• Καλωσήρθες στα μέρη μας ταξιδιώτη — Επισκέπτεσαι για πρώτη φορά το forum μας;

    Σε έχω ξαναδεί να τριγυρνάς εδώ γύρω; Για να συμμετάσχεις σε συζητήσεις ή να θέσεις σε όλους το ζήτημα που σε απασχολεί, θα χρειαστεί να αποκτήσεις ένα λογαριασμό στο forum. Απόκτησε το λογαριασμό σου πατώντας εδώ!

[Feedback] Αναβάθμιση στην Έκδοση 1.39

  • Δημιουργός θέματος DeletedUser3
  • Ημερομηνία έναρξης

DeletedUser1053

Guest
Αρχή της επικοινωνίας είναι να καταλαβαίνει ο ένας τι λέει ο άλλος.
Το να μην το έχουν καταλάβει οι παίχτες τι συμβαίνει και να το γνωρίζεται μόνο εσείς, χωρίς να μπορείτε να μας κάνετε να το καταλάβουμε, δυστυχία μας μεγάλη.
Αγαπητέ μου Neoromeo δεν σε απασχολεί καθόλου το γεγονός ότι δεν σε καταλαβαίνουμε?
 

DeletedUser3

Guest
Με προβληματίζει (ξαναλέω) το ότι αρκετοί προσποιούνται ότι δεν καταλαβαίνουν.

Να το κάνω λοιπόν λιανά και για τους λιγότερο έμπειρους.

Δεδομένα:

  1. Ο μέσος παίκτης έκανε καθημερινά ένα πλήθος βοηθειών το οποίο δεν μπορώ να μοιραστώ μαζί σας, αλλά μπορώ να πω ότι ήταν πολύ μικρότερο σαν νούμερο από το όριο των μελών μιας Συντροφιάς.
  2. Ένα πολύ μεγάλο ποσοστό των παικτών που βρίσκονταν πάνω από το Κεφάλαιο 5, είχαν στην πόλη τους τα Αρχαία Θαύμα που παρέχει ενίσχυση στο χαρακτηριστικό της Βοήθειας Γειτόνων.
Το πρόβλημα:

Η πλήρης αξιοποίηση του Αρχαίου Θαύματος, απαιτούσε τεράστια ποσότητα χρόνου από τους χρήστες. Η εκτίμησή μας ήταν ότι τη στιγμή που ένας χρήστης μπορεί να αποκτήσει τα συγκεκριμένα Αρχαία Θαύματα, έχει περίπου 80 γείτονες, άρα για να εκμεταλλευτεί στο μέγιστο το Αρχαίο Θαύμα, έπρεπε να ξοδέψει περίπου μισή ώρα καθημερινά.

Η λύση:

Μειώσαμε δραστικά το πλήθος των επισκέψεων που απαιτείται να κάνει ο χρήστης για να λάβει το μέγιστο όφελος από το συγκεκριμένο Αρχαίο Θαύμα, κάνοντας ταυτόχρονα ελκυστική την ιδέα της συστηματικής παροχής βοήθειας από παίκτες που πρακτικά δεν έδιναν σχεδόν ποτέ βοήθειες.
Το γεγονός ότι σε κάθε Σεντούκι υπάρχει 10x μεγαλύτερη ποσότητα bonus Αγαθών, πρακτικά σημαίνει ότι με τα 3 Σεντούκια κερδίζετε τα Αγαθά από 30 επισκέψεις μέσα σε ελάχιστο χρόνο.
Συγκριτικά, οι 30 επισκέψεις απαιτούσαν καθημερινά περίπου 10 λεπτά (όταν δεν ήταν εντός της Συντροφιάς).
Ταυτόχρονα, εξασφαλίσαμε ότι η οικονομία του παιχνιδιού δεν εμφανίζει πληθωρισμό και ότι τα Αγαθά παράγονται κατά βάση στα Εργαστήρια των πόλεων.

Τι βελτίωση θα μπορούσε να υπάρξει:

Πολλές. Η βάση όμως είναι αυτή και σε αυτή θα πρέπει να συζητήσουμε. Το "πάρτε πίσω τις αλλαγές γιατί θα το παρατήσω", πραγματικά δεν συγκίνησε κανέναν ποτέ και το ξέρετε πολύ καλά ιδίως οι παλαιότεροι.
 
Καλώς η κακώς, εδώ δεν θα με δείτε να πάρω θέση είτε υπέρ είτε κατά της εταιρείας. Εδώ μεταφέρω το σκεπτικό της εταιρείας και σε αυτούς μεταφέρω το σκεπτικό το δικό σας.

Υπαρχει καποιο προβλημα αν ισχυει το παραπανω που ειχες γραψει νωριτερα και αν αυτο ειναι το σκεπτικο της εταιρειας τοτε ή στην εταιρεια εχουν μαυρα μεσανυχτα ή καποιος δεν τους εχει μεταφερει σωστα γιατι υπαρχουν παραπονα στο παιχνιδι .
 
Τελευταία επεξεργασία:

j.k.

Chef
Με προβληματίζει (ξαναλέω) το ότι αρκετοί προσποιούνται ότι δεν καταλαβαίνουν.
Με προβληματιζει και εμενα οτι και εσειs δεν καταλαβαινεται οτι αυτο που κανατε καταργει ουσιαστηκα την βοηθεια εκτοs συντροφιαs.
Ηταν λιγοι που το εκαναν γιατι θελει χρονο αλλα ειχεs καποιο κερδοs τα νομισματα μονο δεν ειναι κινητρο.
 

FoTiS 21

Κάτοικος του Elvenar
Με προβληματίζει (ξαναλέω) το ότι αρκετοί προσποιούνται ότι δεν καταλαβαίνουν.

Να το κάνω λοιπόν λιανά και για τους λιγότερο έμπειρους.

Δεδομένα:

  1. Ο μέσος παίκτης έκανε καθημερινά ένα πλήθος βοηθειών το οποίο δεν μπορώ να μοιραστώ μαζί σας, αλλά μπορώ να πω ότι ήταν πολύ μικρότερο σαν νούμερο από το όριο των μελών μιας Συντροφιάς.
  2. Ένα πολύ μεγάλο ποσοστό των παικτών που βρίσκονταν πάνω από το Κεφάλαιο 5, είχαν στην πόλη τους τα Αρχαία Θαύμα που παρέχει ενίσχυση στο χαρακτηριστικό της Βοήθειας Γειτόνων.
Το πρόβλημα:

Η πλήρης αξιοποίηση του Αρχαίου Θαύματος, απαιτούσε τεράστια ποσότητα χρόνου από τους χρήστες. Η εκτίμησή μας ήταν ότι τη στιγμή που ένας χρήστης μπορεί να αποκτήσει τα συγκεκριμένα Αρχαία Θαύματα, έχει περίπου 80 γείτονες, άρα για να εκμεταλλευτεί στο μέγιστο το Αρχαίο Θαύμα, έπρεπε να ξοδέψει περίπου μισή ώρα καθημερινά.

Η λύση:

Μειώσαμε δραστικά το πλήθος των επισκέψεων που απαιτείται να κάνει ο χρήστης για να λάβει το μέγιστο όφελος από το συγκεκριμένο Αρχαίο Θαύμα, κάνοντας ταυτόχρονα ελκυστική την ιδέα της συστηματικής παροχής βοήθειας από παίκτες που πρακτικά δεν έδιναν σχεδόν ποτέ βοήθειες.
Το γεγονός ότι σε κάθε Σεντούκι υπάρχει 10x μεγαλύτερη ποσότητα bonus Αγαθών, πρακτικά σημαίνει ότι με τα 3 Σεντούκια κερδίζετε τα Αγαθά από 30 επισκέψεις μέσα σε ελάχιστο χρόνο.
Συγκριτικά, οι 30 επισκέψεις απαιτούσαν καθημερινά περίπου 10 λεπτά (όταν δεν ήταν εντός της Συντροφιάς).
Ταυτόχρονα, εξασφαλίσαμε ότι η οικονομία του παιχνιδιού δεν εμφανίζει πληθωρισμό και ότι τα Αγαθά παράγονται κατά βάση στα Εργαστήρια των πόλεων.

Τι βελτίωση θα μπορούσε να υπάρξει:

Πολλές. Η βάση όμως είναι αυτή και σε αυτή θα πρέπει να συζητήσουμε. Το "πάρτε πίσω τις αλλαγές γιατί θα το παρατήσω", πραγματικά δεν συγκίνησε κανέναν ποτέ και το ξέρετε πολύ καλά ιδίως οι παλαιότεροι.


Θα συμφωνησω σε αυτα που λες, αλλα ξεχνατε ενα βασικο θεμα...οσοι ασχολουμαστε και δινουμε βοηθειες τουλαχιστον σε οσους μας δινουν συν ολα τα μελη της συντροφιας μας δεν το κανουμε για να παρουμε μονο τα 6.000 -7.000 αγαθα που δινουν τα σεντουκια.Δινουμε τις βοηθειες για να παρουμε κατα βαση τα εργαλια, μετα τα υλικα και στο τελος τα νομισματα. Οποτε με αυτο τον τροπο βγαινουμε χαμενοι στο θεμα των υλικων. Επισης αφου πλεον καποιος παικτης μπορει να παρει το μεγηστο με 5-6 επισκεψεις οπως λες γιατι να ασχοληθει με την βοηθεια γειτονων ?? ισα ισα που με αυτον τον τροπο φερνει το αντιθετο αποτελεσμα. ολοι θα περνανε απο 5-6 τυχαιους και μετα τελος.

Εν κατακληδι, αν ηθελε η εταιρια να μειωση τον χρονο των επισκεψεων των χρηστων ας εφαρμοσει επιτελους την προταση μου (μας) να φτιαξει ενα κουμπακι που θα δινει αυτοματα βοηθειες σε οσους σου εχουν ανταποδωσει και αν καποιος αλλος θελει να δωσει και παραπανω ας μην περνει υλικα ή ας περνει πολυ μικροτερο μερος.
 

j.k.

Chef
ο πρόβλημα:

Η πλήρης αξιοποίηση του Αρχαίου Θαύματος, απαιτούσε τεράστια ποσότητα χρόνου από τους χρήστες. Η εκτίμησή μας ήταν ότι τη στιγμή που ένας χρήστης μπορεί να αποκτήσει τα συγκεκριμένα Αρχαία Θαύματα, έχει περίπου 80 γείτονες, άρα για να εκμεταλλευτεί στο μέγιστο το Αρχαίο Θαύμα, έπρεπε να ξοδέψει περίπου μισή ώρα καθημερινά.
Προφανώς η συγκεκριμένη αλλαγή θίγει τους πιο ενεργούς από εσάς (και εμένα ως χρήστη), όμως πραγματικά ίσως παραήταν μεγάλο το bonus των 25.000-30.000 αγαθών (καθημερινά) για περίπου μία ώρα ενασχόλησης (τόσο περίπου έπαιρνε σε ένα χρήστη με 220 γείτονες το να περάσει από όλους).
Τελικα το προβλημα που ηταν στο χρονο στα υλικα αποφασιστε και γιατι καποιοs που εχει χρονο να μην κερδιζει παραπανω.
 

DeletedUser3

Guest
Καλημέρα σε όλους.

Η ερώτηση της ημέρας:

Πόσα εργοστάσια χρειάζεται να έχει ένας χρήστης για να βγάζει καθημερινά περίπου 20.000 υλικά σε καθένα από τα 3 Ενισχυμένα Εργοστάσιά του;
 

j.k.

Chef
Καλημέρα σε όλους.

Η ερώτηση της ημέρας:

Πόσα εργοστάσια χρειάζεται να έχει ένας χρήστης για να βγάζει καθημερινά περίπου 20.000 υλικά σε καθένα από τα 3 Ενισχυμένα Εργοστάσιά του;
Η ερωτηση ειναι ασχετη με το θεμα .
Το κωδωνοστασιο εχει σχεσει με την βοηθεια γειτονων.Οσο περισσοτερο βοηθουσεs τοσο κερδιζεs.
Τωρα βοηθαs μονο την συντροφια σου και καθαρισεs.Δεν εχειs ουσιαστικο οφελοs να παs στο χαρτη.
Αν αυτο θελετε ο.κ.
 

DeletedUser1053

Guest
Οι αριθμοί στην πράξη.
Πρώτα έπαιρνα 2500-3000 από κάθε ενισχυμένο αγαθό.
Χθες πήρα 3Χ1050 ατσάλια.
Σήμερα 3Χ1050 πάπυρους.
Αν αυτό είναι όφελος τότε υπάρχει πρόβλημα κατανόησης.
 

DeletedUser118

Guest
Πρόβλημα κατανόησης σίγουρα υπάρχει. Γίνονται αναλύσεις και δίνονται εξηγήσεις, αλλά κάποιοι κοιτούν το θέμα μόνο μέσω της δικής τους σκοπιάς.

Δυστυχώς ο παρωπιδισμός δεν ωφέλησε κανέναν και ποτέ.

Ναι, η εταιρεία κάποτε έκανε μια αλλαγή, σε βάθος χρόνου διαπίστωσε ότι η ενίσχυση αυτή ήταν υπερβολική. Επίσης, διαπίστωσε ότι πολλοί μετέτρεψαν σε οικονομία αγαθών τις επισκέψεις.

Αποτέλεσμα, εξέτασε όλα τα στοιχεία που είχε, και κατέληξε σε μια ενίσχυση που δίνει αυτό που είναι αρκετό για να ενεργοποιήσει ακόμη και όσους δεν έκαναν επισκέψεις.
Επίσης, δημιούργησε ένα μπόνους που δεν είναι ικανό να αποτελέσει μέρος της οικονομίας μιας πόλης, αλλά απλά μία ενίσχυση.

Τα ίδια είχαμε και με τις επαναλαμβανόμενες αποστολές, που τεράστιο μερίδιο χρηστών έβγαζαν τα προς το ζην της πόλης τους από αυτές. Εν τέλη, αυτό το μερίδιο ήταν που είχε το πρόβλημα με τις αλλαγές που έγιναν.

Πρέπει κάποτε όλοι να καταλάβουν ότι τα κτίρια και οι τύποι αυτών υπάρχουν γιατί έχουν το καθένα τον ρόλο του. Τα Αρχαία Θαύματα δίνουν μπόνους, αλλά τα αγαθά, τους πόρους και τον στρατό σας θα τον βγάζετε από τα κτίρια μέσω των οποίων προβλέπετε να το κάνετε.

Η αλλαγή έγινε προς το καλό και τα νούμερα, όπως και οι αναλύσεις το δείχνουν.

Κάτι τελευταίο, σχόλια του τύπου ότι η εταιρεία πρέπει να στιρίζει μόνο τους μεγάλους παίκτες και ότι θα εγκαταλείψετε μάλλον δεν ενδιαφέρουν κανέναν.
Δεν στηρίζεται η ύπαρξη του παιχνιδιού στους λίγους που απειλούν με την πρώτη ευκαιρία να εγκαταλείψουν (και όλο εδώ είναι χρόνια τώρα). Όπως δεν στηρίζεται και μόνο στους μεγάλους παίκτες, αλλά σε όλους. Αυτό είναι δεδομένο, και είτε αρέσει σε κάποιους είτε όχι, η εταιρεία πάντα θα βλέπει τους παίκτες ως σύνολο.
 

DeletedUser710

Guest
Κι έστω να δεχτώ πως "κάνουμε" πως δεν καταλαβαίνουμε, αυτά που μας γράφετε...μπορείτε πραγματικά να μας κατηγορήσετε γι' αυτό; Όσες φορές και να μου πείτε πως πήρε ο πόνος την Inno για τον χρόνο που σπαταλάω ή πως μία εταιρία επί τούτου θέλει οι χρήστες της να ασχολούνται λιγότερο με το παιχνίδι της...ε θα κάνω πως δεν το καταλαβαίνω γιατί το αντίθετο θα αναθεωρήσει ολόκληρη την κοσμοθεωρία μου περί εμπορίου.

Και στην τελική βρε παιδιά της διαχείρισης, γιατί το παίρνετε επάνω σας το θέμα, αντί να μεταφέρετε απλά το ρεζουμέ της υπόθεσης, τον πραγματικό λόγο που έγινε αυτή η αλλάγη.

b7lS3Hk.jpg


Πολύ απλά, για να μπορέσουν να απλοποιήσουν το σύστημα της βοήθειας γειτόνων (όπως στην mobile έκδοση του παιχνιδιού) έπρεπε να αλλάξει η λειτουργία του συγκεκριμένου θαύματος. Να μου το πεις έτσι @NeoRomeo ... κι εγώ μαζί σου. Αν πατώντας ένα κουμπάκι ξεμπερδεύω με την βοήθεια γειτόνων, ε ναι τότε θα είναι υπερβολή να παίρνω κι ένα σκασμό αγαθά. Δεν είναι πολύ πιο κατανοητό αυτό για μας που "κάνουμε" πως δεν καταλαβαίνουμε, από το ότι ξύπνησαν μια μέρα οι προγραμματιστές της Inno και είπαν... "μμμμμ τι να κάνουμε σήμερα για να κάνουμε τους ενεργούς χρήστες λιγότερο ενεργούς;"
 

nregister86

Περιπλανώμενο Ξωτικό
Μειώσαμε δραστικά το πλήθος των επισκέψεων που απαιτείται να κάνει ο χρήστης για να λάβει το μέγιστο όφελος από το συγκεκριμένο Αρχαίο Θαύμα, κάνοντας ταυτόχρονα ελκυστική την ιδέα της συστηματικής παροχής βοήθειας από παίκτες που πρακτικά δεν έδιναν σχεδόν ποτέ βοήθειες.
Το γεγονός ότι σε κάθε Σεντούκι υπάρχει 10x μεγαλύτερη ποσότητα bonus Αγαθών, πρακτικά σημαίνει ότι με τα 3 Σεντούκια κερδίζετε τα Αγαθά από 30 επισκέψεις μέσα σε ελάχιστο χρόνο.
Συγκριτικά, οι 30 επισκέψεις απαιτούσαν καθημερινά περίπου 10 λεπτά (όταν δεν ήταν εντός της Συντροφιάς).
Ταυτόχρονα, εξασφαλίσαμε ότι η οικονομία του παιχνιδιού δεν εμφανίζει πληθωρισμό και ότι τα Αγαθά παράγονται κατά βάση στα Εργαστήρια των πόλεων.

Αυτό ακούγεται λογικό. Με λίγες βοήθειες μόνο μπορεί να πάρει κανείς μια μεγάλη ποσότητα αγαθών. Σε ένα προηγούμενο μήνυμά σου, είχες αφήσει να εννοηθεί πως η μία ώρα που χρειαζόταν για αυτά τα αγαθά ήταν λίγος χρόνος, ίσως είχα καταλάβει λάθος. Δεν ξέρω πόσο επηρεάζεται η οικονομία του παιχνιδιού, αλλά έχω την εξής πρόταση και όποιος θέλει ας τοποθετηθεί επί αυτού.
Τα 3 σεντούκια ας συνεχίσουν να εμφανίζονται όπως πριν. Αλλά από τις 30 βοήθειες και πάνω, ανά 10 βοήθειες να υπάρχει ένα σεντούκι, έστω και με μικρότερη ποσότητα αγαθών.
Έτσι, όποιος έχει τον χρόνο και την διάθεση να βοηθήσει 100-200 παίκτες να έχει μια επιπλέον αμοιβή αγαθών σε σχέση με κάποιον που βοηθά μόνο μέχρι να πάρει τα 3 σεντούκια.
 

DeletedUser3

Guest
@Jaheira : Την τελική μορφή που θα έχει η Mobile έκδοση δεν τη γνωρίζω ακόμα. Σίγουρα θα υπάρχουν αρκετά χαρακτηριστικά που τα ζητούσε καιρό η κοινότητα, αλλά απ' όσα μπορώ να πω, σίγουρα δεν θα χρειάζεται απλά να πατήσετε ένα κουμπάκι.

Ας μείνουμε λοιπόν στο ότι έπρεπε να μπει ένα άνω όριο στο πλήθος των Αγαθών που προσφέρει το Αρχαίο Θαύμα, για όλους τους χρήστες, διότι δημιουργούνταν πόροι οι οποίοι με διαφορετικό τρόπο παράγονται/αποκτώνται πολύ πιο δύσκολα. Η άλλη λύση ενδεχομένως θα ήταν να γίνει πχ τετραπλάσιο το μέγεθος του Κρυστάλλινου Φάρου. Μόνο έτσι θα μπορούσε να εξισορροπηθεί το μέγιστο όφελος που μπορούσε να προσφέρει. Τεχνικά όμως αυτό ήταν αδύνατον.

Αυτή είναι η τελευταία συνεισφορά μου στη συζήτηση.

Από τη μεριά μας, φροντίσαμε ώστε το θέμα της ψηφοφορίας που άνοιξε ο @fallenangel να λάβει μορφή ανακοίνωσης ώστε όσο το δυνατόν περισσότεροι χρήστες να γράψουν την άποψή τους για την αλλαγή και τις προτάσεις τους για οποιαδήποτε βελτίωση.

Σε καμία περίπτωση όμως, δεν επιτρέπεται η δυσαρέσκειά σας προς τη συγκεκριμένη αλλαγή να σας δίνει το δικαίωμα να προσβάλλετε μέλη της Ομάδας Διαχείρισης χωρίς να λάβετε ποινές για την τυχόν απρεπή συμπεριφορά σας.
 

SOKRATIS72

Ξωτικό του Elvenar
Η ουσία της δυσαρέσκειας των παικτών είναι ο τρόπος που λειτουργεί η εταιρεία και φαίνεται από τα διάφορα posts.
Έχει αποδειχτεί από την αρχή του παιχνιδιού πως οι σχεδιαστές του παιχνιδιού δεν μπορούν να υπολογίσουν σωστά τα αποτελέσματα μιας αλλαγής, απλά διότι όταν την σκέφτονται δεν την αναλύουν σε βάθος. Το αποτέλεσμα είναι συνεχώς να υπάρχουν πισωγυρίσματα τα οποία το μόνο που δημιουργούν είναι αγανάκτηση.
Ήδη παίκτες έχουν αναφερθεί πως δώσανε χρήματα για το χτίσιμο και την προώθηση του συγκεκριμένου θαύματος λόγω του μπόνους που έδινε τώρα.
Τώρα που χάθηκε λοιπόν αυτό το μπόνους είναι σαν να τους χλεύασε η εταιρεία κατάμουτρα.
Ας ελπίσουμε κάποτε να κατανοήσουν πως όταν κάνουν μια σοβαρή αλλαγή, θα πρέπει να υπολογίσουν σωστά τις επιπτώσεις που θα έχει η αλλαγή για να μην χρειάζονται μετά αλλαγές πάνω στις προηγούμενες αλλαγές.
Ας κρατήσουν τους πειραματισμούς στον BETA και να μην τους βγάζουν παραέξω.
 

FoTiS 21

Κάτοικος του Elvenar
Οκ, όλοι εκφράσαμε την δυσαρέσκεια μας, να δούμε και πιθανές προτάσεις - βελτιώσεις που θα μπορούσε να κάνει η εταιρία για να συνεχίσει να έχει νόημα το θαύμα αυτό ??

Το ζητούμενο είναι να υπάρχει κίνητρο από τους παίκτες να περνάνε και να δίνουν βοήθεια.
Μια βελτίωση θα ήταν να αυξηθούν τα σεντούκια αναλογικά με τις επισκέψεις που κάνει ένας παίκτης. Θα μπορούσαν να προσφέρουν αναλογικά υλικά, όσο περισσότερες επισκέψεις τόσο περισσότερα υλικά. Επίσης καλό θα ήταν τα σεντούκια να προσφέρουν όλων τον ειδών τα υλικά και όχι μόνο τα ενισχυμένα.
 
  • Like
Αντιδράσεις: j.k.

DeletedUser134

Guest
Πρόβλημα κατανόησης σίγουρα υπάρχει. Γίνονται αναλύσεις και δίνονται εξηγήσεις, αλλά κάποιοι κοιτούν το θέμα μόνο μέσω της δικής τους σκοπιάς.

Δυστυχώς ο παρωπιδισμός δεν ωφέλησε κανέναν και ποτέ.

Δεν είναι έτσι. Δεν το βλέπουμε από την δική μας την πλευρά. Εγώ είπα και σε προηγούμενο ποστ ότι είμαι χαζός και δεν καταλαβαίνω. Το λέω είμαι χαζός. Σαν χαζός που είμαι μπορείτε να μου πείτε με απλά λόγια πως ωφελεί αυτό τους παίκτες? Δεν μπορώ να βρω ένα λόγο να πάω απλά και μόνο για τα νομίσματα παρά μόνο αν είχα έλειψη. Και ΠΡΟΣΟΧΗ, μιλάω για τους παίκτες σε σύνολο πως τους ωφελεί. Γιατί μελοντικά μόνο την εταιρεία μπορεί να ωφελήσει.

Ναι, η εταιρεία κάποτε έκανε μια αλλαγή, σε βάθος χρόνου διαπίστωσε ότι η ενίσχυση αυτή ήταν υπερβολική. Επίσης, διαπίστωσε ότι πολλοί μετέτρεψαν σε οικονομία αγαθών τις επισκέψεις.

Αποτέλεσμα, εξέτασε όλα τα στοιχεία που είχε, και κατέληξε σε μια ενίσχυση που δίνει αυτό που είναι αρκετό για να ενεργοποιήσει ακόμη και όσους δεν έκαναν επισκέψεις.
Επίσης, δημιούργησε ένα μπόνους που δεν είναι ικανό να αποτελέσει μέρος της οικονομίας μιας πόλης, αλλά απλά μία ενίσχυση.

Στα αλήθεια το θεωρείς υπερβολή να περνάω μια ώρα στον χάρτη για να πάρω κάποια καλή ανταμοιβή? Πως θα ενεργοποιήσει αυτούς που δεν έκαναν επισκέψεις. Δεν έχει λόγο κάποιος που δεν έκανε επισκέψεις να κάνει τώρα.

Η αλλαγή έγινε προς το καλό και τα νούμερα, όπως και οι αναλύσεις το δείχνουν.

Δείξε μου σε παρακαλώ αυτά τα νούμερα γιατί εγώ κοντεύω να τρελαθώ. Νιώθω ότι ζω στην ζώνη του λυκόφωτος. Αν πραγματικά μου τα δείξεις και δω ότι ναι όντως αυξήθηκαν οι ώρες του παιχνιδιού για τον κάθε χρήστη ή ότι αυξήθηκαν οι πωλήσεις μπορεί να καταλάβω και εγώ σαν χαζός.

Θα πω κάποια πράγματα και πάλι δεν θέλω να κουράζω κανένα αλλά πρέπει να τα πω και ας θεωρηθώ ο τρελός ή ο χαζός του χωριού.

Ειλικρινά δεν είναι καλό αυτό που έκαναν. Προσπαθείτε να μας πείσετε ότι είναι καλό. Καταλαβαίνω ότι "δουλεύετε" για την εταιρεία και δεν θέλετε να τις πάτε κόντρα. Καλά κάνετε, αλλά μην προσπαθείτε να μας το περάσετε σαν κάτι το φανταστικό. Είναι μια αλλαγή προς όφελος της εταιρείας και τίποτα άλλο. Το ποιο θα είναι το όφελος της θα το δούμε και στο μέλλον.

Η ψηφοφορία που έβαλα είχε κάποια ανταπόκριση και απέδειξε ότι οι περισσότεροι χρήστες είναι κατά της αλλαγής. Θα ήθελα να έμπαιναν περισσότεροι χρήστες να πουν την γνώμη τους όποια και αν ήταν. Αλλά μάλλον δεν καταλαβαίνουν το τι θα ακολουθήσει ή ίσως δεν τους νοιάζει απλά. Είναι κάτι που με στεναχωρεί αλλά δεν θα μείνω εκεί. Αν ήταν μεγαλύτερη η επισκεψιμότητα θα μπορούσαμε σαν Ελληνική κοινότητα του παιχνιδιού να το δείχναμε στην εταιρεία αλλά με αυτά τα νούμερα δεν νομίζω ότι μπορούμε να το κάνουμε. Τουλάχιστον όπως είπε και ο NeoRomeo γραπτά είναι και μένουν.

Δεν ήρθα εδώ για να πάω κόντρα στους διαχειριστές όπως έχω πει και προηγουμένως. Είμαι εδώ για να πάω κόντρα ΜΟΝΟ στις λάθος αποφάσεις της εταιρείας, εκτός και αν μου αποδείξει η εταιρεία ότι είμαι χαζός και θα το δεχτώ. Εγώ απειλές για το ότι θα παρατήσω το παιχνίδι δεν θα κάνω. Ξέρω ότι το αυτί της εταιρείας όντως δεν ιδρώνει. Αλλά καταλαβαίνω την αγανάκτηση κάποιων παικτών και το μόνο που θα συμβούλευα τους διαχειριστές είναι να κάνουν και αυτοί το ίδιο. Πρέπει να καταλάβετε ότι οι παίκτες έχουν αγανακτήσει για αυτό βλέπετε αυτή την αντίδραση.

Πρέπει να καταλάβετε ότι κάποιοι από εμάς στηρίξαμε ένα θαύμα, έχουμε ρίξει πολλούς πόντους γνώσης και μας άλλαξαν το μπόνους. Αν περάσει έτσι απλά η αλλαγή στο συγκεκριμένο χωρίς αντιδράσεις η επόμενη αλλαγή στο θάυμα σας που έχετε πάει 25 επίπεδο θα είναι για αυτούς πιο εύκολη, και τότε αυτοί που δεν μπήκαν να ψηφίσουν θα ψηφίζουν αλλά θα είναι αργά.

Δεν είμαι από τους τύπους που θέλω να λέω εγώ σας τα έλεγα, αλλά αν γίνει κάτι τέτοιο θα ποστάρω μήνυμα που θα λέει εγώ σας τα έλεγα :).

EDIT:

Δεν κάνουμε όλη αυτή την συζήτηση μόνο για το συγκεκριμένο θαύμα. Την κάνουμε γιατί στο μέλλον θα υπάρξουν και άλλα τέτοια περιστατικά.

Ωστόσο μια ιδέα τουλάχιστον θα είναι αφού έκαναν την πατάτα τους να μειώσουν τον χρόνο επίσκεψης ως εξής
dqi4xh.jpg

Να βάλουν 3 εικονίδια πάνω από την πόλη του παίκτη , ένα για τον πολιτισμό, ένα για την καλύβα εργατών και ένα για το κεντρικό κτίριο. Πατώντας φυσικά στον πολιτισμό να παίρνει την βοήθεια το μεγαλύτερο κτίριο πολιτισμού που έχει ο παίκτης στην πόλη του και αν δεν υπάρχει διαθέσιμο να γίνεται ανενεργό το εικονίδιο ή να υπάρχει ένα εικονίδιο και μέσα από ρυθμίσεις που θα κάνει ο παίκτης να παίρνει την βοήθεια εκεί που θέλει αν υπάρχει διαθέσιμο αλλιώς να πηγαίνει στην δεύτερη επιλογή. Και να ΜΗΝ μειώσει τις αποδοχές που ήδη υπάρχουν σε νομίσματα. Τουλάχιστον έτσι θα τελειώνουμε πιο γρήγορα τις επισκέψεις , θα κάνουν περισσότεροι παίκτες επισκέψεις και όσοι δεν έχουν ήδη το θαύμα στην πόλη τους απλά να μην το χτίσουν. Όσοι το κάναμε ας χάσουμε.

Αλλά όπως είπα και πριν η ουσία είναι ότι αν το έκαναν σε αυτό το θαύμα αύριο μεθαύριο θα το κάνουν και σε άλλα πολύ απλά. Αυτό παλεύουμε να αποφύγουμε συν το ότι παλεύουμε να αλλάξουμε την απόφαση τους την οποία θεωρούμε λανθασμένη.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

j.k.

Chef
Εγώ έχω να πω κάτι τελευταίο.
ΟΙ διαχειριστέs σίγουρα δεν φταίνε.
Τα έχω με αυτόν που έπρεπε να περάσουν 6 μήνεs για να δει οτι εκανε λαθοs.
Πριν την αναβάθμιση των θαυμάτων ειχα το κωδωνοστάσιο στο 2 και σκεφτόμουν να το καταργήσω και να κανω 1 εργοστασιο Με την αναβαθμιση ειδα οτι με συμφερει (μεσα σε 1 εβδομαδα)να το ανεβασω και εκανα το λαθοs και το ανεβασα.
Τωρα λυπαμαι τουs τομουs που εβαλα και ειμαι σε διλλημα να το σουταρω μιαs και πλεων δεν συμφερει να το εχειs .Καλυτερα να εχειs 1 εργοστασιο στην θεση του για οσουs δεν το εχουν βαλει.
Ελπιζω να μην δουν οτι εκαναν λαθοs και σε αλλα θαυματα μετα απο μηνεs.
 

Vagos The Greek

Ξωτικό του Δάσους
Τις καλησπέρες μου στην κοινότητα!
Παρακολουθώ αυτές τις μέρες τη συζήτηση για την τελευταία αναβάθμιση και έχω να παραθέσω τις εξής σκέψεις μου (και να κάνω και λίγο το δικηγόρο του διαβόλου ως προς την εταιρεία)
Πρώτα από όλα, παρόλο που δεν είχα βάλει ακόμα το συγκεκριμένο Θαύμα οπότε δε με αφορά άμεσα ούτε με επηρεάζει η αναβάθμιση, θα συμφωνήσω με όλους όσοι λένε πως έχουν ζημιωθεί πάρα πολύ μετά την τελευταία αλλαγή. Δεν υπάρχει αμφιβολία πως για κάποιον που μπορούσε να πάρει υλικά από 100 ή διακόσιες επισκέψεις το να πέφτει στις 30 είναι τεράστια διαφορά.
Από εκεί και πέρα όμως έχω να πω τα εξής. Πρώτον δεν καταλαβαίνω την επίθεση στα μέλη της διαχείρισης. Όπως πολύ σωστά είπαν κάποιοι τα μέλη είναι υπό τις οδηγίες της Ιννο, άρα είναι επόμενο πως μέσα στο φόρουμ, που είναι επίσημη σελίδα της εταιρείας, θα προσπαθήσουν να περάσουν την επίσημη γραμμή της εταιρείας (άσχετα αν συμφωνούν ή όχι με αυτή). Οπότε δεν καταλαβαίνω γιατί περιμένετε να ακούσετε κάτι διαφορικό από τα παιδιά. Το μόνο που μπορούν να κάνουν είναι να αναφέρουν στους ανωτέρους τους τις αντιδράσεις που υπάρχουν και αυτοί θα τους πουν με τη σειρά τους τι πρέπει να απαντήσουν (ότι γίνεται δηλαδή σε όλες τις εταιρείες του κόσμου)
Δεύτερον σε ότι έχει να κάνει το σκεπτικό της εταιρείας για τη συγκεκριμένη αλλαγή και εκεί δεν μπορώ να βρω λάθος στην εταιρεία για τον εξής λόγο (επαναλαμβάνω πως θεωρώ λάθος την αλλαγή αλλά σωστό τον τρόπο που σκέφτηκε η εταιρεία). Αυτή τη στιγμή υπάρχουν γύρω στους (να πούμε στο περίπου γιατί δεν ξέρω τα ακριβή στοιχεία; ) 6000 ενεργούς παίχτες στο παιχνίδι στην Ελληνική κοινότητα; Πόσοι από αυτούς διαμαρτύρονται για την αλλαγή στο φόρουμ; Παραπάνω από 50 (και ίσως λέω και πολλούς) δεν είναι. Οπότε σου λέει και να φύγουν αυτοί εγώ και δε θα έχω μεγάλη χασούρα και θα έχω κάνει την αλλαγή που ήθελα για να μην βρίσκονται παίχτες που να παίρνουν ένα σκασμό υλικά μόνο από τις επισκέψεις και που τώρα ο αριθμός είναι α αλλά σε μερικούς μήνες θα είναι 3 ή 4α. Και όσο για το γιατί άργησε η εταιρεία τόσους μήνες, προφανώς το είδαν από την αρχή απλά θα ήθελε κάποιο χρόνο μέχρι να το ξαναφτιάξουν
Αυτά ήθελα να αναφέρω
Καλή συνέχεια σε όλους!
 
  • Like
Αντιδράσεις: j.k.

kailaris

Περιπλανώμενο Ξωτικό
κ ναι ερχεται ο πονηρος ο ελληνας (εγω) κ λεει
θελουν να μας μειωσουν το χρονο που παιζουμε το παιχνιδι για να δουλευουμε περισσοτερο μπας κ τους ξεχρεωσουμε χαχαχαχαχα ε? εε?

ααααα κ κατι στα σοβαρα αφου ειναι θεμα χρονου
βαλτε το κουμπακι ειδοποιησεις να φαινεται κ οταν ειμαστε σε αλλου πολη
δεν υπαρχει το να γυρνας μετα απο καθε βοηθεια εκτος συντροφιας πρωτα στην πολη σου κ μετα ξανα μανα

καλησπερεςςςςςς
 
Με προβληματίζει (ξαναλέω) το ότι αρκετοί προσποιούνται ότι δεν καταλαβαίνουν.

Να το κάνω λοιπόν λιανά και για τους λιγότερο έμπειρους.

Δεδομένα:

  1. Ο μέσος παίκτης έκανε καθημερινά ένα πλήθος βοηθειών το οποίο δεν μπορώ να μοιραστώ μαζί σας, αλλά μπορώ να πω ότι ήταν πολύ μικρότερο σαν νούμερο από το όριο των μελών μιας Συντροφιάς.
  2. Ένα πολύ μεγάλο ποσοστό των παικτών που βρίσκονταν πάνω από το Κεφάλαιο 5, είχαν στην πόλη τους τα Αρχαία Θαύμα που παρέχει ενίσχυση στο χαρακτηριστικό της Βοήθειας Γειτόνων.
Το πρόβλημα:

Η πλήρης αξιοποίηση του Αρχαίου Θαύματος, απαιτούσε τεράστια ποσότητα χρόνου από τους χρήστες. Η εκτίμησή μας ήταν ότι τη στιγμή που ένας χρήστης μπορεί να αποκτήσει τα συγκεκριμένα Αρχαία Θαύματα, έχει περίπου 80 γείτονες, άρα για να εκμεταλλευτεί στο μέγιστο το Αρχαίο Θαύμα, έπρεπε να ξοδέψει περίπου μισή ώρα καθημερινά.

Η λύση:

Μειώσαμε δραστικά το πλήθος των επισκέψεων που απαιτείται να κάνει ο χρήστης για να λάβει το μέγιστο όφελος από το συγκεκριμένο Αρχαίο Θαύμα, κάνοντας ταυτόχρονα ελκυστική την ιδέα της συστηματικής παροχής βοήθειας από παίκτες που πρακτικά δεν έδιναν σχεδόν ποτέ βοήθειες.
Το γεγονός ότι σε κάθε Σεντούκι υπάρχει 10x μεγαλύτερη ποσότητα bonus Αγαθών, πρακτικά σημαίνει ότι με τα 3 Σεντούκια κερδίζετε τα Αγαθά από 30 επισκέψεις μέσα σε ελάχιστο χρόνο.
Συγκριτικά, οι 30 επισκέψεις απαιτούσαν καθημερινά περίπου 10 λεπτά (όταν δεν ήταν εντός της Συντροφιάς).
Ταυτόχρονα, εξασφαλίσαμε ότι η οικονομία του παιχνιδιού δεν εμφανίζει πληθωρισμό και ότι τα Αγαθά παράγονται κατά βάση στα Εργαστήρια των πόλεων.

Τι βελτίωση θα μπορούσε να υπάρξει:

Πολλές. Η βάση όμως είναι αυτή και σε αυτή θα πρέπει να συζητήσουμε. Το "πάρτε πίσω τις αλλαγές γιατί θα το παρατήσω", πραγματικά δεν συγκίνησε κανέναν ποτέ και το ξέρετε πολύ καλά ιδίως οι παλαιότεροι.


Με οσο λιγοτερα λογια μπορω για να μη κουρασω συμπαικτες και διαχειριστες:

Δεδομένα:

Το παιχνιδι δε βγαζει οσα περιμενε η Inno. Πρεπει να γινουν αλλαγες για να δικαιολογηθει η υπαρξη του.

Το "πρόβλημα":

Εχεις παικτες που διαλεξαν το συγκεκριμενο παιχνιδι για το ρυθμο και τη σταθεροτητα του, οποτε οι αλλαγες ενοχλουν.
Τους δινεις φορουμ για να νομιζουν οτι ακουγονται.

Η λύση:

Τους αγνοεις καθως ετοιμαζεις τα νεα πακετα προσφορων για αγαθα και αφηνεις στους διαχειριστες να βγαλουν το φιδι απ'την τρυπα. Αυτοι με τη σειρα τους προσπαθουν να δικαιολογησουν τα αδικαιολογητα, πολλες φορες μιλωντας στους παικτες συγκαταβατικα και υποτιμωντας τη νοημοσυνη τους. Παρεμπιπτοντως, αν δεν εχετε την καταλληλη υπομονη να αντιμετωπισετε τον εκνευρισμο που δικαιολογημενα δημιουργειται σε καθε τετοια μεγαλη αλλαγη, μην απαντατε καθολου, χειροτερα ειναι.

Τι βελτίωση θα μπορούσε να υπάρξει:

Οσον αφορα το συγκεκριμενο, να επανελθει στην κατασταση που ηταν με μια μειωση κατα 50%-60% στις απολαβες, αν η ισορροπια ειναι οντως αυτο που απασχολει την ομαδα αναπτυξης. Δυσκολο, γιατι ακομα κι ετσι οι παικτες παλι θα συμβιβαστουν και εσοδα δε θα υπαρξουν. Οποτε απλα λιγη ειλικρινεια θα ζητουσα εγω.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Κορυφή