• Καλωσήρθες στα μέρη μας ταξιδιώτη — Επισκέπτεσαι για πρώτη φορά το forum μας;

    Σε έχω ξαναδεί να τριγυρνάς εδώ γύρω; Για να συμμετάσχεις σε συζητήσεις ή να θέσεις σε όλους το ζήτημα που σε απασχολεί, θα χρειαστεί να αποκτήσεις ένα λογαριασμό στο forum. Απόκτησε το λογαριασμό σου πατώντας εδώ!

Εμπόριο - Αξιολόγηση Προσφορών

  • Δημιουργός θέματος DeletedUser1347
  • Ημερομηνία έναρξης

DeletedUser1347

Guest
Ύστερα απο μια ενδελεχή έρευνα και μελέτη με αντικειμενο το εμπόριο - προσφορές, έχω κάποιους προβληματισμούς που θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας. Φυσικά ο καθένας απο εσας, μπορει ελεύθερα να εκφράσει την γνώμη του, το οποίο θα ηταν και εξαιρετικά χρησιμο για τους νεότερους παίκτες, μιας και η εμπειρία των παλαιοτέρων ειναι αυτη που ισως δωσει και τις απαντήσεις στα ερωτηματικά που αιωρούνται πανω απο τις πόλεις μας. Έτσι λοιπον αναρωτιέμαι:
  1. Ειναι τελικα "δίκαιη" ή ακόμα και "κελεπούρι" μια προσφορά 3ης με 1ης κατηγορίας π.χ. 1000 προς 15950 επηρεάζοντας τον παίκτη να παρει την προσφορά;
  2. Ποια ειναι τελικά τα κτριτήρια που αξιολογείται μια προσφορά; Λαμβάνεται υπόψιν η ζήτηση των αγαθών στις διαπραγματεύσεις και στις έρευνες ή μόνο το κόστος χτισίματος και αναβάθμισης του κάθε εργοστασίου;
  3. Μήπως θα έπρεπε να αλλάξει ο τρόπος αξιολόγησης ή εστω να MHN υπάρχει η αξιολόγηση των προσφορών;
  4. Μηπως τελικα με αυτον τον τρόπο κάποιοι οδηγουνται στο να χτιζουν εργοστασια 3ης και 2ης κατηγοριας μόνο;
  5. Μήπως πίσω απο τις λεξεις "δικαιη" ή "κελεπούρι" καλύπτονται οι λογαριασμοι που έχουν 2 και 3 πολεις επιπλέον, ετσι ώστε να αναβαθμισουν γρηγορα τις πολεις τους, εις βαρος των ομαδων τους;
Γνωρίζω φυσικα ότι όπως όλες οι αγορές λειτουργούν ελεύθερα, ετσι και εδω ο καθενας μπορει να βαλει ό,τι προσφορα του αρέσει (αναγκαστικά μεσα στα όρια που του δινει το παιχνιδι). Παρόλα αυτα το μεγάλο μου ερώτημα ειναι μήπως αυτη η "αξιολόγηση των προσφορων" δημιουργεί περισσοτερο προβλημα στο παιχνιδι και στις ομάδες, παρα διευκόλυνση;
(Να σημείωσω εδω, ότι οι συναλλαγές μου ειναι μονο 1/1 της ιδιας κατηγορίας αγαθων, εκτός εαν μου ζητηθει να βοηθήσω :))

TRADE_UNFAIR1.jpg

(Πηγή: Τα νουμερα ειναι παρμένα απο το ιδιο το παιχνίδι και απο το Wiki του παιχνιδιου)
https://prnt.sc/ma0rfq
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

DeletedUser134

Guest
Καμία προσφορά διαφορετικού αγαθού (ομάδας αγαθών π.χ ξύλο-μάρμαρο-ατσάλι) δεν αξίζει για άλλη ομάδα αγαθών.
Ποτέ δεν παίρνω προσφορές που δίνουν 1000 μαγική σκόνη για 4.000 μετάξι ή 16.000 ξύλο.

Τέτοιες προσφορές απλά τις προσπερνάω γιατί ακόμα και αν μειώσουν λίγο αυτό που ζητάνε ως αντάλλαγμα για να εμφανιστεί η προσφορά με τρία αστέρια, πάλι εγώ για να κάνω αυτή την παραγωγή χρειάζομαι 4 φορές ή 16 φορές περισσότερο χρόνο .

Τα αστέρια είναι χρήσιμα για να μπορώ να βλέπω τις ίσες προσφορές. Για παράδειγμα όταν βάζω το φίλτρο στην αναζήτηση και θέλω κρύσταλλο για μετάξι, τότε κοιτάω αυτές με τα 2 αστέρια και πάνω γιατί καμία φορά από κεκτημένη ταχύτητα μπορεί κάποιος να πάρει μία μη συμφέρουσα προσφορά.

b3r8f4.png
 

jimismwd

Ξωτικό του Δάσους
Με ελαφρα πηδηματακια τους προσπερναω ολους οσους βαζουν τετοιες προσφορες, το κακο ειναι πως αρχιζει γεμιζει η Αγορα.
Γιατι δεν βαζετε 1 προς 2,5 απο αγαθα αλλης Ομαδας οταν εχετε αναγκη και να μας δελεασετε ;;; Ριξτε λιγο το τυπικο επιπεδο αγοροπωλησιας , ανεβαστε το επιχειριματικό σας δαιμόνιο και ισως να είμαστε ολοι ικανοποιημενοι. Για σκεφτειτε το;; Εφαρμοστε το για λιγο, δειτε στην πραξη αν ετσι φυγουν νωριτερα τα αγαθα σας
 
Κορυφή