• Καλωσήρθες στα μέρη μας ταξιδιώτη — Επισκέπτεσαι για πρώτη φορά το forum μας;

    Σε έχω ξαναδεί να τριγυρνάς εδώ γύρω; Για να συμμετάσχεις σε συζητήσεις ή να θέσεις σε όλους το ζήτημα που σε απασχολεί, θα χρειαστεί να αποκτήσεις ένα λογαριασμό στο forum. Απόκτησε το λογαριασμό σου πατώντας εδώ!

[Feedback] H Άνοδος του Edrasil

  • Δημιουργός θέματος DeletedUser3
  • Ημερομηνία έναρξης

DeletedUser

Guest
Από ό,τι κατάλαβα, ανοίγετε μόνο τα μεγάλα κελύφη με φουντούκια. Και από ότι φαίνεται είχατε αρκετή τύχη με τα 200. :D

Ωστόσο, φαίνεται από τις πιθανότητες του κάθε κελύφους πως, ή θα παίξει κάποιος για τις ημερήσιες ανταμοιβές, ή για τις μεγάλες μόνο. Δε γίνεται να τα συνδυάσει και τα δύο. Τι εννοώ:

Αν προσέξετε τις πιθανότητες σε κάθε κέλυφος, θα δείτε ότι στο μικρό είναι ευνοϊκότερες για την απόκτηση φουντουκιών σε σχέση με τα υπόλοιπα (13% για 50 φουντούκια - 17% για 90 φουντούκια), ενώ η απόκτηση της καθημερινής αποκλειστικής ανταμοιβής είναι μόλις 7%.

Αντιθέτως, το μεγάλο κέλυφος δίνει 25% πιθανότητα απόκτησης της καθημερινής αποκλειστικής ανταμοιβής, αριθμός πολύ μεγάλος σε σχέση με τις πιθανότητες απόκτησης φουντουκιών. (13% για 140 φουντούκια και μόλις 7% για 200 φουντούκια).

Συμφωνώ μεν πως το μεγάλο κέλυφος είναι πιο αποδοτικό ως προς τις αμοιβές που προσφέρει, όχι ωστόσο για την απόκτηση φουντουκιών. Προσωπικά, έχω ανοίξει μόνο μικρά κελύφη σε αυτό το event, ποτέ με χρήση διαμαντιών και μόνο τη μέρα που μας προσφέρονταν διπλά βλαστάρια - με εξαίρεση τη χτεσινή μέρα καθώς ήθελα την πλατεία των σκίουρων, αλλά και πάλι μόνο τα μικρά, καθώς προσπαθώ να λάβω όσο το δυνατόν περισσότερα φουντούκια.

Θα μπορούσε κάποιος να υποθέσει πως θα υπάρξει και άλλη μέρα διπλής δόσης βλασταριών μέχρι το τέλος του event. Αυτό, σε συνδυασμό με άνοιγμα μικρών κελυφών - για μεγαλύτερες πιθανότητες απόκτησης φουντουκιών - ίσως οδηγήσει πιο κοντά στην απόκτηση του 3ου μεγάλου βραβείου. Είμαι πολύ περίεργος για το αποτέλεσμα, δε.

Από την άλλη, είναι απλά πιθανότητες. Who knows. :rolleyes:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

DeletedUser748

Guest
Τελειωνω την 75η αποστολη και παιρνω το 2ο επαθλο! (και κερδισα εαν δεν κανω λαθος 7 φορες 200 φουντουκια)! Λοιπον εχουμε και λεμε... απο την 76η εως την 91η συν τις ημερησιες που εχουν απομεινει ειναι γυρω στα 1800 φουντουκια ακομη συν αυτα που θα πεσουν απο τον ουρανο! Για το 2ο επαθλο χρειαστηκα εαν δεν κανω λαθος 2800 φουντουκια! Που θελω να καταλήξω; οτι εαν δεν ειμαι ο Γκαστονε Ντακ για να εχω τυχη βουνο για να ανοιξω το 3ο επαθλο θα πρεπει να αγορασω διαμαντια! Οποτε γιατι δεν το λετε απο την αρχη οτι το τελευταιο επαθλο αποκτιεται μονο με διαμαντια και παιζουμε μονο για τα δυο πρωτα! Διορθωστε με εαν ειμαι στον συλογισμο μου, καπου λαθος.
Ακριβως το ιδιο σκεφτομουν το πρωι. Αν τα υπολογισα σωστα θελει γυρω στα 9800 φουντουκια και για τα 3 σεντουκια. Ολες οι αποστολες οι κυκλικες δινουν περιπου 3500 αντε και 2000 να δινουν οι 24ωρες αντε και 400 να μαζεψεις απο αυτα που πεφτουν στην πολη σου δεν βγαινει. Εγω εχω παρει 1ο βραβειο ειμαι στην αρχη του 2ου και εχω παρει μονο μια φορα εξτρα φουντουκια απο ανοιγμα. Συγγνωμη αλλα για μενα δεν το βλεπω να βγαινει και δεν προκειται να δωσω διαμαντια για να παρω και φουντουκια. και ενω εψαξα το μειλ μου δεν βρηκα το μυνημα για τα 100 διαμαντια δωρο(οπως και πολυ αλλοι απο τη συντροφια μου).το γραψα και εδω αλλα η ομαδα διαχειρησης δεν εδειξε ενδιαφερον να βρεθει λυση και το αφησα. Τωρα απλα προσπαθω για το 2ο και μετα θα ανοιγω χαλαρα μονο αν μου αρεσει η ημερησια ανταμοιβη.
 
  • Like
Αντιδράσεις: PAROS

DeletedUser748

Guest
Από ό,τι κατάλαβα, ανοίγετε μόνο τα μεγάλα κελύφη με φουντούκια. Και από ότι φαίνεται είχατε αρκετή τύχη με τα 200. :D

Ωστόσο, φαίνεται από τις πιθανότητες του κάθε κελύφους πως, ή θα παίξει κάποιος για τις ημερήσιες ανταμοιβές, ή για τις μεγάλες μόνο. Δε γίνεται να τα συνδυάσει και τα δύο. Τι εννοώ:

Αν προσέξετε τις πιθανότητες σε κάθε κέλυφος, θα δείτε ότι στο μικρό είναι ευνοϊκότερες για την απόκτηση φουντουκιών σε σχέση με τα υπόλοιπα (13% για 50 φουντούκια - 17% για 90 φουντούκια), ενώ η απόκτηση της καθημερινής αποκλειστικής ανταμοιβής είναι μόλις 7%.

Αντιθέτως, το μεγάλο κέλυφος δίνει 25% πιθανότητα απόκτησης της καθημερινής αποκλειστικής ανταμοιβής, αριθμός πολύ μεγάλος σε σχέση με τις πιθανότητες απόκτησης φουντουκιών. (13% για 140 φουντούκια και μόλις 7% για 200 φουντούκια).

Συμφωνώ μεν πως το μεγάλο κέλυφος είναι πιο αποδοτικό ως προς τις αμοιβές που προσφέρει, όχι ωστόσο για την απόκτηση φουντουκιών. Προσωπικά, έχω ανοίξει μόνο μικρά κελύφη σε αυτό το τουρνουά, ποτέ με χρήση διαμαντιών και μόνο τη μέρα που μας προσφέρονταν διπλά βλαστάρια - με εξαίρεση τη χτεσινή μέρα καθώς ήθελα την πλατεία των σκίουρων, αλλά και πάλι μόνο τα μικρά, καθώς προσπαθώ να λάβω όσο το δυνατόν περισσότερα φουντούκια.

Θα μπορούσε κάποιος να υποθέσει πως θα υπάρξει και άλλη μέρα διπλής δόσης βλασταριών μέχρι το τέλος του event. Αυτό, σε συνδυασμό με άνοιγμα μικρών κελυφών - για μεγαλύτερες πιθανότητες απόκτησης φουντουκιών - ίσως οδηγήσει πιο κοντά στην απόκτηση του 3ου μεγάλου βραβείου. Είμαι πολύ περίεργος για το αποτέλεσμα, δε.

Από την άλλη, είναι απλά πιθανότητες.Who knows. :rolleyes:
απορια γαιτι δεν εχω προσεξει κατι.τι εννοεις μερα με διπλη δοση βλασταριων?εχει γινει κατι τετοιο και το εχασα?:mad:
 

DeletedUser

Guest
απορια γαιτι δεν εχω προσεξει κατι.τι εννοεις μερα με διπλη δοση βλασταριων?εχει γινει κατι τετοιο και το εχασα?:mad:

Ναι, αν δεν κάνω λάθος έγινε τη δεύτερη ημέρα του event, την ημέρα που έδινε άμεσες ενισχύσεις χρόνου σαν καθημερινή αποκλειστική ανταμοιβή. Μπορείτε να δείτε παρακάτω τα επιπλέον βλαστάρια που δίνονταν για κάθε κέλυφος.
 

Συνημμένα

  • 1.jpg
    1.jpg
    36,1 KB · Προβολές: 67

FoTiS 21

Κάτοικος του Elvenar
Ναι, αν δεν κάνω λάθος έγινε τη δεύτερη ημέρα του event, την ημέρα που έδινε άμεσες ενισχύσεις χρόνου σαν καθημερινή αποκλειστική ανταμοιβή. Μπορείτε να δείτε παρακάτω τα επιπλέον βλαστάρια που δίνονταν για κάθε κέλυφος.


εμένα πάντως δεν δείχνει κάτι τέτοιο .


Όσο αφορά το 3ο δώρο είναι τις πάση γνωστό από όλα τα προηγούμενα events ότι το 3ο δώρο δεν το παίρνεις χωρίς διαμάντια. Απλά σε αυτό το event δεν έχει και τόση σημασία το 3ο αφού είναι σχεδόν ίδιο με το 2ο. Στα προηγούμενα είχε μεγαλύτερες διαφορές.
 

PAROS

Περιπλανώμενο Ξωτικό
Τελειωνω την 75η αποστολη και παιρνω το 2ο επαθλο! (και κερδισα εαν δεν κανω λαθος 7 φορες 200 φουντουκια)! Λοιπον εχουμε και λεμε... απο την 76η εως την 91η συν τις ημερησιες που εχουν απομεινει ειναι γυρω στα 1800 φουντουκια ακομη συν αυτα που θα πεσουν απο τον ουρανο! Για το 2ο επαθλο χρειαστηκα εαν δεν κανω λαθος 2800 φουντουκια! Που θελω να καταλήξω; οτι εαν δεν ειμαι ο Γκαστονε Ντακ για να εχω τυχη βουνο για να ανοιξω το 3ο επαθλο θα πρεπει να αγορασω διαμαντια! Οποτε γιατι δεν το λετε απο την αρχη οτι το τελευταιο επαθλο αποκτιεται μονο με διαμαντια και παιζουμε μονο για τα δυο πρωτα! Διορθωστε με εαν ειμαι στον συλογισμο μου, καπου λαθος.


Δεν είσαι καθόλου λάθος αγαπητέ μου, αντιθέτως μιλάς ειλικρινά και με γνώση πλήρης πραγματικότητας. ΟΛΟΙ ΜΑΣ (έστω το 95% αν θες....) παίζουμε για τα 2 πρώτα βραβεία, το τρίτο μόνο ο Γκαστόνε θα το είχε, άντε και ο Τσακ Νόρρις....
 

nregister86

Περιπλανώμενο Ξωτικό
Να προσφέρω και εγώ την εμπειρία μου. Παρατήρησα, ευτυχώς νωρίς, ότι την προηγούμενη Κυριακή έδινε διπλή ανταμοιβή, οπότε αποφάσισα να τα κρατήσω όλη την βδομάδα και να περιμένω ξανά να δω αν ισχύει το ίδιο και σήμερα. Είμαι στην 80στη αποστολή, έχω ξεκλειδώσει τα δύο πρώτα βραβεία και έχω κερδίσει άλλα 610 από τα 800 που χρειάζονται για το τελευταίο βραβείο. Μου μένουν άλλα 190, που αντιστοιχούν σε 665 φουντούκια (μέθοδος των τριών), αν περιμένω ξανά μέχρι την επόμενη Κυριακή (και είναι διπλά) ή 1330 φουντούκια αν δεν υπάρχει διπλή ανταμοιβή. Οι αποστολές που απομένουν, μου δίνουν 971 +31 που έχω καβάντζα, 1002. Άρα αν υπάρχει η διπλή ανταμοιβή, τότε γίνεται. Δεν πρόσθεσα καν αυτά που πέφτουν από τον ουρανό και τις καθημερινές ανταμοιβές. Ενδεχομένως, μαζί με αυτά, να μπορώ να μαζέψω πάνω από τα 1330. Επίσης, δεν υπολόγισα καν τις πιθανότητες να ανοίξω σεντούκι που θα μου δώσει επιπλέον φουντούκια. Όλα αυτά χωρίς να ξοδέψω διαμάντια. Η συμβουλή είναι η εξής: Περιμένετε την Κυριακή!
 

DeletedUser1168

Guest
Καλησπέρα!! μπορεί να μου πεί κάποιος μέχρι πότε διαρκεί η διπλή ποσότητα φουντουκιών??
 

DeletedUser

Guest
Καλησπέρα!! μπορεί να μου πεί κάποιος μέχρι πότε διαρκεί η διπλή ποσότητα φουντουκιών??

Μέχρι σήμερα το βράδυ, 01:00. Εμφανίζει το πόσες ώρες απομένουν μέχρι τη λήξη πάνω δεξιά στην οθόνη σας. Το δείχνει σαν κουτάκι προσφοράς.
 

XANIA7

Ξωτικό του Δάσους
Νομίζω, ότι αυτή τη φορά, πρέπει να δώσουμε συγχαρητήρια στην ομάδα του παιχνιδιού, για το σημερινό ημερήσιο δώρο, της "Φουντουκόπολης", που πλησιάζει σε χαρακτηριστικά το δεύτερο και τρίτο έπαθλο, που πολλοί πιθανόν δεν θα καταφέρουν να αποκτήσουν. Δίνει μια μεγάλη ποσότητα πληθυσμού και πολιτισμού, λιγότερη βέβαια από τα βραβεία, αλλά πολύ ικανοποιητική.
Εγώ είχα την τύχη, με 3 εξαργυρώσεις 140 φουντουκιών, να το πάρω 3 φορές!! Δηλαδή καλύτερα κι από τα δύο επόμενα βραβεία σχεδόν...Να δω τώρα βέβαια που θα μπουν, γιατί θέλουν 4Χ4 τετράγωνα το καθένα, αλλά αυτό είναι άλλο θέμα, χαχαχχαα.
Ευχαριστούμε (όσοι τα κερδίσαμε βέβαια)!!!
 

DeletedUser1185

Guest
οταν ολοκληρωουν οι αποστολες του event τι γινεται μετα ?
 

DeletedUser1185

Guest
Παραμένουν οι ημερήσιες αποστολές και τα φουντούκια που βγαίνουν περιοδικά στα περίχωρα της πόλης σου.
υπαρχει περιπτωση να ολοκληρωθει το event χρονικα, και ενω καποιος εχει ολοκληρωσει ολες τις αποστολες, στο τελος να μην κερδισει και το 3ο επαθλο λογω μη επαρκειας φουντουκιων ???
 

SOKRATIS72

Ξωτικό του Elvenar
υπαρχει περιπτωση να ολοκληρωθει το event χρονικα, και ενω καποιος εχει ολοκληρωσει ολες τις αποστολες, στο τελος να μην κερδισει και το 3ο επαθλο λογω μη επαρκειας φουντουκιων ???

Πρέπει να είναι κάποιος εξαιρετικά τυχερός ή να έχει βάλει διαμάντια για το 3ο βραβείο. Σε αυτό το τουρνουά έχει ήδη 2 φορές μπεί προσφορά με διπλούς πόντους. Οπότε αν κάποιος θέλει να κυνηγήσει το 3ο βραβείο θα πρέπει να κρατήσει όλα τα φουντούκια για όταν θα μπεί η προσφορά (αν θα μπεί 3η φορά) και να προσπαθήσει με αυτό τον τρόπο να κερδίσει το 3ο βραβείο.
Εξαιρετικά δύσκολο και κατά την γνώμη μου μη αναγκαίο. Υπάρχουν και ενδιάμεσα καλές αμοιβές που μπορεί να κυνηγήσει κάποιος. Ο καθένας κάνει τις επιλογές του.
 

DeletedUser1185

Guest
Πρέπει να είναι κάποιος εξαιρετικά τυχερός ή να έχει βάλει διαμάντια για το 3ο βραβείο. Σε αυτό το τουρνουά έχει ήδη 2 φορές μπεί προσφορά με διπλούς πόντους. Οπότε αν κάποιος θέλει να κυνηγήσει το 3ο βραβείο θα πρέπει να κρατήσει όλα τα φουντούκια για όταν θα μπεί η προσφορά (αν θα μπεί 3η φορά) και να προσπαθήσει με αυτό τον τρόπο να κερδίσει το 3ο βραβείο.
Εξαιρετικά δύσκολο και κατά την γνώμη μου μη αναγκαίο. Υπάρχουν και ενδιάμεσα καλές αμοιβές που μπορεί να κυνηγήσει κάποιος. Ο καθένας κάνει τις επιλογές του.
Σιγουρα δεν ειναι "αναγκαιο" μιας και ειναι τοσο δυσκολο το να κερδισει κανεις χωρις φραγκα τα βραβεια , ασχετα ποσο χρονο θα διαθεσει ... και οι ενδιαμεσα ... "καλες αμοιβες" ... ειναι αρκετα φτωχες για τον χρονο που πρεπει να διαθεσει κανεις γι αυτες. Οσο για την τυχη ή τις προσφορες διπλων ποντων ... κατα την ταπεινη μου αποψη ... οταν καποιος διαθετει τοσο χρονο για να βγαλει 91 αποστολες χωρις να μπορει να φτασει στο στοχο του ... τοτε απορω γιατι βαζετε σαν στοχο κατι που θελει τυχη ή φραγκα ... μαλλον σε αυτη την περιπτωση ΥΠΕΡΙΣΧΥΕΙ ... ΤΟ ΟΤΙ ΠΛΗΡΩΝΕΙΣ ΠΑΙΡΝΕΙΣ !!!!!
Παρακαλω μην το σβησετε !!!!
 

SOKRATIS72

Ξωτικό του Elvenar
Η τακτική της εταιρείας είναι γνωστή. Παίζεις λίγο, πάς για το πρώτο βραβείο, παίζεις πολύ, πάς για το 2ο, παίζεις πολύ και πληρώνεις πάς για το 3ο. Όποιος πιστεύει κάτι άλλο πλανάται οικτρά. Από εκεί και πέρα οι αμοιβές δεν είναι όλες τόσο φτωχές. Υπάρχουν πραγματικά άχρηστα κτίρια αλλά υπάρχουν και πολύ καλές αμοιβές αν ξέρεις να τις διαχειριστείς. Για παράδειγμα στο επίπεδο μου δίνει μειώσεις χρόνου 20ωρών και 14 ωρών. Όταν έδινε ως αποκλειστική αμοιβή τις 20 ώρες έβαλα σχεδόν όλα τα φουντούκια που είχα και τελικά αν και δεν μου έκατσαν οι 20αρες είχα πολλές 14αρες. Την 2η φορά που μπήκε η ίδια αμοιβή κέρδισα 3 20αρες μειώσεις. Συνολικά κέρδισα σε αυτό το event 19 ημέρες μείωση χρόνου στις εξερευνήσεις μου. Για εμένα ήταν μεγάλη βοήθεια διότι ήρθε πολύ γρηγορότερα η επέκταση που χρειαζόμουν. Ακόμη σε μια άλλη αποκλειστική αμοιβή κέρδισα και ένα κτίριο που έχει απόδοση καλύτερη και από τα 2 μεγάλα βραβεία.

http://prntscr.com/gx3h3x Αποκλειστική Αμοιβή ημέρας
http://prntscr.com/gx3jee 2ο Βραβείο
http://prntscr.com/gx3i8a 3ο Βραβείο

Στο πρώτο κτίριο με αναγκαίο χώρο 16 τετράγωνα κερδίζεις 2900 κατοίκους, δηλαδή 181 κατοίκους ανά τετράγωνο.
Στο 2ο κτίριο με αναγκαίο χώρο 24 τετράγωνα κερδίζεις 3900 κατοίκους, δηλαδή 162 κατοίκους ανά τετράγωνο.
Στο 3ο κτίριο με αναγκαίο χώρο 25 τετράγωνα κερδίζεις 4000 κατοίκους, δηλαδή 160 κατοίκους ανά τετράγωνο.

Άρα δεν μπορεί να θεωρηθεί φτωχή η αμοιβή στην προκειμένη περίπτωση.
Η στρατηγική που ακολουθούν, τουλάχιστον οι περισσότεροι, είναι να κρατάνε τα φουντούκια ή ότι άλλο είναι στην θέση τους μέχρι να βρούν κάτι που τους βοηθά καλύτερα, κατά την γνώμη τους, και τα ρίχνουν μαζεμένα εκεί. Το χρυσό σεντούκι είναι το καλύτερο διότι δίνει και τους περισσότερους πόντους, οπότε αν έχεις παίξει αρκετά ακόμη και να μην σου κάτσει η αμοιβή που θέλεις μπορείς να έχεις το 2ο βραβείο. Μετά κρατάς πάλι όσα σου μένουν μέχρι να βρείς κάτι καλό και ξανά επαναλαμβάνεις την διαδικασία. Επειδή βεβαίως το event περιέχει το στοιχείο τύχη σε άλλες φορές θα κερδίσει κάποιος παραπάνω και σε άλλες λιγότερο.
Αυτό που προστέθηκε είναι οι προσφορές με τους διπλούς πόντους, κάτι που δεν υπήρχε στα παλιότερα event. Μάλλον μπήκε για να δώσει την ευκαιρία σε κάποιους παίκτες να κυνηγήσουν το 3ο βραβείο δίχως να πληρώσουν και να σταματήσουν οι γκρίνιες.
Επαναλαμβάνω δεν με πολυενδιαφέρει το 3ο βραβείο, αν το κερδίσω θα είναι η πρώτη φορά, αλλά αν τύχει να κερδίσω ακόμη μερικά πακετάκια μειώσεων χρόνου δεν θα με χάλαγε καθόλου.
Από εκεί και πέρα ο καθένας κάνει τις επιλογές του, αν βρίσκει το event ανούσιο δεν το κυνηγάει, αλλιώς κάνει από πρίν την κατάλληλη προετοιμασία και δεν του παίρνει τόσο χρόνο να το ολοκληρώσει. Τα μοτίβα που χρησιμοποιούνται είναι πάνω κάτω τα ίδια, οπότε αν έχει παίξει κάποιος 2-3 event ξέρει και τι τον περιμένει.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Frifrou

Νέο Μέλος
Καλησπέρα.

Εγώ προσωπικά έχω κερδίσει το τελευταίο έπαθλο εδώ και μέρες και δεν έχω δώσει ούτε μισό διαμάντι.
Πίστευα ότι αυτό δεν μπορεί να συμβεί γιατί στα προηγούμενα ιβεντ δεν είχα καταφέρει να πάρω το 3 έπαθλο, αυτή τη φορά όμως με τη δεύτερη φορά που βάλανε τους διπλούς πόντους στα φυντάνια- φουντούκια , το πήρα πολύ ανέτα και μου είχαν μείνει και 1000 και παραπάνω φουντούκια.
Βέβαια είχα τελειώσει το ιβεντ μεχρι εκείνη την ώρα και είχα και όλες τις ημερήσιες αποστολές τελειωμένες μέχρι εκείνη την ώρα και φυσικά είχα κρατήσει όλα τα φουντούκια μου γιατί περίμενα ένα δώρο να μ αρέσει πολύ για να τα παίξω.

Αυτά και καλή συνέχεια σε όλους.
 

DeletedUser609

Guest
υπαρχει περιπτωση να ολοκληρωθει το event χρονικα, και ενω καποιος εχει ολοκληρωσει ολες τις αποστολες, στο τελος να μην κερδισει και το 3ο επαθλο λογω μη επαρκειας φουντουκιων ???
Υπάρχει αλλά εσύ είσαι καντέμης
 

DeletedUser1156

Guest
Καλημέρα , είναι γνωστό ποια μέρα θα έχει πάλι διπλά κελύφη φουντουκιών και γιατί δεν έχει σήμερα Κυριακή όπως τις προηγούμενες ; Γενικότερα ακολουθούμε κάποιον Beta server ή άλλης χώρας έτσι ώστε να μπορούμε να ενημερωνόμαστε γρηγορότερα ;
 
Κορυφή