• Καλωσήρθες στα μέρη μας ταξιδιώτη — Επισκέπτεσαι για πρώτη φορά το forum μας;

    Σε έχω ξαναδεί να τριγυρνάς εδώ γύρω; Για να συμμετάσχεις σε συζητήσεις ή να θέσεις σε όλους το ζήτημα που σε απασχολεί, θα χρειαστεί να αποκτήσεις ένα λογαριασμό στο forum. Απόκτησε το λογαριασμό σου πατώντας εδώ!

[Feedback] Αναβάθμιση στην Έκδοση 1.8

  • Δημιουργός θέματος DeletedUser3
  • Ημερομηνία έναρξης

DeletedUser3

Guest
Εδώ συζητάμε για τις αλλαγές που γίνονται με την έκδοση 1.8.

Λίστα με τις αλλαγές που υλοποιούνται μπορείτε να βρείτε στις Σημειώσεις Έκδοσης 1.8.

Ευχόμαστε καλή διασκέδαση σε όλους :)
 

DeletedUser16

Guest
Θα μπορούσατε να μας δώσετε μια ιδέα για τα μπονους των νεων θαυματων?

Ωραια προσθηκη να μπορεις να βλεπεις ποσους ποντους θα δινει η καθε μαχη
 

DeletedUser118

Guest
Αν αναφέρεστε στις αναλυτικές τιμές ανά επίπεδο, θα προστεθούν ελπίζουμε σύντομα στο WiKi.
 

DeletedUser16

Guest
Ναι, σε αυτες αναφερομαι
Αν δεν σου ειναι προβλημα, θα ηθελα να μου πεις τα μπονους του κτιριου "Βελονες της Θύελλας" στο επίπεοδ 5
 

DeletedUser3

Guest
Γνωρίζουμε ότι η ενημέρωση του Wiki θα γίνει σύντομα. Έως τότε θα χρειαστεί να ζητήσουμε να κάνετε υπομονή.

Ακόμα και να γνωρίζαμε πάντως τα bonus για ένα οποιοδήποτε Αρχαίο Θαύμα, δεν θα μπορούσαμε να απαντήσουμε προσωπικά σε κάθε χρήστη ξεχωριστά.

Αυτό θεωρώ ότι δεν είναι ιδιαίτερα δύσκολο να γίνει κατανοητό.
 

DeletedUser16

Guest
Ενταξει, θα κανουμε υπομονη αφου το ζητατε...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

DeletedUser327

Guest
Ωραία είναι τα αρχαία θαύματα, αλλά θα είναι πάρα πολύ δύσκολο να μαζευτούν οι ρούνοι, ιδίως των νεράιδων.
 

FoTiS 21

Κάτοικος του Elvenar
Νομιζω οτι το ολο θεμα με τα θαυματα ειναι εντελως αδικο.
Προσωπικα εχω φτασει σχεδον στο τελος ολων των ερευνων και με το ζορι εχω καταφερει να χτισω τα 2 πρωτα (αδυτο - κοδωνοστασιο) και μετα τιποτα... εχω μαζεψει απο καμια 50ρια θραυσματα σε αυτα τα δυο και για τα αλλα ακομα λειπουν θραυσματα και σαν να μην φτανει αυτο μεσα στις τελευταιες αναβαθμισεις εχετε βαλει αλλα 4 και μαλιστα στις αρχες του παιχνιδιου που σημενει οτι οι νεοι παικτες εχουν περισσοτερες πιθανοτητες να τα κτησουν προχωροντας στο παιχνδι απο εμας που σχεδον το εχουμε τελειωσει.
Νομιζω (οπως εχω ξανα πει) οτι θα επρεπε να λειτουργει διαφορετικα το θεμα των θαυματων ως προς στην συμπληρωση των ρουνων για το χτησιμο τους και φυσικα αφου μπαινουν νεα να ειναι στο τελος των ερευνων για να ειναι δικαιο για τους "παλιους" παικτες, αλλιως θα επρεπε για τους παλιους να δινονταν ετοιμη η δυνατοτητα χτησιματος τους .
 

DeletedUser56

Guest
για καθε νεα επαρχια χρειαζομαι πλεον 1η 20ω εξερευνησης αρα για να μαζεψω οοοοοολα τα θαυματα θα χρειαστω 3 ζωες περιπου,αλλα θα σου πουν οτι περνεις ρουνους η θραυσματα κ απο βοηθεια σ αλλους αικτες κ απο τα τουρνουα,οποτε ενταξει σε 2 ζωες θα ειμαι κομπλε:p
το παν ειναι να εχεις υπομονη φιλε φωτη,κ ολα θα γινουν
αν δε βαριεσαι ξεκινα απο την αρχη σε αλλον κοσμο:)
 

DeletedUser16

Guest
Αυτο που έχω δει, το λάθος που εχουν κανει πολλοι παίκτες είναι να ολοκληρώνουν επαρχιες στον χάρτη πολύ νωρίς...
Ολοκλήρωσα όλες τις έρευνες των νάνων χωρίς να κλείσω ΟΥΤΕ μια επαρχία στον χάρτη. Οταν επιτέλους ξεκλείδωσα την έρευνα για τα θαύματα τους, πήγα αμέσως στον χάρτη και έκλεισα 27 επαρχίες.. Ναι, βρηκα αρκετά θραυσματα απο μοναστήρι και φάρο, αλλα θα πω πως η πλειοψηφία ήταν απο Αιθουσες των βουνών. Αυτο μαζι και με κάτι δωρεές σε θαύματα άλλων παικτών, κατάφερα να χτισω τα βουνα χωρίς πολλά σπασμένα θραύσματα.
Μετά το κλείσιμο αυτών των επαρχιών, δεν ειχα λόγο να κλείσω άλλες... να τα έκανα τι τα επιπλέον θραυσματα?? Ναι εμεινα πισω οσον αφορά τις επεκτάσεις αλλα σιγα τ'αυγά.
Το ίδιο περίπου έκανα και με τις νεράϊδες. ΔΕΝ εκλεισα καμια απολύτως επαρχία όσο εκανα τις έρευνες. Ακομα και όταν ξεκλειδωσα τα θαυματα τους δεν εκανα μάχες, γιατι πολύ απλά δεν καιγόμουν να τα χτίσω... Οταν κοντευα να τελειώσω τις νεράιδες μπηκαν τα τουρνουα και μπορώ να πω πως μέχρι τώρα εχω βρει μερικά θραυσματα απο νεράιδες...Δεν φτάνουν βέβαια για να χτίσω κανενα απο τα 2 θαυματα τους αλλα νταξει...
Σημερα μπηκαν νέα θαυματα στο παιχνίδι και με ενδιαφέρουν πολύ οι "Βελόνες της Θύελλας"... Εκλεισα την ερευνα με τα τουρνουά και τωρα, μετά απο 5+ μήνες ξεκίνησα να ολοκληρώνω ξανα επαρχίες. Βρηκα ενα θραυσμα απο βουνα, ενα απο σωματείο εμπόρων, και ένα αλλο (που λογω ενος bug προφανως σε μερικες περιπτώσεις δεν λαμβάνεις αναφορά οτι ελαβες ποντο γνωσης, θραυσμα, κτλ απο το κλεισιμο επαρχιας... αλλα μαλλον ηταν απο μοναστηρι)

Η συμβουλή μου για σενα ειναι να σταματήσεις να κλείνεις επαρχίες στον χάρτη... Ξεκινα να κλεινεις αφοτου κανεις ερευνα για καποια απο τα θαυματα που σε ενδιαφέρουν. Αν δεν σε ενδιαφέρει κανένα θαυμα απο νεράιδες, βαλε ολους τους ποντους στην ερευνα, μαζεψε τα υλικά αλλα μην την ξεκλειδώνεις, απλα για να μην εχεις πιθανότητα να τα βρεις...
Αν δεν σε ενδιαφέρει κανένα απο τα 4 πρόσφατα και τα 2 που θα έρθουν σε λιγες εβδομάδες, τοτε απλα μην κανεις τις ερευνες τους...

Προφανως ξεκινησες το παιχνίδι πιο αργά απο καποιους αλλους, μπορεί οταν καποιοι να ειχαν τελειώσει τους νανους (μια υποθεση κανω, δεν ξερω ποτε ξεκινησες).
Μέχρι να μπουν οι νεράιδες, πολλοί παικτες μην εχοντας να βαλουν τους ποντους σε τεχνολογίες ανεβασαν τα θαυματα τους.
Οταν εφτασες στους νανους, ξεκινησαν οι νεράιδες (αλλη μια υπόθεση)... Οταν τελειωσες τους νανους, δεν ειχες την 3μηνη καθυστερηση για να ερθει η επομενη φυλη και ετσι απλα ξεκινησες να βαζεις ποντους στις επομενες ερευνες.. Ομως, ενα σωρο παικτες σε αυτους τους 3 μηνες τερμάτισαν τα θαυματα τους... Τωρα που κοντευεις να τελειωσεις και τις νεράιδες, ισως κανει επιδρομη η οικογενεια των Flintstones και να μην έχεις παλι τον χρονο που ειχα εγω για να κανω ανταλλαγες με αλλους παικτες.. Βλεπεις ομως πως με τα τουρνουα ουσιαστικα λαμβανεις ενα σωρο ποντους ΔΩΡΕΑΝ! Οταν ερθουν τα Ορκς, πανω κατω θα ξεκινησεις τις ερευνες τους την ιδια περιοδο με τους αλλους παικτες, αρα και συ υποθετικα θα τις τερματισεις αρκετα συντομα... αρα μετά θα εχεις μερικους μηνες να ανεβασεις τα θαυματα σου...
Εχω 106 θραυσματα για το μοναστηρι, αλλα βλεπεις πως ανεβασαν το μαξ επιπεδο σε 15... Αυτο σημαινει πως θα ανεβάσουν ξανα το μαξ, αρα τα θραυσματα θα χρειαστουν ξανα σε καποια φαση...

Τέλος, ένα μηνυμα προς την Ο.Δ
Βλέπετε πως υπάρχει ενα μικρό παράπονο απο την πλευρά των παικτών για την δυσκολία να βρεθούν τα επιθυμητά θραύσματα.. Στο μέλλον, θα μπορούσατε να τροποποιήσετε τα δώρα των διαγωνισμών και πέρα απο διαμάντια, να ανταμοίβεται και μερικά θραύσματα (επιλογης του παικτη) στους νικητές... Δεν λεω 10 θραυσματα επιλογης....και 2-3 καλα ειναι.. :cool:

Καλημερες
 

DeletedUser118

Guest
Προστέθηκαν πριν πάρα πολύ καιρό τα Σεντούκια Αμοιβών στην αρχή κάθε κεφαλαίου. Αυτά για να ξεκλειδώσουν θέλουν να έχει ολοκληρώσει ο παίκτης έναν αριθμό επαρχιών. Ο αριθμός των επαρχιών αυτών είναι δείγμα του πόσες επαρχίες πάνω κάτω πρέπει να έχει ολοκληρώσει ο παίκτης μέχρι το σημείο εκείνο των ερευνών. Αν λοιπόν για να αρχίσει ο παίκτης έρευνες στο κεφάλαιο των Νάνων ζητά 100 επαρχίες και υπάρχουν παίκτες που έχουν φτάσει ακόμη και με 200 επαρχίες ολοκληρωμένες εκεί, μάλλον, δεν φταίνε μόνο τα δεδομένα του παιχνιδιού. Είναι θέμα τακτικής και του παίκτη. Έχουν γίνει αιτήσεις από παίκτες που ολοκλήρωσαν τα ζητούμενα αποστολών πριν το ζητήσουν οι αποστολές και δεν μπορούσαν μετά να τις πραγματοποιήσουν. Άρα πρέπει να ολοκληρώνεται ειδικά τις αποστολές της ιστορίας το συντομότερο δυνατό που σας εμφανίζονται και από την αρχή του κάθε κεφαλαίου. Οι πιθανότητες εύρεσης των Ρούνων είναι οι ίδιες και εξαρτάτε από το πλήθος των Αρχαίων Θαυμάτων που έχει ερευνήσει ο παίκτης, κι αυτό δεν μπορεί να αλλάξει. Οι προγραμματιστές του παιχνιδιού πρέπει να βλέπουν πιο πολύ τι θα αντιμετωπίσει ένας παίκτης που ξεκινά τώρα παρά ένας παίκτης που έχει τελειώσει τα πάντα και "κάθεται". Ο λόγος; Απλός. Ένας παίκτης που έχει τελειώσει τα πάντα κυνηγά απλά πράγματα, αγαθά, τουρνουά, ρούνους κτλ, και από την στιγμή που δεν έχει έρευνες να ξοδέψει τους Πόντους Γνώσεις τους μπορεί κάλλιστα να τους επενδύει βοηθώντας άλλους παίκτες και κερδίζοντας Θραύσματα Ρούνων για τα Αρχαία Θαύματα που θέλει, μπορεί με συμμετοχή στο Τουρνουά να κερδίσει Θραύσματα Ρούνων, άρα ακόμη περισσότερους Ρούνους. Όπως μπορούμε να δούμε λοιπόν ο τρόπος για να κερδίσει κάποιος Θραύσματα Ρούνων δεν είναι ένας, οι επαρχίες, αλλά πολλοί. Ο νέος παίκτης έχει ένα άλλο "κέρδος", αν μπορούμε να το πούμε έτσι, θα ερευνήσει σύντομα μόνο δύο Αρχαία Θαύματα και θα λαμβάνει μόνο για τα δύο αυτά Θραύσματα Ρούνων, μέχρι που θα ερευνήσει τα επόμενα και σιγά σιγά οι πιθανότητες του θα γίνονται ίσες με κάποιον που έχει φτάσει στο τέρμα. Όμως ο νέος παίκτης έχει και κάτι κατά του, πρέπει να αντιμετωπίσει, Έρευνες, Πολεοδομία, Αρχαία Θαύματα και Τουρνουά, όλα μαζί, κάτι που ο παλιός παίκτης το βρήκε μπροστά του σε στάδια. Άρα κάπου ο ένας κερδίζει και κάπου ο άλλος χάνει.

Συμπέρασμα:
1. μην κατακτάτε επαρχίες μαζικά μόνο για τους πόντους, είναι πολύ πιο χρήσιμες από ότι νομίζετε.
2. είναι πολύ πιο εύκολο να βρείτε Θραύσματα Ρούνων από ότι νομίζετε, οι τρόποι είναι πολλοί.
3. μην παραπονιέστε ότι έχετε ένα εμπόδιο, κάποιος που αρχίζει σήμερα έχει 10. (το ξέρουμε καλά αυτό έχουμε αρχίσει από την αρχή πολλές φορές και θα συνεχίσουμε να το κάνουμε όσο ανήκουμε στην Ομάδα του Παιχνιδιού)

@Outlaw Kid Δεν είναι στην δική μας δικαιοδοσία να δώσουμε ως αμοιβές Θραύσματα Ρούνων ή Ρούνους και γενικότερα πόρους και στοιχεία του παιχνιδιού, όμως είναι κάτι που κι εμείς έχουμε σκεφτεί και μπορεί να το δούμε να συμβαίνει στο μέλλον.
 

DeletedUser

Guest
Ενας παικτης που εχει προχωρησει στο χαρτη βγαζει περιπου 8-10 θραυσματα την εβδομαδα(χωρις να βαζει ποντους σε αλλους) απο χαρτη + τουρνουα.Οταν συντομα θα εχουμε 16 Θαυματα σημαινει οτι ανα μηνα θα βγαζει 2 θραυσματα για το καθενα.Αρα συνολικα χρειαζομαστε περιπου 6 μηνες για να χτισουμε καθε Θαυμα.Δεν μου φαινεται πολυ λογικο :D
 

DeletedUser327

Guest
Όταν λέτε:
  • Η διαγραφή παικτών πλέον γίνεται ξεκινώντας από το κέντρο του Χάρτη κόσμου αντί να ξεκινάει από τις άκρες.
τι εννοείτε;

ότι στο κέντρο υπήρχαν πόλεις που ήταν ανενεργές πάνω από μήνα;
 

DeletedUser3

Guest
Ανά τακτά χρονικά διαστήματα, "έτρεχε" ένας αλγόριθμος ο οποίος είχε ως στόχο να διατηρήσει στο Χάρτη Κόσμου μόνο τους ενεργούς παίκτες.

Το ότι ξεκινούσε από την έξω πλευρά του Χάρτη, σήμαινε ότι ξεκινούσε από παίκτες οι οποίοι βρίσκονταν σε σχετικά άδειες περιοχές και έμεναν ακόμα πιο άδειες. Προφανώς, ποτέ δεν διαγράφονταν όλοι οι παίκτες που έμεναν ανενεργοί πάνω από 30 ημέρες, αλλά μόνο ένα ποσοστό, τέτοιο ώστε να μη δημιουργούνται προβλήματα.

Ακριβώς επειδή όμως πολλές "εξωτερικές περιοχές" έμεναν άδειες, πλέον το "ξεκαθάρισμα" θα ξεκινάει από το σχετικά πιο "γεμάτο" κέντρο του Κόσμου (εκεί που βρίσκονται οι παλαιότεροι χρήστες) και θα κινείται προς τα έξω.

Για να το απεικονίσετε στο μυαλό σας, φανταστείτε έναν κύκλο στο κέντρο του οποίου υπάρχει ο πρώτος χρήστης ο οποίος εγγράφηκε (αν είναι ακόμα ενεργός). Όλοι οι υπόλοιποι τοποθετήθηκαν γύρω του, οπότε όσο πιο αργά εγγράφηκαν, τόσο πιο μακρυά είναι (κατά κανόνα). Αυτό βέβαια, θεωρώντας ότι δεν γίνονταν διαγραφές.

Νεότερα για το ζήτημα με τις άδειες περιοχές του κόσμου θα έχουμε στις επόμενες αναβαθμίσεις (εκτιμώ αρχές Αυγούστου), οπότε και θα λυθεί οριστικά το ζήτημα με τις κενές περιοχές του Χάρτη.
 

DeletedUser327

Guest
Με στεναχωρεί αφάνταστα αυτό που διαβάζω, θεωρούσα ότι όλοι οι ανενεργοί πέρα των 30 ημερών διαγράφονταν, και όχι ένα ποσοστό.
Μέσα σ' αυτόν τον "κύκλο" αυτοί που ήρθαν μετέπειτα δεν έχουν τα ίδια δικαιώματα με αυτούς που ήταν από την αρχή; Γιατί να ευνοούνται οι παλιότεροι;
Πώς είναι δυνατόν να έχουν μόνο ένα ποσοστό τέτοιο ώστε να μην δημιουργούνται προβλήματα; πώς δηλ; εις βάρος άλλων παιχτών
Δεν έβλεπε το παιχνίδι ότι ο λογάριθμος δημιουργούσε προβλήματα σε μερικούς παίχτες;
Για μένα δεν μου λέει τίποτα ότι λυθεί το ζήτημα κατά τον Αύγουστο, που από την στιγμή ήταν ένα λάθος αυτός ο λογάριθμος... έπρεπε να τον είχα αποσύρει από την στιγμή που δημιουργούσε προβλήματα σε ένα ποσοστό παιχτών εις βάρος τους. Και ότι εξακολουθεί να παραμένει αυτός ο λογάριθμος και θα αρχίσει από το κέντρο, και αυτό είναι λάθος. Κανένας παίχτης δεν πρέπει να αδικείται.

Δεν θέλω να μου απαντήσετε πάνω σε αυτά που είπα, γιατί ξέρω και σεις είστε εθελοντές, δεν φταίτε σε τίποτα.
 

Beren

Περιπλανώμενο Ξωτικό
Ο/Η nanina έγραψε:
Μέσα σ' αυτόν τον "κύκλο" αυτοί που ήρθαν μετέπειτα δεν έχουν τα ίδια δικαιώματα με αυτούς που ήταν από την αρχή; Γιατί να ευνοούνται οι παλιότεροι;

Sorry κιόλας, αυτό το συμπέρασμα από πού ακριβώς το έβγαλες;

Και άλλο ο λογάριθμος, άλλο ο αλγόριθμος... Από άποψη και ύφος, συνεχίζεις πάντως ;)
 

DeletedUser3

Guest
Θα παρακαλέσω, να διατηρήσετε την ψυχραιμία σας ένθεν κι ένθεν.

Δεν αδικήθηκε κανένας ενεργός παίκτης... Απλά αντί να είναι κατακερματισμένος από κενές θέσεις παντού ο Χάρτης Κόσμου, οι κενές θέσεις θα μένουν στην περιφέρεια του Χάρτη Κόσμου. Ο πραγματικό λόγος θα γίνει αρκετά σύντομα σαφής.

Όσον αφορά το τελευταίο κομμάτι του σχολίου σας, όσον αφορά τη "μη απάντηση", έχουμε και λέμε...

Δε γίνεται να μην έχετε καταλάβει για τι πράγμα ακριβώς συζητάμε, να βγαίνετε και να λέτε δημόσια ότι αδικούνται παίκτες, να λέτε για "λογάριθμους" που είναι λάθος (ενώ δεν καταλαβαίνετε για τι ακριβώς πράγμα μιλάτε) και να ζητάτε και να μην απαντήσουμε.

Επαναλαμβάνω λοιπόν... Ψυχραιμία!
 
Κορυφή