• Καλωσήρθες στα μέρη μας ταξιδιώτη — Επισκέπτεσαι για πρώτη φορά το forum μας;

    Σε έχω ξαναδεί να τριγυρνάς εδώ γύρω; Για να συμμετάσχεις σε συζητήσεις ή να θέσεις σε όλους το ζήτημα που σε απασχολεί, θα χρειαστεί να αποκτήσεις ένα λογαριασμό στο forum. Απόκτησε το λογαριασμό σου πατώντας εδώ!

[Discord] Σε τι χρησιμεύει!

aart

Νέο Μέλος
Σήμερα έκανα εγγραφή στο Elvenar Discord και από μια πρώτη ματιά που έριξα δεν μπόρεσα να καταλάβω τον λόγο της δημιουργίας του, μιάς και είδα ότι δεν εξυπηρετεί τους σκοπούς που δημιουργήθηκε, δηλαδή :
 

aart

Νέο Μέλος
Σήμερα έκανα εγγραφή στο Elvenar Discord και από μια πρώτη ματιά που έριξα δεν μπόρεσα να καταλάβω τον λόγο της δημιουργίας του, μιάς και είδα ότι δεν εξυπηρετεί τους σκοπούς που δημιουργήθηκε, δηλαδή : Από τις 3 πρώτες "τελείες" λόγους δηλαδή δημιουργίας του, δεν είδα πουθενά κάτι τέτοιο. Βέβαια για να είμαι δίκαιος, δεν θα μπορούσα να δω κάποιον διαγωνισμό αφού αυτό (discord) δημιουργήθηκε μετά την 11η Σεπτεμβρίου σύμφωνα με την ημερομηνία ανακοίνωσης στο forum και έκτοτε δεν έτρεξε κάποιος διαγωνισμός. Έτρεξε όμως κάποιο event και αύριο ξεκινάει κάποιο άλλο και δεν έγινε λόγος για αυτά μέσα στο νέο δημιούργημα. Αναρωτιέμαι λοιπόν μήπως δημιουργήθηκε για άλλους λόγους, όπως φέρ' ειπείν σαν κάποια νέα σελίδα social media ή ακόμα για άλλους πιό πολυσύνθετους και ''σκοτεινούς'' λόγους?
 
  • Like
Αντιδράσεις: JGR1

aart

Νέο Μέλος
Μπράβο!!!! Δεν απάντησε κανείς μέχρι τώρα. Λέγοντας κανείς εννοώ από πλευράς χρηστών του φόρουμ καλά έκαναν, όπως και καλά θα κάνουν να μην κάνουν εγγραφή σ΄αυτήν την αηδία, ενώ από πλευράς διαχειριστικής ομάδας δεν θα απαντήσει κανείς, επειδή κι αυτά τα παιδιά κατάλαβαν τους σκοτεινούς σκοπούς του discord. Για να τα γράφω αυτά σημαίνει ότι ενημερώθηκα από ξενόγλωσσα φόρουν και επιβεβαίωσα τις υποψίες μου. Δυστηχώς έχουν παραφρονήσει (οι ιδιοκτήτες), αυτό συμβαίνει όταν μαζεύεις χρήμα και οι φταίχτες είστε εσείς οι παίχτες του παιχνιδιού, που χώνετε χρήμα για να προχωρήσετε γρήγορα στο παιχνίδι. Στο τέρμα δεν πρόκειται να φτάσετε ποτέ!!! Πάντα θα μπαίνει ένα καινούργιο κεφάλαιο πιό δύσκολο και πιό πολύπλοκο από το προηγούμενο, που θα απαιτεί περισσότερο χρήμα για να τελειώσετε το κεφάλαιο και να πάτε στο επόμενο. Με τις υγείες σας λοιπόν. Μπορεί να φαντάζομαι τι θα επακολουθήση μετά από αυτήν την ανάρτηση, αλλά το μόνο σίγουρο είναι ότι μετά από λίγο καιρό το παρόν φόρουμ θα κλείσει. Έτσι για την ιστορία, στο παρελθόν έχω διατελέσει μέλος διαχειριστικής ομάδας σε ιστοσελίδα με πολλούς πήρς (γιά όσους γνωρίζουν) και έτσι είμαι σε θέση να αντιλαμβάνομαι πολλά πράγματα, που για αρκετούς περνούν απαρατήρητα.
 

knightmaregr

Community Manager - Elvenar Greece, InnoGames GmbH
Ομάδα του Elvenar
Community Manager
Η αλήθεια είναι ότι δεν ξέρω εάν θα με ενδιέφερε να διαβάσω τις θεωρίες συνωμοσίας που θεωρείτε ότι κρύβονται πίσω απ' την μεταφορά του forum στο discord.
Στο κομμάτι της απάντησης, δεν υπάρχει συγκεκριμένο χρονικό όριο για να απαντήσουμε.
Τώρα στο κυρίως θέμα μας, στατιστικά, οι περισσότεροι παίκτες στα περισσότερα παιχνίδια δεν χρησιμοποιούν τις συνομιλίες εντός παιχνιδιού και πολύ περισσότερο δε χρησιμοποιούν το forum, λόγω χρόνου κυρίως αλλά επειδή δε βολεύουν μιας και για να λάβεις κάποιο μήνυμα για κάτι θα πρέπει να είσαι online. Ένας άλλος λόγος είναι ότι οι περισσότεροι δε θέλουν να κοινοποιήσουν το κινητό τους τηλέφωνο για να λαμβάνουν ειδοποιήσεις από συμπαίκτες. Οπότε, η ύπαρξη μιας τέτοια πλατφόρμας γενικά έχει λύσει αρκετά καθημερινά προβλήματα μιας και πέρα της έκδοσης του υπολογιστή, έχεις και μέσω εφαρμογής. Οπότε καλή ώρα το discord είναι εύκολο, ελαφρύ, γρήγορο κ πιο βολικό. Γιατί βολικό; Διότι εάν παίζεις σε πολλά παιχνίδια, τότε μέσω μίας πλατφόρμας μπορείς να συνομιλείς με συμπαίκτες σου για όσα παιχνίδια παίζεις. Κ η αλήθεια είναι ότι από τότε που βγήκε ο Elvenar server στο discord, το προσέγγισαν αρκετοί παίκτες από αρκετές χώρες. Επίσης, έτρεξε διαγωνισμός Σεπτεμβρίου, για Οκτώβριο δεν έτρεξε ακόμη αλλά μόλις μπει ο Νοέμβριος θα τρέξει κι άλλος διαγωνισμός.

Γενική συμβουλή προς πάσα κατεύθυνση, εάν θέλετε να γράψετε την άποψή σας, είστε ελεύθεροι να το κάνετε, όμως καλό είναι να τεκμηριώνετε και όσα λέτε για να ενισχύετε τη θέση σας. Το αναφέρω αυτό, διότι το να λέει κάποιος/α αυτό δε μ αρέσει, ή εγώ έχω εμπειρία από αλλού και ξέρω ή αντιλαμβάνομαι καλύτερα, δεν ενισχύει τη θέση σας απλά αποθαρρύνετε την αναγνώστη απ΄ το να σας πιστέψει.
 

aart

Νέο Μέλος
Το μόνο που θα κρατήσω και για λίγο καιρό ακόμη, είναι το ότι εδώ στο φόρουμ είμαστε ελεύθεροι να καταθέτουμε την άποψή μας. Είπα για λίγο καιρό ακόμη, δεδομένου ότι έχει αναγγελθεί επισήμως το τέλος του κάποια στιγμή. Βεβαίως επιπροσθέτως να σε ευχαριστήσουμε, ή μάλλον να χρησιμοποιήσω ενικό, επειδή αντιπροσωπεύω μόνο τον εαυτό μου, να ευχαριστήσω λοιπόν για την γενική συμβουλή, που μας έδωσες, λυπάμαι όμως που δεν θα μπορέσουμε να την ακολουθήσουμε λόγω του ότι θα κλείσει το φόρουμ και δεν θα έχουμε πλέον τόπο να εκφράζουμε ελεύθερα την άποψή μας.-
 
  • Like
Αντιδράσεις: JGR1

knightmaregr

Community Manager - Elvenar Greece, InnoGames GmbH
Ομάδα του Elvenar
Community Manager
Δεν υπάρχει φίμωση στο discord ούτε απαγορέψαμε από κάποιον να μη γράψει ή να μη πει την άποψη του. Πριν κρίνετε, δοκιμάστε πρώτα την εφαρμογή και διαβάστε τι έχει ήδη ειπωθεί απ τους παίκτες. Το ότι κάποια στιγμή μπορεί και να κλείσει το φορουμ δεν αλλάζει κάτι στη λειτουργία του discord ή και του forum. Πως ακριβώς βγάλατε το συμπέρασμα ότι δεν θα μπορείτε να γράφετε την άποψή σας;
 

aart

Νέο Μέλος
Είχα βάλει τελεία και παύλα, πράγμα που σήμαινε ότι δεν θα το συνεχίσω. Δεν μπορώ όμως να σιωπήσω όταν μου λένε ότι το discord είναι το ίδιο με το forum. Είναι δυο τελείως διαφορετικά πράγματα. Στο forum αυτό που θα γράψει κάποιος θα το δουν όλοι όσοι μπουν, είτε είναι εγγεγραμμένα μέλη είτε απλοί επισκέπτες, αυτό είναι αλήθεια. Στο discord αυτό που θα γράψει κάποιος θα το δουν μόνον όσοι είναι φίλοι του, αν δεν έχει κανέναν φίλο δεν θα το δει κανείς. Να η διαφορά και για αυτό είπα ότι δεν θα μπορούμε να εκφράζουμε ελεύθερα την άποψή μας. Είναι κι αυτό μιά έμεση άλλα ξεκάθαρη φίμωση. Τώρα βέβαια δίνω τροφή για σενάρια θεωριών συνωμοσίας, αλλά έτσι είναι, ότι δεν μπορούμε να αντικρούσουμε το βαφτίζουμε θεωρία συνωμοσίας και καθαρίζουμε.-
 
Τελευταία επεξεργασία:
  • Like
Αντιδράσεις: JGR1
Κορυφή