• Καλωσήρθες στα μέρη μας ταξιδιώτη — Επισκέπτεσαι για πρώτη φορά το forum μας;

    Σε έχω ξαναδεί να τριγυρνάς εδώ γύρω; Για να συμμετάσχεις σε συζητήσεις ή να θέσεις σε όλους το ζήτημα που σε απασχολεί, θα χρειαστεί να αποκτήσεις ένα λογαριασμό στο forum. Απόκτησε το λογαριασμό σου πατώντας εδώ!

[Feedback] Φθινοπωρινό event!

  • Δημιουργός θέματος DeletedUser3
  • Ημερομηνία έναρξης

DeletedUser1201

Guest
καλημερα εργαστηρια ,εργοστασια τι επιπεδο πρεπει να εχουν για να υποστηριζουν τις αποστολες?
ευχαριστω
 

DeletedUser710

Guest
Levels.png
 

mpoultoza69

Ξωτικό του Elvenar
καλησπέρα καλη εβδομαδα.ξερουμε αν υπαρχουν οι αποστολες στα ελληνικα?
 

efidra

Chef
μονο τις πρωτες που απ οτι φαινεται ειναι ιδιες σε ολους μας
1.αποκτησε μια ποσοτητα νομισματων
2.παραγωγη ποτα 3 φορες
3.ξοδεψε 2 πγ
4.κερδισε 1 τεχνουργημα
5.επιλυσε 2 συναντησεις ή 10 συναντησεις τουρνουα
6.παραγωγη απλα εργαλεια 5 φορες
7.κερδισε 1 ξορκι
8.αποκτησε μια ποσοτητα προμηθειων
9.παραγωγη ψωμι 4 φορες
10.1η πιθανοτητα:παραγωγη προηγμενα εργαλεια 3 φορες
2η πιθανοτητα:παραγωγη 2 καλαθια με λαχανικα
11.κερδισε 3 ατμους οραματων
12.κερδισε 5 τεχνουργηματα
13.κερδισε 2 ξορκια
14.ξοδεψε 10 πγ
15.αγορασε 10 πγ
16.αποκτησε 200 αποσπασματα ξορκιων
17.1η πιθανοτητα:παραγωγη 1ης κατηγ.ενισχυμενο 9ωρο 2 φορες στα
εργοστασια του κεφαλαιου μας ή ενα μικροτερο
2η πιθανοτητα:παραγωγη 1ης κατηγ.ενισχυμενο 3ωρο 3 φορες στα
εργοστασια του κεφαλαιου μας ή 1 μικροτερο
18.επιλυσε 4 συναντησεις ή 20 συναντησεις τουρνουα
19.αποκτηαε μια ποσοτητα προμηθειων
20.αποκτησε μια ποσοτητα νομισματων
21.επιλυσε 3 συναντησεις στο κωδωνοστασιο ή 3 απλες συναντησεις
22.1η πιθανοτητα:παραγωγη ψωμι 6 φορες
2η πιθανοτητα:παραφωγη προηγμενα εργαλεια 4 φορες
23.αποκτησε μια ποσοτητα ενισχυμενου 1ης κατηγοριας
24.κερδισε 4 ατμους οραματων
25.αποκτησε 400 αποσπασματα ξορκιων
26.αποκτησε 1 καταλυτη
27.εκπαιδευσε μια ποσοτητα μοναδων
28.κερδισε 6 τεχνουργηματα
29.ανιχνευσε 1 επαρχια ή ερευνησε μια τεχνολογια ή αποκτησε 15 ατμους οραματων.
Απο δω και κατω οτι προκυψει για τον καθενα μας:p:)
 

DeletedUser710

Guest
Προφανώς εγώ και οι devs του παιχνιδιού έχουμε διαφορετική θεώρηση ως προς το τι είναι εξισορρόπηση. Δεν βλέπω καμία εξισορρόπηση στο να μειώνεις τις αποστολές που θέλουν παραγωγές κατά 30% αλλά να μειώνεις τα κλειδιά που μπορείς να κερδίσεις πάνω από 100%. Και μάλιστα όταν κανείς δεν εγγυάται ότι δεν θα του τύχουν οι ίδιες αποστολές συνεχόμενες στη σειρά πολλές φορές πχ. "Εξερεύνησε μια επαρχία ή ολοκλήρωσε μια έρευνα ή σύλλεξε 15 ΑΟ" (ή "Μάζεψε 7 Τεχνουργήματα" για 11η φορά σε λιγότερο απο 24 ώρες ζωντανό παράδειγμα.)
Μάλλον δεν κατάλαβαν καλά το feedback των παικτών στον beta. Το πρόβλημα δεν ήταν αν υπήρχαν πιθανότητες για πολλές αποστολές παραγωγών, αλλά ότι κολλούσε το κοντέρ και έβγαινε συνεχόμενα ή ίδια αποστολή. Οπότε μη μας λένε ότι έλαβαν υπόψιν το feedback των παικτών.
Ας πούνε ξεκάθαρα πως τη μηχανική του συγκεκριμένου event την έκαναν στο ποδάρι για να διορθώσουν την πατάτα που έκαναν στις Γοργόνες και δεν τους βγήκε, αλλά δεν μπορούν να κάνουν τίποτα τώρα παρά μόνο βεβιασμένες κινήσεις "εξισορρόπησης", λόγω του ότι βιαζόντουσαν να εισάγουν στο παιχνίδι την νέα φυλή. Αυτό το event με τα προβλήματα που είχε στον beta δεν έπρεπε να βγει στους live. Μεγάλη απογοήτευση.
 

Fugitive

Νέο Μέλος
Προφανώς εγώ και οι devs του παιχνιδιού έχουμε διαφορετική θεώρηση ως προς το τι είναι εξισορρόπηση. Δεν βλέπω καμία εξισορρόπηση στο να μειώνεις τις αποστολές που θέλουν παραγωγές κατά 30% αλλά να μειώνεις τα κλειδιά που μπορείς να κερδίσεις πάνω από 100%. Και μάλιστα όταν κανείς δεν εγγυάται ότι δεν θα του τύχουν οι ίδιες αποστολές συνεχόμενες στη σειρά πολλές φορές πχ. "Εξερεύνησε μια επαρχία ή ολοκλήρωσε μια έρευνα ή σύλλεξε 15 ΑΟ" (ή "Μάζεψε 7 Τεχνουργήματα" για 11η φορά σε λιγότερο απο 24 ώρες ζωντανό παράδειγμα.)
Μάλλον δεν κατάλαβαν καλά το feedback των παικτών στον beta. Το πρόβλημα δεν ήταν αν υπήρχαν πιθανότητες για πολλές αποστολές παραγωγών, αλλά ότι κολλούσε το κοντέρ και έβγαινε συνεχόμενα ή ίδια αποστολή. Οπότε μη μας λένε ότι έλαβαν υπόψιν το feedback των παικτών.
Ας πούνε ξεκάθαρα πως τη μηχανική του συγκεκριμένου event την έκαναν στο ποδάρι για να διορθώσουν την πατάτα που έκαναν στις Γοργόνες και δεν τους βγήκε, αλλά δεν μπορούν να κάνουν τίποτα τώρα παρά μόνο βεβιασμένες κινήσεις "εξισορρόπησης", λόγω του ότι βιαζόντουσαν να εισάγουν στο παιχνίδι την νέα φυλή. Αυτό το event με τα προβλήματα που είχε στον beta δεν έπρεπε να βγει στους live. Μεγάλη απογοήτευση.
 

Yeilos

Νέο Μέλος
Καλησπέρα, ελπίζω αυτη η εξισορρόπηση να κάνει λίγο καλύτερα τα πράγματα αλλα φοβάμαι οτι θα γίνουν χειρότερα γιατι και εγω αν και ειμαστε στις πρώτες μέρες ήδη κουράστικα με τις συνεχόμενες αποστολές ατμών οραμάτων, αποσπάσματα ξορκιών και ξανά ατμούς οραμάτων. Και ας γραψω την ακολουθία που μου ήρθε μπας και καταλάβουν την παγίδα πως αρχιζει ενα δρωμενο να γινεται κουραστικό.
Αποστολή 25 συναντήσεων τουρνουά ή 5 συναντήσεις- 7 τεχνουργήματα- 4 ατμους οραμάτων- 200 αποσπασματα ξορκιών- 3 συναντήσεις τουρνουα ή Πυργο αιωνιότ.- 15 ατμους οραματων (δεν εχουμε άλλη επιλογή πια ουτε επαρχιες-ουτε τεχνολογιες) . Καπου εδω μου έκανε ενα διαλειμμα με παραγωγή στρατού και φτου και απο την αρχή με τους ατμούς οραματων. Εκει αρχιζεις και σκεφτεσε αν παιζεις στο φθινοπωρινό δρώμενο ή αν εχεις ξεκινησει αλλαγή καρίερας σε πωλητη ατμού οραματων. Στην ουσία πρεπει να βγαλουμε τις ιδιες αποστολές 2 φορες, αποστολές των συναντησεων ( τουρνουα- πυργου),ατμους οραμάτων( απλή και σύνθετη αποστολη), φαντασου τι παθαινεις οταν σου ερχονται 4-5 φορες την ημερα αυτα.Νομίζω οτι στην προσπαθεια να βάλετε στις αποστολές ολα τα κομματια του παιχνιδιου ηρθε και μπουκωσε!
 
Τελευταία επεξεργασία:

fragrok

Νέο Μέλος
Καλημερα κατι να γινει παρακαλω με το τριπτυχο επαρχια-ερευνα-ατμοι/δε μπορει να βγαινει συνεχεια υπαρχουν και αλλες αποστολες. Και γενικως εχει μια ταση να κολλαει η ιδια αποστολη δεν το εχετε παρει χαμπαρι ή επιτηδες γινετε?.οταν υπαρχουν τοσες αποστολες ΔΕΝ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ να βγαινει 8 και 9 φορες η ιδια ελεος.
 

DeletedUser710

Guest
Σημερινές αποστολές:
9 Τεχνουργήματα
9 Τεχνουργήματα
9 Τεχνουργήματα
Αποκτήστε 2 μονάδες στρατού
35 επαρχίες τουρνουά ή 7 στον χάρτη
35 επαρχίες τουρνουά ή 7 στον χάρτη
4 Ξύλινα σεντούκια (9ωρες)
35 επαρχίες τουρνουά ή 7 στον χάρτη
9 Τεχνουργήματα

Ευχαριστώ τους θεούς του Elvenar που μειώθηκαν κατά 30% οι αποστολές παραγωγών και μου έβγαλε μόνο μία :p:p:p
 

DeletedUser

Guest
Για να αποκτηθούν τα Τέχνεργα, υποχρεώσατε τους χρήστες να πήξουν σε μεγάλου επιπέδου Εργαστήρια. Τσάμπα :human:, τσάμπα χώρος και τσάμπα χρόνος κατασκευής. Υπάρχουν άτομα που πορεύονται με λίγα Εργαστήρια, επειδή υπάρχουν συγκεκριμένα Θαύματα τα οποία παρέχουν :supply:, ακριβώς για αυτόν τον λόγο. Πάει άκλαυτη η διαφορετικότητα και η ατομικότητα, θα καταντήσουν όλοι με συν-πλην 10 από δαύτα.

Meh.
 

DeletedUser1638

Guest
ευτυχως τα ειχα δει τα χαλια στον beta και εδω δεν ασχοληθηκα καν.. διαβαζοντας δε και ολα τα ''υπεροχα'' παραπανω σχολια απο τα παιδια ευχομαι καλο κουραγιο σε αυτους που το συνεχιζουν.. το χειροτερο ολων ειναι οτι μας υποχρεωνουν να κτισουμε εργαστηρια η να παρουμε μαγικα (στην μια παραγωγη δωρο αλλη μια) και τελικα ενω νομιζε καποιος οτι ετσι θα ειχε μια καλη πορεια στο δρωμενο την πατας απο ολες τις υπολοιπες (επαναλαμβανομενες) αποστολες.. και σε αλλα με υγεια..
 

Bobina

Chef
Σε ολα τα προηγουμενα ευστοχα σχολια, θα ηθελα να προσθεσω οτι εκτος απο το αποτυχημενο τρεχον εβεντ ,εχουμε και το επισης αποτυχημενο Κωδωνοστασιο ,στο οποιο σαν δελεαρ συμμετοχης προστεθηκε το ξορκι επαναφορας.
Δεν ειναι παρατυπο το οτι αναφερω το Κωδωνοστασιο στο νημα της συζητησης του εβεντ, γιατι στις αποστολες που μας βγαζει, μας σπρωχνει στο Κωδωνωστασιο , για να παμε εκει ντε και καλα να κανουμε αποστολες.
Εν ολιγοις εχουμε 2 νεες καινοτομιες στο παιχνιδι ,απο τις οποιες πολλοι θα απεχουν !!!!
Μηπως θα πρεπει να σκεφτει η εταιρεια τι παει στραβα τελευταια με τους νεους σχεδιασμους ?:confused:
Μηπως θα επρεπε να σχεδιαστουν σωστα εξ'αρχης ,αντι να γινονται διορθωσεις και προσθηκες ,ωστε να εχουν την αναλογη απηχηση και συμμετοχη, χωρις εκ των υστερων παρεμβασεις ?o_O
 
Τελευταία επεξεργασία:

gkeim

Νέο Μέλος
Γενικά δε μου αρέσει να γκρινιάζω, αλλά... Περίμενα μερικές μέρες, να δω πως θα πάει το event. Τα συμπεράσματα είναι λίγο-πολύ αυτά που αναφέρθηκαν πιο πάνω, με αποτέλεσμα να έχω ξενερώσει ήδη με το συγκεκριμένο event-και μάλιστα θα έλεγα πριν ακόμη αρχίσει!
Ο λόγος για το τελευταίο είναι ότι εξαναγκάστηκα να βάλω και να αναβαθμίσω εργοστάσια και εργαστήρια που μου είναι κατά τα άλλα άχρηστα, ειδικά τα εργαστήρια. Αναγκάστηκα να δεσμεύσω πολύτιμο χώρο και πληθυσμό-για ποιο λόγο; Ενώ μέχρι τώρα το ίδιο το παιχνίδι σε ωθούσε να πουλάς εργαστήρια (ζητώντας να αναβαθμίζεις όλο και λιγότερα). Τι άλλαξε δηλαδή;
Από την άλλη, αυξήθηκε σημαντικά ο βαθμός δυσκολίας των αποστολών, μειώθηκαν δραστικά τα χρυσά κλειδιά που δίνει κάθε αποστολή σε σχέση με τα κοράλλια που έδιναν οι γοργόνες και ταυτόχρονα ελαχιστοποιήθηκε η πιθανότητα να κερδίσεις ημερήσια αμοιβή! Με εξαίρεση την πρώτη μέρα, που (περιέργως) πήρα 2 πηγάδια, αποκεί και μετά, σε σύνολο 42 (!!!!) σεντουκιών που άνοιξα (1453 χρυσά κλειδιά, για να ακριβολογώ) πήρα ακριβώς 0 ημερήσιες!!! Έλεος δηλαδή...
Και συμφωνώ απόλυτα και για το κωδωνοστάσιο, που επίσης δε μου άρεσε εξαρχής, ως προς την αναλογία δυσκολίας/αμοιβών και παίζω ελάχιστα, ποτέ πέρα από το πρώτο επίπεδο-αλλά φαίνεται πως θέλετε με το ζόρι να το χρησιμοποιούμε. Πραγματικά οι κινήσεις της εταιρείας το τελευταίο διάστημα με προβληματίζουν πολύ, ως προς το τι αποσκοπούν τελικά. Ελπίζω μόνο να μη "χαλάσει" και το τουρνουά, που ως τώρα έχει μείνει σχετικά απείραχτο.
 

Bobina

Chef
Παιδια κατι ακομα . Τα αρκουδακια θελουν φαγητο και τα φαγητα ισα -ισα και τσιτωμενα φτανουν για τα τουρνουα,και η Ακαδημια δεν δινει συνεχεια.
Ποσα ζωα θα ταιζουμε το εχουν σκεφτει ? Ποσα εβεντ ταισματος πλεον !!
Μηπως να βγαλουν κανενα κτηριο να βγαζει φαγητα (οπως αυτα με το μανα ή τη γνωση κτλ ) ,γιατι ..."ειναι πολλα τα φαγητα Αρη" . :D
 

DeletedUser1265

Guest
Ήμαρτον. 15 φορές στη σειρά εξερεύνηση επαρχίας ή έρευνα ή 15 ατμούς.
Ένας παίχτης που έχει τελειώσει τις φυλές σίγουρα δεν έχει έρευνες να ανοίξει. Επαρχίες; με 96 ώρες ώρες για να ξεκλειδώσει η επαρχία μάλλον σαν ανέκδοτο μου φαίνεται. θα μου πείτε τώρα, γιατί άνοιξες τόσες επαρχίες. Γιατί εσείς οι ίδιοι το ζητούσατε σε προηγούμενα ιβεντ ως αποστολές. Και πάμε στους 15 ατμούς. όπου το ελάχιστο θέλουν 6 καταλύτες, δηλαδή ένα 24ωρο (με ακαδημία στο 5), όπου φυσικά κατασκευάζεις κάτι "άχρηστο" απλά για να φύγει η αποστολή και περιμένεις εναγωνίως να ανοίξει η επόμενη, και τι βλέπεις χαχαχαχχαχαχα πάλι 15 ατμούς. 400 ώρες μειώσεις χρόνου είχα με την έναρξη του ιβεντ, είμαι στο μηδέν και έχω πάρει 3000 κλειδιά. Μάλλον το ιβεντ τελείωσε για μένα, αφού στις επόμενες 20 μέρες, με 80 ατμούς τη μέρα, όχι απλά δεν πλησιάζω τις περίπου 8000 που χρειάζονται για να αναβαθμίσεις μια αρκούδα, αλλά την αρκούδα ούτε με κυάλια τη βλέπω.
Φυσικά έχω και άλλα "καλά λόγια" να πω για τις άλλες "φοβερές" αλλαγές που κάνατε, τύπου "πύργος", όπου το λιγότερο πρέπει να ματώσεις για να τον βγάλεις, αλλά κάποια άλλη ώρα στο αντίστοιχο θέμα.
Και πάλι ήμαρτον
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

Bobina

Chef
Ήμαρτον. 15 φορές στη σειρά εξερεύνηση επαρχίας ή έρευνα ή 15 ατμούς.
Ένας παίχτης που έχει τελειώσει τις φυλές σίγουρα δεν έχει έρευνες να ανοίξει. Επαρχίες; με 96 ώρες ώρες για να ξεκλειδώσει η επαρχία μάλλον σαν ανέκδοτο μου φαίνεται. θα μου πείτε τώρα, γιατί άνοιξες τόσες επαρχίες. Γιατί εσείς οι ίδιοι το ζητούσατε σε προηγούμενα ιβεντ ως αποστολές. Και πάμε στους 15 ατμούς. όπου το ελάχιστο θέλουν 6 καταλύτες, δηλαδή ένα 24ωρο (με ακαδημία στο 5), όπου φυσικά κατασκευάζεις κάτι "άχρηστο" απλά για να φύγει η αποστολή και περιμένεις εναγωνίως να ανοίξει η επόμενη, και τι βλέπεις χαχαχαχχαχαχα πάλι 15 ατμούς. 400 ώρες μειώσεις χρόνου είχα με την έναρξη του ιβεντ, είμαι στο μηδέν και έχω πάρει 3000 κλειδιά. Μάλλον το ιβεντ τελείωσε για μένα, αφού στις επόμενες 20 μέρες, με 80 ατμούς τη μέρα, όχι απλά δεν πλησιάζω τις περίπου 8000 που χρειάζονται για να αναβαθμίσεις μια αρκούδα, αλλά την αρκούδα ούτε με κυάλια τη βλέπω.
Φυσικά έχω και άλλα "καλά λόγια" να πω για τις άλλες "φοβερές" αλλαγές που κάνατε, τύπου "πύργος", όπου το λιγότερο πρέπει να ματώσεις για να τον βγάλεις, αλλά κάποια άλλη ώρα στο αντίστοιχο θέμα.
Και πάλι ήμαρτον
Το ιδιο ακριβως συμβαινει και σε μενα .:( Συνεχομενες ,αποστολες με εξερευνηση επαρχιας ,ερευνα και ατμους. Χτες και σημερα 5 συνεχομενες απ αυτες , μετα εκανε μια διακοπη με 2 αλλες αποστολες και σημερα παλι στα καπακια παλι με τις ιδιες και παλι συνεχομενες .:( Ελεος !!!!
Δεν ειμαι μεγαλος παικτης οπως εσυ, αλλα οι 24+ ωρες με κοκκινες επαρχιες και ερευνες στα Ορκ δεν ειναι ευκολες ουτε για μας και, οι ατμοι,ειναι οπως ακριβως το περιεγραψες για να μην τα ξαναλεω. Να χαλαω καταλυτες και να παιρνω εμπορους ή αλλα αχρηστα πραγματα.
Δεν προκειται να συνεχισω ,οτι παρω απο τα κλειδια που δινει και μονο για τις μειωσεις . Ουτε τις αχρηστες αρκουδες θελω να τις ταιζω .
Ποσα θα ταιζω δηλαδη.:eek: Ουτε φαγητα δινει συνεχεια η Ακαδημια.
Το event γενικως ειναι ενα σκετο δραμα .Απαραδεκτο ,κακοσχεδιασμενο με λαθη στις αποστολες ,ταλαιπωριες και καμμια απολυτως διασκεδαση. :(
 
Κορυφή