• Καλωσήρθες στα μέρη μας ταξιδιώτη — Επισκέπτεσαι για πρώτη φορά το forum μας;

    Σε έχω ξαναδεί να τριγυρνάς εδώ γύρω; Για να συμμετάσχεις σε συζητήσεις ή να θέσεις σε όλους το ζήτημα που σε απασχολεί, θα χρειαστεί να αποκτήσεις ένα λογαριασμό στο forum. Απόκτησε το λογαριασμό σου πατώντας εδώ!

Σχετικα με τα εργοστασια

  • Δημιουργός θέματος DeletedUser137
  • Ημερομηνία έναρξης

DeletedUser137

Guest
Καλησπερα, εψαξα στο φορουμ και δεν βρηκα κατι...
Υπαρχουν 3 αγαθα κι αλλα 3 πιο πολυτιμα και αλλα 3 ακομη πολυ πιο πολυτιμα, μου εξηγει καποιος παρακαλω γιατι παρα πολλοι στις πολεις τους εχουν 3-4 εργοστασια μονο απο 1 συγκεκριμενο αγαθο(π.χ. μονο μαρμαρο-παπυρο-λιθους) κι οχι 1 απο ολα?
 

DeletedUser30

Guest
Ειναι θεμα τακτικης και επιλογης του καθενος καταρχην , αλλα για να σε βοηθησω να ξεκινησεις σε σωστη βαση κανε το εξης.

1.Κεντρικο κτιριο δωσε μεγαλη βαση ειναι πολυ σημαντικο, ανεβαζε συνεχεια επιπεδο..

2.(1α αγαθα) Θα χτισεις 3 εως 6 μονο απο το ενισχυμενο σου αγαθο πχ μαρμαρο
(2α αγαθα) 3 απο το ενισχυμενο σου και προαιρετικα 1 απο τα αλλα δυο
(3α αγαθα) το ιδιο οπως και στα αγαθα 2ης εποχης

Και χρησημοποιησε την αγορα ωστε να εχεις ισορροπια στα αγαθα σου

3.Κανε οσο πιο συχνα μπορεις τις επαναλαμβανομενες αποστολες και την βοηθεια γειτονων καθημερινα

Αυτα για αρχη οτι αλλο θελεις εδω ειμαστε ρωτας ..
Καλο παιχνιδι :)
 

DeletedUser16

Guest
Αν παρατηρησεις μεσα στο δημαρχειο σου, για καθε κατηγορια αγαθων καθε εποχης εχεις μπονους μοναχα σε ενα.. δηλαδη απο μαρμαρο/ξυλο/ατσαλι, εχεις μπονους σε ενα... απο μεταξι/κρυσταλλο/παπυρο, εχεις παλι μπονους μονο σε ενα... απο σκονη/λιθο/ελιξιριο, εχεις και παλι μπονους μονο σε ενα...
Αυτο το μπονους το παιρνεις κατακτωντας συναντησεις σε επαρχιες και θα δεις οτι συμφαιρει περισσοτερο να εχεις αποκλειστικα και μονο εργοστασια αγαθων στα οποια εχεις μπονους παρά να εχεις ενα απο ολα π.χ
Αργοτερα, το πλεονασμα που παραγεις μπορεις να το ανταλάσσεις στην αγορα με αγαθα στα οποια δεν εχεις μπονους...


Οταν ξεκινησα να παιζω, ειχα και γω ακριβως την ιδια απορια με σενα... ρωτησα μεσα στην συντροφια μου και μου ειπαν ακριβως το ιδιο πραγμα...
με το που γκρεμισα τα εργοστασια στα οποια δεν ειχα μπονους, παρατηρησα οτι ειχα καλυτερη παραγωγη υλικων...

Ελπιζω να καλυψα την απορια σου.!
 

FoTiS 21

Κάτοικος του Elvenar
λιγο πολυ ολοι ξεκινησαμε φτιαχνοντας εργοστιασια απο ολα τα υλικα. στην πορεια ομως μενουμε μονο με αυτα που εχουν μπονους και περνουμε τα υπολοιπα υλικα ειτε ανταλασοντας υλικα στην αγορα με τα αλλα μελη ειτε τα αγοραζουμε απο τον εμπορο.
 

DeletedUser118

Guest
Θα σε βοηθήσει πολύ το WiKi του παιχνιδιού, μπορείς να έχεις πρόσβαση σε αυτό από την αρχική σελίδα του φόρουμ στους γρήγορους συνδέσμους δεξιά. Επίσης πολύ χρήσιμος είναι και ο συνοπτικός οδηγός εδώ, αφορά κυρίως παίκτες που κάνουν εμπόριο αλλά τα περισσότερα κομμάτια του χρησιμεύουν σε όλους τους παίκτες. Ελπίζουμε να γραφτούν κι άλλοι οδηγοί στο μέλλον.
 

DeletedUser137

Guest
Παρατηρησα ομως οτι το να δινεις απο τα αγαθα που εχεις μπονους για να αγοραζεις απο τον εμπορο συμφερει καλυτερα να εχεις 1 απο τα 2 υπολοιπα σε εργοστασια παρα να αγοραζεις. Ο μονος τροπος που συμφερει ειναι η αγορα.
 

DeletedUser16

Guest
Εννοεις οτι "δεν συμφαιρει" να δινεις στον εμπορα χονδρικης τα αγαθα σου για να πάρεις τα αλλα... Αν δεις, του δινεις 5 φορες περισσοτερα αγαθα απο τι σου δινει αυτος..

Μονο μέσω αγορας, μπορεις να ισορροπησεις τα αγαθα σου...

Αλλος τροπος να γεμισεις τις αποθηκες με υλικα ειναι να κανεις τις επαναληψιμες αποστολες που δινουν χρυσαφι και σφυρακια.. και λιγο πριν γεμισει το δημαρχειο σου τα ξοδευεις στον εμπορο χονδρικης..
Επισης, εχει και αποστολες που δινουν και απο τα αγαθα που δεν παραγεις...
 

DeletedUser137

Guest
Αν θες βοηθαμε λιγακι, ποιες ειναι οι επαναληψιμες αποστολες? πως τις κανω βασικα διοτι εγω εχω μονιμα 2 αποστολες στα αριστερα της οθονης που ψιλο αργο να τελειωσω καθε φορα, δεν εχει αλλες.
 

FoTiS 21

Κάτοικος του Elvenar
απο αυτες που εχεις εκει αριστερα στην οθονη καποιες μπορεις να τις ακυρωσεις οποτε σου βγαζει αλλη και καποιες πρεπει αναγκαστικα να τις τελειωσεις.
αυτες που μπορεις να τις ακυρωσεις ειναι οι επαναληψιμες
 

DeletedUser16

Guest
Λοιπον, αυτη η αποστολη θεωρειται ΜΗ επαναληψιμη! Αυτες πρέπει να τις κανεις για να προχωρησεις σιγα σιγα την ιστορια..

Ομως, αυτη η αποστολή, για την οποια υπάρχει επιλογη να την ακυρωσεις, θεωρειται επαναληψιμη.. Οταν πατας το κουμπι για ακυρωση, θα σου εμφανισει ενα μηνυμα οτι η ενεργεια δεν ακυρωνεται.. Αυτο στην αρχη με μπερδευε και μενα και νομιζα οτι ποτέ δεν θα ξαναδω την ιδια αποστολη.. Παρατήρησα ομως οτι αυτες οι αποστολές, ακομα και αν τις ακυρωσεις, καποια στιγμη θα πέσεις παλι στις ιδιες..
Απο αυτες λοιπον τις αποστολες, καποιες δεν τις κανω ποτε γιατι ειτε ζητανε κατι υπερβολικό ή δεν θεωρω καλη την ανταμοιβη...

Επικεντρώνομαι σε λιγες και καλές...οπως για παραδειγμα:
Αποστολή 1 - αυτην την κανω κυριως οταν εχω πάρα πολυ στρατο
Αποστολή 2 - αυτην την κανω που και που οταν βλεπω προσφορες που με ενδιαφερουν στην αγορα... ή οταν καθομαι με εναν συμμαχο να κανουμε αποκλειστικα αυτην ανταλάζωντας συνεχεια αγαθα στην αγορα...
Αποστολη 3 - την αφηνω κανα βραδυ ανοιχτη οταν φτιαχνω στρατό.. οχι οτι δινει κατι σπουδαιο.. αλλα νταξει.. απο το τιποτα, καλο και το ελαχιστο
Αποστολή 4 (χρυσος) - Αναλογα σε ποια εποχη βρισκεσαι, αυτη η αποστολή ζηταει να συλλεξεις διαφορετικο ποσο χρυσου.. Τωρα εμενα ειναι στο 120κ αλλα παλαιοτερα με ζητουσε 50κ - αξιζει να την κανεις οταν μαζευεις το πρωι το χρυσο απο τα σπιτακια.. χρυσο επισης περνεις βοηθωντας γειτονες.. Καθε πρωι την κανω 2-3 φορες μονο απο τα σπιτακια που εχω, 1 φορα απο τις βοηθειες που μου κανουν στο κεντρικο, και 2-3 φορες απο τις βοηθειες σε γειτονες... +οσες φορες μεσα στην μερα παλι απο σπιτακια...
Αποστολή 5 (1 ημερα μαρμαρο) - αυτη ειναι απο τις αγαπημενες μου αποστολες.. Επειδη δεν ειμαι συνεχεια online για να μαζευω τα 3ωρα, βαζω κυριως παραγωγη μιας ημερας για το μάρμαρο και οταν ολοκληρώνεται μου δινει +1000 ατσαλι/ξυλο. Εχω καπου 7-8 εργοστασια μαρμαρου, κυριως στο επιπεδο 1. Κανε τα μαθηματικα... καθημερινα κερδιζω 7-8 χιλιαδες αγαθα, τα οποια υστερα μπορω να τα ανταλλαξω στην αγορα! Πριν λιγο καιρο με εδινε 800 απο το καθενα αλλα αυξηθηκε οταν ολοκληρωσα μια μη επαναληψιμη αποστολη..
Αποστολή 6 (ολοκληρωσε επαρχια) - αλλη μια αγαπημενη επαναληψιμη.. θα την κανω οταν εχω πολυ στρατο για καψιμο και αφιερωνω καποιες ωρες αποκλειστικα για μαχες...
Αποστολή 7 - οπως και με το μαρμαρο, και αυτη η αποστολή ζηταει παραγωγη μιας ημερας μεταξιου. εχω συνολο τρια εργοστασια μεταξιου και η ανταμοιβη της αποστολης ειναι αρκετα ικανοποιητικη...
Αποστολη 8 - και αυτη ζηταει παραγωγη μιας ημερας απο το 3ο αγαθο στο οποιο εχω μπονους.. αλλα επειδη εχω ελλειψη σε αυτα, βαζω κυριως 3ωρες παραγωγες το οποιο με συμφαιρει περισσοτερο...
Αποστολη 9 (σφυρια) - αναλογα την εποχη στην οποια βρισκεσαι, αυτη η αποστολη ζηταει διαφορετικο αριθμο προμηθειων(σφυριων)... Και δινει πολυ καλο χρυσαφι!!! Αυτην καταφερνω και την κανω 2-3 φορες καθε πρωι μονο απο τα εργοστασια που εχω, και αρκετες φορες απο την επιστροφη βοηθειας σε γειτονες/συντροφους!
Αποστολή 10 - Οταν καθονται οι χτιστες μου, με παιρνει μισο λεπτο να ολοκληρωσω αυτην την αποστολή, την οποια κανωντας θεωρω οτι κλεβω το παιχνιδι... ζηταει να στεγασω 100 πληθυσμο το οποιο για μενα σημαινει 10δευτερολεπτα για χτισιμο 2 σπιτων.. 5 δευτερολεπτα να τα γκρεμισω.. και αλλα 10 δευτερολεπτα για να φτιαξω αλλα 2... η ανταμοιβη ειναι απιστευτα καλη!! ;)
Τέλος, υπάχουν και οι αποστολες που σου ζητανε να ολοκληρωσεις την αναβαθμιση κτηριων/εργοστασιων/εργαστηριων σε καποιο επιπεδο... Δεν ειναι απαραιτητο να καιγεσαι να τις κανεις, αλλα σου δινουν κατι ψιλουτσικες ανταμοιβες...

Αυτο που σε προτεινω να κανεις, ειναι να παρεις χαρτι και μολυβι και να σημειωσεις τις αποστολες σου και να δεις ποιες πραγματικα αξιζουν να αφιερωσεις χρονο για να τις κανεις... δεν ξερω σε ποιο σταδιο εισαι μεσα στο παιχνιδι, οποτε ειναι σιγουρο οτι καποιες απο τις αποστολες που σου γραφω παραπανω να εχουν μικροτερες απαιτησεις και επομενως διαφορετικες ανταμοιβες... Μην ανησυχεις αν δεν μπορεις να κανεις καποια.. απλα ακυρωσε την και θα ξανα-εμφανιστει... εγω για να φτασω στην ιδια αποστολη, πρεπει να ακυρωσω περιπου καμια 20αρια αλλες αποστολες..
Εμενα αυτη ειναι η αποθηκη μου, αλλα ξερω οτι υπάρχουν παίκτες με πολυ περισσοτερα αγαθα απο μενα.. Και αυτα τα απεκτησα κερδιζωντας κυριως χρυσο/σφυρια απο τις επαναληψιμες και ξοδευοντας τον στον εμπορα χονδρικης... και παραλληλα εχεις και τα εργοστασια σου που παραγουν κατι....
Αν δεις στο wiki του παιχνιδιου, υπάρχουν ερευνες και αναβαθμισεις οι οποιες ζητανε τρελες ποσοτητες αγαθων... οποτε ειναι χρησιμο να κατσεις να κανεις επαναληψιμες για να μην εχεις προβλημα μετεπειτα..

Ελπιζω να σε βοηθησα καπως.. Οτι αλλο χρειαστεις, ρωτας! :)
 
Κορυφή