• Καλωσήρθες στα μέρη μας ταξιδιώτη — Επισκέπτεσαι για πρώτη φορά το forum μας;

    Σε έχω ξαναδεί να τριγυρνάς εδώ γύρω; Για να συμμετάσχεις σε συζητήσεις ή να θέσεις σε όλους το ζήτημα που σε απασχολεί, θα χρειαστεί να αποκτήσεις ένα λογαριασμό στο forum. Απόκτησε το λογαριασμό σου πατώντας εδώ!

[Νέα Ιδέα] Διαφάνεια Διαγωνισμών

Σε ερωτημα μου προς τη διαχειριση, οσον αφορα τον τροπο κληρωσης των συμμετεχοντων, τουλαχιστον για τον τελευταιο διαγωνισμο, ελαβα την απαντηση πως τρεις επιλεχθηκαν απο την ιδια την ομαδα διαχειρισης και οι υπολοιποι πεντε επιλεχθηκαν κατοπιν κληρωσης. Σε συνεχεια του αιτηματος μου, ζητησα πληροφοριες ως προς τον τροπο που γινεται η κληρωση. Πληροφορηθηκα πως γινεται μεσω ενος script που εξηγειται εδω. Εγειρονται ομως καποια ερωτηματα:

1. Με ποια κριτηρια επιλεχθηκαν ή επιλεγονται γενικοτερα νικητες απο την ομαδα διαχειρισης.

2. Συμφωνα με το script, παραγονται τυχαιοι αριθμοι, που αντιστοιχουν σε παιχτες. Δεν καθοριζεται ομως πουθενα ποιος αριθμος αντιστοιχει σε ποιον παιχτη ή αν εχουν λαβει ολοι οι παιχτες αριθμο συμμετοχης. Για παραδειγμα, αν ο διαγωνισμος προβλεπει 5 νικητες και πληρουν τα κριτηρια 10 παιχτες, δεν μπορουμε να ξερουμε αν ή ποιοι ή ποσοι υπολογιστηκαν στο προγραμμα τυχαιας επιλογης. Το προγραμμα απλα επιλεγει τυχαια νουμερα, χωρις ομως να ξερουμε ποσα νουμερα εχουν εισαχθει. Θα μπορουσε δηλαδη να λειτουργησει και με πεντε μονο νουμερα, τα οποια αντιστοιχουν σε πεντε συγκεκριμενους παιχτες και απλα να τα βγαλει με τυχαια σειρα. Ή τελος παντων και με λιγοτερα νουμερα απο τις πραγματικες συμμετοχες.

Η προταση μου λοιπον, ειναι η εξης:

1. Αιτιολογηση απο πλευρας διαχειρισης για τα κριτηρια επιλογης των νικητων ή καλυτερα, καμια συμμετοχη της ομαδας διαχειρισης στην αναδειξη νικητων.
2. Ζωντανη κληρωση μεσω παροχου κοινωνικης δικτυωσης (λ.χ. στο επισημο καναλι του youtube της εταιριας), σε συγκεκριμενη ωρα που θα ανακοινωνεται στο φορουμ, οπου θα φαινονται ξεκαθαρα τα ψευδωνυμα των συμμετεχοντων πριν την κληρωση, η οποια μπορει να γινει με απλο τροπο, για παραδειγμα, καταγραφη ψευδωνυμων σε μικρα κομματια χαρτιου, παρουσιαση τους ζωντανα ενα-ενα στην καμερα, τυλιγμα και τοποθετηση τους μεσα σε μια αδεια γυαλινη κληρωτιδα, ανακατεμα και κατοπιν τυχαια επιλογη και ανοιγμα τους παλι μπροστα στην καμερα. Απλα και δικαια.

Να προσθεσω τελος οτι φυσικα και εκτιμουμε τη διαδικασια των διαγωνισμων απο πλευρας εταιριας, αλλα εφ' οσον ειναι μερος του παιχνιδιου, θα πρεπει να γινεται με την μεγαλυτερη δυνατη διαφανεια. Παρακαλω για αμεση προωθηση της προτασης στην εταιρια και αναμενω απαντηση το συντομοτερο δυνατο. Ευχαριστω.
 

knightmaregr

Community Manager - Elvenar Greece, InnoGames GmbH
Ομάδα του Elvenar
Community Manager
Αφού ολοκληρωθεί ο διαγωνισμός, καταγράφονται τα ονόματα όλων των παικτών που συμμετείχαν, και έπειτα για κάθε άτομο ξεχωριστά γίνεται έλεγχος για το εάν πληροί τα κριτήρια που ορίζονται για να θεωρηθεί έγκυρη η συμμετοχή του.
Μόλις ολοκληρωθεί ο έλεγχος, τότε οι έγκυρες συμμετοχές εισάγονται σε μια σελίδα ανακατανομής, δηλαδή σε μια σελίδα που ανακατεύει τη σειρά των ονομάτων. Πιο συγκεκριμένα σε αυτή τη σελίδα. Αντιγράφονται τα ονόματα απ' την δεξιά στήλη και εισάγουμε αύξουσα αρίθμηση που αντιστοιχεί και στον αριθμό της συμμετοχής.
Ύστερα, μέσω του κώδικα που μπορείτε να δείτε κι εδώ, εισάγεται το πλήθος των συμμετεχόντων, καθώς και το πλήθος των νικητών που πρέπει να βγουν. Οι αριθμοί που θα βγουν είναι και οι αριθμοί συμμετοχής που αναφέρθηκαν νωρίτερα.

Ως προς την ανάδειξη των νικητών για τον τελευταίο διαγωνισμό, που έτρεξε σε όλες τις κοινότητες του Elvenar, η InnoGames αποφάσισε η τελική επιλογή θα γίνει απ' την ομάδα διαχείρισης της κάθε χώρας, με κριτήρια στο ποια συνταγή είναι πιο κοντά στο θέμα του διαγωνισμού. Δεν είναι υποχρεωμένο κάθε μέλος της ομάδας διαχείρισης να αιτιολογήσει δημόσια το λόγο που ψήφισε. Και υπήρξε πλειοψηφία ως προς τα ονόματα των παικτών που αναδείχθηκαν, οπότε δεν υπήρχε λόγος αμφισβήτησης ότι κάποιο μέλος πράττει κατά το δοκούν.

Έπειτα, ως προς τη ζωντανή αναμετάδοση με το τρόπο που περιγράφεται λυπάμαι αλλά δεν είναι εφικτό, κυρίως λόγω προσωπικών δεδομένων.
 
Έπειτα, ως προς τη ζωντανή αναμετάδοση με το τρόπο που περιγράφεται λυπάμαι αλλά δεν είναι εφικτό, κυρίως λόγω προσωπικών δεδομένων.
Γι' αυτο εγραψα για ψευδωνυμα παιχτων. Δεν τιθεται θεμα προσωπικων δεδομενων κατ' αυτον τον τροπο.

Μόλις ολοκληρωθεί ο έλεγχος, τότε οι έγκυρες συμμετοχές εισάγονται σε μια σελίδα ανακατανομής, δηλαδή σε μια σελίδα που ανακατεύει τη σειρά των ονομάτων. Πιο συγκεκριμένα σε αυτή τη σελίδα. Αντιγράφονται τα ονόματα απ' την δεξιά στήλη και εισάγουμε αύξουσα αρίθμηση που αντιστοιχεί και στον αριθμό της συμμετοχής.
Για αυτη τη διαδικασια πρεπει αναγκαστικα να βασιστουμε στο λογο σας. Δεν υπαρχει κανενας απολυτως τροπος διασταυρωσης της ορθοτητας των στοιχειων που καταχωριζονται. Επισης, θα μπορουσα να χρησιμοποιησω το ιδιο επιχειρημα για προσωπικα δεδομενα, καθως χρησιμοποιειται τριτη σελιδα για "ανακατανομη" των ονοματων, το οποιο ακομα δε εχω καταλαβει γιατι γινεται.

Ως προς την ανάδειξη των νικητών για τον τελευταίο διαγωνισμό, που έτρεξε σε όλες τις κοινότητες του Elvenar, η InnoGames αποφάσισε η τελική επιλογή θα γίνει απ' την ομάδα διαχείρισης της κάθε χώρας, με κριτήρια στο ποια συνταγή είναι πιο κοντά στο θέμα του διαγωνισμού. Δεν είναι υποχρεωμένο κάθε μέλος της ομάδας διαχείρισης να αιτιολογήσει δημόσια το λόγο που ψήφισε. Και υπήρξε πλειοψηφία ως προς τα ονόματα των παικτών που αναδείχθηκαν, οπότε δεν υπήρχε λόγος αμφισβήτησης ότι κάποιο μέλος πράττει κατά το δοκούν.
Δεν ξερουμε καν ποιοι και/ή ποσοι ειστε, οποτε και παλι πρεπει να βασιστουμε στο λογο σας ως προς την πλειοψηφια. Επισης, το οτι δεν ειναι υποχρεωμενο το εκαστοτε μελος της διαχειρισης να αιτιολογησει, μπορει να φαινεται σαν δικαιωμα του, αλλα αυτο δεν το κανει και ηθικο ή αμεροληπτο.

Επιμενω στην προταση μου και παρακαλω να προωθηθει, ωστε να ληφθει υπ' οψιν της εταιριας οτι υπαρχουν σαφεστατα κενα στη διαδικασια. Αν απορριφθει, τουλαχιστον θα εχει καταγραφει η ενσταση μου.
 
Τελευταία επεξεργασία:

knightmaregr

Community Manager - Elvenar Greece, InnoGames GmbH
Ομάδα του Elvenar
Community Manager
Δεν αναφερόμουν στα προσωπικά δεδομένα των παικτών μιας και όλοι οι παίκτες με ένα ψευδώνυμο παίρνουν μέρος στους διαγωνισμούς που έτσι κι αλλιώς είναι δημόσιο αυτό το ψευδώνυμο, αναφερόμουν στα προσωπικά δεδομένα του ανθρώπου που θα κάνει τη κλήρωση live. Η InnoGames δε μας υποχρεώνει να μπαίνουμε σε αυτή τη διαδικασία. Η ανακατανομή είναι πρακτικά μια εικονική κληρωτίδα.
Δεν θα σχολιάσω καν το κομμάτι του ανήθικου και του μεροληπτικού από μεριάς μας όταν όλοι όσοι συμμετείχαμε στη διαδικασία είχαμε την ίδια άποψη για τα ονόματα που τελικά αναρτήθηκαν. Είναι πραγματικά αξιοπερίεργο το γεγονός ότι η απορία σας για τους διαγωνισμούς δημιουργήθηκε τώρα που έχετε καιρό να κερδίσετε σε διαγωνισμό όταν έχετε ήδη κερδίσει και έχετε λάβει ανταμοιβές ήδη από τρεις διαγωνισμούς και αναρωτιέμαι αν είχατε κερδίσει ένα απ' τα 3 βραβεία ή ήσασταν στους επιλαχόντες θα είχατε ξανά την ίδια απορία; Μάλλον όχι.
Τέλος, όπως έχω αναφέρει αρκετές φορές, όλες οι προτάσεις των παικτών προωθούνται στην εταιρεία.
 
Τι θα 'λεγες. Η τελευταια γραμμη αμυνας, αμα ειχες κερδισει θα ελεγες τα ιδια; Ουτε εγω θα σχολιασω το γεγονος οτι δεν κερδισα, τουλαχιστον για εναν απο αυτους, εμεις οι δυο ξερουμε καλυτερα τι εγινε, δε χρειαζεται να το πουμε δημοσια. Δε χρειαζεται να φαινεται προσωπο, δε θα καταλαβουμε ποιος ειναι απο ενα ζευγαρι χερια στην κληρωση. Και μη μου το παιζεις ξαφνικα αμεροληπτος, παλι εμεις οι δυο ξερουμε καλυτερα τι εχει γινει. Οπως και να' χει, κερδισω δεν κερδισω, θελω περισσοτερη διαφανεια. Σωκρατη, εσυ ξερεις τωρα, φωναξε και την παρεα να κανει like, για το ξεκαρφωμα.
 
Επισης, ποσοι και ποιοι ειστε στην ομαδα δεν μου απαντησες, παιζουν κι εκει προσωπικα δεδομενα; Για να την τερματισουμε τελειως αυτη την καραμελα.
 

SOKRATIS72

Ξωτικό του Elvenar
Αφαιρέθηκε απαράδεκτο περιεχόμενο
Τι θα 'λεγες. Η τελευταια γραμμη αμυνας, αμα ειχες κερδισει θα ελεγες τα ιδια; Ουτε εγω θα σχολιασω το γεγονος οτι δεν κερδισα, τουλαχιστον για εναν απο αυτους, εμεις οι δυο ξερουμε καλυτερα τι εγινε, δε χρειαζεται να το πουμε δημοσια. Δε χρειαζεται να φαινεται προσωπο, δε θα καταλαβουμε ποιος ειναι απο ενα ζευγαρι χερια στην κληρωση. Και μη μου το παιζεις ξαφνικα αμεροληπτος, παλι εμεις οι δυο ξερουμε καλυτερα τι εχει γινει. Οπως και να' χει, κερδισω δεν κερδισω, θελω περισσοτερη διαφανεια. Σωκρατη, εσυ ξερεις τωρα, φωναξε και την παρεα να κανει like, για το ξεκαρφωμα.
Καημενούλι μου μην στεναχωριέσαι που έχασες στον διαγωνισμό, ορίστε μια ευγενική προσφορά να γλυκαθείς λιγουλάκι.
 

SOKRATIS72

Ξωτικό του Elvenar
Ακόμη να δώσω συγχαρητήρια στους 3 "διπλούς" μου λογαριασμούς VIVIANNE, MASTERMAN & EFIDRA που κερδίσανε για χάρη μου μιας και δεν συμμετείχα εγώ αυτοπροσώπως στον διαγωνισμό.
 

knightmaregr

Community Manager - Elvenar Greece, InnoGames GmbH
Ομάδα του Elvenar
Community Manager
Τα μέλη της ομάδας διαχείρισης μπορείτε να τα δείτε και εδώ, δεν είναι κάτι κρυφό.
τουλαχιστον για εναν απο αυτους, εμεις οι δυο ξερουμε καλυτερα τι εγινε, δε χρειαζεται να το πουμε δημοσια. Δε χρειαζεται να φαινεται προσωπο
Δυστυχώς δε γνωρίζω σε τι αναφέρεστε, οπότε θα σας παρακαλούσα να το γράψετε δημόσια, εγώ προσωπικά δεν έχω να κρύψω κάτι. Ότι έχετε να σχολιάσετε είστε ελεύθερος.

δε θα καταλαβουμε ποιος ειναι απο ενα ζευγαρι χερια στην κληρωση. Και μη μου το παιζεις ξαφνικα αμεροληπτος, παλι εμεις οι δυο ξερουμε καλυτερα τι εχει γινει.
Η κλήρωση γίνεται από εμένα, ως υπάλληλος της εταιρείας InnoGames μιας και έχω την ευθύνη της κοινότητας. Θα μπορούσε να ήταν κάποιος άλλος υπάλληλός της.
Τι θα 'λεγες. Η τελευταια γραμμη αμυνας, αμα ειχες κερδισει θα ελεγες τα ιδια; Ουτε εγω θα σχολιασω το γεγονος οτι δεν κερδισα
Απλά μου κάνει τρομερή εντύπωση ενώ έχετε κερδίσει αντίστοιχα και σε άλλους διαγωνισμούς, που με κλήρωση αναδειχθήκατε νικητής, πως τώρα ξαφνικά αναφέρετε ότι δεν υπάρχει διαφάνεια. Τότε δηλαδή υπήρχε διαφάνεια, τώρα όμως πάλι ξαφνικά δεν υπάρχει. Και τότε πάλι γινόταν ανακατανομή και έπειτα κλήρωση μέσω του script.
 
Νάιτ, αστο, μην την στελνεις την ιδεα, το ξανασκεφτηκα, εχεις δικιο. Σιγα μη γινοταν κιολας. Και βαρεθηκα να σου πω την αληθεια. Αντε, καλα μπανια.
 
Πφ, ειμαι σε φαση τι θες και ασχολεισαι τωρα.. Θα πω καποια τελευταια και θα σας διευκολυνω, βλεπω ζοριζεστε οταν γραφω.

Νάιτ, ειπες να μιλησω δημοσια. Οκ, θα μιλησω δημοσια. Ποσες φορες σου εκανα πλατες στο φορουμ; Οχι για να σε γλειψω ή να κερδισω την ευνοια σου, απλα επειδη τυχαινε να συμφωνω μαζι σου και να κανω πλακα. Ποσες φορες μιλησαμε και με πμ; Ποτε αρχισες να μου μιλας στον πληθυντικο, επειδη και καλα εισαι "υποχρεωμενος απο την εταιρια"; Οταν αναρτησα υβριστικο περιεχομενο και εσβησα την εφημεριδα. Μεχρι τοτε, ολα καλα. Εφαγα τριημερο μπαν; Παραπονεθηκα; Οσο για το υβριστικο περιεχομενο, για την ιστορια, ηταν ενα βιντεο στο youtube με τον Αγγελακα που στο τελος της σκηνης βριζει, το οποιο το αλλαξα με ενα του Πανουση που δε βριζει. Παρ' ολα αυτα, ηταν λαθος μου, ας προσεχα. Μετα, στο διαγωνισμο με το σταυρολεξο, τι εγινε; Σου εστειλα μνμ να ρωτησω που εκανα λαθος; Μου εστειλες τον αριθμο της ερωτησης που ξεχασα να βαλω. Σου εστειλα τη σωστη λεξη και αναγνωρισα οτι εκανα λαθος; Τι εκανες; Ενω εγραψες κιολας οτι δε συμμετειχαν ολοι. Μου λες, δεν πειραζει, την επομενη φορα. Οκ, δεκτο κι αυτο, ας προσεχα. Με το θαυμα που πουλησα; Που δεν ηθελα να γραψω στη διαχειριση, μετα απο παροτρυνση ειπα ας γραψω, τι εκανες; Δυστυχως επιστροφες κτιριων δε γινονται. Οκ, κι αυτο λαθος μου, ας προσεχα. Για τον τωρινο διαγωνισμο, δεν προκειται να πω τπτ, οτι ηταν να πουμε τα ειπαμε. Βασικα, για να τελειωνουμε μ' αυτο το θεμα και να δεις ποσο με νοιαζει ο διαγωνισμος, δηλωνω δημοσια οτι δεν προκειται να ξαναπαρω μερος σε κανεναν. Για να πικαρω εσενα το ξεκινησα, μπας και απαντησεις με ειλικρινεια. Eκτος αν με θεωρεις τοσο χαζο, που να νομιζα οτι θα γινονται οι διαγωνισμοι live. Μπορει να ειμαι και χαζος, δεν παιρνω ορκο για τιποτα. Δε μου λες, αυτο που ανεβασε ο Σωκρατες για να με γλυκανει, το ειδες; Σε ποια κατηγορια ανηκει; Βασικα, αστο εκει, θελω να υπαρχει.

Σωκρατη, εισαι ομοφοβικος; Ή χαρηκες που ανακαλυψες οτι ευτυχως υπαρχουν και μικροτερα; Εισαι απο τα πιο μιζερα ανθρωπακια που εχω γνωρισει ρε φιλε.. Καθεσαι εκει, πετας κορωνες, μας εχεις ζαλισει με εκφρασεις τυπου κατακερματισμενα εγκεφαλικα κυτταρα, καπνιζοντα ωτα, αρτηριακες πιεσεις, που ξερω τι λες ρε φιλε, πως σου 'ρχεται; Εκει ειναι και το θεμα σου ολο. Ποτε δε χρειαζοσουν πουσαρισμα στο παιχνιδι. ΕΔΩ θες πουσαρισμα. Εδω θες αποδοχη, αλλιως κατι παθαινεις. Κομπλεξ λεγεται. Κατηγορια, πανε σ' εναν ειδικο να σου πει, δεν ξερω. Αλλα μαλλον σημαινει οτι κατι δεν παει καλα με τη πραγματικη σου ζωη. Ελπιζω οχι παντως, γιατι η εναλλακτικη ειναι τουλαχιστον λυπηρη. Να νιωθεις περηφανος κιολας που εκατσα και σου εγραψα ολα αυτα, ατομα σαν εσενα εχω σαν κανονα απλα να μην ασχολουμαι μαζι τους. Κι αν ασχοληθω θα ειναι μονο για να τους τρολαρω. Τεσπα, επειδη βλεπω ποσο το εχεις αναγκη, αποσυρομαι και απο το φορουμ.
Δικο σας.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Κορυφή