• Καλωσήρθες στα μέρη μας ταξιδιώτη — Επισκέπτεσαι για πρώτη φορά το forum μας;

    Σε έχω ξαναδεί να τριγυρνάς εδώ γύρω; Για να συμμετάσχεις σε συζητήσεις ή να θέσεις σε όλους το ζήτημα που σε απασχολεί, θα χρειαστεί να αποκτήσεις ένα λογαριασμό στο forum. Απόκτησε το λογαριασμό σου πατώντας εδώ!

Μάχες

SOKRATIS72

Ξωτικό του Elvenar
Υπάρχει τρόπος να επιλέγω εγώ την σειρά που θα επιτίθενται τα στρατεύματά μου σε μια μάχη;
Από ό,τι είδα ξεκινάνε τα ελαφρά πεζικά πρώτα, μετά οι τοξότες και μετά τα βαριά πεζικά και όταν θα ξεκλειδώσω τα βαριά αποστάσεως πιστεύω ότι θα ακολουθούν.
Θα ήταν προτιμότερο σε κάθε γύρο να επέλεγα εγώ το κάθε στράτευμα που θα επιτίθεται ώστε να μπορώ να πετύχω την μέγιστη ζημιά στον αντίπαλο.
Π.χ. στον πρώτο γύρο να ξεκίναγα με αυτά που είναι αποστάσεως πρώτα, για να κάνουν την πρώτη ζημιά και μετά να ακολουθούσαν οι μάχες σώμα με σώμα. Στον 2ο γύρο να το άλλαζα αν με βόλευε και ούτω καθεξής.
 

DeletedUser3

Guest
Το χαρακτηριστικό το οποίο καθορίζει τη σειρά με την οποία παίζουν στη μάχη οι Μονάδες, είναι η Πρωτοβουλία. Όσο πιο υψηλή είναι η πρωτοβουλία, τόσο πιο νωρίς παίζουν.

Ο λόγος για τον οποίο η σειρά είναι τέτοια, έχει να κάνει με την Εξισορρόπηση του παιχνιδιού, δηλαδή είναι από τα βασικά στοιχεία της μηχανικής του παιχνιδιού, συνεπώς δεν είναι ιδιαίτερα πιθανό να αλλάξει.
 

SOKRATIS72

Ξωτικό του Elvenar
Οκ θα κοιτάξω να προσαρμόσω την στρατηγική πάνω σε αυτό.
Πάντως έχω παίξει σε παιχνίδια που οι μάχες ήταν με γύρους, πρίν καθιερωθούν σε browser games και υπήρχε η συγκεκριμένη δυνατότητα.
Ευχαριστώ για την διευκρίνιση.
 

DeletedUser30

Guest
Καλα θα ηταν Σωκρατες αλλα δεν γινεται ..
Το συστημα μαχης ευννοει τους εχθρους και θελει πολυ υπομονη μεχρι να αναβαθμισεις πληρως το πληθος στρατου ..
 
Κορυφή