• Καλωσήρθες στα μέρη μας ταξιδιώτη — Επισκέπτεσαι για πρώτη φορά το forum μας;

    Σε έχω ξαναδεί να τριγυρνάς εδώ γύρω; Για να συμμετάσχεις σε συζητήσεις ή να θέσεις σε όλους το ζήτημα που σε απασχολεί, θα χρειαστεί να αποκτήσεις ένα λογαριασμό στο forum. Απόκτησε το λογαριασμό σου πατώντας εδώ!

[Feedback] Σημειώσεις Έκδοσης 1.50

  • Δημιουργός θέματος DeletedUser3
  • Ημερομηνία έναρξης

Vagos The Greek

Ξωτικό του Δάσους
Καλημέρα στην κοινότητα του ελληνικού σέρβερ,
Διάβασα την ανακοίνωση για την αναβάθμιση που θα γίνει μεθαύριο, με χαρά διαπίστωσα πως ειδικά στην έκδοση για φορητές συσκευές προστίθενται και νέες δυνατότητες, όμως έχω την εξής ένσταση.
Έχει να κάνει με την αλλαγή στην ανταμοιβή των τουρνουά. Το να αλλάξει πάλι η ανταμοιβή των ΠΓ στα τουρνουά και να μας ξαναδώσουν κάποια στιγμή στο μέλλον σκέτους ΠΓ το θεωρώ απίθανο οπότε έχοντας αυτό ως βάση έχω να προτείνω αντί για μια μόνο ενίσχυση με ΠΓ η οποία θα μας δίνει 20 ή και 30 πόντους να παίρνουμε αντίστοιχο αριθμό με 5 ΠΓ. οι περισσότεροι από εμάς που δίνουμε ΠΓ σε θαύματα συμπαιχτών τα δίνουμε σε 5άδες οπότε νομίζω πως αυτό θα είναι πολύ πρακτικό για εμάς αλλά και σχετικά εύκολο να γίνει από τη μεριά της εταιρείας
 

j.k.

Chef
  • Νέες ανταμοιβές στα σημεία ελέγχου των Τουρνουά: Ενισχύσεις Πόντων Γνώσης, αντί για απλούς Πόντους Γνώσης, οι οποίες περιέχουν σχεδόν τις διπλάσιες ποσότητες.
  • Ερωτηση.Αυτο θα ισχυει και για το τουρνουα ξυλου που ξεκινα σημερα ;
 

jimismwd

Ξωτικό του Δάσους
  • Νέες ανταμοιβές στα σημεία ελέγχου των Τουρνουά: Ενισχύσεις Πόντων Γνώσης, αντί για απλούς Πόντους Γνώσης, οι οποίες περιέχουν σχεδόν τις διπλάσιες ποσότητες.
  • Ερωτηση.Αυτο θα ισχυει και για το τουρνουα ξυλου που ξεκινα σημερα ;

Φυσιολογικα μετα την ημερομηνια της αναβαθμισης οι όποιες αλλαγες μπαινουν σε εφαρμογη, μεχρι την Πεμπτη με το παλιο συστημα και απο την αναβαθμιση με το νεο, να εχετε το νου σας για την σωστη μεταβαση στους ΠΓ απο το τουρνουα
 

j.k.

Chef
Φυσιολογικα μετα την ημερομηνια της αναβαθμισης οι όποιες αλλαγες μπαινουν σε εφαρμογη, μεχρι την Πεμπτη με το παλιο συστημα και απο την αναβαθμιση με το νεο, να εχετε το νου σας για την σωστη μεταβαση στους ΠΓ απο το τουρνουα
Ευχαριστω
Παντος η αλλαγη αυτη θα καθυστερησει αρκετους παιχτες στην ερευνα
 

Yara

Περιπλανώμενο Ξωτικό
Ευχαριστω
Παντος η αλλαγη αυτη θα καθυστερησει αρκετους παιχτες στην ερευνα

Περισσότερο θα ενδυναμώσει τα θαύματα τα έλεγα παρά θα καθυστερήσει την έρευνα, μιας που οι πόντοι απο τις επαρχίες θα μείνουν όπως είναι (αν κατάλαβα καλά).
 

jimismwd

Ξωτικό του Δάσους
Ευχαριστω
Παντος η αλλαγη αυτη θα καθυστερησει αρκετους παιχτες στην ερευνα

Θα φανει αυτο φιλε μου, μη το κακοπαιρνουμε ακομα, νωρις ειναι. Να το δουμε στην πραξη και μετα εδω θα ειμαστε να το σχολιασουμε
 

j.k.

Chef
Καλησπερα.
Παρατηρησα οτι ο χρονος παραγωγης ελαφριων μοναδων ειναι ιδιος με της βαριας συμπλοκης μετα την εκδοση 1.50
Πριν ο χρονος παραγωγης ελαφριων μοναδων ηταν μικροτερος σε σχεση με της βαριας συμπλοκης.
Ρωτω αν αυτο συμβαινει και σε αλλους μιας και δεν αναφερεται στην εκδοση 1.50
 

FoTiS 21

Κάτοικος του Elvenar
ξερω οτι εχω "αρχαιο" υπολογιστη αλλα μεχρι τωρα δεν ειχα θεμα, παρατηρισα ομως οτι τις τελευταιες 2-3 μερες οποτε βαζω για αναβαθμιση καποιο κτιριο και ειμαι online οταν τελειωνει η αναβαθμιση πρεπει να κανω refresh το παιχνιδι για να το εμφανισει αλλιως κολαει στα 0 sec. συμβενει και σε αλλους ή ειναι μονο σε μενα ?? το κανει καποιες φορες και στις ανταμοιβες αλλα αυτο μαλλον ειναι θεμα δικου μου υπολογιστη γιατι το εκανε που και που και πριν
 

Sunshine66

Περιπλανώμενο Ξωτικό
Καλησπέρα σας. Πρίν λίγο τελείωσε τό τουρνουά ξύλου καί πάτησα ἐπάνω γιά νά δῶ τά δῶρα πού κερδίσαμε. Ἀλλά τά δῶρα ἔβγαιναν ἐκτός ...παραθύρου, δέν ξέρω γιατί. Τό κάνει καί σέ ἄλλους αὐτό;; Ὅσο γιά τούς πόντους γνώσης πού ἔγιναν πακέτα γιά θαύματα δέν ξέρω τί νά πῶ. Κατά τήν γνώμη μου οἱ σκέτοι πόντοι γνώσης ἦταν καλύτεροι γιατί ἐπιλέγαμε ποῦ θά τούς βάλουμε, εἴτε σέ ἔρευνα, εἴτε σέ θαύματα δικά μας καί συμπαικτῶν μας. Τώρα οἱ ἔρευνες θά καθυστεροῦν, ἔχει δίκιο κάποιος πού τό εἶπε παραπάνω...
 

DeletedUser1199

Guest
Θεωρω την αλλαγη Π.Γ σε ποντους στα θαυματα , κακη αλλαγη και καταναγκαστικη θα ελεγα .
Οπως εγραψε ο SUNSHINE66 τους ποντους γνωσης τους βαζαμε οπου θελαμε .Τωρα ειμαστε αναγκασμενοι να τους βαζουμε μονο σε θαυματα.
Πολλοι ομως κυριως μικροι παικτες που ακομα δεν εχουν θαυματα, αλλα και πολλοι απο τους μεσαιους ,περιμεναν αυτους τους ποντους για να ανεβασουν τις ερευνες τους. Δεν μου αρεσε καθολου αυτη η αλλαγη . Τη θεωρω αδικη και εκ του πονηρου ,για να καθυστερησει τις ερευνες .
 

DeletedUser777

Guest
Η αλλαγή έγινε προφανώς με βάση το feedback που δέχθηκε η εταιρεία για τις ανταμοιβές στο τέλος των τουρνουά. Και η αλλαγή αυτή δεν σας αναγκάζει να κάνετε τίποτα. Επειδή τελείωσε το τουρνουά, δεν σημαίνει οτι εκείνη ακριβώς την στιγμη πρέπει να χρησιμοποιήσεις τα πακέτα πόντων στα θαύματα σου. Αν είδατε, το σύνολο των πόντων με την ολοκλήρωση του 10ου σεντουκιού είναι 135 ενώ πριν την αλλαγή παίρναμε μαξ 75 πόντους. Αυτό σημαίνει οτι οι συμμαχίες που καταφέρνουν να ολοκληρώσουν και τα 10 σεντούκια, ανταμοίβονται πλουσιοπάροχα και αν επιλέξουν να μην συμμετέχουν ενεργά (δυσκολία τουρνουα, λίγα μέλη), τότε με μικρότερη προσπάθεια καταφέρνουν να πάρουν σχεδόν οτι θα έπερναν με την μέγιστη προσπάθεια.

Η αλλαγή ναι συμφωνω οτι ισως επηρεάσει λίγο τους παίκτες που δεν έχουν μπει ακόμα σε κάποια φιλοξενούμενη φυλή γιατί οι έρευνες στα πρώτα κεφάλαια ζητάνε νομίσματα, προμήθειες, και απλά υλικά. Αλλά αυτοί που φιλοξενούμε τα Στοιχειά π.χ, οι ερευνες ζητάνε πολλά υλικά και πολύ χρόνο για να φτιαχτούν. Αυτή τη στιγμή δεν μπορώ να βάλω πόντους σε καμία έρευνα γιατι δεν έχω τα υλικά για τις προαπαιτούμενες, τα οποία θα με πάρει 3 μέρες να τα φτιάξω. Και αν έπερνα 75 ποντους στην μπάρα, ναι θα επρεπε να τα βάλω όλα σε θαύματα. Αλλά τωρα πήρα 135 και μπήκαν στην αποθήκη. Αντε πες οτι μπορούσα να βαλω τους ποντους σε έρευνα. ναι θα ειχα τους ποντους αλλά και πάλι δεν θα είχα τα αγαθά. Οπότε δώρο άδωρο.

Εμένα με αρέσει η αλλαγή για τον λόγο που προανέφερα. Από την άλλη, μου δινει επίσης την δυνατότητα αν βρω καποιο θαύμα που κλείνει και δεν έχω καθολου ποντους στην μπαρα, αντί να κάνω μάχες που θα πάρουν χρόνο, να χρησιμοποιήσω μια ενισχυση των 10 π.χ και να πάρω πίσω 25. Μην ξεχνάμε και την τελευταία περιπέτεια που μια αποστολή ζητούσε να βαλεις 10 ποντους σε καποιου το θαυμα. Γιατι να κάνω μάχες για ένα εμβλημα? Τις μάχες τις κρατάω για ώρα ανάγκης, όπως για αποστολές event. Τωρα με τα πακετάκια μπορώ να συννενοηθώ με καποιον συμμαχο να ανταλλαξουμε 30-40 ποντους και ετσι επωφελείται η συμμαχία και δεν ζημιώνομαι εγώ γιατι αλλιώς θα έπρεπε να κανω τόσες μάχες.

Δείτε το παιχνίδι πιο χαλαρά και θα δείτε οτι ειναι ωραιο! :)
 

jimismwd

Ξωτικό του Δάσους
Η αλλαγή έγινε προφανώς με βάση το feedback που δέχθηκε η εταιρεία για τις ανταμοιβές στο τέλος των τουρνουά. Και η αλλαγή αυτή δεν σας αναγκάζει να κάνετε τίποτα. Επειδή τελείωσε το τουρνουά, δεν σημαίνει οτι εκείνη ακριβώς την στιγμη πρέπει να χρησιμοποιήσεις τα πακέτα πόντων στα θαύματα σου. Αν είδατε, το σύνολο των πόντων με την ολοκλήρωση του 10ου σεντουκιού είναι 135 ενώ πριν την αλλαγή παίρναμε μαξ 75 πόντους. Αυτό σημαίνει οτι οι συμμαχίες που καταφέρνουν να ολοκληρώσουν και τα 10 σεντούκια, ανταμοίβονται πλουσιοπάροχα και αν επιλέξουν να μην συμμετέχουν ενεργά (δυσκολία τουρνουα, λίγα μέλη), τότε με μικρότερη προσπάθεια καταφέρνουν να πάρουν σχεδόν οτι θα έπερναν με την μέγιστη προσπάθεια.

Η αλλαγή ναι συμφωνω οτι ισως επηρεάσει λίγο τους παίκτες που δεν έχουν μπει ακόμα σε κάποια φιλοξενούμενη φυλή γιατί οι έρευνες στα πρώτα κεφάλαια ζητάνε νομίσματα, προμήθειες, και απλά υλικά. Αλλά αυτοί που φιλοξενούμε τα Στοιχειά π.χ, οι ερευνες ζητάνε πολλά υλικά και πολύ χρόνο για να φτιαχτούν. Αυτή τη στιγμή δεν μπορώ να βάλω πόντους σε καμία έρευνα γιατι δεν έχω τα υλικά για τις προαπαιτούμενες, τα οποία θα με πάρει 3 μέρες να τα φτιάξω. Και αν έπερνα 75 ποντους στην μπάρα, ναι θα επρεπε να τα βάλω όλα σε θαύματα. Αλλά τωρα πήρα 135 και μπήκαν στην αποθήκη. Αντε πες οτι μπορούσα να βαλω τους ποντους σε έρευνα. ναι θα ειχα τους ποντους αλλά και πάλι δεν θα είχα τα αγαθά. Οπότε δώρο άδωρο.

Εμένα με αρέσει η αλλαγή για τον λόγο που προανέφερα. Από την άλλη, μου δινει επίσης την δυνατότητα αν βρω καποιο θαύμα που κλείνει και δεν έχω καθολου ποντους στην μπαρα, αντί να κάνω μάχες που θα πάρουν χρόνο, να χρησιμοποιήσω μια ενισχυση των 10 π.χ και να πάρω πίσω 25. Μην ξεχνάμε και την τελευταία περιπέτεια που μια αποστολή ζητούσε να βαλεις 10 ποντους σε καποιου το θαυμα. Γιατι να κάνω μάχες για ένα εμβλημα? Τις μάχες τις κρατάω για ώρα ανάγκης, όπως για αποστολές event. Τωρα με τα πακετάκια μπορώ να συννενοηθώ με καποιον συμμαχο να ανταλλαξουμε 30-40 ποντους και ετσι επωφελείται η συμμαχία και δεν ζημιώνομαι εγώ γιατι αλλιώς θα έπρεπε να κανω τόσες μάχες.

Δείτε το παιχνίδι πιο χαλαρά και θα δείτε οτι ειναι ωραιο! :)

Ετσι κι αλλιως πρεπει κατι να κανεις για να κερδισεις μια ενισχυση και πιο ευκολα καταναλώνονται απο το να αποκτηθουν. Αλλα οπως και να εχει δεν θα επρεπε η εταιρια να βρει τρόπο και να μου δωσει το δικαιωμα να μπορω να τα καταναλωνω και στην Μπάρα μου;;; Ετσι ωστε να μοιράσω οπως τα θελω και οπου θελω χωρις να δεσμευσεις ;;;
 
Τελευταία επεξεργασία:

FoTiS 21

Κάτοικος του Elvenar
Καλημερα και χρονια πολλα.

Ηθελα να αναφερω οτι ξανα χαλασε η μεταφραση στην αρχικη σελιδα του παιχνιδιου (εκει που λεει για να πατησεις το κουμπι του κοσμου για να μπεις στο παιχνιδι)
 

DeletedUser710

Guest
Προφανώς και υπάρχει θέμα με τους μικρούς και με τους νέους παίκτες, αλλά εμένα προσωπικά δεν με χάλασε η αλλαγή. Έχω την εντύπωση πως η αναβάθμιση των Αρχαίων Θαυμάτων πάντα ήταν δευτερεύουσας σημασία για τους περισσότερους από μας κι επειδή στο παιχνίδι πρέπει να διατηρήσεις μια ισορροπία και να προετοιμάζεσαι για το μέλλον της πόλης σου, το βλέπω σαν μια ευκαιρία να αναβαθμίσω τα Θαύματά μου ώστε αργότερα να έχω μια ικανοποιητική απόδοση και σε ότι προσφέρουν αλλά και στην παραγωγή Θεικής Σποράς.
Θα ήταν όμως δίκαιο, μιας και η εταιρία ανταποκρίνεται στο feedback που δέχεται από παίκτες, να βρει έναν τρόπο (ειδικά τώρα που θα γίνονται περισσότερες ανταλλαγές ΠΓ στα Θαύματα) να μη χάνονται οι ΠΓ που κερδίζεις σε ωριαία βάση όταν παίρνεις την ανταμοιβή από κάποιο ΑΘ συμπάικτη σου, εξαιτίας της περιορισμένης χωρητικότητας της μπάρας. Έχει αναφερθεί και ξανα-αναφερθεί το συγκεκριμένο πρόβλημα αλλά εκεί δεν είδα την ίδια ταχύτατη ανταπόκριση της εταιρίας.
 

jimismwd

Ξωτικό του Δάσους
Καλημερα και χρονια πολλα.

Ηθελα να αναφερω οτι ξανα χαλασε η μεταφραση στην αρχικη σελιδα του παιχνιδιου (εκει που λεει για να πατησεις το κουμπι του κοσμου για να μπεις στο παιχνιδι)
Μια απο τα ιδια αλλα μικρο το κακο
 

DeletedUser1457

Guest
Ισως για τους μεγαλους παικτες να υπαρχουν διαφορετικα οφελη ,για μας τους μικρους ομως ηταν απογοητευτικη η συγκεκριμενη αλλαγη .
Ισως μια χρυση τομη να βολευε καλυτερα ,πχ λιγους ποντους γνωσης και λιγους ποντους θαυματων .
Ουτε ολες οι συντροφιες πιανουν και τα 10 σεντουκια ,οι περισσοτερες φτανουν στα 5 αντε 7 ως εκ τουτου η συγκριση δεν ειναι επιτυχημενη .
 

Yara

Περιπλανώμενο Ξωτικό
παιδιά μπορείτε να "μετατρέπετε" τους πόντους απο το τουρνουά σε ΠΓ για την μπάρα! μπορείτε να βάζετε σε θαύματα συμπαικτών σας και να παίρνετε πίσω ΠΓ που πάνε στην μπάρα. Δηλαδή αν κάποιος συμπαίκτης μας αναβαθμίζει πχ την χρυσή άβυσσο μπορούμε να βάλουμε πχ 10 ΠΓ σ αυτόν κι όταν κλείσει το θαύμα θα πάρουμε πίσω τους 10 πόντους που βάλαμε. Ναι δεν είναι τόσο άμεσο αλλά όχι ότι είναι απαγορευτικό. Προσπαθήστε να είστε ευέλικτοι. Άλλωστε όσοι είναι μέσα στις φυλές κάπου στα μέσα των κεφαλαίων κολλάνε και εκεί προσανατολίζονται έτσι κι αλλιώς στα θαύματα!
 

SOKRATIS72

Ξωτικό του Elvenar
Ισως για τους μεγαλους παικτες να υπαρχουν διαφορετικα οφελη ,για μας τους μικρους ομως ηταν απογοητευτικη η συγκεκριμενη αλλαγη .
Ισως μια χρυση τομη να βολευε καλυτερα ,πχ λιγους ποντους γνωσης και λιγους ποντους θαυματων .
Ουτε ολες οι συντροφιες πιανουν και τα 10 σεντουκια ,οι περισσοτερες φτανουν στα 5 αντε 7 ως εκ τουτου η συγκριση δεν ειναι επιτυχημενη .

Μια συμμαχία με 25 άτομα χρειάζεται 1.500 πόντους ανά άτομο για να φτάσει στο 10ο σεντούκι. Οι μάχες και το κόστος εξαγοράς είναι ανάλογο με το μέγεθος του κάθε παίκτη. Οπότε ένας μεγάλος παίκτης θα κερδίσει τους ίδιους πόντους με ένα μικρό παίκτη αν κάνουν τον ίδιο αριθμό επαρχιών. Αν ένας παίκτης φτάσει στο 4ο αστέρι 10 επαρχίες είναι αρκετά για τους 1.500 πόντους. Οπότε μπορείτε όλοι να μοιραστείτε το βάρος του τουρνουά. Από εκεί και πέρα κάποιο παίκτες μπορούν και προχωράνε παραπάνω αυτό δίνει την δυνατότητα κάποιοι που δεν μπορούν σε ένα τουρνουά να φτάσουν τους 1.500 πόντους να καλυφθούν από τους παραπάνω πόντους που θα κερδίσουν οι παίκτες που θα πάνε παραπάνω. Αυτό όμως δεν πρέπει να λειτουργήσει καταχρηστικά και να μην παίξουν καθόλου ή σχεδόν καθόλου κάποιοι παίκτες με το σκεπτικό ό,τι θα μας καλύψουν οι "άλλοι" διότι στο τέλος δεν θα καταφέρετε να φτάσετε στο 10ο σεντούκι.
 

mpoultoza69

Ξωτικό του Elvenar
μπορει να αυξηθηκαν οι ποντοι από τα σεντούκια στο τουρνουά μα θεωρω πως είναι λαθος η αλλαγη.το να μην μπορούμε να ριξουμε ποντους στις ερευνες είναι κατι το οποιο θα μας καθυστερήσει πολύ στις φυλες...ελάχιστες φορες εχω κολλησει σε ερευνες και οταν κολλησα θα ηταν για 1 μερα το πολύ.εριχνα ένα ξορκι εμπνευσμενου διαλογισμου και λυνοταν το θεμα..μου ερχεται λιγο περιεργο να ζητησαν παικτες κατι τετοιο...το ότι μπηκαν οι ποντοι στις στιγμιαίες ενισχύσεις καλο μα το ότι μπαινουν οι ποντοι μονο στα αρχαια θαυματα το θεωρω λαθος..ας μη ξεχναμε πως γινονται και αλλαγες στα αρχαια θαυματα..πχ με κρυσταλινο φαρο.....το να ριχνω ποντους ετσι σε θαυματα και καποια στιγμη να αναγκαστω να το σβησω γιατι θα αλλαξουν κατι και δεν θα με συμφερει πλεον να το εχω στην πολη μου δεν είναι ότι καλυτερο ετσι δεν ειναι ρε παιδια?θα ηθελα να υπηρχε η δυνατοτητα να βαλω τους ποντους οπου εχω αναγκη...για εμενα δυσαρεστη αλλαγη παντως ολο αυτό....
 
Κορυφή