• Καλωσήρθες στα μέρη μας ταξιδιώτη — Επισκέπτεσαι για πρώτη φορά το forum μας;

    Σε έχω ξαναδεί να τριγυρνάς εδώ γύρω; Για να συμμετάσχεις σε συζητήσεις ή να θέσεις σε όλους το ζήτημα που σε απασχολεί, θα χρειαστεί να αποκτήσεις ένα λογαριασμό στο forum. Απόκτησε το λογαριασμό σου πατώντας εδώ!

[Feedback] Χειμερινό Event 2017

  • Δημιουργός θέματος DeletedUser3
  • Ημερομηνία έναρξης

mpoultoza69

Ξωτικό του Elvenar
ερωτηση γιατι μπερδευτηκα λιγο.από τα καθημερινα δωρα του ιβεντ είναι καποιο στο σετ
???
 

DeletedUser748

Guest
ερωτηση γιατι μπερδευτηκα λιγο.από τα καθημερινα δωρα του ιβεντ είναι καποιο στο σετ
???
το 1 απο τα 4 ειναι το δευτερο μεγαλο βραβειο το βουνισιο τρολ και τα αλλα 3 δινονται απο στα κτηρια ανταμοιβες απο το ανοιγμα του σεντουκιου.το 1 απο τα 3 συμφωνα με το beta θα εμφανιστει την 6η μερα ειναι το γιγαντιο παγωμενο χερι τα αλλα δεν εχουν εμφανιστει ακομα ουτε στο beta
 

PAROS

Περιπλανώμενο Ξωτικό
Ξαναρωτάω γιατί δεν ξέρω αν το είδε κανείς? Θα υπάρχουν μέρες με διπλή ανταμοιβή, όπως στο προηγούμενο event?
Έψαξα στο beta και βρήκα τα νούμερα. Για τα τρία μεγάλα βραβεία χρειάζονται 250+400+800 = 1450 παγοκρύσταλλοι.
Οι ημερήσιες αποστολές δίνουν συνολικά 1260 παγωμένα κλειδιά(Π.Κ). Όλες οι υπόλοιπες 108 αποστολές δίνουν αθροιστικά 4449 Π.Κ. σύνολο 5709 ΠΚ που αν ανοίξουν με τα μεγάλα σεντούκια παράγουν (5709 /140)*20=815 παγοκρυστάλλους. Άρα λείπουν 635 παγοκρύσταλλοι για να ανοίξει και το τρίτο σεντούκι.
Επειδή όμως τα σεντούκια μπορεί να δώσουν και παγωμένα κλειδιά ως ανταμοιβή, έκανα και αυτές τις πράξεις με δεδομένο ότι στα μεγάλα σεντούκια υπάρχει 7% πιθανότητα για 200ΠΚ και 13% πιθανότητα για 140ΠΚ. Έστω ότι κάποιος μαζεύει όλους του ΠΚ και κάνει τις αγορές την τελευταία μέρα τότε θα έχει στην διάθεσή του 5709 ΠΚ που δια του 140 δίνουν 40 σεντούκια. Με τις πιθανότητες που είπα πριν, αυτό σημαίνει ότι στα 40 σεντούκια θα πάρει σαν ανταμοιβή 5 φορές τα 140 και 2 φορές τα 200 ΠΚ, άρα επιπλέον 5*140+2*200=1100 ΠΚ, που δίνουν (1100/140)*20 = 157 παγοκρύσταλλους, άρα σύνολο 815+157=972 παγοκρύσταλλοι. Πάλι υπολείπονται 478 παγοκρύσταλλοι, οι οποίοι αντιστοιχούν σε 3346 ΠΚ. Στις 35 μέρες που διαρκεί το τουρνουά, θα έπρεπε να πέφτουν 95ΠΚ κάθε μέρα, για να πλησιάσει κάποιος να καταφέρει να ανοίξει και τα 3 σεντούκια.
Το συμπέρασμα είναι το εξής. Αν δεν υπάρχουν διπλές ανταμοιβές, μόνο όσοι αγοράζουν μπορούν να ανοίξουν το τρίτο σεντούκι. Οι υπόλοιποι κυνηγάτε μέχρι το δεύτερο.

Συμφωνώ απόλυτα αγαπητέ φίλε. Είχε γραφτεί κάτι παρόμοιο και σε προηγούμενα event και τελικά η εταιρία αποφάσισε να διπλασιάζει κάθε ΚΥΡΙΑΚΗ τις ανταμοιβές. Ελπίζω να ισχύσει και τώρα αυτό για να αξίζει το ενδιαφέρον......

Ενημερωτικά πάντως το 1ο δώρο παρά είναι μικρό τουλάχιστον για εμάς που είμαστε στην χιλιάδα κοντά. Φαντάσου αυτοί που είναι πιο προχωρημένοι.....
 

mpoultoza69

Ξωτικό του Elvenar
το 1 απο τα 4 ειναι το δευτερο μεγαλο βραβειο το βουνισιο τρολ και τα αλλα 3 δινονται απο στα κτηρια ανταμοιβες απο το ανοιγμα του σεντουκιου.το 1 απο τα 3 συμφωνα με το beta θα εμφανιστει την 6η μερα ειναι το γιγαντιο παγωμενο χερι τα αλλα δεν εχουν εμφανιστει ακομα ουτε στο beta
ευχαριστω πολύ...
 

DeletedUser748

Guest
Συμφωνώ απόλυτα αγαπητέ φίλε. Είχε γραφτεί κάτι παρόμοιο και σε προηγούμενα event και τελικά η εταιρία αποφάσισε να διπλασιάζει κάθε ΚΥΡΙΑΚΗ τις ανταμοιβές. Ελπίζω να ισχύσει και τώρα αυτό για να αξίζει το ενδιαφέρον......

Ενημερωτικά πάντως το 1ο δώρο παρά είναι μικρό τουλάχιστον για εμάς που είμαστε στην χιλιάδα κοντά. Φαντάσου αυτοί που είναι πιο προχωρημένοι.....
Ειχα απαντησει στο παιδι σε παραπανω μυνημα αλλα μπορει να μην το διαβασες.απο το beta βγηκε οτι την 8η μερα του ιβεντ θα υπαρχει διπλασιασμος. Δεν ξερω ακριβως ποια ειναι η μερα αυτη αλλα νομιζω με υπολογισμους βγαινει ή δευτερα ή τριτη.
 
  • Like
Αντιδράσεις: XANIA7

DeletedUser1199

Guest
Έχεις δίκαιο καλή μου Arelia, εγώ δεν το πρόσεξα και έχασα μια ημέρα χωρίς λόγο. Δεν πειράζει όμως, αν δεν ρωτούσα εδώ θα έχανα κι άλλες μέρες.

Σε ευχαριστώ πολύ!

Χαιρομαι που σου φανηκα χρησιμη ,εστω και αργα .
Δεν πειραζει ,μην το βαζεις κατω εχουμε καιρο. Με επιμονη και υπομονη θα τα καταφερεις .:):cool::)
 

PAROS

Περιπλανώμενο Ξωτικό
ΤΟ ΠΙΟ ΧΑΖΟ - ΤΡΕΛΟ - ΗΛΙΘΙΟ - ΒΛΑΚΩΔΕΣ BUG ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΟΥ ΤΥΧΕΙ........

Εκνευρισμένος πιο πολύ από την "κοροϊδία" και όχι από την ταλαιπωρία ή την χασούρα......

23= Ανίχνευση 1 επαρχίας.

Έχω τελειώσει 4 (ΤΕΣΣΕΡΙΣ) ΕΠΑΡΧΙΕΣ και ακόμα να ξεκλειδώσει, να ξεμπλοκάρει, να ξεκολλήσει, να προχωρήσει παρακάτω.....

Και ακόμα το παλεύουμε, αύριο πάμε για 3η μέρα μέχρι να αξιώσει το πρόγραμμα να μας πάει παρακάτω....... Ήμαρτον......
 

SOKRATIS72

Ξωτικό του Elvenar
ΤΟ ΠΙΟ ΧΑΖΟ - ΤΡΕΛΟ - ΗΛΙΘΙΟ - ΒΛΑΚΩΔΕΣ BUG ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΟΥ ΤΥΧΕΙ........

Εκνευρισμένος πιο πολύ από την "κοροϊδία" και όχι από την ταλαιπωρία ή την χασούρα......

23= Ανίχνευση 1 επαρχίας.

Έχω τελειώσει 4 (ΤΕΣΣΕΡΙΣ) ΕΠΑΡΧΙΕΣ και ακόμα να ξεκλειδώσει, να ξεμπλοκάρει, να ξεκολλήσει, να προχωρήσει παρακάτω.....

Και ακόμα το παλεύουμε, αύριο πάμε για 3η μέρα μέχρι να αξιώσει το πρόγραμμα να μας πάει παρακάτω....... Ήμαρτον......
Μήπως έχεις μπερδέψει την ολοκλήρωση με την ανίχνευση; Πρέπει να ανοίξει μια καινούρια επαρχία και όχι να ολοκληρώσεις τις συναντήσεις ήδη ανοιχτών επαρχιών.
 

PAROS

Περιπλανώμενο Ξωτικό
Μήπως έχεις μπερδέψει την ολοκλήρωση με την ανίχνευση; Πρέπει να ανοίξει μια καινούρια επαρχία και όχι να ολοκληρώσεις τις συναντήσεις ήδη ανοιχτών επαρχιών.

Ναι, σαφώς αυτό το φαντάστηκα! Στην 1η περίπτωση ήταν ΗΔΗ ανοιχτή και φυσικά ΔΕΝ τη δέχτηκε. Οι επόμενες ΤΡΕΙΣ όμως ήταν "παρθένες" από την αρχή τις ξεκίνησα, τις τελείωσα, και τίποτα.... Τελικά στην 5η (ΠΕΜΠΤΗ!!!) προσπάθεια με ξεκλείδωσε και προχώρησα παρακάτω. Ούτως ή άλλως κάποια στιγμή εννοείται ότι θα άνοιγα και άλλες επαρχίες, αλλά όπως ανέφερα και στην αρχή με τσαντίζουν κάποια bugs που δεν δικαιολογούνται από σοβαρές εταιρίες...

Τέλος πάντων, το θέμα το κλείνω εδώ και προχωράμε παρακάτω..........
 

SOKRATIS72

Ξωτικό του Elvenar
Ναι, σαφώς αυτό το φαντάστηκα! Στην 1η περίπτωση ήταν ΗΔΗ ανοιχτή και φυσικά ΔΕΝ τη δέχτηκε. Οι επόμενες ΤΡΕΙΣ όμως ήταν "παρθένες" από την αρχή τις ξεκίνησα, τις τελείωσα, και τίποτα.... Τελικά στην 5η (ΠΕΜΠΤΗ!!!) προσπάθεια με ξεκλείδωσε και προχώρησα παρακάτω. Ούτως ή άλλως κάποια στιγμή εννοείται ότι θα άνοιγα και άλλες επαρχίες, αλλά όπως ανέφερα και στην αρχή με τσαντίζουν κάποια bugs που δεν δικαιολογούνται από σοβαρές εταιρίες...

Τέλος πάντων, το θέμα το κλείνω εδώ και προχωράμε παρακάτω..........

Σαφώς μπερδεύεις τις ανιχνεύσεις με τις ολοκληρώσεις, σήμερα τελείωσε η ανίχνευση της επαρχίας μου (ήμουν και εγώ κολλημένος στην ίδια αποστολή) και προχώρησα κανονικά. Μετράει η επαρχία που έχεις βάλει να πάει ο ανιχνευτής και καμία άλλη. Δεν έχει σχέση αν έχεις κάνει μία ή καμιά συνάντηση. Προφανώς τελείωσε η ανίχνευση που είχες βάλει και την ώρα που τελείωσε σου ξεκλείδωσε και την αποστολή. Το ίδιο είπαν και οι παίκτες της συμμαχίας μου που είχαν κολλήσει στην ίδια αποστολή και περιμένανε να τελειώσει η ανίχνευση τους. Δεν μπορεί σε όλους να λειτουργεί κανονικά και μόνο στην περίπτωσή σου να λειτουργεί λάθος.
 

Deleted User - 47391

Guest
Σοβαρα τωρα εχε παρει κανενας κανενα κτιριο απο την καθημερινη ανταμοιβη; Σημερα που εβγαλε το 1ο κτιριο απο το σετ απο τα 10 μεγαλα κουτια που ανοιξα δε πηρα κανενα, αλλα ουτε και απο τις προηγουμενες μερες πηρα κατι! Στο προηγουμενο εβεντ τετοια μερα ειχα τουλαχιστον 4-5 κτιρια. Μου δινει την εντυπωση οτι ειναι μουφα ολο αυτο με το σετ. Αμα ειναι να το εχουν ο 1 στους 10 ποιο ειναι το νοημα;
 

DeletedUser620

Guest
Σοβαρα τωρα εχε παρει κανενας κανενα κτιριο απο την καθημερινη ανταμοιβη; Σημερα που εβγαλε το 1ο κτιριο απο το σετ απο τα 10 μεγαλα κουτια που ανοιξα δε πηρα κανενα, αλλα ουτε και απο τις προηγουμενες μερες πηρα κατι! Στο προηγουμενο εβεντ τετοια μερα ειχα τουλαχιστον 4-5 κτιρια. Μου δινει την εντυπωση οτι ειναι μουφα ολο αυτο με το σετ. Αμα ειναι να το εχουν ο 1 στους 10 ποιο ειναι το νοημα;
SucSHazlQDiR5vKE73YJqQ.png

 

DeletedUser1199

Guest
Υποτιθεται AEGON οτι ολα εξαρτωνται απ τον παραγοντα τυχη. Ειναι ομως τραγικο να μην συνανταει κανεις αυτη τη τυχη ποτε .
Και εγω μαζι με σενα ειμαι και σε καταλαβαινω απολυτα.
Αν ομως ειναι να τσακιζει κανεις τα υλικα του,να ριχνει πισω την αναπτυξη της πολης του, να ριχνει διαμαντια και λογω της ...θεας τυχης να μην παιρνει ποτε τιποτα, ειναι γεγονος οτι το μονο που παιρνει πλεον ειναι ....αναποδες.
Ισως ηταν καλυτερα να υπηρχε καποια στανταρ ανταμοιβη για ορισμενο αριθμο αποστολων και καποιες αλλες αποστολες να ηταν θεμα τυχης . Ετσι οπως ειναι τωρα ,κινδυνευει να μενει κανεις με ενα 'τιποτα' στο τελος ολης αυτης της τρεχαλας .
 

j.k.

Chef
Εγω πιστευω οτι το σετ κτιριων πιανουν πολυ χωρο και δινουν πολυ λιγα για το χωρο που πιανουν.Επισηs να αναφερω και τον παραγοντα τυχη στα 3 απο τα 4 κτιρια. Οποτε εγω προσωπικα δεν θα το κυνηγησω.Βεβαια θα μου μεινει το 2 μεγαλο δωρο στο αποθεμα .Εχουν μεινει και μερικα απο παλαιοτερα enent να του κανουν παρεα μιαs και δεν εχω θεμα με πολιτισμο και νομισματα..
Αυτο ειναι προσωπικη αποψη και δεν θελω να επηρεασω κανεναν.
 

texblanco

Νέο Μέλος
Ξερει κανεις θα το ξαναβαλει το κτιριο από το σετ το σημερινο γιατι 5 φορες από το μεγαλο σεντουκι ανοιξα και τζιφος
 
Μήπως ξέρει κάποιος να μου πει γιατί δεν μπορώ να δώ τις αποστολές του χειμερινού event όταν μπαίνω στο παιχνίδι από το κινητό μου? Τις βλέπω μόνο από τον υπολογιστή.
Θα λείψω λίγες μέρες και δεν θα έχω πρόσβαση σε υπολογιστή. Ευχαριστώ
 

FoTiS 21

Κάτοικος του Elvenar
Μήπως ξέρει κάποιος να μου πει γιατί δεν μπορώ να δώ τις αποστολές του χειμερινού event όταν μπαίνω στο παιχνίδι από το κινητό μου? Τις βλέπω μόνο από τον υπολογιστή.
Θα λείψω λίγες μέρες και δεν θα έχω πρόσβαση σε υπολογιστή. Ευχαριστώ


Υποθέτω ότι δεν θα είναι διαθέσιμο το event στην mobile έκδοση του παιχνιδιού, αλλά καλύτερα και για πιο άμεση απάντηση να στείλεις μήνυμα στην υποστήριξη
 

FoTiS 21

Κάτοικος του Elvenar
Μια παρατήρηση για μελλοντικά event. Καλό είναι η εταιρία για να είναι πιο δίκαιο το παιχνίδι να δίνει 2 επιλογές στις αποστολές που έχουν να κάνουν με εξερευνήσεις επαρχιών ή για αναβαθμίσεις κτιρίων σε μεγάλα επίπεδα. Εμείς που έχουμε τελειώσει τα κεφάλαια του παιχνιδιού πρέπει να χτίσουμε ένα νέο κτίριο από την αρχή μέχρι το 20 επίπεδο που θέλει η αποστολή (και πάλι καλά που το ξέρουμε και έχουμε ξεκινήσει από την αρχή και το χτίζουμε μπας και προλάβουμε όταν έρθει εκείνη η αποστολή και δεν κολλήσουμε, αλλιώς σκεφτείτε να έπρεπε να το χτίζαμε όταν βλέπαμε ξαφνικά την αποστολή, θα τελείωνε κάθε προσπάθεια για το event). Κάτι αντίστοιχο συμβαίνει και με τις ανιχνεύσεις. Για μας που θέλουμε 65+ ώρες για μια ανίχνευση δεν είναι δίκαιο να περιμένουμε 3+ μέρες για να προχωρήσουμε στο event ενώ μικρότερα επίπεδα παικτών προχωράνε άμεσα.
 

DeletedUser118

Guest
Μήπως ξέρει κάποιος να μου πει γιατί δεν μπορώ να δώ τις αποστολές του χειμερινού event όταν μπαίνω στο παιχνίδι από το κινητό μου? Τις βλέπω μόνο από τον υπολογιστή.
Θα λείψω λίγες μέρες και δεν θα έχω πρόσβαση σε υπολογιστή. Ευχαριστώ

Τα event δεν είναι ακόμη διαθέσιμα στην Mobile έκδοση.
 
Κορυφή