• Καλωσήρθες στα μέρη μας ταξιδιώτη — Επισκέπτεσαι για πρώτη φορά το forum μας;

    Σε έχω ξαναδεί να τριγυρνάς εδώ γύρω; Για να συμμετάσχεις σε συζητήσεις ή να θέσεις σε όλους το ζήτημα που σε απασχολεί, θα χρειαστεί να αποκτήσεις ένα λογαριασμό στο forum. Απόκτησε το λογαριασμό σου πατώντας εδώ!

[Feedback] Χειμερινό Event 2017

  • Δημιουργός θέματος DeletedUser3
  • Ημερομηνία έναρξης

DeletedUser1351

Guest
Πρέπει να λα΄βω κάποιο κτίριο ? Δεν εχω καταλάβει!
 

nregister86

Περιπλανώμενο Ξωτικό
@asterismos Εννοείς ότι πήραν ένα κτίριο από την αρχή ή ότι χρησιμοποιώντας τα 50 παγωμένα κλειδιά κέρδισαν το κτίριο? Στην δεύτερη περίπτωση είναι απλά θέμα τύχης, αφού στα 50 κλειδιά υπάρχει 7% πιθανότητα να κερδίσει κανείς το κτίριο
 

SOKRATIS72

Ξωτικό του Elvenar
Πρέπει να λα΄βω κάποιο κτίριο ? Δεν εχω καταλάβει!
οϋτε κι εγω ελαβα κτίριο .Αλλοι έχουν πάρει δωρεαν κτίριο

Σε κάθε event πάντα οι ίδιες ερωτήσεις. Λοιπόν οι αποκλειστικές αμοιβές έχουν ποσοστό επιτυχίας, όσο μεγαλύτερο το σεντούκι τόσο μεγαλύτερες και οι πιθανότητες να το κερδίσετε. Είναι καθαρός τζόγος, άλλοι θα το κερδίσουν άλλοι όχι, αν πάρετε πολλά σεντούκια σε μια ημέρα δεν προστίθενται τα ποσοστά αθροιστικά, κάθε φορά έχετε τα ίδια ποσοστά επιτυχίας.
Στο print screen δείχνω τα ποσοστά του μικρού σεντουκιού, αν πάτε το ποντίκι πάνω σε κάθε σεντούκι θα δείτε τα ποσοστά επιτυχίας των δώρων σε κάθε σεντούκι ξεχωριστά.
http://prntscr.com/hiyidb
Από εκεί και πέρα για όσους δεν γνωρίζουν Αγγλικά δεν είναι δύσκολο να βάλουν μια αναζήτηση "Αγγλοελληνικό λεξικό" στο Google και να έχουν ένα λεξικό που θα τους διευκολύνει στις αγγλικές λέξεις, αν τυχόν υπάρξουν και άλλα μη μεταφρασμένα κείμενα. Δεν γράφουν και ολόκληρη έκθεση, οπότε αν βάλετε, μία, μία, τις λέξεις να μεταφραστούν θα καταλάβετε το νόημα τους. Είναι συγκεκριμένα πράγματα αυτά που ζητάνε. Αλλά για επιπλέον διευκόλυνση σας παραθέτω ένα εύκολο Αγγλοελληνικό λεξικό στην χρήση του.
http://www.wordreference.com/engr/gain
Γράφετε με λατινικούς χαρακτήρες την λέξη (όπως την βλέπετε στο κείμενο) και πατάτε τον μεγεθυντικό φακό στα δεξιά και σας βγάζει από κάτω την Ελληνική μετάφρασή της.
http://prntscr.com/hiyqpf
 

Asterismos

Περιπλανώμενο Ξωτικό
Σε κάθε event πάντα οι ίδιες ερωτήσεις. Λοιπόν οι αποκλειστικές αμοιβές έχουν ποσοστό επιτυχίας, όσο μεγαλύτερο το σεντούκι τόσο μεγαλύτερες και οι πιθανότητες να το κερδίσετε. Είναι καθαρός τζόγος, άλλοι θα το κερδίσουν άλλοι όχι, αν πάρετε πολλά σεντούκια σε μια ημέρα δεν προστίθενται τα ποσοστά αθροιστικά, κάθε φορά έχετε τα ίδια ποσοστά επιτυχίας.
Στο print screen δείχνω τα ποσοστά του μικρού σεντουκιού, αν πάτε το ποντίκι πάνω σε κάθε σεντούκι θα δείτε τα ποσοστά επιτυχίας των δώρων σε κάθε σεντούκι ξεχωριστά.
http://prntscr.com/hiyidb
Από εκεί και πέρα για όσους δεν γνωρίζουν Αγγλικά δεν είναι δύσκολο να βάλουν μια αναζήτηση "Αγγλοελληνικό λεξικό" στο Google και να έχουν ένα λεξικό που θα τους διευκολύνει στις αγγλικές λέξεις, αν τυχόν υπάρξουν και άλλα μη μεταφρασμένα κείμενα. Δεν γράφουν και ολόκληρη έκθεση, οπότε αν βάλετε, μία, μία, τις λέξεις να μεταφραστούν θα καταλάβετε το νόημα τους. Είναι συγκεκριμένα πράγματα αυτά που ζητάνε. Αλλά για επιπλέον διευκόλυνση σας παραθέτω ένα εύκολο Αγγλοελληνικό λεξικό στην χρήση του.
http://www.wordreference.com/engr/gain
Γράφετε με λατινικούς χαρακτήρες την λέξη (όπως την βλέπετε στο κείμενο) και πατάτε τον μεγεθυντικό φακό στα δεξιά και σας βγάζει από κάτω την Ελληνική μετάφρασή της.
http://prntscr.com/hiyqpf
Οκ ελλήφθει!! Μη βαράτε!!
 

nregister86

Περιπλανώμενο Ξωτικό
Ξαναρωτάω γιατί δεν ξέρω αν το είδε κανείς? Θα υπάρχουν μέρες με διπλή ανταμοιβή, όπως στο προηγούμενο event?
Έψαξα στο beta και βρήκα τα νούμερα. Για τα τρία μεγάλα βραβεία χρειάζονται 250+400+800 = 1450 παγοκρύσταλλοι.
Οι ημερήσιες αποστολές δίνουν συνολικά 1260 παγωμένα κλειδιά(Π.Κ). Όλες οι υπόλοιπες 108 αποστολές δίνουν αθροιστικά 4449 Π.Κ. σύνολο 5709 ΠΚ που αν ανοίξουν με τα μεγάλα σεντούκια παράγουν (5709 /140)*20=815 παγοκρυστάλλους. Άρα λείπουν 635 παγοκρύσταλλοι για να ανοίξει και το τρίτο σεντούκι.
Επειδή όμως τα σεντούκια μπορεί να δώσουν και παγωμένα κλειδιά ως ανταμοιβή, έκανα και αυτές τις πράξεις με δεδομένο ότι στα μεγάλα σεντούκια υπάρχει 7% πιθανότητα για 200ΠΚ και 13% πιθανότητα για 140ΠΚ. Έστω ότι κάποιος μαζεύει όλους του ΠΚ και κάνει τις αγορές την τελευταία μέρα τότε θα έχει στην διάθεσή του 5709 ΠΚ που δια του 140 δίνουν 40 σεντούκια. Με τις πιθανότητες που είπα πριν, αυτό σημαίνει ότι στα 40 σεντούκια θα πάρει σαν ανταμοιβή 5 φορές τα 140 και 2 φορές τα 200 ΠΚ, άρα επιπλέον 5*140+2*200=1100 ΠΚ, που δίνουν (1100/140)*20 = 157 παγοκρύσταλλους, άρα σύνολο 815+157=972 παγοκρύσταλλοι. Πάλι υπολείπονται 478 παγοκρύσταλλοι, οι οποίοι αντιστοιχούν σε 3346 ΠΚ. Στις 35 μέρες που διαρκεί το τουρνουά, θα έπρεπε να πέφτουν 95ΠΚ κάθε μέρα, για να πλησιάσει κάποιος να καταφέρει να ανοίξει και τα 3 σεντούκια.
Το συμπέρασμα είναι το εξής. Αν δεν υπάρχουν διπλές ανταμοιβές, μόνο όσοι αγοράζουν μπορούν να ανοίξουν το τρίτο σεντούκι. Οι υπόλοιποι κυνηγάτε μέχρι το δεύτερο.
 

SOKRATIS72

Ξωτικό του Elvenar
[
Ξαναρωτάω γιατί δεν ξέρω αν το είδε κανείς? Θα υπάρχουν μέρες με διπλή ανταμοιβή, όπως στο προηγούμενο event?
Έψαξα στο beta και βρήκα τα νούμερα. Για τα τρία μεγάλα βραβεία χρειάζονται 250+400+800 = 1450 παγοκρύσταλλοι.
Οι ημερήσιες αποστολές δίνουν συνολικά 1260 παγωμένα κλειδιά(Π.Κ). Όλες οι υπόλοιπες 108 αποστολές δίνουν αθροιστικά 4449 Π.Κ. σύνολο 5709 ΠΚ που αν ανοίξουν με τα μεγάλα σεντούκια παράγουν (5709 /140)*20=815 παγοκρυστάλλους. Άρα λείπουν 635 παγοκρύσταλλοι για να ανοίξει και το τρίτο σεντούκι.
Επειδή όμως τα σεντούκια μπορεί να δώσουν και παγωμένα κλειδιά ως ανταμοιβή, έκανα και αυτές τις πράξεις με δεδομένο ότι στα μεγάλα σεντούκια υπάρχει 7% πιθανότητα για 200ΠΚ και 13% πιθανότητα για 140ΠΚ. Έστω ότι κάποιος μαζεύει όλους του ΠΚ και κάνει τις αγορές την τελευταία μέρα τότε θα έχει στην διάθεσή του 5709 ΠΚ που δια του 140 δίνουν 40 σεντούκια. Με τις πιθανότητες που είπα πριν, αυτό σημαίνει ότι στα 40 σεντούκια θα πάρει σαν ανταμοιβή 5 φορές τα 140 και 2 φορές τα 200 ΠΚ, άρα επιπλέον 5*140+2*200=1100 ΠΚ, που δίνουν (1100/140)*20 = 157 παγοκρύσταλλους, άρα σύνολο 815+157=972 παγοκρύσταλλοι. Πάλι υπολείπονται 478 παγοκρύσταλλοι, οι οποίοι αντιστοιχούν σε 3346 ΠΚ. Στις 35 μέρες που διαρκεί το τουρνουά, θα έπρεπε να πέφτουν 95ΠΚ κάθε μέρα, για να πλησιάσει κάποιος να καταφέρει να ανοίξει και τα 3 σεντούκια.
Το συμπέρασμα είναι το εξής. Αν δεν υπάρχουν διπλές ανταμοιβές, μόνο όσοι αγοράζουν μπορούν να ανοίξουν το τρίτο σεντούκι. Οι υπόλοιποι κυνηγάτε μέχρι το δεύτερο.
Μέχρι στιγμής δεν έχει υπάρξει προσφορά διπλών πόντων, αυτό είναι στα κέφια της εταιρίας, από εκεί και πέρα οι υπολογισμοί που κάνεις πρακτικά δεν ευσταθούν. Όπως είπα και πρίν τα ποσοστά δουλεύουν κάθε φορά μεμονωμένα, έχει τύχει να παίξω 20 σεντούκια μαζεμένα και να έχω πάρει 4 φορές το μεγάλο πακέτο κλειδιών και άλλες φορές να μην έχω πάρει κανένα. Δηλαδή είχα την πρώτη φορά εμφάνιση 20% αντί για 7% και την άλλη 0% αντί για 7%. Είναι απλά θέμα τύχης. Από εκεί και πέρα είναι στο χέρι του καθενός να καταλήξει στην στρατηγική που πιστεύει ό,τι είναι η καλύτερη.
Προσωπικά βρίσκω τα δώρα των κτιρίων φτωχά και άβολα, μακάρι να βάλουν προσφορές διπλών πόντων αλλά είμαι λίγο απαισιόδοξος μιας και όταν κάτι βολεύει τους παίκτες και μειώνει τις πιθανότητές τους να βγάλουν διαμάντια το ακυρώνουν.
Προσωπικά θα κυνηγήσω τις αμοιβές μείωσης χρόνου (αν βάλουν αποκλειστικές αμοιβές ημέρας μειώσεις χρόνου) και αν εμφανιστεί κάποια προσφορά διπλών πόντων θα δοκιμάσω την τύχη μου για το 3ο βραβείο ελπίζοντας να μου δώσει και μπόλικα πακετάκια μειώσεων χρόνου 14 ωρών ή πακέτα πόντων γνώσης που θα βοηθήσουν τα θαύματα μου.
 

DeletedUser118

Guest
Οποιοσδήποτε παίκτης αντιμετωπίζει οποιοδήποτε πρόβλημα, μπορεί ελεύθερα και δωρεάν να επικοινωνήσει με το κέντρο υποστήριξης ή να δημοσιεύσει ο ίδιος εδώ.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Fanfan

nregister86

Περιπλανώμενο Ξωτικό
Μέχρι στιγμής δεν έχει υπάρξει προσφορά διπλών πόντων, αυτό είναι στα κέφια της εταιρίας, από εκεί και πέρα οι υπολογισμοί που κάνεις πρακτικά δεν ευσταθούν. Όπως είπα και πρίν τα ποσοστά δουλεύουν κάθε φορά μεμονωμένα, έχει τύχει να παίξω 20 σεντούκια μαζεμένα και να έχω πάρει 4 φορές το μεγάλο πακέτο κλειδιών και άλλες φορές να μην έχω πάρει κανένα. Δηλαδή είχα την πρώτη φορά εμφάνιση 20% αντί για 7% και την άλλη 0% αντί για 7%. Είναι απλά θέμα τύχης. Από εκεί και πέρα είναι στο χέρι του καθενός να καταλήξει στην στρατηγική που πιστεύει ό,τι είναι η καλύτερη.

Μπορεί τα ποσοστά όντως να αλλάζουν κάθε φορά που παίρνεις ένα σεντούκι, που βάζει ένα ερώτημα, για ποιό λόγο αναφέρουν τα ποσοστά, αλλά το γεγονός παραμένει, ότι μόνο με τις αποστολές το περισσότερο που μπορεί να μαζέψει κανείς είναι 815 παγοκρύσταλλους και λείπουν άλλοι 635 παγοκρύσταλλοι ή 4445 κλειδιά (αν ανοίγει κάποιος τα μεγάλα σεντούκια). Θα πρέπει δλδ, στα 40 σεντούκια να πάρεις τα 140 κλειδιά τις 32 φορές ή κάποιον άλλο συνδιασμό με τα 200 κλειδιά που είναι εξίσου απίθανος. Δεν ξέρω για σένα, αλλά εμένα η τύχη μου δεν με βοηθάει τόσο πολύ. Τέλος πάντων. Μένει να δούμε. Τουλάχιστον έχουμε να κυνηγήσουμε τα σετ κτιρίων, που είναι κάτι καινούργιο και μπορεί να δώσει σημαντικό bonus.
 

SOKRATIS72

Ξωτικό του Elvenar
Μπορεί τα ποσοστά όντως να αλλάζουν κάθε φορά που παίρνεις ένα σεντούκι, που βάζει ένα ερώτημα, για ποιό λόγο αναφέρουν τα ποσοστά, αλλά το γεγονός παραμένει, ότι μόνο με τις αποστολές το περισσότερο που μπορεί να μαζέψει κανείς είναι 815 παγοκρύσταλλους και λείπουν άλλοι 635 παγοκρύσταλλοι ή 4445 κλειδιά (αν ανοίγει κάποιος τα μεγάλα σεντούκια). Θα πρέπει δλδ, στα 40 σεντούκια να πάρεις τα 140 κλειδιά τις 32 φορές ή κάποιον άλλο συνδιασμό με τα 200 κλειδιά που είναι εξίσου απίθανος. Δεν ξέρω για σένα, αλλά εμένα η τύχη μου δεν με βοηθάει τόσο πολύ. Τέλος πάντων. Μένει να δούμε. Τουλάχιστον έχουμε να κυνηγήσουμε τα σετ κτιρίων, που είναι κάτι καινούργιο και μπορεί να δώσει σημαντικό bonus.
Συνεχίζεις να βλέπεις λάθος το θέμα των πιθανοτήτων, θα προσπαθήσω να το εξηγήσω με ένα παράδειγμα.
Έχεις ένα τεράστιο τετράγωνο που αποτελείται από 100 μικρά τετράγωνα, το κάθε τετράγωνο αποτελεί 1% του μεγάλου τετραγώνου. Σε κάθε τετράγωνο υπάρχει από 1 δώρο. Σε 7 τετράγωνα πακέτα 200 κλειδιών, σε 13 τετράγωνα έχεις πακέτα 140 κλειδιών και ούτω καθεξής. Έχεις ένα βότσαλο και το πετάς σε ένα από τα τετράγωνα, δεν μπορείς να είσαι σίγουρος ότι θα πετύχεις αυτό που θέλεις αλλά και να το πετύχεις δεν είναι σίγουρο ό,τι θα το πετύχεις συνεχόμενα 2 φορές. Κάθε φορά που τελειώνει ένα άνοιγμα σεντουκιού έχεις τις ίδιες πιθανότητες να παίξεις, απλά υπάρχουν 100 επιλογές κάθε φορά, από τις οποίες οι 7 είναι για πακέτα 200 κλειδιών και 13 επιλογές για πακέτα 140 κλειδίων. Έτσι δουλεύει ο αλγόριθμος που δίνει τα δώρα.
Δεν αφαιρεί από τις 100 επιλογές, τις επιλογές που κέρδισες ώστε να έχεις την επόμενη φορά παραπάνω πιθανότητες να κερδίσεις αυτό που θέλεις.
Τις περισσότερες φορές που έχω παίξει στα event είμαι από τους "χαμένους" και όχι από τους "κερδισμένους".
Να ξεκαθαρίσω πως δεν επικροτώ την τακτική της εταιρίας, απλά επειδή γνωρίζω πως δουλεύει το εν λόγω σύστημα προσπαθώ να σας το εξηγήσω για να μην έχετε υπερβολικές προσδοκίες. Όπως είπα και πρίν, είναι καθαρός τζόγος απλά αν βάλουν προσφορά διπλών πόντων αυξάνονται πολύ οι πιθανότητες να κερδίσει κάποιος το 3ο δώρο και αυτό είναι εναντίον του συμφέροντος της εταιρίας επειδή λιγότερα άτομα θα ξοδέψουν διαμάντια. Μακάρι να βάλουν, αλλά είμαι απαισιόδοξος, ελπίζω να έχω άδικο.
 

Vagos The Greek

Ξωτικό του Δάσους
Ξαναρωτάω γιατί δεν ξέρω αν το είδε κανείς? Θα υπάρχουν μέρες με διπλή ανταμοιβή, όπως στο προηγούμενο event?
Έψαξα στο beta και βρήκα τα νούμερα. Για τα τρία μεγάλα βραβεία χρειάζονται 250+400+800 = 1450 παγοκρύσταλλοι.
Οι ημερήσιες αποστολές δίνουν συνολικά 1260 παγωμένα κλειδιά(Π.Κ). Όλες οι υπόλοιπες 108 αποστολές δίνουν αθροιστικά 4449 Π.Κ. σύνολο 5709 ΠΚ που αν ανοίξουν με τα μεγάλα σεντούκια παράγουν (5709 /140)*20=815 παγοκρυστάλλους. Άρα λείπουν 635 παγοκρύσταλλοι για να ανοίξει και το τρίτο σεντούκι.
Επειδή όμως τα σεντούκια μπορεί να δώσουν και παγωμένα κλειδιά ως ανταμοιβή, έκανα και αυτές τις πράξεις με δεδομένο ότι στα μεγάλα σεντούκια υπάρχει 7% πιθανότητα για 200ΠΚ και 13% πιθανότητα για 140ΠΚ. Έστω ότι κάποιος μαζεύει όλους του ΠΚ και κάνει τις αγορές την τελευταία μέρα τότε θα έχει στην διάθεσή του 5709 ΠΚ που δια του 140 δίνουν 40 σεντούκια. Με τις πιθανότητες που είπα πριν, αυτό σημαίνει ότι στα 40 σεντούκια θα πάρει σαν ανταμοιβή 5 φορές τα 140 και 2 φορές τα 200 ΠΚ, άρα επιπλέον 5*140+2*200=1100 ΠΚ, που δίνουν (1100/140)*20 = 157 παγοκρύσταλλους, άρα σύνολο 815+157=972 παγοκρύσταλλοι. Πάλι υπολείπονται 478 παγοκρύσταλλοι, οι οποίοι αντιστοιχούν σε 3346 ΠΚ. Στις 35 μέρες που διαρκεί το τουρνουά, θα έπρεπε να πέφτουν 95ΠΚ κάθε μέρα, για να πλησιάσει κάποιος να καταφέρει να ανοίξει και τα 3 σεντούκια.
Το συμπέρασμα είναι το εξής. Αν δεν υπάρχουν διπλές ανταμοιβές, μόνο όσοι αγοράζουν μπορούν να ανοίξουν το τρίτο σεντούκι. Οι υπόλοιποι κυνηγάτε μέχρι το δεύτερο.
Πρώτον από όσα έχουν γράψει μέχρι στιγμής άτομα από τον beta μάλλον θα ξαναυπάρχουν μέρες με διπλούς πόντους για τα κλειδιά που θα δώσουμε.
Αυτό όμως, όπως είπε και ο φίλος SOKRATIS72 δεν σε κάνει αυτόματα και σίγουρο για την απόκτηση του τρίτου δώρου. Απλά αυξάνει τις πιθανότητες γιατί και πάλι θα χρειαστεί κάποιες φορές να φέρεις τα 140 ή ακόμα καλύτερα τα 200 κλειδιά. Τώρα το τι θα φέρει καθένας; Ας ρίξει τη ζαριά του και ας ελπίσει να είναι ικανός, Εγώ για παράδειγμα έχει τύχει να κυνηγάω κτίριο σε παλαιότερο event και μετά από 10 προσπάθειες να μην έχω πάρει τίποτα, αλλά και αντίθετα σε 4 προσπάθειες να έχω πάρει 3 δώρα. όπως λέει και ο λαός αν έχεις τύχη διάβαινε
 

nregister86

Περιπλανώμενο Ξωτικό
Συνεχίζεις να βλέπεις λάθος το θέμα των πιθανοτήτων, θα προσπαθήσω να το εξηγήσω με ένα παράδειγμα.
Μου φαίνεται ότι λέμε το ίδιο πράγμα με διαφορετικά λόγια και δεν συνεννοούμαστε (εκτός απότι κουράζουμε τους υπόλοιπους).
Θεωρούμε ότι το άνοιγμα ενός σεντουκιού είναι ένα τυχαίο γεγονός που παρουσιάζει τέτοια μοτίβα όσον αφορά τα απλά ενδεχόμενα(ανταμοιβές σεντουκιού) που περιγράφονται από τις δοσμένες πιθανότητες. Αν για την ανταμοιβή των 200 κλειδών υπάρχει 7% πιθανότητα, τότε μετά από 100 σεντούκια περιμένουμε περίπου (όχι απόλυτα) 7 φορές να έχουμε την συγκεκριμένη ανταμοιβή. Αν ανοίξουμε 100.000 σεντούκια τότε περιμένουμε με μικρότερη διασπορά να βρισκόμαστε στην περιοχή των 7.000 συγκεκριμένων ανταμοιβών. Αντίστοιχα, όταν ανοίγουμε μόνο 40 σεντούκια βάσει πιθανοτήτων αναμένουμε να έχουμε περίπου 2 (μπορεί να είναι 0, μπορεί να είναι 4, αλλά είναι απίθανο να είναι και τις 40 φορές ένα ενδεχόμενο που έχει μόνο 7% πιθανότητα).
Σε κάθε περίπτωση εγώ όταν έκανα την αρχική ερώτηση, δεν ήθελα να κάτσω να μπλέξω με τις πιθανές ανταμοιβές των σεντουκιών, αλλά μόνο με αυτά που έχουμε ως δεδομένα αν ολοκληρώσουμε όλες τις αποστολές (ημερήσιες και μη). Αν είναι να μπούμε σε περισσότερη συζήτηση πάνω στα μαθηματικά, καλύτερα να το κάνουμε σε προσωπική συζήτηση, για να μην χαλάμε το θέμα.
 
  • Like
Αντιδράσεις: XANIA7

DeletedUser1199

Guest
Εγώ θέλω 3-4 μέρες για τη "μικρή" ποσότητα (1.000) ξύλο!!! Δεν υπάρχει περίπτωση να τα καταφέρω.

Αγαπητη GellyMoleno, αυτο που λες δεν ειναι κατι δυσκολο ουτε προβλημα. Κανε ανταλλαγη με τα μελη της συντροφιας σου, η αγορασε το ,δεν εισαι υποχρεωμενη να παραγεις εσυ τα υλικα που ζητανε οι αποστολες . Το λεει και στην ανακοινωση .
Αν δεν εχεις συντροφια ,ελα σε μας να σε βοηθησουμε . ;):)
Προβληματακι μπορει να θεωρηθει η μια γραμμη των αποστολων που κλεινει με 2 αποστολες και ξανανοιγει μετα 24 ωρες οποτε δεν μπορει κανεις να προχωρησει οσο γρηγορα θα ηθελε, ή η παραγωγη με τα ξορκια που επισης μας στηνει στο περιμενε .
Προβλημα επισης ειναι το οτι κολλαει συνεχως το παιχνδι γιατι προφανως ολος ο κοσμος ειναι μεσα και παιζει .
Γενικα το εβεντ ειναι ευχαριστο και διασκεδαστικο και χωρις καποιες δυσκολιες δεν θα ειχε και ενδιαφερον. Εχει ενα μηνα διαρκεια ,νομιζω οτι ολοι σχεδον εχουν δυνατοτητα να το τελειωσουν.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

DeletedUser748

Guest
Ξαναρωτάω γιατί δεν ξέρω αν το είδε κανείς? Θα υπάρχουν μέρες με διπλή ανταμοιβή, όπως στο προηγούμενο event?
Έψαξα στο beta και βρήκα τα νούμερα. Για τα τρία μεγάλα βραβεία χρειάζονται 250+400+800 = 1450 παγοκρύσταλλοι.
Οι ημερήσιες αποστολές δίνουν συνολικά 1260 παγωμένα κλειδιά(Π.Κ). Όλες οι υπόλοιπες 108 αποστολές δίνουν αθροιστικά 4449 Π.Κ. σύνολο 5709 ΠΚ που αν ανοίξουν με τα μεγάλα σεντούκια παράγουν (5709 /140)*20=815 παγοκρυστάλλους. Άρα λείπουν 635 παγοκρύσταλλοι για να ανοίξει και το τρίτο σεντούκι.
Επειδή όμως τα σεντούκια μπορεί να δώσουν και παγωμένα κλειδιά ως ανταμοιβή, έκανα και αυτές τις πράξεις με δεδομένο ότι στα μεγάλα σεντούκια υπάρχει 7% πιθανότητα για 200ΠΚ και 13% πιθανότητα για 140ΠΚ. Έστω ότι κάποιος μαζεύει όλους του ΠΚ και κάνει τις αγορές την τελευταία μέρα τότε θα έχει στην διάθεσή του 5709 ΠΚ που δια του 140 δίνουν 40 σεντούκια. Με τις πιθανότητες που είπα πριν, αυτό σημαίνει ότι στα 40 σεντούκια θα πάρει σαν ανταμοιβή 5 φορές τα 140 και 2 φορές τα 200 ΠΚ, άρα επιπλέον 5*140+2*200=1100 ΠΚ, που δίνουν (1100/140)*20 = 157 παγοκρύσταλλους, άρα σύνολο 815+157=972 παγοκρύσταλλοι. Πάλι υπολείπονται 478 παγοκρύσταλλοι, οι οποίοι αντιστοιχούν σε 3346 ΠΚ. Στις 35 μέρες που διαρκεί το τουρνουά, θα έπρεπε να πέφτουν 95ΠΚ κάθε μέρα, για να πλησιάσει κάποιος να καταφέρει να ανοίξει και τα 3 σεντούκια.
Το συμπέρασμα είναι το εξής. Αν δεν υπάρχουν διπλές ανταμοιβές, μόνο όσοι αγοράζουν μπορούν να ανοίξουν το τρίτο σεντούκι. Οι υπόλοιποι κυνηγάτε μέχρι το δεύτερο.
καλημερα και απο μενα. εγω βρηκα πολλε πληροφοριες για το ιβεντ απο αυτο το σαιτ https://www.gamersgemsofknowledge.com/winter-event-daily-prizes . τωρα εχω δωσει λινκ για τις καθημερινες ανταμοιβες/κτηρια που μπορει να πετυχεις με το ανοιγμα των σεντουκιων. αμα προχωρησεις προς τα κατω στην 8ημερα γραφει διπλα double ice crown day που πιστευω οτι ειναι ο διπλασιασμος. το μονο που δεν μπορω να πω με σιγουρια ειναι αν η 8η μερα σε μας ειναι η κυριακη ή η δευτερα. Οσο για τους υπολογισμους σου με τη γκαντεμια που εχω εγω δεν θα παρω ποτε το 3ο βραβειο ακομα και με τους διπλασιασμους γιατι σπανια πετυχαινω να μου δωσει πισω στεματα/φουντουκια ή οτι αλλο δινει καθε ιβεντ
 

Deleted User - 47391

Guest
'Έχουμε περισσότερες πληροφορίες για το σετ κτιρίων? Αξίζει να τα κυνηγήσουμε όλα ή κάποια δε χρειάζονται? Όλα μαζί πόσο χώρο πιάνουν και αν χρειάζονται δρόμους ή όχι. Και το σημαντικότερο διαστάσεις και μπόνους ξέρουμε? Καλό θα ήταν να τα ξέραμε αυτά ώστε να έχουμε τη κατάλληλη στρατηγική στο δρώμενο. Εγώ ψήνομαι για 2 κτιριάκια που θα βγουν τις επόμενες μέρες, να τα τσιμπήσω ή να κρατήσω τα κλειδιά για το σετ?! :)
 

DeletedUser748

Guest
'Έχουμε περισσότερες πληροφορίες για το σετ κτιρίων? Αξίζει να τα κυνηγήσουμε όλα ή κάποια δε χρειάζονται? Όλα μαζί πόσο χώρο πιάνουν και αν χρειάζονται δρόμους ή όχι. Και το σημαντικότερο διαστάσεις και μπόνους ξέρουμε? Καλό θα ήταν να τα ξέραμε αυτά ώστε να έχουμε τη κατάλληλη στρατηγική στο δρώμενο. Εγώ ψήνομαι για 2 κτιριάκια που θα βγουν τις επόμενες μέρες, να τα τσιμπήσω ή να κρατήσω τα κλειδιά για το σετ?! :)
https://www.gamersgemsofknowledge.com/set-buildings
ελπιζω να ξερεις αγγλικα ωστε να σε βοηθησει αυτο το λινκ που σου δινω.σου δειχνει τι προσφερει το καθενα μονο του αλλα και μολις συνδεθει με 1,2 ή 3 κτηρια συνδυασμου. μονο ενα απο τα 4 χρειαζεται να ακουμπαει σε δρομο και τα αλλα απλα να ακουμπανε πανω του. ειναι 4 συνολικα τα 3 δινονται σε καθημερινη ανταμοιβη και το αλλο ειναι το 2 απο τα μεγαλα βραβεια. σου εχει και μερικες εικονες για πιθανους συνδυασμους. σου γραφει επισης και ποσο χωρο πιανει το καθενα μονο του.Ελπιζω να βοηθησα.
 
Κορυφή