• Καλωσήρθες στα μέρη μας ταξιδιώτη — Επισκέπτεσαι για πρώτη φορά το forum μας;

    Σε έχω ξαναδεί να τριγυρνάς εδώ γύρω; Για να συμμετάσχεις σε συζητήσεις ή να θέσεις σε όλους το ζήτημα που σε απασχολεί, θα χρειαστεί να αποκτήσεις ένα λογαριασμό στο forum. Απόκτησε το λογαριασμό σου πατώντας εδώ!

[Απαντημένη] Δυνατότητα επιστροφής των κερδισμένων από event κτηρίων πίσω στα αποθέματα

Vagos The Greek

Ξωτικό του Δάσους
Το μεγαλύτερο πρόβλημα στο παιχνίδι είναι αδιαμφισβήτητα η διαχείριση του χώρου. Όσο περνάς τις εποχές και μεγαλώνουν τα κτήρια τόσο πιέζεσαι και μπαίνεις στη διαδικασία να σκεφτείς αν θα κρατήσεις ένα κτήριο που κέρδισες από κάποιο event (με ότι κόπο και χρόνο είχες ξοδέψει), ή αν θα το διώξεις γιατί η βοήθεια που σου προσφέρει είναι πια ελάχιστη και το μόνο που κάνει είναι να πιάνει πολύτιμο για σένα χώρο.
Η πρόταση μου είναι να μπορείς όταν θα χρειαστεί να σβήσεις κάποιο κτήριο να επιστρέψει στα αποθέματα σου (ή να σου δίνει την επιλογή να το επιστρέψεις στα αποθέματα σου γιατί μπορεί κάποιον να μην τον ενδιαφέρει) χωρίς δυνατότητα να το ξαναβάλεις πίσω στην πόλη. Έτσι να το κρατήσεις σαν ενθύμιο. Βέβαια θα προτιμούσα να μπορούσες και να το ξαναβάλεις πίσω αν κάποια στιγμή ήθελες (χωρίς να σου δώσει πίσω τα μπόνους που πρόσφερε) αλλά αυτό ξέρω πως δε γίνεται γιατί θα γινόταν κακή χρησιμοποίηση από αυτούς που θα ήθελαν να αναδιοργανώσουν την πόλη τους. Όμως δεν είναι κρίμα να χάνονται εντελώς τα κτήρια ειδικά αν έχεις φάει κανα μήνα μέχρι να τα αποκτήσεις;
 

DeletedUser1199

Guest
Νομιζω οτι η προταση ειναι ενδιαφερουσα . Ισως μπορει να τη προσαρμοσει στα πλαισια του σχεδιασμου η αρμοδια ομαδα . :)
 

Vagos The Greek

Ξωτικό του Δάσους
Επίσης θα ήταν πολύ χρήσιμο πιστεύω να υπήρχε και η δυνατότητα περιστροφής των κτιρίων...
Καλημέρα, πάνω σε αυτό που λες, αν υπήρχε η δυνατότητα να περιστρέφονται τα κτίρια, τότε δεν θα υπήρχε λόγος να έχουν διαφορετικές διαστάσεις τα ίδια κτίρια σε ξωτικά και ανθρώπους. Πολύ βολικό σίγουρα θα ήταν να μπορείς να περιστρέψεις ένα κτίριο αλλά δεν νομίζω πως υπάρχει περίπτωση να προχωρήσει αυτή η ιδέα λόγω του τρόπου με τον οποίο έχει φτιαχτεί αυτό το παιχνίδι.
 

DeletedUser3

Guest
Το ενδεχόμενο περιστροφής κτιρίων έχει συζητηθεί πάρα πολλές φορές και έχει απορριφθεί κατηγορηματικά.

Όσον αφορά το απόθεμα παλιών κερδισμένων κτιρίων, σίγουρα δεν θα γίνεται να χρησιμοποιηθούν ξανά, όμως θα ήταν ιδιαίτερα ενδιαφέρον για ψυχολογικούς λόγους το να μπορείτε να δείτε τα κτίρια τα οποία κερδίσατε και μετά αφαιρέσατε από την πόλη σας.

Από την άλλη πάλι, με την αυξημένη συχνότητα την οποία έχουν τα events τον τελευταίο καιρό, δε νομίζουμε ότι είναι θέμα τόσο τα κτίρια, όσο το να επιλέξει κανείς πιο κτίριο ταιριάζει στις ανάγκες της πόλης του.
 

Vagos The Greek

Ξωτικό του Δάσους
Μα ούτως ή άλλως οι περισσότεροι παίχτες που έχουμε συμμετάσχει σε πάνω από τρία event έχουμε ένα κάρο κτήρια στα αποθέματα μας που κατά πάσα πιθανότητα κάποια δε θα μπουν ποτέ στην πόλη μας. Εγώ όμως για παράδειγμα που έχω στην πόλη μου το μυστήριο μαγικό αυγό από την τρίτη εποχή, δεν το κρατάω για το τρομερό μπόνους πολιτισμού που μου δίνει πια, αλλά γιατί ακόμα δεν με εμποδίζει τόσο ώστε να το σβήσω εντελώς. Αν όμως στριμωχθώ τόσο από θέμα χώρου και το σβήσω θα ήθελα να έχω τη δυνατότητα να το κρατήσω ως ενθύμιο (ήταν άλλωστε ένα από τα πρώτα μου δώρα στο πρώτο event που συμμετείχα ως παίχτης στο Elvenar)
 
Κορυφή