• Καλωσήρθες στα μέρη μας ταξιδιώτη — Επισκέπτεσαι για πρώτη φορά το forum μας;

    Σε έχω ξαναδεί να τριγυρνάς εδώ γύρω; Για να συμμετάσχεις σε συζητήσεις ή να θέσεις σε όλους το ζήτημα που σε απασχολεί, θα χρειαστεί να αποκτήσεις ένα λογαριασμό στο forum. Απόκτησε το λογαριασμό σου πατώντας εδώ!

Δημιουργία Γενικού chat.

  • Δημιουργός θέματος DeletedUser1053
  • Ημερομηνία έναρξης

DeletedUser1053

Guest
Στο πινακάκι του chat από κάτω να υπάρχουν 2 επιλογές 1.Συντροφιά 2.Γενικό.
Με αυτόν τον τρόπο αυτό θα δίνεται η δυνατότητα επικοινωνίας μεταξύ όλων των παιχτών, αλλά και ανταλλαγής απόψεων για διάφορα θέματα του παιγνιδιού.
Βέβαια θα πρέπει να υπάρχουν και οι κανόνες, προκειμένου να μην υπάρχουν φαινόμενα μη αποδεκτά.
Η πρόταση μου στηρίζεται και στο γεγονός ότι τα περισσότερα παιγνίδια αυτού του τύπου την έχουν σαν στάνταρ.
Θα πρέπει να οριστούν και 3-5 moderators ώστε η όλη κατάσταση να είναι υπό έλεγχο γιατί υπάρχουν και μικρά παιδιά από ότι έχω αντιληφθεί στο game.
Ελπίζω η πρότασή μου να βρει ευήκοα ώτα.
 

DeletedUser118

Guest
Η συγκεκριμένη πρόταση έχει γίνει και στο παρελθόν και οι σχεδιαστές δεν ήταν ιδιαίτερα θετικοί. Βέβαια αυτό δεν λέει κάτι στην προκειμένη φάση.

Το κύριο πρόβλημα είναι πως για τέτοιου είδους chat απαιτούνται συντονιστές, που θα αφιερώνουν κάποιες ώρες της ημέρας τους για την παρακολούθηση του.

Δυστυχώς, ειδικά στην ελληνική κοινότητα δεν καταφέρνουμε να βρούμε υποψήφιους διαχειριστές, και συντονιστές φόρουμ. Χρειάστηκαν μήνες για να βρεθεί ένα μέλος. Πόσο μάλιστα να βρεθούν τουλάχιστον τρία άτομα που θα παρακολουθούν το γενικό chat.
 

DeletedUser1053

Guest
Έχεις δίκαιο δυστυχώς έτσι είναι τα πράγματα. Το γνωρίζω πολύ καλά σαν admin 6 χρόνια στις online κοινότητες της otenet.
Αλλά μια πρόταση είναι που λέει και η παροιμία πες την κι ας πέσει κάτω.
 

DeletedUser1199

Guest
Θεωρω τη προταση του eroserm επικοδομητικη γιατι γινεται ξανα συζητηση για τον τροπο επικοινωνιας και μερικες βελτιωσεις χρειαζονται.
Για το γενικο τσατ καταλαβαινω κι εγω οτι ειναι δυσκολο στην εφαρμογη, για τους λογους που εξηγησε ο support leader.
Υπαρχουν ομως αλλα πραγματα προς βελτιωση της επικοινωνιας και το παιχνιδι μας σ αυτα υστερει τρομερα.
Πλην ομως η προταση του eroserm μπορει να εχει και αλλες προεκτασεις και σε μια απ αυτες θα σταθω.
Οταν 2 η περισσοτεροι παικτες θελουν να κανουν μια συζητηση ,δεν υπαρχει τροπος να επιλεξουν ενα "ιδιωτικο " παραθυρακι chat ,προσκαλωντας ο ενας τον αλλον να συμμετασχει και να κουβεντιασουν.
Π.χ πολλες φορες στη συντροφια ,ο αρχιμαγος θελει να καλεσει τους μαγους και τους πρεσβεις για να συζητησουν καποια θεματα που αφορουν τη συντροφια,ή να παρουν μαζι καποιες αποφασεις , χωρις να ειναι παροντα ολα τα μελη. Ανοιγει ενα παραθυρο,κλικαρει τα ονοματα που θελει και με την αποδοχη τους στηνεται ενα μικρο ιδιωτικο τσατ.
Αυτο ειναι αδυνατον σε μας επειδη η επικοινωνια εχει παραμεινει σε... "προκατακλυσμιαιο " επιπεδο .
Πρεπει να στελνουν μνματα συνεχως απο το εικονιδιο με το φακελακι και να γινεται ενα απιστευτο μπερδεμα συννενοησης ,που καθιστα τη συγκεκριμενη επικοινωνια σχεδον αδυνατη.
Ας γινει εστω μια προοδος σ αυτο το τομεα .Ολα τα παιχνιδια παρεχουν στους παικτες κατι αναλογο ή μαλλον πολυ περισσοτερα και η τεχνολογια αγκιζει πλεον το ζενιθ . Γιατι εμεις δεν μπορουμε να ακολουθησουμε εστω με αργα βηματα βελτιωνοντας αυτο το τομεα.
Ας ξεκινησουμε εστω απ αυτο που δεν ειναι κατι τοσο περιπλοκο.
Το να μενουν ολα στασιμα σε σπαργανωδη κατασταση ,χωρις καμμια προοδο δεν ειναι θετικο .
Ξενερωνει τον κοσμο και το ξενερωμα φερνει αποχη της συμμετοχης ,αποχωρησεις και λιγοτερα εσοδα για την εταιρεια .
Οσο περισσοτερο καθεται ο παικτης ον λαιν, τοσο πιο κερδοφορο ειναι για το παιχνιδι . Αν μπει και βγει γιατι βαριεται τη τυχη του ,δεν θα αγορασει Απλος κανονας του μαρκετινγ.
Επομενως ,κερδος θα εχουν αν φτιαξουν καποια πραγματα παραπανω ,για να κρατησουν το κοσμο και να ανεβασουν και το παιχνιδι.
Παρακληση να προωθηθει και ευχαριστω που με διαβασατε.:)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

DeletedUser3

Guest
Ο σκοπός της ύπαρξης του chat από την άλλη δεν είναι το να καλύψει πλήρως τις ανάγκες επικοινωνίας μεταξύ των παικτών. Κυρίως χρησιμεύει στο να συζητήσουν για κάτι επείγον, πχ "Πάρτε την τάδε προσφορά για να κλείσω μια αποστολή", "Ή βάλτε να γίνονται εργαλειοθήκες για το τάδε σημείο στην Περιπέτεια".

Από τη στιγμή που το ζήτημα της αμεσότητας λύνεται για το παιχνίδι, δεν υπάρχει αυτή τη στιγμή πρόθεση να γίνει κάτι διαφορετικό από την ισχύουσα κατάσταση. Υπενθυμίζουμε ότι υπάρχουν αρκετά νέα χαρακτηριστικά (όπως νέες Φιλοξενούμενες Φυλές) οι οποίες ετοιμάζονται και δεν γίνεται σε αυτή τη φάση που το παιχνίδι δεν έχει λάβει ακόμα ολοκληρωμένο το σύνολο των χαρακτηριστικών που διαθέτει, να μείνουν πίσω βασικά χαρακτηριστικά για κάτι το οποίο λύνεται πολύ πιο εύκολα με το skype ή έστω με τα προσωπικά μηνύματα.

Το να γίνει ένα συνολικό chat για ολόκληρο το server, καταρχήν είναι χαοτικό. Ακόμα και στο "The West", το chat δεν αφορούσε ολόκληρο το χάρτη, αλλά συγκεκριμένες "Κομητείες", για λόγους που έχουν να κάνουν πέρα από την "αποδοτικότητα στην επικοινωνία", κυρίως με τους πόρους που απαιτεί το να υπάρχει ένας chatserver αφιερωμένος για "δημόσιες σχέσεις" οι οποίες στο κάτω-κάτω γίνονται και στο forum εάν κάποιος έχει τη διάθεση.

Edit: Η συγκεκριμένη ερώτηση είχε τεθεί και παλαιότερα πάντως και εδώ μπορείτε να βρείτε την απάντηση του Timon.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

DeletedUser1053

Guest
Από τη στιγμή που το ζήτημα της αμεσότητας λύνεται για το παιχνίδι
Αγαπητέ NeoRomeo κανένα πρόβλημα αμεσότητας δεν λύνεται.
1. Θέλω να ειδοποιήσω σαν παίχτης την κοινότητα του elvenar για κάτι που νομίζω σημαντικό, να έρθουν στο forum. Αδύνατο.
2. Θέλω σαν παίχτης να έχω μια άμεση απάντηση και ρωτάω στο γενικό chat. Το forum λειτουργεί με ταχύτητα σαλιγκαριού.
3. Θέλω σαν παίχτης να ζητήσω βοήθεια στην γρήγορη ανταλλαγή αγαθών. Αδύνατον
Αυτά σαν βασικά και πολλά άλλα, που δεν γράφονται, όπως θέλω να ξεσηκώσω τους παίχτες να διαμαρτυρηθούν για κάτι.
Αλλά είπαμε ας πέσει κάτω. Άκρη δεν βρίσκουμε.
 

Deleted User - 47391

Guest
NeoRomeo το να προτείνεις οι παίχτες να χρησιμοποιούν κάποια εξωτερική εφαρμογή (skype) για να μπορέσουν να επικοινωνήσουν μεταξύ τους για θέματα παιχνιδιού το βρίσκω κάπως απαράδεκτο. Στη συντροφιά μου ο μέσος όρος ηλικίας είναι πάνω απο 40 με οικογένειες και παιδιά σίγα μην ασχοληθούν να βάλουν skype για να μιλήσουν. Για το elvenar μιλάμε οχι το λολ. Η ιστορία στα browser games έχει δείξει οτι παιχνίδια τέτοιου τύπου χωρίς επικοινωνία μετά απο κάποιο διάστημα παρακμάζουν. Οι υπεύθυνοι του elvenar το γνωρίζουν αυτό γι'αυτό και πιστεύω οτι κάποια στιγμή με τον ένα ή τον άλλο τρόπο θα κάνουν κάτι με το θέμα το τσατ.
 

DeletedUser3

Guest
Οι υπεύθυνοι του Elvenar, γνωρίζουν επίσης πάρα πολύ καλά ότι το 90% των μηνυμάτων στο chat, είναι "Geia sas paidia. Psaxno gia syntrofia":culture: και όπως είπα και παραπάνω, υπάρχουν πιο σημαντικά πράγματα τα οποία έχουν αυτή τη στιγμή προτεραιότητα.
 

DeletedUser1053

Guest
Οι υπεύθυνοι του Elvenar, γνωρίζουν επίσης πάρα πολύ καλά ότι το 90% των μηνυμάτων στο chat, είναι "Geia sas paidia. Psaxno gia syntrofia":culture: και όπως είπα και παραπάνω, υπάρχουν πιο σημαντικά πράγματα τα οποία έχουν αυτή τη στιγμή προτεραιότητα.
Το πράγμα ξέφυγε τελείως. Με τέτοια άποψη δεν γίνεται συζήτηση.
 

DeletedUser1199

Guest
Εεεεε αμα φτασουμε να προεξοφλουμε και τι θα γραφτει στο τσατ για να δικαιολογηθει η στασιμοτητα εκσυγχονησης του παιχνιδιου, τοτε δεν εχουν και κανενα νοημα οι ιδεες και προτασεις .
Ας το κρατησουν ετσι (εχει και αρχαιολογικη αξια :D) για να μην ξοδεψουν κανενα φραγκο ,αλλα το διαδικτυο ειναι γεματο παιχνιδια που προσφερουν πολλα περισσοτερα και οπως λεει ο λαος υπαρχουν κι αλλου πορτοκαλιες κτλ.
Οι παλιοι καθονται (ακομα αλλα για ποσο ) γιατι εχουν κανει μεγαλες πολεις και εχουν ριξει,χρονο ,κοπο και χρημα .
Ο χαρτης ομως ειναι γεματος απο πολεις με 1-2 κτηρια και αυτο σημαινει οτι χωρις ενα τσατ της προκοπης και ...μουγκα στη στρουγκα ο κοσμος τη κανει πριν καν ξεκινησει. Αρα το νεο αιμα ειναι λιγο γιατι απουσιαζει η υποδομηκαι η επικοινωνια.
Ας μην ειναι το γενικο,ας ξεκινησουν με ενα τσατ της προκοπης ενος της συντροφιας που τωρα.....επικοινωνουμε με ...σηματα καπνου ενα πραμα . Ουτε να δεις ποιος ειναι μεσα μπορεις , ουτε ενα ιδιωτικο παραθυρο μπορει να ανοιξει για ενα συμβουλιο αξιωματικων της συντροφιας .
.Παιχνιδι χωρις επικοινωνια και να παιζεις στα μουγκα δε γινεται .
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

DeletedUser710

Guest
Ουτε να δεις ποιος ειναι μεσα μπορεις

Μπορείς να δεις ποιος είναι online @ARELIA . Γράφεις την εντολή /who στο παράθυρο του chat και σου βγάζει τους online παίχτες.

@eroserm ακριβώς!!!! "συντροφιά" για τις κρύες νύχτες του χειμώνα!!! χαχαχαχαχαχαχαχαχα. Όχι "Συντροφιά" να ξεκοιλιάσουμε 5-6 επιτελικούς Ορκ.

Προσωπικά νομίζω πως ο @NeoRomeo έγραψε κάτι το οποίο θα έπρεπε να είναι απολύτως κατανοητό (και θα έπρεπε να είχε σταματήσει εκεί και να μη γράψει παραπάνω). Αυτή τη στιγμή για την Inno προέχουν άλλα θέματα όπως μια νέα φιλοξενούμενη φυλή, για τους παίχτες που έχουν τελειώσει τους Μικρούληδες και κάθονται και βαράνε μύγες στις πόλεις τους. Και μη το βλέπετε το θέμα σε μικρή κλίμακα. Το παιχνίδι παίζεται σε 22 servers παγκοσμίως. Φαντάζεστε πόσοι βαράνε μύγες; Κινδυνεύει σου λένε με αφανισμό το είδος!!! Κι απ' την άλλη έχουν την mobile έκδοση που πρέπει να βελτιώσουν και αναπτύξουν και ταυτόχρονα να ενσωματώσουν χαρακτηριστικά της στην browser έκδοση.Ε!!! εντάξει, δεν είναι και η Google να έχει 70,000 εργαζομένους.
 

DeletedUser1053

Guest
Δυστυχώς η Inno που αναφέρεις Jaheira και ο West server που ανάφερε ο αγαπητός NeoRomeo δεν τα πάνε καθόλου καλά. Δεν μπορούν να αντιληφθούν απλά πράγματα. Ο West βαράει κανόνι από ότι διάβασα στο forum. Οι παίχτες τσακώνονται μεταξύ τους και έχουν ομαδικές αποχωρήσεις. Αν τα ίδια συμβούν κι εδώ δεν θα μιλάμε για παιγνίδι αλλά πως θα βγάλουμε τα μάτια μας. Όσο για το μεγάλο πια θέμα του chat παλιά που έπαιζα LineAge2, είχαμε 4 ναι 4 chat στο παιγνίδι 1 το γενικό 2 της clan 3 της συμμαχίας και 4 των Heroes. Πιστεύω λόγω γνώσης κάποιων πραγμάτων πως η Inno έχει χάσει τη μπάλα. Δεν βγάζουμε παιγνίδι στον αέρα και μετά όπου φυσάει ο άνεμος. Αυτά έπρεπε να είναι έτοιμα και δοκιμασμένα πολύ πριν. Γι αυτό και δεν υπάρχουν οδηγίες για τα event γι αυτό και σκάνε event χωρίς προειδοποίηση και διάφορα χαρούμενα που συμβαίνουν.
 

DeletedUser710

Guest
Δυστυχώς η Inno που αναφέρεις Jaheira και ο West server που ανάφερε ο αγαπητός NeoRomeo δεν τα πάνε καθόλου καλά. Δεν μπορούν να αντιληφθούν απλά πράγματα. Ο West βαράει κανόνι από ότι διάβασα στο forum. Οι παίχτες τσακώνονται μεταξύ τους και έχουν ομαδικές αποχωρήσεις. Αν τα ίδια συμβούν κι εδώ δεν θα μιλάμε για παιγνίδι αλλά πως θα βγάλουμε τα μάτια μας. Όσο για το μεγάλο πια θέμα του chat παλιά που έπαιζα LineAge2, είχαμε 4 ναι 4 chat στο παιγνίδι 1 το γενικό 2 της clan 3 της συμμαχίας και 4 των Heroes. Πιστεύω λόγω γνώσης κάποιων πραγμάτων πως η Inno έχει χάσει τη μπάλα. Δεν βγάζουμε παιγνίδι στον αέρα και μετά όπου φυσάει ο άνεμος. Αυτά έπρεπε να είναι έτοιμα και δοκιμασμένα πολύ πριν. Γι αυτό και δεν υπάρχουν οδηγίες για τα event γι αυτό και σκάνε event χωρίς προειδοποίηση και διάφορα χαρούμενα που συμβαίνουν.

Νομίζω πως συγκρίνεις 2 εντελώς διαφορετικά παιχνίδια. Ένα απλό παιχνίδι ανάπτυξης πόλεων με ένα multiplayer RPG που έχει κλείσει σπίτια χαχαχαχαχαχαχα.
Όσο για την ενημέρωση...τα έχουμε ξαναπεί. Ο κόσμος τα έχει τούμπανο κι εμείς κρυφό καμάρι.
Όμως κι εμείς, οι χρήστες, οι παίχτες, δεν κάνουμε απολύτως καμία κίνηση. Δεν παίρνουμε την κατάσταση στα χέρια μας. Καταρχήν δες πόσοι είναι πραγματικά ενεργοί στο φόρουμ. 15 άτομα; Πόσοι παίχτες έχουμε πόλη στην beta; Είδες κανέναν να ανοίξει θέμα ποτέ να ενημερώνει πως στον beta ξεκίνησε κάποιο event; Ναι, οκ. Το σύστημα χωλαίνει. Εμείς τι κάνουμε;
 

SOKRATIS72

Ξωτικό του Elvenar
To βασικό θέμα είναι να καταλάβουμε την φύση του παιχνιδιού πάνω από όλα. Είναι παιχνίδι αργό, δίχως τις απαιτήσεις που χρειάζεται ένα RPG και απευθύνεται σε παίκτες που δεν θέλουν να ασχολούνται σε έντονους ρυθμούς, αλλιώς θα παίζανε κάτι άλλο.
Βασίζεται πιό πολύ στην προετοιμασία παρά στις άμεσες ενέργειες, εξαίρεση μπορεί να αποτελέσουν οι περιπέτειες αλλά και αυτές αν δεν έχεις κάνει καλή προετοιμασία οι άμεσες ενέργειες που θα χρειαστεί να κάνει κάποιος στην άβυσσο δεν θα μπορέσουν να γίνουν.
Η στρατηγική που εφαρμόζω σχεδόν από την αρχή που ξεκίνησα είναι, να θέτω εβδομαδιαίους στόχους ανάπτυξης. Ξοδεύω 1-2 ώρες την εβδομάδα για να δώ τι θα φτιάξω όλη την εβδομάδα που θα έρθει και αφού δώ τι χρειάζομαι, τι αποθέματα έχω και ποιά θα είναι η παραγωγή μου, ανάλογα με τον χρόνο που θα διαθέσω, κανονίζω να προωθώ τα αγαθά μου στην αγορά συστηματικά και όχι περιμένοντας την τελευταία στιγμή ώστε όταν θα έρθει η ώρα που τα χρειάζομαι να τα έχω.
Ακόμη και πρίν μεταφερθώ από το σύστημα στο κέντρο, εκεί που βρισκόμουν μπορεί να ήταν έρημος από παίκτες αλλά με την βοήθεια που υπήρχε από την συμμαχία μου δεν κόλλησα ποτέ ουσιαστικά και δεν χρειάστηκα να τους ζαλίζω συνεχώς για αγαθά ή βοήθειες. Όποιος έμπαινε στην αγορά έβρισκε τις προσφορές που ήταν σε λογικές ποσότητες για την δυναμική των συμπαικτών μου και οι ανταλλαγές ήταν καθημερινές.
Από εκεί και πέρα η επικοινωνία γίνεται μια χαρά με το chat της συμμαχίας, αν θέλουμε να πούμε καμιά χαζομάρα, και με το skype για πιό προσωπικές συζητήσεις. Θα μπορούσε να βελτιωθεί κατά πολύ το chat της συμμαχίας αλλά δεν είναι και καμιά ουσιαστική λύση για το παιχνίδι.
 

DeletedUser1053

Guest
Νομίζω πως συγκρίνεις 2 εντελώς διαφορετικά παιχνίδια.
Προσπαθώ πάντα να μην μπερδεύω τα πράγματα. Μια απλή αναφορά ήταν μόνο για το chat και δεν αναφέρθηκα στα άλλα χαρακτηριστικά του . Δηλαδή δεν είναι πρόβλημα το chat αλλά η πολιτική της Inno μούγκα στη στρούγκα.
Το τι κάνουμε είναι όντως θέμα, με κομμένα τα καλώδια επικοινωνίας άντε να βρεθεί ντελάλης.
 

FoTiS 21

Κάτοικος του Elvenar
αν εξ' αρχης αντι για chat υπηρχε φορουμ συμμαχιας οπως εχει στο grepolis που επαιζα στο παρελθον θα μπορουσε να ειναι πολυ καλυτερα τα πραγματα. Εκει απο ενα σημειο και μετα ειχαν βαλει την δυνατοτητα να εχουν κοινα φορουμ μεταξυ τους οι συντροφιες μεσω καποιας ρυθμισης και ολα τα παραπανω που λετε λυνονταν.
 

DeletedUser584

Guest
παρακολουθω την συζητηση απο την μερα που ξεκινησε υπαρχουν και αλλοι τροποι για να εχεις μια επαφη με την συντροφια σου π.χ. skype ,facebook και αλλα!!!!!!!!!!οσο για την εντολη που σου δειχνει ποιος ειναι μεσα εγω παρο ολου που το προσπαθησα δεν δουλεψε!
!!!!!!!!!!!!!!!!!αυτη ειναι η γνωμη μου σε αλλο game που επαιζα η συμμαχια ετσι λειτουργουσε μεσω skype και ειχαμε και ατομα με οικογενειες και κανα 2 κατω των 18 ετων!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

DeletedUser1199

Guest
Ναι, αλλα το skype δεν ειναι λυση . Το καθε παιχνιδι πρεπει να μπορει να εχει μια στοιχιωδη αυτονομια επικοινωνιας και οχι να παραπεμπει σε αλλα προγραμματα.
Ιδιως οταν υπαρχουν οικογενειες,καθιστα την κατασταση δυσκολοτερη.
Οι περισσοτεροι δεν θελουν να εχουν ουτε τα παιδια στις συζητησεις του παιχνιδιου ,ουτε οι συμπαικτες να ακουνε το τι λεγεται σ ενα σπιτι μεσα, που αλλος τρωει ,αλλος φωναζει και αλλος μιλαει στο τηλεφωνο.
Οσο για την εντολή /who...ξεχαστε το ,δεν δουλευει . o_O
Το να γινουν αλλα πραγματα στο παιχνιδι ,δεν αποκλειει τη δημιουργια ενος τσατ της προκοπης.
Ολα τα παιχνιδια κανουν νεες προεκτασεις και προσθετουν καινουργια πραγματα,παραλληλα με αλλες βελτιωσεις .
Αυτο πρεπει να κανουν εξ αλλου για να ειναι ανταγωνιστικοι στον τεραστιο συναγωνισμο των διαδικτυακων παιχνιδιων.
 

DeletedUser710

Guest
Οσο για την εντολή /who...ξεχαστε το ,δεν δουλευει . o_O
.

Μια εικόνα... χίλες λέξεις.

Pes2ERF.jpg
 
Κορυφή