• Καλωσήρθες στα μέρη μας ταξιδιώτη — Επισκέπτεσαι για πρώτη φορά το forum μας;

    Σε έχω ξαναδεί να τριγυρνάς εδώ γύρω; Για να συμμετάσχεις σε συζητήσεις ή να θέσεις σε όλους το ζήτημα που σε απασχολεί, θα χρειαστεί να αποκτήσεις ένα λογαριασμό στο forum. Απόκτησε το λογαριασμό σου πατώντας εδώ!

Προηγμένοι Ανιχνευτές

  • Δημιουργός θέματος DeletedUser1186
  • Ημερομηνία έναρξης

DeletedUser1186

Guest
Καλησπέρα και πάλι! Επανέρχομαι με νέα ερώτηση μιας και οι απορίες είναι αρκετές!

Στο στάδιο που βρίσκομαι, όλες οι επαρχίες προς εξερεύνηση στο χάρτη είναι στο επίπεδο "Πολύ Δύσκολη".
Έστω ότι εξερευνώ μερικές επαρχίες στο "Πολύ Δύσκολο" χωρίς να ολοκληρώσω τις 8 συναντήσεις.
Και στη συνέχεια ερευνήσω το "Προηγμένοι Ανιχνευτές" προχωρώντας στο επόμενο κεφάλαιο των ερευνών
Οι επαρχίες που εξερεύνησα προηγουμένως....μειώνονται σε δυσκολία ή παραμένουν στο ίδιο επίπεδο καθώς προηγήθηκε η εξερεύνηση της έρευνας?

Ευχαριστώ
 

DeletedUser1186

Guest
Άρα με το δεδομένο αυτό, όταν έχω πλεόνασμα νομισμάτων μπορώ άφοβα να εξερευνώ επαρχίες και απλά να περιμένω τους Προηγμένους Ανιχνευτές για προχωρήσω στις συναντήσεις, έτσι ώστε να μου βγαίνουν πιο οικονομικά από άποψη αγαθών?

Να ρωτήσω και κάτι συμπληρωματικά!
Την τελευταία φορά που ερεύνησα τους προηγμένους ανιχνευτές, οι επαρχίες μου από πολύ δύσκολες, έγιναν δύσκολες.
Με το που εξερεύνησα όμως κανα δυο, έγιναν εκ νέου όλες πολύ δύσκολες. Ίσως επειδή έχω εξερευνήσει περισσότερες επαρχίες απ'ότι χρειάζομαι.

Έστω όμως ότι εξερευνώ πάρα πολλές επαρχίες στο "πολύ δύσκολο" πριν ερευνήσω τους προηγμένους ανιχνευτές.
Θεωρητικά με το που τελειώσει η έρευνα των προηγμένων ανιχνευτών, όλες αυτές οι επαρχίες από "πολύ δύσκολες" θα γίνουν "δύσκολες".
Μήπως αυτός είναι ένας τρόπος να παίρνουμε πιο εύκολα επαρχίες? Δηλαδή να εξερευνούμε ποσότητα αυτών πριν την έρευνα και να τις παίρνουμε αμέσως μετά την έρευνα?

Ευχαριστώ!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

DeletedUser1053

Guest
Καλησπέρα.
Δώσε λίγο προσοχή σε κάθε στάδιο Αναβάθμισης Πλήθους Διμοιρίας μήπως σε συμφέρει περισσότερο. Παρακολούθα τι χρώματα σου αλλάζει κάθε φορά.
 

DeletedUser3

Guest
Θα ήθελα εδώ να διορθώσω τον @FoTiS 21 .

Η δυσκολία καθορίζεται τη στιγμή που γίνεται η ανίχνευση. Αν ξεκλειδώσεις τους Προηγμένους Ανιχνευτές, δεν αλλάζει για όσες έχεις ανιχνεύσει, αλλά μόνο για τις επόμενες.

Προφανώς, αν εν τω μεταξύ έχεις ξεκλειδώσει κάποια Τεχνολογία Αναβάθμισης Πλήθους Διμοιρίας, όντως "μειώνεται", αλλά επειδή βελτιώνεστε εσείς και όχι επειδή είναι πιο εύκολη. Το κόστος διαπραγμάτευσης μένει ίδιο και τα Στρατεύματα που αντιμετωπίζετε κι αυτά δεν αλλάζουν.
 

j.k.

Chef
Οι προηγμενοι ανιχνευτεs εχουν σχεσει με τον χρονο ανιχνευσηs μειωνεται οταν τουs ερευνησειs.
Βεβαια εγω που εχω αφησει μερικεs επαρχιεs πολυ ευκολεs ο χρονοs δεν μειωνετε περισσοτερο καθωs προχωραs.
Το πληθοs διμοιριαs αλλαζει τηs επαρχιεs απο πολυ δυσκολεs σε δυσκολεs , μετριεs, ευκολεs, πολυ ευκολεs.Εχει να κανει με τον στρατο σου και τηs μαχεs οχι με τα υλικα .
Δηλαδη η καθε επαρχια εχει σταθερο στρατο και υλικα.
 

DeletedUser1186

Guest
Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις. Μένει να δω και στην πράξη, καθώς σήμερα ερευνώ την Αναβ. Πλήθους Διμοιρίας. Αν είναι εφικτό ας αφήσουμε το ποστ ανοικτό μέχρι να ποστάρω τα δικά μου αποτελέσματα!
 

DeletedUser1186

Guest
Είχα εξερευνήσει 9 επαρχίες στο επίπεδο "Πολύ Δύσκολη" χωρίς να ολοκληρώσω τις 8 συναντήσεις.
Στη συνέχεια ερεύνησα "Αναβάθμιση Πλήθους Διμοιρίας".
  • Καμία επαρχία δεν άλλαξε επίπεδο δυσκολίας
  • Οι αντίπαλες μονάδες δε μειώθηκαν
  • Τα αγαθά που απαιτούνται για τη διαπραγμάτευση, δε μειώθηκαν
Μένει να δω τι διαφορά θα επέλθει με την έρευνα "Προηγμένοι ανιχνευτές".
 

SOKRATIS72

Ξωτικό του Elvenar
Είχα εξερευνήσει 9 επαρχίες στο επίπεδο "Πολύ Δύσκολη" χωρίς να ολοκληρώσω τις 8 συναντήσεις.
Στη συνέχεια ερεύνησα "Αναβάθμιση Πλήθους Διμοιρίας".
  • Καμία επαρχία δεν άλλαξε επίπεδο δυσκολίας
  • Οι αντίπαλες μονάδες δε μειώθηκαν
  • Τα αγαθά που απαιτούνται για τη διαπραγμάτευση, δε μειώθηκαν
Μένει να δω τι διαφορά θα επέλθει με την έρευνα "Προηγμένοι ανιχνευτές".


Στις ήδη ανοιχτές επαρχίες δεν επέρχονται μειώσεις στρατού και αγαθών. Απλά μεγαλώνει ο δικός σου στρατός και μειώνεται η διαφορά δύναμης μεταξύ του στρατού σου και του αντιπάλου. Οι προηγμένοι ανιχνευτές μειώνουν τον χρόνο εξερεύνησης στις κλειστές επαρχίες, και συνεπώς την δυσκολία τους και το κόστος εξαγοράς τους.
 

DeletedUser1186

Guest
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις παιδιά! Πλέον το κατάλαβα.
Για να κλείσω το συγκεκριμένο κεφάλαιο, μιας που το παρατράβηξα, θέλω να ρωτήσω αν υπάρχει κάποια συνάρτηση βάσει της οποίας μπορούμε να προβλέπουμε από ποιο σημείο κι έπειτα οι επαρχίες μας θα αλλάζουν δυσκολία σε συνάρτηση πάντα με το επίπεδό μας και το πόσες έχουμε εξερευνήσει.
Με λίγα λόγια, υπάρχει κάποιος τρόπος να ξέρω από ποιο αριθμό επαρχιών και πάνω θα αλλάξουν αυτές δυσκολία?

Ελπίζω να έγινα κατανοητός...δεν ξέρω πώς να το ρωτήσω διαφορετικά!
 

SOKRATIS72

Ξωτικό του Elvenar
Υπάρχει ένα όριο επαρχιών σε κάθε εποχή. Αν το ξεπεράσεις είναι πια δύσκολες ή πολύ δύσκολες να τις περάσεις με μάχες. Μπορείς να το δείς στους προηγμένους ανιχνευτές κάθε εποχής.

http://prntscr.com/gy7yxf

Από εκεί και πέρα επιλέγεις πως θέλεις να προχωρήσεις την ανάπτυξή σου. Αν προτιμάς να κερδίζεις μόνο με μάχες τις επαρχίες θα θυσιάσεις τις ανιχνεύσεις σου ή τις επαρχίες που θα ανιχνεύσεις, θα τις ολοκληρώσεις όταν θα ανέβουν πολύ οι αναβαθμίσεις διμοιρίας σου.
Ο άλλος τρόπος είναι να μην σταματήσεις καθόλου τις ανιχνεύσεις και να τις εξαγοράσεις. Σε πολλούς φαίνεται ακριβή λύση. Όμως κατά την γνώμη μου είναι καλύτερα να θυσιάσω εκεί τα αγαθά μου και να ξανά βγάλω το απόθεμα μου αξιοποιώντας τον στρατό μου στα τουρνουά.
Τα αγαθά με σωστή διαχείριση φτάνουν και για ανάπτυξη της πόλης και για εξαγορά των επαρχιών. Δεν θα αποκτήσει κάποιος τεράστιο απόθεμα αγαθών αλλά θα έχει όσο χώρο χρειάζεται για να αναπτυχθεί πιό εύκολα.
 

DeletedUser1186

Guest
Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου! Ειλικρινά!
 

FairyNatalia

Νέο Μέλος
Γεια σας! Εγω εχω μπερδευτει λιγο! Εχω καποιες επαρχιες που τις εχω ερευνησει, αλλα οχι ολοκληρωσει. Ηταν πολυ δυσκολες και τωρα εχουν γινει μετριες.. Καθε ποτε αλλαζουν και ποιες οι προϋποθέσεις για την αλλαγη αυτη?
 

j.k.

Chef
Το πληθοs διμοιριαs αλλαζει τηs επαρχιεs απο πολυ δυσκολεs σε δυσκολεs , μετριεs, ευκολεs, πολυ ευκολεs.Εχει να κανει με τον στρατο σου και τηs μαχεs οχι με τα υλικα .
 

FairyNatalia

Νέο Μέλος
Το πληθοs διμοιριαs αλλαζει τηs επαρχιεs απο πολυ δυσκολεs σε δυσκολεs , μετριεs, ευκολεs, πολυ ευκολεs.Εχει να κανει με τον στρατο σου και τηs μαχεs οχι με τα υλικα .
δηλαδη μονο οταν θα κανω αναβαθμισηπληθους διμοιριας θα αλλαζουν οι επαρχιες σε πιο ευκολες?
αρα δεν θ εχω καποια αλλαγη αν κανω ερευνα σε αλλες περιοχες η αν τελειωσω τις ηδη ερευνημενες?
 

SOKRATIS72

Ξωτικό του Elvenar
Επειδή κάποιοι μπερδευτήκατε. Όταν έχετε εξερευνήσει μια επαρχία ο αντίπαλος στρατός και το κόστος εξαγοράς είναι σταθερά επειδή έχετε ήδη πληρώσει το κόστος ανίχνευσης. Ο μόνος τρόπος για να μειωθεί η δυσκολία της είναι με αναβάθμιση της διμοιρίας. Θα δυναμώσει ο δικός σας στρατός και θα περνάει ευκολότερα.
Αν δεν έχετε εξερευνήσει μια επαρχία και κάνετε την έρευνα των προηγμένων ανιχνευτών θα μειωθεί η δυσκολία της επειδή μετά την έρευνα θα κοστίζει λιγότερο η εξερεύνηση. Επειδή θα κοστίζει λιγότερο, θα έχει μικρότερους αντίπαλους στρατούς και μικρότερο κόστος εξαγοράς των συναντήσεων.
Να καταλάβουμε ό,τι εξερεύνηση είναι το άνοιγμα μιας επαρχίας που περιέχει 8 συναντήσεις.

http://prntscr.com/gyslpj
 
Τελευταία επεξεργασία:
Κορυφή