπικα θα τα φτιαξω οταν ερθει η ωρα,οχι επειδη με συμφερει απλα για να λεω οτι τα εφτιαξα ^^
 
Κορυφή