• Καλωσήρθες στα μέρη μας ταξιδιώτη — Επισκέπτεσαι για πρώτη φορά το forum μας;

    Σε έχω ξαναδεί να τριγυρνάς εδώ γύρω; Για να συμμετάσχεις σε συζητήσεις ή να θέσεις σε όλους το ζήτημα που σε απασχολεί, θα χρειαστεί να αποκτήσεις ένα λογαριασμό στο forum. Απόκτησε το λογαριασμό σου πατώντας εδώ!

Πολιτισμός

  • Δημιουργός θέματος DeletedUser240
  • Ημερομηνία έναρξης

DeletedUser30

Guest
Καλη η κουβεντα αλλα δεν ημουν ποτε καλος στα μαθηματικα και δεν μπορω να βοηθησω παραπανω .. :p
 

DeletedUser134

Guest
Ασφαλώς και υπάρχει άγνωστος Χ.... ξέρω ότι ίσως όλα αυτά να φαίνονται σε μερικούς άχρηστα ή γενικά άχρηστες πληροφορίες αλλά μόνο έτσι που δεν είναι....φανταστείτε ότι ψάχνω για τον άγνωστο Χ από όταν ξεκίνησα το παιχνίδι και ασφαλώς είναι κάτι που θα έπρεπε όλοι οι παίκτες να έπαιρναν σοβαρά υπόψη αφού όλο το παιχνίδι έχει να κάνει με την διαχείριση χώρου , και κατ' επέκταση με τα κτίρια πολιτισμού και τον ίδιο τον πολιτισμό....

Όταν θέλουμε να κτίσουμε ένα κτίριο ξέρουμε τι χώρο θα "πιάσει" και ξέρουμε και πόσο θα επεκταθεί...αλλά σε αυτό που πιανόμαστε αδιάβαστοι είναι ο πολιτισμός και το μπόνους... για αυτό καιγόμαστε....

Επίσης να αναφέρω πως ούτε στο ξένο φόρουμ έχουν καταφέρει να βρουν κάτι σχετικά με το θέμα , και αυτοί κάνουν εικασίες....

Χριστίνα δοκίμασα τον τύπο που δίνεις απλά δεν ξέρω αν το κάνω σωστά γιατί δεν μου βγαίνει οπότε σου δίνω τα νούμερα μήπως και βγάλεις άκρη να δούμε αν ισχύει αυτό...

Συνολικός πολιτισμός 13876
Απαιτείται 8636
Διαθέσιμα 5240

(Είμαι στο 160 % και λέει)
Απαιτείται για το τρέχον επίπεδο 10.000
 

DeletedUser30

Guest
Τελικα το βρηκες αδερφε;
Γιατι εγω βλεπω γραφουμε ολοι τα ιδια και τα ιδια και αγνωστοΧ δεν βλεπω ..
 

FoTiS 21

Κάτοικος του Elvenar
εγω δεν μπορω να το καταλαβω γιατι το κανουμε τοσο μεγαλο θεμα ολο αυτο απο τη στιγμη που στην πραξη (αν δεν παιζεις με διαμαντια) ο χωρος που εχεις για την πολη ειναι οριακα στο να εχεις κτηρια πολιτισμου που με το ζορι σε κρατανε στο 100% και με την βοηθεια των γειτονων φτανεις στο 125%. τα νουμερα απο εκει και πανω (150%, 160% κτλ) ειναι απιαστα.
 

DeletedUser134

Guest
Εντάξει δεν το λες και άπιαστα αλλά υπάρχει λόγος που για κάποιους θα είναι χρήσιμο ως προς την σωστή διαχείριση της πόλης....πάντως άκρη δεν έβγαλα...
Αυτό που έχω κάνει όμως είναι ότι για κάποιο διάστημα κράταγα αρχείο με όλες τις αναβαθμίσεις που έκανα και ασφαλώς τις αλλαγές του πολιτισμού που γινόταν και πότε γινόταν...
Άκρη προσωπικά δεν βγάζω και ίσως να έχει να κάνει με τις στρογγυλοποιήσεις που κάνει το παιχνίδι...αν έχω καταλάβει σωστά οι υπολογισμοί δεν μας βγαίνουν και τα νούμερα είναι διαφορετικά για τον κάθε παίκτη για τον εξής λόγο....
Το παιχνίδι κάνει στρογγυλοποιήσεις όπως όλοι ξέρουμε προς τις 100άδες... πιστεύω ότι για κάποιο λόγο ενώ το παιχνίδι κάνει την στρογγυλοποίηση (π.χ από 97 το κάνει 100 ) στην επόμενη "ξεχνάει" να υπολογίσει την προηγούμενη στρογγυλοποίηση και παίρνει σαν πραγματικό νούμερο το 100....
Δείτε και μόνοι σας μήπως βγάλουμε όλοι μαζί μια άκρη.....
(επεξήγηση: με πορτοκαλί είναι πότε γίνανε οι αλλαγές στον πολιτισμό (τουλάχιστον οι γνωστές)
Σημείωση: Για να μεγαλώσει σωστά η εικόνα πατήστε προς τα δεξιά της εικόνας...
a34eh.jpg

r2sqe1.png
 

DeletedUser30

Guest
Μπραβο αρχειο .. Αυτο θα πει οργανωμενο παιχνιδι .. ;)
 

DeletedUser16

Guest
Λοιπον, εβαλα κατω μερικα απο τα δεδομενα που εδωσε ο fallenangel και τα συγκρινα με τα δικα μου..
Δεν ξερω αν βγαζετε ακρη αλλα ετσι υπολογιζεται ο πολιτισμος..

Math.jpg


Αν δεν καταλάβετε κάτι, μου λέτε και εξηγω αναλυτικα..
 

DeletedUser30

Guest
Πλακα μας κανεις .. χαχα καταπληκτικο.. μαθηματικος ο φιλος .. :eek:

Εγω δεν καταλαβα ο μουστακαλης τι δουλεια εχει ακριβως στην εξισωση .. :confused:
 

DeletedUser118

Guest
Παραμείνετε στο θέμα και μην βγαίνετε εκτός αυτού. Η συζήτηση αφορά κάτι συγκεκριμένο και άσχετα σχόλια με στόχο μόνο το spam παραβιάζουν τους κανόνες.
 

DeletedUser16

Guest
Ενα σχολιο...
Ο πολιτισμος ειναι λιγο σχετικος..
http://prntscr.com/8wtno9
εδω φαινεται οτι ειμαι στο -268 αλλα καταφερνω και πιανω το 125% με μολις 5 βοηθειες στους ναους των αιωνων
 
Κορυφή