• Καλωσήρθες στα μέρη μας ταξιδιώτη — Επισκέπτεσαι για πρώτη φορά το forum μας;

    Σε έχω ξαναδεί να τριγυρνάς εδώ γύρω; Για να συμμετάσχεις σε συζητήσεις ή να θέσεις σε όλους το ζήτημα που σε απασχολεί, θα χρειαστεί να αποκτήσεις ένα λογαριασμό στο forum. Απόκτησε το λογαριασμό σου πατώντας εδώ!

Συζήτηση Περιπέτειες Συντροφιάς 5/3/2018

  • Δημιουργός θέματος DeletedUser3
  • Ημερομηνία έναρξης

asterix8814

Περιπλανώμενο Ξωτικό
Καλησπέρα, Ρητορικη ερώτηση,μιας και τη διάβασα όλη την τοποθέτηση. Ποια είναι η καλύτερη συντροφιά? Ποα τα κριτήρια?
Θα ήθελα όμως να σας επισήμανω,ότι η συμμετοχή σε ένα παιχνίδι για κάθε παίκτη αποσκοπεί στο να κερδίσει.Η διαφορά σε αυτή την περίπτωση είναι ότι από το ίδιο το παιχνιδι τίθενται εμπόδια για τη νίκη.Άρα δεν είναι το θέμα να διαχωρίζουν οι παίκτες τους δύο όρους,αλλά το πως ερμηνεύουν οι υπεύθυνοι του παιχίδιου αυτές τις δύο λέξεις.
 

DeletedUser3

Guest
  1. Δραστηριότητα χρηστών
  2. Συντονισμός χρηστών
  3. Προγραμματισμός εργασιών
  4. Διάθεση για "αυτοθυσία" με σκοπό το όφελος της Ομάδας
Αυτά μου έρχονται έτσι πρόχειρα...
 

DeletedUser1411

Guest
Καλησπέρα σας.
Θα συμφωνήσω με όλα όσα έχουν ειπωθεί ως τώρα, (σαφώς και δεν είναι μόνο για τα δώρα κλπ)και είναι όντως άστοχο να λέγεται "δεν είναι υποχρεωτική η συμμετοχή" ως απάντηση στις διαμαρτυρίες, διότι αυτό θα ήταν σωστά ειπωμένο, εάν κι εφόσον υπήρχε ενημέρωση στο τι θα είχαμε να αντιμετωπίσουμε. Όταν κάνω μια συμφωνία, αγορά, μπλα μπλα μπλα, και κάποιος μου λέει ότι εγώ σου προσφέρω "αυτό κι εκείνο", αν δεν τηρηθεί, δεν μπορεί να μου πει "να μην συμμετείχες", διότι τότε η ευγένεια μου κι ο "πολιτισμός" μου, θα γίνουν "μια φορά κι έναν καιρό".

Επίσης θεωρώ και συμφωνώ με το παραπάνω μήνυμα, και δεν χρειάζεται οι διαχειριστές του φόρουμ να ενοχλούνται με τις διαμαρτυρίες μας, δεν νομίζω να δημιουργήθηκε ο συγκεκριμένος χώρος, μόνο για τα καλώς δεχούμενα. Είναι οι μεσάζοντες μεταξύ των παικτών και των δημιουργών του παιχνιδιού, με όλα όσα συνεπάγεται αυτό.

Προσωπικά εκτιμώ και παίρνω σοβαρά την "θέση" τους, αλλά αυτό σημαίνει αυτόματα, ότι περιμένω το ελάχιστο, δηλαδή να με ακούσεις και να βγει άκρη. Είστε οι "μεσάζοντες", αλλά ποιους εκπροσωπείτε; Αν εκπροσωπείτε εκείνους, τότε ζητώ συγνώμη για τις απαιτήσεις μου από εσάς. Αν εκπροσωπείτε εμάς, τότε υποστηρίξτε μας στους κυρίους κυρίους, μεταφέρετε τις απόψεις μας.

Για αν είμαστε εδώ και να συζητάμε (ό,τι συζητάμε τέλος πάντων), σημαίνει ότι μας αρέσει το παιχνίδι, για διάφορους λόγους και θέλουμε να παραμείνουμε, ειδάλλως ποιος ο λόγος να γίνεται αυτή η συζήτηση.

Ας πούμε το λοιπόν ότι... είσαστε η "Ομοσπονδία" μας, ότι συν-λειτουργούμε, συνεργαζόμαστε. Αυτό και τίποτα λιγότερο, τίποτα παραπάνω.

Η περιπέτεια αυτή ήταν άθλια σε όλα τα επίπεδα. Και το ξέρετε!

Απλά κάνετε το κατανοητό και στους κυρίους κυρίους, εκτός κι αν σας αγνοούν κι εσάς, που καλό θα ήταν να το κοινοποιήσετε και σε εμάς, και σε αυτή την περίπτωση όοοοολη η ευθύνη και το "πράξειν", μεταφέρεται σε εμάς.

Εκτιμώ και σέβομαι. Γι' αυτό και συνεχίζω αυτή την συζήτηση. Έτσι θα ήθελα να εκτιμήσετε (εννοώ να κατανοήσετε κι όχι να ανέβω στην εκτίμηση κάποιου) την παρουσία μου εδώ, σε αυτό το θέμα.

Ευχαριστώ και καλή συνέχεια.
 

Sunshine66

Περιπλανώμενο Ξωτικό
Καλησπέρα σέ ὅλους.
Εἴμαστε μιά μικρή συντροφιά 18 ἀτόμων καί παίξαμε ἐνεργά περίπου 15 ἄτομα. Δέν εἴμαστε προχωρημένοι, ἐγώ βρίσκομαι στά Ὄρκς καί οἱ πρώτοι 10-11 σέ νάνους καί νεράιδες, ὅλοι οἱ ἄλλοι εἶναι πιό μικροί καί μερικοί πολύ μικροί. Στήν ἀρχή μᾶς φάνηκαν βουνό οἱ περιπέτειες, γι' αὐτό καί τό ἀρχικό μου σχόλιο στό φόρουμ. Ὅμως αὐτό πού καταλάβαμε ἦταν ὅτι ἤθελε συνεργασία καί ἀρκετή μελέτη γιά νά πάρουμε τά κατάλληλα μονοπάτια πού θά μᾶς ἄνοιγαν καί τά τρία σεντούκια καί φυσικά, μοίρασμα δουλειάς. Δέν εἴχαμε ἀκριβά ὑλικά φυσικά καί προτιμήσαμε μάρμαρο κ.λπ. γιατί αὐτά μποροῦσαν ἀπό λίγο ὅλοι ὅσοι ἔλαβαν μέρος. Οἱ πολύ μικροί δέν ἔβαλαν καθόλου. Ἡ δουλειά τους ἦταν τά ...ἐργαστήρια. Ἡ δουλειά μοιράστηκε λοιπόν καί τώρα εἴμαστε σέ καλό δρόμο. Πιστεύω ὅτι μέ τήν κατάλληλη συνεννόηση ὅλα μπορούν νά γίνουν. Ὅσο γιά τά τεχνουργήματα, δέν εἴχαμε κανένα πρόβλημα γιατί εἴχαμε πολύ ἀπόθεμα πού εἴχαμε κερδίσει ἀπό τά τουρνουά, εἰδικά ὅσοι εἴχαμε φτάσει στό μάξιμουμ τήν παραγωγή μας καί τά τεχνουργήματα περίσσευαν.
Οἱ περιπέτειες γιά μένα εἶναι πάνω ἀπ' ὅλα γιά νά δυναμώσουν οἱ σχέσεις μεταξύ τῶν μελῶν καί γιά νά βοηθήσουμε τούς μικρότερους νά κερδίσουν τά διάφορα κτήρια, τήν προηγούμενη φορά τούς ἐμπόρους καί τώρα τόν τύμβο πού ἔχει πληθυσμό καί πολιτισμό. Ναί, ζητοῦσε πολλά, ἀλλά ὅπως προείπα, μέ συνεργασία ὅλα γίνονται. Ἀρκεῖ νά ὑπάρχει θέληση. Ἦταν ἕνα εὐχάριστο ἄγχος γιά μᾶς καί ἔδωσε ἐνδιαφέρον στήν καθημερινότητά μας. Ἀφῆστε πού πῆρε φωτιά τό τσάτ.
Αὐτήν τήν φορά προχωρήσαμε πιό καλά ἀπό τήν προηγούμενη φορά πού πραγματικά ἦταν πάρα μά πάρα πολύ δύσκολες οἱ περιπέτειες καί δέν τελειώσαμε τό τρίτο μονοπάτι. Ἄν εἴχαμε μιά μέρα ἀκόμα ἴσως τό τελειώναμε.
Αὐτό πού θά ἤθελα νά προτείνω εἶναι νά δίνετε παραπάνω ξόρκια χρόνου. Εἶναι τά πιό χρήσιμα. Ἐπίσης εἴχαμε μικρό μέλος πού ἦταν στήν ἀρχή καί δέν μποροῦσε π.χ. νά βγάλει ἔμβλημα θαυματοποιῶν γιατί ...δέν εἶχε ἐρευνήσει τά θαύματα. Σ' αὐτό τό ἐπίπεδο θά μποροῦσατε νά ἀφήνετε τούς μικρούς νά μποροῦν νά βάζουν πόντους σέ ἀρχαῖα θαύματα κι ἄς μήν ἔχουν ἐρευνήσει ἀκόμα τό σχετικό κεφάλαιο. Τέλος πάντων τά ἐμβλήματα αὐτά βγῆκαν ἀπό τούς ὑπόλοιπους.
Ἐπίσης βρίσκω ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΑ ΠΟΛΛΟΥΣ τούς στρατιῶτες πού θέλει τό ἔμβλημα φρουρῶν. Γιά μένα εἶναι τό πιό δύσκολο ἔμβλημα. Ἄν θά μπορούσατε νά μειώσετε λίγο τόν ἀριθμό τῶν μονάδων θά ἦταν καλό. Εὔχομαι νά εἰσακουστῶ.
Νά κάνω καί μιά ἐρώτηση γιά ὅποιον ξέρει καί μπορεῖ νά μοῦ ἀπαντήσει;; Πεῖτε ὅτι τελειώνουμε ἕνα μονοπάτι και φτάνουμε στό τέρμα του. Θέλουμε ὅμως νά ἀνοίξουμε καί ἄλλα κυκλάκια καί νά τελειώσουμε κι ἄλλο μονοπάτι, προτοῦ ἀνοίξουμε τό σεντοῦκι πού κερδίσαμε. Ἀλλάζουνε οἱ πόντοι στό ἐπιπλέον μονοπάτι που θέλουμε νά ἀνοίξουμε;; π.χ. τελειώνουμε τό μπλέ μονοπάτι στήν 3η πίστα καί παίρνουμε 300 ποντους στο τελευταῖο μπλε κυκλάκι. Ἄν τελειώσουμε καί τό τελευταῖο πράσινο κυκλάκι, μετά ἀπό τό μπλέ μονοπάτι δηλαδή, θα πάρουμε τούς 1300 πόντους πού δίνει;; Ἀλλάζει κάτι σ' αὐτό;; Εἶναι οἱ τέταρτες περιπέτειες πού λαμβάνω μέρος καί δέν πρόσεξα ποτέ τί γίνεται σ' αὐτήν τήν περίπτωση, ὅταν μέ ρώτησε μέλος τῆς ὁμαδος μου καί δέν ἤξερα τί νά ἀπαντήσω. Μπορεῖ νά μοῦ ἀπαντήσει κάποιος ἄν γνωρίζει;;
Σᾶς εὐχαριστῶ ἐκ τῶν προτέρων.
 
Τελευταία επεξεργασία:

DeletedUser238

Guest
Καλησπέρα σέ ὅλους.
Θέλουμε ὅμως νά ἀνοίξουμε καί ἄλλα κυκλάκια καί νά τελειώσουμε κι ἄλλο μονοπάτι, προτοῦ ἀνοίξουμε τό σεντοῦκι πού κερδίσαμε. Ἀλλάζουνε οἱ πόντοι στό ἐπιπλέον μονοπάτι που θέλουμε νά ἀνοίξουμε;; π.χ. τελειώνουμε τό μπλέ μονοπάτι στήν 3η πίστα καί παίρνουμε 300 ποντους στο τελευταῖο μπλε κυκλάκι. Ἄν τελειώσουμε καί τό τελευταῖο πράσινο κυκλάκι, μετά ἀπό τό μπλέ μονοπάτι δηλαδή, θα πάρουμε τούς 1300 πόντους πού δίνει;; Ἀλλάζει κάτι σ' αὐτό;; Εἶναι οἱ τέταρτες περιπέτειες πού λαμβάνω μέρος καί δέν πρόσεξα ποτέ τί γίνεται σ' αὐτήν τήν περίπτωση, ὅταν μέ ρώτησε μέλος τῆς ὁμαδος μου καί δέν ἤξερα τί νά ἀπαντήσω. Μπορεῖ νά μοῦ ἀπαντήσει κάποιος ἄν γνωρίζει;;
Σᾶς εὐχαριστῶ ἐκ τῶν προτέρων.
Να συνεχίζετε να ανοίγετε κυκλάκια, όσο περισσότερα μπορείτε τόσο το καλύτερο για την κατάταξής σας, πριν πάρετε το σεντούκι. Θα κερίζετε όσους πόντους λέει το καθένα κυκλάκι. Έχετε 2 μέρες ακόμα μπορείτε να καταφέρετε πολλά ακόμα. Το πράσινο μονοπάτι είναι μια πολύ καλη επιλογή κατά τη γνώμη μου.
 

Sunshine66

Περιπλανώμενο Ξωτικό
Να συνεχίζετε να ανοίγετε κυκλάκια, όσο περισσότερα μπορείτε τόσο το καλύτερο για την κατάταξής σας, πριν πάρετε το σεντούκι. Θα κερίζετε όσους πόντους λέει το καθένα κυκλάκι. Έχετε 2 μέρες ακόμα μπορείτε να καταφέρετε πολλά ακόμα. Το πράσινο μονοπάτι είναι μια πολύ καλη επιλογή κατά τη γνώμη μου.
Δηλαδή ἄν κατάλαβα, ἀκόμα κι ἄν φτασουμε στό τέλος ἀπό τό μπλέ μονοπάτι, ἄν συνεχίσουμε τό πράσινο ἀπό ἐκεῖ πού τό ἀφήσαμε (γιατί πρώτη φορά κάναμε ζίκ-ζάκ) καί τό φτάσουμε κι αὐτό στό τέλος του , θά κερδίσουμε τούς πόντους του, δέν ἄλλάζει κάτι. Φυσικά ὅλ' αὐτά χωρίς ν' ἀνοίξουμε τό σεντοῦκι. οκ. Εὐχαριστῶ πολύ.
 

DeletedUser238

Guest
Ακριβώς όπως τα λες. Συνεχίστε και στο πράσινο και στο κίτρινο όσα μπορείτε!
 

Sunshine66

Περιπλανώμενο Ξωτικό
Ακριβώς όπως τα λες. Συνεχίστε και στο πράσινο και στο κίτρινο όσα μπορείτε!
Θέλει πολλά φρουρῶν δυστυχῶς. Ἀλλά θά τό προσπαθήσουμε. Καί νομίζω ὄτι συμφέρει πιό πολύ ν' ἀνοίξεις κυκλάκια ἐδῶ παρά νά πᾶς στούς λάκκους. Μή μᾶς μείνουν καί τά ἀγάλματα, δέν ἔχουμε πόλη νά τά ἐκθέσουμε χά χά.
 

jimismwd

Ξωτικό του Δάσους
Δηλαδή ἄν κατάλαβα, ἀκόμα κι ἄν φτασουμε στό τέλος ἀπό τό μπλέ μονοπάτι, ἄν συνεχίσουμε τό πράσινο ἀπό ἐκεῖ πού τό ἀφήσαμε (γιατί πρώτη φορά κάναμε ζίκ-ζάκ) καί τό φτάσουμε κι αὐτό στό τέλος του , θά κερδίσουμε τούς πόντους του, δέν ἄλλάζει κάτι. Φυσικά ὅλ' αὐτά χωρίς ν' ἀνοίξουμε τό σεντοῦκι. οκ. Εὐχαριστῶ πολύ.

Για την Περιπετεια καλο θα ειναι να κανεις σχεδον ολους μελη ετσι ωστε να αποφυγεις σιγουρα μηπως καποιος κατα λαθος ανοιξει το Σεντουκι.
2 εως 4 Ατομα για συντονιστες ειναι αρκετοι ωστε να ανοιγουν και τις διασταυρωσεις και στο τελος καποιος απο αυτους τους συντονιστες να ξεκλειδωσει το Σεντουκι. Τα μελη ΔΕΝ μπορουν να ξεκλειδωσουν Διασταυρωσεις και Σεντουκι.
Απο εκει και περα μπορειτε να βγαλετε οσες διαδρομες επιθυμειτε, ολοκληρες η μεμονομενες σε συνδιασμο με την κυρια που θα εχετε απφασισει.
Καθε μονοπατι και διασταυρωση στην καρτελα που ανοιγετε βλεπετε και τους ποντους που δινουν. Οτι ολοκληρωνετε ειναι αθροιστικο σε αυτο που ηδη εχετε.
 

Sunshine66

Περιπλανώμενο Ξωτικό
Για την Περιπετεια καλο θα ειναι να κανεις σχεδον ολους μελη ετσι ωστε να αποφυγεις σιγουρα μηπως καποιος κατα λαθος ανοιξει το Σεντουκι.
2 εως 4 Ατομα για συντονιστες ειναι αρκετοι ωστε να ανοιγουν και τις διασταυρωσεις και στο τελος καποιος απο αυτους τους συντονιστες να ξεκλειδωσει το Σεντουκι. Τα μελη ΔΕΝ μπορουν να ξεκλειδωσουν Διασταυρωσεις και Σεντουκι.
Απο εκει και περα μπορειτε να βγαλετε οσες διαδρομες επιθυμειτε, ολοκληρες η μεμονομενες σε συνδιασμο με την κυρια που θα εχετε απφασισει.
Καθε μονοπατι και διασταυρωση στην καρτελα που ανοιγετε βλεπετε και τους ποντους που δινουν. Οτι ολοκληρωνετε ειναι αθροιστικο σε αυτο που ηδη εχετε.
Ἐπειδή τήν 2η φορά τήν πατήσαμε γιατί δέν βλέπουν ὅλοι τά μηνύματά τους καί ἄνοιξε κάποιος τό μπαούλο κατά λάθος στήν 2η πίστα, τό λύσαμε ἀπό τίς προηγούμενες περιπέτειες μέ τό νά γίνονται ὅλοι μέλη προσωρινά ὅπως εἶπες. Τώρα πιά πετύχαμε τόν ἀρχικό μας στόχο πού ἦταν νά φτάσουμε στήν κορυφή τῆς 3ης πίστας καί νά κερδίσουμε τό κτήριο γιά τούς μικρούς. Θέσαμε νέο νά μαζέψουμε πόντους ἀπό δύσκολα κυκλάκια καί νά ἀποφύγουμε πρώτη φορά τούς λάκκους πού δέν δίνουν καί πολλά. Θά δοῦμε τί θά γίνει. Σ' εὐχαριστῶ πολύ γιά τήν ἀπάντηση.
 

DeletedUser1347

Guest
Μήπως γνωρίζει καποιος την ακριβή ώρα και ημέρα που τελειώνει το event αυτό?:confused:
 

DeletedUser1517

Guest
Θέλει πολλά φρουρῶν δυστυχῶς. Ἀλλά θά τό προσπαθήσουμε. Καί νομίζω ὄτι συμφέρει πιό πολύ ν' ἀνοίξεις κυκλάκια ἐδῶ παρά νά πᾶς στούς λάκκους. Μή μᾶς μείνουν καί τά ἀγάλματα, δέν ἔχουμε πόλη νά τά ἐκθέσουμε χά χά.

Δεν είναι δύσκολο το φρουρών, ειδικά αν έχεις τερματίσει στρατώνα σε αναβαθμίσεις ή στίβο και καλό είναι να αφήνεις και τα δυο αμάζευτα. Εξαρτάται φυσικά και πόσες αναβαθμίσεις διμοιρίας έχεις πάρει από την τελευταία φορά που πήρες αναβάθμιση στρατώνα, καθώς και αν έχεις χτίσει τις βελόνες της θύελας.
Είναι ωραίο έμβλημα και προωθεί τον κόσμο να δώσει σημασία στο στρατό, που πολλοί δεν ασχολούνται με το να αναβαθμίζουν στρατώνα και οπλοστάσια, ενώ είναι ένα απαραίτητο εργαλείο για το τουρνουά που επίσης δε συμμετέχουν όλοι όπως πρέπει. Πιστεύω ότι είναι το πιο χρήσιμο έμβλημα της περιπέτειας.

Καλησπέρα σέ ὅλους.
Ἐπίσης εἴχαμε μικρό μέλος πού ἦταν στήν ἀρχή καί δέν μποροῦσε π.χ. νά βγάλει ἔμβλημα θαυματοποιῶν γιατί ...δέν εἶχε ἐρευνήσει τά θαύματα. Σ' αὐτό τό ἐπίπεδο θά μποροῦσατε νά ἀφήνετε τούς μικρούς νά μποροῦν νά βάζουν πόντους σέ ἀρχαῖα θαύματα κι ἄς μήν ἔχουν ἐρευνήσει ἀκόμα τό σχετικό κεφάλαιο. Τέλος πάντων τά ἐμβλήματα αὐτά βγῆκαν ἀπό τούς ὑπόλοιπους.

Θεωρώ ότι ένας νέος παίκτης χρειάζεται 1-2 εβδομάδες για να φτάσει στα θαύματα οπότε μάλλον η εταιρεία καλώς το προέβλεψε αυτό για να εμποδίσει τα push-accounts του σαββατοκύριακου, θα μπορούσε ο οποιοςδήποτε να βγάζει μικρούς λογαριασμούς για να "φτιάξει" τα θαύματά του και να έχει εύκολο το έμβλημα αφού στους μικρούς λογαριασμούς τα βιβλία είναι άφθονα γενικά από τις επαρχίες που ξεκλειδώνεις πολύ γρήγορα. Όπως είπες τα λύσατε οι υπόλοιποι.

Όπως και για τα Ορκς, μην είμαστε υπερβολικοί γιατί υπήρχαν μόνο σε μια γραμμή, και εγώ δεν έχω φτάσει στα ορκ, αν δεν είχαν οι υπόλοιποι δεν θα πηγαίναμε από εκείνη τη γραμμή (και ήταν η γραμμή που απαιτούσε και τα 3ης κατηγορίας αγαθά), οπότε υπήρχε λύση να πας από άλλο μονοπάτι αν η συντροφιά σου είναι μικρής δυναμικότητας.

Αυτό που λέμε είναι ότι θα έπρεπε να είχε προβλεφτεί και έστω ένα μονοπάτι να οδηγεί στο σεντούκι χωρίς τις εξωπραγματικές ποσότητες σε αγαθά και τεχνουργήματα, που και οι ίδιοι οι διαχειριστές του φόρουμ έγραψαν σε προηγούμενο σχόλιο ότι οι ποσότητες είναι μεγάλες. Φαντάζομαι ότι στις επόμενες συντροφιές αυτό θα αλλάξει, ακόμα και να θέλει να κρατήσει τις μεγάλες ποσότητες για τις συντροφιές που πάνε για την πρωτιά, ε νομίζω δεν είναι και τίποτα να υπάρχει ένα μονοπάτι "βατό" για μικρές συντροφιές.

Επίσης εφόσον μιλάμε για ένα fantasy παιχνίδι και στα παιχνίδια fantasy οι αποστολές έχουν σκοπό να κάνουν το παίκτη να μαζέψει xp και να ανεβαίνει επίπεδο. Αυτό γίνεται θεματικά στο τουρνουά και δίνονται βιβλία σε πολλές επαρχίες του τουρνουά και στο τέλος του ως ομαδική ανταμοιβή, καθώς το XP εδώ είναι οι ΠΓ. Θα μπορούσε λοιπόν για να μην τα δίνουν οι παίκτες αυτά τα υλικά μόνο και μόνο για την διεκδίκηση της κορυφής να υπάρχει και μια ανταμοιβή σε βιβλία ρούνους ή οτιδήποτε άλλο κατα τη διάρκεια της περιπέτειας. Το θεματικό νόημα της αποστολής είναι ότι ξοδέψαμε κάποια υλικά, στρατό, εμβλήματα και αποκτήσαμε εμπειρία από αυτό, και νομίζω ότι ακόμα και να μην καταφέρει μια συντροφιά να ολοκληρώσει την περιπέτεια έχει αποκτήσει "εμπειρία" για να πάει πιο κοντά στο στόχο της την επόμενη φορά.
Γι'αυτό θεωρώ πως πρέπει όλες οι συντροφιές να ενθαρρύνονται και να παίζουν στις περιπέτειες, και να μην είναι απαγορευτικό εξαρχής για ορισμένους.

Αν παρόλα αυτά η εταιρεία σχεδιάσει και στην επόμενη περιπέτεια να έχει τέτοιες ποσότητες, καλό θα ήταν να τις βάλει πιο ψηλά στη διαδρομή για να μπορεί και αυτός που δεν έχει τις ποσότητες να εξοικείωθεί με τα εμβλήματα μέσω των άλλων βημάτων.

Όταν από την αρχή μπλοκάρει το σταυροδρόμι από τις ποσότητες δεν έχει προλάβει ο χρήστης να πάρει κάτι από την περιπέτεια.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

asterix8814

Περιπλανώμενο Ξωτικό
Το ποιο σωστό θα ήταν στην επόμενη περιπέτεια να μειωθούν λίγο οι απαίτησεις,ώστε να μπορούν όλοι να συνεισφέρουν στην συντροφιά τους.Και βέβαια τα 'δώρα΄ θα πρέπει να είναι ποιο ελκυστικά.
 

DeletedUser1487

Guest
Διαβαζοντας ολα τα παραπανω δημοσιευματα και κανοντας μια μικρη ερευνα ,καταληγω στο συμπερασμα οτι οι επερχομενες περιπετειες συντροφιας ειναι ενα κατασκευασμα απαραδεκτο και εντελως ασυμφορο για να μην πω καταστροφικο.
Δεν ειναι ενα δρωμενο που θα προσφερει τη χαρα του παιχνιδιου και της ευγενους αμιλλας, αλλα μια φαρσοκομωδια που αποσκοπει καθαρα και ξαστερα στο να ξετιναξει καθε παικτη απο χρηματα,υλικα και τεχνουργηματα για να τον ριξει στη συνεχεια στο τρυπακι των διαμαντιων .
Δεν κατακρινω την εταιρεια που θελει να βγαλει χρηματα ,καλα κανει .
Απλα εχω την επιλογη να βαλω το μυαλο μου να σκεφτει τα υπερ και τα κατα και να μην πεσω εθελουσιως στη παγιδα.
Προσωπικα δηλωσα στη συντροφια μου οτι θα απεχω .
Θα περιμενουμε στο μελλον καλυτερες συνθηκες σε δρωμενα, για να εχουμε τη χαρα της συμμετοχης αλλα και τα αναλογα οφελη αμφοτεροι ,δηλαδη και η εταιρεια και εμεις .
Ευχαριστω πολυ.
Αγαπητή ARELIA
Οι Περιπέτειες της Συντροφιάς είναι ένα event που αποσκοπεί στην συνεργασία, τον συντονισμό, την χαρά - λύπη και σύσφιγξη των σχέσεων όλων των μελών μίας συντροφιάς. Επιπρόσθετα δείχνει ποιές συντροφιές είναι συντροφιές και ποιές συντροφιές αποτελούνται απο μέλη που παίζουν μόνο για τον εαυτό τους. Το έπαθλο δεν έχει καμμία σημασία, αντίθετα η προσπάθεια να προχωρήσεις είναι πολύτιμη. Ομαδική δουλειά σε ένα ομαδικό παιχνίδι.
 

DeletedUser1487

Guest
Τέλος και αυτές οι Περιπέτειες.
Συγχαρητήρια στους Αλχημιστές που κέρδισαν για δεύτερη συνεχόμενη φορά το event και πολλά συγχαρητήρια στην συντροφιά μας GOLDEN TEAM που απέδειξε για άλλη μία φορά πόσο συντροφιά είναι και κατάφερε να τερματίσει πιο ψηλά από κάθε άλλη φορά. Άντε και 40.000 την επόμενη φορά.
Διάβασα όλα τα σχόλια του φόρουμ και έχω να σας πω τα εξής:
1. Το παιχνίδι είναι ομαδικό και πολλοί δεν το έχουν καταλάβει. Τα μέλη μίας συντροφιάς δεν μπορούν να προχωρήσουν ατομικά αν δεν τους βοηθήσει η συντροφιά τους.
2. Οι Περιπέτειες Συντροφιάς είναι ένας διαγωνισμός που απαιτεί την συνεργασία όλων των μελών μίας συντροφιάς.
3. Οι Αρχιμάγοι κάθε συντροφιάς δεν είναι διακοσμητικά στοιχεία, αλλά πρέπει να συντονίζουν, να βοηθούν και να δίνουν οδηγίες σε όλα τα μέλη τους.
4. Εάν κάποιοι δεν επιθυμούν ή δεν έχουν τον χρόνο για να συμμετάσχουν στις Περιπέτειες, πρέπει να βγαίνουν από τις συντροφιές και να αντικαθίστανται από άτομα που βοηθούν.
5. Όλοι οι παίκτες μίας συντροφιάς δεν προσφέρουν τα ίδια πράγματα αλλά όλοι προσφέρουν, όχι για να κερδίσουν το έπαθλο αλλά για να παίξουν.
6. Το να διαβάζω σχόλια από παίκτες που ανήκουν σε συντροφιές οι οποίες έχουν ανενεργούς ή όχι τόσο ενεργούς παίκτες δεν μου λέει τίποτα και θα συμβούλευα όσους παίκτες ευχαριστιούνται το παιχνίδι να βρουν μία συντροφιά όπου όλα τα μέλη θα είναι ενεργά και ο Αρχιμάγος θα είναι παρών για αυτούς.
7. Το φόρουμ είναι ένα μέρος όπου μπορούμε με σχόλια για να βελτιώσουμε το παιχνίδι αλλά εσείς παραπονιέστε συνέχεια. Προσπαθήστε να γίνετε καλύτεροι στο παιχνίδι και απαιτείστε να γίνει καλύτερη η συντροφιά σας και ο Αρχηγός σας.
 

DeletedUser1517

Guest
Παρακαλώ όχι διπλές δημοσιεύσεις

Συμπαίκτη @ekatogxeir καταρχάς συγχαρητήρια.
Επέτρεψέ μου να σου πω πως έχεις γράψει 7 πράγματα και σχεδόν όλα αφορούν τους παίκτες που παίζουν στην περιπέτεια και σχεδόν τίποτα για την ίδια την περιπέτεια. Είναι αυτονόητο ότι οι περιπέτεια αναφέρεται στην ομαδικότητα. Είσαι σχεδόν off topic και ούτε σχόλια του τύπου οι περιπέτειες αποδεικνύουν ποιες είναι συντροφιές και ποιοι παίζουν για τον εαυτό τους ταιριάζουν σε ένα forum. Με τα δεδομένα χώρου που υπάρχουν σε μεγάλες συντροφιές να πούμε ένα μπράβο που τουλάχιστον συμμετείχαν και ένα μπράβο και σε εσάς και σε όλους όσους προσπάθησαν. Εμένα η συντροφιά μου πέρασε τους 3 πρώτους, και δλδ τι; να παραμηθιαστώ ότι είμαι σε πιο ομαδική συντροφιά. Αφενώς δεν είχαν χώρο, αφετέρου έχουν και ζωή.

Ας ασχοληθούμε λίγο με τις περιπέτειες και τη βελτίωσή τους και όχι με συγκρίσεις και με το πως εδώ εκφράζει ο καθένας την κριτική του ή το παράπονο του

Αυτό που λέμε τόσο έντονα είναι ότι κάποιοι για να φτάσουν στο επίπεδο της συνεργασίας πρέπει να έχουν τριβή με τις περιπέτειες, όταν αυτό είναι απαγορευτικό για ορισμένες συντροφιές λόγω των ποσοτήτων δεν έχουν τη δυνατότητα να μάθουν από τα λάθη τους (και για να κάνατε καλύτερο σκορ σίγουρα κάνατε καλύτερους χειρισμούς από την προηγούμενη οπότε καταλαβαίνεις που το πάω). Συμφωνώ ότι στις περιπέτειες δεν παίζεις για τα δώρα αλλά είναι και αυτό μια άποψη η οποία κυριαρχεί και δεν μας πέφτει λόγος να την κρίνουμε, πρέπει να φτάσει στην εταιρεία όπως και να 'χει.

Να βρεθώ on-topic τώρα:
Στα fantasy games η έννοια του quest εμπεριέχει το "απόκτησε" όχι το ξόδεψε. Ακόμα και στο μαγικό φίλτρο για να το φτιάξεις σου λέει "απόκτησε" ενώ ειδικά στο συγκεκριμένο θα είχε το ελεύθερο να πει ξόδεψε. Είναι προφανές ότι η εταιρεία παρέκαμψε σε αυτό το σημείο το θεματικό του fantasy ίσως για λόγους εισπρακτικούς, οι οποίοι δεν είναι κατακριτέοι γιατί αν όντως οδηγήσουν σε βελτίωση της επιλογής αποστολών, που χρειάζεται εργατικά σε κώδικα, τότε καλώς απέκλεισε τους μικρούς από την ταλαιπωρία που μπορεί να τους έθετε εκτός παιχνιδιού με τόσα εμβλήματα και συνεχόμενες απορρίψεις αποστολών που τα παλιά μέλη έχουν συνηθίσει.

Όλοι το γράφουν και όλοι με αυτό ασχολούνται στους άλλους σερβερ, αν κάποιος ενδιαφέρεται να δει, ας μπει στο beta forum, μπορεί να εμπνευστεί και να γράψει και καμιά ιδέα γι'αυτό το πρόβλημα.

https://beta.forum.elvenar.com/index.php?threads/fellowship-adventures.8853/page-46

Συγχαρητήρια σε όσους συμμετείχαν και καλή τύχη στις επόμενες!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

Frifrou

Νέο Μέλος
Καλησπέρα σας.

Ο καθένας το παιχνίδι το βλέπει απ την οπτική που του επιτρέπει η ανάπτυξη του, προσωπική σαφώς αλλά και της ομάδας.
Δεν αποτελούνται όλες οι συντροφιές από παίκτες των 500.000 ή των 200.000 πόντων.

Δεν έχουν όλοι οι παίκτες δεκάδες χιλιάδες ορκ να τους κοιτάνε με παράπονο και να τους λένε..."πέτα μας στον κουβάα τον άπατοοο, πέτα μας φανταστικέ μου αφεντικέεεε "

Υπάρχουν και συντροφιές λοιπόν που για το καλό της ίδιας της συντροφιάς και της εξέλιξης της στο παιχνίδι αδυνατούσαν να παίξουν. Δε μπορώ να καταλάβω γιατί σας κάνει σε κάποιους τόσο περίεργο όλο αυτό;
Επίσης δεν μπορώ να καταλάβω γιατί να μην γκρινιάξει ένας μικρομεσαίος παίκτης επειδή δεν έχει τα φορτηγά - κοντέινερ με αγαθά να πετάξει στον άπατο κουβά;
Εμένα η προσωπική μου άποψη είναι μην κρίνετε για να μην κριθείτε! Και ο Αρχιμάγος ότι αποφασίζει είναι για το καλό της συντροφιάς του και σαφώς και δεν είναι διακοσμητικός.
Όταν λοιπόν αυτός κρίνει ότι μια συντροφιά με 5 παίκτες στη φυλή των ορκ δεν μπορούν να σηκώσουν το φορτίο αυτό του παιχνιδιού καλά κάνει και δεν παίζει.

Ετσι για την ιστορία λοιπόν, κάποια πράγματα πρέπει να λέγονται, κάποιες γκρίνιες πρέπει να γίνονται και κάποια πράγματα πρέπει να βελτιώνονται, για τη χαρά του παιχνιδιού όλων των παικτών.

Αυτά από μένα και καλή συνέχεια σε όλους μας.
 

DeletedUser3

Guest
Έχοντας ήδη προωθήσει τα σημαντικότερα από τα σημεία που αναφέρατε και συνεισφέρουν προς τη βελτίωση του παιχνιδιού, απλά θα ήθελα να βάλω εδώ ένα printscreen από την Κατάταξη, η οποία περιέχει σαν πληροφορία και την κανονική κατάταξη κάθε Συντροφιάς.

Ο λόγος, είναι για να επιβεβαιώσω τα κριτήρια τα οποία αξιολογούν οι Περιπέτειες Συντροφιάς.

MPE_Ranking_5-3-18.png

Συγχαρητήρια λοιπόν στα παιδιά από τη Συντροφιά Επιστήμη που απέδειξαν ότι τα κριτήρια δεν είναι το "ποιος έχει περισσότερα Αγαθά" και κέρδισαν την 3η θέση.
 

DeletedUser1517

Guest
@NeoRomeo
Ως μέλος πλέον της συντροφιάς Επιστήμη θα πρέπει να διευκρινίσω (εκπροσωπώντας με την άποψη μου τον εαυτό μου και όχι την ίδια τη συντροφιά), ότι μπήκα στη συντροφιά Επιστήμη, επειδή η προηγούμενη που ήμουν δεν μπορούσε να αντέξει τις ποσότητες.
Η συντροφιά που ήμουν προηγουμένως, δε συμμετείχε στη συγκεκριμένη περιπέτεια ενώ είχε πάει πάρα πολύ καλά στην προηγούμενη.
Το "ποιος έχει τα περισσότερα αγαθά" δεν είναι κριτήριο για την αναρρίχηση στη 10άδα, άλλα το ποιος μπορεί να έχει τα αγαθά είναι κριτήριο για το αν θα συμμετάσχει στην περιπέτεια ή όχι...

Η συντροφιά αξίζει και τα δικά μου συγχαρητήρια για τον τρόπο που με φιλοξένησε
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Κορυφή