• Καλωσήρθες στα μέρη μας ταξιδιώτη — Επισκέπτεσαι για πρώτη φορά το forum μας;

    Σε έχω ξαναδεί να τριγυρνάς εδώ γύρω; Για να συμμετάσχεις σε συζητήσεις ή να θέσεις σε όλους το ζήτημα που σε απασχολεί, θα χρειαστεί να αποκτήσεις ένα λογαριασμό στο forum. Απόκτησε το λογαριασμό σου πατώντας εδώ!

[Απαντημένη] Εναλλακτική χρήση Τεχνουργημάτων

  • Δημιουργός θέματος DeletedUser30
  • Ημερομηνία έναρξης

DeletedUser30

Guest
Τα υπολοιπα τεχνουργηματα που δεν τα εχει καποιος παιχτης σε ενισχυση, εχει καποια διαθεση η εταιρια να τα χρησιμοποιησουν καπως οι παιχτες;

Καπου ειχα διαβασει κατι σχετικο αλλα δεν τον βρηκα και ετσι θετω εκ νεου το θεμα για συζητηση ..
 

DeletedUser232

Guest
Καλησπερα σας!
Ηδη απο την τελευταια αναβαθμιση η εταιρια φαινεται να "βαζει στο παιχνιδι" και τα τεχνουργηματα.
Συγκεκριμενα για την αναβαθμιση καθε Αρχαιου Θαυματος απαιτουνται καποια τεχνουργηματα.

Δεν υπαρχει ομως καποια ενημερωση για το τι μελλει γενεσθαι.

Αν εχετε καποια ιδεα με χαρα μας να την συζητησουμε, εφοσον αυτη ειναι σοβαρα διατυπωμενη και στο καταλληλο subforum.;)
 

DeletedUser30

Guest
Ολοι γνωριζουμε οτι τα μη ενισχυμενα τεχνουργηματα χρησιμευουν μονο στην αναβαθμιση αρχαιων θαυματων (στην ουσια ομως κατι τετοιο αργει παρα πολυ, και θα χρειαστει να περασει πολυς καιρος να τα ξοδεψουμε)

Λοιπον οι ιδεες μου πανω σε αυτο ειναι 2

1.Να μπορεις να τα ανταλλαξεις με μελη της συντροφια σου
Αυτο ομως για να γινεται να χρειαζεται να ολοκληρωσεις πχ καποιο ειδος αποστολη οπως
Δωρισε 10 ποντους γνωσης σε ενα αρχαιο θαυμα απο καποιο μελος της συντροφια σου και μπορεις να ανταλλαξεις ενα τεχνουργημα ενισχυσης ή κανε 1 επισκεψη (βοηθεια γειτονων) σε καποιο μελος της συντροφια σου και μπορεις να ανταλλαξεις ενα τεχνουργημα ενισχυσης.
Ομως στο δευτερο σκελος να ειναι υποχρεωτικο να το κανεις καθε μερα αλλιως δεν θα ισχυει η αποστολη..
Ετσι πιστευω θα λυθει και το προβλημα που εχουν οι περισσοτερες συντροφιες με την βοηθεια..

2.Ειναι πιο απλη η 2η ιδεα μου να μπορεις να ανταλλασεις τα τεχνουργηματα με αγαθα ή χρυσο πχ:
10 τεχνουργηματα(μη ενισχυμενα) με τι αναλογα θα ζητας πχ 500 μαγικη σκονη ή ;;;;;; χρυσο.
Και εδω φυσικα θα μπορεις να ανταλαξεις μονο με μελη της συντροφια σου..

Μαζι με τις ιδεες για τα τεχνουργηματα προσπαθω να ενισχυσω και λιγο το αισθημα της ομαδικοτητας-προσφορας μεσα στις συντροφιες .. ;)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

FoTiS 21

Κάτοικος του Elvenar
Εγω ειμαι περισσοτερο με την δευτερη ιδεα σου αλλα προσθετοντας και τους γειτονες σου. Γιατι να μη μπορεις να βοηθησεις και ενα γειτονα που σε βοηθαει σε καθημερινη βαση ???

Επισης μπορει η ανταλλαγη να συμπεριλαμβανει και θραυσματα ρουνων. Π.χ. 10 τεχνουργιματα με ενα θραυσμα (αυτο περισσοτερο σαν αποστολη στο παιχνιδι παρα μεταξυ μελων)
 

DeletedUser30

Guest
Ποιος γειτονας ρε συ Φωτη;
Εγω εχω 100 ατομα που λεει ο λογος γυρω μου και μονο 2 με βοηθανε και τους βοηθαω καθε μερα ολους ..
ΑΣΤΟ πολυ πικραμενη ιστορια αυτο..

Η βαση της ιδεεας ειναι στην συντροφια και οχι γενικα προς τους παιχτες, γενικα πιστευω το παιχνιδι τα παει καλα υπαρχουν τροποι βοηθειας αναπτυξης των παιχτων και μαλιστα αρκετη σε σχεση με αλλα παιχνιδια στους μη προνομιοχους αναφερομαι..
Κατα καποιο τροπο θα ανεβουν και λιγο και τα στανταρ συμμετοχων και στις συντροφιες πιστευω..
 

DeletedUser16

Guest
Αυτην την στιγμή εχω http://prntscr.com/96tq7n απο τα οποια αν τερματισω το πολεμικο μονατηρι μου στο επιπδο 10 π.χ θα εχω ξοδεψει μονο 23 τεχνουργηματα ελιξιριου και 10 μαγικης σκονης, ενω επειδη εχω μπονους στον πολυτιμο λιθο θα ξοδεψω 53 τεχνουργηματα απο αυτο, που σημαινει οτι το Μπονους παραγωγης θα πεσει παρα πολυ! απο 303% που ειναι τωρα θα παει στο 240% πανω κατω... Θα πρεπει να κανω παρα πολλες μαχες σε επαρχιες πολυτιμου λιθου για να κρατησω το μπονους σε μια ισορροπια... αλλα ειναι σιγουρο οτι θα πεσει αρκετα...Και οσο πεφτει ο αριθμος αυτων που εχω μπονους, τοσο δεν θα πεφτει (ασε που θα αυξανετε) ο αριθμος των αλλων...
Και μην με πειτε να περιμενω να ανοιξω τα θαυματα των νανων που ενα απο αυτα δινει μπονους στην παραγωγη των εργοστασιων για να ισορροπησω τα χαμενα τεχνουργηματα πολυτιων λιθων... http://prntscr.com/96tkn2 θα παρει πολλους μηνες να φτασω εκει..

Θεωρω μειζονος σημασιας να γινει κατι με τα 'αχρηστα' τεχνουργηματα

Επειδη και μονο ζηταει περισσοτερα τεχνουργηματα απο το υλικο που εχεις σε μπονους, θεωρω οτι καλο θα ηταν να μπορουσαμε να τα ανταλάσσουμε με αλλους παικτες...

Σχολιο για την 2η ιδεα του phantom: Για να αγορασεις 500 μαγικη σκονη απο τον εμπορα χονδρικης, θες 3200ΧΙΛ
50χιλ που προτεινεις ως ανταμοιβη για 10 τεχνουργηματα ειναι 64 φορες λιγοτερο απο την αξια 500 σκονης
Για την ωρα δεν νομιζω κανεις να ειχε αναγκη απο 50χιλ χρυσο, ή ακομα και απο 3200ΧΙΛ
Αν ο δημιουργος του νηματος ισορροπησει/αλλαξει λιγο τις ανταμοιβες (βαλει πιο δελεαστικες), τοτε πιστευω μπορουμε να την σπρωξουμε πιο πανω γιατι εχει προοπτικες αυτο το κομματι και η ομαδα αναπτυξης πιστευω οτι περιμενει κατι ωραιο γιατι και αυτοι σιγουρα θα ειναι σε δυσκολη θεση να βρουν τι θα κανουν με τα 'αχρηστα' τεχνουργηματα..
 

FoTiS 21

Κάτοικος του Elvenar
Ποιος γειτονας ρε συ Φωτη;
Εγω εχω 100 ατομα που λεει ο λογος γυρω μου και μονο 2 με βοηθανε και τους βοηθαω καθε μερα ολους ..
ΑΣΤΟ πολυ πικραμενη ιστορια αυτο..

Οντως πονεμενη ιστορια. εγω ευτυχως ειμαι σε λιγο καλυτερη κατασταση. Εχω 7-8 στους 50-60 που εχω γυρω μου. :):)

Θα συμφωνησω με τον Outlaw στο οτι κατι θα πρεπει να γινει με την εξισορρόπηση (ειμαι πολυ μακρια ακομα εγω αλλα "ερχομαι" :))
 

DeletedUser16

Guest
Υποθετω οτι πρεπει να κανουμε υπομονη με καποιους γειτονες, ειδικα με τους μικρους που δυσκολευονται με τις μαχες και δεν εχουν ανακαλυψει πολλους γυρω τους...
Και γω εχω πολλους γειτονες αλλα απο το επιπεδο των πολεων τους καταλαβαινω οτι ειναι μικροι και οποτε ειναι κατανοητο να μην βοηθανε...

Τωρα πονεμενη ιστορια ειναι αυτοι που εχεις σε αποσταση 1-2 μακρια
ειναι μεν απαραδεκτο που δεν βοηθανε μια φορα στο τοσο αλλα νταξει.. ευτυχως το παιχνιδι ειναι ειρηνικο και δεν μας επιτρεπει να κανουμε επιθεση στους γειτονες για να μας ανταποδιδουν βοηθειες.. :D τοτε θα το παρατουσαν και αντε να βρεις καλους γειτονους..
 

FoTiS 21

Κάτοικος του Elvenar
φιλε το κακο με τους "μικρους" που δεν βοηθανε ειναι επειδη σχεδον το 90% αυτων ειναι ανενεργοι εδω και μηνες αλλα εδω πλεον παμε στην αλλη πονεμενη ιστορια της "εκκαθαρισης του παιχνιδιου"
 

DeletedUser16

Guest
Αν συνδεθει πριν περάσει ο μηνας, τοτε πλεον δεν θεωρειτε ανενεργος...

Αλλα ας μην ξεφυγουμε..

Ας περιμενουμε τον phantom να σχολιασει αυτα που ειπαμε να δουμε που παμε με την ιδεα...
 

DeletedUser3

Guest
Ήδη με τα Αρχαία Θαύματα, απαιτούνται Τεχνουργήματα από αυτά που έχετε κερδίσει για να κάνετε Αναβαθμίσεις πάντως.
 

DeletedUser16

Guest
Περισσοτερα απο αυτα που εχουμε μπονους, παρα απο τα αλλα.. (να προσθεσω εγω)
 

DeletedUser30

Guest
Αυτην την στιγμή εχω http://prntscr.com/96tq7n απο τα οποια αν τερματισω το πολεμικο μονατηρι μου στο επιπδο 10 π.χ θα εχω ξοδεψει μονο 23 τεχνουργηματα ελιξιριου και 10 μαγικης σκονης, ενω επειδη εχω μπονους στον πολυτιμο λιθο θα ξοδεψω 53 τεχνουργηματα απο αυτο, που σημαινει οτι το Μπονους παραγωγης θα πεσει παρα πολυ! απο 303% που ειναι τωρα θα παει στο 240% πανω κατω... Θα πρεπει να κανω παρα πολλες μαχες σε επαρχιες πολυτιμου λιθου για να κρατησω το μπονους σε μια ισορροπια... αλλα ειναι σιγουρο οτι θα πεσει αρκετα...Και οσο πεφτει ο αριθμος αυτων που εχω μπονους, τοσο δεν θα πεφτει (ασε που θα αυξανετε) ο αριθμος των αλλων...
Και μην με πειτε να περιμενω να ανοιξω τα θαυματα των νανων που ενα απο αυτα δινει μπονους στην παραγωγη των εργοστασιων για να ισορροπησω τα χαμενα τεχνουργηματα πολυτιων λιθων... http://prntscr.com/96tkn2 θα παρει πολλους μηνες να φτασω εκει..

Θεωρω μειζονος σημασιας να γινει κατι με τα 'αχρηστα' τεχνουργηματα

Επειδη και μονο ζηταει περισσοτερα τεχνουργηματα απο το υλικο που εχεις σε μπονους, θεωρω οτι καλο θα ηταν να μπορουσαμε να τα ανταλάσσουμε με αλλους παικτες...

Σχολιο για την 2η ιδεα του phantom: Για να αγορασεις 500 μαγικη σκονη απο τον εμπορα χονδρικης, θες 3200ΧΙΛ
50χιλ που προτεινεις ως ανταμοιβη για 10 τεχνουργηματα ειναι 64 φορες λιγοτερο απο την αξια 500 σκονης
Για την ωρα δεν νομιζω κανεις να ειχε αναγκη απο 50χιλ χρυσο, ή ακομα και απο 3200ΧΙΛ
Αν ο δημιουργος του νηματος ισορροπησει/αλλαξει λιγο τις ανταμοιβες (βαλει πιο δελεαστικες), τοτε πιστευω μπορουμε να την σπρωξουμε πιο πανω γιατι εχει προοπτικες αυτο το κομματι και η ομαδα αναπτυξης πιστευω οτι περιμενει κατι ωραιο γιατι και αυτοι σιγουρα θα ειναι σε δυσκολη θεση να βρουν τι θα κανουν με τα 'αχρηστα' τεχνουργηματα..


Οι τιμες που εβαλα για ανταλλαγη ειναι ενδεικτικες και οπως το υπολογισα ειναι οπως τα λες οποτε σιγουρα θα ειναι και η ανταμοιβη πολυ μεγαλυτερη σε χρυσο σιγουρα..

Ο χρυσος χρειαζεται παρα πολυ απο καποια στιγμη και μετα και τον θεωρω κλειδι στην αναπτυξη του καθε παιχτη αλλα μπορουμε να μεινουμε στην ανταλλαγη αγαθων ή να παμε στην πρωτη ιδεα που θεωρω πως ειναι και αυτη καλη..
 

DeletedUser16

Guest
Καλος ο χρυσος δεν λεω... αλλα εγω ζηταω κυριως χειραψιες στο κεντρικο... οποτε αυτο ειναι που γραφω και σαν ονομα πολης ("Κεντρικο")
ΚΑθε μερα μαζευω πανω απο 700ΧΙΛ ΜΟΝΟ απο βοηθειες... βαλε μετα τους γειτονες και τα σπιτακια.... περνω παραπανω απ'οσα ξοδευω για καποια ανιχνευση (ασε π περνουν απο 18ωρες και πανω για να ολοκληρωθουν)... και περισσευει και κατι για καμια αγορα αγαθων...
και κοιταω παντα να εχω το θησαυροφυλακια μισογεματο... ωστε αν προκυψει αναγκη μεγαλη για κατι, να μην ψαχνω να βρω χρυσο...

Ισως τεχνουργηματα ανταλλαγη με θραυσματα ρουνων??
ή 10 για ενα ρουνο που λειπει...

(αλλα ετσι χανει λεφτουδακια η ιννο..χλωμο το βλεπω)
 

DeletedUser30

Guest
Για ρουνους αστο καλυτερα δεν προκειται να υλοποιηθει κατι τετοιο..

Αλλα ας μεινουμε στο αρχικη ιδεεα..
Ας απαντησει και καποιος απο την διαχειριση εαν το βλεπετε υλοποιησιμο κατι τετοιο και γενικα πως φαινεται .. ;
 

DeletedUser16

Guest
Το αλλο...

Ας ταξιδεψουμε λιγο στο παρελθον με την ξωτικοχρονομηχανη και ας μεταβουμε στο νημα του @SOKRATIS72 περι ανταλλαγής τεχνουργημάτων.. οπου ο εν λογω παικτης προτεινε να μπορεις να ανταλάσσεις μεσω της αγορας τα 'αχρηστα' τεχνουργηματα για αποκτηση αυτων στα οποια εχεις μπονους...
Θα διαφωνισω και εγω με την σειρα μου , εαν μπορουμε να πουλαμε στον εμπορο η αγορα θα χασει μεγαλο μερος της χρησιμοτητας της,
αφου τα αχρηστα για σενα ισως ειναι χρησιμα για μενα η καποιον αλλον παιχτη φιλος ..

Βρε Phantom, δημιουργησες νήμα με ιδεά παρόμοια με αυτην στην οποια διαφώνησες πριν λιγο καιρό?? :D :D
ωραιος εισαι!!!

Το αρθρο 5 του Κανονισμου Λειτουργίας Forum αναφέρει ξεκάθαρα: "Αποφύγετε τις επαναλαμβανόμενες δημοσιεύσεις. Πριν δημοσιεύσετε ένα νέο θέμα σιγουρευτείτε ότι δεν υπάρχει κάποιο παρόμοι θέμα."

Η απάντηση του NeoRomeo στο νήμα του Sokratis ηταν:
Τα Τεχνουργήματα έχουν πολύ πιο περίπλοκο ρόλο από το να γίνουν αντικείμενο αγοραπωλησίας στο server.
Εάν το μόνο που σας ανησυχεί είναι το "Τι θα κάνουμε τα Τεχνουργήματα που δε μας χρειάζονται;", τότε μπορώ απλά να πω ότι ήδη οι δημιουργοί του παιχνιδιού ετοιμάζουν το τι θα μπορέσετε να τα κάνετε. Προς το παρόν συνεχίσετε να τα μαζεύετε!

Αρα βλέπω να κλεινει το νήμα και να αναμένουμε κάποιο νεο επισόδειο της InnoGames TV, συνεπώς και καποια αναβάθμιση, ωστε να μαθουμε τι θα μπορουμε να κανουμε τα 'αχρηστα' τεχνουργηματα.. :)

Αυτα απο μενα, με αγαπη!
Outlaw Kid
 

DeletedUser30

Guest
Ρε ανθρωπα ληγμενα παιρνεις;
Εισαι τελικα μεγαλη περιπτωσαρα..

Το ξαναλεω απλα Ελληνικα γραφω..
Τι σχεση εχει η ιδεα μου με την αγορα; εγω μιλαω για ανταλλαγη μεσο συντροφιας και μονο..
Λοιπον σταματα να κανεις τον εξυπνο απο την αρχη θελω να στο πω και παρακαλω οχι σπαμ σχολια στο θεμα..
 

DeletedUser3

Guest
Τα θέματα συγχωνεύτηκαν. Προσπαθήστε να δείξετε κατανόηση και αυτοσυγκράτηση. Πλησιάζουν Χριστούγεννα και θα βρούμε και άλλη χρήση για τα Τεχνουργήματα...

Μόνο Αγάπη!
 

DeletedUser30

Guest
Αγαπη και κατανοηση ναι συμφωνω αλλα να γινεται συζητηση με τα υπαρχων δεδομενα, εμενα η ιδεα μου εχει βαση τις συντροφιες και μονο και απλως προσπαθησα να την συνδυασω με τα τεχνουργηματα..
Τελοσπαντων σαν ιδεα η ομαδα διαχειρισης πως την βλεπει ειναι υλοποιησημη;
Εαν οχι εξ ολοκληρου τουλαχιστον καποιο μερος της;
 

DeletedUser3

Guest
Από τη μεριά μας, προωθούμε όλες τις ιδέες στην Ομάδα Ανάπτυξης, αλλά είναι τελικά στην κρίση τους το αν θα υλοποιηθούν και δεν παίρνουμε κάποια απάντηση για τις προτάσεις που καταθέτετε.

Θα τις δείτε αν είναι καλές :)
 
Κορυφή