• Καλωσήρθες στα μέρη μας ταξιδιώτη — Επισκέπτεσαι για πρώτη φορά το forum μας;

    Σε έχω ξαναδεί να τριγυρνάς εδώ γύρω; Για να συμμετάσχεις σε συζητήσεις ή να θέσεις σε όλους το ζήτημα που σε απασχολεί, θα χρειαστεί να αποκτήσεις ένα λογαριασμό στο forum. Απόκτησε το λογαριασμό σου πατώντας εδώ!

[Feedback] Αναβάθμιση στην Έκδοση 0.30

  • Δημιουργός θέματος DeletedUser3
  • Ημερομηνία έναρξης

DeletedUser30

Guest
  • Όλες οι επαναλήψιμες αποστολές που απαιτούσαν να αποκτήσετε Νομίσματα έχουν την απαίτηση παραγωγής και Προμηθειών, από το Κεφάλαιο ΙΙΙ και μετά.
Αυτο μπορω να πω οτι δεν με αρεσε :(
2 αποστολες τζαματες (συλλογη νομισματων και προμηθειων) υπηρχαν για τους παιχτες που ειναι πολλες ωρες ον σε αυτο το παιχνιδι και αυτες τις αλλαξαν..
 

FoTiS 21

Κάτοικος του Elvenar
Κατσε να δουμε στην πραξη πρωτα τις αλλαγες φιλε. Μπορει να εγιναν καλυτερες.
 

DeletedUser16

Guest
Όλες οι επαναλήψιμες αποστολές που απαιτούσαν να αποκτήσετε αγαθά, έχουν μετατραπή σε περιφερειακές αποστολές (απορρίψιμες, αλλά όχι επαναλήψιμες).

Μπορουμε να εχουμε μια μικρη διευκρίνηση περι αυτης της αλλαγης?
Εχω 3 αποστολες, μια ζηταει 900 μεταξι, η αλλη 600 πολ.λιθο και η αλλη 1200 μαρμαρο... ειναι επαναληψιμες κα τις κανω αρκετες φορες μεσα στην μερα..
Αυτες εννοει οτι θα αλλαξουν? Απο την Τρίτη και μετά δηλαδη, ΔΕΝ θα μπορώ να τις κανω 3-4 φορες την ημερα?

Πέρα απο αυτό, όλα ωραία μου φαίνονται..
Συγχαρητήρια για την καλή δουλεια!!!
 

DeletedUser30

Guest
Κατσε να δουμε στην πραξη πρωτα τις αλλαγες φιλε. Μπορει να εγιναν καλυτερες.

Αλλο παλι και αυτο,.:confused: μα τις βλεπουμε αδερφε και σε μια απο αυτες αναφερομαι..

Οχι δεν θα μπορεις/μπορουμε ..
 

FoTiS 21

Κάτοικος του Elvenar
9765331873.jpg


φιλε αν η μια απο αυτες ειναι η πιο πανω και θελει και παραγωγη αγαθων και κερδιζεις παραπανω αγαθα (υπαρχει και η αντιστοιχη που κερδιζεις χρυσο) τοτε γινεται καλυτερη. Σε αυτο αναφερομουν οταν ελεγα οτι να "δουμε πρωτα γιατι μπορει να γινονται καλυτερες".
Αν ομως η παραγωγη αγαθων ειναι οπως καποιες αποστολες που πρεπει να δεσμευσεις ενα εργοστασιο μια μερα προκειμενου να παρεις καποια αγαθα τοτε γινοται χειροτερες.
 

DeletedUser30

Guest
Ευχαριστω για την εικονα , ομως καταλαβα τι θελεις να πεις ..
Σωστος μεν αλλα ..
Γινεται οπως εγινε και με τις αποστολες παραγωγης των αγαθων που θελει μαζι και προμηθειες που στην ουσια κανεις και ποτε δεν τις κανει..
Ετσι τωρα και με αυτες ξανα θα ισχυει το ιδιο..
Βλεπω μια διαθεση της εταιριας υποβαθμισης των επαναλαμβανωμενων αποστολων μην πω σταδιακης καταργησης ..
Και οπως εγραψα στην προηγουμενη αναβαθμιση η μεταβολη/αλλαγη των αποστολων σε σχεση με το μαζεμα αγαθων βαση χρονου(ηταν το πρωτο πραγμα που ειχα πει οτι δεν μου αρεσει στο παιχνιδι), λοιπον τωρα αυτη η ιδια αλλαγη ξανα στις αποστολες χρυσου ειναι το
δευτερο που δεν μου αρεσει, φανταζομαι θα ακολουθησει και αλλαγη στην αποστολη συλλογης προμηθειων ..
 

FoTiS 21

Κάτοικος του Elvenar
4803206255.jpg



--Παιδια αυτο το προβλημα δεν λυθηκε. μολις πατησεις το κουμπι για να πας αυτοματα στην πολη σου δεν κανει ανανεωση το βελακι.

--Δεν λειτουργουν σωστα οι ειδοποιησεις. Π.χ. οταν εχεις ενα μηνυμα σου διχνει την ειδοποιηση, πας το ανοιγεις και σβηνει. Μολις πας καπου αλλου, π.χ. στον χαρτη και ξανα γυρισεις στην πολη σου ξανα διχνει οτι εχεις μηνυμα αλλα στην ουσια ειναι η παλια ειδοποιηση.


φιλε phantom δυστυχως ειχες δικιο.:


9021790795.jpg


αλλη μια αποστολη που θα απορριπτουμε. Τελικα μηπως η εταιρια ΔΕΝ θελει να κανουμε αποστολες ??
Αν ειναι ετσι βγαλτε τες βρε παιδια.


και κατι τελευταιο: κανενα event για τα χριστουγεννα σε αυτο το παιχνιδι θα μπει ?? (στο grepolis που παιζω ειχε event και για το hellowen και απο σημερα το πρωι τρεχει και για τα χριστουγεννα)

Ο/Η NeoRomeo έγραψε:
Άνθρωποι και Ξωτικά,

Μία από τις "σιωπηλές" αλλαγές οι οποίες υλοποιούνται με την έκδοση 0.30 η οποία θα ενεργοποιηθεί στο server από την Τρίτη 1η Δεκεμβρίου 2015είναι ότι το χαρακτηριστικό της επιτάχυνσης υλικού (Snake Engine) θα είναι ενεργοποιημένο από προεπιλογή για όλους τους χρήστες. Εδώ και αρκετό καιρό, οι χρήστες που εγγράφονται το έχουν ήδη ως προεπιλογή ενεργοποιημένο, οπότε το μόνο που γίνεται είναι ότι στην ουσία το ενεργοποιούμε εμείς για όλους τους χρήστες οι οποίοι δεν το έκαναν. Θα είναι και πάλι εφικτό το να το απενεργοποιήσει κάποιος εάν δεν το επιθυμεί από τις Ρυθμίσεις, όμως τονίζουμε ότι είναι πάρα πολύ σημαντικό το να έχουμε όσο το δυνατόν περισσότερη πληροφόρηση για τυχόν προβλήματα που υπάρχουν, οπότε σας παρακαλούμε εάν δεν υπάρχει ιδιαιτέρως σοβαρός λόγος να το κρατήσετε ενεργοποιημένο.

Τους τελευταίους μήνες έχουμε κάνει πάρα πολλές βελτιώσεις στο χαρακτηριστικό της Επιτάχυνσης Υλικού και έχουμε αντιμετωπίσει, με τη δική σας συνεισφορά αλλά και με την παγκόσμια κοινότητα του Elvenar τα περισσότερα από τα προβλήματα που υπήρχαν.

Αυτή τη στιγμή, το χαρακτηριστικό της Επιτάχυνσης Υλικού είναι προαιρετικό, όμως σκοπεύουμε στο μέλλον να είναι η μοναδική επιλογή, οπότε θέλουμε όσο το δυνατόν πιο αναλυτικές περιγραφές των προβλημάτων (ενδεχομένως και των αιτιών) που πιστεύετε ότι προκάλεσαν οποιοδήποτε πρόβλημα για να βελτιώσουμε ακόμα περισσότερο την εμπειρία σας στο παιχνίδι.

Προφανώς θα υπάρχει αντίλογος (και ) σε αυτό, όμως μιλήστε ελεύθερα! Θέλουμε να γνωρίζουμε τη γνώμη σας και τις εντυπώσεις σας.

Με Ξωτικούς χαιρετισμούς

Οπως εχω εξηγησει και στην "υποστηριξη" εχω η/υ 10ετιας, γιαυτο θα παρακαλουσα θερμα να μη βαλετε σαν μονιμη επιλογη την επιταχυνση υλικου. Εχω κανει αλλεπαλιλες δοκιμες και πριν αλλα και τωρα με την νεα εκδοση και συνεχιζει το παιχνιδι να συμπεριφερεται χειροτερα (σερνεται) οταν ειναι ενεργοποιημενο. Μη μας κανεται να σταματισουμε το παιχνιδι (στην περιπτωση που το κανετε μονιμα ενεργοποιημενο).

Ευχαριστω

Μαλλον μας εμπαιζει η εταιρια. Προστεθηκαν νεα πολιτιστικα και ειναι ΟΛΑ με διαμαντια.
Στην ελλαδα ζουμε αν δεν το θυματε η εταιρια. Εχουμε 28% ανεργια (η φανερη) και capital controls αν δεν το θυμουνται. Ξερουμε οτι πρεπει να βγαζει τα εξοδα της αλλα δεν ειναι δυνατον να υπαρχει τετοια μεροληψια υπερ αυτων που εχουν να χωνουν λεφτα για διαμαντια και ολοι οι αλλοι τιποτα. Ετσι και αλλιως γινοταν μεχρι τωρα μιας και ηταν σαφως καλυτερα τα κτηρια επι πληρωμη, αλλα τωρα νομιζω οτι ξεφυγε το πραγμα. Βαλτε εστω για ξεκαρφωμα 1-2 και για μας που παιζουμε χωρις διαμαντια ρε παιδια.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

DeletedUser232

Guest
@FoTiS 21 παρακαλω οταν θες να γραψεις κατι νεο χωρις να υπαρχει μηνυμα απο αλλον χρηστη να κανεις επεξεργασια στο πρωτο σου μηνυμα και να προσθετεις εκει τις επιπλεον πληροφοριες.Τα τρια συνεχομενα ποστ που εκανες συγχωνευτηκαν σε ενα.

Για το βελακι ειναι ενημερωμενη η εταιρια και θα διορθωθει το προβλημα.Δεν ειναι σιγουρο οτι με καθε νεα αναβαθμιση θα διορθωθουν ολα τα bug που υπαρχουν. Το θεμα που θιγεις με τα μηνυμα θα προωθηθει στα κεντρικα.Δοκιμασε μια διαγραφη της cache και τον cookies πρωτα διοτι μετα απο καθε αναβαθμιση χρειαζεται.

Οσον αφορα τωρα τα πολιτιστικα κτηρια. Εχουν γινει και γινονται συζητησεις επι συζητησεων για το ποσο και αν πρεπει τα χρηματα να επηρεαζουν τα παιχνιδια και παντα καταληγουμε στο συμπερασμα οτι καθε εταιρια εχει την δικη της πολιτικη για το συγκεκριμενο θεμα και το premium ειναι αναγκαιο για την εξελιξη και την συνεχη βελτιωση των παιχνιδιων.Οσο το premium δεν επηρεαζει εκ βαθρων τον τροπο παιχνιδιου τοτε μπορεις να εχεις αξιολογες επιδοσεις και χωρις αυτο.
Τελος να σου υπενθυμισω οτι το elvenar δεν ειναι ενα ελληνικο δημιουργημα.Ειναι ενα παιχνιδι σχεδιασμενο απο γερμανικη εταιρια και με σερβερ σε 21 χωρες.Οι αλλαγες που γινονται προφανως και δεν αφορουν μονο την ελληνικη κοινοτητα και εμεις δεν μπορουμε να μεινουμε ανεπηρεαστοι απο αυτες.

edit: προστεθηκε κειμενο στο τελος της δευτερης παραγραφου
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

FoTiS 21

Κάτοικος του Elvenar
εκανα νεα μηνυματα γιατι ηταν για αλλα θεματα. την επομενη θα το ξερω να τα βαζω ολα σε ενα.

οσο αφορα το βελακι νομιζω οτι αναφερεται οτι διορθωνετε με αυτη την αναβαθμηση.

οσο αφορα τα premium, δεν ειπα ποτε να μην υπαρχουν, αλλα σε αυτη την αναβαθμηση μπηκαν 6 (αν τα μετρισα καλα) νεα πολιτιστικα και ειναι ολα με διαμαντια. Εστω για τα ματια του κοσμου θα επρεπε να μπουν εστω και 1-2 για εμας τους free παικτες.
 

DeletedUser232

Guest
Εχετε δικαιο στο οτι αναφερεται η επιλυση του προβληματος.Απλως σε μερικες αναβαθμισεις καποιες διορθωσεις μπορει να αναβληθουν λογω τεχνικων δυσκολιων που παρουσιαζονται.Οπως και να 'χει καλως το αναφερατε.

Εστω οτι συμφωνω μαζι σας (δεν εχει καμια απολυτως σημασια στην παρουσα φαση). Αυτο που μπορουμε να προωθησουμε εμεις ειναι ιδεες και οχι γκρινια ουτε αοριστολογιες. Με χαρα μας να βλεπαμε ενα θεμα με προτασεις για νεα πολιτιστικα κτηρια τα οποια ομως θα εχουν ρεαλιστικες προδιαγραφες. Let's be creative ;)
 

FoTiS 21

Κάτοικος του Elvenar
@FoTiS 21 .Δοκιμασε μια διαγραφη της cache και τον cookies πρωτα διοτι μετα απο καθε αναβαθμιση χρειαζεται.

εχει γινει αυτο αρκετες φορε ηδη μετα την αναβαθμηση. το γνωριζω και απο αλλα παιχνιδια οτι χρειαζεται μετα απο αναβαθμησεις.


Με χαρα μας να βλεπαμε ενα θεμα με προτασεις για νεα πολιτιστικα κτηρια τα οποια ομως θα εχουν ρεαλιστικες προδιαγραφες. Let's be creative ;)

Δεν νομιζω οτι ειναι δουλεια μου να προτεινω κτηρια. Οι σχεδιαστες πρεπει να σκεφτονται την "ισονομια" του παιχνιδιου. Σαφως προεχει το κερδος για την εταιρια αλλα πρεςπει να υπαρχει και κατι για τους free παικτες απο τη στιγμη που υπαρχουν και αυτοι στο παιχνιδι.

Η αναμενόμενη συμπεριφορά των πλαισίων "Έρευνα", "Αναβάθμιση" και "Προσθήκη Χτίστη" ρυθμίστηκε.

αν αυτο αφορα το προβλημα που διχνει οτι μπορεις να αναβαθμησεις κτηρια χωρις να τα εχεις ερευνησει ενημερωνω οτι ουτε αυτο εχει διωρθωθει.

4133263359.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία:

DeletedUser30

Guest
Και τα 2 προβληματα που αναφερει ο Φωτης δεν διορθωθηκαν το ειδα και εγω + προστεθηκε αυτο με τις ειδοποιησεις που συνεχως στις παρουσιαζει σαν καινουργιες ..

Για τα κτιρια πολιτισμου αν και παιζω με διαμαντια σε τακτικα χρονικα διαστηματα θα συμφωνησω με τον Φωτη γιατι ηδη εχω βαλει αρκετα..
Δεν μου αρεσει καθολου οπως εχω αναφερει και πιο πανω οι συνεχες αλλαγες στις αποστολες+οτι βγηκε τελειως η αποστολη απεκτησε 2.500 αγαθα και σιγα τον χρυσο που εδινε και την βγαλανε κιολας αλλα κυριως η αποστολη συλλογης χρυσου που κανει μεγαλη ζημια στους παιχτες και κυριως πολυ μεγαλη καθυστερηση στην ουσια προσθεθηκε μια αχρηστη αποστολη ακομα..

Και κατι σχετικο-ασχετο το προβλημα με τον παιχτη sarisa δεν διορθωθηκε ακομα.. (να μην σου τυχει ειναι τελικα ..)
 

FoTiS 21

Κάτοικος του Elvenar
ναι αυτο με τις αναφορες το ειπα και γω πιο πανω και ειναι πολυ κουραστικο. ας κανει κατι η εταιρια αμεσα σας παρακαλω πριν απο την επομενη αναβαθμηση.
 

DeletedUser16

Guest
Εμφανιζω προβλημα με τις ειδοποιησεις και εγω...
Συνδεθηκα στο παιχνιδι και ειχα 3...
Μολις τελειωσα με καμια 20αρια επισκεψεις (δηλαδη μπηκα ανοιξα ποσες φορες την καμπανα) και εμφανιζεται ακομα το "3" :eek:

99 little bugs in the code
99 little bugs in the code
Take one down, patch it around.

127 little bugs in the code. :D
 

ladyx

Νέο Μέλος
Μεγάλο σφάλμα τις εταιρίας που ουσιαστικά αχρήστευσε την αποστολή με τα λεφτά

Το παιχνίδι είχε 2 βασικές αποστολές για λεφτά και σφυριά που ισορροπούσαν τα πράγματα λόγο το ότι τα ποσά σε όλα είναι τεραστία και την κάνατε άχρηστη.

Είναι η πρώτη φορά από όταν ξεκίνησα να πεζό το παιχνίδι και δεν παράγω ούτε ένα υλικό και σε λίγες ώρες και στρατό. Οι αποστολή που κάνατε άχρηστη ήταν και ένα κίνητρο να περνάμε να κάνουμε βοήθεια και στους γείτονες. Απορώ πώς η εταιρία αντί να μαζεύει περισσότερο κόσμο να παίζει ουσιαστικά κόβει το ενδιαφέρουν και στους υπάρχοντες παίχτες, Αν συνεχίζει έτσι δεν βλέπω το λόγο να συνεχίζω προσωπικά να ασχολούμαι με το παιχνίδι από την στιγμή που το ίδιο το παιχνίδι δεν δίνη κίνητρα να συνεχίζουμε να παίζουμε και μας κόβει να μην μπορούμε να παίζουμε
 

DeletedUser30

Guest
Λοιπον να κανω μια συνοψη για την συγκεκριμενη αναβαθμιση που με μια λεξη ηταν απογοητευτικη .. :(

1.Γεμισε με bugs (εχουν αναφερθει και ειναι γνωστα)
2.Εγινε αλλαγη στην πιο βασικη αποστολη κατα εμε και αχρηστευτηκε
3.Τα κτιρια πολιτισμου που προστεθηκαν ειναι ολα μα ολα fail και με διαμαντια
4.Δεν διορθωθηκαν καποια απο τα προηγουμενα προβληματα που ειχαν προκυψει απο την προηγουμενη αναβαθμιση
5.Σε μενα τουλαχιστον προστεθηκαν 2 νεα προβληματα (τα εχω ηδη αναφερει σε αλλο ποστ)που δεν ειδα αλλον να τα αναφερει προς το παρων τουλαχιστον..

Πριν λιγο περασα για βοηθεια γειτονων οπως κανω καθε μερα λοιπον εκανα τον διπλο χρονο να τελιωσω απο τι συνηθως και εχουν εξαφανιστει απο τον χαρτη πανω απο 20 παιχτες τουλαχιστον που ηταν πριν την αναβαθμιση εκει και ενεργοι.
Λετε για επιταχυνση υλικου την ενεργοποιησα αλλα ετσι γινονται χειροτερα τα πραγματα καταρχην το παιχνιδι παει πιο αργα καλα εαν βαλεις και ποιοτητα γραφικων πολης υψηλη εκει πια μιλαμε για χελωνα..
Αν και πιστευω οτι δεν εχουν καταφερει ακομα να συνδυαστουν αυτα τα 2 με επιτυχια και απο κει μαλλον θα ξεκιναν τα πιο πολλα προβληματα συν τα γραφικα μαχης..

Το παιχνιδι αρχισε να βγαζει πολλα προβληματα και η τακτικη να περιμενουνε την επομενη αναβαθμιση μηπως και διορθωθουν δεν μου αρεσει καθολου μπορω να πω..
Εγω εχω βαλει χρηματα στο παιχνιδι και ολα αυτα ενα με καθυστερουν και ενα δευτερο με χαλανε την διαθεση και την ορεξη για το παιχνιδι..

Πληρες απογοητευση παιδες ..
 

DeletedUser134

Guest
Οι δικές μου εντυπώσεις από το παιχνίδι μετά την τελευταία αναβάθμιση είναι:

Δεν με πειράζει που μπήκαν μόνο κτίρια με διαμάντια , υπάρχουν ήδη αρκετά καλά κτίρια χωρίς διαμάντια...
Η επιτάχυνση υλικού δουλεύει μια χαρά αλλά από ότι έχω καταλάβει έχει πρόβλημα σε παλαιότερες κάρτες γραφικών...
Τα μηνύματα δείχνουν συνέχεια ότι έχω μηνύματα το ίδιο και οι ειδοποιήσεις...
Οι επαναλαμβανόμενες αποστολές δεν τις έχω δει ποτέ οπότε δεν έχω γνώμη επί του θέματος...
 

DeletedUser30

Guest
Μαλιστα..

Ειπε κανεις οτι δεν υπαρχουν καλα κτιρια με διαμαντια η και χωρις;
Το σχολιο αφορα μονο την συγκεκριμενη αναβαθμιση και τα συγκεκριμενα κτιρια.
Η επιταχυνση υλικου και σε μενα δουλευει μια χαρα, συνδυαστικα δεν ξερω με μαχες και γραφικα πολης τι γινεται το ψαχνω ακομα .. Μαλλον η καθυστερηση οφειλετε σε bugs της αναβαθμισης τελικα ..
Σε ποιες επαναλαμβανομενες αποστολες αναφερεσε; Γιατι εγω συγκεκριμενα αναφερομαι στην αποστολη χρυσου που ταυτιζεται με την βοηθεια γειτονων-συντροφιας..
Θα σας δω οταν θα μπειτε στην εποχη των νανων και δεν θα υπαρχει χρυσος και προμηθειες ουτε για αστειο..
Βλεπω στην δικια μου συντροφια τι γινεται που εχει 10 παιχτες στην 20αδα

Να ξεκαθαρισω και κατι εδω γιατι στο τελος θα παραξηγηθουμε δεν εχω τιποτα και με κανεναν και τα παιδια της διαχειρισης θεωρω οτι κανουν καλη δουλεια και με φιλοτιμο και οι πιο πολλοι που συμμετεχουν στο Φορουμ συνηθως βοηθανε αλλα πρεπει να καταλαβουμε ολοι και κυριως οι παιχτες οτι η εταιρια εχει μια συγκεκριμενη γραμμη και δρα κατω απο τις δικες της βλεψεις πανω στο παιχνιδι, απο κει και περα σε αλλους αρεσε σε αλλους οχι και αλλους δεν τους νοιαζει..

Εμενα δεν μου αρεσε κατι και το λεω με επειχηρηματα ομως, απλα και ταπεινα..
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

DeletedUser175

Guest
Καλημέρα και καλές γιορτές σε όλους!!!
Τα περισσότερα bugs έχουν αναφερθεί ήδη.
Σε εμένα προσωπικά δεν λειτουργούν και οι αποστολές:
1:Αναβάθμιση κατοικίας από 6 επίπεδο και πάνω και
2:Αναβάθμιση κτηρίου από 6 επίπεδο και πάνω,
Έχω ενεργή μία εκ'των πάνω αποστολών βάζω το κτήριο για αναβάθμιση και όταν ξαναμπαίνω στο παιχνίδι το κτήριο έχει τελειώσει και η αποστολή είναι ανεκπλήρωτη.(Έχω κάνει ήδη τα απαραίτητα καθαρίσματα και από τον περιηγητή και από το CCleaner)
Εγώ έχω ένα netbook μικρό σε δυνατότητες , με την επιτάχυνση υλικού δεν μπορώ ούτε τα βασικά να κάνω στο παιχνίδι , όσο για τις μάχες είναι μία πονεμένη ιστορία την οποία θα γράψω σε βιβλίο :D:D:D...
 
Κορυφή