• Καλωσήρθες στα μέρη μας ταξιδιώτη — Επισκέπτεσαι για πρώτη φορά το forum μας;

    Σε έχω ξαναδεί να τριγυρνάς εδώ γύρω; Για να συμμετάσχεις σε συζητήσεις ή να θέσεις σε όλους το ζήτημα που σε απασχολεί, θα χρειαστεί να αποκτήσεις ένα λογαριασμό στο forum. Απόκτησε το λογαριασμό σου πατώντας εδώ!

[Feedback] Ενημέρωση στην έκδοση 1.74

  • Δημιουργός θέματος DeletedUser3
  • Ημερομηνία έναρξης

SOKRATIS72

Ξωτικό του Elvenar
2 ερωτήσεις για τις καινούριες αλλαγές που έρχονται:

Ερώτηση 1η Αν αναβαθμίσουμε με ξόρκια επαναφοράς 1 κτίριο από τα κτίρια ενός σέτ και τα άλλα παραμείνουν όπως έχουν θα δημιουργηθεί κάποιο θέμα με τα συνδιαστικά μπόνους; Θα παραμείνουν ως έχουν μέχρι να αναβαθμιστούν και τα υπόλοιπα κτίρια ή θα πάψουν να λειτουργούν μέχρι να αναβαθμιστούν όλα τα κτίρια του σετ;

Ερώτηση 2η Θα έχουμε περιθώριο να αποθηκεύσουμε περισσότερα από 10 σπασμένα θραύσματα ρούνων τώρα που θα υπάρχει δυνατότητα να τα χρησιμοποιήσουμε σε συνταγές στην ακαδημία ή θα παραμείνει το απόθεμα ώς έχει; Αν παραμείνει ώς έχει το απόθεμα η συχνότητα εμφάνισης συνταγών θα είναι επαρκής για να ξοδεύουμε τα σπασμένα θραύσματα μιας και είναι συχνό φαινόμενο παίκτες που έχουν ολοκληρώσει τα επίπεδα που θέλουν θραύσματα ρούνων σε όλα τα θαύματα τους, να μην έχουν την δυνατότητα να τα χρησιμοποιήσουν και να χάνονται όσα κερδίζουν από το τουρνουά.
 

DeletedUser3

Guest
Όσον αφορά την πρώτη ερώτηση:

Όταν αναβαθμίζεται ένα κτίριο που ανήκει σε Σετ, ενημερώνονται στο νέο επίπεδο τα οφέλη του κτιρίου και τα bonus που αποδίδει. Τα υπόλοιπα κτίρια που εφάπτονται με αυτό δεν επηρεάζονται και λειτουργούν ανεξάρτητα, συνεχίζοντας να έχουν το παλιό bonus εφόσον δεν έχει αλλάξει η θέση τους.

Για τη δεύτερη ερώτηση-πρόταση. Αυτή τη στιγμή γνωρίζουμε ότι θα ισχύει το όριο των 10 Σπασμένων Θραυσμάτων και η συχνότητα εμφάνισης θα είναι τέτοια ώστε να ελαχιστοποιούνται οι απώλειες που περιγράφετε. Άλλωστε, αυτόν ακριβώς το σκοπό εξυπηρετεί η προσθήκη των νέων Συνταγών.
 

aart

Νέο Μέλος
Το βρήκα τελικά το σωστό μέρος για τις εντυπώσεις της τελευταίας αναβάθμισης.
Είναι όντως αρκετά καλή, βέβαια όχι πάντα προς όφελος του χρήστη αλλά για το αντίθετο, για να τον δυσκολεύουν δηλαδή όσον το δυνατόν περισσότερο. Για παράδειγμα στα διάφορα κτίρια, πριν την αναβάθμιση έδειχνε μαζί με την πρόοδο της κατασκευής-παρασκευής και τον αριθμό ή το ποσόν που είχε παραχθεί μέχρι την συγκεκριμμένη στιγμή και έτσι ο κάθε παίκτης μπορούσε να κάνει τους υπολογισμούς του. Αυτό καταργήθηκε με την νέα αναβάθμιση. Κατά την άποψή μου βέβαια κακώς!!! Ας ελπίσουμε ότι θα το πληροφορηθούν οι προγραμματιστές, γιατί πιστεύω ότι αυτός εδώ ο χώρος είναι για αυτόν ακριβώς τον λόγο.;)
 

DeletedUser1040

Guest
μήπως γνωρίζει κανείς πως μπορούμε να δούμε την παραγωγή του μάνα ή των νομισμάτων ενός κτιρίου κάποια στιγμή.

Παλιότερα το έδειχνε όταν έβαζες το ποντίκι πάνω στο κτίριο. Τώρα δείχνει την μέγιστη παραγωγή του κτιρίου.
Αυτό πώς αλλάζει;
 

jimismwd

Ξωτικό του Δάσους
μήπως γνωρίζει κανείς πως μπορούμε να δούμε την παραγωγή του μάνα ή των νομισμάτων ενός κτιρίου κάποια στιγμή.

Παλιότερα το έδειχνε όταν έβαζες το ποντίκι πάνω στο κτίριο. Τώρα δείχνει την μέγιστη παραγωγή του κτιρίου.
Αυτό πώς αλλάζει;
πολυ πιθανον να ειναι καποιο σφαλμα και σε εμενα ετσι το δειχνει
 

DeletedUser3

Guest
Όντως πρόκειται για σφάλμα της έκδοσης 1.74. Το έχουμε αναφέρει και η επίλυσή του θα έρθει το συντομότερο δυνατόν.
 

Sunshine66

Περιπλανώμενο Ξωτικό
Καλησπέρα καί Καλή Σαρακοστή σέ ὅλους! Πολύ καλές οἱ βελτιώσεις, εἰδικά τό ξόρκι ἐπαναφορᾶς (ἐγώ τό λέω ἀναβάθμισης) κτηρίων τοῦ event. Μιά μικρή ἔνσταση μόνο. Στήν Ἀκαδημία Μαγείας ζητάει καί ...Σχέδια γιά νά κατασκευάσεις τέτοιο ξόρκι. Ὑπάρχουν συντροφιές πού δέν ἔχουν τόσα πολλά μέλη, ὅπως ἡ δική μου π.χ. καί δέν ἔχουν καταφέρει νά ἀνοίξουν ποτέ τό 10ο σεντοῦκι τοῦ τουρνουά μέ ἀποτέλεσμα νά μήν ἔχουν Σχέδια στήν κατοχή τους. Ἐμεῖς συγκεκριμένα φτάνουμε μέχρι τό 7ο ἤ τό 8ο σεντοῦκι. Αὐτό σημαίνει ὅτι τά μοναδικά ξόρκια ἀναβάθμισης θά τά παίρνουμε μόνο ἀπό τά σεντούκια τοῦ τουρνουά καί ὄχι ἀπό τήν Ἀκαδημία μας. Αὐτό δέν εἶναι ἄδικο;; Μήπως θά γινόταν νά μποροῦμε νά φτιάξουμε τέτοια ξόρκια κι ἄς εἶναι λίγα π.χ. 1-2 στήν Ἀκαδημία μας χωρίς Σχέδια ἀλλά π.χ. μέ θραύσματα ρούνων στήν θέση τους;;; Ἔχουμε τόσα σπασμένα θραύσματα πού δέν ξέρουμε τί νά τά κάνουμε. Ἤ τέλος πάντων μέ τό νά ξοδεύουμε πράγματα πιό ...βατά γιά τήν κατασκευή τους πού τά ἔχουμε ἤ μποροῦμε νά τά βγάλουμε καί τά ζητάει καί στίς ἄλλες κατασκευές καί ὄχι ΜΟΝΟ ...Σχέδια, πού εἶναι ἀδύνατον νά τά ἀποκτήσουμε;; Σᾶς εὐχαριστῶ.
 

Vagos The Greek

Ξωτικό του Δάσους
Καλησπέρα καί Καλή Σαρακοστή σέ ὅλους! Πολύ καλές οἱ βελτιώσεις, εἰδικά τό ξόρκι ἐπαναφορᾶς (ἐγώ τό λέω ἀναβάθμισης) κτηρίων τοῦ event. Μιά μικρή ἔνσταση μόνο. Στήν Ἀκαδημία Μαγείας ζητάει καί ...Σχέδια γιά νά κατασκευάσεις τέτοιο ξόρκι. Ὑπάρχουν συντροφιές πού δέν ἔχουν τόσα πολλά μέλη, ὅπως ἡ δική μου π.χ. καί δέν ἔχουν καταφέρει νά ἀνοίξουν ποτέ τό 10ο σεντοῦκι τοῦ τουρνουά μέ ἀποτέλεσμα νά μήν ἔχουν Σχέδια στήν κατοχή τους. Ἐμεῖς συγκεκριμένα φτάνουμε μέχρι τό 7ο ἤ τό 8ο σεντοῦκι. Αὐτό σημαίνει ὅτι τά μοναδικά ξόρκια ἀναβάθμισης θά τά παίρνουμε μόνο ἀπό τά σεντούκια τοῦ τουρνουά καί ὄχι ἀπό τήν Ἀκαδημία μας. Αὐτό δέν εἶναι ἄδικο;; Μήπως θά γινόταν νά μποροῦμε νά φτιάξουμε τέτοια ξόρκια κι ἄς εἶναι λίγα π.χ. 1-2 στήν Ἀκαδημία μας χωρίς Σχέδια ἀλλά π.χ. μέ θραύσματα ρούνων στήν θέση τους;;; Ἔχουμε τόσα σπασμένα θραύσματα πού δέν ξέρουμε τί νά τά κάνουμε. Ἤ τέλος πάντων μέ τό νά ξοδεύουμε πράγματα πιό ...βατά γιά τήν κατασκευή τους πού τά ἔχουμε ἤ μποροῦμε νά τά βγάλουμε καί τά ζητάει καί στίς ἄλλες κατασκευές καί ὄχι ΜΟΝΟ ...Σχέδια, πού εἶναι ἀδύνατον νά τά ἀποκτήσουμε;; Σᾶς εὐχαριστῶ.

Υποθέτω πως η απάντηση της εταιρείας θα είναι "μα γι αυτό το λόγο σου προσφέρουμε ένα έξτρα κίνητρο για να φτάσετε ως συμμαχία κάποτε στο δέκατο σεντούκι"
Πέρα από αυτά όμως θα συμφωνήσω κι εγώ πως η προσθήκη του ξορκιού είναι πολύ χρήσιμη και κατά τη γνώμη μου, επειδή παρακολούθησα την εξέληξη του ξορκιού κατά η δοκιμή του στον μπέτα κόσμο, η συγκεκριμένη πρόταση της εταιρείας, σε σχέση με τις πρώτες δύο, είναι αυτή που πρέπει καθώς σου δίνει τη διπλή δυνατότητα να χρησιμοποιήσεις τα σχέδια σου όπως εσύ κρίνεις πως σε συμφέρει
 

SOKRATIS72

Ξωτικό του Elvenar
Στην ανακοίνωση ειπώθηκε η δημιουργία 2 ειδών ξόρκια. Το ένα είναι η μετατροπή των σχεδίων σε ξόρκια για αναβαθμίσεις πολιτιστικών κτιρίων και το άλλο η χρησιμοποίηση σπασμένων θραυσμάτων για πόντους γνώσης. Αυτό όμως ακόμη δεν έχει κάνει την εμφάνισή του.
 

jimismwd

Ξωτικό του Δάσους
Στην ανακοίνωση ειπώθηκε η δημιουργία 2 ειδών ξόρκια. Το ένα είναι η μετατροπή των σχεδίων σε ξόρκια για αναβαθμίσεις πολιτιστικών κτιρίων και το άλλο η χρησιμοποίηση σπασμένων θραυσμάτων για πόντους γνώσης. Αυτό όμως ακόμη δεν έχει κάνει την εμφάνισή του.

Εχει εμφανιστει φιλε Σωκρατη, μαλλον θα σου ξεφυγε
Ξορκι.jpg
 

j.k.

Chef
Καλησπερα
Μια ερωτηση
Τα σχεδια που φαινονται .Δεν ξερω ποσα εχω.
 

Vagos The Greek

Ξωτικό του Δάσους
Καλησπερα
Μια ερωτηση
Τα σχεδια που φαινονται .Δεν ξερω ποσα εχω.

Εάν έχεις μια μαγική κατοικία ή ένα μαγικό εργαστήριο τότε πηγαίνοντας στην καρτέλα της αναβάθμισης (με την προϋπόθεση πως δεν είναι στο τελευταίο επίπεδο) μπορείς να περάσεις με το ποντίκι πάνω από το εικονίδιο του σχεδίου και να σου πει πόσα έχεις. Δεν φαίνεται κάπου αλλού δυστυχώς
 

j.k.

Chef
Εάν έχεις μια μαγική κατοικία ή ένα μαγικό εργαστήριο τότε πηγαίνοντας στην καρτέλα της αναβάθμισης (με την προϋπόθεση πως δεν είναι στο τελευταίο επίπεδο) μπορείς να περάσεις με το ποντίκι πάνω από το εικονίδιο του σχεδίου και να σου πει πόσα έχεις. Δεν φαίνεται κάπου αλλού δυστυχώς
Δυστυχως τα μαγικα κτιρια μου ειναι στο τερμα .
Εφοσον τα σχεδια χρησιμοποιουνται και αλλου πλεον .καπου πρεπει να φαινονται ποσα εχεις.
Ελπιζω να το φτιαξουν.
 

DeletedUser3

Guest
Μετά την "αναβάθμιση" της χρηστικότητας των Σχεδίων, όντως πρέπει να φαίνονται και σε κάποιο άλλο σημείο του παιχνιδιού. Προς το παρόν δεν μπορούμε να δώσουμε κάποιο σαφές χρονοδιάγραμμα για το πότε θα πραγματοποιηθεί η συγκεκριμένη τροποποίηση, όμως η Ομάδα Ανάπτυξης είναι ενήμερη για το ζήτημα.
 

SOKRATIS72

Ξωτικό του Elvenar
Εχει εμφανιστει φιλε Σωκρατη, μαλλον θα σου ξεφυγεΠροβολή συνημμένου 1343

Πρώτα από όλα να σε ευχαριστήσω jimismwd για την απάντηση.

Από προχθές είμαι με 10 σπασμένα στην αποθήκη μου, ήδη έχασα εχθές 2 σπασμένα http://prntscr.com/mz3ts5
Και όμως το σύστημα επιμένει να μου βγάζει πακέτα πόντων με καταλύτες http://prntscr.com/mz3stj
Να επισημάνω πως όλα τα θαύματα μου είναι γεμάτα και δεν μπορώ να κάνω σφυρηλάτηση.
Είναι να αναρωτιέται κανείς τελικά που βρίσκεται αυτή η περίφημη "αξιοποίηση" των σπασμένων.

Ρώτησα συμπαίκτρια μου στην συμμαχία αν της έχει εμφανιστεί το ξόρκι και μου είπε πως της εμφανίστηκε όταν είχε ξοδέψει την 10αδα της σε σφυρηλάτηση ρούνου σε ένα θαύμα της και δεν μπορούσε να το πάρει.

Αν αυτό θεωρείται αξιοποίηση, τότε σωθήκαμε.
 

efidra

Chef
Καλησπερα

Αυτο με τα σπασμενα θραυσματα οντως θα επρεπε με καποιο τροπο να λυθει καποια στιγμη. Και εγω χανω εδω και πολυ καιρο ολα τα σπασμενα μια που ολα μου τα θαυματα ειναι γεματα και θελει πολυ χρονο για να πανε απο το 6 λβλ στο 10 ή στο 15 για να ξαναχρειαστουν ρουνοι και επισης πολυ χρονο για να τελειωσει το επομενο κεφαλαιο και να ξεκλειδωσουμε καινουρια θαυματα.
Στις κατασκευες βγαινουν τελικα σπανια πακετα ποντων με σπασμενα θραυσματα οποτε μαλλον δεν εξηπηρετει και πολυ!
Να βρισκοταν τουλαχιστον ενας τροπος να τα σφυρυλατουμε σε ρουνους της επιλογης μας και ας εμεναν στην αποθηκη σαν ρουνοι, ετοιμοι για οποτε χρειαστουν στο αναλογο θαυμα.
Ειναι κριμα να πηγαινουν χαμενα τοσο πολλα!
 

jimismwd

Ξωτικό του Δάσους
Πρώτα από όλα να σε ευχαριστήσω jimismwd για την απάντηση.

Από προχθές είμαι με 10 σπασμένα στην αποθήκη μου, ήδη έχασα εχθές 2 σπασμένα http://prntscr.com/mz3ts5
Και όμως το σύστημα επιμένει να μου βγάζει πακέτα πόντων με καταλύτες http://prntscr.com/mz3stj
Να επισημάνω πως όλα τα θαύματα μου είναι γεμάτα και δεν μπορώ να κάνω σφυρηλάτηση.
Είναι να αναρωτιέται κανείς τελικά που βρίσκεται αυτή η περίφημη "αξιοποίηση" των σπασμένων.

Ρώτησα συμπαίκτρια μου στην συμμαχία αν της έχει εμφανιστεί το ξόρκι και μου είπε πως της εμφανίστηκε όταν είχε ξοδέψει την 10αδα της σε σφυρηλάτηση ρούνου σε ένα θαύμα της και δεν μπορούσε να το πάρει.

Αν αυτό θεωρείται αξιοποίηση, τότε σωθήκαμε.

Και ποσα αλλα εχουν χαθει φιλε Σωκρατη ... το οτι βγαζει και την επιλογη με τον Καταλυτη δεν κακο, υπαρχουν επιλογες για την Κατασκευη αλλα το οτι ειναι δυσευρετο θα συμφωνησω.

Γνωμη μου, πιστευω πως οι Κατασκευες θα επρεπε να εχουν Μενου με επιλεκτικη παραγωγη και ο καθε Παικτης να Κατασκευαζει αυτο που εχει αναγκη και οχι μια λιστα με διαρκεια χρονου και τυχαιες (θα πω) επιλογες. Το οποιο θα μπορουσε να γινει και προταση για την Αλλαγη τροπου Κατασκευων.

Οπως πιστευω πως ειναι λαθος οταν τοποθετείται 1 Ρουνος θραυσματων σε ενα Θαυμα και τον βλεπουμε να μετατρεπετε σε 1 Σπασμενο Θραυσμα Ρουνου οταν ο Ρουνος δημιουργειτε απο 10 Σπασμενα, Εδω πόσα εχουν χαθει;; Και δυστυχως δεν αλλαζει
 
Τελευταία επεξεργασία:

SOKRATIS72

Ξωτικό του Elvenar
Για το σπάσιμο των θραυσμάτων κάποτε ήταν ακραίο να χρειάζεσαι 10 σπασμένα για να σφυρηλατήσεις 1 θραύσμα. Βέβαια ότι μπορούσες να χρησιμοποιήσεις την σφυρηλάτηση σε οποιοδήποτε θαύμα δικαιολογούσε λίγο το κόστος. Τώρα με την πληθώρα των σπασμένων στα τουρνουά δεν νομίζω ότι είναι κάνα δραματικό πρόβλημα.
Αυτό που θα μπορούσε να γίνει είναι πρίν να βγεί μια καινούρια σειρά συνταγών να ελέγχεται πόσα σπασμένα έχει κάθε παίκτης και να διαιρεί το σύστημα την ποσότητα δια του 3 και να βγάζει ξόρκι που να ζητάει την ποσότητα σπασμένων θραυσμάτων ίση με τον πλησιέστερο κατώτερο ακέραιο αριθμό του πηλίκου της διαίρεσης. Αν το πηλίκο είναι κάτω του 1 να βγάζει ξόρκι με καταλύτες.
Για παράδειγμα ένας παίκτης που έχει 10 σπασμένα, αν διαιρεθεί αυτό το νούμερο με το 3 θα δώσει αποτέλεσμα 3,33, άρα θα μπορούσε να βγεί ένα ξόρκι που θέλει 3 σπασμένα. 10/3=3,33 => ξόρκι 3 σπασμένων.
Παραθέτω μια λίστα για όλες τις ποσότητες
9 - 10 σπασμένα => ξόρκι 3 σπασμένων
6 - 8 σπασμένα => ξόρκι 2 σπασμένων
3- 5 σπασμένα => ξόρκι 1 σπασμένου
0-2 σπασμένα => ξόρκι με καταλύτες
Με αυτό τον τρόπο θα μπορούσε κάθε παίκτης να επιλέξει αν θα τα χρησιμοποιήσει για να πάρει ξόρκι ή να περιμένει για να σφυρηλατήσει ένα ρούνο και στην περίπτωση που έχει φτάσει στην 10αδα και δεν έχει την δυνατότητα να σφυρηλατήσει να μπορεί να αξιοποιήσει μια 3αδα και να αποκτήσει χώρο για τα επόμενα σπασμένα.
 

FoTiS 21

Κάτοικος του Elvenar
Το Ξόρκι Επαναφοράς μπορεί να κατασκευαστεί με τη χρήση Συνδυαστικών Καταλυτών και Σχεδίων.

Με λιγα λογια εμεις που δεν μπορουμε να φτασουμε στο τουρνουα σε επιπεδο που να κερδισουμε σχεδια δεν θα παρουμε ποτε το ξορκι επαναφορας. Μηπως θα ηταν ενας καλος τροπος να μπορουμε να το αποκτισουμε με συνδιασμο ειτε σπασμενων θρασματων ή απο θραυσματα.
 
Κορυφή