• Καλωσήρθες στα μέρη μας ταξιδιώτη — Επισκέπτεσαι για πρώτη φορά το forum μας;

    Σε έχω ξαναδεί να τριγυρνάς εδώ γύρω; Για να συμμετάσχεις σε συζητήσεις ή να θέσεις σε όλους το ζήτημα που σε απασχολεί, θα χρειαστεί να αποκτήσεις ένα λογαριασμό στο forum. Απόκτησε το λογαριασμό σου πατώντας εδώ!

[Feedback] Κατασκευές

  • Δημιουργός θέματος DeletedUser3
  • Ημερομηνία έναρξης

DeletedUser3

Guest
Εδώ συζητάμε για οτιδήποτε αφορά το νέο χαρακτηριστικό, τις Κατασκευές.

Λεπτομέρειες για το νέο χαρακτηριστικό, μπορείτε να βρείτε στην αντίστοιχη ανακοίνωση!
 

mpoultoza69

Ξωτικό του Elvenar
καλησπέρα.καλο ολο αυτό φαινεται μα πολύ γενικο...ισως αν υπηρχε κατι σε εικονα που να μας εδειχνε και το σύνολο των συνταγών ίσως είχαμε μια πιο ολοκληρωμένη αποψη...τώρα πραγματικά πολύ γενικό
 

efidra

Chef
Αν και διαβαζοντας το φανηκε λιγο μπερδεμενο και ασαφες, ισως μια εικονα οπως ειπε ο mpoultoza69 το εκανε ποιο κατανοητο, σαν ιδεα ειναι πραγματικα καλο μια και μαζευουμε ενα σωρο αχρηστα ουσιαστικα μικρα κτιριακια στην αποθηκη μας, και μια ακαδημια που εφτασε να χρησιμοποιηται τελικα μονο στις περιπετειες! Ισως οταν πραγματοποιηθει να εχουμε μια ποιο σαφη εικονα με τις συνταγες και την διαδικασια. Η συνεχεια θα δειξει.....
 

efidra

Chef
Εγινε και θα ελεγα οτι ειναι καλο! Ξεφορτωθηκα ηδη 2-3 αχρηστα μικρα και παρ ολο που μπορω και χωρις το ξορκι καταλυτης να παρω κατι (10/λεπτη μειωση χρονου) θα περιμενω να βγουν οι καταλυτες μου!
Εχει και πακετο ΠΓ αν και μικρο με 3 ποντους μονο. Ελπιζω στις επομενες συνταγες να εχει κατι καλυτερο (θα εχω και καταλυτες εντομεταξυ) γιατι οι πρωτες εκτος απο το πακετο δεν λενε και πολλα!
Παντως μ αρεσε σαν ιδεα!:)
 

DeletedUser

Guest
Καλησπέρα σας.

Ελκυστικότατο το καινούριο χαρακτηριστικό, σίγουρα θα υπάρξουν και βελτιώσεις στο μέλλον. Δίνει μια καινούρια χροιά στο παιχνίδι και επιτέλους ήρθε η ώρα για μια καλή ''σκούπα'' στο απόθεμα.

Οι συνταγές αποτελούνται από τα παρακάτω:
- Στιγμιαίες ενισχύσεις Νομισμάτων / Προμηθειών
- Ξόρκια (Ξόρκια ΠΓ, Ξόρκια Κέρδους Πύλης, όπως και όλα τα υπόλοιπα τα οποία παράγονται στην Ακαδημία Μαγείας)
- Στρατιωτικά κτίρια όπως η Βαλοριανή Ανδρεία
- Μειώσεις χρόνου
- Διάφορα κτίρια πολιτισμού μικρών διαστάσεων, όπως επίσης και κτίρια Πλανόδιων Εμπόρων
- Τεχνουργήματα
- Σπασμένα Θραύσματα

Θεωρώ ότι οι συνταγές είναι μέτριες, ωστόσο ο ''Ατμός των Οραμάτων'' ίσως κρύβει ακόμα καλύτερες εκπλήξεις σε κτίρια και ΠΓ, εκτός από τα Διαμάντια.

Εύχομαι και σύντομα να υπάρξει και μια ενημέρωση σχετικά με το Ξόρκι Εξισορρόπησης/Επαναφοράς.:rolleyes:

Άντε και καλό μας Χειμώνα.
 

SOKRATIS72

Ξωτικό του Elvenar
Καλημέρα και από εμένα, να πώ καταρχάς ότι το καινούριο χαρακτηριστικό είναι ενδιαφέρον και βοηθάει να φύγουν όλα τα άχρηστα κτίρια από την αποθήκη. Για τα ξόρκια και τις στιγμιαίες δεν θα τα χρησιμοποιήσω μιας και τα αξιοποιώ πάντα όλα. Αυτό που θα ήθελα να προτείνω είναι προστεθούν και τα θραύσματα των ρούνων στο ξεμάγεμα αντικειμένων. Έχουμε τεράστιες ποσότητες από θραύσματα Μοναστηριού/Αδύτου, Φάρου/Κωδωνοστασίου και πάει λέγοντας. Τουλάχιστον θα μπορούσαμε να τα αξιοποιήσουμε και αυτά.
 

fragrok

Νέο Μέλος
ενδιαφερον χαρακτηριστικο, συμφωνω με τον Σωκρατη και να προτεινω το αυτονόητο να δινουν και τα ηδη τοποθετημενα στην πόλη κτιρια, την αξια τους σε θραυσματα οταν γκρεμιζονται..Επίσης μια βελτιωση των κτιριων που προσφερονται ρε παιδια. αυτα που μου εχουν τυχει μονο για γκρεμισμα κανουν.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Sunshine66

Περιπλανώμενο Ξωτικό
Καλησπέρα! Πολύ ἐνδιαφέρουσα ἐξέλιξη στό παιχνίδι, ἀπό τίς καλύτερες. Νά ἀδειάσει καί ἡ ἀποθήκη ἀπό ἄχρηστα κτήρια. Μακάρι νά μποροῦσε νά γίνει τό ἴδιο καί μέ παλιά κτήρια πού ὑπάρχουν ἤδη στήν πόλη. Μόνο τό Μυστικιστικό Ἀντικείμενο δέν κατάλαβα τί ἀκριβῶς εἶναι ἀλλά δέν πειράζει. Μέ τόν καιρό θά τό ἀνακαλύψω κι αὐτό. Συγχαρητήρια σ' αὐτούς πού τό σκέφτηκαν.
 

jimismwd

Ξωτικό του Δάσους
Καλησπέρα! Πολύ ἐνδιαφέρουσα ἐξέλιξη στό παιχνίδι, ἀπό τίς καλύτερες. Νά ἀδειάσει καί ἡ ἀποθήκη ἀπό ἄχρηστα κτήρια. Μακάρι νά μποροῦσε νά γίνει τό ἴδιο καί μέ παλιά κτήρια πού ὑπάρχουν ἤδη στήν πόλη. Μόνο τό Μυστικιστικό Ἀντικείμενο δέν κατάλαβα τί ἀκριβῶς εἶναι ἀλλά δέν πειράζει. Μέ τόν καιρό θά τό ἀνακαλύψω κι αὐτό. Συγχαρητήρια σ' αὐτούς πού τό σκέφτηκαν.

Ατμός των Οραμάτων

Κάθε φορά που συλλέγετε κάποια από τις συνταγές που κατασκευάσατε, θα αποκτάτε μια ποσότητα Ατμού των Οραμάτων. Για κάθε 100 μονάδες Ατμού των Οραμάτων που συλλέγετε, ξεκλειδώνετε επιπλέον Ανταμοιβές από το Μυστικιστικό Αντικείμενο. Αυτές οι ανταμοιβές μπορεί να είναι κτίρια, Αντικείμενα, Πόντοι Γνώσης αλλά ακόμα και Διαμάντια!
 

gkeim

Νέο Μέλος
Βρίσκω την ιδέα πολύ ενδιαφέρουσα, μου άρεσε. Οι "συνταγές" που δίνονται νομίζω θα έπρεπε να είναι λίγο καλύτερες. Σε γενικές γραμμές όμως μου άρεσε, καθώς μπορώ να ξεφορτωθώ διάφορα πράγματα που μου είναι στην ουσία τόσο καιρό άχρηστα και να βάλω κάτι πιο χρήσιμο. Και είναι καλό που υπάρχει ποικιλία στις επιλογές, ώστε να μπορεί να προσαρμοστεί στις ανάγκες του καθενός.
 

DeletedUser1534

Guest
Πολύ καλή η νέα δυνατότητα. Επιτέλους ξεφορτώθηκα κάποια κτίρια που λόγω έλλειψης χώρου και χαμηλής πολιτισμικής αξίας δεν θα χρησιμοποιούσα. Συμφωνώ με τους προλαλήσαντες, θα ήταν πολύ καλό αν και τα ήδη τοποθετημένα κτίρια έδιναν την αξία τους σε φράγματα.
 

DeletedUser710

Guest
Αν και αναφέρθηκε από την @SUNSHINE66 , αλλά ίσως πέρασε στα ψιλά γράμματα, θα έπρεπε ίσως το "ξεμάγεμα" να μπορεί να γίνει και σε κτήρια από event που είναι ήδη τοποθετημένα στην πόλη, που είτε επιθυμεί ο πάικτης να αντικαταστήσει με άλλα, είτε έχει λήξει η επίδρασή τους. Ειδικά, από τη στιγμή, που μετά από τόσο καιρό δεν έχει ακόμα εισαχθεί στο παιχνίδι το Ξόρκι Επαναφοράς.
Οι υπόλοιπες εντυπώσεις σε γενικές γραμμές θετικές. Με "χάλασε" λίγο το ότι δίνεται η δυνατότητα να μηδενίσεις την αντίστροφη μέτρηση για νέες συνταγές με διαμάντια, αλλά καταλαβαίνω την λογική πίσω από αυτό. Σε καπιταλιστικό σύστημα ζούμε, δεν μου κάνει τόσο εντύπωση. Αν και δεν νομίζω πως από τη στιγμή που δεν γνωρίζεις ποια θα είναι η καινούρια ομάδα συνταγών που θα σου βγάλει, αξίζει τον κόπο να σπαταλήσεις έστω και ένα διαμάντι.
 

DeletedUser939

Guest
Είχα αρχίσει να εκνευρίζομαι γιατί μάζευα διαφορά τα οποία μου ήταν άχρηστα.. .πάνω στην ώρα ήρθε αυτή η αλλαγή. Το χρησιμοποιησα θα δείξει όταν βγει. .Μόλις εξοικείωθω λίγο θα ειναι καλυτερα . Χρειαζόταν η αλλαγή πάντως ...
 

asterix8814

Περιπλανώμενο Ξωτικό
καλό θα ταν να μπουν και κτήρια που είναι ήδη στην πόλη μας και δεν χρειάζονται πια...
 

georgioskchasiotis

Νέο Μέλος
Μια αναλυτική βοήθεια γι' αυτό το "ξεμάγεμα" με παραδείγματα, καλό θα ήταν να υπάρχει στην μαγική ακαδημία στην wiki
 

DeletedUser422

Guest
Μπραβο πολυ καλη προσθηκη απλως πιστευω πως θα επρεπε οι συνταγες να ειναι καλυτερες.
 

DeletedUser1693

Guest
Πολύ μου αάρεσ. Για μας τους νενέο παίκτες εινεί ευκαιρία να παρουμπκαινούπάρο

Εμένα μου άρεσε πολύ γιατί δίνει την ευκαιρία στους παλαιότερους παίχτες να αδειάσουν κτίρια που δεν θέλουν και να πάρουν κάτι άλλο. Και στους καινούργιους δίνει την ευκαιρία να πάρουν νωρίτερα κάποια κτίρια καί νά αναβαθμιστούν. Όσο για το δωράκι που μας έδωσαν , εγώ το χάρικα
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

j.k.

Chef
Καλο Μεσημερι.
Υπαρχη καπου η λιστα με ολες της νεες συνταγες ;
 

DeletedUser1681

Guest
Καλησπέρα και από εμένα. Βασικά σαν καινούργια σε αυτό το καταπληκτικό παιχνίδι μου δίνει την δυνατότητα να μπορώ να εξελιχθώ περισσότερο και να προσφέρω στην παρέα που είμαι μέλος ακόμα περισσότερα.
Αν και είναι δύσκολο για τους μικρούς παίχτες, π.χ ζητάει πολλά ξεμαγέματα για να αποκτήσεις καλούς πόντους, το αντάλλαγμα που παίρνεις αξίζει.
Καλό θα ήταν να μπορούσαμε να ξεμαγέψουμε και κτίρια που έχουμε ήδη τοποθετήσει το έχουν αναφέρει και παραπάνω.
Παρόλα αυτά θεωρώ πως είναι μια πολύ καλή προσθήκη!!!! ;)
Καλή μας συνέχεια λοιπόν!!!!
 
Κορυφή