• Καλωσήρθες στα μέρη μας ταξιδιώτη — Επισκέπτεσαι για πρώτη φορά το forum μας;

    Σε έχω ξαναδεί να τριγυρνάς εδώ γύρω; Για να συμμετάσχεις σε συζητήσεις ή να θέσεις σε όλους το ζήτημα που σε απασχολεί, θα χρειαστεί να αποκτήσεις ένα λογαριασμό στο forum. Απόκτησε το λογαριασμό σου πατώντας εδώ!

Συζήτηση Συζήτηση περί Διαχείρισης Φόρουμ και Παιχνιδιού. Από τους χρήστες, για τους χρήστες!

  • Δημιουργός θέματος DeletedUser30
  • Ημερομηνία έναρξης

DeletedUser30

Guest
Δεν μου αρεσουν οι απειλες, και δεν καταλαβαινω τι ακριβως σε πειραξε..
Λοιπον διαγραφω τον λογαριασμο μου στο φορουμ απο μονος μου για σενα και μονο συγκεκριμενα και δεν ξανα ασχολουμε ..
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

DeletedUser134

Guest
Εγώ σας είπα πιο πάνω :)

Ας ηρεμήσουμε λίγο και ας συζητήσουμε για τα θέματα που προέκυψαν από την νέα συζήτηση γιατί νιώθω ότι κάτι λείπει...τα παίρνουμε ένα ένα για να λύσουμε κάποιες απορίες που έχω....

Phantom δεν υπάρχει λόγος να διαγράψεις τον λογαριασμό σου επειδή απλά ένας διαχειριστής τα βάζει μαζί σου...βάλε τα και εσύ μαζί του και μην αγχώνεσαι...τώρα όσο αφορά εμένα προσωπικά πιστεύω ότι είσαι ένα από τα μέλη που προσφέρει αρκετά στην κοινότητα και θα προτιμούσα να μην έκανες πράξη την απόφαση σου...κόντρες υπήρχαν , υπάρχουν και θα υπάρξουν...και τι έγινε...? Όλα μες στο πρόγραμμα είναι...κάνε εσύ αυτό που είναι να κάνεις για να βοηθηθούμε και άσε τους άλλους να λένε...
 

DeletedUser30

Guest
Εννοω οτι δεν ξανα ποσταρω στο Φορουμ fallenangel δεν υπαρχει καμια εκτιμηση γιατι εδω μεσα απο τον συγκεκριμενο διαχειριστη ..

Και στο Φορουμ ειμαι απο την αρχη προσπαθωντας να βοηθησω την κοινοτητα, και σαν παιχτης στο παιχνιδι συνεβαλα με χρηματα απο επιλογη μου φυσικα,(και αυτος ειναι και ο κυριος λογος που θα συνεχιζω να παιζω προς το παρων) αλλα το να με απειλει καποιος χωρις λογο μαλιστα επειδη του ειμαι εμπαθης, δεν το κατανοοω και δεν θα συμμετεχω αλλο ..
Ο Ρομεο ειναι πολυ ενταξει και κατ εμε επαξια διαχειριζεται το παιχνιδι και για να εχει τον +Lighting συνεργατη κατι ξερει παραπανω αφου ειναι επιλογη του, αλλα το ξανα λεω στην προκειμενη περιπτωση τα εβαλε μαζι μου χωρις λογο και το συνεχισε και με απειλη..

Αγαπητε διαχειριστη του τα Καισαρα στον Καισαρα και τα του Θεου στο Θεο λεει η Αγια γραφη δεν φταιω εγω εαν δεν μπορεις να τα ξεχωρισεις ..


Ευχαριστω και για τα καλα σου λογια fallenangel, το εκτιμω πραγματικα ..
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

DeletedUser232

Guest
Η ανταλλαγη αποψεων και οι διαλογοι μεσω ενος φορουμ ειναι πολυ ευκολο να παρεξηγηθουν ως προς το υφος τους.

Εμεις, σαν διαχειριστικη ομαδα, προσπαθουμε να εχουμε εναν διπλο ρολο εδω μεσα. Αφενος του συντονισμου και του ελεγχου των γραφομενων, αφετερου την επιλυση αποριων και την διατυπωση συμβουλων προς νεα και παλαια μελη.

Πολλες φορες δειχνουμε υπερβαλλοντα ζηλο για το δευτερο σκελος των αρμοδιοτητων μας μπαινονας σε διαλογους και προσπαθωντας να αναδειξουμε πτυχες των νεων χαρακτηριστικων, οι οποιες μπορει να μην γινονται αμεσα εμφανεις στους παιχτες. Κανοντας μια επισκεψη σε φορουμ αλλων παιχνιδιων θα διαπιστωσετε οτι δεν συμβαινει παντου αυτο.

Επισης, να γινει ξεκαθαρο οτι οι διαχειριστες δεν εκβιαζουν. Υπαρχουν ποινες τις οποιες επιβαλλουν σε περιπτωση που καποιο μελος του φορουμ παραβει τους κανονισμους. Εχοντας υιοθετησει ομως μια πιο φιλικη, προς τα μελη, γραμμη καλουμε σε συμμορφωση επανειλημμενως, πρωτου επιβαλλουμε μια ποινη. Οι εμπαθειες περιττευουν στην ομαδα μας και δεν τιθεται θεμα ισονομιας.

Τα μελη του φορουμ και της κοινοτητας γενικοτερα πρεπει να καταλαβουν οτι η διαχειριστικη ομαδα κανει μια εθελοντικη δουλεια. Για εμας δεν αποτελειτε πελατες και ουτε υπαρχει διαφορετικη αντιμετωπιση αναλογως το ποσο των διαμαντιων που χρησιμοποιειτε. Μπορειτε με την σωστη χρηση των εργαλειων του φορουμ και της υποστηριξης να μας βοηθησετε να επιτελεσουμε πιο ευκολα το εργο μας και να βελτιωθει/αναβαθμιστει το παιχνιδι.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

DeletedUser10

Guest
Μερικές παρατηρήσεις έχοντας το πλεονέκτημα να ζήσω τις κοινότητες άλλων παιχνιδιών της ίδιας εταιρίας και από τις 2 πλευρές.

Αναλόγως το παιχνίδι κι αναλόγως τον διαχειριστή της εκάστοτε κοινότητας, κάθε διαχειριστική ομάδα υιοθετεί και διαφορετική προσέγγιση ως προς τους παίχτες της. Η προσέγγιση αυτή μπορεί να είναι απρόσωπη, φιλική, ελαστική, άτεγκτη, συμμετοχική και αμέτοχη. Έχοντας επίσης το προνόμιο να δω τη λειτουργία της κοινότητας και από τις 2 μεριές και σε ξένους servers, σας λέω με βεβαιότητα ότι η πολυποικιλότητα των στάσεων των διαφορετικών διαχειριστικών ομάδων δεν είναι το μόνο κοινό. Το δεύτερο κοινό είναι η αρνητική στάση απέναντί τους από τους παίχτες, για λόγους που ενδεχομένως διαφέρουν.

Θεωρητικά κανένας παίχτης δεν μπορεί να έρθει στο ίδιο επίπεδο με ένα διαχειριστή, είτε διαπροσωπικό είτε καθαρά σαν ζήτημα ρόλου, επειδή απλά ο δεύτερος ασκεί εξουσία πάνω στον πρώτο. Η θέση του είναι προκαθορισμένη από το διαχειριστή της κοινότητας και ενθαρρύνεται - εξαναγκάζεται από την εταιρία να εφαρμόζει τους κανόνες. Η εφαρμογή αυτή προκαλεί αντιδράσεις σε ένα δημόσιο φόρουμ, όχι τόσο επειδή ο ίδιος ο χρήστης τη θεωρεί άκυρη, αλλά επειδή σε ένα χώρο με περιορισμένο αριθμό ατόμων, οποιαδήποτε αποκλίνουσα συμπεριφορά γίνεται αμέσως αντιληπτή και στοχοποιείται τόσο από τους διαχειριστές όσο και από τους υπόλοιπους χρήστες. Στην πραγματικότητα οι χρήστες δεν αντιμετωπίζουν προβλήματα αδικίας και δεν θα αντιμετωπίσουν ποτέ, για τον απλούστατο λόγο ότι είναι αδύνατο για ένα διαχειριστή να σχηματίσει κλίκες ή στενές φιλικές σχέσεις με άλλους χρήστες του φόρουμ καθ' όλη τη διάρκεια των διαχειριστικών προνομίων του, επομένως κανένας διαχειριστής δεν μπορεί να διατηρεί ευνοϊκές σχέσεις με κάποιους χρήστες έναντι άλλων.

Όσον αφορά τον τρόπο με τον οποίο ενθαρρύνεστε να υποβάλετε τα παράπονά σας σχετικά με τη διαχείριση της κοινότητας, ισχύουν τα εξής. Αρχικά ενθαρρύνεστε να το κάνετε μέσω αιτήσεως υποστήριξης ή προσωπικού μηνύματος (πιο σπάνια) στον διαχειριστή της κοινότητας, και όχι μέσω του κεντρικού φόρουμ του εκάστοτε παιχνιδιού. Ο λόγος είναι, αρχικά, το γεγονός ότι σε καμία απολύτως περίπτωση δεν θα καταφέρετε να αποδείξετε ότι η ποινή σας ήταν άδικη, εν μέρει επειδή αυτό συμβαίνει εξαιρετικά σπάνια, και εν μέρει επειδή οι κανόνες των εταιριών είναι πάντα διατυπωμένες με τρόπο τέτοιο ώστε κανένα όργανό της να μένει ξεκρέμαστο δημοσίως. Μπορεί να υπάρξουν εσωτερικές επιπλήξεις από τον αρμόδιο, εξωτερικά όμως καμία εταιρία δεν πρέπει να δείξει αδυναμία σχετικά με την επιλογή και το ποιόν των διαχειριστών της. Η προσέγγιση των ζητημάτων λανθασμένης διαχείρισης πρέπει να γίνεται επί προσωπικού όχι επειδή η εταιρία έχει κάτι να κρύψει, αλλά για την προστασία των χρηστών από τους ίδιους τους χρήστες.

Κατά δεύτερον, το να συμβουλεύετε μέλη του φόρουμ που μόλις δέχτηκαν επίπληξη να επιπλήξουν κι αυτά με τη σειρά τους τον υπεύθυνο διαχειριστή, ενστερνιζόμενοι απόψεις 'οφθαλμός αντί οφθαλμού' αποτελεί τον τρόπο να δεχθείτε επιπλέον επιπλήξεις και ποινές, ενδεχομένως αποκλεισμούς από το φόρουμ και μετέπειτα στο παιχνίδι par excellence. Μην σκάβετε ο ένας το λάκκο του άλλου με συμβουλές για τις οποίες δεν είστε σίγουροι. Το δημόσιο φόρουμ μιας εταιρίας δεν είναι δημοκρατικό περιβάλλον. Corvus oculum corvi non eruit.

original1_zps759d7d59.jpg
 

DeletedUser

Guest
μην τσιτονεσε phantom ειναι ωρεα εδω δεν μπορουμε να παραταμε με μια ενταση ολα λινοντε με τιν κουβεντα .αραξε και απολαφσε γιατι το πεχνιδι αξιζει τρελοπεδο
 

DeletedUser134

Guest
Ρε συ Malifore δεν ξέρω τι σε έχει πιάσει...αλλά νομίζω ότι έχεις ξεφύγει από το θέμα πιο πολύ από ότι έπρεπε...

Κατά δεύτερον, το να συμβουλεύετε μέλη του φόρουμ που μόλις δέχτηκαν επίπληξη να επιπλήξουν κι αυτά με τη σειρά τους τον υπεύθυνο διαχειριστή, ενστερνιζόμενοι απόψεις 'οφθαλμός αντί οφθαλμού' αποτελεί τον τρόπο να δεχθείτε επιπλέον επιπλήξεις και ποινές, ενδεχομένως αποκλεισμούς από το φόρουμ και μετέπειτα στο παιχνίδι par excellence. Μην σκάβετε ο ένας το λάκκο του άλλου με συμβουλές για τις οποίες δεν είστε σίγουροι. Το δημόσιο φόρουμ μιας εταιρίας δεν είναι δημοκρατικό περιβάλλον. Corvus oculum corvi non eruit.

Εσένα τι σε πειράζει δηλαδή αν υπάρξει κόντρα με διαχειριστή? τι σε κόφτει? Πιο πολύ πιστεύω ότι μόνο που προσπαθείς να κάνεις είναι να κερδίσεις εντυπώσεις για τον πρόσωπο σου (χωρίς να ξέρω φυσικά τι σκοπό (αν μπορείς να τον πεις σκοπό) έχεις...αν ψάχνεις για ψήφους καλά κάνεις αλλά να είσαι σίγουρος ότι δεν θα σε ψηφίσω...αποφεύγω να ψηφίζω ανθρώπους που χρησιμοποιούν ξύλινη γλώσσα...

Τώρα όσο αφορά το θέμα μας...προσωπικά όσο αφορά το παιχνίδι και αν εξαιρέσουμε κάποια κολλήματα τα οποία δεν επηρεάζουν σε μεγάλο βαθμό το παιχνίδι και ελπίζω να φτιαχτούν σύντομα μου αρέσει...

Edit: Μόλις είδα την δημοσίευση σου NeoRomeo φαίνεται την έκανες την ώρα που έγραφα...:)
 

DeletedUser119

Guest
Μπορείτε να χρησιμοποιήσετε το συγκεκριμένο thread για να συζητήσετε περί της διαχείρισης του φόρουμ και του παιχνιδιού. Η συγκεκριμένη ευκαιρία αποτελεί ξεχωριστή και -κατά πάσα πιθανότητα- μοναδική περίπτωση όπου θα επιτρέψουμε τη δημόσια συζήτηση περί ποινών και ομάδας διαχείρισης.

Το συγκεκριμένο θέμα δημιουργήθηκε με αφορμή την συζήτηση που έλαβε χώρα στις μετέπειτα σελίδες της Συζήτησης για την Αναβάθμιση 0.35.

Συζητήστε ελεύθερα και κόσμια.

Edit: Μετέφερα τα σχετικά μηνύματα στο παρόν θέμα για να συνεχιστεί ομαλά η συζήτηση.
 

DeletedUser10

Guest
Εσένα τι σε πειράζει δηλαδή αν υπάρξει κόντρα με διαχειριστή? τι σε κόφτει?
Δεν θα κρύψω την αποστροφή μου για τη συγκεκριμένη νοοτροπία και χιλιοειπωμένη ατάκα. Το δικαίωμά μου να με αφορά ξεκινά και τελειώνει από το ότι το συγκεκριμένο γεγονός λαμβάνει χώρα δημοσίως και όχι επί προσωπικού. Αν περπατάς στο δρόμο ή βρίσκεσαι σε ένα λεωφορείο και ξαφνικά ένας αρχίσει να κάνει σαματά, σε αφορά άμεσα γιατί άμεσα σε επηρεάζει. Παρομοίως αν υπάρχει κόντρα μεταξύ παιχτών και διαχειριστών σε ένα φόρουμ το οποίο παρακολουθώ, είναι αυτονόητο ότι με αφορά επειδή απλούστατα απολαμβάνω και εγώ τα προνόμια του δωρεάν φόρουμ.
Πιο πολύ πιστεύω ότι μόνο που προσπαθείς να κάνεις είναι να κερδίσεις εντυπώσεις για τον πρόσωπο σου (χωρίς να ξέρω φυσικά τι σκοπό (αν μπορείς να τον πεις σκοπό) έχεις
Δεύτερη συνηθισμένη νοοτροπία με την οποία είμαι αντίθετος. Η επιρροή της ελληνικής σαθρής κουλτούρας είναι τέτοια που σας έχει κάνει πίσω από κάθε πράξη, αδιάφορο πόσο σημαντική, να ψάχνετε ένα συμφέρον, αδιάφορο αν αυτό υπάρχει. Το να κερδίσω εντυπώσεις σε ένα φόρουμ αφοσιωμένο σε ένα online παιχνίδι, που μάλιστα ανταποκρίνεται σε έναν από τους μικρότερους σέρβερς, είναι ανούσιο και ποσώς με ενδιαφέρει. Η συζήτηση την οποία κάνω γίνεται μόνο και μόνο για το σκοπό της συζήτησης και τίποτε παραπάνω.

Βέβαια το συγκεκριμένο δεν αναφέρεται μόνο σε εσένα προσωπικά, αλλά και στον Phantom για παράδειγμα, που παλαιότερα είχε ισχυριστεί ότι επιδιώκω συμφέρον επειδή εξέφρασα αντίθετη άποψη.
αποφεύγω να ψηφίζω ανθρώπους που χρησιμοποιούν ξύλινη γλώσσα...
Δεν χρησιμοποίησα ξύλινη γλώσσα, παρά μόνο γαλλικές και λατινικές εκφράσεις.
 
Επιτέλους, γιατί νόμιζα ότι ήμουν ο μοναδικός που έβλεπε τον αυταρχισμό του συγκεκριμένου διαχειριστή. Κι εγώ είχα αντιπαράθεση μαζί του, σε προσωπική αλληλογραφία βέβαια, για τον προσφιλή του λόγο, όλα τα βλέπει σπαμ. Προσωπικά καταλογίζω στον συγκεκριμένο και μόνο τη βραδύτητα του φόρουμ-σε κανέναν δεν αρέσει να κάθεται να σκέφτεται πως να διατυπώσει μια γνώμη με το φόβο μην "κοπεί από τον εξεταστή", οπότε οι πιο πολλοί απλά δεν ασχολούνται. Αφήνει δε την εντύπωση ότι δεν του αρέσει η δουλειά που κάνει, του είναι βαρετή, οπότε κοιτάει να συντομεύει κάθε είδους συζήτηση. Φόρουμ είναι, αν δε διασκεδάζουμε που και που δε θα πατάει κανένας το πόδι του εδώ.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Κατά δεύτερον, το να συμβουλεύετε μέλη του φόρουμ που μόλις δέχτηκαν επίπληξη να επιπλήξουν κι αυτά με τη σειρά τους τον υπεύθυνο διαχειριστή, ενστερνιζόμενοι απόψεις 'οφθαλμός αντί οφθαλμού' αποτελεί τον τρόπο να δεχθείτε επιπλέον επιπλήξεις και ποινές, ενδεχομένως αποκλεισμούς από το φόρουμ και μετέπειτα στο παιχνίδι par excellence. Μην σκάβετε ο ένας το λάκκο του άλλου με συμβουλές για τις οποίες δεν είστε σίγουροι. Το δημόσιο φόρουμ μιας εταιρίας δεν είναι δημοκρατικό περιβάλλον. Corvus oculum corvi non eruit

Το δημόσιο φόρουμ μιας εταιρίας δεν είναι δημοκρατικό περιβάλλον; Τότε δεν υπάρχει λόγος συμμετοχής μελών του παιχνιδιού. Είναι σα να αποδεχόμαστε την υποτέλειά μας. Επίσης, όσο αίσθηση και να προκαλούν οι λατινικές εκφράσεις, καλό θα ήταν να χρησιμοποιούνται και σώστα, διότι διαφορετικά μπορουν να θεωρηθούν φιλολογική casus belli.
 
Τελευταία επεξεργασία:

DeletedUser134

Guest
Δεύτερη συνηθισμένη νοοτροπία με την οποία είμαι αντίθετος. Η επιρροή της ελληνικής σαθρής κουλτούρας είναι τέτοια που σας έχει κάνει πίσω από κάθε πράξη, αδιάφορο πόσο σημαντική, να ψάχνετε ένα συμφέρον, αδιάφορο αν αυτό υπάρχει. Το να κερδίσω εντυπώσεις σε ένα φόρουμ αφοσιωμένο σε ένα online παιχνίδι, που μάλιστα ανταποκρίνεται σε έναν από τους μικρότερους σέρβερς, είναι ανούσιο και ποσώς με ενδιαφέρει. Η συζήτηση την οποία κάνω γίνεται μόνο και μόνο για το σκοπό της συζήτησης και τίποτε παραπάνω.

Ρε φίλε τι είπες μόλις τώρα? Δεν ντρέπεσαι ρε φίλε? Δηλαδή εσύ δεν είσαι Έλληνας? Τι έγινε δεν σου κάνει η "Σαθρή" Ελληνική κουλτούρα..?
Όπα ρε κουλτουριάρη της δεκάρας...για χαλάρωσε λιγάκι ...Άκου Σαθρή...Κάτι τέτοιους έχουμε ψηφίσει που έχουν τις ίδιες απόψεις για την πατρίδα και τον ίδιο λόγο και έχουν καταστρέψει την Ελλάδα...μάθαμε τώρα και την κουλτούρα...ρε πήγαινε πες στους κουλτουριάρηδες του υπόλοιπου κόσμου , που σαφώς και εσύ σε αυτούς ανήκεις να τους πεις να βουλιάξουν καμία βάρκα με γυναικόπαιδα , έτσι για να μας δείξουν τι πάει να πει κουλτούρα και πάνω από όλα ανθρωπιά και φιλότιμο....ωχ ξέχασα...στις κουλτουριάρικες χώρες που με μέγιστη ταχύτητα θα πήγαινες να ενταχθείς δεν έχουν την λέξη φιλότιμο και πιθανότατα ούτε και την λέξη ανθρωπιά...

Ναι ρε συ είμαι Έλληνας και έχω αυτή την κουλτούρα και σε όποιον αρέσει...

Φίλε αν σου αρέσει αν δεν σου αρέσει η κουλτούρα μας όπως λες άντε και....πήγαινε στας γαλλίας ή στας γερμανίας να κουλτουριαστείς...

Edit by NeoRomeo: H διατήρηση του επιπέδου είναι συνάρτηση των επιχειρημάτων. Προσωπικές επιθέσεις δεν πρόκειται να γίνουν ανεκτές... Πόσο μάλλον σε τέτοιο επίπεδο. Προσέξτε λίγο τον τόνο σας.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

DeletedUser232

Guest
Το οτι σας δοθηκε η δυνατοτητα να συζητησετε για το εργο της διαχειριστικης ομαδας δεν σημαινει οτι σε αυτο το θεμα δεν ισχουν οι κανονισμοι του φορουμ.

Παρακαλω να εκλειψουν οι προσωπικες διαμαχες και οι χαρακτηρισμοι. Οποιο ποστ δεν τηρει τους στοιχειωδεις κανονες ευγενειας θα τιμωρειται.
 

DeletedUser3

Guest
To forum του παιχνιδιού, όπως σωστά αναφέρθηκε από τον @Malfiore δεν αποτελεί δημοκρατικό χώρο έκφρασης, δυστυχώς.

Δεν έχουμε το δικαίωμα να κάνουμε πολιτικές συζητήσεις, που τόσο απολαμβάνω, ιδιαίτερα όταν απέναντί μου έχω σοβαρά επιχειρήματα και όχι τα αναμασημένα τηλεοπτικά επιχειρήματα. Πολύ ευχαρίστως λοιπόν να κάνουμε μια κουβέντα περί πολιτικής, κάπου αλλού όμως και όχι εδώ.

Όσον αφορά την πολιτική διαχείρισης του forum τα πράγματα είναι πάρα πολύ ξεκάθαρα!

  1. Έχετε το δικαίωμα να συζητήσετε οτιδήποτε αφορά το παιχνίδι. Η συγκεκριμένη συζήτηση ίσως αποτελεί και τη μοναδική εξαίρεση που θα επιτρέψω να γίνει, πιο πολύ για να αποφορτιστεί η ένταση και να δούμε αν πραγματικά υπάρχει πρόβλημα, ή αν έχουμε γίνει ευερέθιστοι λόγω των bugs (χρήστες και διαχειριστές)...
  2. Το να χρησιμοποιούμε εκφράσεις τύπου "προδότη" κλπ, μου θυμίζει "Λεπτή Κόκκινη Κλωστή". Το να μεταφερθεί εδώ όλο το εμφυλιακό κλίμα το οποίο διαποτίζει την ελληνική κοινωνία εδώ και 6 χρόνια, είναι το τελευταίο πράγμα που επιθυμώ, πόσο μάλλον μεταξύ χρηστών. Να καταλάβω το να με κατηγορήσει κάποιος ως φασίστα/προδότη επειδή το forum δε λειτουργεί με δημοκρατικό τρόπο και να το δεχθώ παραπέμποντάς τον στον Κανονισμό λειτουργίας του forum, ότι έχει ήδη συμφωνήσει σε αυτό όταν εγγράφηκε στο forum. Δεν υπάρχει περίπτωση όμως να δεχθώ χρήστες να ισχυρίζονται ότι αυτοί είναι Έλληνες και άλλος δεν υπάρχει...
  3. Έχουμε πάρα πολλούς ανθρώπους οι οποίοι κατοικούν μόνιμα στο εξωτερικό και ίσως το συγκεκριμένο forum να είναι από τις λίγες επαφές που έχουν με τη μητέρα πατρίδα (η οποία όπου κι αν πάω με πληγώνει)... Το να γίνονται "Ελληνάρες" όμως (και ο όρος δυστυχώς υπάρχει και είναι δόκιμος), με ξεπερνάει. Πόσο μάλλον όταν αντιδικούν μεταξύ τους με επιχειρήματα και τόνο καφενείου. Αναφέρομαι σε συγκεκριμένη κόντρα μεταξύ παικτών (@Outlaw Kid , @PHANTOM ) οι οποίοι πρέπει απλά να αρχίσουν να αγνοούν ο ένας τον άλλο. Τόσο ίδιοι και τόσο διαφορετικοί... Με ξεπερνάει αυτός ο υπερατλαντικός έρωτας :p
  4. H Ομάδα Διαχείρισης του forum και του παιχνιδιού, έχει έναν ιδιαίτερα συναρπαστικό μοτίβο σύστασης.... Το να είναι διαφορετικοί άνθρωποι, με διαφορετικούς χαρακτήρες, οι οποίοι σε περιπτώσεις που απαιτούνται πολλές διαφορετικές ματιές να έχει όλες αυτές τις ματιές και να με βοηθάει να λάβω την καλύτερη απόφαση για την Κοινότητα. Μπορεί κάποιες φορές να σας φαίνεται κάποιος Διαχειριστής "απόμακρος" ή "απότομος". Ακριβώς για αυτό το λόγο είναι διαχειριστής!!! Επειδή κάποιος πρέπει να θέτει τα όρια στο forum, ιδιαίτερα σε χώρες με "μεσογειακό ταπεραμέντο".
  5. Έχω απογοητευτεί ιδιαίτερα από το επίπεδο των συζητήσεων που λαμβάνουν χώρα. Τόσο ως προς τη σύνταξη, καθώς πραγματικά το δίωρο γλώσσας στο Δημοτικό το πρωί φαίνεται ότι είναι fail, όσο και ως προς το περιεχόμενο. Κάπου κάπου βλέπεις μια καλή ιδέα που αξίζει να προχωρήσει και να φάει κάποιος Διαχειριστής δύο-τρεις ώρες από τη ζωή του για να την αναπτύξει έτσι όπως θα πρέπει για να περάσει στην Ομάδα Ανάπτυξης... Κι αυτούς τους ανθρώπους επιλέγετε να τους έχετε απέναντι... Απορείτε λοιπόν από τη μία για το "για ποιο λόγο δεν προχώρησαν οι ιδέες σας" χωρίς όμως να έχετε σκεφτεί (και το έχουμε πει αρκετές φορές) ότι ίσως θα πρέπει να τις αναπτύσσετε λίγο παραπάνω.
  6. Εμφανίζονται και κάτι τύποι, μόνο σε Διαγωνισμούς για να πουν ότι "το forum έχει ζωή μόνο στους Διαγωνισμούς". Αυτά είναι... Για κάτι τέτοιες στιγμές ζούμε... Deja vu, Κασσάνδρα, ό,τι να 'ναι;;; Κι από πάνω μας κράζουν κιόλας. Κλαυσίγελος...
  7. Επίσης, αναγνωρίζω ότι το IQ ορισμένων είναι πάνω του μετρίου... Αλλά πραγματικά, πόση ενέργεια και εξυπνάδα μπορεί να αντέξει κάποιος; Ναι, να σπαμάρετε στην κατηγορία που είναι για το spam. Ελεύθερα... (Χωρίς να ξεκατινιάζεστε εννοείται)...
Χαμηλώστε τους τόνους, hold your horses... πείτε το όπως θέλετε. Πραγματικά δεν έχω καμία διάθεση να αποδείξω ούτε ότι δεν είμαι ελέφαντας, ούτε ότι κάποιος άλλος δεν είναι ελέφαντας. Με ενδιαφέρει (και θα έπρεπε να ενδιαφέρεστε και οι υπόλοιποι) να έχουμε ένα χώρο να συζητάμε σαν άνθρωποι, με σεβασμό ο ένας προς τον άλλο, με κατανόηση για το διαφορετικό υπόβαθρο που μπορεί να έχει ο καθένας κτλ κτλ για ζητήματα του παιχνιδιού. Άντε και για κανένα τραγουδάκι, κάτι περίεργο που ίσως διαβάσατε κάπου...

Συζήτηση όμως... Δεν είναι όλα τα πράγματα γήπεδο...
 

DeletedUser134

Guest
Εγώ νίπτω τας χείρας μου...

Πάντως να διορθώσω τους διαχειριστές...λάθος επιλογή τίτλου θέματος...καμία σχέση με εσάς το όλο θέμα...ασχολούμαστε με άλλα θέματα και ο τίτλος ήταν πολύ στοχευμένος και πολύ προκλητικός από την πλευρά σας...

Όπως είπα και πριν εγώ νίπτω τας χείρας μου....καλή συνέχεια στο θέμα σας...
 

DeletedUser30

Guest
Ας ξεκαθαρισω λιγο καλυτερα την θεση μου και ας τοποθετηθω με το τελευταιο μου ποστ και δεν θα ξανα ασχοληθω γιατι δεν αξιζει τον κοπο και μεινετε οι διαχειριστες και οι 2 υποστηρικτες σας ο κουλτουριαρης (καθαρος τρολλ λογαριασμος ουτε καν διαβαζω πλεον τα σχολια του δεν παει να γραψει και ποντιακα..) και το παιδι θαυμα των διαγωνισμων (που ειναι μια στο καρφι και μια στο πεταλο) για να ανταλλασετε αποψεις..

Φιλε Ρομεο θα ξεκινησω απο σενα που μου εισαι και συμπαθης θα τολμησω να πω και θα τελιωσω σε σενα.

Αναφερεσαι στο ονομα μου και μου λες οτι ειμαι του δημοτικου και τυπος καφενειου (μην γραψεις οτι ηταν γενικο το σχολιο σου, ανηκω και εγω στο συνολο) .Λοιπον επειδη πολλα μας τα εχετε σουρει εδω μεσα και δεν ειμαι και πολυ της υπομονης και χωρις να θελω να προσβαλλω κανεναν σας λεω τα εξης: Εχετε να κανετε με ανθρωπους οι οποιοι οσο και να μην θελετε να πιστεψετε εχουν αποψη διαφορετικη απο την δικη σας, δεν ειμαι Ρομεο ουτε του δημοτικου, ουτε του καφενειου αντιθετως ειμαι οικογενειαρχης 42 ετων, εργαζομαι σε εταιρια στοιχηματων εδω και 14 χρονια εχω 200 ατομα κατω απο μενα και 1 και μοναδικο πανω ο οποιος ειναι ο εργοδοτης μου, εχω τελιωσει πολυκλαδικο λυκειο με 19,3 και ο μονος λογος που δεν σπουδασα μετεπειτα ηταν η αναγκη του μεροκαματου,αλλα τα εχω καταφερει εξισου καλα, παιζω παιχνιδια στο ιντερνετ πανω 15 χρονια τωρα και 11 χρονια επαιζα φυλετικες στην Γερμανια(ο κατασκευαστης του παιχνιδιου ηταν συνεργατης μου για πανω απο 7 χρονια) και σε ξενους σερβερ (στον ελληνικο ακομα μεχρι και σημερα κατεχω το ρεκορ των περισσοτερων νικημενων αντιπαλων) ειχα τα περισσοτερα ποστ απο τον οποιοδηποτε στο φορουμ μεσα και δεν ειχα δεχτει ποτε μα ποτε ουτε μια ποινη.
Μην μας εμφανιζετε ως απολιτιστους και κυριως μην απειλειτε με ποινες, προσωπικα δεν παρεβηκα κανενα κανονα του φορουμ και παραυτα ο lighting εγινε εμπαθης για ακομα μια φορα,και το κανει με ολους σχεδον..

Δεν με ενδιαφερει εαν επικρατει δημοκρατια η οχι στο φορουμ, επικρατει δημοκρατια στη ψυχη μου και αυτο μου αρκει..
Εσεις στην ουσια θελετε τα μελη να σας σεβονται αλλα αυτο δεν επιβαλεται, μονο κερδιζετε..
Και αυτη η καραμελα ελληναρες και τα κανετε ολα μπαχαλο πρεπει επιτελους να σταματησει καταντησε γραφικο, σε αλλο παιχνιδι που παιζω βριζουν μανες,πατερες παιδια κτλ και ουτε 1 βρισια προερχεται απο τις ελληνικες συντροφιες, επισης αλλο Ελληνας αλλο νεοελληνας (κουλτουριαρης αλλα του καναπε και ξερολας εχω αποψη για ολα).

Εσυ ειδικα Malfiore εισαι απο τους τυπους που λεει και το λαικο ασμα <στον καθρεφτη σου κοιτιεσε και μοναχος σου αγαπιεσαι, τρομερα εγωπαθης και η γραφη σου και καποιον αλλον χρηστη μου θυμιζει αλλα δεν με νοιαζει κιολας..

Εντελει θελω να πω οτι το να εισαι διαχειριστης η να εχεις συμμετοχη σε καποια ιντερνετιακη μορφη εξουσιας δεν σημαινει οτι εισαι εξυπνοτερος απο καποιους αλλους ή ακομα χειροτερα ανωτερος .. Και ο Θανασης απο την πολυκατοικια διαχειριστης ηταν και οποιος εχει δει το σηριαλ καταλαβαινει τι θελω να πω..

Το εαν εθελοντικα κανετε αυτη την εργασια (γιατι τον διαβασα και αυτο) δεν παιζει κανενα ρολο και τα δεντρα εθελοντικα τα τοποθετουν αλλα το κανουν σωστα και με αισθημα καποιας μορφης προσφορας και βοηθειας, αλλιως ποιος ο λογος να ειναι καποιος εθελοντης;

Οπως προειπα αυτο ειναι και το τελευταιο μου ποστ εδω μεσα, καλα να περνατε, δεν κραταω κακια σε κανεναν ομως θα αρκεστω να βλεπω τις ανακοινωσεις σας για οσο παιζω ακομα αυτο το παιχνιδι..
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

DeletedUser10

Guest
Να σημειωθεί πως η ελληνική κουλτούρα όπως και οποιαδήποτε κουλτούρα απαρτίζεται από πολλά διαφορετικά σημεία. Επίσης, επειδή θέλω να αποφύγω περαιτέρω συζητήσεις περί ιδεολογίας και Μαρξιστικής (μιας και είναι τόσο in τελευταία) ψευδούς συνειδήσεως, απλά να σημειώσω πως είναι καθήκον και υποχρέωση καθενός να κρίνει ποια στοιχεία της κουλτούρας που απολαμβάνει επιθυμεί να ακολουθήσει και ποια όχι. Οποιαδήποτε άλλη συμπεριφορά είναι άμεσα συνυφασμένη με κοπάδι, το γιατί το καταλαβαίνετε όλοι.

'Προσβολές' του τύπου 'κουλτουριάρης' κι όλα τα συναφή ποσώς με αγγίζουν. Αντίθετα -και άκρως ειρωνικά- πέφτουν στην κατηγορία στην οποία εναντιωθήκατε προηγουμένως, αυτής της δημιουργίας εντυπώσεων. Κενό κείμενο με άλλα λόγια, με εκφράσεις ευρέως αποδεκτές για να μην γίνει άμεσα φανερή η έλλειψη επιχειρημάτων. Όπως βλέπετε κι εγώ μπορώ να γίνω εξίσου εριστικός΄ η διαφορά μας ωστόσο έγκειται στο γεγονός ότι εγώ για να το κάνω μου χρειάζεται απλά το ποστ σας, και όχι προσωπικοί χαρακτηρισμοί.

Το αρχικό μου μήνυμα στο συγκεκριμένο θέμα είχε σκοπούς καθαρά εγκυκλοπαιδικούς, και όπως εξήγησα, το έκανα επειδή δεν είμαι καθόλου άπειρος πάνω στο συγκεκριμένο θέμα. Σας εξήγησα πως λειτουργεί μια κοινότητα και τα διάφορα φάσματα στη σχέση μεταξύ χρηστών - διαχειριστών και επιλέξατε να αγνοήσετε τις συγκεκριμένες συμβουλές γιατί θεωρήσατε ότι επιδιώκω συμφέρον. Ας είναι.
Επίσης, όσο αίσθηση και να προκαλούν οι λατινικές εκφράσεις, καλό θα ήταν να χρησιμοποιούνται και σώστα, διότι διαφορετικά μπορουν να θεωρηθούν φιλολογική casus belli.
Από τις εκφράσεις που υποδείξατε, μόνο μια είναι λατινική, και οι χρήσεις τους ήταν σωστές.
 
Από τις εκφράσεις που υποδείξατε, μόνο μια είναι λατινική, και οι χρήσεις τους ήταν σωστές.

Το γνωρίζω φίλτατε, το par excellence είναι γαλλική έκφραση και στα ελληνικά η πιο απλή απόδοση είναι "κατ' εξοχήν", το οποίο ακόμα κι έτσι, στο συγκεκριμένο σημείο της πρότασής σου, δε χρησιμοποιείται σωστά. Όσο για το λατινικό Corvus oculum corvi non eruit (= Κόρακας κοράκου μάτι δε βγάζει), πάλι δε χρησιμοποιήθηκε σωστά, ή τουλάχιστον προσωπικά δεν καταλαβαίνω τη χρησιμότητά της έκφρασης. Επίσης -και χάριν ειλικρίνειας- επέτρεψέ μου να πιστεύω ότι οι συγκεκριμένες εκφράσεις χρησιμοποιήθηκαν περισσότερο για λόγους εντυπωσιασμού, ειδικά λαμβάνοντας υπ' όψιν ότι υπάρχουν ανάλογες ελληνικές, οι οποίες θα γίνονταν και πιο εύκολα κατανοητές... σ'εναν καφενέ λόγου χάρη.
 

DeletedUser10

Guest
Η έκφραση par excellence σημαίνει στη συγκεκριμένη "ο κατ' εξοχήν καλύτερος τρόπος" και χρησιμοποιήθηκε σωστά, στο κατάλληλο σημείο της πρότασης. Επίσης η συγκεκριμένη φράση είναι αρκετά διαδεδομένη, οπότε δεν μπορεί εκ των πραγμάτων να χρησιμοποιήθηκε για λόγους εντυπωσιασμού.

Η παροιμία 'κόρακας κοράκου μάτι δε βγάζει' αναφέρεται στην αλληλεγγύη, στην προκειμένη, αλληλεγγύη μεταξύ των παιχτών, που αντ' αυτού σκάβουν ο ένας το λάκκο του άλλου με λάθος συμβουλές. Η λατινική μορφή της παροιμίας μου αρέσει περισσότερο ακουστικά, οπότε έγινε για λόγους προτίμησης και όχι εντυπωσιασμού.
 

DeletedUser

Guest
Δεν θα κρύψω την αποστροφή μου για τη συγκεκριμένη νοοτροπία και χιλιοειπωμένη ατάκα. Το δικαίωμά μου να με αφορά ξεκινά και τελειώνει από το ότι το συγκεκριμένο γεγονός λαμβάνει χώρα δημοσίως και όχι επί προσωπικού. Αν περπατάς στο δρόμο ή βρίσκεσαι σε ένα λεωφορείο και ξαφνικά ένας αρχίσει να κάνει σαματά, σε αφορά άμεσα γιατί άμεσα σε επηρεάζει. Παρομοίως αν υπάρχει κόντρα μεταξύ παιχτών και διαχειριστών σε ένα φόρουμ το οποίο παρακολουθώ, είναι αυτονόητο ότι με αφορά επειδή απλούστατα απολαμβάνω και εγώ τα προνόμια του δωρεάν φόρουμ.
************
Δεν χρησιμοποίησα ξύλινη γλώσσα, παρά μόνο γαλλικές και λατινικές εκφράσεις.

Βασισμενος στο παραδειγμα που εφερες,εαν καποιος δημοσια ξεκινησει εναν σαματα σε επηρεαζει μεν,δε σου δινει το δικαιωμα να επεμβεις δε.Ετσι γινεσαι κ εσυ μερος του προβληματος.Γι αυτο τον λογο υπαρχουν ατομα με τις αναλογες ευθυνες.Μπορεις ΜΟΝΟ να προσπαθησεις να αμβλυνεις την κατασταση αν θελεις.Με τον τροπο σου οχι μονο δεν το εκανες,αλλα στην ουσια εγινες εριστικος απεναντι σε αλλα μελη του φορουμ.

Τωρα οσων αφορα τις γαλλικες και τις λατινικες εκφρασεις,επειδη εγω προσωπικα προφανως και δεν εχω αντιστοιχες γνωσεις δεν τις καταλαβαινω..Θα σε παρακαλουσα λοιπον να τις αντικαταστησεις με ελληνικες ή να βαλεις σε παρενθεση τη μεταφραση :p .

Και ενα τελευταιο που διαβασα αρκετες φορες ,το φορουμ ειναι δημοκρατικο φιλε μου.Το τι υπαρχουν ατομα με συγκεκριμενα προνομια/εξουσιες(διαχειριστες) δε σημαινει σε καμια περιπτωση οτι σου στερουν βασικες ελευθεριες,οπως ειναι ο λογος σου.Το οτι υπαρχουν καποιοι κανονες ειναι για την καλυτερη λειτουργια του φορουμ,και απευθυνονται σε ολους,ειτε μελη,ειτε διαχειριστες..
 
Κορυφή