• Καλωσήρθες στα μέρη μας ταξιδιώτη — Επισκέπτεσαι για πρώτη φορά το forum μας;

    Σε έχω ξαναδεί να τριγυρνάς εδώ γύρω; Για να συμμετάσχεις σε συζητήσεις ή να θέσεις σε όλους το ζήτημα που σε απασχολεί, θα χρειαστεί να αποκτήσεις ένα λογαριασμό στο forum. Απόκτησε το λογαριασμό σου πατώντας εδώ!

[Feedback] Αναβάθμιση στην έκδοση 0.28

  • Δημιουργός θέματος DeletedUser3
  • Ημερομηνία έναρξης

DeletedUser3

Guest
Καλημέρα σε όλους!

Από αύριο Τρίτη 3 Νοεμβρίου, ο ελληνικός server αναβαθμίζεται στην έκδοση 0.28.
Εδώ μοιράζεστε μαζί μας τις εντυπώσεις σας από την αναβάθμιση 0.28.

Η λίστα με τις αλλαγές μπορεί να βρεθεί στις Σημειώσεις έκδοσης 0.28.
 

DeletedUser137

Guest
Πολυ καλη αναβαθμιση περιμενουμε πως και πως!
 

DeletedUser16

Guest
Απο αυτα που διαβασα στο wiki μου φαινεται πως τα αρχαια θαυματα ειναι παραπάνω απο φανταστικα.. Ανυπομονω να ενσωματωθει αυριο και να δοκιμασουμε το νεο αυτο χαρακτηριστικο... Μπραβο στους developers!!! :)

Στο wiki βλεπω οτι καθε αρχαιο θαυμα εχει 10 επίπεδα... αλλα φωτογραφίες υπάρχουν μονο για τα 2 πρωτα... Αυτο σημαινει οτι η οψη του θαυματος παραμενει ιδια για τα επιπεδα 1-5 και 6-10 αντιστοιχα?

Ομως, με λυπη μου ειδα οτι πλεον δεν θα λαμβανουμε αγαθα απο τις επαναλήψιμες αποστολές... χμμμμ.. πολύ κακη αλλαγη... Κάποτε έπερνα 1500 ξυλο ατσαλι απο παραγωγη μιας ημερας... Μετά το αλλαξατε σε 150 ξυλο ατσαλι και 70κ χρυσα νομισματα... Ελπιζω τωρα που δεν θα δινει καθολου υλικα, να δινει τουλαχιστον 100κ χρυσο η αποστολή γιατι αλλιως δεν αξιζει να την κανουμε... Το παιχνιδι βλέπω σε καθε εκδοση γινεται οχι μονο ολο και πιο απαιτητικό αλλά και επιθετικό προς τους νεους παικτες...
Αυτοι που ξεκινησαμε το παιχνιδι με το που βγηκε και αυτοι που χώσανε αρκετα διαμαντια για να αγορασουνε επεκτάσεις απο νωρις, είχαν την ευκαιρεία να αναπτυξουν γρηγορα τις πολεις τους.. Πλεον για καποιον παικτη θα ειναι πολυ δυσκολο και χρονοβορο να αποκτήσει κάποια υλικά και ετσι θα αργησει να αναπτυχθει... Μπορεί μάλιστα να παρατήσει και το παιχνίδι επειδή θα ήθελε να προχωράει λίγο πιο γρήγορα...
Οχι μονο αυτό, αλλα και πριν μερικες εκδόσεις, διορθώθηκε ενα bug με τον στρατώνα που σου επέτρεπε να φτιαχνεις λιγο γρηγοροτερα τον στρατο σου... Μάγκας ηταν αυτος που ειχε πολλά οπλοστάσια και ήταν αρκετα ενεργος και έτσι κατέκτησε σε χρονο dt πολλες επαρχιες, συνεπως επεκτάσεις για την πολη του... Κάποιος που θα ξεκινήσει τώρα το παιχνιδι, θα του πάρει 3-4 φορές περισσότερο χρόνο να φτάσει εδω που είμαι τωρα... ασε που στην πορεια ισως βαρεθει και τα παρατησει... :/

Βλεπω οτι βρισκεις θραυσματα ρουνων οταν κατακτας επαρχίες.. Καποιοι μεγαλοι παικτες εχουν προχωρήσει τοσο πολυ που πλεον μερικές μάχες είναι αδύνατον να νικηθούν.. Αυτοι τι θα κάνουν? Θα είναι πιο εύκολο για κάποιον μικρότερο να κατακτησει επαρχιες, συνεπως να αποκτήσει θραυσματα, και ισως οι μεγαλοι ισως μεινουν λιγο πισω σε οτι αφορα αυτο το κομματι...

καλην ημερα να έχετε...
 

DeletedUser30

Guest
Φιλε κιντ φασκεις και αντιφασκεις στο μηνυμα σου (δεν λεω οτι ειναι αστοχο, αντιθετα τονιζει καποια πραγματα) και εξηγω..

Το bug για παραγωγη στρατου καταρχην ποιους ευνοουσε; αυτους που το ξερανε φυσικα..
Και εγω αμα το ηξερα απο την αρχη θα με χαλουσε αμα εβγαινε.. Καλως βγηκε γιατι ηταν παρανομη βοηθεια σε τυχωδιωχτες παιχτες..
Λες για τις επεκτασεις και τους διαμανταδες και λες επισης για τα θραυσματα ρουνων απο την μια τους λες ευννοημενους απο την αλλη αδικημενους.. Αποφασισε, δεν χωρανε 2 καρπουζια στην ιδια μασχαλη και εαν χωρεσουν δεν μπορεις να τα κρατησεις ..
Νομιζω οτι η αναβαθμιση αυτη βοηθαει ολες τις κατηγοριες παιχτων ..
Εντελει παιζουμε το παιχνιδι για διασκεδαση και οσο οι θεσεις στην καταταξη δεν δινουν κατι εχτρα δεν βλεπω καμια αδικια εγω προσωπικα,αλλα και να αλλαξει αυτο στο μελλον παλι δεν θα γινει μεσο αδικιας, αλλωστε για να προσελκεις τον αλλον να αγορασει το προιον σου θα του κανεις και καποιες προσφορες/ευκολιες ..

Αντε καλημερες και απο εμενα ..
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

DeletedUser232

Guest
Καλησπερα σας και απο εμενα!
@Outalw Kid οσον αφορα την οψη των Αρχαιων Θαυματων ειναι οπως το λες.Απο το επιπεδο 1 εως το επιπεδο 5 παραμενει ιδια,αλλαζει απο το επιπεδο 5 στο επιπεδο 6 και μετα συνεχιζει να ειναι ιδια μεχρι το επιπεδο 10.
Για τα υπολοιπα που λες μπορω να σε διαβεβαιωσω για το οτι δεν εχει περασει απαρατηρητο απο την inno το επιπεδο δυσκολιας για εναν νεο παικτη.Σιγουρα θα γινουν βελτιωτικες κινησεις ως προς αυτο το θεμα.
Οπως λεει και ο Phantom το να χρησιμοποιει καποιος παιχτης ενα bug(εν γνωσει του),οχι μονο ειναι αδικια για τους υπολοιπους παιχτες αλλα τιμωρειται κιολας με αποκλεισμο απο το παιχνιδι.

Οπως λεμε συνεχως, το παιχνιδι βρισκεται σε πρωιμη μορφη,οι αναβαθμισεις ειναι συνεχομενες(οπως εχετε παρατηρησει) και η ομαδα αναπτυξης ειναι πολλα υποσχομενη.Ας τους εμπιστευτουμε :p
 

FoTiS 21

Κάτοικος του Elvenar
οχι δεν εχει μπει ακομα.

ξερουμε ποτε θα μπει ?? (χρονικα)
 

DeletedUser137

Guest
Αν δεν κανω λαθος κατι αλλαξε... Ο χαρτης για τις επαρχιες ειναι διαφορετικος πλεον....
 

FoTiS 21

Κάτοικος του Elvenar
μπηκε η νεα εκδοση.

που ειναι τα θαυματα οεο ??? τι δεν εχω καταλαβει ??? πρεπει να ειμαστε σε καποιο επιπεδο πριν το κτησιμο τους ?


ακυρο...τωρα το προσεξα. απεχω λιγο ακομα
 

DeletedUser137

Guest
αυτο που ειπα μπηκε μολις πριν 5 λεπτα.... με πεταξε απο το παιχνιδι μετα απο 1 λεπτο μπηκα και το βρηκα ετσι.
Τα θαυματα υποθετω θα ακολουθησουν οπου να ναι...
 

FoTiS 21

Κάτοικος του Elvenar
πρεπει να εχεις τελειωσει το IV κεφαλαιο στο δεντρο των τεχνολογιων
 

DeletedUser30

Guest
Ωραια μπηκαν επιτελους , για παμε να δουμε τι παιζει ..
 

DeletedUser

Guest
Ωραια αναβαθμιση φαινεται αν και θα θεωρουσα οτι θα ειναι πιο δικαιο να δωσουν κατι επιπλεον για τους νεους παιχτες απο επαναλληψιμες αποστολες.Ενας νεος παιχτης ειναι πρακτικα αδυνατον να πλησιασει την κορυφη χωρις αυτα τα επιπλεον αγαθα.
 

DeletedUser118

Guest
Οι επαναλήψιμες αποστολές υπάρχουν:
  • για καλύπτουν το κενό αναμονής στο τέλος κάθε κεφαλαίου
  • σε περίπτωση που ο παίκτης ολοκληρώσει όλες τις αποστολές στην πλοκή της ιστορίας εμφανίζονται έως ότου προχωρήσει σε έρευνα νέου κεφαλαίου και του εμφανιστούν νέες αποστολές στην πλοκή της ιστορίας
  • σε περίπτωση που κάποιος παίκτης τελειώσει όλα τα κεφάλαια ώστε να καλύπτεται το κενό μέχρι την είσοδο νέου περιεχομένου

Σε όλες αυτές τις περιπτώσεις ένας παίκτης δεν είναι νέος. Κανένας παίκτης που ολοκληρώνει το πρώτο κεφάλαιο δεν είναι νέος.

Η αλλαγή αυτή πραγματοποιήθηκε λόγο εκμετάλλευσης της αμοιβής αγαθών από τους ίδιους τους παίκτες. Η εταιρεία δεν έκανε και δεν πρόκειται να κάνει κάτι ενάντια στους παίκτες.
 

DeletedUser137

Guest
Οταν καποιος ξεκιναει το παιχνιδι, μεσα σε μια εβδομαδα (και νωριτερα ισως) αν ειναι ενεργος παικτης και δεν μπαινει απλα 1 φορα την ημερα μπορει να ολοκληρωσει το πρωτο κεφαλαιο, ποτε προλαβε και παλιωσε κιολας?
Οταν για παραδειγμα ενας παικτης βρισκεται στην Αφιξη δεν ειναι προφανως νεος παικτης στο παιχνιδι μεχρις οτου την τελειωσει?

Προσωπικη μου αποψη οταν βρισκεται ενας παικτης στο κεφαλαιο Αφιξη θα μπορουσε η εταιρια να επιτρεπει στο συγκεκριμενο και μονο κεφαλαιο να ισχυουν οι επαναλληψιμες αποστολες οπως πρωτα για να βοηθησει τους νεους παικτες του παιχνιδιου.

Συμφωνω για την αλλαγη γιατι προφανως μερικοι ισως το ξεφτυλισαν με το συγκεκριμενο πραγμα και αναγκαστικα η εταιρια το αλλαξε αλλα τουλαχιστον θα μπορουσε να το αφησει μονο για το πρωτο κεφαλαιο, ελπιζω μελλοντικα να γινει ετσι :D
 

DeletedUser30

Guest
Ολα καλα ρε παιδια αλλα αυτη την αλλαγη στο χαρτη τι την θελατε;
Με ποιο κρητηριο εγινε και που βοηθαει, αναβαθμιζει το παιχνιδι;
Πριν ηταν πολυ καλυτερα , τωρα αντε να ψαχνεις .. :(
 

DeletedUser16

Guest
Θεωρω τις επαναληψιμες που αλλαξανε απαράδεκτες...
Ζητανε παραγωγη μιας ημέρας + συλλογη 8κ προμηθειων (σφυρια)... κατι που ειναι πρακτικα αδύνατο τις περισσότερες φορες.. εξαιρεση αποτελει μονο καποια πρωινη ωρα που λογικα καποιος έχει να συλλεξη 9ωρα (αλλα πρέπει να ρυθμίσει και τα εργοστασια να βγαινουν εκεινη την ωρα), μετά απο κάποια 3ωρη απουσία και μεσω ανταποδωσης βοηθειων (με την προϋποθεση να υπάρχουν οι αναλογες βοηθειες)...
Προσωπικα, ισως κατευθυνθω προς τις απλες 3ωρες/9ωρες παραγωγες αγαθων γιατι δεν με ελκυουν τα 100κ νομισματα..

Το παιχνιδι οντως ειναι σε πρωιμο σταδιο και καποιες αλλαγες που γινονται ειναι περιεργες.. και ισως βγουν και παραπονεθουν καποιοι (ισως το κανω εγω για αυτους μεσω των μηνυματων μου) γιατι δεν εβγαλε η ΙΝΝΟ απο την αρχη τα αρχαια θαυματα.. Παιζει σημαντικο ρολο αυτο γιατι αλλαζει το gameplay καποιου.. Κάποιος προχωρημενος π.χ έχει χάσει ουσιαστικά ενα σωρο ρουνους που θα μπορουσε να πάρει απο επαρχίες και πλεον λογικα θα ειναι δυσκολο για αυτον να ολοκληρωσει αλλη επαρχια.. Αντιθετα, ευνοουμαι εγω που κρατάω τον στρατό μου και αφήνω να προχωρησω σε ερευνες για να ανεβασω το πληθος της διμοιριας και αναβαθμισεις μοναδων (βολευει γιατι δεν έχω χρόνο για μαχες για κανα μηνα ακομα). Αν το καλοσκεφτείς, θελεις για την πολη σου την μεγαλυτερη/ταχυτερη αναπτυξη με ταυτοχρονα την μικρότερη δυνατη σπατάλη χρόνου/στρατου/υλικων κτλ κτλ.. Ακριβως οπως μια επιχειρηση θελει υψηλοτερα κερδη με το μικροτερο δυνατο κοστος ;)

Αλλο, http://prntscr.com/8yu8yo ... σε αυτην την εικονα φαινεται οτι ο κρυσταλλινος φάρος ειναι ενα με τα βραχια.. αυτο σημαινει οτι δεν πιανουν χωρο οπως τα αλλα κτηρια μεσα στην πολη μας??

Τέλος, παλι μου φαίνεται υπερβολικά απαιτητικό ο κρυσταλλινος φάρος να ζηταει 3365 ποντους γνωσης (140 μέρες) και το μοναστηρι αλλους 3429 Π.Γ (142 μέρες) (φανταζομαι καπως παρομοια θα ειναι και για τους ανθρωπους).. μιλάμε για ένα χρόνο περίπου δωρεων Π.Γ αποκλειστικά στα αρχαια θαυματα, την στιγμή που μολις κάποιοι μπηκαν στην εποχη των νανων, η οποια θελει συνολικά 1838 Π.Γ (76 μερες), ασε που εγω θελω ακομα 1115 Π.Γ (46 μέρες) μέχρι να φτασω στους νανους .. Αρα συνολικά μιλάμε για 404 μέρες μέχρι να κλείσω και το κεφαλαιο των νάνων και να παω τα θαυματα στο επιπεδο 10, χωρις να κανω καποια μαχη...Αν και νομιζω θα μπει και αλλη φυλη πολυ πριν περάσουν αυτες οι 404 μέρες..o_O
Και το 404 δεν ειναι καθολου τυχαιο.. "Error 404 - page not found"
 

FoTiS 21

Κάτοικος του Elvenar
Ολα καλα ρε παιδια αλλα αυτη την αλλαγη στο χαρτη τι την θελατε;
Με ποιο κρητηριο εγινε και που βοηθαει, αναβαθμιζει το παιχνιδι;
Πριν ηταν πολυ καλυτερα , τωρα αντε να ψαχνεις .. :(


+1 απο μενα. Χιλιες φορες καλυτερα πριν. Επιπλεον μηπως στο μελον υπαρχει περιπτωση να μπει zoom out στον χαρτη για να μπορεις να δεις πιο ευκολα τριγυρω σου τους παικτες που εχεις ?? Νομιζω οτι θα ειναι αρκετα βολικο για να μπορει καποιος παικτης να δωσει βαση προς τα που θα κανει εξερευνησεις επαρχιων
 

DeletedUser30

Guest
Αρα Outlaw Kid
βαση αυτων που γραφεις η εταιρια πετυχε το ζητουμενο να υπαρχει βαθος χρονου στο παιχνιδι και να το ευχαριστουνται με τα χρονια οι παιχτες, γιατι σιγουρα θα μπουνε και καινουργιες φυλες ..
Ολεεεεεεε .. :)
 
Κορυφή