• Καλωσήρθες στα μέρη μας ταξιδιώτη — Επισκέπτεσαι για πρώτη φορά το forum μας;

    Σε έχω ξαναδεί να τριγυρνάς εδώ γύρω; Για να συμμετάσχεις σε συζητήσεις ή να θέσεις σε όλους το ζήτημα που σε απασχολεί, θα χρειαστεί να αποκτήσεις ένα λογαριασμό στο forum. Απόκτησε το λογαριασμό σου πατώντας εδώ!

[Feedback] Νεο Κεφαλαιο

entiman

Νέο Μέλος
Τι να πρωτογραψω.... ΕΛΕΟΣ ισως ? Αλλαζετε τα κτιρια (παλι) , ζητατε εξωφρενικες υλες στις ερευνες (παλι) , ουνουριο και σποροι παραγονται
απο την αγορα (1 κτιριο ) , οι επεκτασεις δεν φτανουν ουτε στο ελαχιστο να καλυψουν τις αναγκες των κτιριων που απαιτουνται και μετα μιλατε για υπεροχα κτιρια και ουρανια τοξα .... Πανω που εγιναν μερικες θετικες κινησεις (Παραγωγη Στρατου) και ειδαμε το παιχνιδι με αλλο ματι ,ερχεται παλι το νεο κεφαλαιο και μας τσακιζει το νευρικο συστημα .Αν δεν το εχετε καταλαβει ,σε αυτο το παιχνιδι μπαινουμε για να χαλαρωσουμε και να ηρεμησουμε , αν μας σπατε τα νευρα τι ακριβως πιστευετε οτι θα γινει ? Αν λοιπον υπαρχει ορατος ο κινδυνος οι λιγοι ενεργοι παικτες πλεον, να αποχωρησουμε ,ειναι δυνατον να μιλατε για νεους παικτες και πως θα τους δελεασετε να ξεκινησουν το παιχνιδι απο το μηδεν ?ΦΙΛΙΚΑ παντα.....
 
Συμφωνώ απόλυτα και πόσο μάλλον όταν ένα κτίριο με εναλλαγή σου δίνει ουνούριο και σπόρους όταν η έρευνα σου ζητάει ταυτόχρονα σπόρους και ουνούριο, τα οποία ιδρώνεις να τα μαζέψεις και το βράδυ σου παίρνει το παιχνίδι 10%.
Και αν δουλεύεις στην καθημερινότητά σου.....ότι μαζεύεις από τη στιγμή που επιστρέφεις στο σπίτι σου, την άλλη μέρα το πρωί το χάνεις.....
 

dimdalax

Ξωτικό του Δάσους
Καλημέρα. Δεν θέλω να πάρω την θέση καμιας πλευράς, αλλά δεν μου αρέσει η γκρίνια. σίγουρα σε κάθε καινούριο κεφάλαιο που βγαίνει υπάρχει και η σχετική δυσκολία και όντως τα κτήρια είναι μεγάλα, που πιθανόν θέλουν να ξοδέψουμε διαμάντια ή να αγοράσουμε, για τις πολυπόθυτες επεκτάσεις. Αν το δούμε όμως καλύτερα και χαλαρώσουμε, η αγορά δεν χρειάζεται να παράγει σπορά. Υπάρχουν αρκετά βοηθητικά κτήρια που δίνουν σπορά και μπορείς να τα αποκτήσεις εύκολα απο την ακαδημία ή απο τα διάφορα ιβεντ. Αν ξέρεις οτι ο εργαζόμενος πληθυσμός σου είναι υπεύθυνος για το ουνούριο που παράγεται στην αγορά, χρειάζεται μόνο να αναβαθμίσεις κτήρια τα οποία θα δεσμεύσουν περισσότερο πληθυσμό και θα αυξηθεί έτσι η παραγωγή του ουνούριου. Μπορείς ακόμα να σταματήσεις την παραγωγή των έμψυχων αγαθών σου, έτσι ώστε να αυξηθεί η σπορά που θα παίρνεις απο τα βοηθητικά κτήρια. Επίσης έχεις κολλήσει στην έρευνα καθώς περημένεις να μαζέψεις την απαιτούμενη ποσότητα ουνούριου για να εξερευνήσεις νέες τεχνολογίες??? Κανένα πρόβλημα. Με τους ΠΓ μπορείς να αναβαθμίζεις τους πύργους του ηλιοβασιλέματος ή όποιο άλλο θαύμα κρίνεις εσύ ότι θα σου είναι χρήσιμο. Είναι ενα πολύ χαλαρωτικό παιχνίδι και δεν χρειάζεται άγχος καθόλου. Όλοι μας χρειαζόμαστε ενεργούς παίχτες με όρεξη για το παιχνίδι, για να έχουμε νέες ιδέες και προτάσεις για να μας γίνει πιό ευχάριστο και διασκεδαστικό.
Φιλικά Δημήτρης
Υ.Γ. Ελπίζω να βοήθησα κάπως.
 

ttmmf

Περιπλανώμενο Ξωτικό
συμφωνω απολυτα μαζι σου dimdalax.. ειναι ενα παιχνιδι σκεψης και στρατηγικης και ετσι πρεπει να το αντιμετωπιζουμε.. προφανως και καθε καινουργιο κεφαλαιο ειναι μια προκληση γιατι γινεται ακομα και ποιο δυσκολο αρα ο καθενας μας θα πρεπει να σκεφτει τους τροπους και τις κινησεις που θα πρεπει να κανει στην πολη του για να ανταπεξελθει.. ποιο δηλαδη θα ηταν το νοημα να βγαλεις το κεφαλαιο σε 20-30 μερες.. δεν εχει που δεν εχει πολλα πραγματα να ασχοληθεις αν γινουν ''ξενερωτα'' και τα κεφαλαια τοτε δεν θα μεινει κανενας στο παιχνιδι.. οποτε οχι γκρινια και αγχος.. στο τελος μολις κανει ο καθενας μας και την τελευταια ερευνα ερχεται η ικανοποιηση.. υπομονη λοιπον και ολα καλα θα πανε..
Υ.Γ. το ονουριο ειναι οντως ενα θεμα.. κριμα που δεν υπαρχει καποιο θαυμα για απομοιωση η εστω καποιο βοηθητικο κτηριο που να παραγει οπως υπαρχουν για τους σπορους.. ας ελπισουμε να μπει καποιο αμεσα..
 

dimdalax

Ξωτικό του Δάσους
Ξεκλειδωνεται κάποιο πολιτιστικό κτήριο που δίνει ουνούριο και στο τέλος του κεφαλαίου υπάρχει και θαύμα. Για το μόνο πράγμα που θα μπορούσα να γκρινιάξω δικαίως είναι ότι τα κτήρια της φυλής θέλουν λευκόχρυσο και αγαθό ανόδου ξύλου και σε μεγάλες ποσότητες. Θα μπορούσε να ήταν τουλάχιστο το ενισχυμένο μας έμψυχο.
 
  • Like
Αντιδράσεις: XANIA7

Faust

Νέο Μέλος
Καλησπέρα.
 

Συνημμένα

  • Screenshot.png
    Screenshot.png
    159,8 KB · Προβολές: 110
  • Like
Αντιδράσεις: XANIA7

ttmmf

Περιπλανώμενο Ξωτικό
το πολιτιστικο κτηριο δινει ψιχουλα ουτε αξιο αναφορας δεν ειναι το δε θαυμα δυστυχως δεν περιλαμβανει απομοιωση οποτε..
τελος συμφωνω με την faust σε οτι αφορα τους πυροραβδους υπαρχει μεγαλη ελλειψη.. ας ελπισουμε οταν θα μπουν κι αλλοι παικτες στο κεφαλαιο να ισορροπησει η κατασταση..
 
  • Like
Αντιδράσεις: XANIA7

Faust

Νέο Μέλος
Κατά τη γνώμη μου η είσοδος και νέων συμπαικτών στο κεφάλαιο θα έχει σαν αποτέλεσμα την ακόμα μεγαλύτερη έλλειψη του υλικού. Αυτό προκύπτει από το ότι και τα 4 (x2 ή x3) κτίρια του οικισμού που πρέπει να χτίσουν όλοι οι παίκτες για να ολοκληρώσουν το κεφ. χρειάζονται πυρόραβδο ενώ το ίδιο θα παράγεται ως ενισχυμένο αγαθό σε αναλογία 1:3 παίκτες που θα μπαίνουν. Αν δε προσθέσουμε στη συνέχεια και τις 3 αναβαθμίσεις για το κάθε κτίριο με το ίδιο υλικό, κάθε άλλο παρά εξισορρόπηση θα έχουμε. Δεν απορώ καθόλου που οι 40 σελίδες αναζήτησης για πυρόραβδο χθες στην αγορά μου...σήμερα έγιναν 50.
 
  • Like
Αντιδράσεις: XANIA7

Frifrou

Νέο Μέλος
Καλησπέρα σας.

Οσον αφορα τους ραβδους προσπαθησαν τουλαχιστον να κοψουν την αισχροκερδια σε αυτο το κεφαλαιο και στα συγκεκριμενα αγαθα.
Βλεπεις με τους πραματευταδες μα κουτσα μα στραβα θα τους βρεις τους ραβδους, αργα μεν αλλα θα τους βρεις.
Φανταζεστε να μην υπηρχε κι αυτο γλεντια που θα εκαναν οι εχοντες ραβδους; θα εδιναν 2.000 και θα ζηταγαν 20.000 οπως κανουν ολοι οσοι εχουν λευκοχρυσους κτλ κτλ.
Δυστυχως παρολη αυτην την προσπαθεια των δημιουργων του παιχνιδιου, οι αδικιες δυστυχως σε ολα τα υπολοιπα δεν εξισσοροπουνται.
Υπαρχουν 2 ταχυτητων παικτες....οι ατυχοι φουκαραδες με αγαθα του σωρου και οι ευννοημενοι , που το μεγαλυτερο ποσοστο εξ αυτων ( για να ειμαι δικαιη αφηνω και καποιους εκτος ), αισχροκερδει.
 

knightmaregr

Community Manager - Elvenar Greece, InnoGames GmbH
Ομάδα του Elvenar
Community Manager
Καταλαβαίνουμε τη δυσαρέσκειά σας και συμφωνούμε απόλυτα. Έχουμε ήδη αναφέρει στην InnoGames τα σχόλιά σας, και ευχαριστούμε για ακόμη μία φορά που συμμετέχετε έτσι, διότι μόνο μέσω των σχολίων σας μπορούμε να βελτιώσουμε το παιχνίδι.
 
Καλησπέρα σας.

Υπαρχουν 2 ταχυτητων παικτες....οι ατυχοι φουκαραδες με αγαθα του σωρου και οι ευννοημενοι , που το μεγαλυτερο ποσοστο εξ αυτων ( για να ειμαι δικαιη αφηνω και καποιους εκτος ), αισχροκερδει.

Καλημέρα σας
1) Συμφωνώ απόλυτα @Frifrou πως υπάρχουν παίχτες "αδικημένοι" ως προς τα ενισχυμένα τους αγαθά,
2) Διαφωνώ κάθετα πως το μεγαλύτερο ποσοστό των "ευνοημένων" παιχτών αισχροκερδεί.

Ως προς το πρώτο υπάρχει η βλακεία της ΙΝΝΟ να πετάει κτήρια στα event που δίνουν μονίμως σε όλους το ίδιο αγαθό, όπως ανέφερε και ο φίλος @Yeilos ΕΔΩ . Σε άλλον σέρβερ είχα ενίσχυση στους λίθους και έπαιζα χωρίς εργοστάσια γιατί έβγαζα ένα σκασμό ελιξίριο από κτήρια event. Σε αυτόν τον σέρβερ έχουν εξαφανιστεί οι προσφορές για μετάξι και κρύσταλλο που ζητάνε πάπυρο. Κι αν βρεις θα είναι για αγαθά 1ης κατηγορίας. Σκέφτομαι σοβαρά να πετάξω τα εργοστάσια παπύρου και να αντικαταστήσω με ξύλου ή να μην τα αντικαταστήσω και καθόλου. ΞΥΛΟ ΥΠΑΡΧΕΙ!!!
Από την άλλη, αν υποθέσουμε πως έχουν εξασφαλίσει μια ισορροπία στην αρχική ανάθεση των ενισχυμένων αγαθών όταν ξεκινάει ένας παίκτης το παιχνίδι, δεν μπορούν να προβλέψουν ποιοι παίκτες δεν θα συνεχίσουν να παίζουν. Συνεπώς δεν μπορούν να προβλέψουν αν τα ποσοστά των ενισχυμένων αγαθών των παικτών που παραμένουν ενεργοί είναι ισορροπημένα. Αν από τους ενεργούς παίκτες το 50% έχει ξύλο το 30% μάρμαρο και το 20% ατσάλι πχ υποθέτω ότι δεν είναι κάτι που εξισορροπείται εύκολα, προγραμματιστικά εννοώ. Απλά το κάνουν ακόμα χειρότερο με την βλακεία τους...και το κακό είναι πως δεν φαίνεται να τους ενδιαφέρει να διορθώσουν την βλακεία τους.

Ως προς το δεύτερο, όχι, δεν είναι οι πλειονότητα των παικτών που αισχροκερδούν. Είναι μετρημένοι στα δάχτυλα και τους ξέρουμε όλοι. Οι περισσότεροι παίκτες που έχουν ενίσχυση σε αγαθά με έλλειψη απλά βρίσκουν προσφορές έτοιμες στην αγορά και παίρνουν. Δεν χρειάζεται να βάλουν δικές τους γι' αυτό και δεν φαίνονται. Η λύση είναι απλή αλλά ανέφικτη, μιας και οι περισσότεροι παίκτες δεν πολυενδιαφέρονται να κάνουν κάτι γι' αυτό. Για σκέψου όμως να έπεφτε ολικό μποϊκοτάζ σε αυτούς που αισχροκερδούν. Και εννοώ ακόμα και στις προσφορές - κοροϊδία που βάζουν με 3 αστέρια και διαφορά 10 κομμάτια (10010 για 10000 πχ) μόνο και μόνο για να πάρουν τα 3 αστέρια. Οπότε, δεν ρίχνω κανένα φταίξιμο σε αυτούς αλλά σε όλους τους υπόλοιπους που παίρνουν τις προσφορές τους.

Και για να μη βγω εντελώς off topic....προτιμώ ένα κεφάλαιο με προκλήσεις ως προς την ολοκλήρωσή του, παρά τη βαρεμάρα να τελειώνω το κεφάλαιο σε 1 μήνα και μετά να περιμένω άλλους 5-6 για το επόμενο.
 

Frifrou

Νέο Μέλος
Καλημέρα σας
1) Συμφωνώ απόλυτα @Frifrou πως υπάρχουν παίχτες "αδικημένοι" ως προς τα ενισχυμένα τους αγαθά,
2) Διαφωνώ κάθετα πως το μεγαλύτερο ποσοστό των "ευνοημένων" παιχτών αισχροκερδεί.

Ως προς το δεύτερο, όχι, δεν είναι οι πλειονότητα των παικτών που αισχροκερδούν. Είναι μετρημένοι στα δάχτυλα και τους ξέρουμε όλοι. Οι περισσότεροι παίκτες που έχουν ενίσχυση σε αγαθά με έλλειψη απλά βρίσκουν προσφορές έτοιμες στην αγορά και παίρνουν. Δεν χρειάζεται να βάλουν δικές τους γι' αυτό και δεν φαίνονται. Η λύση είναι απλή αλλά ανέφικτη, μιας και οι περισσότεροι παίκτες δεν πολυενδιαφέρονται να κάνουν κάτι γι' αυτό. Για σκέψου όμως να έπεφτε ολικό μποϊκοτάζ σε αυτούς που αισχροκερδούν. Και εννοώ ακόμα και στις προσφορές - κοροϊδία που βάζουν με 3 αστέρια και διαφορά 10 κομμάτια (10010 για 10000 πχ) μόνο και μόνο για να πάρουν τα 3 αστέρια. Οπότε, δεν ρίχνω κανένα φταίξιμο σε αυτούς αλλά σε όλους τους υπόλοιπους που παίρνουν τις προσφορές τους.

Καλησπέρα αγαπητή Jaheira,
Το λάθος στην αναρτηση μου οσον αφορα τους ευνοημενους παικτες που αισχροκερδουν, ήταν οτι επρεπε να γραψω που φαινονται στην αγορά και αισχροκερδουν.
Γιατι γι αυτο μιλαμε, αυτο που βλεπω στην αγορα, δεν μιλαω για τους παικτες που μπαινουν παιρνουν προσφορες και ουτε καν βαζουν. Οτι βλεπω ξερω και αυτο λεω.
Η ουσια λοιπον ειναι ιδια εαν το καλοσκεφθεις. Το 90% των προσφορων σε συγκεκριμενα αγαθα ειναι αδικες, απο αυτες που φαινονται στην αγορα, ξαναλεω.
Και φυσικα η συμμαχια μου εχει παικτες πχ μεταξαδες η κρυσταλλαδες που θα βοηθησουν αλλα εαν εγω βιαζομαι και θελω αγαθο και το βρω στην αγορα θα το παρω και ας ειναι αδικη για να προχωρησω το παιχνιδι μου και για να " ξελαφρωσω" το συμμαχο μου τον μεταξα/κρυσταλλα, απ το να τρεξει να παραξει και να μου παρει εκεινος τις προσφορες.

*Εαν δεν εβαζα αδικες για μενα πχ να παρω τον λευκοχρυσο θα περιμενα 1 βδομαδα τουλαχιστον, να μαζεψω οτι χρειαζομαι, να προχωρησω την ερευνα μου και στο μεταξυ η νυχτα θα εκανε παρτυ στον μαζεμενο μου λευκοχρυσο.

Γι αυτο λοιπον θεωρω οτι η εισαγωγη του πραματευτη μας γλυτωνει απο μεγαλα προβληματα.
Ισως θα επρεπε να το σκεφθουν να τον βαλουν σε ολα τα αγαθα. και τα βασικα και τα εμψυχα. Τοτε θα μιλαγαμε επι ισοις οροις.
 

eevvaa

Νέο Μέλος
καλησπερα
τα αγαθα της ανοδου που απαιτουνται για τα κτηρια της νεα φυλης ειναι διαφορετικα για τον καθενα και εξαρτωνται απο το μπονους του καθενος +1 η +2 αρα δεν υπαρχουν τυχεροι η ατυχοι... (απο οσο γνωριζω το βασικο αγαθο το ξυλο δεν ειναι σπανιο αρα θεωριτικα ουτε και οι πυροραβδοι )
δυο ειναι τα σεναρια
1)οσοι εχουν αυτο το μπονους αργησαν να μπουν με αποτελεσμα να δημιουργηθει η αγορα στην κατασταση που ειναι αυτη την στιγμη
και στην συνεχεια απλα να παιρνουν τις ετοιμες προσφορες χωρις να αναγκαζονται να ανοιξουν εμπορους κλπ
2) η αγορα δουλευει με μια νοοτροπια του τυπου δεν βρισκουμε ενα υλικο ολοι ζηταμε απο αυτο χωρις παντα να το εχουμε αμεση αναγκη
 

kailaris

Περιπλανώμενο Ξωτικό
καλησπερες
στους πραματευταδες ειχα πει 2 πραματακια για την καταπληκτικη αυτη εποχη που μας εφεραν
τοτε ειχαν γραψει κ αλλοι παιχτες οπως κ εδω κ λεγαν πανω κατω τα ιδια πχ κτιριακια σπορας θαυματα που ριχνουν τις μειωσεις κ κατι τετοια
σχετικα ασχετα
ε αμα σας αρεσει ο δρομος που εχουν τραβηξει οι της ιννο τοτε η επιστημη εχει σηκωσει τα χερια ψηλα
στη νεα εποχη ουτε μπηκα ουτε εχω σκοπο να φτασω αφου το παιχνιδακι εχει γινει πλεον πιο χαλια πεθαινεις
ενας απλος παιχτης δεν προχωραει ουτε με αιτηση με αυτα που ζητανε

χαιρετισματα λοιπον στην εξουσια (που λεει ο μπιλαρας)
 
Κορυφή