• Καλωσήρθες στα μέρη μας ταξιδιώτη — Επισκέπτεσαι για πρώτη φορά το forum μας;

    Σε έχω ξαναδεί να τριγυρνάς εδώ γύρω; Για να συμμετάσχεις σε συζητήσεις ή να θέσεις σε όλους το ζήτημα που σε απασχολεί, θα χρειαστεί να αποκτήσεις ένα λογαριασμό στο forum. Απόκτησε το λογαριασμό σου πατώντας εδώ!

Θραύσματα Ρούνων για Προπύργιο Νάνων

kailaris

Περιπλανώμενο Ξωτικό
καλημερα
στο προπυργιο νανων πως παιρνεις ρουνους?
εχω 2 σπασμενους αλλα δεν ξερω πως τους πηρα εχω παρει επαρχιες αλλα δινει ρουνους για τα αλλα κτιρια
εψαξα στο φορουμ κ στο wiki αλλα δεν βρηκα τι χρειαζεται
 

DeletedUser118

Guest
Να ξεκαθαρίσουμε κάτι, στα Αρχαία Θαύματα υπάρχουν 3 στοιχεία...

Ρούνοι
Θραύσματα Ρούνων
Σπασμένα Θραύσματα


Ρούνοι: Είναι οι 9 ρούνοι που αν ολοκληρώσεις ένα σετ μπορείς να χτίσεις ή να αναβαθμίσεις (πάνω από το επίπεδο 5) ένα Αρχαίο Θαύμα. Τους αποκτάς μόνο με την χρήση Θραυσμάτων Ρούνων και λίγη τύχη.

Θραύσματα Ρούνων: Τα εισάγεις στον κύκλο των Αρχαίων Ρούνων του Αρχαίου Θαύματος και ελπίζεις να καταφέρουν να φτιάξουν κάποιων από τους Ρούνους που σου λείπουν. Τα βρίσκεις, ολοκληρώνοντας επαρχίες, αποστολές και βοηθώντας με πόντους στην έρευνα Αρχαίων Θαύματων άλλων παικτών.

Σπασμένα Θραύσματα: Κάθε δέκα Σπασμένα Θραύσματα μπορείς να φτιάξεις ένα Θραύσμα Ρούνου για οποιοδήποτε Αρχαίο Θαύμα θες. Τα βρίσκεις, αν δοκιμάσεις να εισάγεις ένα Θραύσμα και το Θραύσμα τελικά φτιάξει έναν Ρούνο που ήδη έχεις τότε σπάει.

Τυχαιότητα:
Οι Ρούνοι κάθε άλλο παρά τυχαίοι είναι ως προς το για ποιο Αρχαίο Θαύμα θα είναι, εφόσον τους παίρνεις με Θραύσματα στο συγκεκριμένο Αρχαίο Θαύμα. Τυχαιότητα σε αυτούς παίζει μόνο στο να τύχει να είναι κάποιος που δεν έχει ήδη.
Θραύσματα Ρούνων, το από ποια Αρχαία Θαύματα θα κερδίσεις Θραύσματα Ρούνων εξαρτάται από το που βρίσκεσαι στις έρευνες. Αν δεν έχουν ερευνηθεί πχ τα Αρχαία Θαύματα των Νάνων δεν θα πάρεις ποτέ Θραύσματα για αυτά. Όταν ολοκληρώνεις μία επαρχία είναι εντελώς τυχαίο για ποιο Αρχαίο Θαύμα θα είναι το Θραύσμα που θα πάρεις. Όπως είναι λογικό όσο περισσότερα Αρχαία Θαύματα έχεις ερευνήσει τόσο μικραίνουν οι πιθανότητες για το καθένα. Αν έχεις ερευνήσει, δηλαδή, μόνο της βασικής φυλής τότε οι πιθανότητες για κάθε Αρχαίο Θαύμα είναι 50-50, αν όμως έχεις ερευνήσεις και τα Αρχαία Θαύματα των Νάνων, τότε η πιθανότητα να βρεις Θραύσμα για το κάθε Αρχαίο Θαύμα είναι 25%. Από την άλλη, σε μία αποστολή ξέρεις ήδη εκ των προτέρων για πιο Αρχαίο Θαύμα θα είναι.
Σπασμένα Θραύσματα, δεν υπάρχει τυχαιότητα εδώ, τα κερδίζεις απλά αν σπάσει κάποιος Ρούνος και απλά πρέπει να μαζέψεις 10 για να φτιάξεις ένα Θραύσμα.

Ελπίζω να έγινε πιο ξεκάθαρο πλέον.

Και συνοπτικά η απάντηση που ψάχνετε είναι: Είναι εντελώς τυχαίο από την κατάκτηση επαρχιών για ποιο Αρχαίο Θαύμα θα είναι το Θραύσμα Ρούνου που θα πάρετε. Άρα υπομονή και θα τα μαζέψετε.
 

kailaris

Περιπλανώμενο Ξωτικό
απο ερευνες ειμαι οκ
6zBrawh.png

xznB6wO.png


σημερα πηρα 4 επαρχιες

rvjjFOZ.png


τα σπασμενα πως βρεθηκαν χωρις να εχω ουτε ενα θραυσμα ρουνο?

Ayxy43E.png
 

DeletedUser20

Guest
Τα σπασμενα σου εχουν μεινει απο την προσπαθεια να σφυρηλατισεις ρουνους για το Μοναστηρι και τον Φαρο!
 

kailaris

Περιπλανώμενο Ξωτικό
απλα ημουν ατυχος στο οτι με 4 επαρχιες δεν μου εδωσε ουτε ενα νεο θραυσμα
δλδ απ οτι το κοβω σε 500 επαρχιες πανω κατω με το 25% ποσοστο που υπαρχει θα συμπληρωθει κ αυτο:):D:cool:

μου φανηκε παραξενο γι αυτο ρωτησα αν υπηρχε αλλος τροπος για θραυσματα
ευχαριστω
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

DeletedUser118

Guest
Είναι δύσκολη η συλλογή των Ρούνων και το χτίσιμο όσο και η αναβάθμιση των Αρχαίων Θαυμάτων. Αλλά είναι και λίγο λογικό γιατί οι ενισχύσεις που προσφέρουν είναι μοναδικές. :)
 

DeletedUser30

Guest
απλα ημουν ατυχος στο οτι με 4 επαρχιες δεν μου εδωσε ουτε ενα νεο θραυσμα
δλδ απ οτι το κοβω σε 500 επαρχιες πανω κατω με το 25% ποσοστο που υπαρχει θα συμπληρωθει κ αυτο:):D:cool:

μου φανηκε παραξενο γι αυτο ρωτησα αν υπηρχε αλλος τροπος για θραυσματα
ευχαριστω

Οχι δεν χρειαζεσαι 500 επαρχιες αλλα να κανεις αυτο που εκανα εγω πχ και καποιοι αλλοι.
Εδωσα 1000 ποντους γνωσης σε αλλους παιχτες και σε θαυματα για να φτασω να εχω τους ρουνους που χρειαζεται γιατι στο 5 επιπεδο η αναβαθμιση για το επιπεδο 6 γινεται με καινουργιους ρονους και οχι με ποντους γνωσης.
Ξεκινα βαλε σε μενα πχ ποντους γνωσεις εαν καποιος απο την συντροφια σου δεν εχει το προπυργιο νανων..
Βοηθηστε για να βοηθειθειτε οχι μονο παραπονα αδερφε .. ;)
 

SOKRATIS72

Ξωτικό του Elvenar
Δυστυχώς η αλήθεια είναι πως το 25% πιθανότητα να βρείς κάποιο θραύσμα που σου λείπει δεν ισχύει. Αυτή την στιγμή μετά από άνοιγμα 5 επαρχιών σερί πήρα μόνο θραύσματα από μοναστήρι και φάρο. Ούτε ένα από τα θαύματα των νάνων. Για το προπύργιο δεν το συζητώ είχα βρεί 4 θραύσματα στην αρχή και σπάσανε τα 2...!!!! Τώρα έχω φτάσει στους 3 ρούνους. Στα βουνά είχα λίγο περισσότερη τύχη και έφτασα με πολύ ιδρώτα και σπασίματα στους 8 ρούνους (συμπεριλαμβανομένης μιας 10αδας σπασμένων νανοθραυσμάτων).
Καλό θα ήταν να γνωρίζουμε τι θα γίνει όταν μπούμε στο 6ο επίπεδο των θαυμάτων και θα έχουμε χρησιμοποιήσει τους ρούνους που χρειάζονται και μας έχουν μείνει απόθεμα θραυσμάτων τα οποία δεν θα μπορούν να χρησιμοποιηθούν. Εγώ για παράδειγμα έχω 54 από το μοναστήρι και 49 από τον φάρο http://prntscr.com/aq2fcb. Όσο και δυσοίωνες να είναι οι πιθανότητες, θα ολοκληρωθούν τα σέτ των ρούνων των θαυμάτων και θα μείνουν κάποια θραύσματα αμανάτι. Εκτός και αν κάτσει η ακραία περίπτωση να μπεί ο πρώτος ρούνος (που δεν γίνεται να μη μπεί) και να σπάσουν 80 θραύσματα μετά...!!!
Οπότε αν ολοκληρωθεί το 2ο σέτ ρούνων ενός θαύματος θα συνεχίσει το σύστημα να μας δίνει από τα θραύσματά του και να κάθονται αμανάτι μαζί με τα άλλα να τα κάνουμε συλλογή ή θα σταματήσει το σύστημα να δίνει και θα ανεβάσει τις πιθανότητες να βρούμε κάποιο θραύσμα από τα άλλα θαύματα;
Τώρα αν η φιλοσοφία είναι ό,τι κάποια στιγμή θα αναβαθμιστούν και άλλο τα θαύματα οπότε καλό είναι να τα μαζεύετε, πείτε στους σχεδιαστές του παιχνιδιού "Φέξε μου που γλίστρησα ...!!!"
Ναι να έχουν ένα βαθμό δυσκολίας να βρεθούν τα θραύσματα και να είναι δύσκολο να φτιαχτούν τα σετάκια σε συνδιασμό με τους πολλούς πόντους γνώσης που χρειάζονται για να τελειώσει ένα επίπεδο. Αλλά καταντάει κοροϊδία να σου κάθονται συνεχώς θραύσματα από τα θαύματα της πρώτης εποχής και αν σου κάτσει κάποιο από την εποχή των νάνων να σου σπάει τόσο εύκολα και να τραβάς τις τρίχες της κεφαλής σου.
Από εκεί και πέρα ναι μπορείς με ανταλλαγές πόντων με άλλους παίκτες να κερδίσεις θραύσματα, αλλά αν δεν έχεις θαύμα ισάξιο με τον άλλο πώς θα κάνεις την ανταλλαγή;
Εκτός και αν σηκώσεις το θαύμα του άλλου δίχως να πάρεις πόντους σε δικό σου θαύμα μόνο και μόνο για ένα θραύσμα διότι δύσκολα να βρεθεί κάποιος να βάλει σε θαύμα της πρώτης εποχής πόντους γνώσης για να βάλει ο άλλος σε θαύμα της 2ης εποχής..
 

DeletedUser118

Guest
Δυστυχώς η αλήθεια είναι πως το 25% πιθανότητα να βρείς κάποιο θραύσμα που σου λείπει δεν ισχύει. Αυτή την στιγμή μετά από άνοιγμα 5 επαρχιών σερί πήρα μόνο θραύσματα από μοναστήρι και φάρο. Ούτε ένα από τα θαύματα των νάνων. Για το προπύργιο δεν το συζητώ είχα βρεί 4 θραύσματα στην αρχή και σπάσανε τα 2...!!!! Τώρα έχω φτάσει στους 3 ρούνους. Στα βουνά είχα λίγο περισσότερη τύχη και έφτασα με πολύ ιδρώτα και σπασίματα στους 8 ρούνους (συμπεριλαμβανομένης μιας 10αδας σπασμένων νανοθραυσμάτων).

Κλασική παρανόηση που γίνετε με τα ποσοστά... τα ποσοστά πιθανοτήτων δεν είναι αθροιστικά σε καμία περίπτωση. Δεν είναι μία μπάρα που φορτώνει και αυτό σημαίνει ότι σε κάθε κύκλο παίρνεις ένα Θραύσμα από κάθε Αρχαίο Θαύμα... όχιιιιιιιι... σημαίνει ότι κάθε φορά που ολοκληρώνεται μία επαρχία έχετε 25% πιθανότητα να βρείτε κάθε ένα από τα 4 Θραύσματα.

Καλό θα ήταν να γνωρίζουμε τι θα γίνει όταν μπούμε στο 6ο επίπεδο των θαυμάτων και θα έχουμε χρησιμοποιήσει τους ρούνους που χρειάζονται και μας έχουν μείνει απόθεμα θραυσμάτων τα οποία δεν θα μπορούν να χρησιμοποιηθούν. Εγώ για παράδειγμα έχω 54 από το μοναστήρι και 49 από τον φάρο http://prntscr.com/aq2fcb. Όσο και δυσοίωνες να είναι οι πιθανότητες, θα ολοκληρωθούν τα σέτ των ρούνων των θαυμάτων και θα μείνουν κάποια θραύσματα αμανάτι. Εκτός και αν κάτσει η ακραία περίπτωση να μπεί ο πρώτος ρούνος (που δεν γίνεται να μη μπεί) και να σπάσουν 80 θραύσματα μετά...!!!
Οπότε αν ολοκληρωθεί το 2ο σέτ ρούνων ενός θαύματος θα συνεχίσει το σύστημα να μας δίνει από τα θραύσματά του και να κάθονται αμανάτι μαζί με τα άλλα να τα κάνουμε συλλογή ή θα σταματήσει το σύστημα να δίνει και θα ανεβάσει τις πιθανότητες να βρούμε κάποιο θραύσμα από τα άλλα θαύματα;

Το σύστημα δίνει και θα δίνει πάντα Θραύσματα από όλα τα Αρχαία Θαύματα τα οποία ο παίκτης έχει ερευνήσει. Αυτό ισχύει μέχρι τώρα. Ίσως να βρεθεί ή να έχει βρεθεί κάποιος τρόπος να χρησιμοποιηθούν κι αυτά.

Τώρα αν η φιλοσοφία είναι ό,τι κάποια στιγμή θα αναβαθμιστούν και άλλο τα θαύματα οπότε καλό είναι να τα μαζεύετε, πείτε στους σχεδιαστές του παιχνιδιού "Φέξε μου που γλίστρησα ...!!!"

Αυτό δεν μπορούμε να το γνωρίζουμε, αλλά, δεν μπορούμε να αποκλείσουμε ότι θα υπάρξουν και άλλα επίπεδα στα Αρχαία Θαύματα ή ότι μπορεί να χρειαστούν τα Θραύσματα παλαιότερων Αρχαίων Θαυμάτων σε νέα. Όλα αυτά όμως δεν αποτελούν δεδομένα.

Ναι να έχουν ένα βαθμό δυσκολίας να βρεθούν τα θραύσματα και να είναι δύσκολο να φτιαχτούν τα σετάκια σε συνδιασμό με τους πολλούς πόντους γνώσης που χρειάζονται για να τελειώσει ένα επίπεδο. Αλλά καταντάει κοροϊδία να σου κάθονται συνεχώς θραύσματα από τα θαύματα της πρώτης εποχής και αν σου κάτσει κάποιο από την εποχή των νάνων να σου σπάει τόσο εύκολα και να τραβάς τις τρίχες της κεφαλής σου.
Από εκεί και πέρα ναι μπορείς με ανταλλαγές πόντων με άλλους παίκτες να κερδίσεις θραύσματα, αλλά αν δεν έχεις θαύμα ισάξιο με τον άλλο πώς θα κάνεις την ανταλλαγή;
Εκτός και αν σηκώσεις το θαύμα του άλλου δίχως να πάρεις πόντους σε δικό σου θαύμα μόνο και μόνο για ένα θραύσμα διότι δύσκολα να βρεθεί κάποιος να βάλει σε θαύμα της πρώτης εποχής πόντους γνώσης για να βάλει ο άλλος σε θαύμα της 2ης εποχής..

Οι προσωπικές ανταλλαγές μεταξύ παικτών είναι δικό τους θέμα. Και προφανώς δεν μπορεί η εταιρεία να παρέμβει σε αυτό. Όμως η δημιουργία ομάδων ανταλλαγής πόντων μεταξύ των μελών μιας συντροφιάς, είτε αυτά χρειάζονται τα Θραύσματα είτε όχι, είναι μία πολύ καλή επιλογή συνεργασίας και ενότητας! ;)
 

DeletedUser

Guest
Γνωριζουμε αν η εταιρεια στο μελλον δωσει τη δυνατοτητα να χρησιμοποιησουμε οσα θραυσματα μας μεινουν.?
 

DeletedUser118

Guest
Δεν γνωρίζουμε κάτι ακόμα. Αλλά από ότι μας έχει συνηθίσει σίγουρα κάτι καλό θα βρει να γίνουν και αυτά.
 

kailaris

Περιπλανώμενο Ξωτικό
Οχι δεν χρειαζεσαι 500 επαρχιες αλλα να κανεις αυτο που εκανα εγω πχ και καποιοι αλλοι.
Εδωσα 1000 ποντους γνωσης σε αλλους παιχτες και σε θαυματα για να φτασω να εχω τους ρουνους που χρειαζεται γιατι στο 5 επιπεδο η αναβαθμιση για το επιπεδο 6 γινεται με καινουργιους ρονους και οχι με ποντους γνωσης.
Ξεκινα βαλε σε μενα πχ ποντους γνωσεις εαν καποιος απο την συντροφια σου δεν εχει το προπυργιο νανων..
Βοηθηστε για να βοηθειθειτε οχι μονο παραπονα αδερφε .. ;)

κ εγω φιλε μου στα πρωτα θαυματα ειχα δωσει πολλααααααα ποντακια για να βρω ρουνους (οπως λες πχ να βαλω σε σενα που το εχεις) οκ πηρα 3 ρουνους αγορασα τον τελευταιο κ τα εφτιαξα αλλα εγω δεν εχω παρει ουτε ενα ποντο απο αυτους που βοηθησα
τωρα δλδ να βαλω παλι τρελα ποντακια να τα φτιαξω να μεινω παλι πισω σε ολα τα αλλα κ στο τελος παλι τιποτα
ε δε νομιζω
κ δεν ειναι παραπονο αυτο που λεω αλλα το οτι ειναι πολυ δυσκολο με πιθανοτητες 25% να συμπληρωσεις τους ρουνους
χωρια οτι υπαρχουν κ τα σπασμενα
πως το βλεπω εγω? μονο με διαμαντια η με 500 επαρχιες
διαμαντια ξανα γιοκ
καλησπερες
 

DeletedUser

Guest
κ εγω φιλε μου στα πρωτα θαυματα ειχα δωσει πολλααααααα ποντακια για να βρω ρουνους (οπως λες πχ να βαλω σε σενα που το εχεις) οκ πηρα 3 ρουνους αγορασα τον τελευταιο κ τα εφτιαξα αλλα εγω δεν εχω παρει ουτε ενα ποντο απο αυτους που βοηθησα
τωρα δλδ να βαλω παλι τρελα ποντακια να τα φτιαξω να μεινω παλι πισω σε ολα τα αλλα κ στο τελος παλι τιποτα
ε δε νομιζω
κ δεν ειναι παραπονο αυτο που λεω αλλα το οτι ειναι πολυ δυσκολο με πιθανοτητες 25% να συμπληρωσεις τους ρουνους
χωρια οτι υπαρχουν κ τα σπασμενα
πως το βλεπω εγω? μονο με διαμαντια η με 500 επαρχιες
διαμαντια ξανα γιοκ
καλησπερες
Φιλε μου οσων αφορα το που και σε ποιους βαζει καποιος ποντους ειναι προσωπικο ζητημα.Αντι να βαζεις σε οποιον να ναι για τους ρουνους θα μπορουσες να το κανεις ανταλλαγη μεσω συννενοησης με καποιον.
Τωρα αυτο που λες με το 25% ουτε εμενα μαρεσει,αλλα καπως πρεπει να βγαζει και η εταιρεια.Στην ουσια Διαμαντια=Χρονος.Και εξηγουμε.Αν δε θελεις μπορεις να σπαταλησεις κανα 2μηνο για να χτισεις τα Θαυματα.Ή να αγορασεις καποιο ποσοστο τους(σε ρουνους) με διαμαντια :)
 

DeletedUser30

Guest
Ακριβως ετσι ειναι , διαμαντια=χρονος , εγω τουλαχιστον αυτο εκανα γιατι ελειπα 1 ολοκληρο μηνα χωρις να μπω καθολου οι πιο παλιοι θα το θυμουνται, αλλωστε παιχνιδι υπομονης οσο για το 25% ολα τα παιχνιδια βασιζονται κατα ενα μερος στην τυχη..
Αλλα μηπως και στην ζωη μας ετσι δεν ειναι; .. ;)
 
  • Like
Αντιδράσεις: iRocK
Κορυφή