• Καλωσήρθες στα μέρη μας ταξιδιώτη — Επισκέπτεσαι για πρώτη φορά το forum μας;

    Σε έχω ξαναδεί να τριγυρνάς εδώ γύρω; Για να συμμετάσχεις σε συζητήσεις ή να θέσεις σε όλους το ζήτημα που σε απασχολεί, θα χρειαστεί να αποκτήσεις ένα λογαριασμό στο forum. Απόκτησε το λογαριασμό σου πατώντας εδώ!

[Διορθωμένο] Σφάλμα στην Ενίσχυση του Προπύργιου

mpoultoza69

Ξωτικό του Elvenar
καλησπερα και απο εμενα.εβαλα στην πολη μου το προπυργιο νανων.στις πληροφοριες που αναφερει σαν κτηριο λεει πως αυξανει σημαντικα το πληθος εκπαιδευσης στους στρατωνες.αφου το εβαλα και εχει ολοκληρωθει η ενεγερση δεν ειδα καμια διαφορα στο να αυξηθει η ποσοτητα των στρατιωτων που εκπαιδευω...ενω λεει +8 στους στρατιωτες το κτηριο ,στο στρατωνα ενω εκπαιδευα 31 γρανιτενια γκολεμ δεν θα επρεπε να ειναι 39 γκολεμ σε καθε κουτακι στην εκπαιδευση των στρατιωτων? η εχω καταλαβει κατι λαθος? γιατι 31 γρανιτενια γκολεμ εκπαιδευα και πριν βαλω το κτηριο αυτο...ευχαριστω πολυ https://gyazo.com/540055b30611ff3beec82dc573f569f4
 
Τελευταία επεξεργασία:

DeletedUser118

Guest
Κάθε μονάδα στρατού έχει ένα συγκεκριμένο φόρτο. Ανάλογα τον φόρτο που έχει μία μονάδα εξαρτάται και το πόσες μπορούν να εκπαιδευτούν ή να συμπεριληφθούν σε ένα απόσπασμα σε μάχη.

Για παράδειγμα η Χορευτές του Σπαθιού έχουν φόρτο 1 ενώ τα Γκόλεμ έχουν φόρτο 6. Άρα αν το πλήθος εκπαίδευσης είναι 60 τότε μπορείτε να εκπαιδεύσετε 60 Χορευτές Σπαθιού αλλά μόνο 10 Γκόλεμ. Αντίστοιχα ένα απόσπασμα θα έχει διαφορετική χωρητικότητα, αν πχ το δυνατό απόσπασμα που μπορείτε να βάλετε είναι φόρτου 60 τότε ένα απόσπασμα από Χορευτές θα είναι 60 Χορευτές, αλλά, ένα απόσπασμα από Γκόλεμ θα είναι μόλις 10. Δείτε περισσότερα εδώ.

Και πάλι όμως μετά την ανέγερση του Προπύργιου θα έπρεπε να μπορείτε να εκπαιδεύσετε 32 και όχι 31 Γκόλεμ. Σύμφωνα με όσα μας λέτε.
Οι παραγωγές αυτές προστέθηκαν μετά την ανέγερση του ή υπήρχαν από πριν;
 

mpoultoza69

Ξωτικό του Elvenar
εδω και πολυ καιρο εκπαιδευω ΜΟΝΟ γρανιτενια γκολεμ και τιποτε αλλο..πριν χτισω το προπυργιο εβαζα παντα το μεγιστο των γκολεμ που μπορουσα να επαιδευσω...συνολο σε καθε κουτακι επερνε 31 γρανιτενια γκολεμ.τωρα μετα την ενεγερση του κτηριου το μεγιστο που μπορω να εκπαιδευσω σε καθε κουτακι ειναι παλι 31 γρανιτενια γκολεμ.που ακριβως πηγαινει το +8 που αναφερει το κτηριο πως αυξανει σημαντικα το πληθος εκπαιδευσης στους στρατωνες αφου τον ιδιο αριθμο εκπαιδευα και πριν το κτηριο και τον ιδιο αριθμο εκπαιδευω και μετα?γιατι εγω το καταλαβαινω πως θα ειχα +8 γρανιτενια γκολεμ να εκπαιδευσω σε καθε κουτακι.(31 που ειχα πριν +8 που γραφει το κτηριο)...αυτο ρωταω...

ακομα και 32 οπως λετε οπως θα επρεπε να εχω σε καθε κουτακι εκπαιδευσης γιατι μου δειχνει 31 σε καθε κουτι? και το +8 τι σημαινει τοτε?

Επεξεργασία @Lighting Shadow Κάντε επεξεργασία της προηγούμενης δημοσίευσης σας αν δεν έχει απαντήσει κάποιος άλλος χρήστης.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

DeletedUser134

Guest
Η κάθε μονάδα έχει ένα φόρτο όπως προείπαν σε παραπάνω ποστ...το +8 είναι πόσες μονάδες θα μπορείς να βάλεις παραπάνω αν ο φόρτος της μονάδας όπως στους τοξότες είναι 1 , στα γκόλεμ που ο φόρτος είναι 6 θα έπρεπε να μπορείς να βάλεις 32 γκόλεμ...για να δεις όμως το πραγματικό νούμερο (λόγω στρογγυλοποιήσεων) θα πρέπει να μας πεις πόσα οπλοστάσια έχεις και πόσο επίπεδο είναι το καθένα...

Άλλος ένας τρόπος για να το δεις αν σου έδωσε τις +8 είναι να λογαριάσεις τα οπλοστασία + 12 που σου δίνει ο στρατώνας στην αρχή και μετά δες το νούμερο όπως στην φώτο να δεις αν είναι σωστά...
(Σημείωση: αν τα οπλοστάσια σου είναι 17 επίπεδο τότε = 44 μονάδες ανά οπλοστάσιο)

2lc33w2.jpg

Επεξήγηση:
Έχω 4 οπλοστάσια επίπεδο 17 που σημαίνει 4 * 44 = 176 + 12 του στρατώνα = 188
188/ 6 που έχει φόρτο το γκόλεμ = 31,3333333

11qh6av.jpg

έτσι αν είχα και εγώ το θαύμα των νάνων θα μου έδινε + 8 όπως λες που σημαίνει ότι θα μπορούσα να εκπαιδεύσω 32.666 γκόλεμ...αν η στρογγυλοποίηση είναι από 0,5 και πάνω θα μπορούσα να βάλω 33 γκόλεμ , αν όχι θα μπορούσα να βάλω 32 γκόλεμ...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

mpoultoza69

Ξωτικό του Elvenar
εχω 4 οπλοστασια στο επιπεδο 17 και αν λεει κατι και σε βοηθαει η εικονα αυτη την βαζω για να τη δεις γιατι ειναι κατι που δεν το καταλαβαινω....λεει μεν 240 μα οι στρατιωτες που εμφανιζει στα κουτακια ειναι 200.ισως κατι μπορει να μην καταλαβαινω καλα εγω και γι αυτο το συζηταω.https://gyazo.com/9c42be7e188c0a13038e1566fbbdb4f9

εστω ακομα κ ετσι τα γρανιτενια γκολεμ που εκπαιδευω ειναι 31 και οχι 32.....https://gyazo.com/50ff311ffac066a9242186fda3289978
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

DeletedUser134

Guest
Το 240 είναι το πλήθος διμοιρίας και είναι από τις έρευνες...οπότε έχεις 4 * 44 = 176 + (στρατώνα) 12 = 188 + (θαύμα νάνων) 8 = 196 / 6 (φόρτος γκόλεμ) = 32.6666 θα έπρεπε να μπορείς να βάλεις...επειδή δεν ξέρω ακριβώς πως δουλεύουν οι στρογγυλοποιήσεις τους θεωρητικά θα μπορείς να βάλεις από 31 εώς 32 γκόλεμ...(edit : 32 είναι σίγουρα :))

Καλά κάνεις και το συζητάς...οι απορίες είναι για να λύνονται και είναι δεκτές όλες ... :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

mpoultoza69

Ξωτικό του Elvenar
το ρωτησα ολο αυτο γιατι 31 γρανιτενια γκολεμ μπορουσα να βαλω για εκπαιδευση και πριν ανεβασω το προπυργιο νανων.....
 

DeletedUser134

Guest
δες αν μπορείς να βάλεις 196 τοξότες ή ξίφη...αν ναι τότε είναι εντάξει...αν όχι πες μας μήπως είναι κανένα μπαγκ...
 

mpoultoza69

Ξωτικό του Elvenar
ακυρωσα ολες τις εκαιδευσεις στα κουτακια και πηγα να ξαναβαλω απο την αρχη στρατο παντου....η διαφορα αμεση οπως βλεπεις στην εικονα.το μονο που ελπιζω τωρα ειναι απο προχτες που εβαζα να επαιδευω στρατο να μου εκπαιδευε 32 και οχι 31 και να εχω χασει στρατο..https://gyazo.com/022ae110de9b1fc5e702346d5e230bda
 

DeletedUser134

Guest
οπότε είσαι εντάξει όπως είναι και δεν υπάρχει θέμα... :)
 

mpoultoza69

Ξωτικό του Elvenar
τωρα ναι....πριν οχι και γι αυτο το ανεφερα ως πιθανο προβλημα.ευχαριστω και για το χρονο και για τις απαντησεις ολων.
 

DeletedUser118

Guest
Ευχαριστούμε για την αναφορά σας. Αν και δεν φαίνεται να είναι bug θα αναφέρουμε στην εταιρεία πως σε περίπτωση ανέγερσης του Προπύργιου αν δεν ακυρωθούν οι παραγωγές του στρατώνα τότε το μπόνους του δεν μετράει.

Να σας τονίσουμε ότι όπως δείχνει το πράγμα μάλλον και σε περίπτωση που αναβαθμίσετε το Θαύμα και αλλάξει η ενίσχυση του τότε θα πρέπει να ακυρώσετε τις υπάρχουσες παραγωγές και να βάλετε νέες.
 

DeletedUser118

Guest
Ενδιαφέρουσα πληροφορία. Από ότι φαίνεται αν υπάρχουν ενεργές παραγωγές στον στρατώνα και προσπαθήσετε να προσθέσετε κάποια τότε δεν αναγνωρίζει το Προπύργιο.
 

DeletedUser3

Guest
Πρέπει να ακυρωθούν όλες και να γίνει ανανέωση του παιχνιδιού με άδεια τη σειρά παραγωγής στο Στρατώνα. Είναι θέμα της cache, οπότε ένας καθαρισμός το διορθώνει :)
 

mpoultoza69

Ξωτικό του Elvenar
NeoRomeo το εκανα αυτο που ειπες μα παλι τα ιδια.....δεν λειτουργει αυτο...το μονο που λειτουργει ειναι οταν μου βαλει στο κουτακι 31 γρανιτενια γκολεμ να ακυρωσω την οποια παραγωγη στρατιωτων και να ξαναπροσπαθησω και τοτε μου βαζει κανονικα 32 γρανιτενια γκολεμ,οπως πρεπει να βαζει κανονικα.....https://gyazo.com/a171f7466fd30a57705ed0cde9a4352e

καλησπερα και παλι απο την δευτερα που εστειλα το τελευταιο μυμημα και σας ειπα πως το προβλημα συνεχιζεται δεν εχω καποια απαντηση...τι ακριβως γινεται με αυτο το προβλημα...?? NeoRomeo εκανα οτι μου ειπατε μα το ιδιο γινεται....εχουμε καποιο νεοτερο??μηπως να το ξανακοιταγαμε? ευχαριστω πολυ
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

ladyx

Νέο Μέλος
Προβλημα καταμετρηση οταν εκπαιδευουμε μοναδες στρατο
καμια φορα τα βαζει σωστα, καμια φορα βαζει λιγοτερες μοναδες να εκπαιδευονται

http://prntscr.com/ad17hu
 

DeletedUser118

Guest
Όπως σας αναφέραμε και σε άλλο θέμα που δημιουργήσατε φροντίστε ώστε οι τίτλοι σας να είναι πιο ακριβής.
Επίσης προσέξτε ώστε να δημιουργείτε το θέμα στον τομέα που πρέπει να βρίσκεται.

Διαβάστε εδώ τις οδηγίες αναφοράς σφαλμάτων και επεξεργαστείτε κατάλληλα την δημοσίευσή σας ώστε να είναι σωστή και η αναφορά που κάνετε.
Θα χρειαστούν και κάποιες λεπτομέρειες. Τι ακριβώς εννοείτε λάθος και σωστό; Έχετε χτισμένο μήπως το Προπύργιο των Νάνων;
 

DeletedUser3

Guest
Ενημερωθήκαμε ότι στην επόμενη έκδοση διορθώνεται αυτό το πρόβλημα, οπότε υπομονή μέχρι την επόμενη αναβάθμιση.
 
Κορυφή