• Καλωσήρθες στα μέρη μας ταξιδιώτη — Επισκέπτεσαι για πρώτη φορά το forum μας;

    Σε έχω ξαναδεί να τριγυρνάς εδώ γύρω; Για να συμμετάσχεις σε συζητήσεις ή να θέσεις σε όλους το ζήτημα που σε απασχολεί, θα χρειαστεί να αποκτήσεις ένα λογαριασμό στο forum. Απόκτησε το λογαριασμό σου πατώντας εδώ!

Στρεβλώσεις και αθεμιτος ανταγωνισμος

Yeilos

Νέο Μέλος
Καλησπέρα ειναι απαράδεκτο αυτο που συμβαίνει εδω και παρα πολυ καιρο και θεωρω οτι πρεπει να γινει μια προσπάθεια διορθωσης αυτων των στρεβλώσεων. Μετα την εισαγωγή του σετ της βιβλιοθήκης του σεληνόλιθου στο παιχνιδι οσοι παραγουμε κομμι, βισμουθιο και παπυρο ειμαστε υποχρεωμενοι να μειώσουμε παρα πολυ την τιμή ανταλλαγής των προιόντων μας στην αγορα ωστε να βρουμε τα πιο σπανια αγαθα, στα 2ης κατηγοριας εχουμε φτασει στο σημειο να ειναι σπανια και το μεταξι και το κρυσταλλο. Σημερα παρατηρησα οτι το καθε κτιριο του οικισμου θελει σχεδον απο 100 χιλιαδες λευκοχρυσο και μαθαινω οτι αυτοι που παραγουν λευκοχρυσο θελουν σεληνολιθο για τα του οικισμου τους αρα για μια ακομη φορα εμεις που παραγουμε κομμι θα βγουμε παλι στην επετεία. Πραγματικά εχει γινει κουραστικό όλο αυτο που εχετε δημιουργήσει με τον αθεμιτο ανταγωνισμο σε καποια συγκεκριμενα αγαθα και δεν μπορω να μην σχολιασω και αυτο το αισχος που βλεπουμε στην αγορα με την μονιμη και σταθερη παρουσια της αισχροκέρδειας και μαλιστα σε ενα αγαθο που εχει απομειωση!!
 
Τελευταία επεξεργασία:

sotos54

Νέο Μέλος
Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου ας το δουν οι διαχειριστές και να προτείνουν στη εταιρία τα αγαθά της βιβλιοθήκης του σεληνόλιθου να μην συμπίπτουν με τα μπόνους των εργοστασίων. τόσο δύσκολο τους είναι.
 

SOKRATIS72

Ξωτικό του Elvenar
Η πιο λογική λύση θα ήταν οι βιβλιοθήκες να παράγουνε απόκρυφο μελάνι αντί για πάπυρο, έτσι θα υπήρχε από ένα κτίριο στο σετ που θα παράγει έμψυχο αγαθό από κάθε βαθμίδα, το φυτό ρητίνης κόμμι, η πύλη του σεληνόλιθου βισμούθιο (ακόμη δεν έχω καταλάβει γιατί πύλη του σεληνόλιθου αφού από το κεφάλαιο των μηχανουργημάτων και μετά παράγει βισμούθιο) και η βιβλιοθήκη απόκρυφο μελάνι (το οποίο μετά την απομείωση πάλι σε πάπυρο θα καταλήξει).
Βέβαια είναι και αυτό ένα από τα πολλά λάθη σχεδιασμού που υπάρχουν και δεν διορθώνονται.
Προτιμούν να φτιάχνουν χαζά βιντεάκια στο youtube
 

Frifrou

Νέο Μέλος
Καλησπέρα σας και χρόνια πολλά με υγεία.

Δεν υπάρχει καμιά λογική στο θέμα βιβλιοθήκης, μα καμία.
Τι να πω; Βάλανε σε μια μεγάλη κληρωτίδα τα αγαθά τα ανακατώσανε και βγήκαν τα 3 αυτά αγαθά;
Για ποια δικαιοσύνη μιλάμε;
Θεωρώ ότι είμαι απ τους πιο αδικημένους παίκτες, επειδή όταν έφτιαχνα την πόλη μου στο παιχνίδι μου έλαχαν αυτά τα αγαθά, εσύ έρχεσαι και με τιμωρείς;;
Το πιο δίκαιο θα ήταν τα αγαθά στο σετ της βιβλιοθήκης, να είναι τυχαία.
Δώστε κόμμι αλλα δώστε και λευκόχρυσο και σεληνόλιθο.
Δώστε πάπυρο αλλά δώστε και κρύσταλλο και μετάξι...κτλ
Και σκάει και η νέα φυλή φίλε Ηλία όπως σωστά λες.....και μας λιώνει με το λευκόχρυσο!
Με τις υγείες μας!
 

DeletedUser1878

Guest
Όταν συνέλαβαν την ιδέα του συγκεκριμένου σετ, δεν πίστεψαν ότι θα καταλήξουν χρήστες με πολλά ίδια σε μια πόλη. Όταν ένα σετ παρέχεται κατ' εξακολούθηση και παράγει τα ίδια αγαθά για όλους, φυσικά και θα δημιουργήσει περίσσεια των συγκεκριμένων αγαθών μακροπρόθεσμα.

Η λύση είναι προφανής, το κάθε κτίριο να παράγει το ενισχυμένο αγαθό του καθενός (είτε ενισχυμένο +1, είτε +2), όπως έχει γίνει με πολλά σετ κτιρίων στο παρελθόν. (Hello??) Δεν ψήνονται να κάνουν αυτή τη ρύθμιση όμως. Το ήξεραν ότι θα δημιουργηθεί πρόβλημα από τότε που είχε πρωτοσυστηθεί το συγκεκριμένο σετ, είχαν τις απαραίτητες ενδείξεις από χρήστες του beta server και παρ' όλα αυτά δεν άλλαξε τίποτα ούτε στους live servers. Δεν πειράζει που δεν ήξεραν / κατάλαβαν εξ αρχής το τι θα ακολουθήσει με την αλυσίδα των συγκεκριμένων σετς, πειράζει που δεν κάνουν τίποτα για να το αλλάξουν, μήνες τώρα.

Κουράγιο με τις απαιτήσεις του καινούριου κεφαλαίου. Τουλάχιστον, έχει όμορφα κτίρια. :)
 
Κορυφή