• Καλωσήρθες στα μέρη μας ταξιδιώτη — Επισκέπτεσαι για πρώτη φορά το forum μας;

    Σε έχω ξαναδεί να τριγυρνάς εδώ γύρω; Για να συμμετάσχεις σε συζητήσεις ή να θέσεις σε όλους το ζήτημα που σε απασχολεί, θα χρειαστεί να αποκτήσεις ένα λογαριασμό στο forum. Απόκτησε το λογαριασμό σου πατώντας εδώ!

[Feedback] Αναβάθμιση στην Έκδοση 1.15

  • Δημιουργός θέματος DeletedUser3
  • Ημερομηνία έναρξης

DeletedUser16

Guest
Ξοδεψε κανεις τον στρατό του όπως υπέδειξε η ομάδα διαχείρησης???

Γνωρίζει κανεις που ενδεχομένως παιζει στον beta server τι θα ηταν καλυτερο να κανουμε?? Αν ναι, να επικοινωνησει μαζι μου μεσω μηνυματος στο φορουμ ή στο παιχνίδι καθως στο φόρουμ απαγορεύεται να μιλάμε για το τι γινετε στους εξω server..
 

DeletedUser134

Guest
Εγώ τον έχω ξοδέψει σχεδόν όλο και έχουν μείνει κάτι ψιλά...δεν έφτιαξα στρατό γιατί δεν με σύμφερε να χαλάσω τσάμπα τόσα υλικά αφού θα έπεφτε το κόστος τους...τώρα αύριο θα ξεκινήσω και πάλι να φτιάχνω.
 

DeletedUser499

Guest
Έδωσα δύο μάχες με το καινούργια σύστημα...
Κανονικά θα έπρεπε, με βαριές απώλειες να είχα κερδίσει, αλλά έχασα και μάλιστα χωρίς να προξενήσω σημαντικές απώλειες στους αντιπάλους...
Αποτέλεσμα? μάχες γιοκ!
Περιμένω εντυπώσεις και από άλλους παίχτες, μήπως και έκανα κάτι λάθος, και μετά θα πω για τις αποφάσεις μου..
 

DeletedUser280

Guest
μαχες τελος, εγω δεν υπαρχει περιπτωση να μπω σε διαδικασια τετοια ετσι οπως τα καναν,αν δεν μπορουν να το φτιαξουν ας το αφησουν οπως το ειχαν.Αν χασουν τους πελατες τους τοτε θα καταλαβουν
 

DeletedUser166

Guest
Εγώ είμαι τσιγκούνης και δεν τα χαλάω τα υλικά, προτιμώ να κάνω μάχες για να μην βαριέμαι το παιχνίδι....οπότε, όσοι είμαστε ξωτικά, σε τουρνουά περνάμε άνετα με 5 διμοιρίες μάγισσες. χειροκίνητα έτσι...
Στο αυτόματο περνάς και πάλι αλλά με πολλές απώλειες. θα χρειαστούν βέβαια και άλλες δοκιμές μέχρι να κατασταλάξουμε στον ιδανικό στρατό...αλλά με μία πρώτη δοκιμή μιας και δεν είχα πολύ από τα υπόλοιπα οι 5 διμοιρίες με μαγισσούλες με βγάλαν ασπροπρόσωπο. Μάγισσες τελευταίου επιπέδου πάντα.
 

DeletedUser3

Guest
Μετά τις αλλαγές που έγιναν, ένα γενικό συμπέρασμα που θα μπορούσαμε να μοιραστούμε άφοβα, είναι ότι το σκεπτικό των Μαχών, αλλάζει τελείως, όπως αλλάζουν τελείως και οι διατάξεις που πρέπει να επιλέγετε για να αντιμετωπίζετε συγκεκριμένες Μονάδες.

Υπομονή :) Κι εμείς προσπαθούμε να προσαρμοστούμε!
 

kailaris

Περιπλανώμενο Ξωτικό
πρωτη μαχη πρωτη εντυπωση
αραγε με αυτες τις αλλαγες προσπαθουν να φερουν κοσμο στο παιχνιδι η να μας διωξουν κ εμας τους ολιγους που μειναμε? ιδου η απορια χαχαχαχαχαχαχα
ελεος δλδ
 

DeletedUser517

Guest
Κύριοι οι μάχες με το νέο σύστημα τουλάχιστον στο Τουρνουά είναι απαράδεκτες και με πολύ μεγάλες απώλειες.
Παίζω με Παλαδίνους και Μάγους και είδα ότι μειώσατε πολύ την εμβέλεια των Μάγων και τους δώσατε το πρώτο χτύπημα και με δεδομένο ότι δεν μπορούν να φτάσουν κανένα στόχο στην αρχή το πρώτο χτύπημα είναι άχρηστο και τους στέλνει για επόμενο χτύπημα στον επόμενο γύρο με αποτέλεσμα να δέχονται τα πυρά όλων των άλλων μονάδων και οι απώλειες να είναι μεγάλες, και το χειρότερο είναι ότι τους κάνατε κύριους και αποκλειστικούς στόχους όλων των άλλων μονάδων οπότε ενώ βάζω τους Παλαδίνους μπροστά από τους μάγους όλες οι μονάδες να εξακολουθούν να χτυπάνε τους Μάγους μέχρι να τους αφανίσουν και μετά αρχίζουν να ασχολούντε με τους Παλαδίνους.

Με το προηγούμενο σύστημα έβγαζα 10 με 12 επαρχίες του Τουρνουά με 4 αστέρια στην κάθε μία και δεν έχανα σχεδόν ούτε μία διμηρία Μάγων και τώρα με το νέο σύστημα σε 6 επαρχίες του δεύτερου αστεριού (μιας και το πρώτο αστέρι το έβγαλα με το παλιό σύστημα) έχασα 48 διμηρίες Μάγων.

Ξεκίνησα να παίξω το Τουρνουά στο δεύτερο αστέρι με 50 διμηρίες Μάγων και μέχρι να βγάλω 6 επαρχίες έμεινα με 2 διμηρίες, αν αυτό εσείς το λέτε αλλαγή προς όφελός μας τότε να κρατήσετε το παιχνίδι σας και τις αλλαγές σας και να τα χαίρεστε και να παίζετε μόνοι σας, εγώ προσωπικά δεν έχω καμία διάθεση να φτιάχνω μέρα - νύχτα στρατό και να μην μπορώ να βγάλω ούτε τις μισές επαρχίες του Τουρνουά χάνοντας όλο το στρατό μου, όσο για την επιλογή της εξαγοράς ξέρετε ότι αν κάνουμε τις μάχες με εξαγορές από το πρώτο κιόλας Τουρνουά θα έχουμε μείνει χωρίς καθόλου πόρους και δεν θα μπορούμε να κάνουμε τις άλλες εργασίες του παιχνιδιού που απαιτούν πόρους.

Αν συνεχίσετε με αυτή την λογική εγώ προσωπικά θα το παρατήσω το παιχνίδι και πιστεύω και πολλοί άλλοι παίχτες αφού θα αντιμετωπίζουν τα ίδια προβλήματα οπότε ας δούμε τι θα κερδίσετε διώχνοντας τους παίχτες από το παιχνίδι, δείτε και λίγο τα στατιστικά σας για το πόσοι νέοι παίχτες μπαίνουν στο παιχνίδι και πόσοι τελικά μένουν για να παίξουν μακροχρόνια ? διώξτε λοιπόν τους παλιούς μακροχρόνιους παίχτες και περιμένετε να επιβιώσετε με τους νεοσύλλεκτους που σε λίγο διάστημα θα φύγουν από μόνοι τους.

Ευχαριστώ.
 

DeletedUser56

Guest
σαν μυγες πεφτουν τα στρατευματα μου βρε πιαιδια,εχουν αποδεκατιστει ολες μου οι διμοιριες προσπαθώντας να παρω μια επαρχια
θα περιμενω ομως ολο το πακετο των αλλαγων κ μετα θα αποφασισω τι θα κανω
προς το παρων φτιαχνω στρατο και τον καταυλισμο των μισθοφωρων που τον ειχα γκρεμισει
 

DeletedUser16

Guest
Ειπα να δω πως ειναι το αυτοματο πλεον
μια μαχη εκανα με 5 * 175 γκολεμ
τα εχασα ολα και ο αντιπαλος εχασε το 20% των στρατευματων του

τα συμπερασματα δικα σας...
 

FoTiS 21

Κάτοικος του Elvenar
Αν εχω καταλαβει παντως απο τα παραπανω θελουν να μας κανουν να φτιαχνουμε στρατο απο ολες τις μοναδες μιας και μεχρι στιγμης στους ανθρωπους οσοι εχουμε προχωρισει παιζαμε με παλαδινους και μαγους, εχω λαθος σε αυτο ?

Δευτερο εχω την εξης απορια μιας και τα εχω χαμενα με το πληθος δημιριας και το νουμερο των στρατευματων ανα δημιρια. Εμενα λεει πληθος δημιριας 1059 αλλα σαν δημιρια μετραει 176 οποτε μου λεει οτι εχω αυτη τη στιγμη π.χ. 5 δημιριες (880 παλαδινους περιπου), τι στο καλο ειναι αυτο και πως λειτουργει γιατι εχω χασει την μπαλα.

Επισης εχθες εβαλα και εφτιαξα τον καταυλισμο μισθοφωρων. οι μοναδες τους ομως μου λεει οτι θα ειναι συντομα διαθεσιμες. Αυτο μου το λεει επειδη ειναι γεματες οι θεσεις παρασκευης στρατου ή γενικα δεν ειναι διαθεσιμες ??
Αν δεν ειναι διαθεσιμες, εχει νοημα να το κρατισω ή τζαμπα το εφτιαξα το κτιριο ??


ευχαριστω εκ των πρωτερον για τις απαντησεις σας.
 

DeletedUser118

Guest
Αν εχω καταλαβει παντως απο τα παραπανω θελουν να μας κανουν να φτιαχνουμε στρατο απο ολες τις μοναδες μιας και μεχρι στιγμης στους ανθρωπους οσοι εχουμε προχωρισει παιζαμε με παλαδινους και μαγους, εχω λαθος σε αυτο ?

Δευτερο εχω την εξης απορια μιας και τα εχω χαμενα με το πληθος δημιριας και το νουμερο των στρατευματων ανα δημιρια. Εμενα λεει πληθος δημιριας 1059 αλλα σαν δημιρια μετραει 176 οποτε μου λεει οτι εχω αυτη τη στιγμη π.χ. 5 δημιριες (880 παλαδινους περιπου), τι στο καλο ειναι αυτο και πως λειτουργει γιατι εχω χασει την μπαλα.

Επισης εχθες εβαλα και εφτιαξα τον καταυλισμο μισθοφωρων. οι μοναδες τους ομως μου λεει οτι θα ειναι συντομα διαθεσιμες. Αυτο μου το λεει επειδη ειναι γεματες οι θεσεις παρασκευης στρατου ή γενικα δεν ειναι διαθεσιμες ??
Αν δεν ειναι διαθεσιμες, εχει νοημα να το κρατισω ή τζαμπα το εφτιαξα το κτιριο ??


ευχαριστω εκ των πρωτερον για τις απαντησεις σας.

Ο κύριος στόχος είναι η εξισορρόπηση του παιχνιδιού και σε αυτό τον τομέα. Αυτό σημαίνει εννοείται και την χρήση όλων των μονάδων, γιατί όπως κι εσείς είπατε όσοι έχουν επιλέξει τους Ανθρώπους πήγαιναν στις μάχες με ασφάλεια και χωρίς καμία απολύτως στρατηγική σκέψη με Ιερείς και Παλαδίνους, αντίστοιχα όσοι έχουν επιλέξει τα Ξωτικά με Μάγισσες και Γκόλεμ ή Δενδροβοσκούς. Μέσα σε αυτό είναι και το ότι οι Άνθρωποι αυτή τη στιγμή έχουν δύο μονάδες Ελαφριάς Συμπλοκής, χωρίς να διαθέτουν μονάδες Μεγάλης Εμβέλειας. Άρα ναι υπάρχουν πολλοί λόγοι και έπρεπε όλο αυτό να γίνει. Αυτά είναι μερικά απλά παραδείγματα. Ο σκοπός είναι όσοι ασχολούνται με τις μάχες να ασχολούνται και με τη στρατηγική των μαχών και όχι να πηγαίνουν ρομποτικά με δύο μονάδες.

Για να το ξεκαθαρίσουμε για μία ακόμη φορά. Το Πλήθος Διμοιρίας είναι το μέγεθος που μπορεί να έχει η Διμοιρία που στέλνεται στη μάχη και όχι το πόσες μονάδες μπορούν να περιέχονται σε αυτή. Κάθε μονάδα έχει Φόρτο. Ο Φόρτος δείχνει πόσο Πλήθος καταλαμβάνει μία μονάδα στη Διμοιρία. Για παράδειγμα με Παλαδίνους που ο Φόρτος τους είναι 6 σε Πλήθος Διμοιρίας 1059, όπως αναφέρετε, θα χωρούν 176 Παλαδίνοι όπως ακριβώς σας αναφέρει.

Εν κατακλείδι:
Πλήθος Διμοιρίας = Μέγεθος Διμοιρίας και όχι αριθμός μονάδων
Φόρτος Μονάδας = Μέγεθος χόροου που καταλαμβάνει μια μονάδα
Μονάδες ανά Διμοιρία = Πλήθος Διμοιρίας / Φόρτος Μονάδας

Περισσότερα για το θέμα και όλα τα στοιχεία του παιχνιδιού στο επίσημο WiKi.


Οι μονάδες των Νεραιδών δεν είναι είναι ακόμη διαθέσιμες. Θα γίνουν όμως μέχρι το τέλος των αλλαγών.
 

FoTiS 21

Κάτοικος του Elvenar
μια απαντηση και για τον καταυλισμο μισθοφωρων και τις μοναδες τους μπορω εχω ??
ευχαριστω για την προηγουμενη απαντηση.
 

DeletedUser3

Guest
Οι μονάδες που θα παράγονται στον Καταυλισμό Μισθοφόρων θα είναι διαθέσιμες σε επόμενο πακέτο.
 

DeletedUser517

Guest
Παλιότερα βγάλατε μια εικόνα για το ποιες μονάδες υπερισχύουν έναντι άλλων αλλά για να καταλάβει κάποιος και να μεταφράσει την εικόνα αυτή με τα πολύγωνα θα πρέπει να είναι καθηγητής Άλγεβρας, είναι τόσο δύσκολο να βάλετε κάθε μονάδα δική μας στο κέντρο μιας εικόνας και αριστερά να βάλετε τις αδύναμες προς αυτές μονάδες και δεξιά να βάλετε τις μονάδες που είναι ποιο δυνατές από τις δικές μας ώστε να γίνει κατανοητό σε όλους τους παίχτες και να γνωρίζουν ποιες μονάδες μπορούν να χτυπάνε με κάθε δική τους μονάδα?

Επίσης αναφέρετε ότι είχατε βγάλει Βίντεο το οποίο έδειχνε τις αλλαγές των μαχών, αλλά μάλλον δεν έχετε καταλάβει ότι εδώ ζούμε στην Ελλάδα και είμαστε αρκετά πίσω από τους κυρίους του παιχνιδιού (χωρίς να θέλω να υποτιμήσω κανέναν) αλλά είναι λίγοι αυτοί που γνωρίζουν καλά Αγγλικά ώστε να παρακολουθήσουν αυτά που λέει το βίντεο, αν θέλετε να έχετε ένα παγκόσμιο παιχνίδι τότε σε κάθε κράτος να στέλνετε και το ανάλογο βίντεο στην γλώσσα του καθενός αλλιώς παίξτε μόνο με τους Άγγλους, όταν εγώ δεν γνωρίζω Αγγλικά και μου στέλνετε το βίντεο στα Αγγλικά πως θέλετε να το καταλάβω και να γνωρίζω πως να παίξω το παιχνίδι ? και στο κάτω, κάτω είναι τόσο δύσκολο αντί να στέλνετε βίντεο να φτιάξετε ότι έχει να πει το βίντεο με εικόνες και κείμενο στα Ελληνικά ? ώστε να διαβάζουμε και να καταλαβαίνουμε τι θέλετε να μας πείτε αντί να ακούμε τα παλικάρια στο βίντεο και να μην καταλαβαίνουμε τίποτε και να πρέπει να γίνουμε Μάγοι για να βγάλουμε κάποιο σωστό συμπέρασμα?

Ευχαριστώ.
 

DeletedUser511

Guest
λυπαμαι αλλα προβλεπετε μαζικο κυμα φυγης ενεργων παικτων απο συζητησεις που εχουν γινει. το αποτελεσμα θα ειναι το αντιθετο απο το επιδιωκομενο
 

DeletedUser20

Guest
Ψυχραιμια...

Πριν ξεκινησουμε να απογοητευομαστε ας δουμε τα δεδομενα οπως πραγματικα εχουν.
Οι μαχες γινανε εντος παρα πολυ δυσκολες και χανονται πολλες μοναδες.

Αλλα, οι αλλαγες στο συστημα μαχων δεν εχουν τελειωσει. Περιμενουμε νεες μοναδες που πιθανοτατα θα αλλαξουν την ισσοροπια.
Επισης, οι μοναδες πλεον κοστιζουν πολυ λιγοτερο οποτε και η αναπληρωση τους ειναι ευκολοτερη.

Οπως ειπα και νωριτερα, ψυχραιμια.
Ας τελειωσει πρωτα η συνολικη μεταρρυθμιση στο θεμα των μαχων και μετα κρινουμε αναλογως :)
 

DeletedUser30

Guest
Λυπάμαι κύριοι του παιχνιδιού αλλά πλέον το παιχνίδι έχω την αίσθηση ότι το κάνατε για όσους σπρώχνουν ευρώ.Αυτό είναι απαράδεκτο και θα συμφωνήσω με τους περισσότερους που λένε ότι θα υπάρχουν μαζικές φυγές.Δεν είναι πολεμικο το παιχνίδι για να μας βγαίνει η παναγία να πάρουμε μια επαρχία.Αν δεν το αλλάξετε σύντομα παλι τοτε χαρείτε το μόνοι σας.
 

DeletedUser118

Guest
Δεν είναι η πρώτη φορά που ακούγεται γενικά σε παιχνίδι ότι μεταξύ τους οι παίκτες αναφέρουν την εγκατάλειψη του παιχνιδιού. Ούτε βέβαια και η τελευταία. Όπως δεν είναι ούτε η πρώτη ούτε και η τελευταία φορά που ακούγεται και στο Έλβεναρ. Αυτό όμως δεν θα σταματήσει τις προσπάθειες της εταιρείας να βελτιώσει το παιχνίδι. Άλλωστε εδώ είμαστε όλοι μαζί σε κάθε μεγάλη ή μικρή αλλαγή να τα λέμε. Και όταν κάτι δεν είναι στα μέτρα που κάποιος πιστεύει να αναφέρει ότι θα φύγει. Δεν κρατά κανείς δέσμιο κανέναν. Το παιχνίδι προσφέρεται για διασκέδαση.

Μην κρίνετε τόσο σκληρά τα δεδομένα αν δεν ολοκληρωθεί η συνολική αλλαγή στο κομμάτι αυτό. Υπάρχουν ακόμη δύο πακέτα αλλαγών και πιστέψτε μας θα φέρουν πολλές αλλαγές στο σύνολο και στο πως ξέραμε τις μάχες ως τώρα.

Το παιχνίδι ακριβώς έχει ως κύριο στοιχείο του την ειρήνη για αυτό και υπάρχει και η επιλογή του να πληρώσει ο παίκτης με αγαθά. Ειδάλλως θα ήταν υποχρεωτικό να περνά τις επαρχίες με μάχες. Το μόνο ίσως κομμάτι που θα μπορούσε να στηριχθεί κάποιος για να κατηγορήσει το θέμα μάχες είναι ότι όπως είναι οι έρευνες αναγκάζουν τους παίκτες είτε θέλουν να ασχοληθούν με τις μάχες είτε όχι να ερευνήσουν τις σχετικές τεχνολογίες. Όμως είναι μία καλή ιδέα να γίνουν προαιρετικές. Πως θα φαινόταν λοιπόν να ηρεμήσουμε, να περιμένουμε τις αλλαγές και αντί για αρνητισμό να βρούμε ιδέες προς το καλύτερο; Πως θα φαινόταν να σχολιαστούν όλες αυτές οι αλλαγές και τα όσα συμβαίνουν με επιχειρήματα και δεδομένα να τα στηρίζουν;
 
Κορυφή