• Καλωσήρθες στα μέρη μας ταξιδιώτη — Επισκέπτεσαι για πρώτη φορά το forum μας;

    Σε έχω ξαναδεί να τριγυρνάς εδώ γύρω; Για να συμμετάσχεις σε συζητήσεις ή να θέσεις σε όλους το ζήτημα που σε απασχολεί, θα χρειαστεί να αποκτήσεις ένα λογαριασμό στο forum. Απόκτησε το λογαριασμό σου πατώντας εδώ!

Καθαρισμός παιχνιδιού από ανενεργούς

FoTiS 21

Κάτοικος του Elvenar
Καλησπέρα,
θα ήθελα να ρωτήσω κάθε πότε γίνεται καθαρισμός του παιχνιδιού από τους ανενεργούς παίκτες ??
Έχω παρατηρήσει ότι υπάρχουν περίπου 450 παίκτες με 0 βαθμούς, χώρια αυτούς που έχουν βαθμούς αλλά είναι εδώ και αρκετό καιρό στάσιμοι.
 

DeletedUser16

Guest
Καλησπερα σας,

Οι λογαριασμοι που μενουν αδρανεις για πανω απο 30 συνεχομενες μερες διαγραφονται αυτοματα.
Αδρανης ομως σημαινει οτι ο χρηστης δεν εχει συνδεθει στον λογαριασμο του.Ετσι εστω και με ενα απλο login στο παιχνιδι ο χρονος μεχρι την διαγραφη παρατεινεται για αλλες 30 μερες.

Η ίδια ερώτηση εδώ...
 

FoTiS 21

Κάτοικος του Elvenar
αυτο ειναι το ενα μερος.... εγω κυριως λεω για αυτους που ειναι και με 0 ποντους (εχω αρκετους τριγυρο μου και θα προτημουσα να εχω νεους παικτες που παιζουν)
 

DeletedUser10

Guest
Η απάντηση του The Sentinel παρ' όλα αυτά καλύπτει όλα τα σκέλη της ερώτησής σας.

Αν ένας λογαριασμός παραμείνει ανενεργός για παραπάνω από 30 συνεχόμενες ημέρες διαγράφεται αυτόματα από το σύστημα. Αυτό ισχύει και για τους λογαριασμούς με πόντους, και γι' αυτούς χωρίς.

Το δυσάρεστο είναι ότι αυτό σας επηρεάζει αρνητικά όσον αφορά τη γειτονική βοήθεια, το μόνο που μπορείτε όμως να κάνετε είναι υπομονή.
 

FoTiS 21

Κάτοικος του Elvenar
Ισως θα επρεπε να υπαρχει και αλλος τροπος εκτος απο ενα απλο login. Θα βοηθουσε στην αναπτηξη του παιχνιδιου αν ειχε περισσοτερους ενεργους παικτες
 

DeletedUser10

Guest
Η γρηγορότερη διαγραφή των παιχτών δεν συνεισφέρει στην αύξηση της κίνησης που έχει το παιχνίδι. Κάθε παιχνίδι στοχεύει και σε διαφορετικό target group ανάλογα με αυτά που προσφέρει. Όπως και να έχει τα city builder παιχνίδια είναι πιο εύκολα να τα ξεκινήσει κανείς, κάτι που συνεπάγεται ότι τα παρατάει εξίσου εύκολα.

Το άγχος και η δυναμική που προσφέρουν τα παιχνίδια όπως οι Φυλετικές Μάχες, όπου ανά πάσα στιγμή μπορείς να χάσεις τα χωριά σου αν δεν είσαι ενεργός, δεν υπάρχουν στο Elvenar. Όσο προστίθενται καινούργιες λειτουργίες, το ενδιαφέρον που θα δείχνουν οι παίχτες θα αυξάνεται, ή τουλάχιστον έτσι πρέπει να ελπίζουμε.
 

DeletedUser30

Guest
Την στιγμη που εταιρια μεσω συστηματος χρησιμοποιει αυτο τον τροπο διαγραφης παιχτων δεν χρειαζεται να το συζηταμε, αφου δεν προκειται να αλλαξει κατι ..
 

DeletedUser10

Guest
Είμαι βέβαιος πως θα υπάρξουν αλλαγές στο σύστημα αν στο μεταξύ βρεθεί μια καλύτερη λύση. Για την ώρα η διαγραφή μετά από ένα μήνα πλήρους αδράνειας ακούγεται λογικό. Ορισμένες υποχρεώσεις χρειάζονται χρόνο για να διευθετηθούν. 30 μέρες αναμονής είναι υποφερτό για τους παίχτες που χρειάζονται ενεργούς γείτονες.
 

FoTiS 21

Κάτοικος του Elvenar
το κακο παιδια ειναι οτι σε γενικες γραμμες οι ενεργοι παικτες στο παιχνιδι ειναι λιγοι σε σχεση με τον αριθμο τον εγγεγραμενων.
ομως το ακομα μεγαλυτερο ειναι αυτο που συζηταμε στο αλλο θεμα το γεγονος οτι οι περισσοτεροι παιζουν για την παρτη τους και δεν βοηθανε κανενα ακομα και οταν ειναι μεσα σε μια συμμαχια
 

DeletedUser137

Guest
Για το προβλημα του ¨παρτακια" δεν νομιζω οτι μπορει να γινει κατι, ο καθενας αν θελει βοηθαει αν δεν θελει δεν το κανει, ειναι στο θεμα της συντροφιας για το αν θα τον κρατησει στην ομαδα ή οχι...
 

DeletedUser30

Guest
Είμαι βέβαιος πως θα υπάρξουν αλλαγές στο σύστημα αν στο μεταξύ βρεθεί μια καλύτερη λύση. Για την ώρα η διαγραφή μετά από ένα μήνα πλήρους αδράνειας ακούγεται λογικό. Ορισμένες υποχρεώσεις χρειάζονται χρόνο για να διευθετηθούν. 30 μέρες αναμονής είναι υποφερτό για τους παίχτες που χρειάζονται ενεργούς γείτονες.

Η λυση εινα μια χαρα η Inno χρησημοποει αυτο το συστημα σε σχεση με τους ανενεργους παιχτες σε ολα της τα παιχνιδια..
Στα υπολοιπα συμφωνω μαζι σου ..
 

FoTiS 21

Κάτοικος του Elvenar
Μηπως θα επρεπε να γινει εστω και manual ενας καθαρισμος του παιχνιδιου ? εγω τριγυρω μου εχω τουλαχιστον 4-5 που ειναι πανω απο ενα μηνα με 0 ποντους και τουλαχιστον καμια 10ρια που ειναι ανενεργοι πανω απο μηνα.
Τουλαχιστον ας γινει καθαρισμος για να μπουν νεοι παικτες στα κενα αυτα γιατι ειναι κριμα να πρεπει να παιζεις ενα παιχνιδι που εξαρτατε πολυ απο την βοηθεια των γειτονων σου και το 30-40% αυτων να ειναι ανενεργοι.
 

DeletedUser232

Guest
Καποια πραγματα εχουν οριστει απο την εταιρια για συγκεκριμενους λογους.
Ειναι πολιτικη της εταιριας να δινονται αυτα τα χρονικα περιθωρια και αυτες οι επιλογες στους ανενεργους παιχτες.
Τωρα να "επαναστατησουμε" εμεις σαν ελληνικη κοινοτητα και να ζητησουμε να αλλαξει αυτη η πολιτικη και να γινουν νωριτερα απο το προκαθορισμενο οι διαγραφες των ανενεργων,σε ενα τοσο νεο και ενεργο παιχνιδι νομιζω οτι ειναι αστοχο...
 

FoTiS 21

Κάτοικος του Elvenar
δεν προτεινα να "επαναστατησουμε" απλα νομιζω οτι καταλαβενουν ολοι ποσο σπαστικο ειναι να εχεις τριγυρο σου το 30-40% των παικτων ανενεργων.
 

FoTiS 21

Κάτοικος του Elvenar
Επανερχομαι στο θεμα.
Επιτελους μετα απο σχεδον 2 μηνες απο την προηγουμενη εκκαθαριση, εχθες και σημερα εφυγαν παρα πολλοι που ηταν ανενεργοι εδω και παρα πολυ καιρο. Αυτο που ηθελα να ρωτησω ειναι το εξης:
1) Απο το 6475 μεχρι το 7149 ειναι παικτες με 0. Γιατι δεν ξεκιναει απο εκει η εκκαθαριση ??
2) Εχουν μεινει και αλλοι ανενεργοι, θα ακολουθησει και αλλο κυμα εκκαθαρισης ή πλεον πειρε μπρος το αυτοματο οποτε θα καθαριζει μονο του στον χρονο που μας εχετε ενημερωσει οτι γινεται ?
3) Στην υποστηριξη ειχα αναφερει ενα συγκεκριμενο παικτη που εκτος απο ανενεργος ειναι και κολιμενος στην αναβαθμηση του κεντρικου του κτηριου σχεδον απο την μερα που μπηκε στο παιχνιδι. Αυτος γιατι δεν εχει φυγει με τους ανενεργους ?
edit: 4) Υπαρχει περιπτωση να γινει συγχωνευση των πλεον κενων θεσεων ωστε να ερθουν πιο κοντα οι ενεργοι παικτες ή θα καλυφθουν απο νεους παικτες που μπαινουν στο παιχνιδι ??
 

DeletedUser30

Guest
Σε μενα φυγαν και αλλοι αδειασε ο μισος χαρτης, παντως αυτοι που δεν μπορουσα ετσι και αλλιως να κανω ενεργεια(ανενεργοι) ειναι ολοι εδω..
Καπως παραδοξο αυτο δεν νομιζετε;

http://prntscr.com/9a44bh

Σε λιγο βλεπω να παιζω μπαλλα στον χαρτη μονος μου, νεκρα φυση ..
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

FoTiS 21

Κάτοικος του Elvenar
Και μενα αδειασε ο μισος χαρτης φιλε, γιαυτο στο ενα ερωτημα μου λεω αν υπαρχει περιπτωση "συμπτηξης" του χαρτη για να ερθουν πιο κοντα οι ενεργοι παικτες
 

DeletedUser3

Guest
Η διαδικασία είναι πολύ πιο πολύπλοκη απ' όσο ενδεχομένως φαντάζεστε / μπορείτε να φανταστείτε...

Φανταστείτε ότι πρέπει μετά τη "μετακόμιση" να έχει ένας παίκτης:
1) Τα ίδια ενισχυμένα αγαθά... Σχετικά απλό
2) Την ίδια κατανομή εξερευνημένων επαρχιών και τεχνουργημάτων...
 

FoTiS 21

Κάτοικος του Elvenar
Η διαδικασία είναι πολύ πιο πολύπλοκη απ' όσο ενδεχομένως φαντάζεστε / μπορείτε να φανταστείτε...

Φανταστείτε ότι πρέπει μετά τη "μετακόμιση" να έχει ένας παίκτης:
1) Τα ίδια ενισχυμένα αγαθά... Σχετικά απλό
2) Την ίδια κατανομή εξερευνημένων επαρχιών και τεχνουργημάτων...


αυτο αφορα την 4η ερωτηση μου ??
για τις αλλες τρεις εχουμε καποια απαντηση ?
 
Κορυφή