• Καλωσήρθες στα μέρη μας ταξιδιώτη — Επισκέπτεσαι για πρώτη φορά το forum μας;

    Σε έχω ξαναδεί να τριγυρνάς εδώ γύρω; Για να συμμετάσχεις σε συζητήσεις ή να θέσεις σε όλους το ζήτημα που σε απασχολεί, θα χρειαστεί να αποκτήσεις ένα λογαριασμό στο forum. Απόκτησε το λογαριασμό σου πατώντας εδώ!

Αρχαια Θαυματα

  • Δημιουργός θέματος iRocK
  • Ημερομηνία έναρξης

FoTiS 21

Κάτοικος του Elvenar
Κοιτα, θα συμφωνισω οτι δεν προσφερουν στην ουσια τιποτα ουσιασικο αλλα αφου ετσι και αλλιως υπαρχουν και μαζευονται τα θραυσματα οταν ανοιγεις τις επαρχιες γιατι να μη τα φτιαξεις ??
Οσο για τον χωρο που λες οτι πιανουν, ετσι και αλλιως ειναι υπολισμενα (ετσι πιστευω) μιας και ανοιγοντας τις επαρχιες και προχωροντας το δεντρο εχεις τις απαρετιτες επεκτασεις στην πολη για να τα χτισεις.
Απο εκει και περα οι αναβαθμισεις ειναι "πονεμενη" ιστορια αφου πρεπει να "θυσιασεις" ποντους απο τις ερευνες του δεντρου για να αναβαθμισεις τα θαυματα και σιγουρα δεν μπορεις να τα καταφερεις χωρις την βοηθεια των συμμαχων σου (εκει μπορει να φανει η συνεργασια της συμμαχιας) αλλα το σιγουρο ειναι οτι πλεον υπαρχει "καθιστεριση" στην αναπτυξη αν ριξεις το βαρος στα θαυματα.
Προσωπικα τα φτιαχνω γιατι υπαρχουν και απλα συζηταω με την παρουσα ιδεα για την "βελτιωση" τους και απο εκει και περα η αναβαθμιση τους παει σε πολυ δευτερη μοιρα μιας και δινω το μεγαλυτερο μερος των ποντων για τις ερευνες στο δεντρο.
 

DeletedUser

Guest
Παρεξηγημένα βλέπω ότι είναι τα Αρχαια Θαυματα από πολλα παιδια.

Ας υποθεσουμε ότι εχουμε τελειωσει τεχνολογιες και εχουμε κανει τις μεγιστες αναβαθμίσεις στην δυναμη του στρατου μας.Εχουμε φτασει σενα σημειο που οι μαχες είναι απίστευτα δυσκολες και απροσπέλαστες.Το παιχνιδι σου δεινει την επιλογή να δυναμώσεις τον στρατο σου με το Αδυτο και επιπλέον του δεινει άλλη μια πολύ χρησιμη ιδιοτητα παρεχοντας πολιτισμο για την πολη σου.

Το Μεγαλο Κωδωνοστασιο είναι ένα κτηριο το οποιο παραγει αγαθα εντελως δωρεαν για την πολη σου δλδ δεν θα σου στοιχισει νομισματα ουτε προμήθειες.Αν θελουμε να το συγκρινουμε με ένα άλλο κτηριο αγαθων παρακαλω να το κανουμε σωστα και εξηγω...πιανει ένα χωρο στις πολεις 4χ6 και τελος,ένα οποιδηποτε άλλο κτηριο αγαθων εκτος από τον χωρο που πιανει θα χρειαστεί και χωρο για τα σπιτια που θα χρειαστουν να συντηρησουν το πλυθησμο που απαιτει αλλα και τον χωρο από τα πολιτιστικα κτηρια για να μπορειτε να κατασκευασετε το κτηριο αγαθων αλλα και τα σπιτια.

Ταπινη μου γνωμη είναι ότι όλα τα Αρχαια Θαυματα είναι εντελως απαραίτητα στις πολεις σας για την προοδο τους.
 

FoTiS 21

Κάτοικος του Elvenar
Απαρετητα δεν θα το ελεγα, απλα αφου ετσι και αλλιως κανεις ολα οσα χρειαζονται (κατακτας επαρχιες για να επεκταθεις) για να τα κατασκευασεις, τα κατασκευαζεις.
Τα προβληματα ειναι 2 που θα μπορουσαν να τα κανουν πιο εκλιστικα τα θαυματα αν διωρθωθουν.
1) Να κατασκευαζονται πιο "ευκολα" (εχω εξηγισει πιο πανω τι εννοω)
2) Οι αναβαθμησεις τους ισως να γινονταν με καποιο αλλο τροπο ωστε να μη χαλας τους ποντους γνωσης που θελεις για το δεντρο ερευνων που σε παει πισω στην αναπτηξη της πολης σου. Ειναι καλο παντως το γεγονος οτι πρεπει να παρεις βοηθεια απο την συμμαχια (και οχι μονο) για να εχεις πιο γρηγορη αναπτυξη τους.
 

DeletedUser

Guest
Δηλαδη όταν τερματίσουμε το παιχνιδι και αδυνατη πλεον ο στρατος μας να νικησει στις επαρχεις...η μονη λυση είναι η διαπραγματευση,,,αρα μαλον συνηστας να ριξουμε τα πολεμικα μας κτηρια...μιας και θα είναι αχρηστα και να βαλουμε αγαθα για να παρουμε τους τομεις με διαπραγματευση...από το να βαλουμε το πολεμικο αρχαιο θαυμα στις πολεις μας και να δυναμώσουμε τον στρατο μας...
Το παιχνιδι εναι αρκετα ευκολο,κανοντας το ευκολοτερο απλα θα μας κανει να χασουμε το ενδιαφερον μας.Οσο για την αναπτυξη των αρχαιων θαυματων συμβουλευω αφήστε την για όταν τελειώσετε τεχνολογιες.Για την βοηθεια στις συντροφιες το σωστο,κατα τον τροπο που αντιλαμβανωμε το ομαδικο παιχνιδι,είναι η τελειωμένοι σε τεχνολογιες να προοθουν τους λογαριασμούς που εχουν μπροστα τους τεχνολογιες.
 

FoTiS 21

Κάτοικος του Elvenar
Δεν νομιζω να τελειωσουν ποτε οι τεχνολογιες. Αν τελειωσουν θα τελειωσει και το παιχνιδι. Λογικα με την νεα αναβαθμιση θα μπουν και αλλες.
Απο εκει και περα δεν ειπα οτι ειναι αχριστα, απλα δεν ειναι πρωτη πρωτεροτητα. Ετσι και αλλιως οπως ειναι στιμενο το παιχνιδι ειναι κατι που θα χτισεις ετσι και αλλιως.
 

DeletedUser

Guest
Οι τεχνολογιες εχουν τελειωσει για μενα αλλα και για πολλα αλλα παιδια.Οι συμβουλες μου είναι για όταν θα φτασεις σε αυτό το σημειο για να μην βρεθεις προ εκπλήξεως.
 

FoTiS 21

Κάτοικος του Elvenar
Βασιλη καποια παιδια που ειστε πολυ μπροστα ειναι λογικο να εχετε τελειωσει τις τεχνολογιες (ιδικα καποιοι που παιζουν και με διαμαντια) και να το σκεφτονται ετσι οπως εσυ αλλα πιστευω οτι θα μπουν και αλλα πραγματα στο παιχνιδι γιατι αλλιως τι νοημα να φτιαξουν ενα παιχνιδι που τελειωνει σε 6 μηνες ??
Εμενα απλα ολο μου το σκεπτικο ηταν καθαρα για το μεγαλυτερο μερος των παικτων που στην ουσια ή δεν εχουν ερευνισει ακομα τα θαυματα ή ειναι στην φαση που προσπαθουν ακομα να μαζεψουν τα θραυσματα για να τα κτησουν.
 

DeletedUser

Guest
Η πολη μου δεν εχει χαλασει ουτε 1 διαμαντι,εχει προοδευσει μονο με ότι δυνατοτητα σου προσφερει το παιχνιδι αρα και οι συμβουλες μου είναι για την πληοψηφια των παιχτων.
 

DeletedUser30

Guest
Συμφωνω με τον Βασιλη σε ολα τα γραφομενα του ..
 

FoTiS 21

Κάτοικος του Elvenar
Δεν ειπα οτι το εχεις κανει εσυ βασιλη και ουτε κατοιγωρω οσους το κανουν. Στο παρελθον το εκανα και γω σε αλλα παιχνιδια.
Αναφερομαι στο γεγονος οτι δεν πιστευω οτι η εταιρια θα αφησει ετσι το παιχνιδι. Πιστευω οτι την πηγαν πισω τα bug των προηγουμενων αναβαθμισεων ή θελει με το νεο ετος να βαλει νεα πραγματα στο παιχνιδι
 

DeletedUser16

Guest
Η συζητηση ειναι περι των θαυματων

Προσωπικά, μολις εκλεισα τους 9 ρουνους του 5ου επιπεδου και ηδη το θαυμα μου αναβαθμιζεται
Απολογισμος: 2 10αδες σπασμενα και 5 πετυχημενα... (μεχρι σημερα)
Εκανα σημερα μερικες μαχες, μαζεψα ακομα 4 μπλε θραυσματα... λεω θα τα βαλω και οτι γινει... πηρα και την θετικη ενεργεια του καλυτερου στο παιχνιδι... βαζω το πρωτο και σπαει.... και μετα πετυχαν 2 συνεχομενα και το εκλεισα...
Αρα, 28 επαρχιες... δεν ξερω αν ειναι ασχημα αλλα νταξει

τωρα παλι με λειπουν 2 ρουνοι στον φαρο και εχω 7 θραυσματα να βαλω αλλα τα κραταω για πιο μετα... ετσι και αλλιως δεν εχω χωρο να τον χτισω.. :)

Πολλοι παικτες εχουν ηδη κλεισει τις ερευνες και ανεβαζουν τα θαυματα... Αν το σκεφτεις, περνουν 24 ποντους την ημερα.... δεν χρειαζεται πολλες μερες για να ανεβουν τα θαυματα τους και αυτων π βοηθανε....

Οσο για το μελλον του παιχνιδιου, εγω νομιζω οτι ο αι-βασιλης φερνει πολλα πραγματα με την νεα χρονια
αν ειδες το επισοδειο την ιννο τι-βι, μπαινει η νεα εποχη, και σιγουρα θα εχει ερευνες που κανουν καλυτερες καποιες μοναδες
και κατι για ξορκια μιλησαν... που πιστευω θα μπορεις να φτιαξεις ενα κτηριο στην πολη και να δινεις τεχνουργηματα για να φτιαχνεις ενισχυσεις για τα στρατευματα σου...
Υπομνη μερικες μερες ακομα...
 

DeletedUser

Guest
Παρεξηγημένα βλέπω ότι είναι τα Αρχαια Θαυματα από πολλα παιδια.

Ας υποθεσουμε ότι εχουμε τελειωσει τεχνολογιες και εχουμε κανει τις μεγιστες αναβαθμίσεις στην δυναμη του στρατου μας.Εχουμε φτασει σενα σημειο που οι μαχες είναι απίστευτα δυσκολες και απροσπέλαστες.Το παιχνιδι σου δεινει την επιλογή να δυναμώσεις τον στρατο σου με το Αδυτο και επιπλέον του δεινει άλλη μια πολύ χρησιμη ιδιοτητα παρεχοντας πολιτισμο για την πολη σου.

Το Μεγαλο Κωδωνοστασιο είναι ένα κτηριο το οποιο παραγει αγαθα εντελως δωρεαν για την πολη σου δλδ δεν θα σου στοιχισει νομισματα ουτε προμήθειες.Αν θελουμε να το συγκρινουμε με ένα άλλο κτηριο αγαθων παρακαλω να το κανουμε σωστα και εξηγω...πιανει ένα χωρο στις πολεις 4χ6 και τελος,ένα οποιδηποτε άλλο κτηριο αγαθων εκτος από τον χωρο που πιανει θα χρειαστεί και χωρο για τα σπιτια που θα χρειαστουν να συντηρησουν το πλυθησμο που απαιτει αλλα και τον χωρο από τα πολιτιστικα κτηρια για να μπορειτε να κατασκευασετε το κτηριο αγαθων αλλα και τα σπιτια.

Ταπινη μου γνωμη είναι ότι όλα τα Αρχαια Θαυματα είναι εντελως απαραίτητα στις πολεις σας για την προοδο τους.

Μαλλον δε μπηκες στον κοπο να διαβασεις προσεχτικα το τι εγραψα.Το Αδυτο οπως ειπα γινεται καλυτερο απο το τελευταιο δωρεαν πολιτισμικο κτηριο αφοτου φτασει Επιπεδο 8.Και το ποσοστο στα στρατευματα ειναι λιγο ως πολυ αχρηστο απο τη στιγμη που οι μαχες για να γινον θελουν και πολυ χρονο(εξερευνηση νεας επαρχιας) αλλα και φυσικα δε βγαινουν ολες με το στρατο.
Το μεγαλο κωδωνοστασιο οπως λες δινει δωρεαν αγαθα χωρις να απαιτουνται νομισματα και προμηθειες,αλλα αφου εχεις τελειωσει τις Ερευνες τι τα κανεις?κομποδεμα?Θα γεμισουν και ειναι ασυμφορο να αγοραζεις απο τον Εμπορο.Στον ιδιο χωρο ενα πολιτισμικο + κτηριο αγαθων συνολικα βγαζει περισσοτερα αγαθα.
Και ναι αν δεις στους ξενους σερβερ πολλοι ειναι αυτοι που γκρεμιζουν τα στρατιωτικα τους κτηρια και παιζουν μονο με αγαθα.Αν δεν με πιστευεις παρε τα 2 Θαυματα και δες ποσα αγαθα χανεις ανα μερα λογω των Τεχνουργηματων που ξοδευεις να τα αναγαβμισεις,αλλα και το κερδος σου αν ειχες χρησιμοποιησει διαφορετικα τον χωρο αυτο.(Ενας που παιζει με διαμαντια δεν το συζητω,το καλυτερο κτηριο διαμαντιων ειναι αρκετα καλυτερο.)
 

DeletedUser

Guest
Απαρετητα δεν θα το ελεγα, απλα αφου ετσι και αλλιως κανεις ολα οσα χρειαζονται (κατακτας επαρχιες για να επεκταθεις) για να τα κατασκευασεις, τα κατασκευαζεις.
Τα προβληματα ειναι 2 που θα μπορουσαν να τα κανουν πιο εκλιστικα τα θαυματα αν διωρθωθουν.
1) Να κατασκευαζονται πιο "ευκολα" (εχω εξηγισει πιο πανω τι εννοω)
2) Οι αναβαθμησεις τους ισως να γινονταν με καποιο αλλο τροπο ωστε να μη χαλας τους ποντους γνωσης που θελεις για το δεντρο ερευνων που σε παει πισω στην αναπτηξη της πολης σου. Ειναι καλο παντως το γεγονος οτι πρεπει να παρεις βοηθεια απο την συμμαχια (και οχι μονο) για να εχεις πιο γρηγορη αναπτυξη τους.

Το πιο πιθανο ειναι οτι θα αλλαξουν τα μπονους τους(ή να μπορεις να τα αναβαθμισεις κ αλλο?).Μεχρι τοτε οσοι τα χτιζουν ειναι περισσοτερο για λενε οτι το καταφεραν κ αυτο :p
 

DeletedUser

Guest
Προχωροντας αρκετα το παιχνιδι θα δεις ότι η κυρια μοναδα που κανεις επιθεσεις είναι ο παλαδινος.το ποσοστο του αδυτο δυναμωνει αρκετα την αμυνα του επιτρεποντα σου να κανεις μαχες εκει που αλλιως δεν θα μπορουσες.Εχοντας τελειώσει και τις τεχνολογιες ανεβάζεις αυτά τα κτηρια αρκετα ευκολα,εφόσον δεν υπαρχουν τεχνολογιες για να τους ξοδεψεις.
Οσον αφορα το Κωδωνωστασιο στον χωρο που καταλαμβανει για να το συγκρινεις πρεπει να προσθεσεις κτηριο αγαθων + πολιτιστικο + σπιτια,δεν θα σου βγουν τα νουμερα.Οσο για τα αγαθα που συλεγεις ακομα και όταν εχεις τελειωσει τεχνολογιες μπορεις να τα κανεις διαπραγματευση η μπορεις να χρησιμοποιησεις για την συντροφια σου αναλογα το ποσο ατομικο η ομαδικο παιχνιδι κανεις,κομπόδεμα παντως σιγουρα όχι.
Όπως και ναχει η ταπινη μου γνωμη είναι εχοντας κατακτησει 193 επαρχειες στον χαρτη.
 

DeletedUser

Guest
Και για να μιλησουμε με αριθμους για να αναβαθμισω πληρως τα 2 Θαυματα των ανθρωπων θα μου κοστισει(περαν των αγαθων) περιπου -140% καθημερινη παραγωγη στο Ελιξιριο(εχω ελιξιριο γ αυτο βαζω αυτο).Ας πουμε οτι εχω 5 τερματισμενα εργοστασια ελιξιριου(571/η χωρις μπονους) και εχω τερματισει και ολα τα τεχνουργηματα τους(+443% παραγωγη).αρα εχουμε ως εξης:
5x571=2855+ 443%=12.647 ελιξιρια/η.(χωρις Θαυματα)
5χ571=2855+ 300%=8565 ελιξιρια/η + 127 τυχαια αγαθα απο ολους στη συντροφια (με θαυματα).

Οπως βλεπετε με τα 2 Θαυματα χανω περιπου 4,000 αγαθα/η (που να εβαζα και 3ωρες παραγωγες ^^).Και αμα τα βαλουμε κατω θα δουμε οτι το μονο κερδος που εχουμε ειναι περιπου 10% στα στρατευματα και 200 πολιτιμο επιπλεον για 49 κουτακια(εδω γελαμε :D )..
Θεωρω καλυτερο στο χωρο αυτο να βαλω 2 σπιτια,1 πολιτιστικο και 1 ακομα εργοστασιο.
 

DeletedUser16

Guest
Και ερχομαστε παλι πισω στο γεγονος οτι κανεις δεν θα σε πει πως θα παιξεις...
Ο καθενας κανει αυτο που πιστευει καλυτερο για την αναπτυξη της πολης του...
 

DeletedUser

Guest
Και ερχομαστε παλι πισω στο γεγονος οτι κανεις δεν θα σε πει πως θα παιξεις...
Ο καθενας κανει αυτο που πιστευει καλυτερο για την αναπτυξη της πολης του...

E ναι,οπως ειπα και πιο πανω κ εγω θα τα φτιαξω οταν ερθει αυτη η καλη ωρα..Οχι επειδη με συμφερει,αλλα για να λεω παρι κ αυτο,το εκανα!!Απλα μη λεμε ο,τι θελουμε,προς το παρον τα Αρχαια Θαυματα δε συμφερουν σε σχεση με τα υπολοιπα κτηρια..Ευελπιστω η ιννο να δωσει κατι παραπανω στα μπονους(ή εστω καθε Θαυμα να δινει ποντους για να μας δελεασει :p )
 

DeletedUser

Guest
Δεν υποχρεωνω κανεναν να ακολουθησει τον τροπο που παιζω εγω,αποψη καταθέτω.

Το 10% αυτό θα δεις ότι είναι αρκετο για να σου επιτρεψει να συνεχισεις τις μαχες σου στον χαρτη όπως ακριβως σε μενα αρα θα σου γλυτωσει αγαθα.Οσον αφορα τα αγαθα ξεχνας μαλον την τεραστια γειτονια που θα εχεις,όχι μονο τα μελη της συντεχνίας σου.
 

DeletedUser

Guest
Δεν υποχρεωνω κανεναν να ακολουθησει τον τροπο που παιζω εγω,αποψη καταθέτω.

Το 10% αυτό θα δεις ότι είναι αρκετο για να σου επιτρεψει να συνεχισεις τις μαχες σου στον χαρτη όπως ακριβως σε μενα αρα θα σου γλυτωσει αγαθα.Οσον αφορα τα αγαθα ξεχνας μαλον την τεραστια γειτονια που θα εχεις,όχι μονο τα μελη της συντεχνίας σου.

Κοιτα,σεβομαι την αποψη σου και εν μερει συμφωνω σε καποια πραγματα.Το θεμα ειναι οτι το μπονους ειναι πολυ μικρο σε αναλογια με αυτα που χανεις..Οσο για την τεραστια γειτονια που λες,αμφιβαλλω κατα ποσο σε επισκεπτονται..Αλλα και να το εκαναν θες περιπου 200 επιπλεον παροτρυνσεις καθημερινα.(μονο για να καλυψεις τη χασουρα αν βαζεις 1η παραγωγες-για 3ωρες και τετοια δεν το συζηταμε καν,ουτε κατα ποσο ειναι εφικτο να ξοδευεις 5 ωρες για παροτρυνσεις)
 

DeletedUser16

Guest
Τα αγαθα απο το πρασινο θαυμα, εχω την εντυπωση οτι τα περνεις οταν κανεις ΕΣΥ βοηθεια ,και οχι μετα που σε εκαναν..
Οποτε δες το ετσι... ;)
Αλλα εφοσον εσυ κανεις ουτως η αλλως τις επισκεψεις κανονικα για να παρεις το χρυσαφι, τοτε περνεις την ιδια στιγμη και τα αγαθα
με ενα σμπαρο, δυο τριγονια! :cool:
 
Κορυφή