• Καλωσήρθες στα μέρη μας ταξιδιώτη — Επισκέπτεσαι για πρώτη φορά το forum μας;

    Σε έχω ξαναδεί να τριγυρνάς εδώ γύρω; Για να συμμετάσχεις σε συζητήσεις ή να θέσεις σε όλους το ζήτημα που σε απασχολεί, θα χρειαστεί να αποκτήσεις ένα λογαριασμό στο forum. Απόκτησε το λογαριασμό σου πατώντας εδώ!

Πολιτισμός

  • Δημιουργός θέματος DeletedUser240
  • Ημερομηνία έναρξης

FoTiS 21

Κάτοικος του Elvenar
τι εννοεις ? οτι ο πολιτσμος σου ειναι στο 100% ??
απο τις εικονες βλεπω οτι με βαση τα κτηρια που λογικα εχεις στην πολη σου δεν ειναι αρκετα για να ανεβεις επιπεδο.
μη σκας ομως για αυτο γιατι ειναι σχεον αδυνατον να εχεις μονη σου 125% πολιτισμο αμεσα διαθεσιμο. αυτο το πετυχενεις με την βοηθεια των γειτωνων - συμμαχων
 

DeletedUser240

Guest
Ενώ υπάρχουν 8 τόποι των δέντρων που δίνουν 400 έκαστο και πάνω από 10 μουριές που δίνουν 92 γιατί έχω 1022 πολιτισμό?

Απαιτούνται 1300 πόντοι για να πιάσω το 125% και μετά θα έπρεπε χ2 για 150%, χ3 για 160% κτλ....

Αλλά γιατί έχω 1022....? Αν είναι φυσιολογικό, γιατί γίνεται? Υπάρχει κάτι που δεν έχω καταλάβει...?
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

FoTiS 21

Κάτοικος του Elvenar
εκει βλεπεις μονο τον διαθεσιμο πολιτσμο. ο υπολοιπος πολιτισμος εχει καταναλωθει στα κτηρια σου

βαλε το ποντικι σου επανω στο σηματακι του πολιτισμου και εκει να δεις τον συνολικο πολιτισμο σου
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

DeletedUser240

Guest
Ωραία. Το 1300 από που προκυπτει?

Και το 2500 που απαιτείται για το 150%. Από που προκύπτουν?
http://postimg.org/image/hdni23rtt/
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

FoTiS 21

Κάτοικος του Elvenar
το 1300 ειναι το συνολικο που χρειαζεσαι για να εχεις 125%. αν το πιασεις αυτο το ποσοστο μετα σου λεει ποσο θελεις για το 150%.
αυτο το πετυχενεις συνολικα ο δικος σου διαθεσιμος πολιτισμος με τον πολιτισμο που εχεις μαζεψει απο την βοηθεια των γειτωνων
 

DeletedUser240

Guest
Δε με κατάλαβες.
Ξέρω τι είναι και τι κάνει.
Από που προκύπτει δεν ξέρω. Γιατί 1300 για το 125%?
Γιατί 2500 για το 150%?
Από που βγαίνει αυτός ο αριθμός?

Γιατί όχι 2400?
Γιατί όχι 2700?
Καποια στιγμή θα ανεβει κι αυτό, αλλά με πια λογική?
 

DeletedUser16

Guest
Χωρις να το εχω ψαξει, θελω να πιστευω οτι ειναι στανταρ αυτο το μπονους.. δηλαδη σε ολους χρειάζεται το ιδιο αριθμο..

Απλα για να αναβαθμισεις τα κτηρια, απαιτειτα πολιτισμος και σιγα σιγα ξοδευεις οτι σου δινει καποιο κτηριο.. και για αυτο το λογο φτιαχνεις συνεχεια κτηρια πολιτισμου... http://prntscr.com/8rz5a1

Και μενα ας πουμε με ζηταει 1300, αλλα εχω κανει τοσες αναβαθμισεις που ουσιαστικα ειμαι στο μειον και παιρνω το μπονους (ποτέ δηλαδη - παντα ειμαι στο 100% :( ) μονο μεσω των βοηθειων απο γειτονες/συντροφους...

με πιανεις? (μαλλον οχι)
 

DeletedUser232

Guest
Παρακαλω να αποφευγετε τις διπλες δημοσιευσεις.Οταν θελετε να συμπληρωσετε ή γενικα να αλλαξετε κατι στην αρχικη σας δημοσιευση μπορειτε να πατησετε το κουμπι "Επεξεργασια" που υπαρχει ακριβως κατω απο την δημοσιευση σας και να επεξεργαστειτε το κειμενο σας.Η σωστη χρηση του φορουμ απαιτει αυτην την διαδικασια.
 

DeletedUser30

Guest
Πανω απο + 125% για να πας γινεται μονο με βοηθεια γειτονων ετσι και αλλιως ..
 

DeletedUser134

Guest
XristinaV έχω καταλάβει την ερώτηση σου αν και δυστυχώς δεν μπορώ να απαντήσω με σιγουριά για αυτό ακόμα...το μόνο που μπορώ να κάνω είναι 2 πράγματα....το πρώτο είναι να επαναδιατυπώσω την ερώτηση σου για να αποφύγουμε άκυρες απαντήσεις...(σημείωση: αν ήμουν 100% σίγουρος για το πως βγαίνει το νούμερο που ζητάς θα σου απαντούσα :))

Η Χριστίνα ρωτάει πως υπολογίζεται το νούμερο του πολιτισμού που ζητάει για κάθε επίπεδο μπόνους, π.χ πως υπολογίζεται τι πολιτισμό χρειάζεται για να πιάσει το 160% του μπόνους ή το 170% του μπόνους... και πως υπολογίζεται η άνοδος που γίνεται σε αυτό το νούμερο....π.χ πριν αρκετό καιρό ήθελα π.χ 2400 για το 160% και τώρα θέλω παραπάνω για το ίδιο μπόνους και φυσικά ανεβαίνει ακόμα....

Ελπίζω να έγινα κατανοητός και να βρούμε μια απάντηση στο θέμα μια και με απασχολεί και μένα.....:)
 

DeletedUser30

Guest
Λοιπον οι παραγοντες ειναι απλοι απο το συνολικο πολιτισμο, ποσο απαιτειται και τον διαθεσιμο πολιτισμο ..
Συνυπολογιζε αυτα τα 3 και θα το δεις.
Απλα σε μπερδευει μαλλον η βοηθεια γειτονων που ισχυει στην αθροιση μονο εαν εσυ εχεις διαθεσιμο τον απαιτουμενο πολιτισμο.
Οσο μεγαλωνει ο πολιτισμος (συνολικος+διαθεσιμος+απαιτειται) μεγαλωνει μεγαλωνει και ο πολιτισμος που χρειαζεται για το μπονους ..
Απλη αναλογικη ειναι..
Εγω πχ το 170 το επιασα στο παιχνιδι μονο 1 φορα και για καποιες ωρες, εκτοτε ειμαι συνεχεια στο 100%
 

DeletedUser118

Guest
Ο Πολιτισμός υπολογίζεται βάση των απαιτήσεων καθαρά της πόλης του κάθε παίκτη.

Για να δει ο παίκτης πόσος πολιτισμός απαιτείται και γενικά τα στοιχεία σχετικά με τον πολιτισμό περνά τον δείκτη του ποντικιού του πάνω από το πλαίσιο του πολιτισμού και από το εικονίδιο του πολιτισμού (μοιάζει με καιρικά φαινόμενα).

Στο πλαίσιο του πολιτισμού παίρνει μία και μόνο πληροφορία, πόσο διαθέσιμο πολιτισμό έχει, από εκεί μπορεί να ξέρει άμεσα αν έχει πολιτισμό για να συνεχίσει το χτίσιμο ή τις αναβαθμίσεις. Στο πλαίσιο που εμφανίζεται όταν περνάει τον δείκτη βλέπει τα εξής:

Συνολικός πολιτισμός: είναι ο πολιτισμός που έχει συνολικά στην πόλη του από κτίρια και δρόμους.
Απαιτείται: είναι ο πολιτισμός που απαιτείται για να έχει ο παίκτης το 100% ικανοποίησης στην πόλη του άρα να παίρνει την κανονική παραγωγή.
Διαθέσιμα: Είναι ο πολιτισμός που του περισσεύει στην πόλη του, δηλαδή, Διαθέσιμα = Συνολικός πολιτισμός - Απαιτείται.

Στο πλαίσιο που εμφανίζεται αν περάσει τον δείκτη του ποντικιού του πάνω από το εικονίδιο της κατάστασης του πολιτισμού (καιρικά φαινόμενα) βλέπει τα εξής:

(το τρέχον επίπεδο είναι τονισμένο και με πράσινα γράμματα ενώ τα υπόλοιπα είναι γκρι)

Απαιτείται για το τρέχον επίπεδο: Αναφέρεται ο πολιτισμός που απαιτείται για το επίπεδο στο οποίο βρίσκεται ο πολιτισμός του παίκτη.
Διαθέσιμος Πολιτισμός: Είναι ακριβώς το ίδιο που αναφέρθηκε και πιο πάνω. Διαθέσιμα = Συνολικός πολιτισμός - Απαιτείται.
Απαιτείται για το επόμενο επίπεδο:
Ο πολιτισμός που απαιτείται για το επόμενο επίπεδο, δηλαδή, αν έχεις 1000 πληθυσμό, έχεις φτάσει στο επίπεδο 125%, και το επίπεδο 150% απαιτεί 1200 πληθυσμό τότε εκεί θα σου γράφει 200, αν έχεις 1199 και το επόμενο επίπεδο θέλει 1200 εκεί θα σου γράφει 1 κ.ο.κ. Είναι κυριολεκτικά ο πολιτισμός που πρέπει να αποκτήσεις ακόμα για να περάσεις στο επόμενο επίπεδο ενίσχυσης.
Bonus Βοήθειας Γειτόνων: Αν υπάρχει αυτό είναι πολιτισμός που έχεις επειδή σε έχουν βοηθήσει γείτονες, δεν είναι μόνιμος και καλό είναι να μην τον υπολογίζεις, πρέπει να προσπαθείς να έχεις το 125% από μόνος σου ή στην χειρότερη το 100%.

Το Bonus Βοήθειας Γειτόνων, εξαρτάτε καθαρά από το πόσοι και σε ποια κτίρια σε έχουν βοηθήσει.

Όλα αυτά τα νούμερα με εξαίρεση το Bonus Βοήθειας Γειτόνων, διαφέρουν από πόλη σε πόλη και είναι σχετικά με της ανάγκες τις.
Αν για παράδειγμα ένας παίκτης στην πόλη του έχει συνολικό πολιτισμό 6745 και απαιτείται να έχει 3566 και μια βοήθεια από τους γείτονες 450 τότε ισχύει το εξής:
Συνολικός πολιτισμός: 6745
Απαιτείται: 3566
Διαθέσιμα: 3179
Απαιτείται για το τρέχον επίπεδο (που είναι το 150%): 2600
Διαθέσιμος Πολιτισμός: 3179
Απαιτείται για το επόμενο επίπεδο: 271
Bonus Βοήθειας Γειτόνων: 450

Δηλαδή, εδώ ο παίκτης χτίζοντας κάποιο κτίριο που προσφέρει 271 πολιτισμό και πάνω θα περάσει στο επίπεδο 160%. Αν χτίσει κτίρια ή κτίριο που του προσφέρει 450+271=721 πολιτισμό τότε θα έχει αυτή την ενίσχυση μόνιμα χωρίς βοήθεια, κι αν χτίσει κτίρια που του προσφέρουν 450 και λιγότερο (δηλαδή λιγότερο κι από την βοήθεια των γειτόνων) θα έχει το 150% από μόνος του.

Τα νούμερα είναι ενδεικτικά, και δεν μπορούμε να αναφέρουμε ακριβώς τον τύπο με τον οποίο υπολογίζεται το κάθε ποσοστό ενίσχυσης σε σχέση με τον απαιτούμενο πολιτισμό. Αυτό που ουσιαστικά πρέπει να ξέρει ο παίκτης είναι ότι πρέπει να ελέγχει τον διαθέσιμο πολιτισμό του ώστε να μην είναι λιγότερος από τον πολιτισμό που απαιτείται. Σίγουρα να προσπαθεί να είναι παραπάνω για να μπορεί να χτίζει και να αναβαθμίζει και για να έχει σίγουρα ενίσχυση έστω του 125%. Και να προσπαθεί να ανεβάσει το επίπεδο της ενίσχυσης ελέγχοντας τον πληθυσμό που απαιτείται για να ανέβει επίπεδο η ενίσχυση του και χτίζοντας ανάλογα κτίρια πολιτισμού.

Τα νούμερα είναι διαφορετικά όπως είπα σε κάθε πόλη. Και ισχύει ένας τύπος που είναι σχετικά ίδιος για το κάθε επίπεδο ενίσχυσης.

Πληθυσμός που Απαιτείται + (Πληθυσμός που Απαιτείται*Χ) = Πληθυσμός που Απαιτείται για το επίπεδο

Χ = κάποιο ποσοστό το οποίο διαφέρει για κάθε επίπεδο ενίσχυσης και δεν είμαστε σε θέση να το πούμε.

Ελπίζω να βοήθησα.
 

DeletedUser16

Guest
Μπορώ να πω οτι δεν καταλαβα τιποτα :p
Προσωπικα ομως δεν με ενδιαφερει και παρα πολυ τα περι πολιτισμου μιας και συνεχεια ειμαι στο 100%
 

DeletedUser134

Guest
Οπότε δεν ξέρουμε ακριβώς πως θα υπολογίσουμε τι θα ζητήσει μετά για συγκεκριμένο επίπεδο.... αν τύχει και μάθουμε τον ακριβή τύπο παρακαλώ ας ενημερώσετε γιατί είναι σημαντικό να ξέρουμε... Να ευχαριστήσω φυσικά και για τον χρόνο που σας πήρε να απαντήσετε...ήταν μπορώ να πω πολύ ικανοποιητική η απάντηση σου Lighting Shadow. Ευχαριστώ και πάλι.....:)
 

DeletedUser16

Guest
Φιλος και συμπαικτης μου στο παιχνιδι, ειχε για μεγαλο διάστημα τον πολιτισμο του στο 170%, κυριως λόγω αγοράς μερικων κτηριων πολιτισμου με διαμαντια και μικρα επίπεδα κτηριων...
Μου ανεφερε συγκεκριμενα οτι ποτέ δεν εχει πεσει κατω απο το 170% και οτι ενω ζητάει τους συντροφους του να του κανουν παροτρυνση στο κεντρικο, αυτοι συνεχιζαν να χαραμιζουν την βοηθεια στα κτηρια πολιτισμου.. :D
Όταν ομως ξεκινησε τις μαζικες αναβαθμισεις στα κτηρια του, και ξοδευοντας δηλαδη τον διαθεσιμο πολιτισμο, παρατηρησε οτι σιγα σιγα δεν μπορούσε να εχει το 170% μονο απο τα δικα του κτηρια... και τώρα που τον έχει ξοδεψει όλον, ειναι και αυτος συνεχεια στο 100% !!
 

DeletedUser30

Guest
Ε ειπαμε ετσι παει .. (διαβασα το μηνυμα σου, ολα καλα φιλος..)
 

DeletedUser240

Guest
......Τα νούμερα είναι διαφορετικά όπως είπα σε κάθε πόλη. Και ισχύει ένας τύπος που είναι σχετικά ίδιος για το κάθε επίπεδο ενίσχυσης.

Πληθυσμός που Απαιτείται + (Πληθυσμός που Απαιτείται*Χ) = Πληθυσμός που Απαιτείται για το επίπεδο

Χ = κάποιο ποσοστό το οποίο διαφέρει για κάθε επίπεδο ενίσχυσης και δεν είμαστε σε θέση να το πούμε.

Ελπίζω να βοήθησα.

Προκαταβολικά και μόνο που ασχολήθηκες και έγραψες όλο αυτό είναι προς τιμήν σου.

Όμως...
Όόοολα αυτά που ανέφερες τα ξέρω ήδη. Όπως επίσης έχω καταλάβει ότι....

-πολιτισμός που απαιτείται = 100%
-(πολιτισμός που απαιτείται*Χ)+- 50 στρογγυλοποίηση = 125%
-(πολιτισμός που απαιτείται*Χ)*2+- 50 στρογγυλοποίηση = 150%
-(πολιτισμός που απαιτείται*Χ)*3+- 50 στρογγυλοποίηση = 160%
-(πολιτισμός που απαιτείται*Χ)*4+- 50 στρογγυλοποίηση = 170%

Η απορία μου όμως δυστυχώς παραμένει. Χωρίς να φταις εσύ φυσικά ή ο οποιοσδήποτε στο φόρουμ.
Ποιος είναι αυτός ο άγνωστος "Χ"?


Από ότι βλέπω στο δικό μου παιχνίδι είναι περίπου 0,34.
Αν θέλετε δοκιμαστε κι άλλοι να κάνετε την πράξη να δουμε αν επιβεβαιώνεται.
Δηλαδή (πολιτισμός που απαιτείται*0,34). Αυτό λογικά θα δίνει τον απαιτούμενο πολιτισμό για το 125%. Αν είστε στο 150% κάντε το όλο *2. Και στο τέλος στρογγυλοποιείστε.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

DeletedUser30

Guest
Δεν υπαρχει κανενας αγνωστος Χ ..
Το αναφερει ετσι γιατι απλα δεν μπορει κανεις να κατσει να γραψει σε καθε επιπεδο το καθε ποσοστο πολιτισμου που απαιτειται και δεν νομιζω να ειναι και τοσο απαιραιτητο δηλαδη, αφου στην ουσια εχουν εξηγησει αναλυτικα και πιο πανω οτι δεν μπορεις να πιασεις πανω απο 150 μην πω πανω απο 125% χωρις βοηθεια γειτονων απο καποια στιγμη και μετα στο παιχνιδι..
Θελω να πω οτι αμα τα ειχες γραμμενα μπροστα σου επιπεδο, επιπεδο θα μπορουσες να αναγνωρισεις το Χ και απο μονη σου..
 

DeletedUser240

Guest
Φυσικά και υπάρχει. Ακόμα κι αν αυτός διαφέρει από παίχτη σε παίχτη με κάποιο κριτήριο αλλάζει. Αρά ο χ είναι κάποιος συντελεστής που αλλάζει ανάλογα με κάτι όπως το επίπεδο...
Δεν είναι ότι θα μου χρησιμεύσει. Ούτε σκοπεύω να πάρω κομπιουτεράκι και ένα χάρακα για να κάνω το πυθαγορειο θεώρημα πριν χτίσω ένα κτήριο στο παιχνίδι. Απλά κουβέντα να γίνεται....
 
Κορυφή