• Καλωσήρθες στα μέρη μας ταξιδιώτη — Επισκέπτεσαι για πρώτη φορά το forum μας;

    Σε έχω ξαναδεί να τριγυρνάς εδώ γύρω; Για να συμμετάσχεις σε συζητήσεις ή να θέσεις σε όλους το ζήτημα που σε απασχολεί, θα χρειαστεί να αποκτήσεις ένα λογαριασμό στο forum. Απόκτησε το λογαριασμό σου πατώντας εδώ!

[Feedback] Αναβάθμιση στην Έκδοση 1.39

  • Δημιουργός θέματος DeletedUser3
  • Ημερομηνία έναρξης

j.k.

Chef
Επαναλαμβάνω, ότι δυστυχώς η πλειοψηφία των χρηστών, άντε να έκανε βοήθειες στη Συντροφιά της, πράγμα το οποίο το γνωρίζετε όλοι πάρα πολύ καλά. Συνεπώς, ναι, κατανοητή η δυσαρέσκειά σας, όμως δεν νομίζω ότι κανένας από αυτούς τους χρήστες είναι τόσο ενεργός που να έρθει στο forum και να πει "Γουάου, τώρα με 3 βοήθειες βγάζω 6000 Αγαθά".
Πιστευειs οτι με την αλλαγη αυτη οτι καποιοs που δεν κανει βοηθεια γειτονων περα απο τη συντροφια του θα κανει το θαυμα και θα το ανεβασει κιολαs .Εγω πιστευω οτι και αυτοs που το εχει στο 1 θα το αφαιρεσει σιγουρα ετσι οπωs εγινε.
Προφανώς η συγκεκριμένη αλλαγή θίγει τους πιο ενεργούς από εσάς (και εμένα ως χρήστη), όμως πραγματικά ίσως παραήταν μεγάλο το bonus των 25.000-30.000 αγαθών (καθημερινά) για περίπου μία ώρα ενασχόλησης (τόσο περίπου έπαιρνε σε ένα χρήστη με 220 γείτονες το να περάσει από όλους).
Θελω να ευχαριστησω την εταιρεια που δεν θελει πολλη ενεργουs παιχτεs στο παιχνιδι και να τουs τιμωρει οταν ασχολουνται παραπανω .
Καλώς ή κακώς, οι αντιδράσεις της ελληνικής κοινότητας σε σχέση με τη συγκεκριμένη αλλαγή, είναι πάνω-κάτω ίδιες με τις αντιδράσεις που υπήρξαν και στο δοκιμαστικό server.
Πολύ ευχάριστο είναι το ότι υπήρχαν αρκετοί παίκτες οι οποίοι παρείχαν βοήθειες σε όλους τους γείτονες, αλλά πραγματικά, το πρόβλημα το οποίο προσπαθήσαμε να λύσουμε είναι το γεγονός ότι για τη μεγάλη πλειοψηφία των χρηστών αυτό δεν ίσχυε.
Δεν καταλαβαινω ποιο προβλημα λυσατε. Η αλλαγη αυτη πωs θα βοηθησει τη μεγαλη πλειοψηφια των χρηστων.Εκτοs και αν εγω (οχι προσωπικα) θεωρουμε προβλημα επειδη παιζω περισσοτερο.

Επεξεργασία @Lighting Shadow : Το να γράφετε με έντονη γραφή δεν πρόκειται να δώσει μεγαλύτερη βαρύτητα στα λεγόμενα σας... αντιθέτως παραβιάζει τους Κανόνες του Φόρουμ.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

Frifrou

Νέο Μέλος
Καλησπέρα σας.

Με λύπη μου διαπίστωσα σήμερα και εγώ την αλλαγή που έγινε στο Κρυστάλλινο φάρο.
Τραγική, τουλάχιστον τραγική και λίγα λέω!

Όταν κάνεις βελτιώσεις καλό είναι να είναι προς όφελος των παικτών, των ενεργών παικτών πολύ περισσότερο.

Δεν μπορώ να καταλάβω τη λογική να υποβαθμίζεις μία πάγια λειτουργία του παιχνιδιού, επειδή ο ένας ή ο άλλος παίκτης δεν μπαίνει να κάνει επισκέψεις στο χάρτη του κόσμου ή ακόμα και στη συντροφιά του!

Με την υποβάθμιση αυτή δηλαδή τι πετυχαίνεις;
Να μπαίνουν όλοι λιγότερο ακόμα και οι πιο ενεργοί, για να μη χάνουν οι μερικώς ενεργοί παίκτες ή οι ανενεργοί;;;
Πολύ πρωτοποριακή σκέψη αυτή.
Δεν θα κάνουμε τους "ανενεργούς" παίκτες καλύτερους αλλά τους "ενεργούς" χειρότερους!
Ασύλληπτο μου κάνει σαν ιδέα, ναι ναι τελικά είναι πολύ πρωτοποριακό!!!! Εύγε!
 

DeletedUser3

Guest
Για χάριν της συζήτησης, θα θέσω απλά ένα ερώτημα:

Πριν τη μεγάλη αλλαγή που έγινε στα Αρχαία Θαύματα τον Απρίλιο, θυμάστε πόσα Αγαθά μπορούσατε να λάβετε με τη βοήθεια γειτόνων σε όλους τους γείτονες;
 

SOKRATIS72

Ξωτικό του Elvenar
Για χάριν της συζήτησης, θα θέσω απλά ένα ερώτημα:

Πριν τη μεγάλη αλλαγή που έγινε στα Αρχαία Θαύματα τον Απρίλιο, θυμάστε πόσα Αγαθά μπορούσατε να λάβετε με τη βοήθεια γειτόνων σε όλους τους γείτονες;

Από ότι θυμάμαι, μιας και δεν έχω κάπου τα στοιχεία, η διαφορά είναι περίπου 1.500 αγαθά παραπάνω τώρα από ό,τι ήταν πρίν γίνει η πρώτη αλλαγή. Να συνυπολογίσουμε όμως ότι τόσους μήνες ξεκλείδωνα συνεχώς και άλλες επαρχίες οπότε απόκτησα παραπάνω γείτονες.
Αν αντί την αλλαγή που έκανε η εταιρεία με την αύξηση του μπόνους, έκανε την συγκέντρωση του μπόνους στα 3 σεντούκια όταν ήμασταν με τα πρώτα μπόνους θα θεωρούταν μια καλούτσικη προσαρμογή διότι θα ήταν μια διευκόλυνση με μια μικρή επιβράβευση.
Αλλά όταν δίνεις κάτι μακράν καλύτερο και μετά απλά το αλλάζεις σε κάτι καλούτσικο σε σχέση με την προ προηγούμενη έκδοση και κατά πολύ χειρότερο από την προηγούμενη έκδοση δεν μπορείς να λές "θυμάστε που ήσασταν κάποτε;"
Συνεπώς, πρίν 2 εκδόσεις αν γινόταν αυτή η αλλαγή θα ήταν μια καλούτσικη αλλαγή, τώρα ήταν κάκιστη αλλαγή και θεωρήται από όλους κοροϊδία.
 

DeletedUser1053

Guest
Αγαπητέ NeoRomeo υπήρχε μια κατάσταση στο παιγνίδι η οποία εξισορροπούσε τις αδυναμίες των εργοστασίων που δίνουν αγαθά σχεδόν όσο πληθυσμό έχουν καταναλώσει για να αναβαθμιστούν. Αν τώρα θέλεις να μας πείσεις με τέτοιου είδους ερωτήσεις, σε ρωτώ απλά κι εγώ, πόσα παιγνίδια στρατηγικής έχεις παίξει κι έχουν τη στασιμότητα, τα bugs και το μηδενικό ρεαλισμό που έχει αυτό εδώ. Στα πεδία μάχης αλλιώς βάζουμε τους στρατιώτες αλλιώς βγαίνουν, μέχρι και τα εμπόδια στο χώρο μάχης αλλάζουν με διαφορετική σύνθεση στην ίδια μάχη.. Στο χάρτη του κόσμου χτυπάμε μια επαρχία, χάνουμε και ξαναγυρνάμε να συνεχίσουμε και πάντα μας περιμένει η ίδια στρατιά καμία φθορά ο εχθρός. Πολλά ακόμη θα μπορούσα να αριθμήσω αλλά τζάμπα ο κόπος μου μια και δεν υπάρχει αυτί να τα ακούσει.Το να πουλά το παιγνίδι τα διαμάντια ώστε να έχει ένα πόρο συντήρησης κατανοητό, το να ασκείται ψυχολογικός εξαναγκασμός στους παίχτες περιορίζοντας όλο και περισσότερο τους πόρους τους μέσα στο παιγνίδι αυτό είναι προσβολή της νοημοσύνης μας. Ότι ανεβαίνει κάποια στιγμή κατεβαίνει με πολλή μεγαλύτερη ταχύτητα και τότε είναι πολύ αργά για κλάματα. Το έχω δει και το έχω ζήσει σε πολλούς servers άλλος ένας δεν θα είναι έκπληξη.
 

SOKRATIS72

Ξωτικό του Elvenar
Ακόμη να προσθέσω τους φόβους μου για τον τρόπο λειτουργίας του σκεπτικού της εταιρείας.
Ποιός μας εγγυάται ό,τι στην επόμενη αναβάθμιση δεν θα θεωρήσουν λάθος την αλλαγή του ποσοστιαίου μπόνους πληθυσμού στην άβυσσο και στα βουνά και τα μετατρέψουν πάλι σε σταθερούς αριθμούς ανά επίπεδο με μια μικρή αύξηση από την προηγούμενη έκδοση.
Εκεί να δείς σφαγή που θα γίνει καθώς όλοι πια σχεδιάζουμε με άλλο τρόπο τις πόλεις μας και έχουμε αφιερώσει ένα κάρο βιβλία σε αυτά τα θαύματα.
Προσωπικά έχω συνηθίσει τον άναρχο και δίχως ουσιαστικό σχεδιασμό των αλλαγών του παιχνιδιού. Κάθε φορά που τους κάθεται μια ιδέα την πετάνε και μετά αναλόγως τις αντιδράσεις προσπαθούν να την διορθώσουν.
Μιάς και είμαι ένας παίκτης που δεν θα ξοδέψει ποτέ ένα σέντσι γιαυτή την εταιρεία και έχω την υπομονή να προσαρμοστώ σε ό,τι χάλι και να κάνουν δεν με αγγίζουν ιδιαίτερα αυτές οι αλλαγές. Εκεί που είχα προγραμματισμένο το θαύμα να δεχτεί τις επόμενες αναβαθμίσεις απλά θα περιμένει πότε θα γίνει το φθηνότερο θαύμα από θέμα πόντων γνώσης για αναβάθμιση. Θεωρώ κρίμα να πετάξω ένα θαύμα του επιπέδου 6 απλά επειδή δεν βολεύει πια το μπόνους. Άλλοι παίκτες όμως που είναι πολύ πιό ενεργοί και έχουν ξοδέψει χρήματα ή χρόνο και βασίζονται περισσότερο σε αυτές τις αλλαγές είναι καλό να μην περνάει τόσο αψήφιστα η γνώμη τους με ένα "Θυμάστε που βρισκόσασταν κάποτε".
Απλά κριτικάρω συνεχώς τον τρόπο που λειτουργούν για να μην μας περνάνε για αμνούς πρός σφαγή.
 

DeletedUser735

Guest
Επαιρνα καθημερινα υλικα αναβιθσμενου φαρου στο 3 επιπεδο 2400 αλλα οχι μονο ατσαλι αλλα και παπυρο και ελιξηριο ..πλεον μονο 1600 κατι και αυτα ΜΟΝΟ Ατσαλι Πραγματικα το καλυτερο θαυμα αχρηστευτηκε ... και αν το ηξερα θα γινοταν αυτη η αλλαγη δεν θα το αναβαθμιζα να ριξω τοσους ποντους εκει ουτε καν θα το εβαζα στην πολη μου !!!!...Συμφωνω με του προαναφερθεντες το καλυτερο αρχαιο θαυμα απλα αχρηστευτηκε !!!.... κριμα .. Καλο υπολοιπο σε ολους !
 

DeletedUser710

Guest
Ευχαριστώ το Θεό που δεν πρόλαβα να ξοδέψω ούτε έναν πόντο γνώσης σ' αυτό το θαύμα κι έτσι με ελαφρά τη καρδία το "ξεπάστρεψα" με συνοπτικές διαδικάσιες. :cool:
 
  • Like
Αντιδράσεις: j.k.

DeletedUser134

Guest
Για χάριν της συζήτησης, θα θέσω απλά ένα ερώτημα:

Πριν τη μεγάλη αλλαγή που έγινε στα Αρχαία Θαύματα τον Απρίλιο, θυμάστε πόσα Αγαθά μπορούσατε να λάβετε με τη βοήθεια γειτόνων σε όλους τους γείτονες;

Ειλικρινά θα σου μιλήσω και θα πω το εξής: Σταμάτα να προσπαθείς να δικαιολογήσεις το λάθος της εταιρείας και να προσπαθείς να μας πείσεις ότι όλο αυτό έγινε για το καλύτερο όλων. Είναι καλύτερα να πάρετε θέση και να πείτε στην εταιρεία ότι έκαναν ένα από τα μεγαλύτερα λάθη των παιχνιδιών.

Το παιχνίδι έχει να κάνει με την διαχείριση χώρου και τα θαύματα τα προσαρμόζουμε εμείς σε ένα στυλ παιχνιδιού που μας ταιριάζει περισσότερο. Με το να αλλάξουν το θαύμα όπως το έκαναν τώρα θα γίνει το εξής:

Θα σταματήσουμε να κάνουμε επισκέψεις σε γείτονες πέρα από την συμμαχία μας. Τι θα γίνουν οι μικροί παίκτες που αναζητάνε τα νομίσματα και τι θα γίνουν οι μεγάλοι που αναζητούν την βοήθεια στον πολιτισμό? Γιατί να ξοδέψω μια ώρα για να πάρω μόνο νομίσματα?

Μερικοί παίκτες λένε ότι μικρό το κακό γιατί απλά δεν είχαν ξοδέψει ούτε ένα πόντο γνώσης για να το αναβαθμίσουν και απλά το πούλησαν. Τι θα γίνει όμως με εμάς που έχουμε ανεβάσει το θαύμα?

Ειλικρινά αυτή την στιγμή που τους υπερασπίζεστε απλά διαιωνίζετε το πρόβλημα αντί να το διορθώνετε. Πάρτε μια φορά θέση ακόμα και αν είναι κόντρα προς την εταιρεία την οποία "δουλεύετε". Μην τους αφήσετε να το περάσουν έτσι. Ή αν δεν μπορείτε να το κάνετε αυτό τουλάχιστον πείτε μας με ποια λογική έγινε αυτή η αλλαγή? Δηλαδή τι κέρδισε τώρα η εταιρεία με το να μην κάνουμε επισκέψεις?

Όσο και να μην θέλετε να το παραδεχτείτε (που για μένα κακώς το κάνετε) αυτό είναι ένα από τα μεγαλύτερα λάθη. Το λέω και θα το ξανά λέω.

Πραγματικά οι λέξεις δεν μπορούν ούτε για αστείο να δώσουν εικόνα για την πραγματική απογοήτευση που προσφέρατε σε όλους τους παίκτες αλλά ούτε και τον θυμό και την αγανάκτηση που νιώθουμε.
 
  • Like
Αντιδράσεις: j.k.

j.k.

Chef
Για χάριν της συζήτησης, θα θέσω απλά ένα ερώτημα:

Πριν τη μεγάλη αλλαγή που έγινε στα Αρχαία Θαύματα τον Απρίλιο, θυμάστε πόσα Αγαθά μπορούσατε να λάβετε με τη βοήθεια γειτόνων σε όλους τους γείτονες;
Εγω εχω να πω οτι με αυτο που κανατε στο κωδωνοστασιο καταργειται ουσιαστικα η βοηθεια γειτονων εκτοs συντροφιαs.
Πολλη καλυτερο ηταν πριν τον απριλιο απο τωρα.
Εχω και μια ερωτηση .Ποιο ειναι το επομενο θαυμα που θα υποβαθμισεται για να μη βαζω αδικα τομουs.
 

DeletedUser3

Guest
Ειλικρινά θα σου μιλήσω και θα πω το εξής: Σταμάτα να προσπαθείς να δικαιολογήσεις το λάθος της εταιρείας και να προσπαθείς να μας πείσεις ότι όλο αυτό έγινε για το καλύτερο όλων. Είναι καλύτερα να πάρετε θέση και να πείτε στην εταιρεία ότι έκαναν ένα από τα μεγαλύτερα λάθη των παιχνιδιών.

Το παιχνίδι έχει να κάνει με την διαχείριση χώρου και τα θαύματα τα προσαρμόζουμε εμείς σε ένα στυλ παιχνιδιού που μας ταιριάζει περισσότερο. Με το να αλλάξουν το θαύμα όπως το έκαναν τώρα θα γίνει το εξής:

Θα σταματήσουμε να κάνουμε επισκέψεις σε γείτονες πέρα από την συμμαχία μας. Τι θα γίνουν οι μικροί παίκτες που αναζητάνε τα νομίσματα και τι θα γίνουν οι μεγάλοι που αναζητούν την βοήθεια στον πολιτισμό? Γιατί να ξοδέψω μια ώρα για να πάρω μόνο νομίσματα?

Μερικοί παίκτες λένε ότι μικρό το κακό γιατί απλά δεν είχαν ξοδέψει ούτε ένα πόντο γνώσης για να το αναβαθμίσουν και απλά το πούλησαν. Τι θα γίνει όμως με εμάς που έχουμε ανεβάσει το θαύμα?

Ειλικρινά αυτή την στιγμή που τους υπερασπίζεστε απλά διαιωνίζετε το πρόβλημα αντί να το διορθώνετε. Πάρτε μια φορά θέση ακόμα και αν είναι κόντρα προς την εταιρεία την οποία "δουλεύετε". Μην τους αφήσετε να το περάσουν έτσι. Ή αν δεν μπορείτε να το κάνετε αυτό τουλάχιστον πείτε μας με ποια λογική έγινε αυτή η αλλαγή? Δηλαδή τι κέρδισε τώρα η εταιρεία με το να μην κάνουμε επισκέψεις?

Όσο και να μην θέλετε να το παραδεχτείτε (που για μένα κακώς το κάνετε) αυτό είναι ένα από τα μεγαλύτερα λάθη. Το λέω και θα το ξανά λέω.

Πραγματικά οι λέξεις δεν μπορούν ούτε για αστείο να δώσουν εικόνα για την πραγματική απογοήτευση που προσφέρατε σε όλους τους παίκτες αλλά ούτε και τον θυμό και την αγανάκτηση που νιώθουμε.


Καλώς η κακώς, εδώ δεν θα με δείτε να πάρω θέση είτε υπέρ είτε κατά της εταιρείας. Εδώ μεταφέρω το σκεπτικό της εταιρείας και σε αυτούς μεταφέρω το σκεπτικό το δικό σας.
 

kailaris

Περιπλανώμενο Ξωτικό
καλησπερες
ειχα να μπω φορουμ κανα χρονο πανω κατω
τελικα με αυτη την φανταστικη αλλαγη καταφερατε κ με κανατε να μπω παλι σημερα
ενα μεγαλο μπραβο επειδη στο να θες να χαλας το παιχνιδι ολο κ περισσοτερο θελει μεγαλη προσπαθεια
ββ
 

DeletedUser3

Guest
Μια ιδιαίτερα ιδιότροπη ιδιότητα των γραπτών είναι ότι μένουν.

Σας παραπέμπτω στη συζήτηση που είχε γίνει για την αλλαγή τότε (με την Έκδοση 1.27) για να δείτε τι σχολιάζατε και σε τι εστιάζατε.

Και πάμε και στα υπόλοιπα:

@SOKRATIS72 : Θεωρείς λοιπόν ότι το να κάνεις μια αλλαγή η οποία δίνει ένα εξαιρετικά μεγάλο πλήθος πόρων, είναι κάτι το οποίο δεν μπορείς να τροποποιήσεις. Ενδιαφέρουσα προσέγγιση...
Επίσης εντυπωσιακό (ως παίκτης που διατυμπανίζει ότι δεν ξοδεύει χρήματα), ότι ζητάς να λάβει η εταιρεία υπόψιν τη γνώμη αυτών που ξοδεύουν χρήματα. Με μπερδεύεις...

@eroserm: Δεν θες να μάθεις πόσα παιχνίδια στρατηγικής έχω παίξει, ούτε πόσα παίζω ακόμα...Θα ήθελα να μάθω όμως πόσες φορές ενδιαφέρθηκες να αναφέρεις bugs και το αναφέρεις τώρα.
 

DeletedUser1088

Guest
ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΠΡΟΛΑΛΗΣΑΝΤΕΣ ΗΤΑΝ ΜΕΓΑΛΗ ΑΣΤΟΧΙΑ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΓΙΝΕ ΜΕ ΤΑ ΘΑΥΜΑΤΑ....ΕΝΑ ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΟ ΠΡΟΗΓΜΕΝΩΝ ΥΛΩΝ Π.Χ ΛΙΘΩΝ ΣΤΟ ΧΩΡΟ ΠΟΥ ΠΙΑΝΕΙ ΤΟ ΘΑΥΜΑ ΘΑ ΕΔΙΝΕ ΠΟΛΛΑ ΠΕΡΙΣΟΤΕΡΑ ΑΓΑΘΑ ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΑΚΡΙΒΑ ΧΩΡΙΑ ΠΟΥ ΘΑ ΓΛΥΤΩΝΑΜΕ ΚΑΙ 1 ΕΩΣ 2 ΩΡΕΣ ΓΙΑΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΟΙΤΑΜΕ ΚΑΙ ΠΟΥ ΘΕΛΕΙ ΒΟΗΘΕΙΑ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΧΩΡΙΑ ΤΟΥΣ ΤΟΜΟΥΣ ΓΝΩΣΗΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΙΟ ΜΕΓΑΛΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΠΟΛΥ ΕΝΕΡΓΟΥΣ ΠΑΙΚΤΕΣ
 

DeletedUser134

Guest
Εντάξει NeoRomeo θα καταλάβω ότι είναι δύσκολη η θέση σου και δεν θες να πάρεις μέρος υπέρ της κοινότητας. Ας το δεχτούμε.Πέρα από αυτό, στα αλήθεια πες μου αν πιστεύεις ότι όλο αυτό είναι καλό?

Θέλω να πω , τι καλό βγαίνει από όλο αυτό για τους παίκτες γενικά? Θα θεωρήσω ότι είμαι χαζός και δεν καταλαβαίνω. Πες μου εσύ τι καλό θα βγει για τους παίκτες από όλο αυτό? Εννοώ για το θαύμα.

Στα αλήθεια πείτε μου γιατί εγώ δεν καταλαβαίνω πόσο καλό είναι αυτό για την κοινότητα. Ας βρεθεί ένας άνθρωπος αν δεν θέλει ο NeoRomeo να απαντήσει και να μου πει στα μούτρα "fallenangel είσαι χαζός που δεν καταλαβαίνεις για αυτό και αυτό τον λόγο".

Μην με παρεξηγείτε! Πραγματικά δεν θέλω να τα βάλω με τους διαχειριστές. Αλλά δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δεν βλέπουν όλοι όσοι δεν το βλέπουν ότι αυτό που έκαναν δεν είναι καλό!

Εχω βάλει ψηφοφορία για αυτό το θέμα , όποιος θέλει ας ψηφίσει τουλάχιστον αφού η εταιρεία δεν καταλαβαίνει από λόγια να δει ψήφους!

https://gr.forum.elvenar.com/index.php?threads/Πιστεύετε-ότι-έγινε-προς-το-καλύτερο-η-αλλαγή.1164/
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

DeletedUser1053

Guest
Αγαπητέ μου φίλε Neoromeo πάντα υπάρχει το γραπτό.
"""""
Έχω ένα μόνιμο πρόβλημα στο πεδίο των μαχών.Στο wiki λέει ότι η παράταξη των στρατιωτών βγαίνει στο πεδίο μάχης με τη σειρά που τους βάζουμε. Αυτό δεν συμβαίνει και το παιγνίδι τους βάζει με τη δική του λογική.
Αποτέλεσμα, το παιγνίδι να αποκτά αθέμιτο πλεονέκτημα έναντι του παίκτη."""""

eroserm, 17. Σεπ 2017Αναφορά
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Και η απάντηση?
Δεν μπορώ να σε βοηθήσω με αυτή τη λεπτομέρεια. Μπορείς αν θέλεις να δημιουργήσεις ένα νέο θέμα στις "Ερωτήσεις" ή στη Βοήθεια και είμαι σίγουρη ότι οι υπόλοιποι χρήστες θα σε βοηθήσουν να διευκρινίσεις αυτή τη λεπτομέρεια.

Nepheria, 18. Σεπ 2017Αναφορά.
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Να αναφέρω λοιπόν τι? Ότι το wiki άλλα γράφει άλλα γίνονται στο παιγνίδι και το team δεν γνωρίζει να απαντήσει και μου λέει να ρωτήσω τους παίχτες? Αγαπητέ μου όχι δεν θα πάρω χόρτασα.
 

SOKRATIS72

Ξωτικό του Elvenar
Μια ιδιαίτερα ιδιότροπη ιδιότητα των γραπτών είναι ότι μένουν.

Σας παραπέμπτω στη συζήτηση που είχε γίνει για την αλλαγή τότε (με την Έκδοση 1.27) για να δείτε τι σχολιάζατε και σε τι εστιάζατε.

Και πάμε και στα υπόλοιπα:

@SOKRATIS72 : Θεωρείς λοιπόν ότι το να κάνεις μια αλλαγή η οποία δίνει ένα εξαιρετικά μεγάλο πλήθος πόρων, είναι κάτι το οποίο δεν μπορείς να τροποποιήσεις. Ενδιαφέρουσα προσέγγιση...
Επίσης εντυπωσιακό (ως παίκτης που διατυμπανίζει ότι δεν ξοδεύει χρήματα), ότι ζητάς να λάβει η εταιρεία υπόψιν τη γνώμη αυτών που ξοδεύουν χρήματα. Με μπερδεύεις...

@eroserm: Δεν θες να μάθεις πόσα παιχνίδια στρατηγικής έχω παίξει, ούτε πόσα παίζω ακόμα...Θα ήθελα να μάθω όμως πόσες φορές ενδιαφέρθηκες να αναφέρεις bugs και το αναφέρεις τώρα.

Ναι δεν ξοδεύω χρήματα και το έχω καμάρι. Αυτό δεν σημαίνει πως συμπαίκτες μου που ξοδεύουν δεν πρέπει να λάβουν υποστήριξη. Ακόμη θεωρώ εμπαιγμό την τακτική "3 βήματα μπροστά και 2 πίσω" ό,τι είναι πρόοδος. Όσο για το αν υπάρχει αμφιβολία του αν έχω ξοδέψει χρήματα ή όχι μπορεί να ελεγχθεί από τα συστήματα σας. Τα μόνα διαμάντια που έχω ξοδέψει είναι από τις αμοιβές του παιχνιδιού.
Ούτε ποτέ είπα πως πρέπει να υπάρχει ισονομία αυτών που ξοδεύουν πραγματικά λεφτά με αυτούς που δεν ξοδεύουν. Λογικό είναι όποιοι πληρώνουν να έχουν και προνόμια, απλά εγώ δεν θα ξοδέψω σε ένα παιχνίδι χρήματα. Έπαψα να το κάνω χρόνια τώρα.
Αλλά μην μας λέτε κιόλας πως κοιτάτε που ήσασταν πρίν Χ μήνες πρίν γίνουν οι αναβαθμίσεις. Σας δώσαμε μια μπριζόλα να φάτε και επειδή την βρήκαμε ακριβή θα την πάρουμε πίσω και θα σας δώσουμε το κόκκαλο μόνο και να μας πείτε και ευχαριστώ.
Και για να είμαι απόλυτα σαφής αν αυτή η αναβάθμιση γινόταν όταν τα μπόνους ήταν χαμηλά δεν θα γκρίνιαζε κανείς διότι θα ήταν μια μικρή βελτίωση. Τώρα είναι απλά γελοιότητα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

DeletedUser134

Guest
Το σκέφτομαι όλη μέρα και προσπαθώ να καταλάβω με ποια λογική το έκανε αυτό η εταιρεία. Για να το κάνουμε πιο απλά σκέφτομαι το εξής:

Περνάω μια ώρα για να κάνω επισκέψεις σε όλο τον χάρτη, αλλά το κάνω για να έχω όφελος των υλικών που στην περίπτωση μου είναι 40.000 συνολικά.

Το πήρατε πίσω και τώρα το μόνο που κερδίζω είναι νομίσματα που στην παρούσα περίπτωση θα μπορούσα να τα χρησιμοποιήσω στον έμπορο για να αντισταθμίσω αυτά που έχασα. Για μισό λεπτό ξέχασα ότι το άλλαξε και αυτό η εταιρεία και αυξάνεται τόσο που δεν μπορώ να πάρω τα ίδια υλικά ούτα για πλάκα. Οπότε άχρηστα τα νομίσματα.

Οπότε δεν χρειάζεται να κάνω επισκέψεις! Μπορώ στην 1 ώρα να κάνω κάτι άλλο αντί να κυνηγάω τα χωριά στην οθόνη μου.

Οπότε ξέρει η εταιρεία ότι με αυτό τον τρόπο δεν βοηθάει τους παίκτες ούτε τους μικρούς ούτε και τους μεγάλους.

Μπορώ να φανταστώ ποιο θα είναι το επόμενο βήμα της εταιρείας έτσι για να γουστάρετε. Θα βγάλει ενισχύσεις όπως αυτές που γεμίζουν τις αποθήκες σας με νομίσματα ή προμήθειες. Οπότε θα έχετε 3 διαφορετικές ενισχύσεις για κάθε υλικό που παράγετε ,που θα σας δίνουν αν έχετε όριο 20.000.000 νομισμάτων θα σας δίνει 200.000 προμήθειες και θα κοστίζει ΜΟΝΟ 1000 διαμάντια. (το 1000 είναι επιεικό. Ξέρουμε ότι θα στοιχίζει πολλά παραπάνω).

Δεν ξέρω αν γίνομαι κουραστικός αλλά αλήθεια δεν μπορώ να βρω λογική στην κίνηση της εταιρείας πέρα από αυτή που αναφέρω ακριβώς από πάνω. Αλλά τι θα γίνει με την κοινωνικότητα του παιχνιδιού , την συνεργασία μεταξύ παικτών , και τις επισκέψεις για τον πολιτισμό? Πως βοηθάει τους παίκτες αυτό το πράγμα? Παιδιά πείτε μου πως γιατί δεν μπορώ να σκεφτώ την λογική τους και κοντεύω να τρελαθώ.

Και παρακαλώ μπείτε εδώ και ψηφίστε σχετικά με το θέμα αν σας άρεσε ή όχι.

https://gr.forum.elvenar.com/index....ινε-προς-το-καλύτερο-η-αλλαγή.1164/#post-7061
 

DeletedUser1053

Guest
Το σκέφτομαι όλη μέρα και προσπαθώ να καταλάβω με ποια λογική το έκανε αυτό η εταιρεία.
Συμφωνώ με τα γραφόμενά σου απόλυτα. Συμβαίνει το φαινόμενο αυτό σχεδόν σε όλους τους servers, μόλις αποκτήσουν κόσμο αρχίζουν την απληστία, κοινώς πλιάτσικο σε βάρος των παικτών. Το αποτέλεσμα, σε λίγο καιρό να ψάχνουν να βρουν πελάτες αλλά οι κότες με τα χρυσά αυγά την έκαναν για άλλο κοτέτσι.
 

DeletedUser3

Guest
Αγαπητέ μου φίλε Neoromeo πάντα υπάρχει το γραπτό.
"""""
Έχω ένα μόνιμο πρόβλημα στο πεδίο των μαχών.Στο wiki λέει ότι η παράταξη των στρατιωτών βγαίνει στο πεδίο μάχης με τη σειρά που τους βάζουμε. Αυτό δεν συμβαίνει και το παιγνίδι τους βάζει με τη δική του λογική.
Αποτέλεσμα, το παιγνίδι να αποκτά αθέμιτο πλεονέκτημα έναντι του παίκτη."""""

eroserm, 17. Σεπ 2017Αναφορά
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Και η απάντηση?
Δεν μπορώ να σε βοηθήσω με αυτή τη λεπτομέρεια. Μπορείς αν θέλεις να δημιουργήσεις ένα νέο θέμα στις "Ερωτήσεις" ή στη Βοήθεια και είμαι σίγουρη ότι οι υπόλοιποι χρήστες θα σε βοηθήσουν να διευκρινίσεις αυτή τη λεπτομέρεια.

Nepheria, 18. Σεπ 2017Αναφορά.
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Να αναφέρω λοιπόν τι? Ότι το wiki άλλα γράφει άλλα γίνονται στο παιγνίδι και το team δεν γνωρίζει να απαντήσει και μου λέει να ρωτήσω τους παίχτες? Αγαπητέ μου όχι δεν θα πάρω χόρτασα.


H @Nepheria δεν έχει καμία δουλειά στο να παρέχει βοήθεια στο παιχνίδι. Ο μοναδικός ρόλος που έχει, είναι να κατατοπίζει τους χρήστες στο "Πού να θέσουν το ερώτημα που τους απασχολεί".
Συνεπώς παίρνει άριστα για την απάντηση που σου έδωσε κι εσύ καλό θα ήταν εάν ακόμα έχεις αυτή την απορία να ακολουθήσεις τη συμβουλή της.

Πίσω ξανά στο θέμα μας:

Το ότι σε 3 Σεντούκια (δηλαδή το πολύ 5 επισκέψεις αν δεν σε θέλει καθόλου) βγάζει κανείς τα υλικά 30 επισκέψεων πέρασε από το μυαλό κανενός ως πχ "γρήγορη απόκτηση αγαθών" ή απλά δεν θέλετε να το καταλάβετε;
 
Κορυφή