• Καλωσήρθες στα μέρη μας ταξιδιώτη — Επισκέπτεσαι για πρώτη φορά το forum μας;

    Σε έχω ξαναδεί να τριγυρνάς εδώ γύρω; Για να συμμετάσχεις σε συζητήσεις ή να θέσεις σε όλους το ζήτημα που σε απασχολεί, θα χρειαστεί να αποκτήσεις ένα λογαριασμό στο forum. Απόκτησε το λογαριασμό σου πατώντας εδώ!

Συζήτηση Ας οργανωθούμε....

  • Δημιουργός θέματος DeletedUser134
  • Ημερομηνία έναρξης

DeletedUser134

Guest
Σκέφτομαι πολλές μέρες κάτι που έχει να κάνει με το παιχνίδι και είπα σήμερα (αφού φυσικά αγανάκτησα με κάποιους παίκτες) να μοιραστώ μαζί σας την σκέψη μου....

Η όλη ιδέα έχει να κάνει με τις επισκέψεις σε άτομα κοντά σε επαρχίες που έχουμε ανακαλύψει και πως μπορούμε να επωφεληθούμε όλοι από αυτό...τουλάχιστον αυτοί που θα διαβάσουν αυτό το ποστ και θα το μεταφέρουν...

Στην δική μου συντροφιά-συμμαχία έχουμε το εξής σύστημα: Κάθε παίκτης βάζει στο όνομα της πόλης του ένα γράμμα που αντιστοιχεί που θέλει βοήθεια για παράδειγμα αν θέλω βοήθεια στον πολιτισμό τότε κάνω το εξής:
(Π) Όνομα πόλης ή Όνομα πόλης (Π) (κατά προτίμηση το πρώτο ειδικά αν το όνομα της πόλης σας είναι μεγάλο).
Η δική μου συμμαχία είναι ήδη εκπαιδευμένη πάνω σε αυτό το σύστημα οπότε αν έχετε μέλη της κοντά σας κοιτάνε αυτόματα το όνομα της πόλης σας και αν έχετε κάποιο γράμμα τότε θα πάρετε και βοήθεια εκεί που θέλετε (όχι από όλα τα μέλη , έχουμε και αυτούς που απλά δεν τους νοιάζει για αυτό και η αγανάκτηση)

Οφέλη από αυτό: λιγότερα κτίρια πολιτισμού αφού δεν θα χρειάζεται να γεμίζουμε όλη την πόλη για να πιάσουμε το 150% ή το 160%
Για να μην σας κουράζω βάζω και παρακάτω το μήνυμα που στέλνω κατά καιρούς στα μέλη της συντροφιάς-συμμαχίας όπως ακριβώς το στέλνω και σε αυτούς....ελπίζω να γίνει πραγματικότητα σε όλο το σέρβερ και να επωφεληθούμε όλοι από αυτό...

Μήνυμα:

Αν και έχω ξανά στείλει αυτό το μήνυμα στο παρελθόν το ξανά στέλνω απλά και μόνο για να ενημερωθούν τα νέα μέλη
σχετικα με την βοήθεια στα μέλη της συντροφιάς...

Πολλοί θα έχετε παρατηρήσει ότι μερικοί παίκτες στο όνομα της πόλης τους έχουν ένα γράμμα ή ίσως και 2 γράμματα
μέσα σε παρένθεση...

Για κάθε γράμμα αντιστοιχεί που θέλουμε την περισσότερη βοήθεια αν αυτό είναι δυνατόν... π.χ

Αν κάποιος θέλει βοήθεια στα κτίρια πολιτισμού βάζει ένα (Π) Αν κάποιος θέλει σε χρήματα που σημαίνει
βοήθεια στο κεντρικό κτίριο (Κ) Αν κάποιος θέλει βοήθεια για να κτίσει πιο γρήγορα τα κτίρια του (Χ)
Αν έχει 2 γράμματα π.χ (Π)(Χ) σημαίνει ότι θέλει βοήθεια σε πολιτισμό και χτίσιμο με προτεραιότητα το πρώτο.

Αν δεν έχει κανένα γράμμα επιλέξτε την βοήθεια που εσείς θέλετε.

Οπότε σε κάθε σας επίσκεψη σε μέλος της συντροφιάς δείτε αν έχει γράμμα πάνω στο όνομα της πόλης και πράξτε
ανάλογα. Αν το κτίριο που θέλει βοήθεια δεν βγάζει εικονίδιο βοήθειας από πάνω (χέρι) επιλέξτε ένα άλλο.

Πάντα προτιμάτε στον πολιτισμό τα μεγαλύτερα κτίρια πολιτισμού έτσι ώστε να πάρει όσο το δυνατόν περισσότερο
πολιτισμό και αυτό αν είναι διαθέσιμο , διαφορετικά επιλέγετε το αμέσως επόμενο.

Για απορίες και ερωτήσεις σχετικά με το θέμα βοήθειας ή για όποιο δήποτε άλλο θέμα ρωτήστε ότι θέλετε
στο chat και θα απαντήσουμε όσο το δυνατόν πιο σύντομα...
 

FoTiS 21

Κάτοικος του Elvenar
πολυ καλο αυτο αλλα μακαρι να το εβλεπαν ολοι ετσι φιλε. εγω π.χ. περναω σε καθημερινη βαση απο ολους τους γειτονες μου και απο ολη την συμμαχια μου και ειναι ζητημα αν περνω βοηθεια απο καμια 15ρια συνολικα απο ολους αυτους.
αυτο ομως που με εξοργιζει και μενα ειναι οτι καποιοι απο αυτους ειναι και ενεργοι παικτες και ψηλα στην καταταξη και ομως κοιτανε την παρτη τους
 

DeletedUser119

Guest
Μετέφερα το θέμα στις Γενικές Συζητήσεις καθώς δεν πρόκειται για ιδέα περί βελτίωσης του ίδιου του παιχνιδιού αλλά της εμπειρίας των παιχτών. Εδώ μπορείτε επίσης να το συζητήσετε πιο ελεύθερα.
 

DeletedUser134

Guest
Ναι ξέρω και εγώ μια από τα ίδια περνάω....ζήτημα να έρχονται από τους γύρω μου 5-6 άτομα....αλλά αυτά τα 5-6 άτομα αν έχουν το ίδιο σύστημα όπως εγώ ή αναγνωρίζουν το τι σημαίνει το γράμμα που βάζω στην πόλη μου ή στην δική σου πόλη σίγουρα θα κάνει την διαφορά...(αν φυσικά και αυτοί ακολουθήσουν το σύστημα)
Προσωπικά έχω απογοητευτεί ακόμα και από άτομα της συντροφιάς-συμμαχίας μου...που δεν ξέρω γιατί , βαριούνται , με γράφουν , δεν τους νοιάζει , δεν καταλαβαίνουν , και παρά τις οδηγίες πατάνε σε ότι τους βολεύει εκείνη την στιγμή...

Φαντάσου το εξής σενάριο... έχω 6 κτίρια πολιτισμού που μπορούν να λάβουν βοήθεια στην πόλη μου (λίγα αλλά δίνει το καθένα από 1200 πόντους + 1200 αν πατήσουν την βοήθεια....είχα και 2 κτίρια που έδιναν 440 πολιτισμό...
Φαντάσου ότι πήγαιναν και πάταγαν την βοήθεια στα κτίρια με 440 ενώ είχα ελεύθερα τα κτίρια με 1200.....
Για να μην κάνουν τέτοια λάθη αποφάσισα να το γυρίσω εις βάρος μου λίγο και να γκρεμίσω όλα τα κτίρια με 440 πόντους. Λέω δεν μπορεί θα πάνε να πατήσουν στα μεγαλύτερα τώρα....που σημαίνει 6 Χ 1200 = 7200 + 7200 = 14.400. Λέω μια χαρά είναι αξίζει να τα γκρεμίσω. Τα γκρεμίζω αλλά επειδή ξέρω ότι είναι λίγα τα κτίρια και επειδή ξέρω ότι μετά θα κάνουν του κεφαλιού τους λέω να βάλω 2 γράμματα στην πόλη μου...
και έτσι έχω "Όνομα πόλης" (Π-Χ) . Που σημαίνει βοήθεια στον πολιτισμό (Π) και αν δεν έχει διαθέσιμα κτίρια στην καλύβα εργατών (Χ)...αν μαντέψεις που πάτησαν βοήθεια θα σε παραδεχτώ... (και φαντάσου ότι δεν έχει σημασία αν έχω ελεύθερα κτίρια πολιτισμού ή όχι....)

Ασφαλώς όπως καταλαβαίνεις είναι 2-3 άτομα που με γράφουν και συνεχίζουν να πατάνε όπου τους καπνίσει (κεντρικό κτίριο (Κ)....

Είδα και απόειδα και είπα λέω θα κάνω ένα ποστ στο φόρουμ γιατί φαντάζομαι ότι δεν είναι μόνο η δική μου συντροφιά που έχει τέτοια άτομα...έτσι ώστε να επωφεληθούμε τουλάχιστον από αυτούς που θα δώσουν λίγη σημασία...
 

DeletedUser30

Guest
Πολυ πικραμενη ιστορια αυτο με την βοηθεια και την στιγμη που ειναι στην ευχαιρια του εκαστοτε παιχτη και η συντροφια δεν το θετει σαν ορο (ειδικα τους παιχτες που ειναι ψηλα στην βαθμολογια, να μην τους χασει και πεσει στην καταταξη) δεν θα επεκταθω περισσοτερο γιατι σττο τελος μενει μονο η πικρα.. Οποιος καταλαβε καταλαβε ..
 

DeletedUser134

Guest
Κατάλαβα ακριβώς ;)...
Πάντως σαν ιδέα πως σας φαίνεται? αξίζει να το υιοθετήσουμε? Ξέρω ότι δεν είμαστε πολλοί (προς το παρόν) αλλά αν ξεκινήσει να γίνεται όλο αυτό από όσους δώσουν τουλάχιστον την απαιτούμενη σημασία θα αλλάξει κάπως τα πράγματα προς το καλύτερο για εμάς...και αφήστε τους άλλους να πατάνε όπου τους καπνίσει..
Οπότε το ξανά ρίχνω με πιο απλά λόγια....

(Π) "όνομα πόλης" = για πολιτισμό
(Χ) "όνομα πόλης" = για καλύβα εργατών
(Κ) "όνομα πόλης" = για κεντρικό κτίριο
2 γράμματα πριν το όνομα της πόλης σημαίνει προτεραιότητα στο πρώτο και αν δεν υπάρχει διαθέσιμη βοήθεια στο δεύτερο όπως το παράδειγμα....
π.χ (Π-Χ) "όνομα πόλης" = για πολιτισμό (και αν δεν υπάρχει διαθέσιμο κτίριο) για καλύβα εργατών (χτίσιμο)
 

DeletedUser16

Guest
Δεν μπορω να καταλαβω γιατι τοση μανια με τον πολιτισμο και το να πιάσετε 160 και 170%
πραγματικα δεν κερδιζετε τιποτα, γιατι για να εχετε τοσο πολυ πολιτισμο, σημαινει οτι τα κτηρια σας ειναι πολυ μικρο επιπεδο...
Αμα γεμισω την πολη μου πολιτστικα και εχω λιγο χωρο για σπιτακια και εργοστασια/εργαστηρια, τοτε δεν κερδιζω τιποτα...

Οσο για τις βοηθειες, ολοι μας εχουμε εκεινους τους συμμαχους/γειτονες που ειτε δεν πατανε ποτε, είτε πατανε οπου τους βολευει..
Θελω να πιστευω οτι για να παταει σε κατι αλλο απο αυτο που ζηταω θα συντρεχει καποιος λογος (δεν βρισκει τους χτιστες, ή απλα κανει την αποστολη με τα σφυρακια και παταει οπου βρει πρωτα). Προσωπικα εχω σταματησει να ζηταω βοηθεια σε πολιτισμο και εχω ζητησει απο τους συμμαχους να πατανε ΜΟΝΟ στο κεντρικο... οταν μεγαλωσει η πολη σου και προχωρησεις επαρχιες θα δεις οτι το χρυσαφι ειναι πολυ σημαντικο.. πλεον με κοστιζει 1-1,5μ για εξερευνηση επαρχιας.. και ξερω μερικους που η επαρχια ζηταει περισσοτερα απο οσα χωραει το κεντρικο :D

Οσοι θελουν να βοηθησουν, θα αφιερωσουν το μισο δευτερολεπτο να δουν τι γραφω/γραφεις στο ονομα πολης...
για τους αλλους, δεν μπορουμε να κανουμε τιποτα..

Το αλλο που μπορεις να κανεις ειναι να αλλαξεις συμμαχια (να πας καπου οπου ειναι λιγο πιο ενεργοι και κανουν βοηθειες) ή να διωξεις τους ανενεργους σου και να φερεις νεο αιμα..
 

FoTiS 21

Κάτοικος του Elvenar
Δεν μπορω να καταλαβω γιατι τοση μανια με τον πολιτισμο και το να πιάσετε 160 και 170%
πραγματικα δεν κερδιζετε τιποτα, γιατι για να εχετε τοσο πολυ πολιτισμο, σημαινει οτι τα κτηρια σας ειναι πολυ μικρο επιπεδο...
Αμα γεμισω την πολη μου πολιτστικα και εχω λιγο χωρο για σπιτακια και εργοστασια/εργαστηρια, τοτε δεν κερδιζω τιποτα...

θα συμφωνησω σε αυτο. εχω ξεχασει πραγματικα απο ποτε εχω να δω αυτα τα νουμερα. τωρα αν ποιασω το 125% ειμαι και τυχερος.
ειναι πραγματικα πολυ δυσκολο οταν ανεβαζεις τα κτηρια σου στο "τερμα" να εχεις προσωπικο πολιτισμο υψηλο. προσωπικα με το ζορι μπορω να εχω πολιτισμο γυρο στις 300-500 μοναδες.
 

DeletedUser134

Guest
Η μανία με τον πολιτισμό έχει να κάνει με την παραγωγή εργαλείων και με την παραγωγή νομισμάτων...είναι τόσο μεγάλες οι διαφορές που συμφέρει να δώσεις λίγο παραπάνω σημασία στον πολιτισμό...

Παραγωγή με 100% = 128 εργαλεία (15 επίπεδο κτίριο/ανά 5 λεπτά) <---- (για αυτό δεν είμαι σίγουρος)
Παραγωγή με 125% = 160 εργαλεία (15 επίπεδο κτίριο/ανά 5 λεπτά)
Παραγωγή με 150% = 192 εργαλεία (15 επίπεδο κτίριο/ανά 5 λεπτά)
Παραγωγή με 160% = 202 εργαλεία (15 επίπεδο κτίριο/ανά 5 λεπτά)
Παραγωγή με 170% = 212 εργαλεία (15 επίπεδο κτίριο/ανά 5 λεπτά)

Δεν θα βάλουμε το 170% αλλά θα βάλουμε το 160% που είναι πιο εφικτό και 6 κτίρια...

Αν παράγεις με 160 Χ 6 Χ 12(περίπου παραγωγές την ώρα) = 11 .250
Αν παράγεις με 202 Χ 6 Χ 12(περίπου παραγωγές την ώρα) = 14. 544

Τώρα αν υποθέσουμε ότι έχουμε 2 παίκτες που θα κάνουν 2 ώρες παραγωγή τότε έχουμε

22.500 και ο άλλος 29.088
στις 3 ώρες
33.750 και ο άλλος 43632 (σχεδόν 10.000 διαφορά..)
και για να μην σε κουράζω υποθετικά αν πάμε στις 24 ώρες (σημείωση: όταν λέμε 24 ώρες μιλάμε για παραγωγή και όχι για ώρες παιξίματος συνεχόμενες)
270.000 και ο άλλος 349.056
τώρα θα το κάνουμε και πιο μακροχρόνιο
επί 121 24ώρα (θεωρητικά πάντα απλά για να δούμε τις διαφορές)
270.000 Χ 121 = 32.670.000
349.056 Χ 121 = 42.235.776 μιλάμε για 10 εκατομμύρια εργαλεία διαφορά...

και φυσικά μην ξεχνάμε και το πόσα λεφτά μπορεί να χάσει κάποιος αφού το μπόνους πολιτισμού επηρεάζει και τις κατοικίες...
 

FoTiS 21

Κάτοικος του Elvenar
ενταξυ ολα αυτα φιλε μου αλλα ειναι ανεφικτα οταν εχεις μεγαλα κτηρια εκτος και αν εχεις χωσει διαμαντια ή ατελιωτους πορους για να κατακτησεις επαρχιες ωστε να εχεις παρα πολλες επεκτασεις στην πολη σου για να εχεις την μιση σχεδον με κτηρια πολιτισμου.
αν πας με ενα νορμαλ ρυθμο σε επεκτασεις πολης - αναβαθμησεις κτηριων ο πολιτισμος δεν φτανει για να εχεις ουτε καν δικο σου το 125%.
εχεις 100% με δικο σου πολιτισμο και ΑΝ τα καταφερεις μπορει να πας στο 125% με τις βοηθειες των γειτονων.
 

DeletedUser134

Guest
Από ότι καταλαβαίνω δεν υπάρχει ενδιαφέρον για να αναπτυχθεί ένα ενιαίο σύστημα έτσι ώστε όταν μπαίνοντας στην πόλη των γειτόνων μας μπορούμε να τον βοηθήσουμε πραγματικά...

Δεν υπάρχει λόγος να πείσω για τα οφέλη που έχει αυτό που πρότεινα οπότε νομίζω ότι δεν υπάρχει λόγος να ασχοληθούμε άλλο με την πρόταση μου...Θα παρακαλούσα να κλειδώσει το θέμα..και φυσικά να ευχαριστήσω όσους το διάβασαν και όσους απάντησαν...;)

Και μια διόρθωση γιατί έκανα ένα λάθος...στο 160% είναι 205 εργαλεία και όχι 202 όπως γράφω παραπάνω...το είδα σήμερα που έπιασα το 160%
 

DeletedUser16

Guest
Ενιαιο συστημα δεν νομιζω να μπορει να γινει γιατι δεν μπορεις να αναγκασεις τον αλλον να εχει ενα (Π) ή (Κ-Χ) στο ονομα της πολης τους
Βλεπω πολλους (και μεγαλους παικτες) που εχουν 'κανονικα' ονοματα πολης και δεν τους νοιαζει που θα τους κανεις βοηθεια..
 

FoTiS 21

Κάτοικος του Elvenar
Ενιαιο συστημα δεν νομιζω να μπορει να γινει γιατι δεν μπορεις να αναγκασεις τον αλλον να εχει ενα (Π) ή (Κ-Χ) στο ονομα της πολης τους
Βλεπω πολλους (και μεγαλους παικτες) που εχουν 'κανονικα' ονοματα πολης και δεν τους νοιαζει που θα τους κανεις βοηθεια..

Οχι μονο δεν τους νοιαζει αλλα μερικες φορες ουτε που περνανε για να σου ανταποδωσουν την βοηθεια
 

DeletedUser30

Guest
Το ξανα γραφω αυτο με την βοηθεια γειτονων ειναι πολυ πικραμενη ιστορια, εγω απο οτι ειδα στην μεχρι τωρα πορεια στο παιχνιδι , την στιγμη που καποιος φτασει ενα ορισμενο επιπεδο ποντων δεν καθετε να ασχοληθει ουτε καν με τους παιχτες της συντροφιας του ..
Ισως αμα η εταιρια εκανε μια κινηση σε αυτο το θεμα πχ αυτος που δεν βοηθαει να μην βγαζει τιποτα ουτε νομισματα να παιρνει ουτε προμηθειες τιποτα, λεω ισως δεν ξερω ποσο εφικτο ειναι να γινει αυτο..
 

DeletedUser134

Guest
Λοιπόν έχω να σας πω ότι χάρηκα :) . Φαίνεται ότι κάποιος είχε δει στο φόρουμ αυτά που γράφω και μετά από εξερεύνηση επαρχιών βρήκα ένα παίκτη που είχε στην πόλη του "Όνομα πόλης" (Π>Χ>Κ) (πολιτισμό , καλύβα , κεντρικό) και ασφαλώς πήρε και την ανάλογη βοήθεια...οπότε +1 στο σύστημα...αν και δεν χρειαζόταν το (Κ) αφού είναι το μόνο που μένει και εννοείται...
 

DeletedUser137

Guest
Καλησπερες!
Αυτο που λεει ο fallen σιγουρα ολοι ξερουμε πως ειναι σωστο κι οσο περισσοτερος πολιτιμος=περισσοτερα αγαθα

Θα πω σαν παραδειγμα εμενα:
Εχω χωρο αυτην την στιγμη για 10 κυκλωνες τους οποιους τους εβαλα με το ζορι, γενικα τα στριμωξα ολα λιγο πολυ, ευτυχως σε λιγο θα εχω επεκταση και θα χαλαρωσω λιγο, ομως τι γινεται τωρα, για να φτασω στο 160%+ δεν μπορεσα ουτε εχοντας βοηθεια στους 6 απο τους 10 κυκλωνες...
εφτασα μολις στο 125%, μαλιστα δεν μπορω να φτασω στο 150% μιας και ναι μεν μου δινουν συνεχεια βοηθειες απο την συντροφια μου ομως οχι τις ιδες ωρες οποτε μεχρι να με βοηθησει ενας ακομη εχω χασει μια βοηθεια λιγο πριν... Τωρα για να φτασω πραγματικα στο 160% πρεπει να χτισω αλλους 5 κυκλωνες και να εχω και σε 4-5 συνεχομενα βοηθειες. Πραγμα για μενα αυτην την στιγμη αδυνατον διοτι ο μονος τροπος θα ειναι να γκρεμισω 5 εργοστασια κι αν το κανω θα μεινω πισω παρα μα παρα πολυ. Μελλοντικα βεβαια οσο παιρνω επεκτασεις εννοειτε οτι θα ανεβαζω πολιτισμο οποτε ισως και να καταφερω μονος μου να το εχω 125% μονιμα τουλαχιστον.

Τελος οσο για τα Π-Χ-Κ κλπ ειναι παρα πολυ καλο και συμφωνω!
 

DeletedUser134

Guest
Πάντως προς ενημέρωση βρήκα και άλλη ανταπόκριση από γειτονική συμμαχία-συντροφιά (ένα από αυτούς) και ήδη έχουν ενημερωθεί όλα τα μέλη τους για να βάλουν και αυτοί στο όνομα της πόλης τους τα γράμματα....οπότε πάει σιγά αλλά καλά πάει :)

Το ξανά λέω για όσους θέλουν φυσικά να ενημερώσουν τα μέλη της συντροφιάς τους
Πρίν το όνομα πόλης
(Π) για πολιτισμό (για περισσότερο πολιτισμό)
(Χ) για καλύβα εργατών (πιο γρήγορο χτίσιμο)
(Κ) κεντρικό κτίριο (για χρήματα)

και 2 γράμματα για όσους έχουν λίγα κτίρια πολιτισμού π.χ (Π-Χ)
που σημαίνει προτεραιότητα στο πολιτισμό και αν δεν υπάρχουν διαθέσιμα κτίρια στην καλύβα εργατών
ή άλλο παράδειγμα (Χ-Π) που σημαίνει βοήθεια στην καλύβα και όταν δεν έχει διαθέσιμη βοήθεια στον πολιτισμό
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

FoTiS 21

Κάτοικος του Elvenar
μπορει καποιος απο τους παικτες που ειναι απο το 1 εως το 200 της καταταξης αν εχει μονιμα (με δικα του κτηρια) 125% ?? (χωρις να εχει χωσει διαμαντια για επεκτασεις ή για κτηρια που ειναι ΜΟΝΟ με διαμαντια).

βασιλη εγω πιστευω οτι ακριβως για τον λογο που λες (οτι δεν περνεις τις βοηθειες ολες την ιδια ωρα) ειναι σχεδον αδυνατον απο ενα σημειο και μετα να εχεις πανω απο 125% πολιτισμο.
 

DeletedUser137

Guest
Φωτη (Fotis 21) μια παικτρια στην συντροφια μου εχει μονιμα 170% πολιτισμο η αληθεια ειναι...
Εχει 1 ή 2 κτιρια μονο απο τα μπονους και καμια 12αρια σπιτια και ολα τα αλλα φουλ πολιτισμο... Βεβαια αυτο ουσιαστικα την καθυστερει λιγο στην γενικη αναπτυξη.

Με λιγα λογια ειτε θα εχεις 170% πολιτισμο και αργη αναπτυξη ή θα εχεις το πολυ 125% πολιτισμο στις καλυτερες αντε 150% (σπανια κι αν) για λιγες ωρες φυσικα αλλα γρηγορη αναπτυξη σε κτιρια...

Τουλαχιστον αυτο βλεπω εγω.
 

DeletedUser16

Guest
http://prnt.sc/8wtno9
Εδω βλεπεις οτι ειμαι στο μειον πολιτισμο αλλα πιανω το 125%
Και αυτο με 8 ναους των αιωνων + 1 κυκλωνα (κτηρια ξωτικων. δινουν +1400 και +400 πολιτισμο αντιστοιχα).. εκεινη την στιμη αν θυμαμαι καλα ειχα 5 βοηθειες στους ναους...

Οποτε, ΝΑΙ, ειναι δυνατον να πιασει καποιος 125 ή και παραπανω μονο με δικα του κτηρια... Φυσικα πρεπει να κανεις και μαχες/ερευνες για να αποκτας περισσοτερες επεκτασεις πολης, ωστε να εχεις προφανως περισσοτερο χωρο για αυτα.
Το να εισαι γεματος πολιτιστικα και λιγα σπιτακια δεν οφελει πολυ.. Αν κανεις τα μαθηματικα θα δεις οτι καλυτερα να εχεις περισσοτερα σπιτακια (και οσο μεγαλυτερο επιπεδο τοσο το καλυτερο) και με μικρο πολιτιστικο μπονους παρα λιγα με μεγαλο μπονους...
 
Κορυφή