• Καλωσήρθες στα μέρη μας ταξιδιώτη — Επισκέπτεσαι για πρώτη φορά το forum μας;

    Σε έχω ξαναδεί να τριγυρνάς εδώ γύρω; Για να συμμετάσχεις σε συζητήσεις ή να θέσεις σε όλους το ζήτημα που σε απασχολεί, θα χρειαστεί να αποκτήσεις ένα λογαριασμό στο forum. Απόκτησε το λογαριασμό σου πατώντας εδώ!

Πόντοι από κτίρια νάνων

DeletedUser30

Guest
Ναι ενταξει ξεκινησε η συζητηση για τους ποντους απο τα κτιρια νανων αλλα ολα τα γραφομενα ειναι σχετικα..

Για τους πόντους των κτιρίων (οι οποίοι δεν υπάρχουν) ισχύει ότι με τον υπολογισμό πόντων γενικότερα:

Εργαζόμενος Πληθυσμός + Απαιτούμενος Πολιτισμός

για επιπλέον πόντους:

Πόντοι από της συναντήσεις που ολοκληρώνονται στον χάρτη
Πόντοι Αρχαίων Θαυμάτων με την αναβάθμιση τους (προστέθηκε μαζί τους και σας ενημερώσαμε).

Αυτο το εχω δει γραμμενο καποιες φορες στο φορουμ και θελω να πω οτι ειναι λαθος και εξηγουμαι ..

Ποντους απο τις συναντησεις στο χαρτη δεν παιρνεις απο το τελιωμα επαρχιας ισως.. (εκτος και εαν εννοεις αυτο και το εχεις γραψει λαθος)
Ποντους απο τα αρχαια θαυματα μεχρι τωρα δεν παιρνεις το παραδεχτηκε και ο Ρομεο..

Τωρα στο κομματι
Εργαζόμενος Πληθυσμός + Απαιτούμενος Πολιτισμός

Το συστημα εξαρχης αυτο ειναι περιπλοκο και μπερδεμενο και απορω γιατι η εταιρια διαλαξε αυτο τον τροπο μετρησης (ισως για πρωτοτυπια)

Βλεπω πχ η Αλικη 1η στην καταταξη εδω και μερες εχει 100.000 στρογγυλους ποντους (και μπραβο της δηλαδη για την πρωτια) ομως εχω αποριες σχετικα και τις παραθετω παρακατω..

1.Ειναι το μαξιμαλ των ποντων της αυτος ο αριθμος; (Εργαζόμενος Πληθυσμός + Απαιτούμενος Πολιτισμός+κτιρια+επαρχιες)
2.Ποιο ειναι το μαξιμαλ των ποντων που μπορει να παρει μια πολη;
3.Υπαρχει καποιος σχετικος πινακας που να μας εξηγει πως δουλευει το ολο συστημα των ποντων; ή
απλα το δημιουργησαν και το αφησαν στην τυχη του και ο καθενας να ψαχνει πως μπορει να παρει περισσοτερους ποντους;

Εν κατακλειδι θελω να πω οτι δεν λεω ωραιο παιχνιδι ωραια γραφικα , ησυχο και ειναι προσιτο σε ολους, ομως εχει καποια κατε εμε σοβαρα κενα, σχεδον ολα εχουν χιλιο ειπωθει , αλλα τα παραπονα απο τα περισσοτερα μειναν ως ειχαν..

1.Οτι δεν μας λετε πολλα πραγματα για να υπαρχει το στοιχειο της εκπληξης, καλο δεν λεω αλλα εδω μιλαμε οτι παμε στα τυφλα πολλες φορες.
2.Τα διαφορα bugs και ο χρονος αναμονης της διορθωσης τους..
3.Το ασαφες συστημα ποντων
4.Η παντελως ελλειψη events
5.Η τυχαια επιλογη +40% περισσοτερα διαμαντια που σε εμενα δεν εχει ακομα συμβει(αυτο ακομα ουτε το εχω κατανοησει ουτε και το εχω χωνεψει)
6.Η πληρες αδιαφορια για τα θελω των παιχτων σε σχεση με την καλυτερευση του παιχνιδιου, κατι που ειδα οτι ισχυει σε ολους τους σερβερ, αυτο δειχνει οτι εταιρια μας εχει γραμμενους ..
7.Τελος το συστημα εκκαθαρσης ανενεργων παιχτων, οι πολλαπλοι λογαριασμοι και το boost ποντων στα αρχαια θαυματα που σε καποιους λογαριασμους δινει και παιρνει ..

Σε ολα αυτα να προσθεσω και το νεκρο Φορουμ τουλαχιστον εδω σε εμας (οχι και στα αλλα οτι γινεται κατι ιδιαιτερο απλα ειναι λιγο πιο ζωντανο λογο περισσοτερων μελων) κατι που θα επρεπε να προβληματιζει πολυ την εταιρια κατα εμε αν και δεν το βλεπω, γνωριζω πολυ καλα την νοοτροπια των γερμανων..
 

DeletedUser10

Guest
@FoTiS 21: Μην μπερδεύετε τον ανταγωνισμό με το κίνητρο. Ο ανταγωνισμός σε παιχνίδια πολεμικά όπως είναι το Grepolis, το Tribal Wars 1/2 και τα λοιπά έρχεται από τον χαρακτήρα του παιχνιδιού αυτόν καθεαυτόν. Προϋποθέτει σύγκρουση δυναμικότητας μεταξύ δύο παιχτών, το αποτέλεσμα της οποίας είναι αυτό που επιφέρει τελικά την θέση στην παγκόσμια κατάταξη. Η κατάταξη σαν επιλογή στο παιχνίδι δεν αποτελεί από μόνη της στοιχείο ανταγωνισμού΄ είναι απλώς ένα επιπλέον κίνητρο για τους παίχτες να συνεχίσουν να παίζουν το παιχνίδι με στόχο την πρώτη θέση.

Όσον αφορά την άποψη ότι η εταιρία δεν ακούει και δεν ενστερνίζεται τις απόψεις των παιχτών, υπάρχουν πολλά δεν μπορούμε να γνωρίζουμε ως παίχτες. Ο απώτερος σκοπός κάθε εταιρίας είναι το κέρδος που συνήθως αποτελεί προϊόν του κατά πόσο είναι ευχαριστημένοι οι πελάτες. Το να λαμβάνει υπ' όψιν μια εταιρία τις γνώμες των παιχτών της δεν σημαίνει αυτόματα ή απαραίτητα να υλοποιεί τις ιδέες της. Στρέφοντας το παιχνίδι προς μια κατεύθυνση την οποία αποδεδειγμένα θα ήθελαν να δουν οι περισσότεροι παίχτες πετυχαίνει το ίδιο αποτέλεσμα αποφεύγοντας την υλοποίηση ακατάλληλων -κατά τη γνώμη της- ή δύσκολων αλλαγών στο παιχνίδι που προτάθηκαν από τους παίχτες. Σε κάθε περίπτωση, προτού τα βάλετε με την εταιρία, οφείλετε πρώτα απ' όλα να σκεφτείτε ότι η ιδέα η οποία προτείνατε απλώς δεν ήταν καλή, είτε από μόνη της είτε συγκριτικά με άλλες ιδέες στους υπόλοιπους σέρβερς του παιχνιδιού.

@PHANTOM: Σχετικά με την τυχαία επιλογή από το τμήμα marketing το είχαμε συζητήσει και σε παλαιότερη συζήτηση οπότε δεν θα σταθώ εκεί. Όσον αφορά τα υπόλοιπα σημεία του ποστ σας, τι ακριβώς εννοείτε με την έκφραση "παντελής έλλειψη events"; Οι διαγωνισμοί από πλευράς της ομάδας διαχείρισης έχουν υπάρξει άπλετοι, ειδικά για ένα σέρβερ όσο μικρός όσο ο ελληνικός. Σχετικά με την "αδιαφορία της εταιρίας σχετικά με τις απόψεις των παιχτών", ισχύει ό,τι απάντησα και στον Fotis21 στο πάνω μέρος του ποστ μου.

Τέλος, η ενεργητικότητα του κάθε φόρουμ είναι συνήθως ανάλογη με την ενεργητικότητα του σέρβερ. Για ένα σέρβερ όπως ο ελληνικός, που είναι μικρός και με λίγους ενεργούς παίχτες, είναι επόμενο το φόρουμ να έχει ανάλογη δραστηριότητα. Αντίθετα, σε σέρβερ όπως ο US, που σημειώνει ραγδαία ανάπτυξη, το φόρουμ είναι εξαιρετικά ενεργό. Οι διαφορές μεταξύ ενεργητικότητας των σέρβερ δεν εξαρτώνται άμεσα από τις επιλογές της εταιρίας καθώς κάθε αλλαγή είναι καθολική, αλλά από εξωτερικούς παράγοντες.
 

DeletedUser16

Guest
Βλεπω πχ η Αλικη 1η στην καταταξη εδω και μερες εχει 100.000 στρογγυλους ποντους (και μπραβο της δηλαδη για την πρωτια) ομως εχω αποριες σχετικα και τις παραθετω παρακατω..

1.Ειναι το μαξιμαλ των ποντων της αυτος ο αριθμος; (Εργαζόμενος Πληθυσμός + Απαιτούμενος Πολιτισμός+κτιρια+επαρχιες)


Ειναι στρογγυλος αριθμος επειδη έτσι το ηθελε ο εν λογω παικτης... εκανε μαχες και υπολογιζε ποιες πρεπει να κανει για να φτασει σε αυτον τον αριθμο...
εννοειτε πως μπορείς να έχεις και πάνω απο 100κ ποντους :)
 

DeletedUser30

Guest
Malfiore

Ειναι η 2η φορα που υποστηριζεις την εταιρια στο Φορουμ και μιλας σαν διαχειρηστης (κατανοητο ειναι μονο απο μερια τους υποστηριζουν τις θεσεις τους στην ουσια, αυτη ειναι και η δουλεια τους, εσενα η δικια σου ποια ειναι ; Δικηγορος εισαι και κανεις εκπαιδευση;

Λοιπον βλεπωντας τα λεγομενα σου διακρινω οτι εχεις κενα στην κατανοηση των απλων ελληνικων η το παιζεις τρελιτσα εγω ομως που βαζω τα λεφτα μου στο παιχνιδι δεν μπορω η δεν εχω διαθεση να ασχοληθω μαζι σου και με τα λιγοστα ποστ που κανεις πισω απο εμενα και ολα μα ολα υποστηριζουν την εταιρια και τις θεσεις τους.. Ουδεποτε μειωσα την δουλεια της διαχειρισης εδω μεσα, ισα ισα πιστευω πως γινεται καλη δουλεια..Τωρα η τελευταια φορα που θα προσπαθησω να σου εξηγησω εβεντς ειναι μονο αυτα που γινονται στο ΠΑΙΧΝΙΔΙ και προσφερουν πλοκη, δραση και αντιδραση στους παιχτες και σε αυτα αναφερομουνα εγω και μονο και οχι στους διαγωνισμους του Φορουμ.
Παιζω στον αμερικανικο σερβερ και γνωριζω πολυ καλα τα δρωμενα και εκει εαν θες να ξερεις υπαρχουν και εκει δεκαδες παραπονα σχετικα.
Και καμια ιδεα δεν εχει υλοποιηθει και εκει απο παιχτες η εταιρια το ξανα λεω εχει την δικια της γραμμη και καλα κανει στο φιναλε προβλημα της, δικο μας προβλημα ειναι εαν θελουμε να συμμετεχουμε η οχι..

Απο κει και περα το σχολιο σου γενικα ειναι χωρις ουσια και σκοπιμο η συμμετοχη σου στο θεμα ηταν επικριτικη για ακομα μια φορα προς 2 συμπαιχτες σου προσπαθεις και τους 2 να τους βγαλεις χαζους..

Και μια καλοπροαιρετη συμβουλη εχεις μπερδεψει το κινητρο με τον σκοπο και τον ανταγωνισμο με το αποτελεσμα..
Ειναι σαν να ερθεις στην δικη μου την δουλεια (δεν θα μου κανει καμια εντυπωση εαν θα εχεις αποψη και για αυτο φυσικα) και να μου πεις παιζει πχ Bayern M- Hannover 96 (ο πρωτος με τον τελευταιο δηλαδη) και να μου πεις Χρηστο μην το δινεις αυτο το παιχνιδι 1.40 ειναι σιγουρος ασσος δωστο 1,15 γιατι θα χασουμε λεφτα..
Πρωτα ερχεται ο σκοπος, μετα ο ανταγωνισμος μετα το κινητρο και τελευταιο το αποτελεσμα , κατανοεις η θελεις επεξηγηση;

Δεν χρειαζεται να μου απαντησεις σε τιποτα οι αποψεις σου πλεον πιστευω ειναι γνωστες σε ολο το φορουμ..

Ειναι στρογγυλος αριθμος επειδη έτσι το ηθελε ο εν λογω παικτης... εκανε μαχες και υπολογιζε ποιες πρεπει να κανει για να φτασει σε αυτον τον αριθμο...
εννοειτε πως μπορείς να έχεις και πάνω απο 100κ ποντους :)

Μαλιστα φοβερο .. :eek:
Οπως και να χει ευχαριστω για την απαντηση ηταν κατατοπιστικοτατη..
Μετα απο αυτο δεν εχω να γραψω και κατι αλλο σχετικο με αποστομωσες.. ρε τι γινεται ..
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

DeletedUser10

Guest
Η άποψή μου είναι άποψη και δεν αποτελεί απόρροια διαχειριστικών δικαιωμάτων, όπως είχα πει ακριβώς παλαιότερα σε άλλο μου ποστ που απευθυνόταν σε εσάς. Το αν συμφωνεί με την άποψη των διαχειριστών ή τη δική σας ποσώς με ενδιαφέρει, ούτε είναι και το παρόν θέμα συζήτησης. Το γεγονός ότι εκφράζω διαφορετική της δικής σας άποψη δεν σημαίνει ότι αυτόματα συμμερίζομαι κάθε άποψη αντίθετη των παιχτών, ούτε ότι συμμερίζομαι κάθε άποψη των διαχειριστών.

Δυστυχώς για εσάς, δεν έκανα καμία υπόνοια ότι αντιτίθεστε στη διαχείριση. Απλώς ζήτησα διευκρίνιση του σημείου. Καλό θα ήταν να διαβάζετε καλύτερα τις γραμμές προτού προβείτε σε βιαστικά συμπεράσματα, γιατί συνήθως αυτά εξασθενούν ολόκληρο το επιχείρημά σας.

Το αν πληρώνετε ή όχι επίσης ποσώς με ενδιαφέρει, όπως ποσώς ενδιαφέρει την εκάστοτε διαχειριστική ομάδα και τους συμπαίχτες σας. Σας είχα πει παλαιότερα ότι το μόνο σας πρόβλημα με το μπόνους +40% δεν είναι το ότι εμφανίζεται τυχαία, αλλά το ότι δεν έχει εμφανιστεί συγκεκριμένα σε εσάς, παρά το γεγονός ότι βάζετε λεφτά στο παιχνίδι. Η κλασσική νοοτροπία "γιατί αυτός κι όχι εγώ", με την οποία μάλιστα διαφωνήσατε.

Όσον αφορά ιδέες που "δεν υλοποιούνται από την εταιρία", να θυμίσω πως η ύπαρξη συντεχνιών αποτελεί ιδέα χρηστών.

Τέλος, φοβάμαι ότι εσείς έχετε μπερδέψει το κίνητρο με το σκοπό. Η κατάταξη αποτελεί το κίνητρο για την κατάκτηση της πρώτης θέσης. Το αν αυτό θα γίνει αυτοσκοπός του εκάστοτε παίχτη είναι ζήτημα του παίχτη αποκλειστικά.
Το να αντιμετωπίζετε κάθε άποψη διαφορετική της δικής σας ως στοχοποίηση, τη στιγμή που βρίσκεστε σε ένα δημόσιο φόρουμ είναι συμπεριφορά που αγγίζει τα όρια ανωριμότητας.
 

DeletedUser30

Guest
Ενα μονο θα πω και τιποτα αλλο , φυσικα και ενδιαφερει την εταιρια εαν ειμαι πελατης της μαζι και οποιους προστατευουν τα συμφεροντα της, η επισκεπτης οπως εισαι εσυ παραδειγμα..

Δεν κατανοεις οτι οπου υπαρχει συμφερον υπαρχουν και οι παραπανω εννοιες που με ενα απλο παραδειγμα σου εξηγησα ..

Οποιος εχει το ποδι του εξω απο την φωτια μπορει να δινει ανετα συμβουλες σε αυτον που καιγεται
<Αισχυλος>

Αλλωστε θεωρω ολα τα ποστ σου σπαμ πλεον, παιχτης που δεν παιζει ενα παιχνιδι (170 ποντους εχεις) δεν πιστευω οτι μπορει να παρει θεση παρα μονο σκοπιμα..
 

DeletedUser10

Guest
Δεν ανέφερα την εταιρία στις ομάδες ανθρώπων τους οποίους δεν ενδιαφέρει το αν πληρώνετε ή όχι. Διαβάστε τις απαντήσεις πιο προσεκτικά, όπως σας υπέδειξα η αδυναμία να κάνετε κάτι τέτοιο εξασθενεί και υποβαθμίζει το όποιο επιχείρημα υποστηρίζετε.

Για τις παραπάνω έννοιες που αναφέρετε, δώσατε ένα παράδειγμα εντελώς άσχετο και άτοπο με το θέμα συζήτησης. Οι σημασίες, δε, των οποίων, σας διαφεύγουν όπως και η σειρά με την οποία έρχονται.
Όσο για τους πόντους που έχει ο λογαριασμός μου, φέρνει επικίνδυνα σε γνωστή ελληνική κουλτούρα και τακτική, που συνοψίζεται στη φράση "εσύ που έχεις παίξει μπάλα και μιλάς;", αγνοώντας τελείως τη φύση και το θέμα της συζήτησης. Δεν συζητάμε στρατηγική, συζητάμε τις λειτουργίες του παιχνιδιού, για τις οποίες μπορούν να εκφέρουν απόψεις εξίσου έγκυρες ο πρώτος στην κατάταξη με τον τελευταίο.

Ο εκνευρισμός σας, όσο κι αν αποδεικνύει πως και ο ίδιος γνωρίζετε ότι δεν έχετε καν μια σαφή άποψη διατυπωμένη, πόσο μάλλον σωστή, δεν δίνει περιθώρια για περαιτέρω συζήτηση. Δεν χρειάζεται να αγχώνεστε να απαντήσετε γρήγορα αν τουλάχιστον αυτό σημαίνει ότι θα διαβάσετε προσεκτικά και ολόκληρη την απάντηση στην οποία θα αναφερθείτε.
 

DeletedUser118

Guest
Θα ζητήσουμε να σταματήσει εδώ ο διάλογος και ειδικά μεταξύ σας. Ήδη έχετε βγει εκτός θέματος γενικότερα και ειδικά υπάρχει επιθετικό κλίμα.

Αν συνεχίσει αυτή η "ατμόσφαιρα" το θέμα θα κλειδώσει και αν χρειαστεί θα δοθούν και τα απαραίτητα "συνοδευτικά".
 

DeletedUser3

Guest
Ο/Η PHANTOM έγραψε:
Ποντους απο τις συναντησεις στο χαρτη δεν παιρνεις απο το τελιωμα επαρχιας ισως.. (εκτος και εαν εννοεις αυτο και το εχεις γραψει λαθος)

Ο/Η Wiki έγραψε:
Κάθε Επαρχία θεωρείται ότι βρίσκεται σε μια συγκεκριμένη απόσταση από την πόλη σου. Θα πάρεις έναν πόντο ανά Απόσταση Επαρχίας για κάθε επιλυμένη Συνάντηση. Για παράδειγμα επιλύοντας μια Συνάντηση σε απόσταση 5 θα πάρεις επιπλέον 5 πόντους στην βαθμολογία κατάταξής σου.

Καλό θα ήταν να το ξαναδείτε αυτό... Μη δημιουργούμε επιπλέον συγχύσεις για πράγματα τα οποία είναι ολοκάθαρα.
Όσον αφορά το λόγο για τον οποίο οι άνθρωποι που σχεδιάζουν το παιχνίδι επέλεξαν αυτό τον τρόπο, είναι διότι είναι ένα αντικειμενικότατο κριτήριο για την πρόοδο κάθε παίκτη. Εάν έχεις τη δυνατότητα να επιλύεις Συναντήσεις ακόμα και όταν έχεις γεμίσει την πόλη με κτίρια, αυτό σημαίνει ότι τα κτίρια τα οποία χρησιμοποιήσες έχουν καταστήσει την οικονομία της πόλης σου βιώσιμη...

Όσον αφορά τώρα τις απορίες:

Ο/Η PHANTOM έγραψε:
1.Ειναι το μαξιμαλ των ποντων της αυτος ο αριθμος; (Εργαζόμενος Πληθυσμός + Απαιτούμενος Πολιτισμός+κτιρια+επαρχιες)
2.Ποιο ειναι το μαξιμαλ των ποντων που μπορει να παρει μια πολη;
3.Υπαρχει καποιος σχετικος πινακας που να μας εξηγει πως δουλευει το ολο συστημα των ποντων; ή
απλα το δημιουργησαν και το αφησαν στην τυχη του και ο καθενας να ψαχνει πως μπορει να παρει περισσοτερους ποντους;
  1. Προφανώς το μέγιστο δεν είναι οι 100.000 πόντοι. Υπάρχουν άνθρωποι και με 150.000 πόντους... Και το ψάχνουν και αυτοί για το ποιος τρόπος είναι ο βέλτιστος. Κάποιοι από αυτούς μάλιστα είναι οι άνθρωποι που σχεδιάζουν το παιχνίδι, καθαρά για να δουν κατά πόσον υπάρχουν πχ ανομοιομορφίες ανάμεσα στις 2 Φυλές και να γίνεται η λεγόμενη Εξισσορόπηση του παιχνιδιού. Βέβαια, είναι πιο σημαντικό το να είναι σωστή η ειδοποίηση των νέων μηνυμάτων (που αλοίμονο αν δε φτιαχνόταν με ένα refresh).
  2. Δεν υπάρχει όριο στο μάξιμουμ των πόντων που μπορεί να πάρει μια πόλη. Είναι καθαρά θέμα διαχείρισης του διαθέσιμου χώρου το "πόσος κόσμος θα χωρέσει και πόσος κόσμος θα απαιτηθεί". Υπάρχουν διάφορα τερτίπια για να γίνει κάποιος "τούμπανο" με το απαραίτητο ρίσκο όμως.
  3. Δεν υπάρχει κάποιος πίνακας. Όχι... Είναι σαν να ζητάτε οδηγίες στη Μονόπολη. Παρόλα αυτά, στο wiki του παιχνιδιού, υπάρχουν οι απαραίτητες πληροφορίες για να σας καθοδηγήσουν για το ποια κτίρια συμφέρει να φτιάχνετε ούτως ώστε να κερδίζετε σε πόντους κατάταξης. Και ο τύπος είναι αρκετά απλός.

Πάμε τώρα και στα παράπονα...

Ο/Η PHANTOM έγραψε:
1.Οτι δεν μας λετε πολλα πραγματα για να υπαρχει το στοιχειο της εκπληξης, καλο δεν λεω αλλα εδω μιλαμε οτι παμε στα τυφλα πολλες φορες.
2.Τα διαφορα bugs και ο χρονος αναμονης της διορθωσης τους..
3.Το ασαφες συστημα ποντων
4.Η παντελως ελλειψη events
5.Η τυχαια επιλογη +40% περισσοτερα διαμαντια που σε εμενα δεν εχει ακομα συμβει(αυτο ακομα ουτε το εχω κατανοησει ουτε και το εχω χωνεψει)
6.Η πληρες αδιαφορια για τα θελω των παιχτων σε σχεση με την καλυτερευση του παιχνιδιου, κατι που ειδα οτι ισχυει σε ολους τους σερβερ, αυτο δειχνει οτι εταιρια μας εχει γραμμενους ..
7.Τελος το συστημα εκκαθαρσης ανενεργων παιχτων, οι πολλαπλοι λογαριασμοι και το boost ποντων στα αρχαια θαυματα που σε καποιους λογαριασμους δινει και παιρνει ..

  1. Οι πληροφορίες οι οποίες μπορούμε να δώσουμε είναι πολύ συγκεκριμένες. Περιοριζόμασταν έως τώρα (σε όλες τις Κοινότητες), στο μηνιαίο επεισόδιο του Innogames TV. Υπάρχουν στο επεισόδιο του Φεβρουαρίου πχ οι πληροφορίες για το νέο χαρακτηριστικό του παιχνιδιού που έρχεται με το καλό την ερχόμενη εβδομάδα. Έχουμε ζητήσει από την εταιρεία την άδεια για να σας ενημερώνουμε πιο πριν για διάφορα πράγματα που σχεδιάζονται για το παιχνίδι. Το να πούμε όμως πχ ότι μπαίνουν οι Νεράιδες τέλος του Μάρτη (εντελώς υποθετικό το παράδειγμα) και να προκύψουν 200 bugs που θα δημιουργήσουν πρόβλημα θα είναι δώρον άδωρον... Συνεπώς, μάλλον θα βρεθεί μια χρυσή τομή και θα έχετε τη δυνατότητα να ξέρετε τι έρχεται. Από αυτά πάντως που έχουν συμβεί στους 8 μήνες ζωής του Elvenar, ένας άνθρωπος που καταλαβαίνει από Ανάπτυξη Λογισμικού, κατανοεί πάρα πολύ εύκολα ότι οι Νάνοι πχ είναι απλά η αρχή...
  2. Εάν εξαιρέσει κανείς την ομολογουμένως απαράδεκτη έκδοση που είχαμε στη διάρκεια των Χριστουγέννων με τα προβλήματα στο Χάρτη Κόσμου, δεν υπήρξε κάποια άλλη έκδοση η οποία να έμεινε τόσο καιρό στο server και να δημιούργησε προβλήματα σημαντικά σε χρήστες. Είναι σημαντικό σε αυτή τη φάση το να υπάρχει συνέχεια στην ιστορία που έχει ήδη ξετυλιχτεί και να μη μείνουν παίκτες που έχουν ολοκληρώσει την ιστορία στάσιμοι για να κάνουν απλά επαναλήψιμες. Ο σκοπός μην ξεχνάτε ποιος είναι... Να αποκαλύψετε τα μυστήρια του Elvenar.
  3. Για το σύστημα πόντων, νομίζω σας έχω καλύψει....
  4. Τα events είναι στο φούρνο... Πραγματικά είναι μια τεράστια έλλεψη του παιχνιδιού. Θυμίστε μου λίγο όμως πότε είδατε events στο πρώτο 8μηνο οποιουδήποτε άλλου παιχνιδιού... Ή έστω πριν τον 1ο χρόνο λειτουργίας του...
  5. Η επιλογή δεν είναι ξεκάθαρα τυχαία. Το τμήμα marketing έχει κάποια κριτήρια με διάφορους χρήστες και αποφασίζει το target group μιας προσφοράς προκειμένου να εξασφαλίσει τους στόχους τους οποίους θέτει. Για αυτό το ζήτημα δεν έχουμε αρμοδιότητα να μιλήσουμε περισσότερο.
  6. Πολύ αρνητικότητα αγαπητέ @PHANTOM .... Ιδέα των χρηστών ήταν οι Νάνοι... Υλοποιήθηκε...
    Ιδέα των παικτών ήταν και ένας τρόπος για να χρησιμοποιείτε τα Τεχνουργήματα που δεν ενισχύουν Αγαθά... Υλοποιήθηκε εν μέρει μέσω των Αρχαίων Θαυμάτων κι έρχεται νέο υλικό σε λιγότερο από 7 ημέρες που να καλύπτει την απαίτηση των χρηστών. Το γεγονός ότι κάποια πράγματα αργούν να υλοποιηθούν, δεν σημαίνει ούτε ότι "σας έχουμε γραμμένους", ούτε ότι σας αγνοούμε. Ενδεχομένως, κάποια πράγματα που προτείνετε όπως πχ η "περιστροφή κτιρίων" να είναι απαράδεκτα και να μη θέλουμε να σας κακοκαρδίσουμε (έως τώρα το κατανοείτε όμως οι περισσότεροι ότι δεν θα γίνει ποτέ) και κάποια άλλα, προκειμένου να απαντηθούν πρέπει πρώτα να είμαστε σίγουροι ότι μπορούν να γίνουν. Το να πούμε ότι "ναι θα το κάνουμε" και μετά να μη γίνει ποτέ, είναι απλά greek attitude το οποίο καλώς ή κακώς δεν το έχει καμία σοβαρή εταιρεία.
  7. Το σύστημα εκκαθάρισης ανενεργών παικτών καθώς και η τοποθέτηση νέων παικτών είναι αυτή το σημαντικότερο πρόβλημα που έχουμε ως παιχνίδι. Και προσπαθούμε να το λύσουμε με κάποιον έξυπνο τρόπο. Ιδέες προς αυτή την κατεύθυνση πχ, δεν έχουν διατυπωθεί... Όλοι θέλουν απλά "έναν δεύτερο ανιχνευτή" (τυχαίο το παράδειγμα από κάτι πρόσφατο στο οποίο αν και το είδα δε μου πήγε η καρδιά να το απαντήσω)...
    Ιδέες πραγματικές, ρεαλιστικές και εμπεριστατωμένες, στο ελληνικό forum είδαμε ελάχιστες φορές με ουσιώδη πράγματα. Τις περισσότερες φορές επρόκειτο για κάποια αναλαμπή, την οποία η Ομάδα Διαχείρισης καλούνταν να αναπτύξει, να τεκμηριώσει να αναλύσει και να προωθήσει. Εφόσον έχετε εικόνα κι από ξένους server, δείτε λίγο κι εκεί πώς διατυπώνονται από τους χρήστες οι ιδέες τους, κι ελάτε να κλάψουμε παρέα...
    Καλείστε λοιπόν την ενέργεια που έχετε για να αναλώνεστε κι εσείς και ο @Malfiore σε συζητήσεις οι οποίες πραγματικά δεν έχουν κανένα ιδιαίτερο αντικειμενικό σκοπό πέρα από το να βγει κάποιος από πάνω (και καλά), να την αφιερώνατε σε διάλογο εποικοδομητικό, ουσιαστικό και προπαντώς εντός θέματος.
Μιας λοιπόν και το έφερε η κουβέντα... Πάμε και στο θέμα της συζήτησης αυτής καθ' εαυτής...

Η ερώτηση:
"Γιατί δεν δίνουν τα κτίρια των Νάνων πόντους κατάταξης"


Ας προσπαθήσω κι εγώ να εξηγήσω το σκεπτικό με το οποίο λειτουργούν οι Φιλοξενούμενες Φυλές...
Με τις Φιλοξενούμενες Φυλές, παρέχεται η δυνατότητα:
  1. Να εμπλουτιστεί το Δένδρο Έρευνας.
  2. Η κάθε Φυλή θα έχεις τους πόρους της και μια "Πύλη" ως αντίστοιχο του Κεντρικού Κτιρίου, προκειμένου να λειτουργεί ως αποθηκευτικός χώρος
  3. Από τη στιγμή που ολοκληρώνεται η έρευνα όλων των υποδομών, ενδεχομένως να απαιτούνται κάποιοι ακόμα από τους πόρους της Φιλοξενούμενης Φυλής πχ για την κατασκευή των Δρόμων των Νάνων... Μη χαλάσετε λοιπόν τα Ορυχεία Γρανίτη και τα Χυτήρια Χαλκού... Δεν θα μπορείτε να φτιάξετε δρόμους των Νάνων...
  4. Όλα τα κτίρια της Φιλοξενούμενης Φυλής μπορούν να πωληθούν. Δεν ξέρω πώς ακριβώς προέκυψε η παρανόηση... Αυτό που είπα σε κάποια φάση, είναι απλά μη βιαστείτε να τα πουλήσετε γιατί κάποιες αποστολές στο μέλλον θα σας επιβραβεύουν για να τα γκρεμίσετε σιγά σιγά...
  5. Τα κτίρια των Νάνων δεν απαιτούν ούτε πληθυσμό ουτε και πολιτισμό.
Με άλλα λόγια, νομίζω ότι απλά το 5ο σημείο κάλυπτε την απάντηση. Το πώς καταφέραμε να ξεφύγουμε και να γίνουμε μύλος νομίζω ότι είναι απλά συσσωρευμένες απορίες οι οποίες προκαλούν διαφόρων ειδών αντιδράσεις και παρενέργειες.

Ελπίζω να έβαλα τα πράγματα σε μια σειρά. Εάν όχι ελπίζω τουλάχιστον έστω ορισμένα από τα ζητήματα που θέσατε να είναι ξεκάθαρα...

Παρακαλώ να μείνουμε στο θέμα.
 

DeletedUser30

Guest
Εγω προσωπικα ζηταω συγνωμη απο τα παιδια του Φορουμ και την διαχειριση που βγηκα εκτος του συγκεκριμενου θεματος (αλλα ο τυπος δεν παιζεται συνεχιζει να εκφερει και να ισχυριζετε την γνωμη του σε κατι που ουτε χρονο ουτε χρηματα αφιερωσε και στο φιναλε δεν κατεχει κιολας) οπως ειπα δεν θα ασχοληθω αλλο με τρολια δεν αξιζει τον κοπο..

Διαβασα μετεπειτα το μηνυμα σου Ρομεο για αυτο και το edit.

Οι απαντησεις σου με καλυπτουν σε γενικες γραμμες και θα σταθω σε 2 πραγματακια μονο σε ενα προσωπικο και ενα βαση τα γραφομενα σου, αφου πρωτα πω οτι ειχα διαβασει στο wiki για τους ποντους αλλα προσωπικα και μαλλον εχω κανω λαθος ειδα ουτε μου δινει 10 ποντους απο καθε τελιωμα επαρχιας και μονο για αυτο και το εγραψα αυτο αλλα μαλλον κανω λαθος το ξανα λεω θα το κοιταξω πιο προσεχτικα..

Το προσωπικο ειναι το οτι λες οτι ειμαι αρνητικος και μαλιστα πολυ.
Να σου θυμισω οτι εχω γραψει αρκετες φορες και επαινεσει την δουλεια σας σαν διαχειριση αλλα στο παιχνιδι ΚΑΤ ΕΜΕ το τονιζω προσωπικη αποψη ειναι διαπυστωσα καποια πραγματα που δεν μου αρεσουν, ουτε ζητησα να αλλαξουν για μενα προσωπικα, ουτε καν να αλλαξουν, δεν ειναι αρνητικοτητα λοιπον ειναι αποψη.Οσο για τις ιδεες που προηρθαν απο τους παιχτες για να το λες κατι θα ξερεις παραπανω δεν εχω λογο να μην σε πιστευω και θα κοιμηθω πιο ησυχος σημερα γιατι παιζω σε 7 γερμανικα παιχνιδια και εχω παιξει σε αλλα 17 κοντα 20 χρονια τωρα δεν φημιζονται οι Γερμανοι σε αυτο τον τομεα αλλα οι ανθρωποι αλλαζουν ..
Το δευτερο ειναι 2 μαζι εβεντς και διαμαντια σε οποιο παιχνιδι παιζω και εχω παιξει μεχρι σημερα οσο πιο πολλα διαμαντια βαζεις τοσο πιο πολυ ευννοησε απο το ιδιο το συστημα(προσφοορες,περισσοτερα δωρα κτλ)
Οσο για τα εβεντς δεν καιγομαι τοσο πολυ οσο φαινεται απλα θεωρω οτι καποιο ειδους καθημερινου εβεντς και γιορτινου θα εδινε ενα παραπανω ενδιαφερον στο παιχνιδι, και δεν καταλαβαινω γιατι ειναι παρεξηγημενη η αποψη μου σε αυτο το κομματι..

Φορουμ ειναι αφιερωνω στο παιχνιδι καθημερινα ωρες με ενδιαφερει η αναπτυξη του, λεω την αποψη μου αναφερω τα παραπονα μου και κανω και την πλακα μου (εαν τωρα πουμε και κατι λαθος και λεμε και καμια χαζομαρα δεν τρεχει τιποτα..),
το σιγουρο ειναι οτι δεν ειμαι αρνητικος γιατι βαση αυτο που εγραψες θα ελεγες οτι ο Malfiore πχ ειναι θετικος;
Γιατι επειδη συμφωνει μαζι σου ή μαζι μου;

Το θεμα δεν ειναι εαν συμφωνουμε ή εαν διαφωνουμε το θεμα ειναι να συννενοουμαστε και να κατανοουμε ..
Απο μερια μου οπως βλεπεις υπαρχει παντα η διαθεση κατανοηση σας, ας κοιταξουν και οι υπολοιποι την δικια τους μερια λοιπον..

Και παλι συγνωμη και ευχαριστω για την απαντηση..
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Κορυφή