• Καλωσήρθες στα μέρη μας ταξιδιώτη — Επισκέπτεσαι για πρώτη φορά το forum μας;

    Σε έχω ξαναδεί να τριγυρνάς εδώ γύρω; Για να συμμετάσχεις σε συζητήσεις ή να θέσεις σε όλους το ζήτημα που σε απασχολεί, θα χρειαστεί να αποκτήσεις ένα λογαριασμό στο forum. Απόκτησε το λογαριασμό σου πατώντας εδώ!

Εμψυχα Υλικά και μείωση 10%=Μιά ΣαδοΜαζοχιστική κατάσταση

Είναι υπερβολική η μείωση κατά 10% κρίσιμων υλικών κάθε βράδυ & πρέπει να γίνει μείωση ή κατάργηση;

  • Ετσι κι Ετσι - Δεν με νοιάζει

    Ψήφοι: 0 0,0%
  • Μιά χαρά είναι το 10% -Αλλά να το πάνε 20% μείωση για τους πιό έξυπνους

    Ψήφοι: 0 0,0%
  • Όχι, δεν είναι υπερβολικό το 10% αλλά και είναι λογικό, διότι είμαι μαζοχιστής !!

    Ψήφοι: 0 0,0%

  • Σύνολο ψηφοφόρων
    1
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.

georgioskchasiotis

Νέο Μέλος
Είμαι απελπισμένος, διότι ύστερα από 7 χρόνια που παίζω καθημερινά το παιχνίδι,
νοιώθω ότι οι προγραμματιστές του παιχνιδιού, νομίζουν ότι εμείς οι παίκτες είμαστε Μαζοχιστές !!
Σκέπτομαι πλέον να το εγκαταλείψω διότι νοιώθω σαν το Σίσυφο και τις Δαναΐδες !!
Θεωρώ ότι είναι σαδιστικό και απαράδεκτο, να υπάρχει κάθε βράδυ μείωση των Έμψυχων Υλικών κατά 10% !!

Ενώ παλεύεις καθημερινά πάμπολλες ώρες στο παιχνίδι να προχωρήσεις, έρχεται αυτή η βλακώδης και σαδιστική ρύθμισή του,
που σου μειώνει τα Έμψυχα Υλικά που με τόσο κόπο και χρόνο αποθηκεύεις για να προχωράς τις πίστες του παιχνιδιού,
να σε ρίχνουν στο γκρεμό και να σου λένε, ξανανέβα την ανηφόρα διότι έτσι γουστάρουμε, να σε βασανίζουμε ως παίκτη,
που αντί να περνάς ευχάριστα σε αυτό παιχνίδι, το έχουν κάνει να είναι ψυχαναγκαστικό, διότι έχεις επενδύσει κάμποσα χρόνια ασχολίας
και θέλουν να σε έχουν διαρκώς στη τσίτα απασχολημένο χωρίς ουσιαστικά να τελειώσεις ποτέ...
εκτός κι αν δεν αγανακτήσεις όπως εγώ.. μετά από μερικές δεκαετίες !!

Ε όχι ρε κύριοι του παιχνιδιού.. σας βαρέθηκα με τις διαρκώς μεταβαλλόμενες συνθήκες του παιχνιδιού..... το δεν βλέπω να το τελειώνω σε λογικό χρόνο ζωής !!

Εάν κι εσείς οι υπόλοιποι παίκτες, νοιώθετε ότι περιέγραψα παραπάνω, γράψτε κι εσείς τον πόνο σας εδώ.
Εγώ πάντως δίνω περιθώριο άλλον 1 μήνα να σταματήσουν την άδικη και σκόπιμα στοχευμένη μείωση έμψυχων υλικών κατά 10 % κάθε βράδυ !!
Θα το παρατήσω και θα ασχοληθώ με άλλα που θα με ευχαριστούν και δεν θα με στεναχωρούν όσο αυτό το παιχνίδι,
που έχω αφιερώσει 7 τουλάχιστον χρόνια από την ζωή μου καθημερινώς (παρόλο που είμαι συνταξιούχος και μπορώ λόγω χρόνου) !!
Αυτά και περιμένω μιάν λογική εξήγηση/απάντηση από τους προγραμματιστές για αυτή την ΣαδοΜαζοχιστική κατάσταση !!

Υ.Σ. Αυτό που με κάνει να μην το έχω εγκαταλείψει το παιχνίδι από καιρό, πιστεύω ότι είναι το ίδιο και με τους άλλους παίκτες, δηλαδή το ότι έχει κάποιος επενδύσει πάρα πολλά χρόνια ή και χρήματα, διότι του είναι δύσκολο πλέον να αποδεχθεί, ότι έπρεπε να το παρατήσει από τον 2ο ή 3ο χρόνο όταν είδε ότι είναι ψυχαναγκαστικά μαζοχιστικό για τον κάθε παίκτη, αλλά το παραβλέιε καθόσον έχει επενδυθεί πάρα πολύς χρόνος σε αυτό !!
Αυτή η αρρωστημένη όμως κατάσταση, πρέπει να αλλάξει, είτε αλλάζοντας το παιχνίδι (όχι μόνο στη μείωση έμψυχων υλικών αλλά και σε άλλα αρνητικά), ώστε να έχει πλέον λογικό επίπεδο δυσκολίας, για να το απολαμβάνει ο παίκτης - είτε αποχωρώντας από αυτό.
 
Τελευταία επεξεργασία:

SOKRATIS72

Ξωτικό του Elvenar
Αυτή στην στιγμή βρίσκεσαι στο κεφάλαιο των μηχανουργημάτων. Η κατάσταση δεν είναι τόσο δραματική όσο λές.
Θα σου προτείνω κάποια πράγματα και δοκίμασέ τα αν θέλεις. Πρώτα από όλα ανέβασε όσο περισσότερο γίνεται το κέντρο εμπορίου για να αυξηθεί η απόδοση από το ξόρκι της παραγωγής των αγαθών καθώς και ο χρόνος διάρκειας του ξορκιού. Όταν μαζεύεις έμψυχα αγαθά, πάντα να βάζεις στα εργοστάσια που παράγουν έμψυχα που έχεις μπόνους, ξόρκι αγαθών για να αυξηθεί η ποσότητα που θα πάρεις και μετά να μαζεύεις τα αγαθά. Όταν τελειώσεις το κεφάλαιο θα έχεις πρόσβαση στο Simia. Ένα θαύμα των μηχανουργημάτων, το οποίο όσο μεγαλώνει θα μειώνει την απομείωση των έμψυχων αγαθών. Στο επίπεδο 30 φτάνει στο 2% η απομείωση.
Αν έχεις αρκετά έμψυχα για να καλύψεις τις ανάγκες σου συν ένα 10% επιπλέον μπορείς να βάλεις προσφορές στην αγορά που θα προσφέρεις ένα 10% επιπλέον από αυτά που θα πάρεις και μόλις τα μαζέψεις όλα τα αγαθά να κλείσεις την έρευνα ή να καλύψεις κάποια άλλη ανάγκη που θα έχεις από το να περιμένεις μέρες να στα καλύψει η αγορά με προσφορές 1 προς 1.
Ακόμη καλό είναι τα νησιά των μηχανουργημάτων να τα ταιριάξεις ανά 4άδες, όπως γίνεται με τα σετ των κτιρίων που βγάζουν κατά καιρούς σε event. Ένα νησί που συνορεύει με 3 διαφορετικά νησιά έχει 250% μπόνους παραγωγής. Με 12 νησιά σύνολο 3 από κάθε είδος με την σωστή διαρρύθμιση θα ανεβάσουν πολύ γρήγορα την συνολική παραγωγή σου και θα μπορέσεις να ξεπεράσεις το κεφάλαιο σχετικά εύκολα.
Θα γινόταν πιο εύκολο συνολικά το παιχνίδι αν η συμμαχία σας είχε περισσότερα μέλη, μιας και έτσι θα κερδίζατε περισσότερα δώρα από το τουρνουά και το Κωδωνοστάσιο, τα οποία θα σας βοηθούσαν μακροπρόθεσμα.
Σε γενικές γραμμές μια καλά οργανωμένη πόλη που ανήκει σε μια ενεργή συμμαχία μπορεί σε 4-6 μήνες να τελειώσει ένα κεφάλαιο με όποια εμπόδια και να συναντήσει.
Γενικά η συμμαχία που είσαι αρχηγός είναι μικρή (από άποψη ποσότητας παικτών) και μια συμμαχία που δεν έχει αρκετούς παίκτες που βρίσκονται στο ίδιο επίπεδο δυσκολεύονται στα κεφάλαια που απαιτούν έμψυχα αγαθά.
 
Τελευταία επεξεργασία:

georgioskchasiotis

Νέο Μέλος
Αυτή στην στιγμή βρίσκεσαι στο κεφάλαιο των μηχανουργημάτων. Η κατάσταση δεν είναι τόσο δραματική όσο λές.
Θα σου προτείνω κάποια πράγματα και δοκίμασέ τα αν θέλεις. Πρώτα από όλα ανέβασε όσο περισσότερο γίνεται το κέντρο εμπορίου για να αυξηθεί η απόδοση από το ξόρκι της παραγωγής των αγαθών καθώς και ο χρόνος διάρκειας του ξορκιού. Όταν μαζεύεις έμψυχα αγαθά, πάντα να βάζεις στα εργοστάσια που παράγουν έμψυχα που έχεις μπόνους, ξόρκι αγαθών για να αυξηθεί η ποσότητα που θα πάρεις και μετά να μαζεύεις τα αγαθά. Όταν τελειώσεις το κεφάλαιο θα έχεις πρόσβαση στο Simia. Ένα θαύμα των μηχανουργημάτων, το οποίο όσο μεγαλώνει θα μειώνει την απομείωση των έμψυχων αγαθών. Στο επίπεδο 30 φτάνει στο 2% η απομείωση.
Αν έχεις αρκετά έμψυχα για να καλύψεις τις ανάγκες σου συν ένα 10% επιπλέον μπορείς να βάλεις προσφορές στην αγορά που θα προσφέρεις ένα 10% επιπλέον από αυτά που θα πάρεις και μόλις τα μαζέψεις όλα τα αγαθά να κλείσεις την έρευνα ή να καλύψεις κάποια άλλη ανάγκη που θα έχεις από το να περιμένεις μέρες να στα καλύψει η αγορά με προσφορές 1 προς 1.
Ακόμη καλό είναι τα νησιά των μηχανουργημάτων να τα ταιριάξεις ανά 4άδες, όπως γίνεται με τα σετ των κτιρίων που βγάζουν κατά καιρούς σε event. Ένα νησί που συνορεύει με 3 διαφορετικά νησιά έχει 250% μπόνους παραγωγής. Με 12 νησιά σύνολο 3 από κάθε είδος με την σωστή διαρρύθμιση θα ανεβάσουν πολύ γρήγορα την συνολική παραγωγή σου και θα μπορέσεις να ξεπεράσεις το κεφάλαιο σχετικά εύκολα.
Θα γινόταν πιο εύκολο συνολικά το παιχνίδι αν η συμμαχία σας είχε περισσότερα μέλη, μιας και έτσι θα κερδίζατε περισσότερα δώρα από το τουρνουά και το Κωδωνοστάσιο, τα οποία θα σας βοηθούσαν μακροπρόθεσμα.
Σε γενικές γραμμές μια καλά οργανωμένη πόλη που ανήκει σε μια ενεργή συμμαχία μπορεί σε 4-6 μήνες να τελειώσει ένα κεφάλαιο με όποια εμπόδια και να συναντήσει.
Γενικά η συμμαχία που είσαι αρχηγός είναι μικρή (από άποψη ποσότητας παικτών) και μια συμμαχία που δεν έχει αρκετούς παίκτες που βρίσκονται στο ίδιο επίπεδο δυσκολεύονται στα κεφάλαια που απαιτούν έμψυχα αγαθά.
Σε ευχαριστώ πολύ φίλε Σωκράτη για τις υποδείξεις σου, τα έχω ήδη δοκιμάσει αυτά, αλλά είμαι αποκαρδιωμένος διότι δεν διορθώνεται έτσι απλά, η σκόπιμη σαδιστική τυραννία των παικτών με υπερβολικές μειώσεις που τους οδηγούν να αφιερώνουν άπειρες ώρες όπως εγώ ( που ως ηλικιωμένος συνταξιούχος ευτυχώς έχω), παλεύοντας με μια σαδιστική κατάσταση που στο επόμενο επίπεδο τους ετοιμάζει άλλα "σαδιστικά βασανιστήρια" του να μαζεύουν διαρκώς μειούμενα υλικά σε κάθε περίπτωση και όχι να παίζουν ένα φυσιολογικό παιχνίδι χωρίς το διαρκές άγχος που αυτό μας βάζει στα 7-8 χρόνια που το παίζω !! Από την μία μεριά ζορίζομαι να το εγκαταλείψω (διότι έχω επενδύσει χρόνια !! κι εκεί ποντάρουν αυτοί που το φτιάχνουν έτσι σκόπιμα) αλλά από την άλλη βαρέθηκα να τρέχω διαρκώς σε ωριαίες και 3ωρες αλλά και 9ωρες παραγωγές, σηκώνομαι ακόμη και την νύχτα, για να μπορέσω να περνάω τα κάθε εμπόδια που διαρκώς ξεπροβάλλουν.
 

SOKRATIS72

Ξωτικό του Elvenar
Σε ευχαριστώ πολύ φίλε Σωκράτη για τις υποδείξεις σου, τα έχω ήδη δοκιμάσει αυτά, αλλά είμαι αποκαρδιωμένος διότι δεν διορθώνεται έτσι απλά, η σκόπιμη σαδιστική τυραννία των παικτών με υπερβολικές μειώσεις που τους οδηγούν να αφιερώνουν άπειρες ώρες όπως εγώ ( που ως ηλικιωμένος συνταξιούχος ευτυχώς έχω), παλεύοντας με μια σαδιστική κατάσταση που στο επόμενο επίπεδο τους ετοιμάζει άλλα "σαδιστικά βασανιστήρια" του να μαζεύουν διαρκώς μειούμενα υλικά σε κάθε περίπτωση και όχι να παίζουν ένα φυσιολογικό παιχνίδι χωρίς το διαρκές άγχος που αυτό μας βάζει στα 7-8 χρόνια που το παίζω !! Από την μία μεριά ζορίζομαι να το εγκαταλείψω (διότι έχω επενδύσει χρόνια !! κι εκεί ποντάρουν αυτοί που το φτιάχνουν έτσι σκόπιμα) αλλά από την άλλη βαρέθηκα να τρέχω διαρκώς σε ωριαίες και 3ωρες αλλά και 9ωρες παραγωγές, σηκώνομαι ακόμη και την νύχτα, για να μπορέσω να περνάω τα κάθε εμπόδια που διαρκώς ξεπροβάλλουν.
Γιώργο είμαι και εγώ σχεδόν από την αρχή στο παιχνίδι, επειδή εργάζομαι και εκ πεποιθήσεως δεν θέλω να ασχολούμαι με παιχνίδια στο κινητό, είμαι μόνιμα 14-18 ώρες εκτός του παιχνιδιού, εκτός Σ/Κ και κάποιων ημερών που βρίσκομαι σε άδεια όπως τώρα, και όμως προχωράνε τα κεφάλαια στρωτά δίχως προβλήματα. Το βασικό πρόβλημα που έχεις αυτή την στιγμή είναι πως βρίσκεσαι σε μια συμμαχία που δεν μπορεί να σε βοηθήσει ουσιαστικά, επειδή δεν υπάρχουν αρκετά άτομα στο επίπεδο που βρίσκεσαι για να μπορείτε να αλληλοκαλυφθείτε. Ακόμη θα μπορούσες να κάνεις αρκετές αλλαγές στον λογαριασμό σου για να μην χρειάζεται να στηρίζεσαι σε 3ωρες παραγωγές όλη την ημέρα. Δεν θα μπώ σε λεπτομέρειες διότι απλά θα γίνω κουραστικός για τους υπόλοιπους παίκτες στο φόρουμ. Θα σου πρότεινα να ενταχθείς σε μια συμμαχία με περισσότερους παίκτες του επιπέδου σου οι οποίοι θα μπορέσουν να σε βοηθήσουν σε όλα τα εμπόδια που βρίσκεις.
Υπάρχουν λύσεις, αλλιώς θα είχανε σταματήσει όλοι οι παίκτες που βρίσκονται πιο μπροστά σε κεφάλαια, μην απογοητεύεσαι.
 

georgioskchasiotis

Νέο Μέλος
Γιώργο είμαι και εγώ σχεδόν από την αρχή στο παιχνίδι, επειδή εργάζομαι και εκ πεποιθήσεως δεν θέλω να ασχολούμαι με παιχνίδια στο κινητό, είμαι μόνιμα 14-18 ώρες εκτός του παιχνιδιού, εκτός Σ/Κ και κάποιων ημερών που βρίσκομαι σε άδεια όπως τώρα, και όμως προχωράνε τα κεφάλαια στρωτά δίχως προβλήματα. Το βασικό πρόβλημα που έχεις αυτή την στιγμή είναι πως βρίσκεσαι σε μια συμμαχία που δεν μπορεί να σε βοηθήσει ουσιαστικά, επειδή δεν υπάρχουν αρκετά άτομα στο επίπεδο που βρίσκεσαι για να μπορείτε να αλληλοκαλυφθείτε. Ακόμη θα μπορούσες να κάνεις αρκετές αλλαγές στον λογαριασμό σου για να μην χρειάζεται να στηρίζεσαι σε 3ωρες παραγωγές όλη την ημέρα. Δεν θα μπώ σε λεπτομέρειες διότι απλά θα γίνω κουραστικός για τους υπόλοιπους παίκτες στο φόρουμ. Θα σου πρότεινα να ενταχθείς σε μια συμμαχία με περισσότερους παίκτες του επιπέδου σου οι οποίοι θα μπορέσουν να σε βοηθήσουν σε όλα τα εμπόδια που βρίσκεις.
Υπάρχουν λύσεις, αλλιώς θα είχανε σταματήσει όλοι οι παίκτες που βρίσκονται πιο μπροστά σε κεφάλαια, μην απογοητεύεσαι.
Σωκράτη, σεβαστό αυτό που λες, αλλά.... υπάρχουν λύσεις πληρωμένες, γι'αυτό δεν έχουν σταματήσει οι παίκτες (λυπούνται το χρόνο και τα χρήματα) που βρίσκονται πιο μπροστά σε κεφάλαια, .....να γιατί απογοητεύομαι και περιμένω τερματισμό του παραλογισμού, που δεν αφορά μόνο τα έμψυχα υλικά αλλά κι άλλα που μειώνονται κάθε βράδυ όπως..... οι σπόροι και το μάνα.
 

SOKRATIS72

Ξωτικό του Elvenar
Σωκράτη, σεβαστό αυτό που λες, αλλά.... υπάρχουν λύσεις πληρωμένες, γι'αυτό δεν έχουν σταματήσει οι παίκτες (λυπούνται το χρόνο και τα χρήματα) που βρίσκονται πιο μπροστά σε κεφάλαια, .....να γιατί απογοητεύομαι και περιμένω τερματισμό του παραλογισμού, που δεν αφορά μόνο τα έμψυχα υλικά αλλά κι άλλα που μειώνονται κάθε βράδυ όπως..... οι σπόροι και το μάνα.
Γιώργο καλημέρα, δεν ισχύει αυτό που λές, μια χαρά λειτουργεί και δίχως να πληρώνει κάποιος.
Προσωπικά και σχεδόν όλοι οι παίκτες που είναι στην συμμαχία μου και σε άλλες που μιλάμε συχνά δεν ξοδεύουν λεφτά, εξού και η ΙΝΝΟ ξεκίνησε τις διαφημίσεις στο παιχνίδι. Τα διαμάντια που ξοδεύουμε έρχονται από το Κωδωνοστάσιο, την Ακαδημία και τα διάφορα κτίρια που δίνουν κατά καιρούς διαμάντια (όπως το τζίνι και η θεά των ευχών). Κατά βάση από το Κωδωνοστάσιο γιαυτό και οι πρωτοπόρες συμμαχίες δίνουν τόση μεγάλη σημασία σε αυτό.
Από εκεί και πέρα όποιος παίκτης είναι διατεθημένος να πληρώσει θα έχει επιπλέον πλεονέκτημα μιας και αυτό παίρνει με τα χρήματά του. Όμως δεν είναι υποχρεωτικό. Προσωπικά έχω χρόνια να χαραμίσω έστω και ένα σέντσι σε παιχνίδι, και στο συγκεκριμένο δεν ξόδεψα ποτέ, γιαυτό κιόλας το ξεκίνησα μιας και μπορείς να προχωρήσεις άνετα δίχως χρήμα. Μπορεί να είσαι απογοητευμένος από την δυσκολία που έχεις να προχωρήσεις αλλά σε αυτό δεν φταίει ό,τι κάποιοι ξοδεύουν χρήματα. Οι λύσεις υπάρχουν απλά πρέπει να μπείς σε μια συμμαχία με έμπειρους παίκτες για να σου δείξουν τους τρόπους να ξεμπλοκάρεις και να σε βοηθήσουν στα ζητήματα που έχει ο λογαριασμός σου.
Χρειάζεσαι θαύματα όπως τους Π. Ηλιοβασιλέματος για μείωση της σποράς, το Αββαείο για να έχεις μάνα την στιγμή που χρειάζεσαι χρησιμοποιώντας τα επιπλέον ξόρκια από το τουρνουά (Αββαείο βλέπω πως έχεις, αλλά τα στατιστικά σου στο τουρνουά είναι χαμηλά για το επίπεδό σου, αυτό σημαίνει μικρή ποσότητα διαθέσιμων ξορκιών για παραγωγή μάνα) και διάφορα ακόμη που θα σε βοηθήσουν σε διάφορους τομείς.
Απλά Κωδωνοστάσιο και τουρνουά δίχως να υπάρχουν άτομα στην συμμαχία δεν μπορούν να αποδώσουν αυτά που μπορούν να αποδώσουν. Ακόμη δίχως άτομα στην συμμαχία δεν έχεις την ευχέρεια να κάνεις πολλές ανταλλαγές πόντων στα θαύματα για να ανέβουν γρήγορα και να βοηθήσουν ουσιαστικά. Στην ουσία γυρνάμε στα βασικά, μια δυνατή και ενεργή συμμαχία είναι αναγκαία για να μπορεί κάποιος να προχωράει στο παιχνίδι.
Αυτά είχα να πώ, Σου εύχομαι καλή συνέχεια σε ό,τι αποφασίσεις.
 
Τελευταία επεξεργασία:

georgioskchasiotis

Νέο Μέλος
Γιώργο καλημέρα, δεν ισχύει αυτό που λές, μια χαρά λειτουργεί και δίχως να πληρώνει κάποιος.
Προσωπικά και σχεδόν όλοι οι παίκτες που είναι στην συμμαχία μου και σε άλλες που μιλάμε συχνά δεν ξοδεύουν λεφτά, εξού και η ΙΝΝΟ ξεκίνησε τις διαφημίσεις στο παιχνίδι. Τα διαμάντια που ξοδεύουμε έρχονται από το Κωδωνοστάσιο, την Ακαδημία και τα διάφορα κτίρια που δίνουν κατά καιρούς διαμάντια (όπως το τζίνι και η θεά των ευχών). Κατά βάση από το Κωδωνοστάσιο γιαυτό και οι πρωτοπόρες συμμαχίες δίνουν τόση μεγάλη σημασία σε αυτό.
Από εκεί και πέρα όποιος παίκτης είναι διατεθημένος να πληρώσει θα έχει επιπλέον πλεονέκτημα μιας και αυτό παίρνει με τα χρήματά του. Όμως δεν είναι υποχρεωτικό. Προσωπικά έχω χρόνια να χαραμίσω έστω και ένα σέντσι σε παιχνίδι, και στο συγκεκριμένο δεν ξόδεψα ποτέ, γιαυτό κιόλας το ξεκίνησα μιας και μπορείς να προχωρήσεις άνετα δίχως χρήμα. Μπορεί να είσαι απογοητευμένος από την δυσκολία που έχεις να προχωρήσεις αλλά σε αυτό δεν φταίει ό,τι κάποιοι ξοδεύουν χρήματα. Οι λύσεις υπάρχουν απλά πρέπει να μπείς σε μια συμμαχία με έμπειρους παίκτες για να σου δείξουν τους τρόπους να ξεμπλοκάρεις και να σε βοηθήσουν στα ζητήματα που έχει ο λογαριασμός σου.
Χρειάζεσαι θαύματα όπως τους Π. Ηλιοβασιλέματος για μείωση της σποράς, το Αββαείο για να έχεις μάνα την στιγμή που χρειάζεσαι χρησιμοποιώντας τα επιπλέον ξόρκια από το τουρνουά (Αββαείο βλέπω πως έχεις, αλλά τα στατιστικά σου στο τουρνουά είναι χαμηλά για το επίπεδό σου, αυτό σημαίνει μικρή ποσότητα διαθέσιμων ξορκιών για παραγωγή μάνα) και διάφορα ακόμη που θα σε βοηθήσουν σε διάφορους τομείς.
Απλά Κωδωνοστάσιο και τουρνουά δίχως να υπάρχουν άτομα στην συμμαχία δεν μπορούν να αποδώσουν αυτά που μπορούν να αποδώσουν. Ακόμη δίχως άτομα στην συμμαχία δεν έχεις την ευχέρεια να κάνεις πολλές ανταλλαγές πόντων στα θαύματα για να ανέβουν γρήγορα και να βοηθήσουν ουσιαστικά. Στην ουσία γυρνάμε στα βασικά, μια δυνατή και ενεργή συμμαχία είναι αναγκαία για να μπορεί κάποιος να προχωράει στο παιχνίδι.
Αυτά είχα να πώ, Σου εύχομαι καλή συνέχεια σε ό,τι αποφασίσεις.
Καλησπέρα Σωκράτη..... Ολα όσα αναφέρεις μου είναι γνωστά και είχα πλήρη 25μελή ομάδα αλλά τα πράγματα δεν είναι έτσι ρόδινα κι ούτε εύκολα που τα περιγράφεις στα τόσα χρόνια που παίζω !!
Θεωρείς όμως ότι όλα όσα κακώς κείμενα αναφέρω, ότι δεν υπάρχουν και είναι εύκολα αντιμετωπίσιμες όλες οι τρικλοποδιές του παιχνιδιού αφιερώνοντας μόνο... πολύ λίγο χρόνο όπως εσύ, ενώ εγώ που παίζω ατέλειωτες ώρες έχω μόνο 350 χιλιάδες πόντους ενώ εσύ έχεις έτσι απλά με την βοήθεια της ομάδας και χωρίς να πληρώσεις ...... 2,5 εκατομύρια πόντους !!
Κάτι δεν πάει καλά στο λογαριασμό.... φίλε Σωκράτη. Μιά ερώτηση έχω μόνο..... Σε πόσα χρόνια συνολικά προβλέπεις ότι θα έξαντλήσεις τις πίστες, προτού εξαντληθεί η υπομονή σου στο συγκεκριμένο παιχνίδι, έχοντας ήδη 7 χρόνια όπως λες;;;; Ευχαριστώ για την κατανόηση
 

SOKRATIS72

Ξωτικό του Elvenar
Σε 2 μήνες τελειώνω την προτελευταία φυλή, υπολογίζοντας πως τέλη Αυγούστου με αρχές Σεπτεμβρίου θα μπεί η επόμενη, στο τέλος του επόμενου Αυγούστου θα έχω τερματίσει όλες τις φυλές και θα περιμένω με τους υπόλοιπους παίκτες που θα έχουν τερματίσει την τελευταία φυλή να μπεί η επόμενη.
Από εκεί και πέρα το ό,τι μπαίνει κάποιος παίκτης πολλές ώρες στο παιχνίδι δεν σημαίνει πως γνωρίζει το παιχνίδι σε όλες του τις πτυχές.
Ο λογαριασμός σου έχει δυνατότητες αλλά θέλει πολλές τροποποιήσεις για να γίνει αποδοτικός. Και αυτό δεν θα γίνει μένοντας σε μια συμμαχία που έχει καταρρεύσει. Και ναι είδα ό,τι η συμμαχία σου είχε κάποια στιγμή πολλά άτομα. Μήπως όμως φύγανε επειδή απλά βλέπανε πως δεν υπάρχει καμιά ουσιαστική ανάπτυξη στην συμμαχία και επιλέξανε να πάνε κάπου που είναι καλύτερα;
Μπορεί να μην πιστεύεις ότι δίχως να πληρώσει κάποιος μπορεί να τα καταφέρει μια χαρά, αλλά συμβαίνει. Επιμένω στην πρόταση μου, πήγαινε σε μια καλή συμμαχία και θα δείς πολύ γρήγορα διαφορά αν είσαι διατεθημένος να ακούσεις έμπειρους παίκτες.
Αν από την άλλη έχεις αποφασίσει πως δεν αξίζει ο κόπος να ασχολείσαι με το παιχνίδι καλύτερα να το παρατήσεις για να μην χαλάς την διάθεσή σου.
Από εκεί και πέρα τίποτα δεν θα αλλάξει. Οι παίκτες που τα καταφέρνουν μια χαρά θα συνεχίσουν να τα καταφέρνουν και οι παίκτες που θεωρούν πως είναι ακατόρθωτο να προχωρήσουν θα το παρατάνε. Και κάθε χρόνο θα δίνει η ΙΝΝΟ στην κυκλοφορία ένα κεφάλαιο.
Και για να μην παρεξηγηθώ δεν το λέω με έπαρση, απλά επιβεβαιώνω ένα γεγονός που έχω δεί να συμβαίνει πάρα πολλές φορές. Δεν είσαι ο πρώτος παίκτης που έχει βρεθεί σε αυτή την θέση και σίγουρα δεν θα είσαι ο τελευταίος. Από εκεί και πέρα είναι καθαρά επιλογή σου προς τα που θέλεις να προχωρήσεις.
 
Τελευταία επεξεργασία:

georgioskchasiotis

Νέο Μέλος
Αν από την άλλη έχεις αποφασίσει πως δεν αξίζει ο κόπος να ασχολείσαι με το παιχνίδι καλύτερα να το παρατήσεις για να μην χαλάς την διάθεσή σου.
Αυτό ήταν μακράν η καλύτερη συμβουλή σου, Σωκράτη
 

georgioskchasiotis

Νέο Μέλος
Άλλοι στα δύσκολα προχωράνε και άλλοι τα παρατάνε, C' est La Vie. Καλή συνέχεια :cool:
Καλημέρα Σωκράτη, σου στέλνω με ΠΜ τους κωδικούς της πόλης μου (με γεμάτες αποθήκες+στρατό σε πόρους όλων των ειδών) και παρακαλώ να την χρησιμοποιήσεις όσο καλύτερα μπορείς με την πείρα σου, ώστε το επόμενο 6μηνο μέχρι το τέλος του έτους, να δω τι έχεις καταφέρει παίζοντας με αυτή (και με τους χρόνους που λες ότι παίζεις) την πόλη μου που με βασανίζει τόσο πολύ !!

Βάλε την πόλη μου την ομάδα σου ώστε να συμβούν όλα όσα προαναφέρεις και τα λέμε όταν μου την παραδώσεις, στο τέλος του έτους, που θα την έχεις φτάσει, σε μισό χρόνο παιξίματος από σήμερα !! C' est La Vie. Καλή συνέχεια :cool:
 

knightmaregr

Community Manager - Elvenar Greece, InnoGames GmbH
Ομάδα του Elvenar
Community Manager
Καλημέρα Σωκράτη, σου στέλνω με ΠΜ τους κωδικούς της πόλης μου (με γεμάτες αποθήκες+στρατό σε πόρους όλων των ειδών) και παρακαλώ να την χρησιμοποιήσεις όσο καλύτερα μπορείς με την πείρα σου, ώστε το επόμενο 6μηνο μέχρι το τέλος του έτους, να δω τι έχεις καταφέρει παίζοντας με αυτή (και με τους χρόνους που λες ότι παίζεις) την πόλη μου που με βασανίζει τόσο πολύ !!

Βάλε την πόλη μου την ομάδα σου ώστε να συμβούν όλα όσα προαναφέρεις και τα λέμε όταν μου την παραδώσεις, στο τέλος του έτους, που θα την έχεις φτάσει, σε μισό χρόνο παιξίματος από σήμερα !! C' est La Vie. Καλή συνέχεια :cool:
Να σας ενημερώσω πως η κοινοποίηση του κωδικού πρόσβασης απαγορεύεται και τιμωρείται με αποκλεισμό.
 

SOKRATIS72

Ξωτικό του Elvenar
Γιώργο μου ευχαρίστως να σου έλεγα βήμα βήμα τι θα κάνεις για να τα καταφέρεις αν έμπαινες στην συμμαχία μας και είχες διάθεση να ακούσεις. Αλλά ποτέ δεν θα κάτσω να σερβίρω φρουτόκρεμα σε κάποιον επειδή απλά επειδή δεν έχει την διάθεση να ακούσει. Ειτε μείνεις κολλημένος σε μια ψυχορραγούσα συμμαχία είτε το παρατήσεις δεν θα απασχολήσει κανέναν. Αν πραγματικά θέλεις να μάθεις πήγαινε σε μια συμμαχία που θα έχει έμπειρους παίκτες, άνοιξε διαύλους επικοινωνίας και παράτησε αυτή την νοοτροπία του "Είμαι παικτάρας που παίζω ώρες και ώρες και αφού δεν τα καταφέρνω εγώ, όσοι τα καταφέρνετε να προχωράτε σημαίνει πως τα σκάτε χοντρά" και θα προχωρήσεις στο παιχνίδι. Από μια ματιά που έριξα στην πόλη σου και στα στατιστικά σου στο τουρνουά από το elvenstats, αν έπρεπε να βαθμολογηθείς όπως στα σχολεία από το 1 εώς το 20, δεν θα ξεπέρναγες το 7. Προφανώς και γιαυτό το λόγο την κάνανε όλοι από την συμμαχία σου με ελαφριά πηδηματάκια.
Δεν πειράζει υπάρχει το τάβλι, και η πρέφα στο καφενείο, μπορεί να τα πάς εκεί καλύτερα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

georgioskchasiotis

Νέο Μέλος
Γιώργο μου ευχαρίστως να σου έλεγα βήμα βήμα τι θα κάνεις για να τα καταφέρεις αν έμπαινες στην συμμαχία μας και είχες διάθεση να ακούσεις. Αλλά ποτέ δεν θα κάτσω να σερβίρω φρουτόκρεμα σε κάποιον επειδή απλά επειδή δεν έχει την διάθεση να ακούσει. Ειτε μείνεις κολλημένος σε μια ψυχορραγούσα συμμαχία είτε το παρατήσεις δεν θα απασχολήσει κανέναν. Αν πραγματικά θέλεις να μάθεις πήγαινε σε μια συμμαχία που θα έχει έμπειρους παίκτες, άνοιξε διαύλους επικοινωνίας και παράτησε αυτή την νοοτροπία του "Είμαι παικτάρας που παίζω ώρες και ώρες και αφού δεν τα καταφέρνω εγώ, όσοι τα καταφέρνετε να προχωράτε σημαίνει πως τα σκάτε χοντρά" και θα προχωρήσεις στο παιχνίδι. Από μια ματιά που έριξα στην πόλη σου και στα στατιστικά σου στο τουρνουά από το elvenstats, αν έπρεπε να βαθμολογηθείς όπως στα σχολεία από το 1 εώς το 20, δεν θα ξεπέρναγες το 7. Προφανώς και γιαυτό το λόγο την κάνανε όλοι από την συμμαχία σου με ελαφριά πηδηματάκια.
Δεν πειράζει υπάρχει το τάβλι, και η πρέφα στο καφενείο, μπορεί να τα πάς εκεί καλύτερα.
Γιώργο μου ευχαρίστως να σου έλεγα βήμα βήμα τι θα κάνεις για να τα καταφέρεις αν έμπαινες στην συμμαχία μας και είχες διάθεση να ακούσεις. Αλλά ποτέ δεν θα κάτσω να σερβίρω φρουτόκρεμα σε κάποιον επειδή απλά επειδή δεν έχει την διάθεση να ακούσει. Ειτε μείνεις κολλημένος σε μια ψυχορραγούσα συμμαχία είτε το παρατήσεις δεν θα απασχολήσει κανέναν. Αν πραγματικά θέλεις να μάθεις πήγαινε σε μια συμμαχία που θα έχει έμπειρους παίκτες, άνοιξε διαύλους επικοινωνίας και παράτησε αυτή την νοοτροπία του "Είμαι παικτάρας που παίζω ώρες και ώρες και αφού δεν τα καταφέρνω εγώ, όσοι τα καταφέρνετε να προχωράτε σημαίνει πως τα σκάτε χοντρά" και θα προχωρήσεις στο παιχνίδι. Από μια ματιά που έριξα στην πόλη σου και στα στατιστικά σου στο τουρνουά από το elvenstats, αν έπρεπε να βαθμολογηθείς όπως στα σχολεία από το 1 εώς το 20, δεν θα ξεπέρναγες το 7. Προφανώς και γιαυτό το λόγο την κάνανε όλοι από την συμμαχία σου με ελαφριά πηδηματάκια.
Δεν πειράζει υπάρχει το τάβλι, και η πρέφα στο καφενείο, μπορεί να τα πάς εκεί καλύτερα.
Σωκράτη... Γιατί είσαι τόσο επιθετικός;;; Εγώ δεν λέω πουθενά "τα καταφέρνετε να προχωράτε σημαίνει πως τα σκάτε χοντρά" !!
Εγώ απλώς σε κάλεσα να αναλάβεις την πόλη μου για 1 εξάμηνο, να την εντάξεις στην συμμαχία σου και να δω μέχρι που θα την φθάσεις στο τέλος του χρόνου !!
Το ότι την κάνεις με αλαφρά πηδηματάκια, αντί να αναβάλεις την ευθύνη των όσων μου πρότεινες ότι δεν εφαρμόζω, μου λές ότι δεν σερβίρεις φρουτόκρεμα !!
Σωκράτη.. επίσης καταλήγεις να μου λες υποτιμητικά για καφενεία, πρέφα και τάβλι.... ότι θα τα πάω καλύτερα !!
Στο ΠΜ σου έστειλα κωδικούς της πόλης μου και το κινητό μου για τυχόν προβλήματα αλλά .. κι εκεί μου απάντησες με παραμύθια !!

Εγώ πάντως κλείνω εδώ τα σχετικά με εσένα, που αρχικά προσφέρθηκες να με διαφωτίσεις σχετικά με τις άδικες μειώσεις 10% καθημερινά σε κρίσιμα πράγματα, δεν πήρες ΠΟΤΕ θέση για την αδικία του 10% μείωσεις και κατέληξες να υποδεικνύεις τρόπους παιχνιδιού, ενώ σου έδωσα την ευκαιρία να δουλέψεις με την πόλη μου και να αποδείξεις τις θεωρίες σου, τελικά αρνήθηκες να το κάνεις και λίγο πολύ με λες χαζό η και τεμπέλη !! Λυπάμαι για την δειλία που δείχνεις να αναλάβεις προσωρινά την πόλη μου και έτσι να μου αποδείξεις ότι όλα όσα μου λες είναι εύκολα να συμβούν !! Κάνεις πίσω και ρίχνεις μελάνι σαν την σουπιά, αποφεύγοντας την ευθύνη !!
Τελικά είσαι μόνο για παραμύθια κι όχι ενέργειες...
Τέλος πάντων Σωκράτη, όταν δεν είσαι έτοιμος να αποδείξεις και να υποστηρίξεις τα λεγόμενά σου, τότε καλύτερα να μην τα υποδεικνύεις σε άλλους να τα κάνουν όταν δεν στο έχουν ζητήσει, λες και οι άλλοι είναι χαζοί ή τεμπέληδες κι εσύ χωρίς να πληρώνεις όπως λές !! τα κάνεις όλα σωστά !! Κρίμα πολύ κρίμα για το χαμηλό επίπεδο .....που έδειξες στο τέλος !!
 

SOKRATIS72

Ξωτικό του Elvenar
Αυτοί που πρέπει να ξέρουν τι αξίζω το γνωρίζουν μέσα από την κοινή μας πορεία τόσα χρόνια, δεν χρειάζεται να αναλάβω κανενός την πόλη για να αποδείξω τι γνωρίζω. Παίκτες με την δική σου νοοτροπία έρχονται και παρέρχονται συνεχώς. Οπότε αφού έχεις αποφασίσει να αποχωρήσεις από το παιχνίδι στο καλό. Τουλάχιστον έτσι δεν θα χρειάζεται να υπομένεις στον σαδισμό της εταιρείας και "δειλούς" παίκτες όπως εγώ.
Σου έστειλα 4 βασικές τροποποιήσεις σε πριβέ μύνημα, αν τις κάνεις σωστά μπορεί να σε αναλάβει κάποια συμμαχία που να έχει χρόνο και χώρο να ασχοληθεί μαζί σου. Στην συμμαχία μας θέλουμε άτομα που θα είναι διατεθειμένα να δουλέψουν μαζί μας, και όχι να τους κάνουμε εμείς την δουλειά για να μας χαιρετήσουν μόλις θα έχουν πάρει ότι έχουν ανάγκη.
Και για επιβεβαίωση ό,τι δεν έχω ξοδέψει φράγκο στο παιχνίδι, μόλις θα μου στείλει η εταιρεία την προσφορά με το μπόνους της 1ης συναλλαγής (κάτι που κάνει ανά 2-3 μήνες θα στην sτείλω με print screen). H προσφορά της 1ης συναλλαγής είναι ιδιαίτερα δελεαστική, αλλά για τα δικά μου γούστα περιττή.
Συνεχίζω να παίζω αυτό το παιχνίδι διότι είναι μια μικρογραφία της αληθινής ζωής. Υπάρχουν οι παίκτες που με το πορτοφόλι τους ξεπερνάνε ό,τι πρόβλημα έχουν όπως και στην πραγματική ζωή (αν τα έχουν καλά κάνουν), υπάρχουν οι παίκτες που παλεύουν με τις δικές τους δυνάμεις (άλλες φορές τα καταφέρνουν και άλλες όχι) και είναι διατεθειμένοι να συνεργαστούν και φυσικά υπάρχουν αυτοί που τα θέλουν όλα σε ασημένια πιατέλα, που πρέπει οι άλλοι να κάνουν αυτό που θα έπρεπε να κάνουν οι ίδιοι και αν οι υπόλοιποι δεν τους κάνουν τα χατίρια απλά γκρινιάζουν σαν κακομαθημένα παιδάκια.
Κακώς ασχολήθηκα μαζί σου εξ αρχής, έπρεπε να σε αφήσω στην μεμψιμοιρία σου.
 
Τελευταία επεξεργασία:

georgioskchasiotis

Νέο Μέλος
Αυτοί που πρέπει να ξέρουν τι αξίζω το γνωρίζουν μέσα από την κοινή μας πορεία τόσα χρόνια, δεν χρειάζεται να αναλάβω κανενός την πόλη για να αποδείξω τι γνωρίζω. Παίκτες με την δική σου νοοτροπία έρχονται και παρέρχονται συνεχώς. Οπότε αφού έχεις αποφασίσει να αποχωρήσεις από το παιχνίδι στο καλό. Τουλάχιστον έτσι δεν θα χρειάζεται να υπομένεις στον σαδισμό της εταιρείας και "δειλούς" παίκτες όπως εγώ.
Σου έστειλα 4 βασικές τροποποιήσεις σε πριβέ μύνημα, αν τις κάνεις σωστά μπορεί να σε αναλάβει κάποια συμμαχία που να έχει χρόνο και χώρο να ασχοληθεί μαζί σου. Στην συμμαχία μας θέλουμε άτομα που θα είναι διατεθειμένα να δουλέψουν μαζί μας, και όχι να τους κάνουμε εμείς την δουλειά για να μας χαιρετήσουν μόλις θα έχουν πάρει ότι έχουν ανάγκη.
Και για επιβεβαίωση ό,τι δεν έχω ξοδέψει φράγκο στο παιχνίδι, μόλις θα μου στείλει η εταιρεία την προσφορά με το μπόνους της 1ης συναλλαγής (κάτι που κάνει ανά 2-3 μήνες θα στην sτείλω με print screen). H προσφορά της 1ης συναλλαγής είναι ιδιαίτερα δελεαστική, αλλά για τα δικά μου γούστα περιττή.
Συνεχίζω να παίζω αυτό το παιχνίδι διότι είναι μια μικρογραφία της αληθινής ζωής. Υπάρχουν οι παίκτες που με το πορτοφόλι τους ξεπερνάνε ό,τι πρόβλημα έχουν όπως και στην πραγματική ζωή (αν τα έχουν καλά κάνουν), υπάρχουν οι παίκτες που παλεύουν με τις δικές τους δυνάμεις (άλλες φορές τα καταφέρνουν και άλλες όχι) και είναι διατεθειμένοι να συνεργαστούν και φυσικά υπάρχουν αυτοί που τα θέλουν όλα σε ασημένια πιατέλα, που πρέπει οι άλλοι να κάνουν αυτό που θα έπρεπε να κάνουν οι ίδιοι και αν οι υπόλοιποι δεν τους κάνουν τα χατίρια απλά γκρινιάζουν σαν κακομαθημένα παιδάκια.
Κακώς ασχολήθηκα μαζί σου εξ αρχής, έπρεπε να σε αφήσω στην μεμψιμοιρία σου.
Καλό το παραμύθι σου.....
αλλά δεν μαρτυράς πόσα έσκασες μέχρι τώρα και γιαυτό δεν την παρατάς !!
Αν είχες λίγο τσίπα θα αναλάμβανες για 1 μήνα έστω !!
Αλλά επειδή δεν μπορείς να αποδείξεις τίποτε... γιαυτό μας παραμυθιάζεις.
Εδώ τελειώσαμε την όποια επικοινωνία είχαμε.. Τέλος
 

georgioskchasiotis

Νέο Μέλος
bla bla bla bla bla... ενώ σου έχω πέι ότι δεν με ενδιαφέρει πλέον καμμία επαφή μαζί σου... "SOKRATIS72"
Γιαυτό και δεν σου απαντάω, αλλά εσύ συνεχίζεις με ΠΜ !!!!
Προσπαθείς να μου αποδείξεις πόσο τρανός είσαι ενώ εγώ δεν έχω την νόηση να πάιξω όπως εσύ και bla bla bla bla bla ταυτόχρονα προσπαθείς να τονώσεις το τεράστιο ΕΓΩ ΣΟΥ .... με να να εκτοξεύσεις μονόπλευρες ταπεινώσεις προς εμένα, ενώ εγώ δεν σε προκαλώ !!
Δεν είσαι μόνο αγενής αλλά και ασεβής διότι και είναι κρίμα, που δεν σέβεσαι ούτε την 20ετή διαφορά ηλικίας μεταξύ μας..
Σου έγραψα τόσες φορές τελειώσαμε και δημόσια, όμως εσύ εξακολουθείς να με παρενοχλείς με προσβολές !!
Κάτι πρέπει να κάνω για να σταματήσει η επιθετικότητα σου.......
Αν συνεχίσεις να μου στέλνεις ΠΜ διότι φοβάσαι να γράψεις δημοσίως τις γελοίες προσβολές που μου απευθύνεις, τότε θα τα δημοσιεύσω εδώ (κάτι που έπρεπε να έχω κάνει ήδη, αλλά σέβομαι ΑΚΟΜΗ την ιδιωτική επικοινωνία) !!!
 

knightmaregr

Community Manager - Elvenar Greece, InnoGames GmbH
Ομάδα του Elvenar
Community Manager
Το παρόν κλειδώνει διότι συνεχίζετε με προσωπικές επιθέσεις χωρίς λόγο και που δεν αφορούν και κανέναν.
 
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Κορυφή