• Καλωσήρθες στα μέρη μας ταξιδιώτη — Επισκέπτεσαι για πρώτη φορά το forum μας;

    Σε έχω ξαναδεί να τριγυρνάς εδώ γύρω; Για να συμμετάσχεις σε συζητήσεις ή να θέσεις σε όλους το ζήτημα που σε απασχολεί, θα χρειαστεί να αποκτήσεις ένα λογαριασμό στο forum. Απόκτησε το λογαριασμό σου πατώντας εδώ!

Θέση στο κενό του Χάρτη !

  • Δημιουργός θέματος DeletedUser699
  • Ημερομηνία έναρξης

DeletedUser699

Guest
καλημέρα σας!
ξεκίνησα το παιχνίδι πρίν έναν μήνα , οπότε οι γνώσεις μου είναι περιορισμένες . Παρ'ολα αυτά παρατηρώ από την πρώτη στιγμή τον Χάρτη Κόσμου, του γείτονες μου και το σημείο που βρίσκομαι σε αυτόν .
Τοποθετήθηκα σε μια άκρη του χάρτη , όπου στα αριστερά ήταν κενό , μετά από έναν-δυο γείτονες . Αυτό το κενό άρχισε να γεμίζει με νέους παίχτες που μπήκαν μία φορά και τέλος . Οπότε , ανενεργοί .
Θα ήθελα να τονίσω πως την επιλογή αλλαγής σε καλύτερη θέση στον χάρτη , την έχω ενεργοποιημένη απο την αρχή (όπως και ήταν).
Άλλοι παίχτες απο την ομάδα μου , έχουν αλλάξει θέση στον χάρτη μία και παραπάνω φορές . Εγώ έχω βγάλει ρίζες :) Δεν κουνιέμαι απο εκεί με τίποτα !
Ο λόγος λοιπόν που ανοίγω αυτό το θέμα είναι οτι άν κοιτάξετε πλέον την πόλη μου στον χάρτη , θα δείτε πολλά κενά γύρω μου και κάθε μέρα γίνονται περισσότερα .
Όλοι οι γείτονες που έφυγαν ήταν ανενεργοί και καλώς έφυγαν , αλλά εμπόριο με άτομα εκτός της ομάδας μου , γίνεται ελάχιστο . Βοήθειες σε σύγκριση με μία και δύο βδομάδες πρίν , μπορώ να δώσω λίγότερες και να λάβω , ακόμα λιγότερες . Την ίδια στιγμή παίζω φούλ ...

Μπορεί κανείς να μου εξηγήσει , πως λειτουργεί το σύστημα "αυτόματης μεταφοράς σε καλύτερη θέση του χάρτη" ?
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
  • Like
Αντιδράσεις: Fanfan

Beren

Περιπλανώμενο Ξωτικό
Καλωσήρθες καταρχήν στο forum. Το σύστημα των μετακινήσεων δεν έχω ιδέα πώς λειτουργεί, αλλά ίσως να σε βοηθήσει η ανακοίνωση που περιέχει κάποιες λεπτομέρειες.

Αυτό που καταλαβαίνω είναι το εξής:
1. Λαμβάνεται υπόψιν η δραστηριότητα των παικτών που βρίσκονται σε "εξωτερικές" περιοχές του Χάρτη Κόσμου.
2. Κάθε εβδομάδα, γίνεται ένα πλήθος μετακινήσεων το οποίο καθορίζεται από το αν υπάρχουν θέσεις οι οποίες να εξασφαλίζουν περισσότερους ενεργούς γείτονες.

Αν λοιπόν συνεχίσεις να είσαι ενεργός, απλά αυξάνεις τις πιθανότητες να μετακινηθείς σε καλύτερη θέση στο Χάρτη Κόσμου.
 

DeletedUser699

Guest
ευχαριστώ Beren :)
διαβασα την ανακοίνωση .
ισως αν κάνω υπομονή , κάποτε θα με μεταφέρει ...
το περίεργο είναι , πως φίλη μου , μπήκε λίγες μέρες μετά από εμένα , είναι ελάχιστα λιγότερο ενεργή από εμένα και την έχει μεταφέρει 2 φορές .
και άλλοι παίχτες λιγότερο ενεργοί , κατά πολύ , από εμένα , πάλι , έχουν μεταφερθεί τουλάχιστον μία φορά .
πάντως έτσι όπως το πάει εκεί που είμαι , δεν θα μείνει κανείς Ο_Ο
 
  • Like
Αντιδράσεις: Fanfan

DeletedUser118

Guest
Οι παίκτες μετακίνουνται κατά κύματα, διότι δεν είναι δυνατή η μετακίνηση όλων των παικτών μαζί. Επίσης η μαζική μετακίνηση θα δημιουργούσε πολλά προβλήματα.

Διατηρήστε τη ρύθμιση ενεργή και κάντε υπομονή. Θα έρθει η ώρα της μετακίνησης σας.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Fanfan

DeletedUser699

Guest
από την 1800+ θέση της γενικής κατάταξης , 17ος στης γενική κατάταξη τουρνουά που τελείωσε εχθές. πόσο πιο ενεργός πρέπει να είναι κανείς ? ^^
γιατί δεν λέτε ότι και στο θέμα της μετακίνησης υπάρχει bug ?
αυτήν την στιγμή που μιλάμε , παίχτες που δεν παίζουν καθόλου , βρίσκονται σε θέσεις του χάρτη , γεμάτες από γείτονες . χωρίς ουτε ένα κενό .
επίσης όλο αυτό το διάστημα , υπάρχουν σημεία κεντρικά στον χάρτη , με μία κενή θέση και γύρω της εκατοντάδες γείτονες .
να σας δείξω δηλαδή όποτε θέλετε.. :)
καλή συνέχεια
 
  • Like
Αντιδράσεις: Fanfan

DeletedUser118

Guest
Στο μυαλό του κοινού παίκτη το θέμα μετακίνηση είναι πολύ απλό. Τα έχουμε περάσει πάλι όλα αυτά, τη περίοδο που θα εφαρμόζονταν η συγκεκριμένη αλλαγή και για αρκετό καιρό έπειτα.

Δεν μπορεί να μετακινηθεί ο κάθε παίκτης όπου τύχει επάνω στον χάρτη. Πρέπει να πληρούνται συγκεκριμένες προϋποθέσεις.
Σίγουρα μία από αυτές δεν είναι η θέση του στην οποιαδήποτε κατάταξη.

Πέρα του πόσο ενεργός ή μη είναι ένας παίκτης το βασικότερο πρόβλημα είναι να βρεθεί σημείο στο χάρτη που θα ταιριάζει με τα αγαθά στα οποία έχει ενίσχυση ο παίκτης.
Όπως είναι γνωστό η επιλογή των αγαθών στα οποία ο παίκτης θα διαθέτει ενίσχυση επιλέγετε με βάση τις τρεις εφαπτόμενες επαρχίες στη πόλη του.

Άρα όσο και να θέλει το σύστημα να μετακινήσει έναν παίκτη, αν δεν υπάρχει ελεύθερο πεδίο στον χάρτη ανάμεσα σε τρεις επαρχίες ίδιες με τα ενισχυμένα αγαθά του, τότε απλά δεν μπορεί.
Τελική σημείωση, η μετακίνηση γίνετε πάντα προς το κέντρο του χάρτη.

Ελπίζουμε να έγινε κατανοητό πως η μετακίνηση ενός παίκτη δεν είναι τόσο απλή όσο φαντάζει.
 

DeletedUser699

Guest
δεν τίθεται θέμα απλότητας και δεν έθεσα θέμα απλότητας .
είναι απλά γεγονός , πως υπάρχουν παίχτες πιο κεντρικά και πολύ πιο κεντρικά από εμένα , με κεντρικό κτίριο, καλύβα εργατών, ένα σπίτι και ένα εργαστήριο και τέλος . δεν παίζουν καν .
στην αρχή είπα επίσης , πως συμπαίκτες μου έχουν μετακινηθεί 1 και 2 φορές .
η ανάλυση του το πως συμβαίνει η μετακίνηση , θα έπρεπε να δοθεί στην αρχική μου ανάρτηση , καθώς αυτό ήταν το μοναδικό ερώτημα μου πριν 8 μέρες .
το ύφος της απάντησης έχει σκοπό να μειώσει "το μυαλό του κοινού παίχτη"? (υπάρχουν παίχτες μη κοινοί ? και που μπορούμε να βρούμε την λίστα κοινών παικτών και θεϊκών παικτών? )

τελική σημείωση : αν δεν τα βγάζετε πέρα με τα bugs που σας έχουν δώσει να διαχειρίζεστε , πείτε το . είναι πολύ καλύτερο από το να ειρωνεύεστε , να επιτίθεστε ή να μειώνετε τους παίχτες που ζητάνε την βοήθεια σας .
 
  • Like
Αντιδράσεις: Fanfan

DeletedUser601

Guest
καλησπέρα
αγαπητέ συμπαίχτη
είμαι πιο παλιά στο παιχνίδι από σένα, έχω παίξει σε τουρνουά και πήρα καλύτερη κατάταξη από σένα, είμαι φουλ ενεργή παίχτρια και δεν κάνω έτσι
είμαι σε ένα σημείο του χάρτη που έχουν φύγει παίχτες και έχουν έρθει άλλοι. Αυτό γίνεται συνέχεια. Μία κοπέλα πιο καινούργια από μένα την μετακίνησαν.
Δεν είναι δα και τόσο μεγάλο πρόβλημα εκεί που είσαι!
Θα κάνεις υπομονή όπως όλοι μας, μέχρι να βρεθεί θέσει να σε μετακινήσουν!
Καλή συνέχεια!
 
  • Like
Αντιδράσεις: Fanfan

DeletedUser118

Guest
Κανείς δεν χαρακτήρισε κανένα, και σίγουρα δεν υποτιμούμε κανέναν. Το βέβαιο είναι πως ο καθένας έχει το δικαίωμα να "μεταφράζει" τα λεγόμενα του καθενός όπως αυτός θέλει, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι έχει δίκιο.

Εμείς εξηγήσαμε πως λειτουργεί η μετακίνηση των παικτών στον χάρτη. Με τον επίμαχο όρο (που σας προκάλεσε τόση αναστάτωση, και ζητούμε συγνώμη για αυτό) θέλουμε να διαχωρίσουμε τους παίκτες από τα μέλη της ΟΔ. Ο διαχωρισμός αυτός γίνεται μόνο και μόνο διότι τα μέλη της ΟΔ είναι και παίκτες, παίκτες που έχουν τη δυνατότητα να γνωρίζουν κάποια πράγματα παραπάνω. Για αυτό τον λόγο και προσπαθούμε να εξηγούμε πως λειτουργούν.

Η μετακίνηση στον χάρτη γίνετε αυτόματα από το σύστημα, δεν την πραγματοποιεί κάποιος. Όπως ήδη είπαμε η μετακίνηση γίνετε σε τμήματα και όχι στο σύνολο των παικτών. Δυστυχώς το δυσκολότερο κομμάτι είναι να βρεθεί σημείο στον χάρτη που να πληρεί τις προϋποθέσεις για τον εκάστοτε παίκτη. Όμως ήταν η καλύτερη λύση που μπορούσε να εφαρμοστεί. Πριν υπήρχαν παίκτες που βρίσκονταν σε μία απέραντη έρημο χωρίς δείγμα γείτονα.

Το καλύτερο που έχετε να κάνετε είναι υπομονή, να έχετε ενεργή την ρύθμιση και όταν υπάρξει η δυνατότητα το σύστημα θα σας μετακινήσει, αν φυσικά χρειάζεται να μετακινηθείτε.

Σ.Σ. Αν θεωρείτε ότι η μη μετακίνηση σας στον χάρτη αποτελεί σφάλμα του παιχνιδιού τότε εξ αρχής δημιουργήσατε σε λάθος σημείο του φόρουμ το θέμα αυτό. Μπορείτε πάντα να πραγματοποιείσετε αναφορά σφάλματος στον σχετικό τομέα του φόρουμ.
 

DeletedUser699

Guest
το θέμα μετακινήθηκε εδώ .
δεν το άνοιξα εδώ.
και ναι, δεν μπορεί να μην είναι σφάλμα του παιχνιδιού ... παράδειγμα : Η αρχηγός της ομάδας που είμαι , μεταφέρθηκε 2 φόρες , αλλά προσέξτε ! την πρώτη φορά , μεταφέρθηκε σε ένα σημείο που είχε περισσότερους ενεργούς απο πριν και αμέσως μετά , μεταφέρθηκε σε ενα σημείο , που είχε κατα βάση κενά . οπότε τώρα είναι χειρότερα από τις 2 προηγούμενες θέσεις της και είναι και σε ακριανό σημείο του χάρτη ... δηλαδή την έγβαλε απο πιο κεντρικό σημείο .. άρα το σύστημα να υποθέσω πως απλά μεταφέρει όπου βρεί να ταιριάζουν τα "αγαθά" και ο θεός βοηθος! :)
 

DeletedUser735

Guest
Παρακολουθησα την συζητηση σας .Εφοσον την ειχε μεταφερει σε καλο σημειο με ενεργους και κεντρικα γιατι δεν ξετσεκαρισε το μετακινηση ..Απλη απορια ,,Καλημερα ολοι
 

jimismwd

Ξωτικό του Δάσους
Τελική σημείωση, η μετακίνηση γίνετε πάντα προς το κέντρο του χάρτη.

Μου δημιουργηθηκε η απορια και η περιεργια να δω το κέντρο του χάρτη. Ποιος παίχτης ειναι ο ομφάλιος λώρος μας αυτη την στιγμή;
 

DeletedUser118

Guest
Το κέντρο του χάρτη είναι στην περιοχή του παίκτη Beren. Είναι από τους πρώτους παίκτες που εγγράφηκαν και δεν έχει μετακινηθεί ποτέ διότι δεν υπήρχε λόγος.
 

jimismwd

Ξωτικό του Δάσους
Ευχαριστω, ηθελα να δω πόσο μακρια ειμαι8απο το κεντρο, τιποτα παραπάνω
 

DeletedUser699

Guest
Παρακολουθησα την συζητηση σας .Εφοσον την ειχε μεταφερει σε καλο σημειο με ενεργους και κεντρικα γιατι δεν ξετσεκαρισε το μετακινηση ..Απλη απορια ,,Καλημερα ολοι
δεν υπάρχει λόγος να καταργήσεις την μετακίνηση ποτέ όταν στην σημείωση της επιλογής βλεπεις αυτό : https://prnt.sc/f9x98z
και επίσης, θα φανταζόσουν εσύ μετά από μεταφορά σου , πως θα σε ξαναμεταφέρει σε χειρότερο σημείο ?
η ουσία του θέματος μου ήταν πως το παιχνίδι παύει να είναι δίκαιο , όταν λιγότερο ενεργοί ή το ίδιο ενεργοί παίχτες έχουν περισσότερους γείτονες από περισσότερο ενεργούς . κάποιοι παίκτες λαμβάνουν και έχουν την δυνατότητα να δώσουν , περισσότερες βοήθειες από άλλους .
αυτός ο λόγος με οδήγησε να ανοίξω το θέμα , το οποίο μπορεί να κλείσει παρακαλώ , καθώς δεν αλλάζει κάτι όσο και να το συζητάμε .
 

DeletedUser735

Guest
Ειμαι λιγο καιρο και εγω εδω Αllen και μονο τωρα τελευταια βλεπω και κανα 2 παικτες ενεργους και στο μαρκετ χωρις την προμηθεια του 50% Μετακινουνται δαρκως οι γυρω μου ..και συνεχεια εχω τρυπες η μπαγκαρισμενα ονοματα που επι 5 μερες φτιαχνουν το ιδιο λεβελ στο κτιριο .. δεν μπορω να κανω καν κλικ ..Η κατασταση δειχνει ομως να καλυτερευει οποτε αποφασισα να ξετσεκαρω το μετακινηση ..Ειδικα τωρα που βλεπω υπαρχει και το ρισκο τη ς μετακινησης :) Καλο βραδυ ολοι
 

SOKRATIS72

Ξωτικό του Elvenar
Πρώτα από όλα πρέπει να καθορίσουμε τι εννοεί ο καθένας "καλή περιοχή γειτόνων".
α) Μια περιοχή όπου όλοι οι παίκτες που βρίσκονται σε αυτή, όταν δεχτούν βοήθεια την επιστρέφουν
β) Μια περιοχή που έχει γείτονες και δεν είναι απλά γεμάτη με ορυχεία.

Έχω δεχτεί μια μετακίνηση μέχρι τώρα, βρισκόμουν σε μια περιοχή που πραγματικά μπορεί να θεωρηθεί έρημος, από τις 150 και πλέον επαρχίες που είχα τότε, με το ζόρι να είχαν οι μισές πόλεις. Από αυτές τις πόλεις αν δεχόμουν 10 βοήθειες τσεκάριζα την γειτονιά μου αν γκρεμίστηκε κάνας φούρνος.
Όταν μεταφέρθηκα αρκετά κοντά στο κέντρο έλεγα πως θα ξεχειλίζω από βοήθειες, τα πολιτιστικά μου θα ήταν πάντα κλικαρισμένα, οι εργάτες γεμάτοι και το κεντρικό μου θα ξεχείλιζε από χρυσό. Ποτέ δεν έγινε αυτό εκείνη την περίοδο. Ανέβηκε το ποσοστό επισκέψεων στην πόλη μου αλλά συνέχισα να βασίζομαι για επιστροφές από την συμμαχία μου. Υπάρχουν παίκτες που βρίσκονται ακριβώς δίπλα μου και ενώ είναι ενεργοί δεν μου έχουν κάνει ποτέ βοήθεια.
Τότε αποφάσισα να μην ασχολούμαι με τις επιστροφές των γειτόνων αλλά να προγραμματίζω την πορεία μου σύμφωνα με τους πόρους πους κέρδιζα από την βοήθεια που έβαζα εγώ και αν μου κάνανε επιστροφή να είναι μπόνους υπέρ μου. Από το 4ο κεφαλαιο που μπορεί να ανοίξει κάποιος τον φάρο ή το κωδωνοστάσιο μπορεί να κερδίζει εξτρά αγαθά που έχει μπόνους η πόλη του (και των 3ων εποχών) και να αυξήσει την χρονική περίοδο που θα μένει η βοήθεια σε ένα πολιτιστικό.
Το ίδιο κάνουν και οι περισσότεροι μεγάλοι παίκτες, οι λόγοι είναι διάφοροι που δεν κάνει κάποιος παίκτης βοήθειες:
α) βαριεστημάρα , από κάποια στιγμή και μετά είναι απίστευτα βαρετό να κάνεις όλες τις βοήθειες επειδή παίρνουν πολύ χρόνο. Πρέπει κάποιος να έχει ανάγκη τον χρυσό ή τα αγαθά για να κάτσει να κάνει όλες τις βοήθειες του.
β) από άποψη , πολλοί παίκτες ακόμη και να δεχτούν βοήθεια δεν ασχολούνται με τους γείτονες ποτέ ή υπάρχουν παίκτες που αν δεν δούν χρυσό χεράκι στις ειδοποιήσεις τους δεν κάνουν βοήθεια. Αν έχουν όμως πολλές ειδοποιήσεις από εμπόριο μπορεί να χάσουν την ειδοποίηση της βοήθειας σου.
γ) δεν έχουν ανακαλύψει την πόλη σου ακόμη , παίκτες που είναι μικρότερου επιπέδου από εσένα και δεν έχουν φτάσει στην δική σου πόλη ακόμη. Μπορεί εσύ να μπορείς να τους κάνεις βοήθειες αλλά ακόμη και να θέλουν δεν μπορούν να την επιστρέψουν.

Έχω φτάσει να έχω 200 γείτονες και πάνω από 25 βοήθειες από σταθερά άτομα που κάνουν δεν έχω. Άλλα 24 είναι τα άτομα της συμμαχίας μου. Όμως όποτε αποφασίσω να κάνω όλη την γειτονιά μου δεν ξεμένω ποτέ από χρυσό (αν τον έχω ανάγκη και μαζεύω ένα σεβαστό ποσό αγαθών λόγω του φάρου). Συνεχίζω να θεωρώ ψυχοβγάλτη την επίσκεψη σε όλες τις πόλεις των γειτόνων και τις κάνω μόνο σε περίπτωση ανάγκης.
Στα πρώτα κεφάλαια του παιχνιδιού είναι σχεδόν αναγκαίες οι βοήθειες λόγω των έξτρα προμηθειών αλλά υπάρχουν διάφοροι τρόποι για να κερδίσει κάποιος τις προμήθειες που χρειάζεται δίχως να ασχοληθεί με τις βοήθειες. Όποιος έχει απορία ας μου στείλει μήνυμα στο παιχνίδι και θα του πώ τρόπους να αυξήσει την εισροή προμηθειών στο λογαριασμό του δίχως το άγχος των γειτόνων.
Εν κατακλείδι πρέπει να καταλάβουν όλοι ότι οι βοήθειες είναι προαιρετικές και δεν πρέπει να βασίζονται μόνο σε αυτές. Βοηθάνε αλλά με ένα σωστό σχεδιασμό μπορεί να λειτουργήσει κάποιος ακόμη και δίχως αυτές.
Θα χαρώ να βοηθήσω όποιον έχει κάποια απορία μέσω του παιχνιδιού για να μην κουράζουμε τα άτομα του φόρουμ μιας και έχουν αναφερθεί πολλές φορές αυτά τα πράγματα στο παρελθόν.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Κορυφή