• Καλωσήρθες στα μέρη μας ταξιδιώτη — Επισκέπτεσαι για πρώτη φορά το forum μας;

    Σε έχω ξαναδεί να τριγυρνάς εδώ γύρω; Για να συμμετάσχεις σε συζητήσεις ή να θέσεις σε όλους το ζήτημα που σε απασχολεί, θα χρειαστεί να αποκτήσεις ένα λογαριασμό στο forum. Απόκτησε το λογαριασμό σου πατώντας εδώ!

[Ψηφοφορία] Πιστεύετε ότι έγινε προς το καλύτερο η αλλαγή!

  • Δημιουργός θέματος DeletedUser134
  • Ημερομηνία έναρξης

Συμφωνείτε με την αλλαγή του θαύματος Μεγάλο Κωδωνοστάσιο-Κρυστάλλινος Φ.? Θα κάνει καλό(επισκέψεις)

  • Οχι δεν συμφωνώ!

    Ψήφοι: 74 84,1%
  • Ναι συμφωνώ!

    Ψήφοι: 6 6,8%
  • Δεν με ενδιαφέρει!

    Ψήφοι: 2 2,3%
  • Αν δεν αλλάξει θα σταματήσω τις επισκέψεις!

    Ψήφοι: 24 27,3%
  • Θα συνεχίσω τις επισκέψεις παρόλα αυτά!

    Ψήφοι: 7 8,0%

  • Σύνολο ψηφοφόρων
    88

DeletedUser134

Guest
Εδώ ψηφίζουμε για το τι πιστεύετε για τα θαύματα Μεγάλο Κωδωνοστάσιο και Κρυστάλλινος Φάρος και για το αν θα κάνει καλό ή όχι!

Μπορείτε να δώσετε πάνω από μία απάντηση.
 

mpoultoza69

Ξωτικό του Elvenar
αν και εχω σβησει τον κρυσταλινο φαρο εδώ και παααρα πολύ καιρο (και ο μονος λογος ηταν του ότι από 220 γειτονες βοηθουσαν μονο οι 15)θεωρησα καλυτερο να χανω τα αγαθα που επαιρνα σαν βοηθεια παρα να σπαταλαω γυρω στα 40 λεπτα κάθε μερα από το χρονο μου και βοηθαω μονο οσους με βοηθάνε.παρ όλα αυτά θα ψηφισω όχι δεν συμφωνω για να βοηθησω αυτους που το εχουν και ελπιζοντας να αλλαξει κατι όχι και τοσο για το αποτέλεσμα εκ μερους της εταιριας (γιατι φανταζομαι πως και στις υπολοιπες χωρες που παιζεται ιδιες αντιδράσεις θα ειχαν) αλλα γιατι ελπιζοντας πως πλεον θα υπαρχει περισσοτερη βοηθεια από παικτες σε παικτες στη γειτονια του χαρτη...(είναι κριμα να βοηθαει καποιος 220 γειτονες και να εισπρατει μονο από 15...)
 

texblanco

Νέο Μέλος
μετα πολλων κοπων καταφερα να υπαρχει ανταποκριση απο πολλους γειτονες στις βοηθειες και να μαζευεται και ενας αριθμος προμηθειων σημαντικος. Αυτό αν παραμεινει θα μειωσει σημαντικα το ενδιαφερον για το παιχνιδι και το χρονο ενασχολησης.αντι να ανταμοιβωμαστε ειναι σαν να λεμε σπαταλας χρονο στο χαρτη μπες τιμωρια στη γωνια με το ενα ποδι ψηλα
Σαφως και δεν συμφωνω επομενως
 

jimismwd

Ξωτικό του Δάσους
Γεια σε ολους.
Θα ξεκινησω λεγοντας πως δεν συμφωνω με αυτην την αλλαγη αν και δεν εχω τοποθετηση ακομα το Θαυμα.
Απο αυτα που διαβασα βλεπω πως ειναι τεραστιες οι αλλαγες στην απολαβη των αγαθων. Οπως και η αλλαγη που φανταζομαι πως θα ακολουθησει απο καποια μεγαλη μεριδα παιχτων ( ιδιως αυτοι που εχουν πολλους γειτονους), στο να δωσουν τις βοηθειες που εδιναν τοσο καιρο. Να λεμε και την αληθεια ηταν ενα μεγαλο κινητρο να κατσει καποιος να ασχοληθει να δωσει βοηθειες σε ολους που σε μερικους επαιρνε και περισσοτερη ωρα απο αυτο που προαναφερθηκε σε αλλη συζυτηση περι 1 ωρας. Δυστυχως καποιοι εχουν λιγοτερο καλο laptop ή pc και χρειαζονται περισσοτερο χρονο απο την 1 ωρα.
Ειναι λογικο να σταματησει η μεγιστη βοηθεια που εδινε ο καθενας που ειχε τοποθετημενο το Θαυμα μιας που τωρα θα λαμβανει ενα χ ποσο μονο στα 3 σεντουκια, με 3 βοηθειες ξεμπερδεψε.
Απο την δικια μου πλευρα, θα συνεχισω να δινω βοηθειες σε ολο τον χαρτη που εξερευνω, εχω 200+ πολεις και δινω καθημερινα τις βοηθειες μου, μπορει να μην λαμβανω απο ολους (υπαρχουν καποιοι που ειναι μικροι και δεν εχουν επεκταθει ακομα προς εμενα, υπαρχουν καποιοι που δεν ειναι ενεργοι, υπαρχουν καποιοι που δεν τους νοιαζει-απασχολη-δεν εχουν χρονο-η οτι αλλο μπορει ) το οποιο εννοειτε θα ηταν υπεροχο αλλα κοιταζω να δωσω-λαβω καθημερινος ολο το χρηματικο μπονους και προμηθειες που μπορω ακομα. Ειναι προς οφελος μου πρωτα και μετα και για τους υπολοιπους, ακομα.
Τελος συνοψιζοντας θα πω σε 3 γραμμες, αδικο αυτο που εγινε, δεν συμφωνω, μεγαλο λαθος της εταιριας και ΜΟΝΟ και ΜΟΝΟ για τους παιχτες που υπαρχουν στον χαρτη μου θα συνεχισω να δινω την βοηθεια μου (ασχετος αν οπως ειπα δεν υπαρχει απο ολους ανταποκριση), την χρειαζεστε τοσο εσεις οσο και εγω.
Καλη συνεχεια σε ολους και μπραβο σου για την δημιουργια της ψηφοφοριας.
 
Τελευταία επεξεργασία:

DeletedUser1023

Guest
Καλημερα ουτε εγω συμφωνω, ειναι πολυ αδικο για ολους και ειδικα για οσους πανε ολες τις επισκεψεις. Εγω προσπαθω να το φτιαξω για να περνω απο εκει καποια υλικα οπως ειχε πριν το αλαξετε,αν ειναι ομως να περνω τοσα λιγα για πιο λογο να το φτιαξω?Εκτος αφτου λεμε το παιχνιδι να αλαζει προς το καλητερο αν ειναι να το πανε ετσι ειναι κριμα η ολη προσπαθια μας και ισος να μην αξιζει να συνεχισουμε
 

DeletedUser584

Guest
oυτε εγω συμφωνω με αυτην την αλλαγη ειναι μεγαλο κριμα επειδη καποιοι παιχτες και το βαλαν στην πολη τους και σπαταλησαν πολλους π.γ. ,εγω δεν το ειχα και ουτε προκειτε να το βαλω ουτε με σφαιρες!!!!!και ποιος μου λεει εμενα οτι δεν θα γεινουν αλλαγες και στα υπολοιπα θαυματα προς το χειροτερο οπως εγεινε με το συγκεκριμενο???
και στο συγκεκριμενο θεμα η ομαδα διαχειρησης ειναι λαθος και να μην προσπαθει να αποδειξει οτι ηταν για το καλυτερο αυτη η αλλαγη!!!!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

DeletedUser873

Guest
Καλησπέρα σε όλους,Με αφορμή την ψηφοφορία θα ήθελα να κάνω κάποιες παρατηρήσεις που είναι σχετικές με το θέμα και αφορούν αλλαγές ..Εννοείτε πως οι αλλαγές αυτές έρχονται απο έξω και εσείς σαν ομάδα διαχείρισης δεν έχετε καμία σχέση αλλά δυστυχώς για εσάς εσείς << τα ακούτε>>..
Καταρχάς να πω την γνώμη μου για την συγκεκριμένη αλλαγή που είναι ένα κατηγορηματικό όχι στην συγκεκριμένη αλλαγή που αφορά το post για περισσότερους από έναν λόγους και εξηγώ..

Πρώτον : Ίσως το πιο σημαντικό κομμάτι στην αντίθεση μου με την αλλαγή έχει να κάνει με θέμα αρχής , δεν γίνεται ρε παιδιά να αποφασίζονται έτσι απλά τόσο σημαντικές αλλαγές, να ανακοινώνονται και να εφαρμόζονται από την μια μέρα στην άλλη.
Όταν κάποιος έχτισε στην πόλη του το συγκεκριμένο θαύμα το έχτισε για να έχει συγκεκριμένες απολαβές ανάλογα με το πόσο δραστήριος είναι.Αρκετοί έχουμε δώσει και λεφτά (πανάκριβα τα πακέτα, άλλο θέμα αυτό) όπως και εγω δλδ για να έχουμε χώρο στην πόλη μας και να χτίσουμε το κάτι παραπάνω , το κάτι παραπάνω λοιπόν είναι το συγκεκριμένο θαύμα και άλλα κτήρια και αφού πληρώσαμε και το χτίσαμε έρχεται η εταιρία και μας <<τιμωρεί >> γι¨αυτή την επιλογή μας .
Δεύτερον: Το θαύμα πλέον εαν συμπεριλάβεις τα καθιερωμένα event είναι σχεδόν άχρηστο, Η μείωσει στα αγαθά είναι τουλάχιστον 400% σε έναν λογαριασμό μικρομεσαίο σε χάρτη, ας μην μιλήσουμε για νούμερα σε λογαριασμούς πού προχωρημένους στον χάρτη.Επίσης αυτό που ,μένει πλεόν να δώσει το θαύμα είναι ο πολιτισμός που υπάρχουν αρκετά θαύματα που κάνουν μόνο αυτή ή και αυτή την δουλειά δλδ να δίνουν πολιτισμό + τα πολιτιστικά κτήρια ,Με λίγα λόγια το κέρδος του συγκεκριμένου θαύματος ήταν τα αγαθά το οποίο κέρδος σχεδόν εξαφανίστηκε.
Τρίτον: Όσων αφορά τις επισκέψεις εννοείτε πως κανείς δεν θα κάτσει να κάνει όλες τις επισκέψεις στον χάρτη κάθε , ακόμα και απο κινητό ( είναι ηλίου φαεινότερο γιατί έγινε η αλλαγή) . Εγώ παράδειγμα ποτέ δεν έκανα όλες τις επισκέψεις καθημερινα εώς ότου έβαλα το Κωδωνοστάσιο , οπότε και άξιζε να τις κάνω όλες για να κερδίσω αγαθά.
Τέταρτον: Είναι μια αλλαγή που δεν συντελεί στην προσπάθεια που κάνει η εταιρία να δώσει κίνητρο στους παίχτες να γίνουν πιο δραστήριοι αφού αποτρέπει τους παίχτες να χτίσουν το συγκεκριμένο θαύμα και να κάνουν περισσότερες επισκέψεις,
Απο την μία πρόσφατα έγινε μια προσπάθεια απο την μεριά της εταιρίας με τις περιπέτειες συντροφιάς ( άλλο φιάσκο αυτό) να έρθουν πιο κοντά οι παίχτες και να γίνουν πιο δραστήριοι και απο την άλλη λίγες μέρες μετά έρχεται και αλλάζει σημαντικό κομμάτι του παιχνιδιού καταργόντας κάτι που έδινε κίνητρο στους παίχτες να παίξουν περισσότερο.

Τέλος με την ευκαιρία σαν γενική παρατήρηση θα ήθελα να πω πως το παίζω στο παιχνίδι σχεδόν 10 μήνες και συνέχεια ξενερώνω όλο και περισσότερο.Μπήκα να παίξω ένα παιχνίδι το οποίο είχε συγκεκριμένες προδιαγραφές και βλέπω πως συνέχεια γίνονται αλλαγές προς το χειρότερο , τουλάχιστον σε σχέση με αυτα που ζήταγα εγω απο ενα παιχνίδι και για τους λόγους που τελικά αποφάσισα να συνεχίσω να παίζω.Και δεν έχει να κάνει με το εαν κάποιος έχει βάλει διαμάντια ή οχι , μερικοί δεν είμαστε μικρά παιδιά ούτε θα συνεχίσουμε να παίζουμε το παιχνιδι επειδή ενδεχωμένος έχουμε δώσει 5 φράγκα.
Έχει να κάνει με το τι ζητάει ο καθένας απο το παιχνίδι και το κατά πόσο μπορεί να ανταπεξέλθει κυρίος σε θέμα χρόνου.
Μια στα έκτακτα event, μια τα τουρνουα, μια οι περιπέτειες συντροφιάς , μια η μείωση ανταμοιβών σε θαύματα αυτο που καταλαβαίνει ο καθένας είναι πως λογικα κάποιοι δεν θα θέλουν ή δεν θα μπορούν να συνεχίσουν( δεν λέω πως όλλες αυτές οι αλλαγές ήταν λάθος, τα τουρνουά παράδειγμα είναι μια αλλαγή προς την σωστή κατεύθυνση) όχι πως τρέχει τίποτα για την εταιρία , θα φύγουν κάποιοι θα έρθουν κάποιοι άλλοι απλος οι αλλαγές σε βασικά στοιχεία παιχνιδιών είναι σημαντικός λόγος που αποχωρούν κάποιοι.
Το συγκεκριμένο παιχνίδι είναι slow roll σχετικά , μην του αλλάζετε τα φώτα γιατι κάποιοι θα κλείσουν τον διακόπτη και θα έχουν δίκιο..
Ευχαριστώ πολύ.
 

Fanfan

Νέο Μέλος
Καλήμερα,
Και φυσικά δεν συμφωνώ διότι είναι τεράστιο άδικο σε όσους το έχουν βάλει κ είναι πολλυ, ότι έχει μπει στο παιχνίδι δεν μπορεί να το ακυρώσουν, υποτίθεται ότι όλα έχουν σκεφτεί αφού είναι ειδική για να φτιάξουνε ένα παιχνίδι που έχει ξεκινήσει πριν πολύ καιρό.
Καλό σαββατοκυριακο
 

DeletedUser1088

Guest
JIMMOS
ΕΓΓΡΑΦΗ:
ΤΡΊΤΗ
Νέο
ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΠΡΟΛΑΛΗΣΑΝΤΕΣ ΗΤΑΝ ΜΕΓΑΛΗ ΑΣΤΟΧΙΑ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΓΙΝΕ ΜΕ ΤΑ ΘΑΥΜΑΤΑ....ΕΝΑ ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΟ ΠΡΟΗΓΜΕΝΩΝ ΥΛΩΝ Π.Χ ΛΙΘΩΝ ΣΤΟ ΧΩΡΟ ΠΟΥ ΠΙΑΝΕΙ ΤΟ ΘΑΥΜΑ ΘΑ ΕΔΙΝΕ ΠΟΛΛΑ ΠΕΡΙΣΟΤΕΡΑ ΑΓΑΘΑ ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΑΚΡΙΒΑ ΧΩΡΙΑ ΠΟΥ ΘΑ ΓΛΥΤΩΝΑΜΕ ΚΑΙ 1 ΕΩΣ 2 ΩΡΕΣ ΓΙΑΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΟΙΤΑΜΕ ΚΑΙ ΠΟΥ ΘΕΛΕΙ ΒΟΗΘΕΙΑ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΧΩΡΙΑ ΤΟΥΣ ΤΟΜΟΥΣ ΓΝΩΣΗΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΙΟ ΜΕΓΑΛΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΠΟΛΥ ΕΝΕΡΓΟΥΣ ΠΑΙΚΤΕΣ
 

DeletedUser671

Guest
Διαφωνώ με την αλλαγή που έγινε στον κρυστάλλινο φάρο ,επειδή θεωρώ πως χάθηκε ένα μεγάλο κίνητρο για τις καθημερινές επισκέψεις σε όλες τις επαρχίες που έχω ανακαλύψει.Με τον κρυστάλλινο φάρο πλέον αποκτώ λιγότερα αγαθά έτσι τον θεωρώ ένα άχρηστο θαύμα που πιάνει τσάμπα χώρο,και ο χώρος είναι πολύτιμος,μένει ο πολιτισμός τον οποίο μπορούμε άνετα να τον κερδίσουμε από κάποιο άλλο κτήριο-θαύμα.Προσωπικά για να χτίσω το συγκεκριμένο θαύμα έβαλα κάποια διαμάντια και θα ήθελα να ξέρω εάν με αυτή την αλλαγή που έγινε η οποία με δυσαρεστεί,η εταιρία θα με αποζημιώσει εάν το γκρεμίσω?Όταν έχτισα τον κρυστάλλινο φάρο τον θεωρούσα ένα από τα πιο σημαντικά θαύματα.Η απογοήτευση είναι τεράστια.
 

Sunshine66

Περιπλανώμενο Ξωτικό
Συμφωνῶ με τούς προλαλήσαντες. Ἔβαλα τόν Κρυστάλλινο Φάρο πρίν λίγο καιρό μόνο καί μόνο γιά νά παίρνω τίς καθημερινές προμήθειες. Καί τώρα τζίφος. Πολύ λιγότερες οἱ ἀπολαβές. Τέτοιες «ἀλλαγές» δέν πηγαίνουν μπροστά τό παιχνίδι.
 

PAROS

Περιπλανώμενο Ξωτικό
Να ρωτήσω τώρα και εγώ την εταιρία ΜΕ ΠΟΙΑ ΛΟΓΙΚΗ ΕΚΑΝΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΑΛΛΑΓΗ ΚΑΙ ΤΙ ΕΠΙΔΙΩΚΕΙ ΝΑ ΕΙΣΠΡΑΞΕΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΠΑΙΚΤΕΣ-ΠΕΛΑΤΕΣ ΤΗΣ ΜΕ ΑΥΤΗ ΤΗ ΚΙΝΗΣΗ;;;;

Και φυσικά ως απάντηση στο ερώτημα δημοψηφίσματος ένα ΜΕΓΑΛΟ ΟΧΙ σαν αυτό που έχουμε στις 28 Οκτώβρη για να κάνω και λίγο λογοπαίγνιο.....
 

DeletedUser134

Guest
ΕΙΣΤΕ ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΙ. ΘΑ ΜΑΣ ΚΑΝΕΤΕ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΟΥΜΕ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ.
ΑΦΟΥ ΚΑΤΑΛΑΒΑΤΕ ΤΗ ΒΛΑΚΕΙΑ ΣΑΣ ΚΑΝΕΤΕ ΚΑΙ ΨΗΦΟΦΟΡΙΑ.
ΝΟΜΙΖΑΤΕ ΟΤΙ ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΘΑ ΗΤΑΝ ΑΛΛΟ;

Η ψηφοφορία έχει μπει από παίκτη και όχι από διαχειριστή και συγκεκριμένα εμένα. Οι διαχειριστές αυτό που έκαναν ήταν να το βάλουν ως ανακοίνωση στο παιχνίδι και φυσικά τους ευχαριστώ για αυτό! Και όπως έχουμε πει σε άλλα ποστ μην πυροβολείτε τον αγγελιοφόρο.
 

jimismwd

Ξωτικό του Δάσους
ΕΙΣΤΕ ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΙ. ΘΑ ΜΑΣ ΚΑΝΕΤΕ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΟΥΜΕ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ.
ΑΦΟΥ ΚΑΤΑΛΑΒΑΤΕ ΤΗ ΒΛΑΚΕΙΑ ΣΑΣ ΚΑΝΕΤΕ ΚΑΙ ΨΗΦΟΦΟΡΙΑ.
ΝΟΜΙΖΑΤΕ ΟΤΙ ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΘΑ ΗΤΑΝ ΑΛΛΟ;
Να διαβαζουμε λιγο καλυτερα για να απανταμε και σωστοτερα και δεν υπαρχει λογος να φωναζεις (κεφαλαια γραμματα αυτο σημαινει)
 

DeletedUser1072

Guest
ΟΧΙ γιατι αυτο θα οδηγησει πολλους παιχτες στη αποχωρηση απο το παιχνιδι...!!!Οταν δινεις κατι δεν το παιρνεις πισω να το αλλαξεις με κατι αλλο...!!!Δεν καταλαβαινω γιατι εγινε αυτη η αλλαγη...!!!Για το καλυτερο παντως οχι...!!!Παρακαλω πολυ ακουστε τους παιχτες και την κατακραυγή τους...!!!Πολλοι που ηταν τακτικοι στις επισκεψεις επαψαν να επισκεπτονται τις αλλες πολεις με αποτελεσμα να μειωνεται πολυ η βοηθεια...!!!Εαν δεν το επαναφερετε στην αρχικη του μορφη πολλοι θα αποχωρησουν...!!!Οι παικτες χαμηλοτερων επιπέδων χρειαζονται την βοηθεια πολιτισμου περισσοτερο...!!!Εαν την χασουνε δεν θα συνεχισουν...!!!Ευχαριστω...
 
Κορυφή