• Καλωσήρθες στα μέρη μας ταξιδιώτη — Επισκέπτεσαι για πρώτη φορά το forum μας;

    Σε έχω ξαναδεί να τριγυρνάς εδώ γύρω; Για να συμμετάσχεις σε συζητήσεις ή να θέσεις σε όλους το ζήτημα που σε απασχολεί, θα χρειαστεί να αποκτήσεις ένα λογαριασμό στο forum. Απόκτησε το λογαριασμό σου πατώντας εδώ!

[Feedback] Αναβάθμιση στην έκδοση 0.28

  • Δημιουργός θέματος DeletedUser3
  • Ημερομηνία έναρξης

DeletedUser118

Guest
Αρχικά η αλλαγή στον χάρτη έγινε γιατί το περιβάλλον του χάρτη όπως ήταν πριν ήταν πολύ βαρύ με αποτέλεσμα ειδικά σε παλιά συστήματα να καθυστερεί υπερβολικά να φορτώσει ή να μην φορτώνει καν. Τώρα φορτώνει ένα μικρό μέρος ακριβώς αυτό που βλέπει ο χρήστης.
Η δυνατότητα να υπάρχει ζουμ στον χάρτη είναι δύσκολο να προστεθεί, θα το μεταφέρουμε στην εταιρεία σαν πρόταση, όμως μάλλον θα απορριφθεί διότι κάτι τέτοιο λόγο του φόρτου δεδομένων του χάρτη θα καθυστερούσε πολύ τον χάρτη γενικότερα και την λειτουργία του ζουμ σε αυτόν ειδικότερα.

Θεωρω τις επαναληψιμες που αλλαξανε απαράδεκτες...
Ζητανε παραγωγη μιας ημέρας + συλλογη 8κ προμηθειων (σφυρια)... κατι που ειναι πρακτικα αδύνατο τις περισσότερες φορες.. εξαιρεση αποτελει μονο καποια πρωινη ωρα που λογικα καποιος έχει να συλλεξη 9ωρα (αλλα πρέπει να ρυθμίσει και τα εργοστασια να βγαινουν εκεινη την ωρα), μετά απο κάποια 3ωρη απουσία και μεσω ανταποδωσης βοηθειων (με την προϋποθεση να υπάρχουν οι αναλογες βοηθειες)...
Προσωπικα, ισως κατευθυνθω προς τις απλες 3ωρες/9ωρες παραγωγες αγαθων γιατι δεν με ελκυουν τα 100κ νομισματα..


Το παιχνιδι οντως ειναι σε πρωιμο σταδιο και καποιες αλλαγες που γινονται ειναι περιεργες.. και ισως βγουν και παραπονεθουν καποιοι (ισως το κανω εγω για αυτους μεσω των μηνυματων μου) γιατι δεν εβγαλε η ΙΝΝΟ απο την αρχη τα αρχαια θαυματα.. Παιζει σημαντικο ρολο αυτο γιατι αλλαζει το gameplay καποιου.. Κάποιος προχωρημενος π.χ έχει χάσει ουσιαστικά ενα σωρο ρουνους που θα μπορουσε να πάρει απο επαρχίες και πλεον λογικα θα ειναι δυσκολο για αυτον να ολοκληρωσει αλλη επαρχια.. Αντιθετα, ευνοουμαι εγω που κρατάω τον στρατό μου και αφήνω να προχωρησω σε ερευνες για να ανεβασω το πληθος της διμοιριας και αναβαθμισεις μοναδων (βολευει γιατι δεν έχω χρόνο για μαχες για κανα μηνα ακομα). Αν το καλοσκεφτείς, θελεις για την πολη σου την μεγαλυτερη/ταχυτερη αναπτυξη με ταυτοχρονα την μικρότερη δυνατη σπατάλη χρόνου/στρατου/υλικων κτλ κτλ.. Ακριβως οπως μια επιχειρηση θελει υψηλοτερα κερδη με το μικροτερο δυνατο κοστος ;)

Αλλο, http://prntscr.com/8yu8yo ... σε αυτην την εικονα φαινεται οτι ο κρυσταλλινος φάρος ειναι ενα με τα βραχια.. αυτο σημαινει οτι δεν πιανουν χωρο οπως τα αλλα κτηρια μεσα στην πολη μας??

Τέλος, παλι μου φαίνεται υπερβολικά απαιτητικό ο κρυσταλλινος φάρος να ζηταει 3365 ποντους γνωσης (140 μέρες) και το μοναστηρι αλλους 3429 Π.Γ (142 μέρες) (φανταζομαι καπως παρομοια θα ειναι και για τους ανθρωπους).. μιλάμε για ένα χρόνο περίπου δωρεων Π.Γ αποκλειστικά στα αρχαια θαυματα, την στιγμή που μολις κάποιοι μπηκαν στην εποχη των νανων, η οποια θελει συνολικά 1838 Π.Γ (76 μερες), ασε που εγω θελω ακομα 1115 Π.Γ (46 μέρες) μέχρι να φτασω στους νανους .. Αρα συνολικά μιλάμε για 404 μέρες μέχρι να κλείσω και το κεφαλαιο των νάνων και να παω τα θαυματα στο επιπεδο 10, χωρις να κανω καποια μαχη...Αν και νομιζω θα μπει και αλλη φυλη πολυ πριν περάσουν αυτες οι 404 μέρες..o_O
Και το 404 δεν ειναι καθολου τυχαιο.. "Error 404 - page not found"

Οι αποστολές δεν είναι φτιαγμένες να ολοκληρώνονται ούτε σε μία ημέρα απαραίτητα, ούτε βέβαια και την ίδια στιγμή, αλλά, είναι φτιαγμένες να ολοκληρώνονται με σιγουριά. Στόχος των αποστολών είναι ο παίκτης να ανταμείβετε επειδή είναι ενεργός, και ουσιαστικά πραγματοποιώντας πράγματα τα οποία θα έκανε ούτως ή άλλως στο παιχνίδι κερδίζει και κάτι παραπάνω. Φυσικό είναι να υπάρχουν τόσο αποστολές που απαιτούν 9 ώρες παραγωγής και αποστολές που απαιτούν 1 ημέρας για να καλύπτονται όλοι οι παίκτες. Άρα ας μείνουμε στο ότι το κέρδος από τις αποστολές δεν θα το είχε ο παίκτης αν δεν υπήρχαν.

Το παιχνίδι είναι υπό ανάπτυξη. Έχει στηθεί ο βασικός του κορμός και λειτουργεί μια χαρά. Ο παίκτης έχει πολλά να κάνει. Και αυτό δίνει περιθώρια να προστίθενται νέα πράγματα. Τα Αρχαία Θαύματα απαιτούσαν πολύ χρόνο σχεδιασμού, μελέτης και ελέγχου. Προστέθηκαν όπως θα προστεθούν και άλλα πράγματα, βλέπε Φιλοξενούμενες Φυλές που θα υπάρξουν κι άλλες. Όλα αυτά αλλάζουν με το μερίδιο τους και τον τρόπο παιχνιδιού. Τα Αρχαία Θαύματα είναι ένα στοιχείο που ναι μεν σχεδιάστηκε με αυτό τον τρόπο όμως δεν αποκλείει κανείς ότι θα υπάρξουν και άλλου τρόποι απόκτησης των ρούνων στο μέλλον, χωρίς να λέμε κάτι συγκεκριμένο. Το παιχνίδι είναι ένα κλασικό παιχνίδι, διαχείρισης χώρου και χρόνου. Άρα ο κάθε παίκτης ακολουθεί τον δικό του δρόμο προς την επιτυχία.

Τα Αρχαία Θαύματα καταλαμβάνουν χώρο στην πόλη κανονικά. Απλά χτίζοντας τα εμφανίζονται και στον περιβάλλοντα χώρο του χάρτη της πόλης δημιουργώντας ένα πολύ όμορφο στοιχείο.

Ευχάριστο το αστείο με το σφάλμα.
Η εταιρεία στοχεύει προφανώς να έχει το παιχνίδι και βάθος χρόνου για έναν παίκτη και να τον διασκεδάζει. Οι μέρες αυτές είναι χωρίς να υπολογιστούν οι Πόντοι Γνώσης που κερδίζονται από τον Χάρτη, κάτι που μειώνει κατά πολύ αυτό τον χρόνο. Επίσης και τελευταίο, τα Αρχαία Θαύματα είναι στις τελευταίες έρευνες του 4ου Κεφαλαίου, ολοκληρώνοντας τις έρευνες των Νάνων απλά ο παίκτης ξεκλειδώνει ακόμη δύο, τα Αρχαία Θαύματα των Νάνων.
 

DeletedUser30

Guest
Μαλιστα , δηλαδη η αλλαγη στο χαρτη εγινε για καθαρα λειτουργικους λογους..
Οκ παω πασο.. :)
 

DeletedUser3

Guest
Η αλλαγή στο Χάρτη Κόσμου έγινε πιο πολύ για λόγους απόδοσης του παιχνιδιού σε παλαιότερα μηχανήματα. Προφανώς και δεν θα είναι αυτή η τελική μορφή, όπως αναγράφεται και στις Σημειώσεις Έκδοσης. Δεδομένου όμως του όγκου δουλειάς των Ανθρώπων που εργάζονται στα Γραφικά, θα έλεγα ότι θα γίνει αναμόρφωση σε μια πιο φιλική μορφή με την πρώτη ευκαιρία.
 
Κορυφή