• Καλωσήρθες στα μέρη μας ταξιδιώτη — Επισκέπτεσαι για πρώτη φορά το forum μας;

    Σε έχω ξαναδεί να τριγυρνάς εδώ γύρω; Για να συμμετάσχεις σε συζητήσεις ή να θέσεις σε όλους το ζήτημα που σε απασχολεί, θα χρειαστεί να αποκτήσεις ένα λογαριασμό στο forum. Απόκτησε το λογαριασμό σου πατώντας εδώ!

[Feedback] Φθινοπωρινό event!

  • Δημιουργός θέματος DeletedUser3
  • Ημερομηνία έναρξης

DeletedUser3

Guest
Αφήσαμε να εξελιχθεί η κουβέντα ομαλά και στο τέλος θα το κάνουμε εδώ Moshpit...

Θέλουμε να γνωρίζετε ότι το feedback που παρείχατε σε αυτό το thread, έφτασε εκεί που έπρεπε να φτάσει, εξ ου και η συμπληρωματική ανακοίνωση.

Δεν έχω τη δυνατότητα να μιλήσω ελεύθερα από εδώ, αλλά ένα τραγούδι μπορώ να το μοιραστώ κι εγώ μαζί σας ;)


 

SOKRATIS72

Ξωτικό του Elvenar
Είναι θετικό που καταλάβανε το μέγεθος της δυσφορίας που δημιουργήσανε με τις σπασμωδικές κινήσεις που κάνανε μετά το event των γοργονών. Λογικό είναι να μην θέλει η εταιρεία να κερδίζουμε τόσα κτίρια όσα κερδίσαμε στις γοργόνες, αλλά αντί για εξισορρόπηση το πήγαν στο άλλο άκρο. Αν ένας παίκτης δεν είχε πολύ μεγάλο απόθεμα από μειώσεις δεν πρόκειται ποτέ να ξέφευγε από τις απαιτήσεις των αποστολών και να κέρδιζε τα μεγάλα επίπεδα των κτιρίων.
Ελπίζω σε ένα event που να μπορεί να μας δημιουργεί προκλήσεις αλλά να μην φτάνει σε τέτοιο επίπεδο που απλά θα μας κάνει να το παρατάμε ή να χαραμίζουμε όλες τις μειώσεις που με κόπο μαζεύουμε.
Ακόμη μια καλή ιδέα θα ήταν να υπήρχε ένας πίνακας με 3x3 με 9 αποστολές όπως στο στύλ των περιπετειών με αποστολές διαφόρων βαθμίδων δυσκολίας με αμοιβές ανάλογες με την δυσκολία τους. 3 εύκολες, 3 μεσαίας δυσκολίας και 3 δύσκολες. Όταν θα ολοκληρώνεται μια αποστολή ανάλογα με την δυσκολία της να αντικαθίσταται από μια δεξαμενή αποστολών της ίδιας δυσκολίας. Με αυτό τον τρόπο θα μπορεί να προχωράει ένας παίκτης πολλαπλές αποστολές, εύκολες και δυσκολότερες δίχως να κολλάει η ανάπτυξή του, θα υπάρχει πολλή μεγαλύτερη ποικιλία αποστολών και οι αμοιβές των παικτών θα μπορούν να είναι πιο ισορροπημένες.
 
Τελευταία επεξεργασία:

vivianne

Chef
To τραγούδι που αναρτήσατε,σαφώς έχει ένα βαθύτερο νόημα!Ίσως ήρθε η ώρα να μας δείξετε με τα έργα σας πως είστε με το μέρος των παικτών και όχι απέναντι τους.Μεταφέρετε επίσης στους ανωτέρους σας πως έχουν καταντήσει προβλέψιμοι και,οι ανατροπές που σκέφτονται για το παιχνίδι τις περισσότερες φορές αντί για ευνοικές,αποβαίνουν ολέθριες.
Με εκτίμηση πάντα!!!
 

Bobina

Chef
Και ..μια και ανοιξαμε τοσες επαρχιες στο event ,μηπως μπορει να γινει κατι να μην ψαχνουμε γυρω γυρω στο χαρτη που ειναι αυτες που ανοιξαμε?
Εχετε κανει αρκετα θετικα πραγματα για την ευκολια των παικτων . Μηπως θα μπορουσε να γινει κατι και με αυτο ?
Θα διευκολυνε πολυ και νομιζω ολοι θα ηθελαν μια ευκολη προσβαση στις ανοιγμενες επαρχιες ,αντι της περιπλανησης/αναζητησης στο χαρτη .
Ευχαριστω πολυ.
 

Beren

Περιπλανώμενο Ξωτικό
Δεν το συνηθίζω να "γκρινιάζω" για τα events... Πάει πάρα πολύς καιρός από τότε που κατάλαβα ότι πρακτικά είναι διαδικασίες οι οποίες έχουν ως σκοπό το να κρατούν τους παίκτες (του οποιουδήποτε παιχνιδιού) απασχολημένους.

Πιο πολύ μοιάζουν με τις άπειρες αηδίες που ζητάνε οι αξιωματικοί στο Στρατό (για όσους έχουν υπηρετήσει)... Πρακτικά ζητάνε οτιδήποτε, ώστε να παραμένεις απασχολημένος με τις αηδίες και να μην έχεις χρόνο να σκέφτεσαι.

Εντυπωσιάζομαι με το γεγονός ότι ακόμα ασχολούμαι με το παιχνίδι. Γύρω στον Ιούνη νομίζω ότι συνειδητοποίησα ότι πραγματικά ο ρυθμός με τον οποίο υπάρχουν πλέον τα events, είτε με τη μορφή Περιπετειών Συντροφιάς, είτε με το Κωδωνοστάσιο, με mini events των 15 μερών ή με μεγάλα events του ενός μήνα, είναι επιεικώς εξαντλητικός για να μπορέσει να ακολουθήσει οποιοσδήποτε άνθρωπος που παίζει για να χαλαρώσει και έχει ζωή.

Εννοείται ότι πάνω απ' όλα το παιχνίδι υπάρχει για να χαλαρώνουμε, αλλά το μόνο που προστίθεται από event σε event είναι όλο και περισσότερη πίεση.

Δεν θα αναφέρω τη "φυσιολογική" πίεση που έχει ένας παίκτης που θέλει να παίζει σε μια "οργανωμένη" συντροφιά. Κάνε 1000 πόντους, κάνε 2000 πόντους και πάμε όλοι γερά για το 10ο Σεντούκι. Το παιχνίδι ξεκίνησε ως ένα χαλαρό παιχνίδι στρατηγικής και νομίζω ότι έχει καταλήξει πολύ πιο αγχωτικό από πολεμικά παιχνίδια όπου υπάρχει ο κίνδυνος να χάσεις πόλεις, χωριά, τη ζωή και τα νιάτα σου.

Αυτός ήταν και εξακολουθεί να είναι ο λόγος που αποφάσισα απλά να μη δίνω σημασία, ούτε σε events, ούτε σε Περιπέτειες. Το ότι "πρέπει" να κάνεις κάτι, για να "αποκτήσεις κάτι" (και καλά) μοναδικό. Και προφανώς τα events είναι καλοδεχούμενα υπό την έννοια των πόρων που παρέχουν (ενισχύσεις κλπ), όμως πραγματικά, ειδικά το τελευταίο, εάν κάτσει κανείς να δει συγκεντρωτικά το κέρδος που είχε, μάλλον θα δει ότι κατάφερε να εξαφανίσει όλες τις ενισχύσεις χρόνου που μάζεψε με κόπο σε προηγούμενα events.

Για να το κλείσω και να κάνω το point μου ξεκάθαρο:

Η συχνότητα με την οποία γίνονται τα events τον τελευταίο χρόνο, είναι εξουθενωτική και πάρα πολύς κόσμος αδυνατεί να ακολουθήσει αυτό το ρυθμό. Προφανώς είναι ένας πολύ ωραίος τρόπος για να καθυστερεί η έκδοση της επόμενης Φιλοξενούμενης Φυλής, όμως έχει παλιώσει σαν τακτική και δεν πουλάει. Προφανώς επίσης είναι ένας πολύ ωραίος τρόπος για να αυξηθούν τα έσοδα της εταιρείας, όμως δεν νομίζω ότι το να "καίει" κάποιος τους υποψήφιους πελάτες του και να "αρμέγει" τους ίδιους και τους ίδιους είναι βιώσιμη τακτική.

Αυτά προς το παρόν... Πάω να παίξω κανένα λιγότερο ψυχαναγκαστικό παιχνίδι ;)
 

specialk

Νέο Μέλος
O Beren τα είπε όλα : event-τουρνουά-κωδωνοστάσιο-περιπέτειες-mini event και φτου κι από την αρχή μόνο κουράζουν και δημιουργούν αίσθημα "κόπωσης" και "βαρεμάρας". Ξεκάθαρα τα είπε όλα...

Αντί να φτιάξετε κεφάλαια, να εξελίξετε το παιχνίδι ώστε να υπάρχει ενδιαφέρον ειδικά σε παίκτες που έχουν τελειώσει τις φυλές... είναι λάθος όλη αυτή η "πίεση" που δημιουργείτε... με αποτέλεσμα να ακούμε κάθε μέρα παίκτες να μας ανακοινώνουν ότι θέλουν να σταματήσουν ή να μειώσουν το παιχνίδι καθώς κουράστηκαν...

Τα είχα γράψει όλα αυτά για τα απανωτά events και περιπέτειες και στο γράμμα προς τον Αη-Γέτη στις αρχές του χρόνου αλλά μάλλον το γράμμα μου κάπου θα παράπεσε... o_O
 
Κορυφή